Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini su,

poruka: 14
|
čitano: 1.911
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug Onlinea. U nastavku se nalaze komentari na "Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini su, ".
6 godina

Čime bi se bakterije hranile?

If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed. - Mark Twain
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 mjeseci
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
Trubilo4 kaže...

lude su skroz, piju BI vodu.

Salt n Pepa - Push It
10 godina

pamtim kako se tu svojedobno pisalo o jako (jako!) crnoj boji. zbog čega omda ne konjbiniraju solarne i panele za toplu vodu? na takvim pločama se može istodobno oboje - biti i jeben i ono prosto. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
Mutirane bakterije ?
Ekološki prihvatljive?

Mislim da ću zaobilaziti te panele u širokom luku. Luku od nekoliko kilometara.
You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
memulica kaže...
Mutirane bakterije ?
Ekološki prihvatljive?

Zakaj ?

10 godina
mGT kaže...
memulica kaže...
Mutirane bakterije ?
Ekološki prihvatljive?

Zakaj ?

bakterija je opasna riječ, na ljestvici opasnih pojmova između nuklearna energija i izbacivanje vjeronauka iz škola

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.7.2018 13:27 (BlackDog22).
4 godine
Trubilo4 kaže...

Pa u članku jasno piše, mogu raditi i po slabom suncu. A hranile bi se sa suncem, točnije sa Vitaminom D.

6 godina

U cijeloj prici mene zanima samo ucinkovitost. Iz wikipedije vidimo ucinkovitost 5 trenutno koristenih tipova PV celija:

Monokristalne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 140 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Polikristalne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 130 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Amorfne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 50 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Galij arsenidne (GaAs) ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 300 W električne energije sa površinom ćelija od 1 m2.
Kadmij telurijeve (CdTe) ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 160 W električne energije sa površinom ćelija od 1 m2.

Kako tekst samo spominje da je ovim postupkom dobivena solarna ćelija koja daje 0,686 mA/cm2, što je mnogo više od ostalih biogeničkih ćelija (koje su do sada dale najviše 0,362 mA/cm2), to nam apsolutno nista ne znaci u usporedbi s ovih 5 tipova. U originalnom clanku stoji: "These hybrid materials that we are developing can be manufactured economically and sustainably, and, with sufficient optimization, could perform at comparable efficiencies as conventional solar cells." Dakle jos jedan clanak u rangu onih o revolucionarnim baterijama koje samo sto nisu stigle.

Edit - na EN verziji Wikipedije se moze otprilike vidjeti gdje su se do sada po ucinkovitosti svrstavale organske izvedbe PV celija (narancasta boja).

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.7.2018 13:59 (kerum).

7 0 hvala 2
5 mjeseci
GMO paneli...to ne bum v narodu proslo...tko zna kakve boleščine možeš dobiti od te gmo struje

0 0 hvala 0
4 godine
kerum kaže...

U cijeloj prici mene zanima samo ucinkovitost. Iz wikipedije vidimo ucinkovitost 5 trenutno koristenih tipova PV celija:

Monokristalne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 140 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Polikristalne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 130 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Amorfne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 50 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Galij arsenidne (GaAs) ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 300 W električne energije sa površinom ćelija od 1 m2.
Kadmij telurijeve (CdTe) ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 160 W električne energije sa površinom ćelija od 1 m2.

Kako tekst samo spominje da je ovim postupkom dobivena solarna ćelija koja daje 0,686 mA/cm2, što je mnogo više od ostalih biogeničkih ćelija (koje su do sada dale najviše 0,362 mA/cm2), to nam apsolutno nista ne znaci u usporedbi s ovih 5 tipova. U originalnom clanku stoji: "These hybrid materials that we are developing can be manufactured economically and sustainably, and, with sufficient optimization, could perform at comparable efficiencies as conventional solar cells." Dakle jos jedan clanak u rangu onih o revolucionarnim baterijama koje samo sto nisu stigle.

Edit - na EN verziji Wikipedije se moze otprilike vidjeti gdje su se do sada po ucinkovitosti svrstavale organske izvedbe PV celija (narancasta boja).

možda bi trebali usporediti cijenu tog sa bakterijama i tih koji postoje. Nije isto ako jedna postoječa čelija košta 10 000 i ova recimo ako košta 1000kuna. Iako manje dobiva struje ali možda se na kraju isplati  kad se gleda uloženo i dobiveno ?

9 godina

Ne možeš gledati samo cijenu ploče. Ako je velika razlika u efikasnosti, onda svi ostali troškovi rastu - na malu površinu se ne isplati ni zezati, a za veliku površinu se ne ide na zgrade, već na zemljište koje opet ima svoju cijenu. Naravno, to dolazi do izražaja tek kod značajnih razlika u efikasnosti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
2 godine
Kerum:

Bravo, odličan komentar.

Da se i ja nadovežem, FN paneli su cijenom pali jako nisko, već danas veći dio troška je montaža, dozvole, inverteri tako da daljnji pad cijena panela ne može bitno promijeniti matematiku. Treba i sve ostalo ići dolje.
Ja rekoh
2 godine
MrBlc:

Ne znam koliko je efikasnost bitna. Hoćeš li na krov staviti tri ili četiri panela za kilovat ne mijenja puno troškove, to je samo metar više alu profila i i par vijaka, inverter ostaje isti za istu snagu, a cijena panela je ionako po vataži a ne po metru. Ako je u pitanju komercijalna elektrana, kupnja ili najam zemljišta ima svoju cijenu, ali za kućne potrebe mislim da je to irelevantno sve dok imaš dovoljno velik krov.
Ja rekoh
9 godina

Naravno da ne mijenja ako umjesto tri trebaš staviti četiri, ali mijenja ako trebaš staviti 9 (vjerojatno nećeš imati dovoljno velik krov). S obzirom da nije dana relevantna usporedba (a bez napona je ne možemo ni izračunati), komentiranje ostaje u domeni "šta ako".

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice