DR u Cloud

poruka: 27
|
čitano: 4.243
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
DR u Cloud

Mali korisnik ima par lokalnih servera, 3 WAN priključka preko load balancing routera, interno vmware okruženje, zakupljen cloud u kojem je podignuto backup vmware okruženje i svaki dan se virtualke (diferencijalno ili inkrementalno) repliciraju u cloud. Kada bi se instalirao AD i Exchange u toj internoj infrastrukturi i priključio daily replikaciji u slučaju DR na glavnoj lokaciji vjerojatno bi sve bilo OK kad bi se podiglo replike VM-ova u cloudu (1 DC i Exchange). E sad dolazi ono zanimljivo :) . Cloudu se pristupa preko public IP adrese za koju se eventualno može napraviti interni DNS record, ali što kad crkne AD, kako će lokalni klijenti do resursa? 

 

Ja mislim da bi idealno bilo kad bi se mogao napraviti site-to-site VPN prema cloudu, tamo podignit drugi domain controller i drugi exchange (DAG setup?) ali to je previše para za malog korisnika pa me zanima kako bi netko od vas riješio ovo s postojećim replikacijama a da nema veliki downtime kad se dogodi DR?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...

Mali korisnik ima par lokalnih servera, 3 WAN priključka preko load balancing routera, interno vmware okruženje, zakupljen cloud u kojem je podignuto backup vmware okruženje i svaki dan se virtualke (diferencijalno ili inkrementalno) repliciraju u cloud. Kada bi se instalirao AD i Exchange u toj internoj infrastrukturi i priključio daily replikaciji u slučaju DR na glavnoj lokaciji vjerojatno bi sve bilo OK kad bi se podiglo replike VM-ova u cloudu (1 DC i Exchange). E sad dolazi ono zanimljivo :) . Cloudu se pristupa preko public IP adrese za koju se eventualno može napraviti interni DNS record, ali što kad crkne AD, kako će lokalni klijenti do resursa? 

 

Ja mislim da bi idealno bilo kad bi se mogao napraviti site-to-site VPN prema cloudu, tamo podignit drugi domain controller i drugi exchange (DAG setup?) ali to je previše para za malog korisnika pa me zanima kako bi netko od vas riješio ovo s postojećim replikacijama a da nema veliki downtime kad se dogodi DR?

 

Najbolja solucija je fizički odvojena mašina (dakle: ili doslovno fizička mašina ili sekundarni vmware host + virtualka) za sekundarni DC na samoj lokaciji gdje je i prvi. To čak i ne mora biti skupo rješenje ako će namjena biti isključivo quick-fix-solution dok se ne osposobi primarni.

 

Druga solucija je "izduplicirati" sve što treba u oblaku i složiti da se to synca. Pritom pazi: mašine bi naravno morale biti neovisni, zasebni serveri (a ne kopije onih s fizičke lokacije) koji bi se vrtili paralelno s primarnim serverima na lokaciji. Naravno, onda bi ti setup u oblaku i ovaj na lokaciji bili u nekom npr. VPN LAN-u. U tom slučaju bi u slučaju da padne ovaj prvi DC, cijeli posao na sebe preuzeo sekundarni. Ovo je tek druga najbolja solucija jer bi u tom slučaju sve išlo preko WAN-a pa ti se može dogoditi (ako up/down linkovi ne mogu progurati dovoljno prometa preko sebe) da neće sve ići tako glatko (ne znam koliko inače imaš prometa?). Vjerojatno bi trebao složiti neki QoS na LB routeru (npr. da se jedan WAN port onda rezervira isključivo za DC-klijenti komunikaciju). Uglavnom, malo petljavija priča... Možda zahtjeva čak i više ulaganja od prvog prijedloga (nisu mi poznati detalji setupa, pa samo nagađam).

 

Treća solucija bi bila kombinacija ove prve dvije: 2 DC-a na lokaciji i "backup" DC u oblaku.

 

P.S.

Najbolje da postaš malo više detalja o opremi koja se koristi i cijelom setupu, kao i količini ulaganja koja se sprema uložiti u ovakvo nešto. Iako ti moram reći da s 0 kuna ovo teško možeš izvesti (ulaganje u hardver OS licence na fizičkoj lokaciji i / ili OS licence u oblaku). Pretpostavljam da ti je u oblaku trenutko samo BU i da se te mašine ne vrte, jel'?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...

Mali korisnik ima par lokalnih servera, 3 WAN priključka preko load balancing routera, interno vmware okruženje, zakupljen cloud u kojem je podignuto backup vmware okruženje i svaki dan se virtualke (diferencijalno ili inkrementalno) repliciraju u cloud. Kada bi se instalirao AD i Exchange u toj internoj infrastrukturi i priključio daily replikaciji u slučaju DR na glavnoj lokaciji vjerojatno bi sve bilo OK kad bi se podiglo replike VM-ova u cloudu (1 DC i Exchange). E sad dolazi ono zanimljivo :) . Cloudu se pristupa preko public IP adrese za koju se eventualno može napraviti interni DNS record, ali što kad crkne AD, kako će lokalni klijenti do resursa? 

 

Ja mislim da bi idealno bilo kad bi se mogao napraviti site-to-site VPN prema cloudu, tamo podignit drugi domain controller i drugi exchange (DAG setup?) ali to je previše para za malog korisnika pa me zanima kako bi netko od vas riješio ovo s postojećim replikacijama a da nema veliki downtime kad se dogodi DR?

Nije baš jednostavno. Ne znam da li je jeftinije izraditi pravu hibridnu cloud varijantu ili ići s lokalnom redundancijom. Ako je replikacija jedino u svrhu backupa, nije mi baš neko sretno rješenje. S druge strane, ako je stalni link ne vidim razlog zašto se ne definira direktan pristup?

12 godina
protjeran
offline
DR u Cloud

Mala firma Exchange i njegov backup? Meni se Exchange Online čini kao odlično rješenje. Riješio si se briga oko backupa, licenciranja, održavanja, a sve za neke nevelike novce.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: DR u Cloud
Langsdorff kaže...

Mala firma Exchange i njegov backup? Meni se Exchange Online čini kao odlično rješenje. Riješio si se briga oko backupa, licenciranja, održavanja, a sve za neke nevelike novce.

Definitivno bolja varijanta, ali pokriva samo mail. Pitanje je što je sve u igri te da li se da riješiti nekim drugim alatima, čak i open source.

14 godina
neaktivan
offline
Re: DR u Cloud
Langsdorff kaže...

Mala firma Exchange i njegov backup? Meni se Exchange Online čini kao odlično rješenje. Riješio si se briga oko backupa, licenciranja, održavanja, a sve za neke nevelike novce.

 

Koliko sam ja skužio, OP bi želio imati neko failover (DC + Exchange) rješenje. Doduše, nakon postavljanja inicijalnih pitanja baš i nije pokazao neki interes za ovu temu, pa je teško sad reći što zapravo želi.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
protjeran
offline
DR u Cloud

Za failover mu trebaju dva Exchange servera, a to je prilično skup sport za malu firmu.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: DR u Cloud
Langsdorff kaže...

Za failover mu trebaju dva Exchange servera, a to je prilično skup sport za malu firmu.

 

Znam JA to. Ali pravo pitanje je što čovjek zapravo želi. Lijepo sam mu napisao, kako god se priča okrene, ulaganje od 0 kn vjerojatno može slobodno zaboraviti (ako želi dobiti ono što pretpostavljam da želi). Možda se zato ne javlja više? {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
Re: DR u Cloud

Ma napravio sam već site to site VPN u cloudu podigo još jedan DC i to je to. Na centralnoj lokaciji su 2 DC-a.  Tip je malo paranoičan, ima 3 WAN linka na Routeru sa statičkim adresama i sad se moram zezat sa apache reverse proxyem za active sync, webmail i outlook anywhere... Exchange se backupira preko vmware replikacije (quest vragner) u cloud i u slučaju da crkne sve na main lokaciji podigala bi se exchange replika u cloudu, naštimale lokalne IP adrese jer je skroz drugi IP range u cloudu i DNS-u bi se promijenili recordi. Znam da exchange,SQL i AD pogotovo ne podržavaju backup pomoću replikacije , ali tip je tvrdoglav pa mu neke stvari ne možeš dokazat. Pored toga na main site-u postoji Data protection manager 2010 pomoću kojeg kupim exchange baze, AD i SQL. Al jako je veliki problem šta je DPM loš softver u stilu da ti uzme cijeli lokalni disk za backupe i ti više ni ne vidiš sadržaj tog diska, što u prijevodu znači ako crkne DPM server a backupi se nalaze na iSCSI storage-u s njima ne mogu ništa jer ih jedino DPM vidi. 

 

Jel ovaj backup exchange-a pomoću replikacije uopće drži vodu? 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.5.2012 10:23 (Opti).
16 godina
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...
Jel ovaj backup exchange-a pomoću replikacije uopće drži vodu? 

 

 

Kakva je točno replikacija? Ove varijante "ručnog" DR-a su jako problematične u brdo slučajeva.

14 godina
neaktivan
offline
DR u Cloud

ako je lik, kako kažeš paranoičan, zašto onda to ne napravi kako spada?

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: DR u Cloud

Jer ima ograničen buđet... Dobia je MS action pack koji ima brdo softvera, ali ne želi kupovat dodatne licence.

 

Radi se vmware snapshot replikaciji preko vRanger softvera.

15 godina
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...

Jer ima ograničen buđet... Dobia je MS action pack koji ima brdo softvera, ali ne želi kupovat dodatne licence.

 

Radi se vmware snapshot replikaciji preko vRanger softvera.

ček malo ograničen budžet i cloud baš i ne idu u jednoj rečenici zajedno

pa jeftinije je odjednom kupiti (čak i na lizing) software nego plaćati najam godinama (iako to izgleda jeftinije)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 9:20 (Darky).
16 godina
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...

Jer ima ograničen buđet... Dobia je MS action pack koji ima brdo softvera, ali ne želi kupovat dodatne licence.

 

Radi se vmware snapshot replikaciji preko vRanger softvera.

Trebalo bi vidjeti detalje replikacije, iz iskustva ne volim raditi Exchange replikaciju bez detalja kako SW radi, da li je integriran s Exchangeom, gasi li se virtualka kod replikacije (za samo disk replikaciju) ili se replicira kompletno stanje i slično.

11 godina
neaktivan
offline
Re: DR u Cloud
Darky kaže...

ček malo ograničen budžet i cloud baš i ne idu u jednoj rečenici zajedno

pa jeftinije je odjednom kupiti (čak i na lizing) software nego plaćati najam godinama (iako to izgleda jeftinije)

 

to nije tacno. neki cloud provideri (recimo mi) imaju i MS licence za najam. za windows server 2008 standard sa recimo 2GB ram-a je cijena 60 kn mijesecno a full licenca kad ju kupujes je 7500 kn, sto znaci da ju isplatis u vise nego 10 godina. a sad racunaj dalje... {#}

www.bit-swarm.com
14 godina
neaktivan
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...

Ma napravio sam već site to site VPN u cloudu podigo još jedan DC i to je to. Na centralnoj lokaciji su 2 DC-a.  Tip je malo paranoičan, ima 3 WAN linka na Routeru sa statičkim adresama i sad se moram zezat sa apache reverse proxyem za active sync, webmail i outlook anywhere... Exchange se backupira preko vmware replikacije (quest vragner) u cloud i u slučaju da crkne sve na main lokaciji podigala bi se exchange replika u cloudu, naštimale lokalne IP adrese jer je skroz drugi IP range u cloudu i DNS-u bi se promijenili recordi. Znam da exchange,SQL i AD pogotovo ne podržavaju backup pomoću replikacije , ali tip je tvrdoglav pa mu neke stvari ne možeš dokazat. Pored toga na main site-u postoji Data protection manager 2010 pomoću kojeg kupim exchange baze, AD i SQL. Al jako je veliki problem šta je DPM loš softver u stilu da ti uzme cijeli lokalni disk za backupe i ti više ni ne vidiš sadržaj tog diska, što u prijevodu znači ako crkne DPM server a backupi se nalaze na iSCSI storage-u s njima ne mogu ništa jer ih jedino DPM vidi. 

 

Jel ovaj backup exchange-a pomoću replikacije uopće drži vodu? 

 

 

 nisam sa DPM-om radio al ako se ne varam možeš imat sekunarni DPM server na DR lokaciji....

 

al ako imaš site2site vip zašto onda ne digneš sve i na DR lokaciji, DC veliš da imaš, exchange mbx se može preko DAG-a replicirat a i ostale role imaju svoje načine za HA

kod mene normalno radi.....
15 godina
offline
Re: DR u Cloud
cekpi kaže...
Opti kaže...

Ma napravio sam već site to site VPN u cloudu podigo još jedan DC i to je to. Na centralnoj lokaciji su 2 DC-a.  Tip je malo paranoičan, ima 3 WAN linka na Routeru sa statičkim adresama i sad se moram zezat sa apache reverse proxyem za active sync, webmail i outlook anywhere... Exchange se backupira preko vmware replikacije (quest vragner) u cloud i u slučaju da crkne sve na main lokaciji podigala bi se exchange replika u cloudu, naštimale lokalne IP adrese jer je skroz drugi IP range u cloudu i DNS-u bi se promijenili recordi. Znam da exchange,SQL i AD pogotovo ne podržavaju backup pomoću replikacije , ali tip je tvrdoglav pa mu neke stvari ne možeš dokazat. Pored toga na main site-u postoji Data protection manager 2010 pomoću kojeg kupim exchange baze, AD i SQL. Al jako je veliki problem šta je DPM loš softver u stilu da ti uzme cijeli lokalni disk za backupe i ti više ni ne vidiš sadržaj tog diska, što u prijevodu znači ako crkne DPM server a backupi se nalaze na iSCSI storage-u s njima ne mogu ništa jer ih jedino DPM vidi. 

 

Jel ovaj backup exchange-a pomoću replikacije uopće drži vodu? 

 

 

 nisam sa DPM-om radio al ako se ne varam možeš imat sekunarni DPM server na DR lokaciji....

 

al ako imaš site2site vip zašto onda ne digneš sve i na DR lokaciji, DC veliš da imaš, exchange mbx se može preko DAG-a replicirat a i ostale role imaju svoje načine za HA

 

Provider mu naplaćuje koliko ima podignutih virtualki u cloudu, a želi ih imat šta manje...  On bi se u prevodu je.. al da ne uđe :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 18:05 (Opti).
14 godina
neaktivan
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...

Provider mu naplaćuje koliko ima podignutih virtualki u cloudu, a želi ih imat šta manje...  On bi se u prevodu je.. al da ne uđe :)

 dobro da providera nije tražio da mu naplaćuje samo ono vrijeme koliko mu je DR aktivan.....

 

enivej, nek se on sam sa sobom dogovori kaj hoće, u kojoj jedinici vremena i novaca hoće i koliko mu je prihvatljiv gubitak zadnjih x minuta/sati podataka

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Re: DR u Cloud
cekpi kaže...
Opti kaže...

Ma napravio sam već site to site VPN u cloudu podigo još jedan DC i to je to. Na centralnoj lokaciji su 2 DC-a.  Tip je malo paranoičan, ima 3 WAN linka na Routeru sa statičkim adresama i sad se moram zezat sa apache reverse proxyem za active sync, webmail i outlook anywhere... Exchange se backupira preko vmware replikacije (quest vragner) u cloud i u slučaju da crkne sve na main lokaciji podigala bi se exchange replika u cloudu, naštimale lokalne IP adrese jer je skroz drugi IP range u cloudu i DNS-u bi se promijenili recordi. Znam da exchange,SQL i AD pogotovo ne podržavaju backup pomoću replikacije , ali tip je tvrdoglav pa mu neke stvari ne možeš dokazat. Pored toga na main site-u postoji Data protection manager 2010 pomoću kojeg kupim exchange baze, AD i SQL. Al jako je veliki problem šta je DPM loš softver u stilu da ti uzme cijeli lokalni disk za backupe i ti više ni ne vidiš sadržaj tog diska, što u prijevodu znači ako crkne DPM server a backupi se nalaze na iSCSI storage-u s njima ne mogu ništa jer ih jedino DPM vidi. 

 

Jel ovaj backup exchange-a pomoću replikacije uopće drži vodu? 

 

 

 nisam sa DPM-om radio al ako se ne varam možeš imat sekunarni DPM server na DR lokaciji....

 

al ako imaš site2site vip zašto onda ne digneš sve i na DR lokaciji, DC veliš da imaš, exchange mbx se može preko DAG-a replicirat a i ostale role imaju svoje načine za HA

 

Možeš. A imaš čak i OVU mogućnost ako želiš biti još perverzniji po tom pitanju... ;)

 

Nego, jedno pitanje OP-u... Jeste vi dobro istestirali taj vaš DR sustav? Stavku po stavku? Meni sve ovo što si napisao zvuči poprilično klimavo (ali eto, nisu mi poznati tehnički detalji pa zapravo nagađam). Štajaznam, da meni netko dođe s takvim fix idejama o "tip-top sustavu za cijenu kutije cigareta", vjerojatno bih ga stjerao u rodni kraj lagano.

 

Zapravo, baš sam jučer imao jednu dosta sličnu situaciju - renomirana (strana) tvrtka ne želi uložiti minimalnih 200k kn u nabavku novog serverskog hardvera i softvera kako bi se konačno maknuli sa 20+ godina stare tehnologije i svi zajedno (70+ ljudi) konačno prestali trošiti vrijeme na borbu sa sustavom koji ne radi. Ali ne, oni su si zamislili da mogu to obaviti za maksimalno 30k kn (i to zajedno s rukama). Kad sam im izračunao kolika je zapravo realna cifra, ostali su zabezeknuti i dobrih 10 minuta su mislili da ih za*ebavam (kao "haha, ma daj reci stvarno koliko to košta").

 

Ali stvar je u tome da na kraju dana ti stavljaš svoj potpis na ugovor, a ovo su situacije koje nikako ne mogu izaći na dobro. Još da ja budem kriv kad im se sve počne rušiti na toj "vrhunskoj" opremi... Osobno su mi davnih dana takve situacije prestale biti nešto previše interesantne. :\

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
Re: DR u Cloud
vlad0 kaže...

Nego, jedno pitanje OP-u... Jeste vi dobro istestirali taj vaš DR sustav? Stavku po stavku?

 pa to je DR to se ne treba testirat {#}

kod mene normalno radi.....
16 godina
offline
Re: DR u Cloud
cekpi kaže...
vlad0 kaže...

Nego, jedno pitanje OP-u... Jeste vi dobro istestirali taj vaš DR sustav? Stavku po stavku?

 pa to je DR to se ne treba testirat {#}

Vučeš me za jezik... {#}

15 godina
offline
Re: DR u Cloud
vlad0 kaže...

 

Možeš. A imaš čak i OVU mogućnost ako želiš biti još perverzniji po tom pitanju... ;)

 

Nego, jedno pitanje OP-u... Jeste vi dobro istestirali taj vaš DR sustav? Stavku po stavku? Meni sve ovo što si napisao zvuči poprilično klimavo (ali eto, nisu mi poznati tehnički detalji pa zapravo nagađam). Štajaznam, da meni netko dođe s takvim fix idejama o "tip-top sustavu za cijenu kutije cigareta", vjerojatno bih ga stjerao u rodni kraj lagano.

 

Zapravo, baš sam jučer imao jednu dosta sličnu situaciju - renomirana (strana) tvrtka ne želi uložiti minimalnih 200k kn u nabavku novog serverskog hardvera i softvera kako bi se konačno maknuli sa 20+ godina stare tehnologije i svi zajedno (70+ ljudi) konačno prestali trošiti vrijeme na borbu sa sustavom koji ne radi. Ali ne, oni su si zamislili da mogu to obaviti za maksimalno 30k kn (i to zajedno s rukama). Kad sam im izračunao kolika je zapravo realna cifra, ostali su zabezeknuti i dobrih 10 minuta su mislili da ih za*ebavam (kao "haha, ma daj reci stvarno koliko to košta").

 

Ali stvar je u tome da na kraju dana ti stavljaš svoj potpis na ugovor, a ovo su situacije koje nikako ne mogu izaći na dobro. Još da ja budem kriv kad im se sve počne rušiti na toj "vrhunskoj" opremi... Osobno su mi davnih dana takve situacije prestale biti nešto previše interesantne. :\

 

Ne još {#} .  

 

http://communities.quest.com/thread/3272  Izgleda da to ne fercera uopće, tako da ću dizat DAG custer, sreća da je OS win ent :D

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 20:42 (Opti).
16 godina
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...

Ne još {#} .  

 

http://communities.quest.com/thread/3272  Izgleda da to ne fercera uopće, tako da ću dizat DAG custer, sreća da je OS win ent :D

 

 

To je upravo ono što sam pitao prije. Snapshot je jedno, bilo koja "kompliciranija" aplikacija drugo.

Trebalo bi vidjeti da li je moguće to riješiti na druge načine (npr. Vision Double Take Availability sustavom ili nečim sličnim), ali trebamo detalje svega (kakav VPS, link, način plaćanja, potrebe firme itd).

15 godina
neaktivan
offline
DR u Cloud

Oprosti Opti, čime se bavi ta firma?

 

Pitam jer imam slično okruženje, AD/DNS/Exchange na vmwareu(2 hosta), ali ne radim nikakav DR iz clouda u slučaju nuklernog holokausta. Imam backup, imam sekundarni backup u drugoj zgradi, ali sad da imam samo 2min downtimea jer imam negdje u cloudu sve redundanto, ne pada mi na pamet.

 

Ili bi trebao početi razmišljati?

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2012 15:13 (Smooth Operator).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: DR u Cloud
Smooth Operator kaže...

Ili bi trebao početi razmišljati?

Jedino ako neka gadna BC analiza tako nalaže. U praksi, kad se sve stavi na papir, jako su rijetki oni kojima RTO ili RPO trebaju biti enormno mali.

15 godina
offline
Re: DR u Cloud
Smooth Operator kaže...

Oprosti Opti, čime se bavi ta firma?

 

Pitam jer imam slično okruženje, AD/DNS/Exchange na vmwareu(2 hosta), ali ne radim nikakav DR iz clouda u slučaju nuklernog holokausta. Imam backup, imam sekundarni backup u drugoj zgradi, ali sad da imam samo 2min downtimea jer imam negdje u cloudu sve redundanto, ne pada mi na pamet.

 

Ili bi trebao početi razmišljati?

 

Iskreno nemam pojma, ima par CMS sustava (alfresco liferay, jira, Author it, sad još i Sharepoint) a što će mu toliko toga nemam pojma niti me zanima.. Valjda misli prodavat usluge online kolaboracije šta ti ga ja znam... Naravno da ti to ne treba, mada po PS-u DR lokacija bi trebala bit minimalno 100km udaljena od glavne :)

16 godina
offline
Re: DR u Cloud
Opti kaže...
Smooth Operator kaže...

Oprosti Opti, čime se bavi ta firma?

 

Pitam jer imam slično okruženje, AD/DNS/Exchange na vmwareu(2 hosta), ali ne radim nikakav DR iz clouda u slučaju nuklernog holokausta. Imam backup, imam sekundarni backup u drugoj zgradi, ali sad da imam samo 2min downtimea jer imam negdje u cloudu sve redundanto, ne pada mi na pamet.

 

Ili bi trebao početi razmišljati?

 

Iskreno nemam pojma, ima par CMS sustava (alfresco liferay, jira, Author it, sad još i Sharepoint) a što će mu toliko toga nemam pojma niti me zanima.. Valjda misli prodavat usluge online kolaboracije šta ti ga ja znam... Naravno da ti to ne treba, mada po PS-u DR lokacija bi trebala bit minimalno 100km udaljena od glavne :)

BC definira DR. Na osnovu toga se definira i udaljenost. Može biti i deset metara dalje ako zadovoljava ono što traži BC.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice