Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

poruka: 9
|
čitano: 2.583
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

Kopam več danima po internetu ali ne nađem da itko ima slično iskustvo pa da pokušam onda ovde.

Uglavnom imam Synology NAS DS224+ kojeg sada imam povezan preko switcha na PC preko 1Gbe linije, ali pošto NAS ima 2 mrežne i podupire SMB multichannel, a PC ima 2,5Gbe mrežnu, palo mi je na pamet da bi ubrzao vezu između pc-a i NASa na 2Gbe, tako da bi stavio unamanged 2,5gbe switch između (jer zašto ne) - potencijalni problem je što bi navodno to radilo samo preko managed switcha a ti su mašala skuplji od običnih.

Tako da me zanima dali itko ima ikakvog iskustva sa ovim, jer ako sa unmanaged switchom to nebi radilo onda sumnjam da ću ić na ovaj "upgrejd", jer 160 ojra za managed switch mi je nekako malo previše.

 

Plus to da mi je iskreno luda ova razlika u cijeni, npr managed 1Gbe dobiješ za 30eur, managed 2,5Gbe najjeftiniji je 160 eur (Amazon)!!!

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

Pa u tome i jes stos, Managed swithc ima u opcijma da podesis LAG dva ili vise portova (zavisi i od switcha) koje izaberes/podesis u LAG, dok unamanaged (dumb switch) to nemoze znati sam od sebe i to je to.
Znaci treba ti managed switch.

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
15 godina
offline
Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

ili 'smart' (vs glup..) tj to su sinonimi naziva takve opreme i upravo je u tome razlika kako će se ponašati s prometom + neće nepotrebno opteretiti promet po ostalim portovima, kao router-ruta i time veća efikasnost-manja gužva prometa..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

Kupi realtekov USB 3 2.5GbE i ubodi ga i problem rijesen 

 

(morati ces napraviti skriptu koja dize driver pri startup-u) - tako ja imam radi odlicno vec tipa godinu dana...

 

googlaj how to... nije extra tesko...

 

 

edit: imam ovaj, radi sigurno: https://www.amazon.de/gp/product/B09GBFZ9DZ/

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 20:01 (VladRi).
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

Zašto uopće gledaš 2.5Gbit smart switch a Synology ima 2x1GBit portove ?

1Gbit su jeftiniji, npr. Zyxel 1900-8, dodaš još jednu 1Gbit na PC i imaš sva tri para za trunk na 2Gbit.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

Vidim da nitko zapravo ne radi sa sinology, nego samo piše napamet.

 

Dakle kad napraviš bond, imaš opciju "Adaptive load balancing".

U tom modu ti ne treba managed switch, čak i da imaš managed switch ne pališ LAG/LACP.

Na istu foru imaš u windowsima nic teaming switch independent mod.

Na linuxu imaš active-backup, balance-tlb, balance-alb. Ne treba nikakvu konfiguraciju na switchu.

 

Ovo je zgodna stvar, ali ovisno o načinu upotrebe istog. pošto on ima 2x1Gbit *nikad neće sa jednog hosta dobiti više od jednog Gbit-a.

 

Ako imaš npr. plex server, pa neke VM-ove, pa PC-je koji svi pristupaju NAS-u onda da.

 

Jedan uređaj će koristiti jedan link, drugi uređaj drugi link, odnosno NAS network neće biti zagušen ako jedan uređaj zauzme svih 1000mbit up/down.

 

* možeš dobiti u nekim uvjetima, ne da mi se sad u dubinu ulaziti

 

Mladen kaže...

Zašto uopće gledaš 2.5Gbit smart switch a Synology ima 2x1GBit portove ?

1Gbit su jeftiniji, npr. Zyxel 1900-8, dodaš još jednu 1Gbit na PC i imaš sva tri para za trunk na 2Gbit.

 

 

 

Da, managed switchevi doma su super stvar, ne samo zbog agregacije, zapravo najkorisniji su zbog VLAN-ova.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.12.2023 14:06 (filter160).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Synology NAS link aggregation 2,5Gbe
filter160 kaže...

Vidim da nitko zapravo ne radi sa sinology, nego samo piše napamet.

 

Dakle kad napraviš bond, imaš opciju "Adaptive load balancing".

U tom modu ti ne treba managed switch, čak i da imaš managed switch ne pališ LAG/LACP.

Na istu foru imaš u windowsima nic teaming switch independent mod.

Na linuxu imaš active-backup, balance-tlb, balance-alb. Ne treba nikakvu konfiguraciju na switchu.

 

Ovo je zgodna stvar, ali ovisno o načinu upotrebe istog. pošto on ima 2x1Gbit *nikad neće sa jednog hosta dobiti više od jednog Gbit-a.

 

Ako imaš npr. plex server, pa neke VM-ove, pa PC-je koji svi pristupaju NAS-u onda da.

 

Jedan uređaj će koristiti jedan link, drugi uređaj drugi link, odnosno NAS network neće biti zagušen ako jedan uređaj zauzme svih 1000mbit up/down.

 

* možeš dobiti u nekim uvjetima, ne da mi se sad u dubinu ulaziti

 

Da, ALI on zeli SMB multichannel (to je novo od DSMa 7.x), i to daje upravo duplu brzinu tj. "zbraja" dva linka u jedan.

https://kb.synology.com/en-af/DSM/tutorial/smb3_multichannel_link_aggregation

P.S. I Bez brige nisi ti jedini koji ima Synology NAS pa mi ostali pricamo napamet kako ti kazes ;).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
10 godina
offline
Re: Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

Ah ti klinci i njihov SMBv3

 

Zadnji put kad sam se igrao s time na TrueNAS-u trebao si dva ili više interface-a na dva ili više različih subneta, na windowsima radilo je sa dvije ip adrese na istom subnetu.

Ne znam kak to ide, možda netko tu zna više kako to konfati.

6 godina
offline
Re: Synology NAS link aggregation 2,5Gbe

E sad sam iskopa da je moguće to osposobit ali pod uvjetom da NAS ima dva nic-a (moj ima) i PC isto ima dva ista nica, nije moguče mješat npr jedan od matične sa jednim xy, tako da moraš kupit mrežnu sa dva nic-a i tako povezat na switch. Našao sam jednu na Amazonu za 24 eura, tako da naručim i pokušam, ako uspije super ako ne imam onda i link agregation na PC-u (iako ga ne trebam) 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice