Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

poruka: 26
|
čitano: 5.944
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc".
14 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

cini se da je voda koju potrosi ovaj ekonomist takodjer bacena...

 
19 1 hvala 2
5 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

A voda koja se potrosi preradom izrudarenog litija, to nema veze, zar ne?
Licemjeri.

73 DE 9A3BGG
Moj PC  
15 1 hvala 1
6 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
JTAG kaže...

A voda koja se potrosi preradom izrudarenog litija, to nema veze, zar ne?
Licemjeri.

Ovo je ista logika kad su Rusi napali Ukrajinu, kad su počeli sa zašto svijet nije isto reagirao kad su Amerikanci napali Kuvajt, ili Napoleon Italiju, ili Rimljani Francusku, ili Atila pola svjeta.......

Kakve sad veze ima litij sa kriptovalutama??? Sad još dodaj i potrošnju vode u Zoološkom vrtu, ili potrošnju vode u svim bazenima za kupanje....?

 

Nitko nije nikad rekao da je opravdano što su Amerikanci napali Kuvajt, ili Napoleon Italiju.... niti što mala djeca kopaju litij u Afričkim rudnicim, ali isto tako se ne sekiraš zbog toga dok držiš telefon sa litijskom baterijom u ruci, pametni sat sa litijskom baterijom..... - e to je licemjerje!

 

Ali danas je popularno hejtat sve što ne razumješ i odmah popljuvat ako ti ne paše... 

3 godine
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Voda za hlađenje računala ne isparava jer vodena para nema skoro nikakav rashladni učinak. Kad bi rashladna voda isparila, uskoro bi uslijedio kompletni shutdown svih vodom hlađenih komponenti zbog pregrijavanja. Uostalom, barem je u BUG-u do sad objavljena hrpa recenzija i reviewa razno-raznih vodenih hlađenja, pa se zbilja čudim odakle tolika konfuzija u ovom tekstu. Trebali ste ga čuvati za 1. april.

Ruhe im Puff
 
26 0 hvala 4
14 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Šta kad potrošimo vjetar i sunce?

 
6 1 hvala 0
14 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

A što ako mu netko kaže fantastičan podatak kako voda u prirodi kruži? Isparavanje stvara oblake a oblaci padaline, a padaline su - VODA! Wow!
Što mislite jel "znanstvenik" trol ili idiot?

Moj PC  
16 0 hvala 0
16 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Super mi je ovaj graf sa 500 milijardi nijansi plave.
Bas zgodno izgleda.
Steta sto ne kuzim koja je drzava koja boja.

Ono kad je UI bitniji od UXa.

- Psiho246
Moj PC  
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Izračun nizozemskog stručnjaka o potrošnji vode vode za rudarenje bitcoina užasnuo je zajednicu kriptorudara...

 

... otprilike kao što izveštaji o štetnosti duvanskog dima na osobe oko pušača užasavaju pušače.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
jozef kaže...

A što ako mu netko kaže fantastičan podatak kako voda u prirodi kruži? Isparavanje stvara oblake a oblaci padaline, a padaline su - VODA! Wow!
Što mislite jel "znanstvenik" trol ili idiot?

 Jeste. I onda ti preusmeriš gomilu vode iz jednog basena da bi zadovoljio određenu privrednu aktivnost (proizvodnju pamuka, hlađenje datacentra...), tako da ona ne stiže do ekosistema koji je inače podržavala, a oblak i padavine odu negde drugo i odjednom imaš dve regije pogođene nepogodama - jednu sušom, drugu viškom padavina (što viđamo širom sveta poslednjih decenija). I pošto je ovo sve prilično poznato, šta si ti od te dve stvari koje pominješ? Pozdravilo te Aralsko jezero, kao primer toga kako voda kruži kad je u nekoj regiji trošiš nemilice.

 

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.12.2023 11:26 (Ivan(4)).
13 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Vidim da niste pročitali članak. Biser od znanstvenika osvrnuo se na vodu utrošenu na hlađenje termo elektrana.

Poznato je da se iste koriste isključivo samo za napajanje datacentara i mininig operatera.

 

I da - može se uzeti korelacija sa eksploatacijom litija, preradom pamuka, a na kraju, zamisli ti te hereze - punjenja električnih vozila.

 

Voda kruži, to što ne pada ravnomjerno tamo gdje je najpotrebnija, drugi je problem.

 

 
4 2 hvala 0
15 mjeseci
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Topic je totalna laz, pogledajte koliko zagadjuje bankarski sektor.

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.12.2023 13:57 (HoceNece).
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
nikonja kaže...
JTAG kaže...

A voda koja se potrosi preradom izrudarenog litija, to nema veze, zar ne?
Licemjeri.

Ovo je ista logika kad su Rusi napali Ukrajinu, kad su počeli sa zašto svijet nije isto reagirao kad su Amerikanci napali Kuvajt, ili Napoleon Italiju, ili Rimljani Francusku, ili Atila pola svjeta.......

Kakve sad veze ima litij sa kriptovalutama??? Sad još dodaj i potrošnju vode u Zoološkom vrtu, ili potrošnju vode u svim bazenima za kupanje....?

 

Nitko nije nikad rekao da je opravdano što su Amerikanci napali Kuvajt, ili Napoleon Italiju.... niti što mala djeca kopaju litij u Afričkim rudnicim, ali isto tako se ne sekiraš zbog toga dok držiš telefon sa litijskom baterijom u ruci, pametni sat sa litijskom baterijom..... - e to je licemjerje!

 

Ali danas je popularno hejtat sve što ne razumješ i odmah popljuvat ako ti ne paše... 

Kolega, ispravak netočnog navoda, USA nisu nikada napale Kuwait! 

ATJ Lučko
8 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
Grehota je da kripto svijet potroši više nego jedna Argentina (40 miliona stanovnika), a želimo da smanjimo uticaj CO2 na klimu u vremenu kada skoro da je nemoguce da izbjegnemo povećanje od 2°C.
I najvažnije od svega jeste da kripto industrija nije neophodna kao neke druge industrije kao što je automobilska koju spominjete
 
2 0 hvala 2
16 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Kad se zeleni uhvate kalkulatora ne znam bil se smijao ili plakao.

Eventualno svaki supak dobije hemoroid.
Moj PC  
7 1 hvala 0
16 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Malo je reć da je smeće, ali sva sreća imamo faktčekere koji će nama objasniti npr. ove budalaštine o vodi koja doslovno ispari i više je nema nigdje:

 

 

Ova rashladna voda ispari i nije dostupna za ponovnu upotrebu. A voda isparena iz hidroelektrana ...

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
maximus007 kaže...

Vidim da niste pročitali članak. Biser od znanstvenika osvrnuo se na vodu utrošenu na hlađenje termo elektrana.

Poznato je da se iste koriste isključivo samo za napajanje datacentara i mininig operatera.

 

I da - može se uzeti korelacija sa eksploatacijom litija, preradom pamuka, a na kraju, zamisli ti te hereze - punjenja električnih vozila.

 

Voda kruži, to što ne pada ravnomjerno tamo gdje je najpotrebnija, drugi je problem.

 

 Elektrane stvaraju el.energiju bez obzira bila ona utrosena za nesto ili ne.Energija koja se ne potrosi se gubi tako da bi voda potrosena u proizvodnju struje bi bila ista imali potrosace ili ne.

Visak se neskladisti osim kod reverzibilnih hidro elektrana gdje se visak koristi za pumpanje umjetnog jezere na visoj visini od elektrane ( zrmanja). Tako da je prica ghlupa do bola , a Bug je uspio dostici novo dno. 

Da, trosio ti struju za aute ili rudarnje ili nesto trece isto je naravno.

 

 

14 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
Ivan(4) kaže...
jozef kaže...

A što ako mu netko kaže fantastičan podatak kako voda u prirodi kruži? Isparavanje stvara oblake a oblaci padaline, a padaline su - VODA! Wow!
Što mislite jel "znanstvenik" trol ili idiot?

 Jeste. I onda ti preusmeriš gomilu vode iz jednog basena da bi zadovoljio određenu privrednu aktivnost (proizvodnju pamuka, hlađenje datacentra...), tako da ona ne stiže do ekosistema koji je inače podržavala, a oblak i padavine odu negde drugo i odjednom imaš dve regije pogođene nepogodama - jednu sušom, drugu viškom padavina (što viđamo širom sveta poslednjih decenija). I pošto je ovo sve prilično poznato, šta si ti od te dve stvari koje pominješ? Pozdravilo te Aralsko jezero, kao primer toga kako voda kruži kad je u nekoj regiji trošiš nemilice.

 

 

 Kruške i jabuke. Aralsko jezero je žrtva programa neodrživog navodnjavanja i zagađivanja kemikalijama kako bi se dokazao napredak socijalističkog društva. Kod hlađenja termoelektrane i hlađenja računala nema zagađenja medija (vode), a u paru se pretvara i odlazi u atmosferu tek manji dio vode, jer su to potpuno zatvoreni sustavi ili sustavi s rekondenzacijom. 


Svašta je "poprilično poznato", uzalud poznavanje činjenica ako ih se ne razumije. 

10 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Članak (original, ne bug) je žešći treš. Isparavanje vode u hidroelektranama? WTF. Ono kad pokušavaš biti hiper ultra liberalno ekološki osvješten, a na kraju ispadneš telac.

Nadglednik dina
Moj PC  
8 1 hvala 1
8 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

 

 

Pokajte se! Kraj je blizu! Brrrrrrr!

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
Pa dobro mislim da su komentari skrenuli na relativizam i da je to jednostavno pogrešno, a mislim na dio gdje neki smatraju da je isto ako ne diramo vodu znači da ostane u prirodi ili ako ju koristimo za hlađenje postrojenja za bitkojn. Pa nije isto, jednostavno korištenje te silne količine vode za hlađenje smo negdje oduzeli tu silnu količinu vode, barem smo promijenili tok nekoj rijeci, od nekud smo ju oduzeli, što od prirode pa smo ugrozili još više prirodnu ravnotežu ili smo iscrpili neku podzemnu vodu ili smo smanjili razinu rijeke kad smo ispumpali tu vodu za hlađenje postrojenja ili jezero neko uništili.
To je najlakše shvatiti kao zakoni termodinamike, mi energiju ne možemo proizvesti, možemo ju samo mijenjati. E vrlo slična stvar je i s vodom. Negdje oduzmemo da bi ju negdje dodali.

Također i enormna količina energije koja se troši na kripto. Također troši se enormna količina vode da bi se proizvela ta silna energija za kripto. I tu mnogi uspoređuju da se troši i za ostale industrije, da ali ostale industrije daju kruh naš svagdašnji kao i ekonomije. I također netko je spomenuo da bankarski sektor troši i više energije od kripta, da ali vidi jednu stvar ako kripto propadne ili ga ugasimo propast će par rudara, kockara i ulagača. Ali će nam prirodna ravnoteža i ekologija bita zahvalna. Ali ako bankarski sektor propadne propast će i cijele ekonomije a tako i moja grana industrije kao i mnoge druge. Da naravno da bi priroda još više bila zahvalna ali pitanje je po kojoj cijeni za ljude i koji bi kaos nastao, vjerojatno i ratovi koji bi napravili još veću devastaciju ekologije.
 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

Mislim da je totalno biased da se govori o tome da crypro trosi previse resursa ako trosi manje od sušilica u americi :/ + razmislite koliko banke troše struje (infrastruktura svake pojedine banke + bankomati)

edit: čak ne samo struje: voda, smeće i sve ostalo što ide uz to

 

https://www.linkedin.com/pulse/drying-clothes-takes-more-energy-than-mining-bitcoin-joel-waterman

 

Ne kažem da ne troši ali ima gomile i gorih i boljih stvari koje troše više

 

edit2: https://www.newsweek.com/bitcoin-mining-track-consume-worlds-energy-2020-744036 LOL

 

 

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2023 10:47 (VladRi).
 
0 2 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
Svaki mWh utrosen na Btc je uzaludno bacen. Jedina validna uporedba je da i data centri trose ogromnu energiju za FB, Insta i ostale razonode. Medjutim FB i Insta imaju kakvu takvu drustvenu vrijednost i daju drustveni doprinos dok od Btc-a ima korist samo uza grupa ljudi koja izvlaci pravi novac od ovaca, pardon, ulagaca.
 
4 3 hvala 1
11 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
HoceNece kaže...

Topic je totalna laz, pogledajte koliko zagadjuje bankarski sektor.

 

Nisam siguran da takva usporedba ima smisla, naime bankarski sektor pruža usluge koje koriste apsolutno svi (student, školarac, zaspolen, nezaposlen, penzioner) , sukladno tome pitanje glasi koliki postotak ljudi koristi crypto sektor?

Da li bi svijet funckonirao bez bankarskog sektora? Da se sutra ugasi to bi bio globalni problem, s druge strane da se ugasi crypto sektor nisam siguran da bi puno ljudi trepnulo niti da bi svijet stao.

 

Najveći zagovaratelji crpyta su nam u početku govorili kako je on dobar jer nema posrednika, sada se na veliko priča da jedini način da crypto bude globalno prihvačen jest da postoji regulacijsko tijelo, ispada da je crypto tada samo zamjena za banku i kao takav neće biti potreban u trenutku kada bankarski sektor/ država pokrene svoj vid digitalnog novca.

U HR koliko vidim jedini način da netko od dućana prihvati crypto jest kupnja putem payceka i tu se radi konverzija u FIAT prema samom dućanu ispada da se vraćamo u trampu čupovima kada se trgovalo solju i drugim stvarima.

 

Ispada da su najveći korisnici crypta zapravo oni koji ilegalno koriste istu za ilegalne radnje i slične stvari, tehnologija kao tehnologija im nije bitna niti je to razlog zbog kojeg su postali korisnici.

 

 

 

 

6 godina
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
kirat kaže...
Svaki mWh utrosen na Btc je uzaludno bacen. Jedina validna uporedba je da i data centri trose ogromnu energiju za FB, Insta i ostale razonode. Medjutim FB i Insta imaju kakvu takvu drustvenu vrijednost i daju drustveni doprinos dok od Btc-a ima korist samo uza grupa ljudi koja izvlaci pravi novac od ovaca, pardon, ulagaca.

Krivo si napisao, daj da to popravim:  Svaki mWh utrosen na Btc je PLAĆEN! 

 

Ostatak je irelevantan. (volio/mrzio) btc - jedini razgovor koji možemo voditi je o sekundarnom zagađenju (zagrijavanje) - prvi dio je čista ekonomija.

 

Evo malo:

Whataboutism: koliko troši struje industrija cigareta? Koliko ista zagađuje?

 

Whataboutism 3000:

Čak zapravo ako i makneš industriju, evo, gorilo je smeće u Rijeci 2x, Osijek je na jedan dan bio najzagađeniji grad u svijetu zbog toga, gorio je i Zagreb čini mi se - što je napravilo više zagađenja za hrvatsku nego što je btc do sada. 

I opet, pogledaj moj gornji članak iz 2017 što sam stavio: do 2020 btc će trošiti 100% svjetske struje...

 

 

 

 

 

 

NULL!=NULL
2 godine
protjeran
offline
Re: Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka tran
Ok, hocemo li onda Btc staviti u kategoriju poroka, ljudskog nemara, ...?

Kako si sam napisao, potrebna je ili regulacija ili poziv na odgovornost. Ja sam vise old school, to treba samo ukinit.
 
1 2 hvala 0
14 godina
offline
Smeće od znanosti ili bolna istina: svaka transakc

hmmm a ako sva voda kruži, pijemo li mi danas onu koju je pred 65+ milja godinica ispiš'o T. Rex ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice