Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 715.702
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

postovani gurui cipova i grafickih cudesa..evo mi problema

imam i5 proc 8th generacije ssd od 240gb i jos hard od 1 tb imam 16gb rama i grafu 6600xt...win 11..igram vecinom pucacine i rts..imam samsung monitor,,60hz osvjezavanje..uglavnom..kada igram bf5 bf1 cak i uz smanjene postavke igre konstantno imam 55fps...ne kuzim...imam taj adrenalin amd i i sve sam pokusao i meni jednostavmo igru vrti na 55 a nekad na cak i manje fps...ocajan sam..ponekad se uspori toliko kao da je nemam...zna li nesto zasto

t12matijaCRO
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
t12matija kaže...

postovani gurui cipova i grafickih cudesa..evo mi problema

imam i5 proc 8th generacije ssd od 240gb i jos hard od 1 tb imam 16gb rama i grafu 6600xt...win 11..igram vecinom pucacine i rts..imam samsung monitor,,60hz osvjezavanje..uglavnom..kada igram bf5 bf1 cak i uz smanjene postavke igre konstantno imam 55fps...ne kuzim...imam taj adrenalin amd i i sve sam pokusao i meni jednostavmo igru vrti na 55 a nekad na cak i manje fps...ocajan sam..ponekad se uspori toliko kao da je nemam...zna li nesto zasto

 Igraš na 1080p (Full HD), 1440p (2K) ili 2160p (4K)?

Kakve su ti temperature pod opterećenjem?

https://www.gamingtribe.com/giveaway/test/191x7
8 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Da nemaš radeon anti-lag uključen?

 

Kad uključim nvidia reflex u MW2 "izgubim" 4-5fps-a. Amd ima svoju verziju reflexa.

14 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

cpu bottleneck vjerojatno (ako su cpu i gpu ispravni i ne throttlaju).
ta grafa drži bf1,bfV na skoro svim postavkama u 1080p prosiječno 100+fps sa iole novijim hardverom.
+provjeri si da ti možda nije Vsync upaljen pa da limitira na 60fps (jer ti je monitor 60 hz),
+provjeri da ti nije negdje u postavkama igri ograničen fps....

 

I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.2.2023 14:33 (vrx).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

prije sam bez problema imao preko 120fps sada jedva 55 a nekad padne na 28fps.imam obicni samsung monitor osvjezenje je 60hz..proc je osma generacija i5 8500 16gb rama ali isti je slucaj ako igram i bf1...

t12matijaCRO
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pa neki problem postoji sigurno, moraš imati više od tog fps-a. Sad, kako su ti neki rekli, tko zna ovako napamet točno što je u pitanju. Počni od komplet deinstalacije AMD drivera i onda ponovo instaliraj pa vidi. Možda si aktivirao tko zna što da ne znaš ni sam. Lakše je full uninstall neko da tražiš što je. Isto tako bi bilo korisno da imaš neki software da se poprati kako se ponašaju grafa i CPU u gamingu, temperature iskorištenost, taktovi i tako dalje. Za to imaš više alata tipa MSI Afterburner, HWiNFO64 i slični, kao i kod AMD drivera. Možda bi i reinstalacija Windowsa riješila stvar, ali kreni redom lagano pa da vidimo. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2023 14:24 (itomic009).
14 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

ma 100% neka kriva postavka ili u driveru ili u igri...
možda čak i u biosu, možda mu je pcie ograničen, cpu downclockan....

osim ako nije vrijeme za čišćenje komponenti (cpu i gpu) pa throttlaju opako.

isprobaj neku drugu igru (a da nije pucačina) i ako je tamo fps ok, onda može biti i do same igre....

I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pozdrav ekipa

 

Dali i7 8700K može izgurati Rx 7900xtx ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
darijoman kaže...

Pozdrav ekipa

 

Dali i7 8700K može izgurati Rx 7900xtx ?

 Na kojoj rezoluciji igraš? Jel ti proc OC-an ili držiš stock? Al generalno čak i na 2k rezi na nekim naslovima bude bottleneck. Vrijeme ti je za lagani upgrade.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2023 15:03 (SolidSnakeCRO).
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Rezolucija je 2K a procesor nije OC. Nemam još grafu ali postavljam pitanje ako bih je kupio hoće li procesor kaskati ?
14 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
darijoman kaže...

Pozdrav ekipa

 

Dali i7 8700K može izgurati Rx 7900xtx ?

 Ne.

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Hvala na odgovoru. Znači preslab je?!
14 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
darijoman kaže...
Hvala na odgovoru. Znači preslab je?!

 Tu grafičku ne bude iskoristio 100%.

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Pa da to je to. Znači treba nešto iz gornjeg segmenta današnje ponude procesora
11 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
darijoman kaže...
Pa da to je to. Znači treba nešto iz gornjeg segmenta današnje ponude procesora

 puno tu ovisi o igri samoj, rezoluciji i tvojim navikama gejmanja, uvijek je nešto bn, samo je pitanje jel ti bitno

ja guram 3080 12gb na sad već starijem i5 11400, koji se niti prije par godina kad je izašao nije smatrao 'gornjim segmentom'

pa iako ima bn, bilo bi ga i na 4k tu i tamo, meni ne smeta baš toliko na 1440p 144hz

 

većinu igrica izgura preko 100fps i najčešće mi je bn grafička, tako da zasad taj bn mi ne smeta previše

tim više jer mi je cca 100fps više nego dovoljno za igre koje igram, nekom drugom niti 200fps nije dovoljno

 

da li je 8700k dovoljan za 7900 - nije, ali ako igraš na 4k igre poput rdr, gta, witcher i slično, to što grafa ne radi uvijek na 100% ne bi trebao biti problem

problem je ako će i na takvim igrama zbog slabog procesora padati fps ispod igrivog, a što je 'igrivo' je subjektivna stvar, meni je sve to iznad 60fps igrivo

 

recimo taj famozni starfield, probao sam po ure čisto da vidim kako fercera - na 1440p grafa je zakucana 100% i fps je oko 80-90, proc hladi jaja na 40-50% - dakle bn je grafa

kad krenem gejmat duže i stignem u prvi grad, vjerojatno će proc biti zakucan na 100%, ali ako fps bude oko 60 bez drastičnih padova i trzanja, nije greda i ne smeta mi takav bn

12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ma dobro sve to stoji, riječ je o tome dali 8700K može iskoristiti 100% grafu u 2K rezi. Dakle u večini slučajeva ne može 

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
darijoman kaže...

Ma dobro sve to stoji, riječ je o tome dali 8700K može iskoristiti 100% grafu u 2K rezi. Dakle u večini slučajeva ne može 

 Nemre, ja imam 8700 s rtx 4070ti i na 4k je ponekad u Bn na 1440p je to katastrofa!

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Hvala na informaciji
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

  A 8700K uprenu sa rx 6800xt ili 7800xt u 2k rezi ? Može li ta kobincija proći ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 mjeseci
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ostavi si ddr4 ako je barem 3000Mhz pa ga doklokaj do nekih 3200 barem u c15 ili c16 latenciju, a CPU+MBO prodaj za nekih 120e i na to nadodaj jos 200e za novi r5 5600 i B550 i imas turbo strojcic za male pare.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

RAM mi je na 3600 MHz. A neda mi se sad klepati nešto kad mi je u planu sastavljati novi stroj. Međutim volio bih roknuti neku malo bolju grafu za još jedno 1-1.5 ugodnog igrnja pa ako budemo živi i zdravi onda opet neki High-end komp 

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
darijoman kaže...

  A 8700K uprenu sa rx 6800xt ili 7800xt u 2k rezi ? Može li ta kobincija proći ?

 mislis na full hd ili 1440p?, 2k je 1080p da nebi bilo, 8700k naklokaj koliko ide tu ces dobiti jos koji postotak! za 2560x1440p s nabijenim detaljima i kojim levelom aa nebus imao preeeevelikih problema bude to ok, grafa je u bn no imat ces ogroman framerate ovako ionako!!

7 mjeseci
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
darijoman kaže...

RAM mi je na 3600 MHz. A neda mi se sad klepati nešto kad mi je u planu sastavljati novi stroj. Međutim volio bih roknuti neku malo bolju grafu za još jedno 1-1.5 ugodnog igrnja pa ako budemo živi i zdravi onda opet neki High-end komp 

Evo ti razlika između 8700k OCan na 5ghz i ryzena 7800x3d, čisto da vidiš koliko bottlenecka ima na 1080p. Sa 8700k srednji fps je sa Ryzenom min fps! A bttlenecka ima i na 1440p sa karticom tipa 6800xt ili 7800xt. Battlefield, CP2077, Starfield - ono što sad igram, sada sa 7800x3d je OSJETNO fluidnije. Koliko god da je 8700k bio dobar proc, stigle su ga godine. Nema šta on raditi sa novim karticama mid-high enda, niti na 1440p.

 

Ali ukratko:

 

Ako igraš:

a) na 1440p i na 60hz ili na 4k - 8700k je dovoljan

b) na 1080p / 1440p na 144+hz - 8700k je preslab

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.9.2023 20:27 (Inochulum).
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Gore sam naveo da igram u 2K rezi , dakle 2560x1440.

Monitor je  refresh rate 240Hz

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pa ako ćeš kroz godinu dana kupovati novu matičnu, procesor i RAM, onda uzmi 7900 XTX koju si bio i naumio. Jedino je upitno kako će je držati napajanje.

7 mjeseci
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ti si onda u još gorem scenariju pošto si ma 240hz. Pitanje ovako nabrzaka: nakon 240hz, jel ti 144hz preslabo?

Ugl. Za bottleneck:

Ako se možeš pomiriti sa scenarijem: fps igra, 105fpsa

(Max detalji, medium detalji, low...isti fps). Grafa radi na 60%... udri. Ja znam da bi me smetalo.

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Izzy kaže...

Pa ako ćeš kroz godinu dana kupovati novu matičnu, procesor i RAM, onda uzmi 7900 XTX koju si bio i naumio. Jedino je upitno kako će je držati napajanje.

 

Sad sam malo zbunjen  Možda razvučem na kraju sa ovim na godinu dana pa onda sklopim sve nanovo. Napajanje je Corsair AX 850W

Inochulum kaže...

Ti si onda u još gorem scenariju pošto si ma 240hz. Pitanje ovako nabrzaka: nakon 240hz, jel ti 144hz preslabo?

Ugl. Za bottleneck:

Ako se možeš pomiriti sa scenarijem: fps igra, 105fpsa

(Max detalji, medium detalji, low...isti fps). Grafa radi na 60%... udri. Ja znam da bi me smetalo.

  Ne. Nije preslabo. Uopće ne primjetim razliku 240 i 144. Uzeo sam taj novi monitor koji ima tu frekvenciju osvježenja 240Hz mada mi to  ne igra neku ulogu jer 144Hz mi je top

 

Smetalo bi mi 

 

 

4 godine
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Imam ja pitanje za vas iskusnu ekipu. Imam Ryzen 5 5600, oc na 4650mhz, curve na -30, temperatura do 60c, sve stabilno. Grafa je RX 6650xt oc 8gb, ram 32gb 3200 xmp, ssd nvme, win 10 pro. Igram Ghost Recon Wildlands i procesor je na 65-75% utilization, a grafa jako varira i na Ultra i na Very high od 40% do 100%. Na very high sam iznad 60 do 130 fps-a, na ultra non stop padam ispod 60fps-a što je neizmjerno zivcira, pa naravno igram na very high da je ljepši doživljaj igranja. Moje pitanje je, dal je to sad bottleneck? Imam osjećaj da mi je grafa ko u nekim igrama non stop na 99% da bi igrao na ultra bez problema, ali nije i nemogu skužiti zašto nije? Hvala.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Zeppelin Graf kaže...

Imam ja pitanje za vas iskusnu ekipu. Imam Ryzen 5 5600, oc na 4650mhz, curve na -30, temperatura do 60c, sve stabilno. Grafa je RX 6650xt oc 8gb, ram 32gb 3200 xmp, ssd nvme, win 10 pro. Igram Ghost Recon Wildlands i procesor je na 65-75% utilization, a grafa jako varira i na Ultra i na Very high od 40% do 100%. Na very high sam iznad 60 do 130 fps-a, na ultra non stop padam ispod 60fps-a što je neizmjerno zivcira, pa naravno igram na very high da je ljepši doživljaj igranja. Moje pitanje je, dal je to sad bottleneck? Imam osjećaj da mi je grafa ko u nekim igrama non stop na 99% da bi igrao na ultra bez problema, ali nije i nemogu skužiti zašto nije? Hvala.

 

 Za početak, makni -30 offset, rijetko koji Zen3 procesor je s time stvarno stabilan. I najbolje pusti da boosta sam, samo s nekakvim offsetom od 15-20 a ne 30. Provjeri ponašanje onda.

Prati zauzeće grafičke pa ćeš znati je li bottleneck ili ne. Ako je, nadogradi procesor/platformu (npr 5800x3d) ili pređi na monitor veće rezolucije.

4 godine
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...
Zeppelin Graf kaže...

Imam ja pitanje za vas iskusnu ekipu. Imam Ryzen 5 5600, oc na 4650mhz, curve na -30, temperatura do 60c, sve stabilno. Grafa je RX 6650xt oc 8gb, ram 32gb 3200 xmp, ssd nvme, win 10 pro. Igram Ghost Recon Wildlands i procesor je na 65-75% utilization, a grafa jako varira i na Ultra i na Very high od 40% do 100%. Na very high sam iznad 60 do 130 fps-a, na ultra non stop padam ispod 60fps-a što je neizmjerno zivcira, pa naravno igram na very high da je ljepši doživljaj igranja. Moje pitanje je, dal je to sad bottleneck? Imam osjećaj da mi je grafa ko u nekim igrama non stop na 99% da bi igrao na ultra bez problema, ali nije i nemogu skužiti zašto nije? Hvala.

 

 Za početak, makni -30 offset, rijetko koji Zen3 procesor je s time stvarno stabilan. I najbolje pusti da boosta sam, samo s nekakvim offsetom od 15-20 a ne 30. Provjeri ponašanje onda.

Prati zauzeće grafičke pa ćeš znati je li bottleneck ili ne. Ako je, nadogradi procesor/platformu (npr 5800x3d) ili pređi na monitor veće rezolucije.

 Hvala na odgovoru. Ma isto je ako ostavim cpu postavke default i sa i bez pbo, ovo sam slijedio upute lika koji ima isti cpu i zna kaj radi skroz je sve stabilno. Mislim da bi u tom slučaju trebalo uzet 5800x3d ali mi je šteta jer je ovo fakat dobar cpu. Ako uzmem 1440p monitor, neću moći više igrat na većim detaljima.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice