Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa

poruka: 31
|
čitano: 5.901
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa ".
8 godina
offline
Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa

Spaljeni dio drona izgleda kao da je fokus promjera 10-tak cm. Nije baš nešto što će u djeliću sekunde spaliti kinžal

Ja rekoh
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa

Vjerojatno im nije bila ni namjera potpuno uništiti dron, već pokazati preciznost lasera.

Pogodak je direktno u čelo drona. 

 

Piše da je sve to s laserom eksperimentalno, za početak dronovi, za pet, šest godina i nuklearne bombe. 

合氣道
 
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Feudalac kaže...

Spaljeni dio drona izgleda kao da je fokus promjera 10-tak cm. Nije baš nešto što će u djeliću sekunde spaliti kinžal

Pa da ga i samo ošteti dovoljno do mjere da skrene s ciljane putanje se može reći da je obrana itekako uspješna.

14 godina
offline
Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa

morat cemo pocet stavljat ogledalca na rakete i dronove

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa

Laserska zraka se sa udajenošću širi, pa je normalno da je nakon pređene veće udaljenosti znatno šira nego na početku.

Problem je i to što energija opada obrnuto proporiconalno kvadratu udaljenost, što u praksi znači da je teško imati pokretni objekt (osim eventualnno većeg tipa broda) koji može prozvesit dovoljno energije koja će na relativno veliku udaljenost prijenijeti dovolljno energije da ošteti ili uništi raketu.

 

Ova "fotografija" iz članka je umjetnički prikaz nečega što niti ne izgleda kao laser, a problem sa fotografiranjem lasera je taj što mi ne možemo niti vidjeti niti fotografirati (registriratit u slici) fotone koje se nalaze negdje drugo (dakle kreću se u laserskom snopu od "topa" do drona, rakete ili nečeg trećeg), nego samo one fotone koji su pali na senzor foto aparata (odnosno na retinu našeg oka).

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa

Po tome što se laserska zraka nije srušila u more nakon testiranja, vidim da im razvoj lasera ide bolje nego razvoj raketa 

 

 
1 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
A zasto bi se morala siriti? Ko zna kakvu lecu ima, mozda imaju neku shemu mjerenja udaljenosti i da fokus ima...
VenAtoR#2231
15 godina
offline
Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa

Ako troši 50kW, i to košta 10kn, koliko ih može pogoditi u satu? Da li govorimo o milisekundnim intervalima snage 50kW, pa ako imaš bateriju 300-400kW možeš rokati cijelu noć ili je potrošnja drukčije računata? 

Koliko bi mu trebalo da se ponovno napuni tih 50kW?

 

Sorry na noob pitanjima

In vino veritas
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t

Mogu se kamerom uhvatiti fotoni koji se odbiju od nečistoća u zraku. Npr. dim, prašina i sl.
Pretpostavljam da ako laser ima određenu energiju po površini zrake i frekvenciju može i potaknuti/razbiti/ionizirati molekule i atome u zraku pa i oni sami mogu izbacivati fotone u raznim smjerovima. Slično kao munja, ne vidi se tok elektrona kao takav, vidi se "spaljeni" zrak.

15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
GranDaddo kaže...

Ako troši 50kW, i to košta 10kn, koliko ih može pogoditi u satu? Da li govorimo o milisekundnim intervalima snage 50kW, pa ako imaš bateriju 300-400kW možeš rokati cijelu noć ili je potrošnja drukčije računata? 

Koliko bi mu trebalo da se ponovno napuni tih 50kW?

 

Sorry na noob pitanjima

Košta 10 funti, što je 11.70 eura po trenutnom tečaju. Ako još preračunavaš u kune, koliko ih imaš doma? U tekstu se govori o namjeni protuzračne obrane, dakle priključak na strujovod, ne na baterije.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.3.2024 16:21 (zzib).
8 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
jocommb kaže...
A zasto bi se morala siriti? Ko zna kakvu lecu ima, mozda imaju neku shemu mjerenja udaljenosti i da fokus ima...

Brzi odgovor na gugulu: "Laser beams diverge because they would require an infinitely thin and long cavity of atoms emitting photons in resonance along one single direction to get a collimated beam over an infinite distance."

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Zaporožac kaže...

Vjerojatno im nije bila ni namjera potpuno uništiti dron, već pokazati preciznost lasera.

Pogodak je direktno u čelo drona. 

 

Piše da je sve to s laserom eksperimentalno, za početak dronovi, za pet, šest godina i nuklearne bombe. 

 Direkt u čelo nakon 100 pokušaja na 100 metara udaljenosti? Ništa nije rečeno tako se ništa nezna

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Feudalac kaže...
Direkt u čelo nakon 100 pokušaja na 100 metara udaljenosti? Ništa nije rečeno tako se ništa nezna

 Uz današnju računalno tehniku, nema se što pokušavati, sve je navođeno računalom koji izračunava milijarde kombinacija u sekundi.

 

15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Feudalac kaže...
jocommb kaže...
A zasto bi se morala siriti? Ko zna kakvu lecu ima, mozda imaju neku shemu mjerenja udaljenosti i da fokus ima...

Brzi odgovor na gugulu: "Laser beams diverge because they would require an infinitely thin and long cavity of atoms emitting photons in resonance along one single direction to get a collimated beam over an infinite distance."

To se rješava upotrebom leće kako je prikazano na linku ili uz pomoć višestrukih lasera usmjerenih prema meti.

 

https://perg.phys.ksu.edu/vqm/laserweb/ch-7/F7s2t6p1.htm

15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t

Nemoj se ljutiti jer sam u brzini napisao kune, a ne funti. 

Drugo, ne vidim zašto bi bilo nužno priključiti na strujovod. 50kW se da prenositi i neki prijašnji testovi (drugih) bili su i na brodu (recimo Ameri). 

 

In vino veritas
15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
GranDaddo kaže...

Nemoj se ljutiti jer sam u brzini napisao kune, a ne funti. 

Drugo, ne vidim zašto bi bilo nužno priključiti na strujovod. 50kW se da prenositi i neki prijašnji testovi (drugih) bili su i na brodu (recimo Ameri). 

 

 Poznavajući britance, njima je protuzračna obrana na prvom mjestu još od drugog svjetskog rata. Naravno da se može prenositi, ali je upitna upotrebljivost, 10-tak puta gađaš i baterija prazna. Drugo je na brodu gjde ima nafte, generatora struje, itd. Sve to vući sa sobom na terenu nema smisla.

 

14 godina
online
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Ok... A jel ti znas mozda kakvu optiku ima ovaj laser? I da se to rasipanje rijesi lecom bez problema...
VenAtoR#2231
14 godina
online
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Pa znam zbog toga sam i pitao jel zna kakvu ootiku ima laser pa da zna da se zraka rasipa... Jer takav laser bi bilo (mozda) bilo nemoguce koristiti zbog rasipanja, ili moze uz masivnu potrosnju energije... A rasipa se gadno ako nije u fokusu... To znam jer se bavim laserskim graviranjem i znam kako je kad nije u fokusu laser a kako kad je...
VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 8:22 (jocommb).
11 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
zzib kaže...
Feudalac kaže...
Direkt u čelo nakon 100 pokušaja na 100 metara udaljenosti? Ništa nije rečeno tako se ništa nezna

 Uz današnju računalno tehniku, nema se što pokušavati, sve je navođeno računalom koji izračunava milijarde kombinacija u sekundi.

 

 čaba se trudiš... još na prošlom tekstu on je zaključio da je to drek na šibici i gotovo, od tada melje gluposti i vadi iz dupeta probleme koji ne postoje kako bi 'dokazao' svoje uvjerenje

 

on vjerojatno zamišlja nekakvo postolje od prastarog pzo topa na koji su nakalemili laser i na kojem neki englez manualno vrti ručkice desno-lijevo i gore-dolje pokušavajući pogoditi dron ispucavajući desetke laserskih zraka dok ne uspije pogoditi

 

jocommb kaže...
Pa znam zbog toga sam i pitao jel zna kakvu ootiku ima laser pa da zna da se zraka rasipa... Jer takav laser bi bilo (mozda) bilo nemoguce koristiti zbog rasipanja, ili moze uz masivnu potrosnju energije... A rasipa se gadno ako nije u fokusu... To znam jer se bavim laserskim graviranjem i znam kako je kad nije u fokusu laser a kako kad je...

 imaš na prošlom tekstu raspravu i primjer što se može u kućnoj radinosti napraviti od lasera koji je isto tako namijenjen radu na blizinu

pa ako jedan amater može takav laser prilagoditi za daljinu i probijati cigle, onda valjda znanstvenici i vojni stručnjaci s daleko većim proračunom mogu složiti nekakvu bolju optiku

 

 

uostalom, sudjelovao si u raspravi, zar si već zaboravio?

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 8:40 (picajzla0707).
14 godina
online
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Ako nisi skuzio pitao sam ga zasto misli da bi se zraka sirila i rasprsivala ako postoje optike, lece,....
Znam ja jako dobro sve to i s razlogom postavljam ta pitanja...
VenAtoR#2231
15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
jocommb kaže...
Ako nisi skuzio pitao sam ga zasto misli da bi se zraka sirila i rasprsivala ako postoje optike, lece,....
Znam ja jako dobro sve to i s razlogom postavljam ta pitanja...

 pa ako znaš dobro, čemu pitanja? zraka se širi i rapršuje zato što fotoni nisu ničim vezani, posebno kod leće kod koje imaš onaj efekt X-a gdje se fotoni kreću prema određenoj točci (fokusu), a onda se od te točke opet šire

 

8 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
zzib kaže...
Feudalac kaže...
Direkt u čelo nakon 100 pokušaja na 100 metara udaljenosti? Ništa nije rečeno tako se ništa nezna

 Uz današnju računalno tehniku, nema se što pokušavati, sve je navođeno računalom koji izračunava milijarde kombinacija u sekundi.

 

O laserima se kao o novom tipu baterija svako malo priča i piše. A litij i dalje caruje. Tako i ovaj slučaj, Da je to tako lako, ne bi ukrajinski dron završio na Jarunu; svako selo bi imalo par komada nek se nađe. Nitko, praktično, ne koristi lasere za uništavanje meta. Negdje jest problem, a vi samo dajte vjerujte, kao naš vrlo novinar picajzla, da je to pičkin dim. 

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Feudalac kaže... 

O laserima se kao o novom tipu baterija svako malo priča i piše. A litij i dalje caruje.

 Ovako kako pišeš, ispalo je da je laser novi tip baterije 

 

>> Nitko, praktično, ne koristi lasere za uništavanje meta.  

 

Britanci očito misle drugačije u strahu od zračnog napada

 

>> ... da je to pičkin dim.

 

Iliti u našem političom žargonu: podizanje dimne zavjese. Strateško naoružanje se ne objavljuje javno, osim ako postoji potreba za komercijalizacijom (traže investitore, kupce, itd).

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 18:45 (zzib).
11 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Feudalac kaže...

O laserima se kao o novom tipu baterija svako malo priča i piše. A litij i dalje caruje. Tako i ovaj slučaj, Da je to tako lako, ne bi ukrajinski dron završio na Jarunu; svako selo bi imalo par komada nek se nađe. Nitko, praktično, ne koristi lasere za uništavanje meta. Negdje jest problem, a vi samo dajte vjerujte, kao naš vrlo novinar picajzla, da je to pičkin dim. 

tebi očito nije jasno da se radi o prototipu, da je tehnologija još uvijek debelo u razvojnom stadiju i da, pod uvjetom da se pokaže dobrom, tek slijedi masovnija proizvodnja i uvođenje iste u upotrebu

 

nitko nema lasere 'po par komada da se nađe' zato jer se tek rade prototipovi budućeg oružja, nije da je već bilo masovno u upotrebi i da je bilo odbačeno zbog nečeg boljeg/novijeg ili da je to nešto što se može napraviti u par dana

kao i sve druge tehnologija, postoji određeno vrijeme testiranja, proizvodnje prototipa, pa ponovnog testiranja, pa tek onda proizvodnje prvih modela, koji će se kasnije također dodatno razvijati i popravljati ili čak i odbaciti kao loše rješenje, ne bi bilo prvi put

 

o zamjeni parnih katapulta za nosače aviona pisalo se desetljećima, netko poput tebe bi odmah rekao - ništa od toga, da to valja svi bi to koristili... pa elektromagnetske katapulte sad koriste i američki i kineski nosači zrakoplova

 

hoće li laseri biti uspješno primijenjeni u protuzračnoj obrani je još uvijek pitanje ofkors, ali da nema potencijala može reći samo potpuna neznalica

i ameri i britanci i izraelci i neke druge zemlje razvijaju ovu tehnologiju iz razloga jer im može dati prednost u pzo obrani, ne samo na brodovima i protiv dronova, već i kod obrane od nuklearnog oružja i hipersoničnih raketa

izraelci su u završnoj fazi izrade iron beam sustava koji se temelji upravo na laserima, britanci i ameri pokazuju upotrebljive prototipove, ali 'meštar' feudalac zna da je to piši kući propalo, svaka čas

 

 

 

 

 

14 godina
online
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
zzib kaže...
jocommb kaže...
Ako nisi skuzio pitao sam ga zasto misli da bi se zraka sirila i rasprsivala ako postoje optike, lece,....
Znam ja jako dobro sve to i s razlogom postavljam ta pitanja...

 pa ako znaš dobro, čemu pitanja? zraka se širi i rapršuje zato što fotoni nisu ničim vezani, posebno kod leće kod koje imaš onaj efekt X-a gdje se fotoni kreću prema određenoj točci (fokusu), a onda se od te točke opet šire

 

 pa zato sto se pisu gluposti... tema se zna, unistavanje... onda se isto tako zna da mora bit fokusirana zraka, a pisu se gluposti o nekom rasprsivanju.... i naravno da je onda i pitanje zasto? zasto pisu gluposti o rasprsivanju i neznam cemu kad je za efektivno unistavanje bitno da je zraka fokusirana jer se tada posao obavi najbrze i najefektivnije...

 

o rasprsenim zrakama moze pisat da je tema fiber laser koji uz odredenu frekvenciju i van fokusa moze dat odredenu boju na metalu nekom ili neki efekt zeljeni....

VenAtoR#2231
15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
jocommb kaže...
 zasto pisu gluposti o rasprsivanju i neznam cemu kad je za efektivno unistavanje bitno da je zraka fokusirana jer se tada posao obavi najbrze i najefektivnije...

Zato što ne možeš fokusirati zraku za bilo koju udaljenost, npr. za 1 km udaljenosti, zraku valne dužine od 635 nm (crveni laser - pokazivač), potreban je dijametar leće od 10,7m. Koliki bi trebao biti dijametar za laser koji služi kao oružje?

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 23:46 (zzib).
13 godina
offline
Dostupne su prve snimke britanskog laserskog topa

Bile su snimke Izraelskog lasera kako prži rakete od Hamasa na Telegramu ali ih više nema na www izgleda.

Stvar funkcionira na glupim sporim raketama iznimno dobro uz Iron dome.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 22:55 (lmutak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
lmutak kaže...

Bile su snimke Izraelskog lasera kako prži rakete od Hamasa na Telegramu ali ih više nema na www izgleda.

Stvar funkcionira na glupim sporim raketama iznimno dobro uz Iron dome.

 Pa za to jedino i realno može služiti: protuzračnu obranu. Daleko smo od lasera tipa Star Trek

 

14 godina
online
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
Da je bar naveden ijedan podatak na temelju kojeg moze netko rec koliko je sto i sta je sto... Nit se zna na kojoj su valnoj duljini niti ista... Ali znam da i u ovim hobi pizdarijama postoje short focus lense i long focus lense i istih su dimenzija... Ako to ovdje ima mogi mislit sta tek ovi imaju od optike....
VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2024 9:21 (jocommb).
16 godina
offline
Re: Dostupne su prve snimke britanskog laserskog t
zzib kaže...
lmutak kaže...

Bile su snimke Izraelskog lasera kako prži rakete od Hamasa na Telegramu ali ih više nema na www izgleda.

Stvar funkcionira na glupim sporim raketama iznimno dobro uz Iron dome.

 Pa za to jedino i realno može služiti: protuzračnu obranu. Daleko smo od lasera tipa Star Trek

 

 Pa realno za to jedino i treba.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice