WiFi to Synology spor prijenos

poruka: 15
|
čitano: 2.675
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
WiFi to Synology spor prijenos

Pozdrav! Imam laptop spojen na WiFi, podesio sam Active Backup for Business na Synology NAS i primjetio da je brzina kojom se backup radi na NAS dosta spora, 125KB/s. Backup od 30GB traje 6-7 sati. Imam računalo koje je kabelom spojeno na istu mrežu i ono mi se backupira istim software-om za 10ak minuta oko 80GB. Probao sam i laptop spojiti LAN kabelom i isto se za par minuta napravi backup. Ažurirao sam driver za WiFi na laptopu, radi se o Intel Wi-Fi 6 AX203 i nakon toga mi je brzina sa tih 125KB/s otišla na 30MB/s ali se nakon restarta računala opet vratila na KB/s brzine. Za WiFi imam Unifi opremu, dream router i U6 lite i inače nemam problema sa mrežom. Ima netko ideju što se tu događa?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos

Razlika kabal / wifi je što kabal nema smetnji od drugih korisnika a na wifi imaš smetnji što može rezultirati manjom brzinom pogotovo ako imaš neki wifi uređaj koji je bliži NAS-u nego tvoj laptop ... npr. TV-wifi .

13 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos
AF139 kaže...

Razlika kabal / wifi je što kabal nema smetnji od drugih korisnika a na wifi imaš smetnji što može rezultirati manjom brzinom pogotovo ako imaš neki wifi uređaj koji je bliži NAS-u nego tvoj laptop ... npr. TV-wifi .

Sve to stoji i sve mi je jasno, nisam u idealnim uvjetima, u zgradi sam, ima više WiFi mreža oko mene ali računam da imam bolju opremu, blizu sam AP-a, imam 5GHz mrežu dok su oko mene samo 2,4GHz, AP mi se automatski prebacuje na manje zakrčene kanale... Igram se i sa bandwidthom na WiFi mreži ali nisam primijetio razlike između 20, 40, 80Mhz. Volio bih samo elimirnirati da se ovdje ne radi o nečemu specifičnom ili za NAS ili za laptop. Čim je meni brzina drastično skočila kada sam driver od WiFi-ja ažurirao... Testiram sad kopiranje podataka sa i na drugo računalo u mreži i ide oko 20MB/s. Kopiranje sa i na NAS mi je sad trenutno isto oko 20MB/s. Vidjet ću kad okine idući backup kako će ići. Očekivao sam veće brzine preko WiFi-ja. WiFi mrežna mi za status prikazuje 413/344 (Mbps), to bi teoretski trebalo biti oko 50MB/s kod kopiranja.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2024 9:13 (display name ivo).
13 godina
online
Re: WiFi to Synology spor prijenos
Sumnjam na neko njesra s winsima. Probaj dignut live ubuntu za test. Kladim se da neće biti problema.
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos
display name ivo kaže...
AF139 kaže...

Razlika kabal / wifi je što kabal nema smetnji od drugih korisnika a na wifi imaš smetnji što može rezultirati manjom brzinom pogotovo ako imaš neki wifi uređaj koji je bliži NAS-u nego tvoj laptop ... npr. TV-wifi .

Sve to stoji i sve mi je jasno, nisam u idealnim uvjetima, u zgradi sam, ima više WiFi mreža oko mene ali računam da imam bolju opremu, blizu sam AP-a, imam 5GHz mrežu dok su oko mene samo 2,4GHz, AP mi se automatski prebacuje na manje zakrčene kanale... Igram se i sa bandwidthom na WiFi mreži ali nisam primijetio razlike između 20, 40, 80Mhz. Volio bih samo elimirnirati da se ovdje ne radi o nečemu specifičnom ili za NAS ili za laptop. Čim je meni brzina drastično skočila kada sam driver od WiFi-ja ažurirao... Testiram sad kopiranje podataka sa i na drugo računalo u mreži i ide oko 20MB/s. Kopiranje sa i na NAS mi je sad trenutno isto oko 20MB/s. Vidjet ću kad okine idući backup kako će ići. Očekivao sam veće brzine preko WiFi-ja. WiFi mrežna mi za status prikazuje 413/344 (Mbps), to bi teoretski trebalo biti oko 50MB/s kod kopiranja.

 -očekivao si... 'pogrešno'.. tj speedtest-benč i sl. nisu 'realne' brojke, tj ne uzmu u obzir ovisnost neke apps, kao backup, tj dugi važniji dio koji juzer bez iskustva ne vidi, verifikacija, dvosmjerna komunikacija, ne samo download nego i upload.. i kroz što sve prolazi taj soft-app koja radi backup, tko je pokreće, nas-server ili client itd..

-u običnom kopiranju možeš jednako vidjeti razliku, filemanager kojem je primarno brzina, kopira brzo, sync-backup isto to radi sporije, verificira.. kad kaže da je gotov, da je ispravno tad je to 100%.. zato i postoji razlika čak kad su svi ostali uvjeti identični.. a na wlanu nikad nisu, tj sve mrežno ovisi o ostatku 'svemira' (mreže) kao što je to gradski promet-gužva-zastoj mada je tvoj auto brz i ispravan no nije on presudan faktor nego grad-ostali.. tako i mreža + pogotovo wlan. .. dok i sam na žici dobiješ bolje rezultate .. i oni ti objasne stvarnost-činjenicu, da žica i bežično nisu iste stvari, kao i to da nije isto backup-sync uz verifikaciju ili stream videa koji nema kontrolu-povratnu potvrdu da je paket isporučen.. ogromna razlika u brzini ali i mogućnost greške.. tj backup nije stvar brzine-žurbe itd. dok se wlan u pravilu (navici-zastarjelo..) ne koristi za poslovne taskove iz takvih razloga mada je to već duže vrijeme sasvim ok i upotrebljivo pa čak i brže ako se gleda starija lan oprema na recimo fast-100 switchevima koji su tad usko grlo itd..

 

-sad ponovo vidi brojke, logiku-matematiku.. i primijeti da backup ima cca polovicu očekivane brzine, .. to je tad ok, .. dvosmjerno-verifikacija itd.. no tad znaš da je backup ispravan, ne da možda radi možda ne... uz naravno mogućnost da povremeno brzina padne, što za gledanje filmića-stream ne primjetiš jer računalo-player kešira dovoljno za buffer, no backup tad trpi sporost.. svaki uređaj kao printer, tv, mobitel.. nešto može zagužvati, kao promet u gradu u radno vrjeme.. dok je u drugo vrijeme cesta slobodna i sve ide glatko.. tj u tasku koji traje duže od koje minute je logično u radu imati takve gužve, padove prijenosa-propustnosti, dok copy-paste malog filea koje se obavi u par sec samim time ima manje šanse zapasti u gužvu.

 

-riješenje? onako vuk-lisica? :) za backup se spojiti žicom, ako je razlika u desetcima minuta do sat to ima smisla, da je razlika u minutama-sekundama tad je nevažno, tj što je vrijeme duže-sporije to je veći razlog za žicu kao i to da time olakšaš sam backup jer on to sve mora obaviti u radu računala (shadow..) a to nije baš jednostavan task mada smo i na to već navikli pa tako izgleda, recimo jednom dnevno spojiti se žicom na desetak minuta .. moja preporuka za takvu rutinu, osim ako postoji suprotan razlog.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos

Još neznamo da li je wifi direktno između NAS-a i Laptopa ....ili sve ide sa wifi još i preko wifi rutera ? ..pa tada ne bi bila čudna ta spora brzina.

13 godina
offline
WiFi to Synology spor prijenos

Dobro, nije baš da ne mogu ništa, mogao bih nadograditi opremu da dobijem veće brzine.

 

AP koji imam je U6 lite koji ima Throughput rate na 2.4 GHz 300 Mbps, na 5 GHz 1201 Mbps. WiFi kartica na laptopu je Intel WiFI 6 AX203 za koju na stranici piše da ima max speed 1.2 Gbps. Kad sam rekao da sam očekivao više, iz nekog svog iskustva realno je očekivati pola od tih 1200, odnosno 600Mbps ili 75MB/s kod kopiranja datoteka u idealnim uvjetima.

 

Na detaljima WiFi mreže u postavkama u Windowsima mi brzina varira, bude 287/287(Mbps) do 516/516 (Mbps) što bi mogle biti ili smetnje u signalu ili Windows ima neki power save feature gdje to smanjuje ako nema potrebe za tolikom brzinom. Taj dio mi malo sketchy.

 

Usput, jedini router kod kojeg sam ja imao solidne brzine na WiFi-ju bio je Honor Router 3, tamo sam imao blizu 900Mbps download na tadašnjem mobitelu dok sam imao optiku 1Gbps, skoro da i nije bilo gubitaka.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos
AF139 kaže...

Još neznamo da li je wifi direktno između NAS-a i Laptopa ....ili sve ide sa wifi još i preko wifi rutera ? ..pa tada ne bi bila čudna ta spora brzina.

 NAS je LAN kablom spojen u gigabitni switch koji je spojen u router u gigabitni lan port, brzina je preko kabla ok, nekih 113MB/s što je skoro 125MB/s koliko je teoretski preko kabla na gigabitnoj mreži. Preferiram uvijek kabel za sve. Ali laptop je sad novost i nemam ga baš gdje ubosti u lan port i nisam mislio da će biti potrebno jer je nov i ima WiFi 6 mogućnosti što je u skladu sa postojećom mrežom.

10 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos

Brzine koje navode proizvođači obično su zbroj teoretskih brzina na 2,4 plus 5GHz pa npr. 300Mbps + 867Mbps napišu 1200Mbps.

Još k tome da su RADNE brzine gotovo upola manje od teoretskih a i manje ako ima više međusobnih smetnji .

U protokolu za 802.11 stoji da wifi uređaj ne ide u slanje podataka ako mu prijemnik čuje drugi wifi uređaj pa tek kad njegovo slanje prestane šalje prvi uređaj podatke.

Nije dobro naprema kabelu ni to što je wifi semi-duplex a kabal full-duplex što ograničava brzine wifi.

15 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos
display name ivo kaže...
.., nekih 113MB/s što je skoro 125MB/s koliko je teoretski preko kabla na gigabitnoj mreži. ..

 -da-ne... :) tj to je realna-max-teoretska, čak je i imaš, tj u protokol idu i kontrolni podatci, dio paketa koji nije korisnički podatak nego mrežni.. tako da od 125mb tih cca 10% otpada na te podatke tj imaš max čak i teoretski, jer i taj dio podatka je ono što prolazi mrežom (zato svi u testu dobiju takvu brzinu cca 113mb.. jer korisnik mjeri svoje podatke kao copy-paste, ne dodatni paket), čisto kao razlika-suprotnost wlanu, koji može 'šamarati' od-do ili kao što post iznad kaže, 1200 je obično zbroj-suma brzina po bandu, ne max pojedinog, marketing, tj tad od 800 možeš očekivati 400 minus gubitci minus mrežni promet.. i tad je realni max cca 300 što povremeno i dobiješ.

-od tog maxa backup može samo lošije, jer je takav način rada, konstantna kontrola primljenog-poslanog, ispravnost, čime trpi brzina, tj ili-ili situacija, ili je važna brzina ili pouzdanost, za backup je to jasno..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
offline
WiFi to Synology spor prijenos

Jesi li probao kopati po advanced tabu od drivera gdje možeš odrediti difoltne postavke spajanja, natjerati uređaj da se spoji primjerice ax, 6ghz bandom, par screenova za primjer dolje...

 

 
 
 

Katkad zna srati i power management od winsa pa za probu odznači označeno...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2024 19:17 (notloB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos

...tako će barem utvrditi da li ima još koji wifi uređaj u kući koji radi sa 802.11ax modulacijom

2 godine
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos
AF139 kaže...

...tako će barem utvrditi da li ima još koji wifi uređaj u kući koji radi sa 802.11ax modulacijom

 Tako je, s gornjim postavkama kod mene uopće ne vidi ac mrežu primjerice i spoji se uvijek na 6ghz band 6e mreže.

10 godina
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos

Dakle kod tebe ima čak dva uređaja sa 802.11ax , samo je pitanje ima li kod njega dva ili je samo jedan tj. taj laptop pa neće imat komunikaciju sa nikim.

2 godine
offline
Re: WiFi to Synology spor prijenos
AF139 kaže...

Dakle kod tebe ima čak dva uređaja sa 802.11ax , samo je pitanje ima li kod njega dva ili je samo jedan tj. taj laptop pa neće imat komunikaciju sa nikim.

 Pa nek stavi ac na 5ghz...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice