Wifi ,5,6,7 brzine

poruka: 6
|
čitano: 1.670
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Wifi ,5,6,7 brzine

Pozdrav

Vi koji imate ruter sa wifi 5,6,7 brzine koja je razlika?

 

Moj trenutni ruter ima 180 Mbps,  na wifi 5, da li bi veza bila bolja i nešto brži na wifi 6? Radi na 4g LTE, znači mogao bi do 300 Mbps, ali ne hvata veću brzinu

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Wifi ,5,6,7 brzine

Wi-Fi 5 ide teoretski do 866 Mb/s, ali u praksi ti daje maksimalno nekih 500 Mb/s. Može i više s više antena, ali većina uređaja ima 2x2 modem, pa niti ne može dobiti veću brzinu.

Wi-Fi 6 na 2x2 ide puno više, do 2.4 Gb/s, ali u praksi ćeš imati nešto manje od toga.

 

Sad, da li ti je potreban najnoviji Wi-Fi standard? Ovisi o brzini tvoje interneske veze. Ako plaćaš brzinu od 1 Gb/s i više, Wi-Fi 6(E) ti je potreban jer preko njega možeš ostvariti tu brzinu. Ako pak plaćaš internet brzinu do 500 Mb/s, Wi-Fi 5 ti je dovoljan.

 

Valja imati na umu da Wi-Fi 6 ima i bolju pokrivenost jer radi na oba banda, 2.4 i 5 GHz i radi na frekvencijama do 120 MHz. Također, da bi dobio maksimalnu moguću brzinu, osim routera, svi tvoji uređaji moraju biti Wi-Fi 6 kompatibilni inače ti prelazak na Wi-Fi 6 ne znači ništa. 

 

Ja imam 1000/500 internet i Wi-Fi 6 standard, pa evo koju brzinu dobivam.

 

Mjerenje iz routera (mrežni kabel):

 

Mjerenje s laptopa povezanog preko Wi-Fi 6:

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.2.2024 18:50 (Marko :D).
13 godina
offline
Re: Wifi ,5,6,7 brzine
Marko :D kaže...

Wi-Fi 5 ide teoretski do 866 Mb/s, ali u praksi ti daje maksimalno nekih 500 Mb/s. Može i više s više antena, ali većina uređaja ima 2x2 modem, pa niti ne može dobiti veću brzinu.

Wi-Fi 6 na 2x2 ide puno više, do 2.4 Gb/s, ali u praksi ćeš imati nešto manje od toga.

 

Sad, da li ti je potreban najnoviji Wi-Fi standard? Ovisi o brzini tvoje interneske veze. Ako plaćaš brzinu od 1 Gb/s i više, Wi-Fi 6(E) ti je potreban jer preko njega možeš ostvariti tu brzinu. Ako pak plaćaš internet brzine do 500 Mb/s, Wi-Fi 5 ti je dovoljan.

 

Valja imati na umu da Wi-Fi 6 ima i bolju pokrivenost jer radi na oba banda, 2.4 i 5 GHz.

 Ok, znači bilo 5 ili 6, moja brzina će i dalje biti 180 Mbps i wifi 6 ruter mi neće pomoći dobit niži ping ili malo veću brzinu?

13 godina
offline
Re: Wifi ,5,6,7 brzine

Tako je. Ako je tvoja internetska brzina preko kabela 180 Mb/s, Wi-Fi 6 ti neće magično dati 1 Gb/s i manji ping. Wi-Fi 6 ima smisla uzimati samo ako plaćaš veliku brzinu interneta i ako pritom imaš uređaje koji podržavaju Wi-Fi 6 standard. Inače ne.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.2.2024 18:54 (Marko :D).
13 godina
offline
Re: Wifi ,5,6,7 brzine
Marko :D kaže...

Tako je. Ako je tvoja internetska brzina preko kabela 180 Mb/s, Wi-Fi 6 ti neće magično dati 1 Gb/s i manji ping. Wi-Fi 6 ima smisla uzimati samo ako plaćaš veliku brzinu interneta i ako pritom imaš uređaje koji podržavaju Wi-Fi 6 standard. Inače ne.

 Ne dobivam internet preko kabla, u pitanju je pokucni/kucni internet koji mi dolazi na sim card od operatera, a zatim od tog rutera ide dalje do mog laptopa putem wifi veze i do mojeg tv-a ili konzole

14 godina
offline
Re: Wifi ,5,6,7 brzine
crocro23 kaže...
Marko :D kaže...

Tako je. Ako je tvoja internetska brzina preko kabela 180 Mb/s, Wi-Fi 6 ti neće magično dati 1 Gb/s i manji ping. Wi-Fi 6 ima smisla uzimati samo ako plaćaš veliku brzinu interneta i ako pritom imaš uređaje koji podržavaju Wi-Fi 6 standard. Inače ne.

 Ne dobivam internet preko kabla, u pitanju je pokucni/kucni internet koji mi dolazi na sim card od operatera, a zatim od tog rutera ide dalje do mog laptopa putem wifi veze i do mojeg tv-a ili konzole

 Tu se posebno ne isplati. Brzine variraju stalno tako da nema smisla. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice