Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?

poruka: 11
|
čitano: 2.907
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?

Danas sam slao mail u Telemach da mi stave modem Innbox V45 u Bridge mode. Nakon par sati sam dobio mailom potvrdu da je modem u Bridge modeu.
Očekivao sam da ću kad dođem kući biti bez interneta dok ne postavim ovaj drugi ruter, međutim.... sve je radilo kao i prije? Doslovno da mi nisu poslali mail ne bih ni znao da su uključili Bridge.
Ovo sam dobio od njih: "Usluga “Bridge mode” Vam je uključena, te Vas molimo da Vaš router spojite na LAN1 ulaz. "

Moje pitanje je - jel to moguće? Znači normalno sam se spojio na stari Wi-Fi, svi uređaji koji su bili spojeni na Wi-Fi ili kablom rade kao i prije - doslovno se ništa nije promijenilo. Nisu mi poslali n PPPoE username i password, a bio sam pod dojmom da će mi barem to trebati za postavljanje drugog rutera. Igrom slučaja imam i screenshote postavki rutera od prije godinu-dvije pa sam išao s time uspoređivat i sve je više-manje isto.

 

Kako mogu provjeriti jel mi modem stvarno u Bridge modeu ili nije?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?
Očito nije u bridgeu. Pppoe podaci su prvo kaj ti treba. Kod mene je iskon u pitanju i ostao je bez neta čim su prebacili i izdiktirali podatke preko telefona.
Samo da kažem da od tada (cca godinu dana) nemam problema s netom/routerom. Sad ak nekaj crkne, sam sam si kriv
4 godine
offline
Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?

Dobio sam ovaj odgovor danas: "Možemo potvrditi da je bridge mode na ruteru za LAN1 ulaz aktiviran, potrebno je modem isključiti na par sekundi te ponovno ukljućiti kako bi pokupio nove podatke."

Jesam ja lud ili to onda nije Bridge mode nego samo neki passthrough? Zašto je toliki problem uključiti pravi bridge mode na Telemachu 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?
fright_lined_room kaže...

Dobio sam ovaj odgovor danas: "Možemo potvrditi da je bridge mode na ruteru za LAN1 ulaz aktiviran, potrebno je modem isključiti na par sekundi te ponovno ukljućiti kako bi pokupio nove podatke."

Jesam ja lud ili to onda nije Bridge mode nego samo neki passthrough? Zašto je toliki problem uključiti pravi bridge mode na Telemachu 

 Moguće da ga trebaš ugasit da se prebaci u promjenu. Kaj je tebi bridge? Mislim, i dalje trebaš koristi njihov router, ali on služi samo kao modem. Sve routanje iza njega obavlja router koji si si dabavio, ali onda na wan portu traži i pppoe podatke da bi autentificirao internet vezu, da se zna na kojieg usera dolazi račun itd. Bez pppoe nema dalje

4 godine
offline
Re: Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?

Jasno mi je da se bez njihovog modema ne može. Meni je bridge mode kad ISP modem/ruter samo propušta konekciju dalje prema mom ruteru i ostaje radit samo kao modem. Dakle moj ruter bi dobio public IP.


Ali mislim da je ovo što oni uključuju zapravo IP passthrough, što neki isto zovu bridge mode pa mislim da odatle dolazi zabuna. Zato mi valjda nisu ni poslali PPPoE user i pass dok nisam eksplicitno zatražio, jer koliko sam skužio u IP passthrough modu to i dalje odrađuje njihov modem.

13 godina
offline
Re: Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?
fright_lined_room kaže...

Jasno mi je da se bez njihovog modema ne može. Meni je bridge mode kad ISP modem/ruter samo propušta konekciju dalje prema mom ruteru i ostaje radit samo kao modem. Dakle moj ruter bi dobio public IP.


Ali mislim da je ovo što oni uključuju zapravo IP passthrough, što neki isto zovu bridge mode pa mislim da odatle dolazi zabuna. Zato mi valjda nisu ni poslali PPPoE user i pass dok nisam eksplicitno zatražio, jer koliko sam skužio u IP passthrough modu to i dalje odrađuje njihov modem.

 Zanimljivo ako je tako jer to onda nije bridge. Ok, jesi dobio podatke sad kad si tražio? 

4 godine
offline
Re: Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?
dax-lax kaže...
fright_lined_room kaže...

Jasno mi je da se bez njihovog modema ne može. Meni je bridge mode kad ISP modem/ruter samo propušta konekciju dalje prema mom ruteru i ostaje radit samo kao modem. Dakle moj ruter bi dobio public IP.


Ali mislim da je ovo što oni uključuju zapravo IP passthrough, što neki isto zovu bridge mode pa mislim da odatle dolazi zabuna. Zato mi valjda nisu ni poslali PPPoE user i pass dok nisam eksplicitno zatražio, jer koliko sam skužio u IP passthrough modu to i dalje odrađuje njihov modem.

 Zanimljivo ako je tako jer to onda nije bridge. Ok, jesi dobio podatke sad kad si tražio? 

 Jesam, ali to mi i dalje ništa ne znači kad ne mogu prebacit njihov ruter u pravi Bridge mod.
Napisao sam mail opet pa ću vidjet što će reći.

15 godina
offline
Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?

-skinuli su ti cgnat.. (dovoljno-upotrebljivo... modem radi svoj posao, ako želiš zaobići npr firewall kreiraš dmz i sl., važna je samo vanjska-wan adresa koja je inače nedostupna-pogrešna..).

-mobilna mreža... nije isto kao fixna-žica, ne može bez ičega linija.. odnosno, može mobitel sa sim karticom koji time ima jedinstveni id-identifikator.. no ovo je modem koji u pravilu nema sim ..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?

Jučer sam napokon imao vremena malo se s time pozabavit i osposobio sam mrežu.
Tako da ovo pišem za informaciju svima koji će imati ovakve nedoumice.

 

Mreža izgleda ovako: Telemachov Innbox V45 (LAN1) → Asus AX58U (WAN)

Prvo sam otvorio konfiguraciju od Innboxa, promijenio IP range na neki random (izabrao sam 192.168.40.x), zapisao MAC adresu Asusa koji mu je spojen na LAN1 i zadao da dodjeljuje statičku adresu tom uređaju (uzeo sam 192.168.40.6). Na Innboxu sam također ugasio DHCP i Wi-Fi.

Kad sam spojio dva rutera Asus je automatski prešao u access point mod pa sam samo pokrenuo Quick Setup opet i tamo namjestio da radi kao ruter. Unio sam svoj PPPoE username i password, završio setup i prebacio IP adresu rutera na 192.168.1.1.

 

Kad sam tako postavio mrežu, dobio sam ovakav rezultat traceroutea:

Koliko vidim to bi trebalo biti OK, nema očitog double NAT-a i izgleda kao da konekcija samo prolazi kroz Innbox. Kroz par tjedana mi dolazi NAS pa ću se onda pozabavit postavljanjem VPN-a i znati jel to radi kako treba (što mi je i bio primarni razlog stavljanja Asusa kao glavnog rutera).

Ono što mi nije jasno je zašto mi iz Telemacha nisu odmah dali PPPoE podatke dok nisam zatražio, a prije toga su mi rekli da je Innbox prebačen u Bridge mod. Bez njih se ne bih uspio spojiti na internet. Čak sam isprobao i scenarij gdje neću koristitit PPPoE, stavio sam da dobije adresu na WAN-portu od Innboxa, ali tako se nisam uopće mogao spojit na internet.

Drugo što mi nije jasno je sljedeće: Public IP kojeg dobijem na WAN portu Asusa je različit od onoga kojeg ima Innbox. Tu sam očekivao da će imati isti Public IP, da će Innbox samo "propustiti" svoju adresu Asusu. Za ovo možda budem zvao Telemach danas jer se bojim da sam u nekom "prekršaju" jer sam imao dojam da jedan priključak ima jedan Public IP i to je to, a ovako ispada da ja s jednim priključkom zauzimam dva mjesta.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?
Borim se sa identicnom situacijom...Navodno je innbox u bridge modu. Stavio mu ip 192.168.2.1 ali ostavio dhcp, wifi je off. Asus podesio na 192.168.1.1 dhcp on, u ap modu sa pppoe credentials ali 0 bodova od neta.

Innbox ima iptv ali ocito jos nesto krivo radim. Treba nesto od wan postavki posebno slozit? Da li je bitan port na innbox preko kojeg je spojen na asusa?

Net nemam nigdje trenutno...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako znati jel ISP modem u Bridge modeu?

Vidim da se mučite oko bridge moda. Staviti router u bridge mode znači da će router moći dati izlaz na internet samo preko jednog lan porta znači jednom uređaju. Taj uređaj bi u tom slučaju bio drugi router koji planirate koristiti jer se upravo zato routeri i stavljaju u bridge mode. LAN port iz prvog routera mrežnim kablom spajate u WAN port na novom routeru. U novom routeru WAN port mora pokazivati public adresu (onu koju vam pokaže ako u pregledniku upište whatsmyip) a ne 192.168.1.1 ili tako nešto.

 

Neki routeri to imaju u postavkama i korisnik to može sam podesiti, kod nekih je potrebno zvati operatera, kod nekih bridge mod nije moguć. U slučaju da se radi o kombinaciji internet + televizija ili internet + telefon treba se konzultirati sa operaterom na koji način će to raditi ili ne.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.3.2024 7:17 (display name ivo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice