Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

poruka: 76
|
čitano: 16.715
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje".
15 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

tipičan primjer duboko ukorijenjenog kretenizma hrvatske birokracije. koji fakin' snijeg?! koje fakin' zimske gume?! za što?! jedva i kiša padne, pa nitko ne ode u "pit stop" na zamjenu. imalo bi smisla za one koji putuju u (još malobrojna) sniježna područja (zavižan? lika?) ali za sve ostale to je samo mužnja love za bujanje dodatnog krda kancelarijskih štakora (i njihova daljnjeg udaljavanja od zbilje). fala bogu, na motorima to nema veze (a svjetla su stalno uključena) pa mi ga mogu lagano no čitava je sisuacija samo kap u moru lokalnog kolorita u apsurdistanu. zbljuv. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 9:24 (Ajar).
Moj PC  
11 20 hvala 0
10 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
Ja vec promijenio gume da izbjegnem guzve.
 
11 0 hvala 0
14 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Koristim cjelogodišnje gume i nema zamjena uopće dok se ne potroše. Svjetla uplajena uvijek...ni brige ni pameti, 0 kazni.

Moj PC  
11 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up

 

Zimska guma je prvenstveno prilagođena za temperature <7°C, što ne mora imati veze ni sa snijegom niti kišom...

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 8:18 (xcat).
15 godina
online
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
forumaš kaže...

Koristim cjelogodišnje gume i nema zamjena uopće dok se ne potroše

dragi naš kamikazo, nisi jedini u prometu

11 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
forumaš kaže...

Koristim cjelogodišnje gume i nema zamjena uopće dok se ne potroše. Svjetla uplajena uvijek...ni brige ni pameti, 0 kazni.

 

Bravo za tebe, znači niti si siguran ljeti a niti zimi.

 

Nadam se da nećeš biti u situciji da trebaš stati na način da kočiš tako da se auto mora ukopati da struže prednjim branikom po cesti, jer to je trenutak kada par metara čini razliku između digitalne 0 ili 1.

 

 

 

 

16 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Cjelogodišnje su došle na nivo da su Ok za ljude koji voze malo kilometara. Nikako se ne isplati zamjena i prebacivanje, mada sam to odrađujem zaprljam se i zajebavam bzze a radim ispod 10tkm godišnje, kroz godinu do 2 budem pametniji vjerujem....4allseason i prst u uvo

 

 

 

Ujo da LI SI GLEDAO MOŽDA TESTOVE CJELOGODIŠNJIH BOLJIH GUMA?????

 

4 vodeće su bolje u svim uvjetima od guma srednjeg i nekih iz višeg razreda onih ljetnih i zimskih....a oov da kolegi nešto "Želiš" puno govori o tebi

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 8:34 (Wiz3m4n).
Moj PC  
18 2 hvala 1
11 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
Wiz3m4n kaže...

Cjelogodišnje su došle na nivo da su Ok za ljude koji voze malo kilometara. Nikako se ne isplati zamjena i prebacivanje, mada sam to odrađujem zaprljam se i zajebavam bzze a radim ispod 10tkm godišnje, kroz godinu do 2 budem pametniji vjerujem....4allseason i prst u uvo

 

Dragom Bogu svjedeno koliko kilometara radiš, možeš raditi i 1km godišnje i stradati.

Nisu one došle na nikakav nivo, uvijek je to ista priča nema materijala koji reagira isto na 40C i 0C.

Koristio sam kao mladi vozač takve "all season gume", i to kvalitetnu marku, to je nebo i zemlja u odnosu na prave gume za ljeto ili zimu.

 

Po meni je to nešto što bi trebalo zabraniti, kao i onu ekipu koja mjenja po 2 gume na autu, pa kada zakoči auto mu se izrotira na cesti.

13 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

"Ove godine situacijha je specifična"

Bemti novinara i inteligenciju. Isto kao i svake. 

 
3 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
Wiz3m4n kaže...

 

 

 Ujo da LI SI GLEDAO MOŽDA TESTOVE CJELOGODIŠNJIH BOLJIH GUMA?????

 

4 vodeće su bolje u svim uvjetima od guma srednjeg i nekih iz višeg razreda onih ljetnih i zimskih....a oov da kolegi nešto "Želiš" puno govori o tebi

 

Gdje si pročitao da ja nešto nekom želim? 

 

To što TI želiš uštediti i ugrožavati druge oko sebi govori o tebi ako ćemo baš u tom smjeru.

 

 

 

 

9 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
nikad ne gledam datum nego zdrav razum, zimske idu kada zahladi, ljetne kada zatopli
Moj PC  
9 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up

Rotacija auta na cesti nema veze sa 2 razlicite gume na osovinama. Svejedno, zakonski moras imat iste u paru. Ono sto ima veze je brzina i uvjeti. Ako je u zavoju led, ne mozes sa niti jednim vozilom uc u zavoj istom brzinom kao i kad je +30. Sa tim na umu, nikad se nisam zarotirao na cesti, iako je bilo raznih zanosenja. Zimske gume nisu tu radi snijega, kako je netko napisao. Tu su radi svojih svojstava pri temperaturama ispod 10 stupnjeva celzijevih. Takvih dana u RH ima minimalno 4 mjeseca, realno 6 mjeseci, stoga se meni isplati na mojim krntijama mijenjati setove felgi. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
15 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

u vojsci nekad su se šinjeli micali/nosili "po naredbi", bez obzira na vrijeme i stvarnost. upravo se to događa s gumama, koje su nepotrebno sve veće i skuplje (mislim da bi strojari, odn. bilo tko s imalo pojma o fizici, imali što napisati o stabilnosti na tanjim i manjim kotačima). sjećam se jednog ovećeg snijega u gradu prije n godina i taj dan nisam vozio (imao sam auto, golfa jedinicu) a inače m+s gume i nikad problema. ikakvih igdje. vidim kako je kolegama tu teško i mukotrpno voziti polaganije i paziti više pa neka troše lovu. ostajem samo na motoru (vozim čitave godine) i, kao što napisah, zakonodavac (a i ovi s p.d. ispod prvog posta) je "crtani film", apstrahiran i ignoriran. moja lova, moja odgovornost, moja vještina i kultura vožnje. činjenica jest kako jednaki uvjeti (tipičan birokratski autizam) ne mogu vrijediti za čitavo područje države, posebno kad je ovako heterogena i suludog oblika (zmaj u letu: nema joj nalikujuće u svijetu) kao rvacka, gdje je istodobno moguće 17,4 godišnjih doba, ovisno o tome gdje se zatekneš.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 1 hvala 0
14 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Svake godine odradim mjenjanje guma i servis u jednom posjetu mehaničaru pošto radim dosta kilometara, evo baš sutra idem stavit ljetne. Po prognozi i temperaturama za sljedeća 2 tjedna bih bio lud čekati još toliko.

-
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

U čemu je problem ?!

 

  • Zakon dozvoljava i četiri ljetna pneumatika s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg koji se postavljaju na pogonske kotače.

 

 

Ovi iznad koji žive u nekoj "rvackoj" (što je to?!) i misle da su super vozači, preporučujem da se podsjete da je i bolji vozač od svih njih Ayrton Senna poginuo, pa je velika mogućnost da i oni nekoga osakate doživotno svojim bahatim stavom, kako su oni dobri vozači.

 

Da, koristim zimske gume u Slavoniji, odlično vozim, no nisam siguran koliko bih bio dobar na ljetnima, kada je minus pet ujutro i to bez snijega.

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 10:47 (Zaporožac).
 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Meni nije jasno oko čega se vode rasprave i gdje u problemi. 

Prvo zimska guma nije samo za niske temperature, zimska guma osim što na niskim temperaturama bolje prijanja  jer ima mešu smjesu ima i drugačije šare koje služe da se snijeg ne nakuplja na gumi i time ima bolja vozna svojstva. Ljetna guma kad je napuni snijeg je kao da voziš na skijama, kliže na sve strane.  Na zimskoj gumi lamele su duboke i mekane i kod kotreljanja se pomicu i izbacuju snijeg.  Isto tako na ledu je zimska guma daleko bolja nego ljetna.

 

To su svojstva, u stvarnosti mi snijega već dugo vidjeli nismo, a i temperature su i do 20C u vrijeme kad je zimska oprema obvezna.  Zimska fuma na visokim temperaturama ima lošija svojstva  i brže se troši pa isto nije preporučljivo se voziti zimskom gumom po toplom vremenu. 

 

A naša birokracija kruta i neprilagođena stvarnosti.

 

Iako članak malo krivo piše, zimske gume nisu obvezne po zimi, i ne moramo ih imati do navedenog datuma, Kasnije korejktno piše da je obvezna zimska oprema, a to mogu biti i ljetne gume s lancima u pripremi.

Što znači ( a tako i ja radim )  dok je vani toplo  (preko 7C) ne stavljam zimske gume, isto tako na proljece, kad vidim da su ttemperature narasle i cesta se ugrijala, vratim ljetne gume bez obzira na datume.  U auto samo ubacim kutiju s lancima (koji se kupe za 15-20€) da me policija ne gnjavi ako naletim na nekog nerazumnog). Iako nikad me policija nije pitala za zimsku opremu u skoro 30 godina voznog staža. 

 

 

 

 
8 1 hvala 1
8 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
Ges kaže...
forumaš kaže...

Koristim cjelogodišnje gume i nema zamjena uopće dok se ne potroše

dragi naš kamikazo, nisi jedini u prometu

 prvo prouci pneumatike detaljnije prije nego ovo komentiras

all season pneumatici su vise nego dovoljni u hrvatskoj

Zimske gume u hrv trebaju doslovno 2 dana godisnje, kad bude snijega, a i tad mozes bez njih 

15 godina
online
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
sporttest kaže...
Ges kaže...
forumaš kaže...

Koristim cjelogodišnje gume i nema zamjena uopće dok se ne potroše

dragi naš kamikazo, nisi jedini u prometu

 prvo prouci pneumatike detaljnije prije nego ovo komentiras

all season pneumatici su vise nego dovoljni u hrvatskoj

Zimske gume u hrv trebaju doslovno 2 dana godisnje, kad bude snijega, a i tad mozes bez njih 

 oprostite doktore za gume, no problematični dio je "dok se ne potroše" jer taj uvijet obično povlači vlastitu prosudbu raznoraznih doktora za gume što za posljedicu ima vrlo točne prosudbe o potrošnji gume i vlastitoj i tuđoj sigurnosti na cesti. Znam, slijedeći argument je neka pogledam koliko prometnih u RH je uzrokovano istrošenim gumama, ali hvala, nema potrebe da nas se sve stavlja u statistiku jer i da je samo jedna sa smrtnom posljedicom uzrokovana takvim doktoratom od nekog doktora za gume, previše je

8 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
Ges kaže...
sporttest kaže...
Ges kaže...
forumaš kaže...

Koristim cjelogodišnje gume i nema zamjena uopće dok se ne potroše

dragi naš kamikazo, nisi jedini u prometu

 prvo prouci pneumatike detaljnije prije nego ovo komentiras

all season pneumatici su vise nego dovoljni u hrvatskoj

Zimske gume u hrv trebaju doslovno 2 dana godisnje, kad bude snijega, a i tad mozes bez njih 

 oprostite doktore za gume, no problematični dio je "dok se ne potroše" jer taj uvijet obično povlači vlastitu prosudbu raznoraznih doktora za gume što za posljedicu ima vrlo točne prosudbe o potrošnji gume i vlastitoj i tuđoj sigurnosti na cesti. Znam, slijedeći argument je neka pogledam koliko prometnih u RH je uzrokovano istrošenim gumama, ali hvala, nema potrebe da nas se sve stavlja u statistiku jer i da je samo jedna sa smrtnom posljedicom uzrokovana takvim doktoratom od nekog doktora za gume, previše je

 dio "dok se ne potroše" jednako vrijedi i za zimske gume, tako da je tvoj "argument" bezvezan.
to ce ili prosuditi sam vozac ili zakon jer mu je "šara" pala ispod dozvoljenog minimuma.

pneumatici nisu isti kao prije 30 godina a nije ni klima, hrvatske temperature su apsolutno za cjelogodisne gume
cak i ove hrvatske "snježne" uvjete gdje napada 2cm


9 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Shebano je propisivati isto za Delnice i Dubrovnik (karikiram). Meni objektivno zimske ne trebaju (osim par dana kad/ako idem prema kontinentu - izlet nekakav), ali ih stavljam svake godine. Nekako ne vjerujem cjelogodišnjim... ali obzirom na cijene vulkanizera sve mi se čini da ću u tom smjeru.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 11:48 (miki_the_pirat).
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Samo ljetne imam i lance za snijeg zapakirane vec 5 godina.kakve zimulje danas 27 hahahah...dat 600 eura na gume pa ih skuhat na ovakom asvaltu...neka hvala, tko se boji nek ostane doma.lp

 
4 3 hvala 0
14 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Živim u Zagrebu, godinama sam vozio na ljetnim gumama auto bez abs-a i bez ikakvih pomagala. Ako imalo snijega napada brzo se očisti i nikad problema imao sa proklizavanjem ili nešto. Prilagodiš brzinu i bok.

Snijega više nema niti će biti. Niti ekstremnih temperatura koje svakako traju par dana.

 

Da živim na području Like i G. kotra tad bih uzimao i zimske sa čavlima ako treba.

 

Ako se dovedeš do situacije kao kolega Uncle da trebaš naglo kočiti da ti kotači blokiraju razmisli o svom načinu vožnje i otvori oči.

Možemo fantazirati o milijun situacija ako je poledica na cesti i trebaš naglo kočiti očito voziš prebrzo jer nema te gume koja će te spasiti po ledu.

 

 
4 4 hvala 0
14 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Prije cca 20 godina dogodilo se to da sam na autu usred zime imaoljetne gume. Sve je bilo dobro dok nije bilo snijega, a nakon toga "uživancija". I to zato što je cijenjena sudružica mislila kako je zima ionako prolazna stvar, što će ti zimske gume. A kada se dogodilo to da sam zapao u snijegu, a svi ostali na zimskim gumama su išli bez po' frke, rekao sam si da to tako ne ide. Odmah drugi dan uslijedila je posjeta vulkanizeru i nabavku 2 seta zimskih guma skupa sa felgama, tako da odonda uvijek imam 2 seta kotača za ljeto i zimu, a i moja žena isto tako. Ne isplati se zbog love stavljati glavu u torbu više nego što treba, rizik treba smanjiti koliko se realno može. Tako da, koliko god to ponekad bilo bezveze, zimi su na autu zimske, a ljeti ljetne gume ispravne dubine profila. Razmišljao sam i o cjelogodišnjima, ali pošto su zimske bolje zimi, a ljetne ljeti to rješenje je otpalo.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 12:32 (učo).
Moj PC  
11 0 hvala 4
16 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
GSP kaže...

Samo ljetne imam i lance za snijeg zapakirane vec 5 godina.kakve zimulje danas 27 hahahah...dat 600 eura na gume pa ih skuhat na ovakom asvaltu...neka hvala, tko se boji nek ostane doma.lp

 Prošli tjedan 5 stupnjeva hahahaha! I onda se spucaš ili se netko u tebe pa sretno sa osiguranjem i popravkom. Zbog 600 evrića na 4,5,6 godina. Velika lova skroz. lp

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
11 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up

Za nas koji znamo nema problema, ti si novi pa problem.pazi se

12 godina
online
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
Pero Dinamit kaže...
 Prošli tjedan 5 stupnjeva hahahaha! I onda se spucaš ili se netko u tebe pa sretno sa osiguranjem i popravkom. Zbog 600 evrića na 4,5,6 godina. Velika lova skroz. lp

 Fantaziraš, evo vec 15'ta godina, nikad zimske gume nisam stavio, ako misliš da si imun na sudare ako imaš zimske gume varaš se, zimska guma te ne čuva od sudara. I zašto sretno sa osiguranjem ili popravkom, zato se auta osiguraju svaku godinu i sve 5.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 13:44 (Cryogenic).
13 godina
offline
Do kada moramo imati zimske gume, a do kada upalje

Ljudi moji morate se vi praviti pametni.

Ni jedan zakon vama ne valja.

Znači bilo kakav snijeg da padne vi ste sa ljetnim gumama u banani po zimi.

Ima i cjenovno povoljnijih guma ne morate kupiti najskuplje.

U Zagrebu nema puno snijega, ali kad padne problem je spuštanje sa nadvožnjak po strmini recimo nadvožnjak Selska ili bilo koja strmina tako da guma glavu čuva nemojte biti škrti.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.3.2024 10:56 (hummer0).
Moj PC  
3 0 hvala 2
6 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
Jedina bitna stvar je da se postuje zakon, a to allseason gume zadovoljavaju. Ovo moraliziranje sta je bolje u kojim uvjetima je totalno bezveze. Jel po zakonu? Je! Kraj price. Hoces vozit sigurno? Makni mobitel, drzi razmak, postuj ogranicenja, ne vozi umoran, pod tezim lijekovima, drogiran, alkoholiziran… covjece nitko se ne zali kaj na tehnickom gurnes 50 eura i prodes sa neispravnom kramom, ali nee allseason treba zakonom zabranit jer to ugrozava sve sudionike u prometu. Preusmjerite pamet i energiju negdje drugdje :)
 
13 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
hummer0 kaže...

Ljudi moji morate se vi praviti pametni.

Ni jedan zakon vama ne valja.

Znači bilo kakav snijeg da padne vi ste sa ljetnim gumama u banani po zimi.

Ima i cijenovno povoljnijih guma ne morate kupiti najskuplje.

U Zagrebu nema puno snijega, ali kad padne problem je spuštanje sa nadvožnjak po strmini recimo nadvožnjak Selska ili bilo koja strmina tako da guma glavu čuva nemojte biti škrti.

 Nikad problema sa snjegom u zadnjih 25 godina sa ljetnim gumama, nikakva banana, ne voziš se 60 nego ko svi 20-30 na sat kad padne snijeg. Uostalom kolko snjega padne godišnje? Skoro ništa. Ako zakon dozvoljava nije mi jasno šta vi tu imate prdit.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 14:14 (OnTime).
13 godina
offline
Re: Do kada moramo imati zimske gume, a do kada up
OnTime kaže...
hummer0 kaže...

Ljudi moji morate se vi praviti pametni.

Ni jedan zakon vama ne valja.

Znači bilo kakav snijeg da padne vi ste sa ljetnim gumama u banani po zimi.

Ima i cijenovno povoljnijih guma ne morate kupiti najskuplje.

U Zagrebu nema puno snijega, ali kad padne problem je spuštanje sa nadvožnjak po strmini recimo nadvožnjak Selska ili bilo koja strmina tako da guma glavu čuva nemojte biti škrti.

 Nikad problema sa snjegom u zadnjih 25 godina sa ljetnim gumama, nikakva banana, ne voziš se 60 nego ko svi 20-30 na sat kad padne snijeg. Uostalom kolko snjega padne godišnje? Skoro ništa. Ako zakon dozvoljava nije mi jasno šta vi tu imate prdit.

 Škrtico. Pa di se ti voziš na Floridi? Jesi koji put otišao na Sljeme po zimi prije 20 godina?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice