Wifi b/g/n/ac pitanje

poruka: 41
|
čitano: 11.916
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Trenutno sam na n wifi-u do 150mbps pa me interesira koliko realno mogu dobiti veće brzine u kućnoj mreži ako bi kupio neki ruter koji podržava ac brzine i na što bi eventualno trebao obratiti pažnju?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje
tintin kaže...

Trenutno sam na n wifi-u do 150mbps pa me interesira koliko realno mogu dobiti veće brzine u kućnoj mreži ako bi kupio neki ruter koji podržava ac brzine i na što bi eventualno trebao obratiti pažnju?

 Pa AC je jako brz. Samo uzmi u obzir da ti i druga strana mora podrzavati AC, a uredjaji sa AC-om su jos uvijek poprilicno skupi. Ima li ti smisla... ovisi za sto ce ti sluziti mreza. Ako sibas ogromne kolicine podataka onda idi na AC (ako bih ti preporucio zicu ako ikako mozes jer je zica ipak zica). Ako ne, onda ti se ne isplati. Takodjer, ne znam koliko indoor ac routeri pokrivaju toga s obzirom da je ac na 5 GHz, vjerovatno su limitiraniji od 2.4 routera...

Rvat katolik!
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Treba mi prvenstveno za stream HD kanala sa resivera i gledanje hd filmova u drugoj prostoriji (jedan zid + cca 8m udaljenosti).

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje

žica i bušilica u ruke..

+ ako nema smetnji, dovoljan je i normalan wlan g/n.. tj sve s 9mbita. Vjerojatno već gledaš preko takve veze. Smetnje nećeš riješiti drugim standardnom jer je svaka viša brzina linearno osjetljivija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Problem su mi HD kanali sa recivera i 1080p filmovi (trzaju), SD kanali i 720p filmovi idu bez problema i na N wifi-u 150 mbps. Ne mogu ruter prebaciti na 300mbps jer je u klijent modu tcom ruteru koji ima N wifi samo 150mbps.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

ethernet over powerlines?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Razmišljao sam i o tome ali od cijenom pristupačnih vrlo često se kao nedostatak spominje zujanje te povremeno prekidanje veze.
Ima trenutno jedan powerline kit na akciji ali po testovima su ponegdje navedeni isti nedostaci, a vrlo je teško dobiti info iz prve ruke.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje

Info iz prve ruke o tim powerline gadarijama - bježi od njih.

 

Dobar je za spojiti PC u dnevnoj da ima internet ili tako nešto nezahtjevno ali čim ga počneš "silovati" sa UDP paketima, gotovo. IPTV nula boda, igranje ugl sa velikim packet lossom.

My name is Legion... For we are many!
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Kakav ti je signal? Postoje li smetnje? Neki susjedni ruter na tvom kanalu? Makni s rutera 40MHz i stavi na 20MHz pa probaj onda.

Jesi siguran da imas N standard na uredjaju s kojim se spajas( laptop, wlan kartica u kompu)?

Steka li ti streamanje kad si u prostoriji kod rutera? Da nije problem do video playera? Recimo ako je VLC, nekad zeza kod streamanja u nekim verzijama. Probaj s drugim(recimo SMplayer).

 

Vise od "150Mbits" nemres dobit jer sigurno nemas dual chain karticu tak da ti je kupnja novog standarda gubitak novca i vremena.

Iz vise razloga:

1.AC ne radi na 2.4GHz

2.Nemas uredjaje na 5GHz kad bi eventualno uzeo AC.

3.Nemas vise od 1 chaina na wlan kartici.

 

Najbolje rjesenje je kabelom povezat ruter i racunalo.

 

 

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Signal u susjednoj prostoriji je na cca 2-3 crtice.
U pitanju je android stick koji radi na N wifi-u.
U istoj prostoriji nisam probao stream, a ionako je u njoj sve spojeno na žicu.

T-comov ruter na 40mhz podržava 150mbps, a klijent ruter je automatski lockan na kanalu i frekvenciji t-com rutera iako on podržava 300mbps.

Prebacivanjem na 20mhz ne dobivam nipta osim pad brzine na 65-75mbps.

Na 11. sam kanalu i u blizini nema nijedne mreže na tom kanalu.

EDIT:

Ima jedna mreža na 11. kanalu ali vrlo je slabog signala.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.6.2015 13:22 (tintin).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

žuto je mreža na 40 mhz a sivo je mreža na 20 mhz što znači da na primjer ako je neka mreža na 10. kanalu a tvoja je na npr 12. to ne znači da ti mreža na 10. kanalu ne smeta

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.6.2015 13:59 (peace_of_cake).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

- običan .11b je dovoljan u idealnim uvjetima do 11mbs (hd je 8-9mbita, 4-5 prosjek), g ide do 54mbit.. tako da standard nije rješenje, nego eliminirati smetnje.

- upravo forsiranjem viših brzina možda stvaraš problem, niža brzina koja je dovoljna može biti stabilnija, manji packet loss i bolji rezultat.. naravno ne mora biti.

- upravo u tome je razlika žica i wlan.. smetnje, lag, ne u teoretskoj propustnosti (idealni uvijeti vs RL-smetnje). npr dovoljno ako u blizini imaš više uređaja tipa mobitel, mikrovalna itd pa da se pojavi problem (pad brzine i prekidi), + opcije koje neki uređaji mogu nuditi kao QoS koji upravo AV materijalu garantira prioritet ili stream koji ide jednosmjerno bez provjere/potvrde primitka paketa (što normalna mreža mora obavljati..). Broadcasting može biti 'brži', ignorirati dropove itd. Ali to nije normalna kućna oprema/mreža..

- KISS je dobro pravilo često i bolje rješenje. Podsjetnik za HD je standardni req./recomm 5MBits, za UHD 25MBits, problemi wlana nisu čiste brojke/nazivna brzina nego stvarna. Može ti se desiti da ni sa spomenutim ACom ne eliminiraš prekide-trzanje-smetnje. + Za 'glatkoću' je jednako odgovoran i player tj TV/prijemnik (CPU-dekoder i npr količina RAMa/cachea za buffer). Pravila/req. vrijede jednako kao gledanje na PCju s npr YT.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

KISS ?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje
tintin kaže...

KISS ?

 -svaki od tih 'prijevoda' je OK.. ali je smisao daleko dublji, kao LOL i sl..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Problem mi je vuči žicu jer bi za komplet umrežavanje trebalo dosta toga bušiti, a i ne postoje neke kanalice u koje bi išla tako da ni estetski nije ok.

Osim toga nisam do sad krimpao kablove tako da je i to problem, a na par mjesta morali bi iči i switchevi....

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Uopće ne vidim kako jedan zid i 8m udaljenosti mogu smetati za stream HD filmova...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje

kad postoji razlog ili nemogućnost, .. može i wlan, ali može biti jednak rezultat jer (npr) nešto u zidu može jednako raditi smetnje. Radio signal je inače 'nešto što te može mrdati gore nego glavom o zid..' običan tranzistor (starinski radio) može na jednom mjestu loviti čist signal, pola metra dalje imati smetnje... pa sad imaš izbor. Uložiti x-novčanica u neki wlan, koji će možda raditi kako želiš, možda neće.. tad mi 'isprika' kao krimpanje ne zvuče OK. Bušenje je stvar od 5minuta.. a kanalica, pa ne mora ići do TV-PCja.. može bit drugi wlan u sobi, al tad predpostavka eliminirao si smetnju i sve radi OK.

-naravno, to je više blebetanje napamet. Može i wlan.. kao i powerline i sl.. ali ništa ti ne garntira brzinu/rezultat kao žica. Izbor je tvoj, možda bi i ja odlučio wlan na tvom mjestu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.6.2015 15:07 (ihush).
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Petko, dovoljan ti je armirani zid ili vodovodna cijev da ti syebe signal. Da ne pricam o metaliziranim staklima i slicno...

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje
tnakir kaže...

Petko, dovoljan ti je armirani zid ili vodovodna cijev da ti syebe signal. Da ne pricam o metaliziranim staklima i slicno...

 

Pa nije valjda da ima armirani zid između dviju soba? A za cijev - zar ne bi pomoglo malo pomjeranje AP-a?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje
Friday kaže...
tnakir kaže...

Petko, dovoljan ti je armirani zid ili vodovodna cijev da ti syebe signal. Da ne pricam o metaliziranim staklima i slicno...

 

Pa nije valjda da ima armirani zid između dviju soba? A za cijev - zar ne bi pomoglo malo pomjeranje AP-a?

-tko zna.. neki zidovi se drže još od cara Josefa i Franje II, neke napravio 'švabo'.. ima željeza ko bunker. Npr tko kaže da upravo u nekih pola metra nisu sve instalacije..

-eliminacija, staviti u istu sobu, modem-TV.. i vidjeti dali je to rješilo stvar, tad je problem upravo zid-signal, pa kablom vidjeti razliku, (dali je krivac soft u TVu-player..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Zid je nosivi debljine cca 35cm, prava gradnja (staro cca 45 god.).

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje
Friday kaže...

 

Pa nije valjda da ima armirani zid između dviju soba? A za cijev - zar ne bi pomoglo malo pomjeranje AP-a?

 

tintin kaže...

Zid je nosivi debljine cca 35cm, prava gradnja (staro cca 45 god.).

Eto vidis... Murphy je seronja, sto da ti kazem...

Rvat katolik!
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Građen je od betonskih blokova (tzv. kvadri) koji su navodno rađeni na licu mjesta tokom same gradnje.

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje
tnakir kaže...
Friday kaže...

 

Pa nije valjda da ima armirani zid između dviju soba? A za cijev - zar ne bi pomoglo malo pomjeranje AP-a?

 

tintin kaže...

Zid je nosivi debljine cca 35cm, prava gradnja (staro cca 45 god.).

Eto vidis... Murphy je seronja, sto da ti kazem...

 

Debljina zida ne implicira armaturu... Čak štoviše, armirani zid je u normalnim kućama izuzetno rijetka pojava koliko ja znam.

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Nije armiran, samo betonski blokovi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.6.2015 16:03 (tintin).
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje
tintin kaže...

Nije armiran, samo betoski blokovi.

 

Sumnjiv si ti meni već pomalo...

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje

Kao prvo  WiFi nije alternativa LAN-u !

 

WiFi je "nužno" zlo dato u proizvodnju radi tableta i smartfona a proizvođači se razmahuju "mogućnostima"

 

WiFi nije sigurna veza sa konstantnim brzinama prijenosa podataka.

 

Smetnje uvelike usporavaju rad a sve prepreke unose gubitke ovisno o debljini i vrsti materijala (armatura vrlo malo jer su "okna" mreže za 2,4 GHz prevelika).

 

Smetnje su prisutne osim od refleksija signala i drugih wifi uređaja , mikrovalne , motori sa kolektorskim četkicama itd.

 

Lipo ti rekoše , bušilicu u ruke postavi lan-kabal a uskoro kao jedina alternativa optički kabal ( već se koristi kod prof. opreme, dakle ubrzo i za široku potrošnju).

 

15 godina
offline
Wifi b/g/n/ac pitanje

Može naka preporuka za lan kabel (eventualno optički) te opremu za spajanje i testiranje.

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje
tintin kaže...

Može naka preporuka za lan kabel (eventualno optički) te opremu za spajanje i testiranje.

 

Bilo kakav lan kabel, bilo kakav gbe switch (ako ti treba). Bez puno bulšita...

A optiku neću komentirati, dobio bih karton!

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Wifi b/g/n/ac pitanje

Pa ako će čovjek optiku.. Doduše, ova gamad (SFPovi i konverteri) bi mogli biti maaalo skupi... Ali hej, optika!

My name is Legion... For we are many!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice