Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali izdvojena tema

poruka: 505
|
čitano: 227.053
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Photoshop image (galerija slika)
15 godina
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Photoshop - za rastersku grafiku

Illustrator - za vektorsku grafiku.

logic sense of no sense.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Shvaćam taj dio. Ne razumijem jedino može li se u Photoshopu (bez upotrebe Illustratora) napraviti ilustracija sa čistim linijama poput ove:

Primjer Primjer
Zanimam se za web dizajniranje pa vas molim da sve korisno što znate i linkove podijelite sa mnom. Može na pm ili na temama na kojima sudjelujem. Hvala!!!
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.6.2012 21:58 (oblak24).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
oblak24 kaže...

Shvaćam taj dio. Ne razumijem jedino može li se u Photoshopu (bez upotrebe Illustratora) napraviti ilustracija sa čistim linijama poput ove:

 

Moze, za vectore u PS-u se koristi pen tool  i path selection tool ali je dosta kompliciranije nego u Illustratoru.

 

Evo vidi tut za ocrtavanje.

 

http://www.teamphotoshop.com/articles-The-Techniques-Creating-a-Vector-image-in-Photoshop-5,8,101a.html

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.6.2012 22:27 (fade).
14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Hvala.

 

To je onaj alat koji sliči na nalivpero?

Već sam vukla crte, ali ne mogu upravljati krivuljama. Nezgodno je, čini mi se.

Zanimam se za web dizajniranje pa vas molim da sve korisno što znate i linkove podijelite sa mnom. Može na pm ili na temama na kojima sudjelujem. Hvala!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Da to je taj alat. Ali mnogo je praktičnije i poželjnije jednostavnije raditi s vektorima u illustratoru. Evo primjera o čemu govorim. Ps je rasteski program i sve prikazuje u pikselima pa i kad se crtaju vektori, oni su prikazani u rasterskom obliku. Nezz jel sam dobro objasnio ali evo slika:

 

rubovi u photoshop-u rubovi u photoshop-u
rubovi u illustrator-u rubovi u illustrator-u
logic sense of no sense.
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Hvala. Jesi, dobro si objasnio. 

Mene je samo zanimalo kako najlakše mogu napraviti ilustraciju poput ove s Mr. Beanom.

Čini se da ću morati oba programa vrtiti. Uh, a samo 600 mb ram-a. -.-'

Zanimam se za web dizajniranje pa vas molim da sve korisno što znate i linkove podijelite sa mnom. Može na pm ili na temama na kojima sudjelujem. Hvala!!!
15 godina
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Pa 600 mb baš i nije idealno za programe poput ovih ali mislim da bi moglo izgurati (ali da ne rade oba programa istovremeno). Pogotovo što se tiče programa za vektorsku grafiku jer i nisu toliko gladni za ram-om kao rasteski. Što se tiče onog gore crteža s mr. beanom mislim da bi se to dalo i u flashu kvalitetno napraviti, općenito to je možda i moja preporuka ako je u pitanju izrada karikatura i animiranih likova.

logic sense of no sense.
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Da, ponekad mi Photoshop pojede puno memorije pa mi stalno iskaču baloni ili mi se računalo toliko uspori da moram resetirati. 

 

Adobe Flash Professional CS6?

 

Uh, ovaj Adobe je majka svim crtačima, dizajnerima, itd.

Zanimam se za web dizajniranje pa vas molim da sve korisno što znate i linkove podijelite sa mnom. Može na pm ili na temama na kojima sudjelujem. Hvala!!!
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.6.2012 13:13 (oblak24).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
Saryne kaže...

Ps je rasteski program i sve prikazuje u pikselima pa i kad se crtaju vektori, oni su prikazani u rasterskom obliku.

Ne bi to baš tako bilo. Dok ne rasteriziraš layer svi vektori su vektori i takve objekte možeš preko bezierovih krivulja modificirati..

 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
oblak24 kaže...

Imam Photoshop Elements 3. Ono što mi je čudno je da se kist nekada pojavi u jednom obliku, a drugi put u drugom. Uvijek je podešen na "default", a svejedno se mijenja, a ne znam kako i zbog čega. Znam da je ovo malo čudno i nisam dobro objasnila. 

 

Nekad je onako kao obična crta, a drugi put kao elipsa. Morat ću staviti slike kako to izgleda, ali sada mi se ne da pokretati program. Budem sutra.

 

Vjerojatno si slučajno pritisnula tipku Caps Lock, ona naime služi za prebacivanje između "preciznog" prikazivanja trenutnog brusha ili alata, tzv crosshair pointer i standardnog prikaza, odnosno prikaza kako trenutni alat izgleda.

15 godina
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Da mogu se modificirati pomoću bezierovih krivulja ali su u photoshopu svejedno prikazani u rasterskom obliku. Evo primjera:

illustrator zoom 6400% illustrator zoom 6400%
flash zoom 2000% flash zoom 2000%
photoshop zoom 3200% photoshop zoom 3200%
logic sense of no sense.
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.6.2012 17:09 (Saryne).
15 godina
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
oblak24 kaže...

Da, ponekad mi Photoshop pojede puno memorije pa mi stalno iskaču baloni ili mi se računalo toliko uspori da moram resetirati. 

 

Adobe Flash Professional CS6?

 

Uh, ovaj Adobe je majka svim crtačima, dizajnerima, itd.

Da meni se to ponekad zna dogoditi na kompu s 4Gb rama tako da.. :) To se pogotovo događa ako su slike velikih dimenzija i imaju puno megapixela. Tako da se photoshop a i ostali profi programi najbolje osjećaju u ambijentu s puuno rama.

 

Nije bitno koja verzija, sve one funkcioniraju jednako. S time da je illustrator daleko moćniji od flasha, ali ja nekako najradije radim animirane likove u flashu. Sve ovisi za što ti treba. Ako misliš dalje baratat tim radovima u ps-u i sl. onda bi možda illustrator bio bolji odabir.

 

Ahh.. pa zato ga i volimo ;)

 

logic sense of no sense.
14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Previše ih je tako da ću morati suziti izbor na Photoshop i Illustrator. Ranije sam mislila da je Gimp jednako dobar kao Photoshop. Deinstalirala sam ga jer se postavke automatski usklađuju za svaku alatku: namjestim veličinu četke 5 px i brisalo također dobije dimenziju 5px. Strašno!

Gojee - recepti, slike, mmmm fino
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.6.2012 22:02 (oblak24).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
oblak24 kaže...

Previše ih je tako da ću morati suziti izbor na Photoshop i Illustrator. Ranije sam mislila da je Gimp jednako dobar kao Photoshop. Deinstalirala sam ga jer se postavke automatski usklađuju za svaku alatku: namjestim veličinu četke 5 px i brisalo također dobije dimenziju 5px. Strašno!

 

 

I nije {#}. Uglavnom, "crtati" možeš i u Flashu, i u Photoshopu, Fireworksu i Illustratoru. Svaki alat ima specifičnu namjenu, i sučelja su im dosta slična, uvjetno rečeno. Najbolja bi bila praksa jako dobro ovladati i jednim i drugim alatom, odnosno ponajprije Illustratorom i Photoshopom, tako da imaš pokriveno znanje i sa rasterskom i vektorskom obradom, a onda po potrebi kombinirati i importati kompleksnije crteže i objekte u druge alate tipa Illustrator u Flash, odnosno Photoshop i vice versa. Opet kraju sve ispadne stvar navike, tako da ja uzmimo za primjer sve grafike za web radim u Illustratoru, jer sam puno brži i u konkretnom slučaju imam više kontrole opet uzmimo za primjer, nad gradient panelom, nego da se zezam s gradient overlay panelom u Photoshopu.

 

Što se tiče GIMP-a, da dobar je alat, ali me odbija guranje hrvatskog prijevoda kompletnog sučelja što nakraju rezultira besmislenim naziva alata i isto tako za nekog naviklog na alate iz Adobeovog tabora, konfuznim sučeljem koje mi totalno ubija work flow. OK, četka i brisalo još imaju semantički smisla, ali korištenje takvih naziva umjesto Brush odnosno Eraser Tool, u razgovoru s drugim dizajnerima, izazvalo bi zbunjujuće poglede. I da, Adobe i engleski su u "tom poslu" eto, standard.

 

P.S. Žao mi je jezični puristi i lingvisti, i zagovaratelji open source i GPL published softvera, ali tako stoje stvari.

16 godina
moderator
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
alankish kaže...
Što se tiče GIMP-a, da dobar je alat, ali me odbija guranje hrvatskog prijevoda kompletnog sučeljašto nakraju rezultira besmislenim naziva alata i isto tako za nekog naviklog na alate iz Adobeovog tabora, konfuznim sučeljem koje mi totalno ubija work flow. OK, četka i brisalo još imaju semantički smisla, ali korištenje takvih naziva umjesto Brush odnosno Eraser Tool, u razgovoru s drugim dizajnerima, izazvalo bi zbunjujuće poglede. I da, Adobe i engleski su u "tom poslu" eto, standard.

 

P.S. Žao mi je jezični puristi i lingvisti, i zagovaratelji open source i GPL published softvera, ali tako stoje stvari.

Što te sprječava da promijeniš jezik natrag na engleski?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.6.2012 23:44 (mbaksa).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
mbaksa kaže...

Što te sprječava da promijeniš jezik natrag na engleski?

Iskreno, trenutno ništa, ali ako se dobro sjećam, verzija koju sam skinuo, imala je bug, vezan uz upravo promjenu jezika. Pogađaš, u istom trenutku sam napravio deinstalaciju programa. 5 do 12, a ja lutam bespućima meni čunih naredbi po sučelju GIMP-a. Da, znam ponašam se kao dijete, i crvenim se trenutno zbog toga.

No to ne znači, da neću GIMP-u pružiti drugu priliku. Ponekad za manje izmjene se poslužim Inkscapeom, i relativno sam zadovoljan s njime.

16 godina
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
oblak24 kaže...

Previše ih je tako da ću morati suziti izbor na Photoshop i Illustrator. Ranije sam mislila da je Gimp jednako dobar kao Photoshop. Deinstalirala sam ga jer se postavke automatski usklađuju za svaku alatku: namjestim veličinu četke 5 px i brisalo također dobije dimenziju 5px. Strašno!

 Možeš raditi čiste linije u photoshopu, samo nauči pathirati. Kada to svladaš, vidjet ćeš kako je u biti lako.
Ima ti i jedan zgodan staari napušteni adobeov programić za vektorizaciju streamline (koju sad inače radi illustrator kao "live trace", ali

ako te muči slab stroj...) pa ga možeš potražiti u nekom abandonwareu. uglavnom, onda on može vektorizirati i zagladiti i

grbave linije iz photoshopa ili skenirane slike. Snima Ai fajlu, pa to možeš onda vraćati u photoshop kroz place smart vector.

Spominjem to ako se bojiš koristiti illustrator. Inače, ako misliš uglavnom raditi ilustracije poput ove mister beana, netrebaš ni
izlaziti iz illustratora (usput vjerujem da niste znali, kolega Darko je radio mister bean animirane, da ga malo reklamiram :P )

14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Illustrator ću opet instalirati. Moram prvo riješiti problem slobodnog prostora.

Gojee - recepti, slike, mmmm fino
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.6.2012 14:33 (oblak24).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
Pozdrav svima!

 

Trebao bih vašu pomoć.

Ne znam kako (a niti da li je to moguće) nacrtati zakrivljenu liniju (crtu) u PhotoShopu.

Može li mi netko objasniti kako to napraviti! Isto tako, ako je moguće, zanima me i zakrivljena linija sa strelicom na vrhu.

 

Iako, sad vidim da bi možda za ovu potrebu mogao/trebao koristiti illustrator?

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Path spomenut gore. Strelicu ćeš morati ipak kombinirati sa pathom, jer ona radi samo na liniji.

No nije neka muka, evo opisano ti je u ovom screenshotu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.6.2012 3:31 (overhaul).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Puno hvala!!!

Ako imaš vremena za još malo detaljnije objsniti bilo bi super, ali mislim da ću i ovako uspijeti skužiti!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Možda ti je bolje koristiti Illustrator za takve stvari zbog vektorskog zapisa (za razliku od Photoshopovog rasterskog)..

Tako da koliko god povećao crtež, u Illustratoru on izgleda isto..

Photoshop je više za obradu fotografija, jer se tamo bojaju skupine pixela..

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Puno hvala na odgovorima, našao sam rješenje!

 

Ali sada me zanima malo kompliciranija stvar. Pogledajte sliku!

Dakle zanima me kako dobiti taj oblik i po mogućnosti da bude u mjerilu.

 

P.S. Točnije, zanima me da li postoji po defaultu ovakav oblik strelice ili moram svaku liniju zasebno raditi?

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
godo kaže...

Puno hvala na odgovorima, našao sam rješenje!

 

Ali sada me zanima malo kompliciranija stvar. Pogledajte sliku!

Dakle zanima me kako dobiti taj oblik i po mogućnosti da bude u mjerilu.

 

P.S. Točnije, zanima me da li postoji po defaultu ovakav oblik strelice ili moram svaku liniju zasebno raditi?

U Illustratoru imaš pod Symbols->Arrows nekoliko vrsta strelica.. Naravno, možeš ih prilagoditi, mijenjati na razne načine.. Ali možeš ih i samostalno napraviti raznim tehnikama.. Samo treba malo kreativnosti :-) i malo poznavanje alata..

14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Hvala na odgovoru, mislim da sam odlučio kako ću to napraviti!

 

Zanima me još kako u PhotoShop-u na slici nacrtati linije, ali da one budu posebni layer, te da ih na po završetku crtanja kopiram u novi dokument sa bijelom pozadinom.

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
File - Open - Layer - New Layer - Pen Tool (crtanje) - desni klik - stroke path (prije toga odaberi pen, brush ili neki od ponuđenih Tool-ova i podesi ih) - npr. brush - ok
i to je to.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Kako nacrtati više linija? Nacram jednu, i počnem drugu, a prva se izbriše!

Btw, za layere pitam zato jer bih po backgroundu (na novom layeru) narctao linije, koje bih onda stavio na bijelu pozadinu!

Može pojašnjenje.

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

Imam jedan problemčić, radim jedan plakat, veličina je velika i kada stavljam Brushs, mogu najviše 2500 px a meni treba još veći, i kada upišem 3000 px on mi sam uvijek prebaci na 2500 px, kako staviti veći od 2500 px?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
godo kaže...

Kako nacrtati više linija? Nacram jednu, i počnem drugu, a prva se izbriše!

Btw, za layere pitam zato jer bih po backgroundu (na novom layeru) narctao linije, koje bih onda stavio na bijelu pozadinu!

Može pojašnjenje.

Daj napiši postupak malo koj koristiš jer se to ostalima ne događa.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
15 godina
offline
Re: Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali
Liverpool1892 kaže...

Imam jedan problemčić, radim jedan plakat, veličina je velika i kada stavljam Brushs, mogu najviše 2500 px a meni treba još veći, i kada upišem 3000 px on mi sam uvijek prebaci na 2500 px, kako staviti veći od 2500 px?

A što ti oslikavaš? Empire State Building? LOL

 

I ja sam jednom tražio kako povećati još više px size, ali - ne može...

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Photoshop image (galerija slika)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice