Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

poruka: 36
|
čitano: 18.821
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

evo ovako...odlučio sam se početi baviti fotografiranjem, znači početnik sam i muče me sva moguća pitanja, pa da krenem.

dali kupiti DSLR ili SLR fotoaparat? Do koje cijene bi mogao ići s obzirom da sam početnik? Koje objektive za početak uzeti?

evo ne znam ni koja bih pitanja postavio, pa ću biti zahvalan na svakom savjetu...

također sve dobre tutoriale koje imate mi pošaljite.... hvala unaprijed

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

SLR fotoaparati su već profesionalna klasa a sad ako si početnik neznam koliko ćeš iskoristiti njegove mogućnosti. Do koje cijene bi točno išao?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

pa negdje od 2000-3000kn za tijelo, ne znam dali je u to moguće računati i koji objektiv, ako ne onda bi trebao i neku preporuku za objektive (osnovno naravno)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko kupovine dSLR ili SLR fotoaparata

Najbolje ti je uzet jednog starog Zenita, i kad na njemu naučiš digitalSLR je prilično lak.

Why So Serious?
 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
Pogledaj si Canon Eos 1100D SLR. Taj model ti dolazi ako se ne varam sa objektivom i nije niti preskup (od 4000-4500kn). Cijene su im pale u zadnje vrijeme pa se može svašta dobrog naći. A ako želiš nešto jače od toga imaš isto sa objektivom Canon Eos 550D SLR. Ovog sam si ja razmišljao kupiti ali ću pričekat da još malo cijene padnu. On ti je od 5000-5500kn. Prosurfaj malo po netu, imaš detaljno opisano za svaki model pa razmisli.
 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

malo ste nebuloza napisali al nema veze...

 

SLR nužno neznači da je to profesionalan aparat...koji je prije svega analogni

DSLR je digitalni refleksni aparat (digital single lens reflex)

 

ali dobro ste mu preporučili ja isto podržavam za početak canon 1000,1100d, nikon d3000, d3100..

 

zatim malo bolji: canon 550d aparat sa mnoštvom mogućnosti

 

i ono pravo: nikon d90, canon 50d, nikon d300, i slični

 

koliko novaca toliko muzike, totalno to vrijedi....obično ćeš s aparatom dobit kit objektiv 18-55 mm koji će tebi možda biti dobar...kasnije, ovisno koliko se želiš bavit nebi bilo loše imati 50mm 1.8 recimo, neki tele objektiv 70-200 ili 70-300 i jedan blic....to je moje subjektivno onako s vremenom da se lijepo krene u fotografiju

 

 

samo krupno, ništa sitniš
14 godina
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

Uzmi rabljeno za vježbu (što god uzmeš, nemereš omanit ako je ispravno, sve od generacije Canona 300D na dalje će ti biti za početak OK), pa jednog dana ako će te još uvijek držat uložiš u nešto novo, nešto divlje... Ima na njuškalu gro toga.

 

(edit: tu obrajam i kakav kit objektiv ili, pače, dva!)

 

*disclaimer: autor ovog članka u dogledno vrijeme namjerava staviti u prodaju svoj Olympus E-510 sa objektivima Zuiko 14-42 i 40-150 :D

s.f. - s.n.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2011 11:11 (ninotocka).
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
s.f. - s.n.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

hahaha...dobra mu je cijena...meni smrdi na neki fejk, prvo ni nema detaljnih informacija u oglasu...obično kad nešto netko hitno prodaje po (dobroj cijeni) napiše detaljno o čem se radi pa je to druga priča..

 

nema teorije da je ovo ispravno iz oglasa a sve za 2000kn

samo krupno, ništa sitniš
14 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

jelda... malo too good to be true :)

ali da se naći finih rabljeni stvari, ja sam svog Olympusa ubo praktički novog za 2/3 cijene, imao je parsto okidanja a čovjeku se nije sviđao pa si je uzeo nekog Pentaxa i riješio se ovog.

s.f. - s.n.
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

Ovaj komplet za 7300 Kn je dobar jerbo dobiješ svjetlosno jaki fiksni objektiv (50mm) i blic bez kojeg u prosječnom interijeru ne možeš ništa, ali sve skupa je još uvijek preskupo. Čovjek cijeni par kit objektiva skuplje od cijelog drugog oglasa, ono WTF. Ja bi to probao navuć na nekih 5000Kn.

 

S druge strane, to sve ti niti ne treba za početak, 2-3 soma Kn je dovoljno. Imaj na umu da Olympusi imaju lošije performanse glede šuma zbog manjeg senzora, a i dubinska oštrina je veća pa je teže odvojiti subjekt od pozadine. Dodatna oprema je teža za pronaći i manji je izbor. S druge strane, daleko je robusniji i ozbiljnije konstruiran od entry level Canona. S Nikonom se nisam nikad bavio pa ne znam gdje bi on spadao. :)

s.f. - s.n.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
15 godina
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

ja mislim da je za tebe jedan canon g12. ne isplati se kupovat dslr ako si pocetnik. pogotovo sada kad full frame aparati gube cijenu 30% godisnje. i onda kad se malo usavrsis onda ces imat para i za ff aparat. prije 7 gpdina jedan ff je kostao oko 50.000 kn. sad ih vec ima i po 13k kn.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. 3.8.2011. godine, u 11:41, napisao sam svoj 10.000-ti post.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

isplati se uzet 400d iz tog oglasa...dobra je to stvarčica...

 

iako ja govorim i jesam za neki po mom mišljenju normalan put, od jednostavnijih aparata ka dslr svijetu...to nemora biti kod svakoga...

 

kolega Mitch dobro kaže i neki napredni kompakt bi ti bio i više neg dovoljan

 

@autor teme : jesi prije ikad koristio neki digitalac, i zašto te baš vuče dslr odmah? mislim daj nam neke smjernice pa ćemo pomoć koliko god možemo, jer ponekad je suludo utrošit lovu za nešto što neće biti iskorišteno

samo krupno, ništa sitniš
15 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
Nek razmisli da li mu je bolje uzet g12 ili dat 3x vise na opremu...
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. 3.8.2011. godine, u 11:41, napisao sam svoj 10.000-ti post.
14 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
Mitch kaže...
Nek razmisli da li mu je bolje uzet g12 ili dat 3x vise na opremu...

 

Ono što dobiješ u kitu (jedan ili dva tako-tako objektiva i baterija) je u principu isto što dobiješ i sa kompaktom. Ako hoćeš ozbiljno raditi po mraku, treba ti fleš. Ako hoćeš ozbiljno raditi po suncu, trebaju ti filteri.

Jedino što mene smeta kod DSLRa je to da zbog veličine nije osobito praktičan. Ne znam kad sam ga zadnji put vukao okolo turistički, ne da mi se :|

s.f. - s.n.
15 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
ninotocka kaže...
Mitch kaže...
Nek razmisli da li mu je bolje uzet g12 ili dat 3x vise na opremu...

 

Ono što dobiješ u kitu (jedan ili dva tako-tako objektiva i baterija) je u principu isto što dobiješ i sa kompaktom. Ako hoćeš ozbiljno raditi po mraku, treba ti fleš. Ako hoćeš ozbiljno raditi po suncu, trebaju ti filteri.

Jedino što mene smeta kod DSLRa je to da zbog veličine nije osobito praktičan. Ne znam kad sam ga zadnji put vukao okolo turistički, ne da mi se :|

onda je za njega i tebe sony nex-3...

ili bilo koji bez zrcala...

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. 3.8.2011. godine, u 11:41, napisao sam svoj 10.000-ti post.
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.8.2011 18:28 (Mitch).
14 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

Ne pada mi na pamet više ikad kupiti nešto s manjim senzorom od APS-C, zaj* sam se sa four thirds, a Nexov senzor i mirko 4:3 su još gori. Onda ipak rađe kompakt. :)

Mislim, veličina senzora je jedan od ključnih faktora za kvalitetu fotke i slobodu sa DOFom i nizak šum... A što se mene tiče, sljedeći izbor je 600d ili 60d/7d ako bude viška para, zbog videa.

s.f. - s.n.
15 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
ninotocka kaže...

Ne pada mi na pamet više ikad kupiti nešto s manjim senzorom od APS-C, zaj* sam se sa four thirds, a Nexov senzor i mirko 4:3 su još gori. Onda ipak rađe kompakt. :)

Mislim, veličina senzora je jedan od ključnih faktora za kvalitetu fotke i slobodu sa DOFom i nizak šum... A što se mene tiče, sljedeći izbor je 600d ili 60d/7d ako bude viška para, zbog videa.

ja bi rađe išao na Nikona D5100, on je slikama po kvaliteti canonovog full framea....

hm pa svi pričaju da nex5 ima najbolju kvalitetu slike od ovih bez zrcala {#}

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. 3.8.2011. godine, u 11:41, napisao sam svoj 10.000-ti post.
14 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
ninotocka kaže...

Ne pada mi na pamet više ikad kupiti nešto s manjim senzorom od APS-C, zaj* sam se sa four thirds, a Nexov senzor i mirko 4:3 su još gori. Onda ipak rađe kompakt. :)

Mislim, veličina senzora je jedan od ključnih faktora za kvalitetu fotke i slobodu sa DOFom i nizak šum... A što se mene tiče, sljedeći izbor je 600d ili 60d/7d ako bude viška para, zbog videa.

nex ima aps-c sensor daj malo procitaj prije neg pocmes pametariti

 

16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
ccfly kaže...
ninotocka kaže...

Ne pada mi na pamet više ikad kupiti nešto s manjim senzorom od APS-C, zaj* sam se sa four thirds, a Nexov senzor i mirko 4:3 su još gori. Onda ipak rađe kompakt. :)

Mislim, veličina senzora je jedan od ključnih faktora za kvalitetu fotke i slobodu sa DOFom i nizak šum... A što se mene tiče, sljedeći izbor je 600d ili 60d/7d ako bude viška para, zbog videa.

nex ima aps-c sensor daj malo procitaj prije neg pocmes pametariti

Tak je. Ti mali NEX-ići izgledaju nakaradno s tim objektivima - ono, ima senzor veličine mog kilnatog Sonyja R1 (čak i marginalno veći)! Sony je izbacio i AVCHD kameru koja koristi NEX objektive.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.8.2011 15:26 (mbaksa).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
Mitch kaže...
ninotocka kaže...

Ne pada mi na pamet više ikad kupiti nešto s manjim senzorom od APS-C, zaj* sam se sa four thirds, a Nexov senzor i mirko 4:3 su još gori. Onda ipak rađe kompakt. :)

Mislim, veličina senzora je jedan od ključnih faktora za kvalitetu fotke i slobodu sa DOFom i nizak šum... A što se mene tiče, sljedeći izbor je 600d ili 60d/7d ako bude viška para, zbog videa.

ja bi rađe išao na Nikona D5100, on je slikama po kvaliteti canonovog full framea....

hm pa svi pričaju da nex5 ima najbolju kvalitetu slike od ovih bez zrcala {#}

ja se tu nikako nebi složio da je nikon d5100 bolji od 60d a pogotovo od 7d...7d je znatno napredniji i par klasa više aparat...ako hoćeš u rangu je sa d300 nikonom..da nikon zna napraviti (i ima) bolje senzore, tu im skidam kapu, nemam nijedan argument protiv..odnosno d5100 može imat bolji senzor ali po ostalim stvarima sigurno nije blizu 7d

 

a da svoju činjenicu ću zakorijeniti u tome da nije sam aparat i senzor koji radi sliku, zaboravili ste objektive! teško je danas amaterski grunit objektiv od 10 000kn na aparat, al kad to napraviš da vidiš kako bilo koji senzor na aparatu progleda, po pitanju kontrasta, boja, oštrine i svega naokolo :D

samo krupno, ništa sitniš
15 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
oly570 kaže...

Ja sam govorio o usporedbi sa 600D...on je krivo usporedio 600D sa 60d i 7D koji su klasu više...

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. 3.8.2011. godine, u 11:41, napisao sam svoj 10.000-ti post.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

@Mitch - isprike kolega, u tom slučaju se slažem u svemu...

samo krupno, ništa sitniš
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

Kao što ti je već netko preporučio, možeš kupiti entry level DSLR poput Canona 1100D pa kasnije nadograditi tijelo kad budeš imao veće prohtjeve. Osobno sam sa 1000D prešao na 600D (tj. američki Canon T3i) koji osim boljeg senzora i određenih karatkeristika (wireless flash trigger, pomični LCD ekran) ima i funkciju snimanja 1080P HD video zapisa.. Na njuškalu možeš naći DSLR fotoaparate po boljim cijenama nego u HR trgovinama, pretpostavljam da su donešeni iz neke od zemalja EU gdje su kupljeni po nižoj cijeni - razlika je u tome što dobiješ korisnički priručnik na primjerice njemačkom..

BTW, evo jedne dobre knjige pa pročitaj u uvodu dio oko odabira fotoaparata.. 

How to take Great Photos by Peter Tellone: http://bit.ly/pt8gci (18MB)

Pozdrav!

eNabava CEO
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
ccfly kaže...
ninotocka kaže...

Ne pada mi na pamet više ikad kupiti nešto s manjim senzorom od APS-C, zaj* sam se sa four thirds, a Nexov senzor i mirko 4:3 su još gori. Onda ipak rađe kompakt. :)

Mislim, veličina senzora je jedan od ključnih faktora za kvalitetu fotke i slobodu sa DOFom i nizak šum... A što se mene tiče, sljedeći izbor je 600d ili 60d/7d ako bude viška para, zbog videa.

nex ima aps-c sensor daj malo procitaj prije neg pocmes pametariti

 

 

Pročitao sam, na sajtu koji je imao krivu informaciju. No, bez obzira na to, za Canone ima daleko veći izbor objektiva i koječega za kupiti i - još važnije - posuditi :)

s.f. - s.n.
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.8.2011 11:06 (ninotocka).
14 godina
offline
Re: Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata
Mitch kaže...
oly570 kaže...

Ja sam govorio o usporedbi sa 600D...on je krivo usporedio 600D sa 60d i 7D koji su klasu više...

 

Derp. Nije on niš krivo usporedio već je rekao 600D ili 60D/7D ako bude para. Znači prvo za manje nofci, druga dva za više.

 

Opet, meni video preteže, tako da mi za sada ništa osim Canona ne dolazi u obzir... Sve mi se čini da će past neki 600D + adapter + kakav manualni prime ili dva sa Njuškala, weeee!

s.f. - s.n.
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.8.2011 11:12 (ninotocka).
13 godina
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

Može li pomoć?

 

Oprostite na upadu ali mi je potrebna.

 

1.Kako provjeriti broj okidanja na EOS 450d?

 

2.Kako provjeriti ispravnost dotičnog aparata?

 

 

Oglas je ovaj, a 600km je nekako i moj limit.

 

 

LP

WoT: BlackRainCRO
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pomoć oko kupovine DSLR ili SLR fotoaparata

Google je tvoj prijatelj!

Ima programčić EOSinfo sa stranice astrojargon koji bi ti trebao to moći reći (naravno, moraš spojiti fotić na komp), a koliko vidim po netu navodno je Canon rekao da se dade okinuti bar 100,000 puta. A što se ispravnosti tiče, uzmeš i isprobavaš malo, nema druge. Od paljenja i formatiranja kartice preko slikanja u svim modovima do prebacivanja fotki na komp (na LCDu od aparata ćeš ionako teško vidjeti da li je sve fino i oštro kako treba).

s.f. - s.n.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice