Neobični problem na novoj konfiguraciji

poruka: 29
|
čitano: 2.776
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Ukratko, nakon dosta godina, obnovio sam komp. Sve komponente sam promjenio (osim hdd-ova) i sve bi bilo super da mi se nisu počeli pojavljivati problemi s diskovima. Probleme sam počeo primjećivati otprilike sat-dva nakon ponovne instalacije windowsa. Napominjem, imam dva diska od 500gb, jedan od terabajta a drugi vučem još iz 2006. koji ima 160gb. Na staroj konfiguraciji, jedan od 500gb me je i prije zezao. Pojavljivao se, nestajao, radio, nije radio..Isključio sam ga i nisam se zezao s njime. Svi ostali diskovi su uredno radili (kad sam složio konfiguraciju, i njega sam spojio i tu radi) Kad sam počeo raditi na novom kompu, disk(ovi) su počeli primjetno strugati. Dakle, lijepo se može čuti kako igla struže po pločama (barem to ja mislim) dok komp radi (windowsi su mi instalirani na jednom disku od 500gb), a posebice kad pretražujem po particijama..Problem je u tome što ja zapravo ne znam koji mi je disk tako bučan i zašto je (su) počeli bučiti čim sam ih stavio u 'novo okruženje'. Napravio test s HD tunerom i primjetio sam kod jednog diska od 500gb (onaj što me je zezao prije) da se prilikom testa brzine čuje isti onaj zvuk grebanja. Pomislio sam da je u njemu problem, pa sam ga isključio. Ista stvar. Grebe i dalje. Kopao sam malo i po folderima onog od terabajta. Kad to radim, pojača se zvuk grebanja. Neko vrijeme sam mislio da je to zbog toga što sam terabajtni i onaj s OS-om stavio u 6gb/s ulaz na matičnoj (Asus M5A97)..prebacio sam ih na 3gb/s ali ista stvar...Ukratko, stvarno više ne znam što da radim. Pomagajte kolege..:)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji

Eto, pokušat ću ti malo pomoći samo zato što, barem meni tako izgleda, voliš Star Trek...

 

1. Provjeri diskove prema ovome: http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/kako-provjeriti-disk-kojem-sumnjate-ispravnost/190794.aspx

 

2. Navedi nam koje kućište imaš i kako si montirao diskove (je li neki način za bezalatnu montažu ili nekakvi nosači ili nešto treće).

 

3. Zanima me i držiš li kućište otvoreno te na kojoj ti je udaljenosti od glave.

Twitter: @191x7
16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Ljubitelj sam Star Treka još od kada se počeo prikazivati na HRT-u..dakle, ima koja godina {#}  Kućište je ovo , a montaža je preko onih spajalica (quick release sistem). Sva četiri su mi tako spojena, dok sam onaj od terabajta uhvatio po starinski, vidama. A komp mi je pokraj nogu, dakle, nekih metar i pol od ušiju, recimo..

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

A 1. točka?

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

U onom programu koji si mi preporučio (hd sentinel) i za taj disk od 500gb (na kojem je OS) piše da je zdravlje na 58% i da se problem dogodio zbog ''huge power load (weak power supply)''..''2063 errors occured during data transfer..

 

Edit: sada provodim random seek test za taj disk i tako krči da je to teško za slušati..

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.12.2013 0:19 (Riker).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji

Koje je napajanje koje trenutno koristiš? Na kojem je napajanju disk bio prije?

Nije ti taj disk baš najbolje rješenje za OS ako mu je health na samo 58%.

 

Hoćeš mi dati na uvid screenshoote Sentinela, da vidim što piše za svaki disk?

Twitter: @191x7
16 godina
neaktivan
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji
191x7 kaže...

Koje je napajanje koje trenutno koristiš? Na kojem je napajanju disk bio prije?

Nije ti taj disk baš najbolje rješenje za OS ako mu je health na samo 58%.

 

Hoćeš mi dati na uvid screenshoote Sentinela, da vidim što piše za svaki disk?

Trenutno koristim LC Power Pro line series od 500W..prije sam imao isto LC power, ali neki office ili tako nešto..staro kao biblija..Nego, kako da ubacim slike na forum a da se barem nešto vidi, tj. da ne bude sve mikroskopski? {#} Već ima godina i nešto odkad nisam bio na forumu pa nisam u toku s zbivanjima {#}

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.12.2013 0:36 (Riker).
16 godina
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Ponajbolje ih je uploadati na nek iservis za dijeljenje slika (npr moj favorit www.zaslike.com) i onda staviti linkove.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

To je samo od tog jednog diska, kod ostalih je sve ok?

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji
191x7 kaže...

To je samo od tog jednog diska, kod ostalih je sve ok?

Kod onog od terabajta i onog drugog od 500 kaže da apsolutno nema nikakvih problema..Kod onog od 160 neki vrlo sitni, beznačajni problemi...Tako da je očito ovaj gdje je OS..idem sada ponovno instalirati windowse, ali ovaj put na particiju ovog od terabajta..stvarno se nadam da će ovaj put upaliti. Kako god, puno hvala na pomoći {#}

16 godina
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Javi kako je prošlo.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji
191x7 kaže...

Javi kako je prošlo.

 Evo, prošlo je tako da problem nije rješen..Ugl, instalirao sam windowse na onaj od terabajta, isključio sve ostale..i što je bilo? Disk od terabajta grebe  {#}  Počinje me lagano izbacivati iz takta..

15 godina
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji

Disk sigurno ne grebe, da grebe već bi bio pokojni..... {#}

 

dakle, ono što ti pričaš je da disk malo bučniji nego inače

možda novo kučište i položaj diskova u njemu izazivaju rezonancije ?

rješenje za ovo je ugradnja izolacije u kučište, micanje kvačica i vraćanje šarafa kao metode instalacije

 

također kako spominješ 4 HDD-a i grešku zbog pomanjkanja struje, očito je da imaš i preslabo napajanje (vjerojatno ti VGA i CPU požderu previše)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.12.2013 8:42 (Darky).
16 godina
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji
IMAO je preslabo, novo je i odviše jako.
Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Problem je sve čudniji..Kad sam izvadio terabajtni disk iz kućišta i držao ga u ruci, uopće nije krčio, zapravo vrlo malo. Ne znam kako da ga više učvrstim. Probao sam i s vidama i s onim brzim načinom, ali uvijek isto. Drugi problem mi je taj što sam shvatio da ne mogu u UEFI biosu namjestiti da mi boota izravno s dvd-a. Odaberem da mi diže novu instalaciju windowsa s dvd, ali to on ne učini, nego mi prebaci odmah na prvi disk koji ima već prije instalirane windowse. Čitao sma na netu da kao asus ima problema s time ili što već, da updejtam bios i sl..ali zanima me može li to ikako bez updejta (piše mi da je bios verzija iz sedmog mjeseca ove godine)..

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji

Čini se da ti loša konstrukcija kućišta pravi problem.

 

Rješenje bi moglo biti nešto poput ovoga:

1. http://www.links.hr/?naziv=disk-silencer-sharkoon-vibe-fixer-3-smanjuje-vibracije-diska&option=artikl&id_artikl=051.518.050

2. http://www.links.hr/?naziv=disk-silencer-sharkoon-vibe-fixer-smanjuje-vibracije-diska&option=artikl&id_artikl=051.518.004

 

Najskuplje rješenje, ali i najbolje rješenje koje ti mogu ponuditi je kupovina SSD diska za OS i glavne programe.

Time bi dobio to da ostali diskovi rade samo kada se koriste, a SSD-ovi nemaju pokretnih dijelova tako da rade nečujno.

SSD od 120 GB imaš već od 600 Kn. Naravno, time bi uvelike dobio i na brzini računala.

Mehanički diskovi bi se koristili samo kada se na njih nešto zapisuje ili s njih nešto čita.

Disk na kojem je OS se stalno čuje jer mora stalno biti upaljen, OS ga ne može ugasiti i držati ugašenim dok ne bude potreban jer stalno treba.

 

Što se biosa tiče, definitivno imaš staru verziju (ako si dobru ploču naveo pod Moj PC nakon 7. mjeseca izašlo je 3 nove inačice koje poboljšavaju stabilnost i ispravljaju probleme).

Moja preporuka ti je da što prije nadogreadiš bios na najnoviji (najnoviji sadrži sve što imaju i starije verzije).

 

Twitter: @191x7
16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Izgleda da se problem rješio..:D Ukratko, maknuo sam sve one quick realease kopčice, stavio prave vide, i sada radi kao avion..čuje se kao i inače što se diskovi čuju. Nadam se da će to potrajati {#}

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Svakako nastoj nabaviti SSD, štata je nemati ga u takvom kompu.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji
191x7 kaže...

Svakako nastoj nabaviti SSD, štata je nemati ga u takvom kompu.

Pokušat ću..sljedeći ili onaj tamo mjesec..:) Samo, je li stvarno tolika razlika u brzini? Nikad nisam koristio komp koji ima SSD pa stvarno ne znam jesu li to samo mitovi ili je stvarno primjetna razlika..{#}

16 godina
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Razlika je stvarno primjetna. Nisam čuo da se itko tko je navikao na SSD rado vratio na HDD, to sve govori.

 

Evo jedan skoro 4 godine star video:

 

Tu je korišten SATA II stari SSD, danas su brzine puno puno veće.

Twitter: @191x7
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.12.2013 23:19 (191x7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Još sam jedno pitanje..kod ovog bios updejta..Da li mogu skinuti samo posljednju verziju ili trebam skinuti sve koje su slijedile nakon ove moje trenutačne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
online
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji
Riker kaže...

Još sam jedno pitanje..kod ovog bios updejta..Da li mogu skinuti samo posljednju verziju ili trebam skinuti sve koje su slijedile nakon ove moje trenutačne?

Samo posljednju.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
16 godina
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji
Riker kaže...

Još sam jedno pitanje..kod ovog bios updejta..Da li mogu skinuti samo posljednju verziju ili trebam skinuti sve koje su slijedile nakon ove moje trenutačne?

Pitaš nešto na što si već ranije dobio odgovor.

Twitter: @191x7
16 godina
neaktivan
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji
191x7 kaže...
Riker kaže...

Još sam jedno pitanje..kod ovog bios updejta..Da li mogu skinuti samo posljednju verziju ili trebam skinuti sve koje su slijedile nakon ove moje trenutačne?

Pitaš nešto na što si već ranije dobio odgovor.

Čitao sam na brzinu pa nisam zamjetio taj zadnji dio {#}

16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Rješenje s vidama ipak nije potrajalo..{#} Disk (na kojemu su windowsi) i dalje krči, i to ne onaj koji je u onom programu pokazivao polovično zdravlje nego onaj na 100%...Disk

zvuči. Znam da se ne čuje baš savršeno (pojačajte zvuk) ali možda će netko prepoznati i reći o čemu se radi..I takav zvuk je konstantan. Radio na kompu ili ne..

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neobični problem na novoj konfiguraciji
Riker kaže...

Rješenje s vidama ipak nije potrajalo..{#} Disk (na kojemu su windowsi) i dalje krči, i to ne onaj koji je u onom programu pokazivao polovično zdravlje nego onaj na 100%...Disk

zvuči. Znam da se ne čuje baš savršeno (pojačajte zvuk) ali možda će netko prepoznati i reći o čemu se radi..I takav zvuk je konstantan. Radio na kompu ili ne..

ja ne čujem nikakav problem...

to je normalni zvuk diska koji radi (imam nekoliko takvih diskova koji rade na istoj glasnoći već 5+ godina)

to kaj je malo bučnije je do pozicije u kučištu te samom kučištu

 

Rješenje:

  • postaviti disk u neku drugu poziciju
  • staviti neku vrstu izolacije u kučište
16 godina
neaktivan
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Moguće, ali mislim da nije to..Osim toga, windowsi mi znaju ''zaštucati'' povremeno..i pri tome se čuje pojačani zvuk, tj. guljenje diska. Osim toga, kad sam na njega instalirao windowse, bio mi je izvan kućišta. Pokušao sam ga par puta držati u ruci, ali već nakon 10ak sekundi sam ga morao odložiti jer je bio iznimno, iznimno topao.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Neobični problem na novoj konfiguraciji

Normalan rad diska, neki su glasniji neki tiši. Možeš probati podesiti AAM (smanjiti brzinu) pa će biti malo tiši.

Jedino pravo rješenje je ili SSD ili kućište s zvučnom izolacijom.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice