Bajka o električnom autu „za mase“

poruka: 394
|
čitano: 84.522
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bajka o električnom autu „za mase“".
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...

 Pa ti si taj koji konstantno svršava na "5-second car" i slične gluposti iz Fast and Furious. Sasvim se komotno može uključiti na cestu i prestizati u autu od 100-150 KS s 0-100 km/h specifikacijama od 8-10 s.

...

 

Kad ste se već raspisali toliko o prodaji i prednarudžbama, k'o da je tih 400000 ne znam šta. Godišnje se BMW-a 3 proda 300-500 tisuća. Neki dan isto bila vijest kako je prodaja Tesla Modela 3 u USA premašila sve aute u toj klasi. Onda se vratiš u realnost i pogledaš drugi dio te tablice i prodajne rezultate auta koji su stvarno u klasi Modela 3 po stvarima osim cijene i vidiš da Toyota Camry ima brojke pet puta veće...  Svatko nek' zaključi šta želi iz toga 

 

A vezano za duža putovanja, čitam neki dan na redditu da kod leasinga BMW-a i3 ljudi imaju mogućnost par puta godišnje uzeti neki drugi auto kad idu na duža putovanja da ne moraju brinuti o dometu i punjenju. Mislim da bi mi to, u stvarnom svijetu umjesto slijepog gledanja specifikacija, bilo puno korisnije nego 100 km veći domet na strujicu.

 Moram spominjati pet sekundi jer se neki stalno prave blesavi - skup je ovo ono. Veličina, performanse - Sasvim je konkurentan, čak i povoljan.

Kad si već spomenuo BMW, oni su itekako svjesni da Tesla jede njihov kolač - luksuzna vozila s cijenom 50k na više; već ih je prestigao po prodaji u SAD-u. To sa rentanjem drugog vozila si svatko može i sam napraviti, ali Tesla, posebno u SAD-u gdje već imaju 10 tisuća superchargera i obzirom na kapacitet baterije može bilo kuda bez puno razmišljanja - dovoljno je da koristiš ugrađenu navigaciju.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
sosta kaže...

 Prvih 10 auti na tablici je klasa kompakt/mali gradski auto/crossover, dakle jeftiniji modeli.

Ako gledamo privatne kupce ovo je lista, dakle kupuju se i dacia i clio.

 

1. Suzuki Vitara 459 2.Dacia Sandero 297 3. Renault Clio 263 4. Suzuki S-Cross 240 5. Hyundai i20 204 6. Kia Ceed 203 7. Mazda 3 185 8. Opel Corsa 179 9. Toyota Yaris 175 10. Volkswagen Tiguan 167

 

Jedino Tiguan odskače, ali s cijenama novoga Tiguana koje su poprilično porasle u odnosu na stari model, dalje to možda bude još i manje.

 

 Da se vratimo na početak - tvoja tvrdnja je pobijena. ljudi ne kupuju najjeftinije. Dača je jedva našla tristo kupaca.

Ja rekoh
14 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

I ja sam ti nabrojio bar desetak automobila koji možeš nabaviti i jeftinije od 5second Tesle i s boljim ubrzanjem. O kvaliteti izrade svih navedenih i onda tesli nema smisla uopće trošiti riječi. 

Da, Tesla jede dio kolača ostalih proizvođača, ali nije prestigao vodeće premium brandove u prodaji prošle godine u US. I dalje se prodaje veći broj 5ica, Eklasa, i ESa od Tesle. Dapače, Mercedes je čak imao i rast prodaje dok su ostali imali pad. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Moram spominjati pet sekundi jer se neki stalno prave blesavi - skup je ovo ono. Veličina, performanse - Sasvim je konkurentan, čak i povoljan.

Kad si već spomenuo BMW, oni su itekako svjesni da Tesla jede njihov kolač - luksuzna vozila s cijenom 50k na više; već ih je prestigao po prodaji u SAD-u. To sa rentanjem drugog vozila si svatko može i sam napraviti, ali Tesla, posebno u SAD-u gdje već imaju 10 tisuća superchargera i obzirom na kapacitet baterije može bilo kuda bez puno razmišljanja - dovoljno je da koristiš ugrađenu navigaciju.

Od kud ti ta glupost? 

 

BMW je u prva 4 mjeseca ove godine u USA prodao najmanje 50.000 vozila skupljih od $50k, s time da sam računao samo modele za koje je >90% sigurno da niti jedan nije napustio trgovinu konfiguriran ispod $50k (serije 5-7, X3-X6, i8), s time da je vrlo vjerojatno i dobar dio 3-ki, 4-ki, i3, 2-ki (ovisno o konfiguraciji, niti jedan M model nije ispod $50k, a Ameri baš te jako vole) probio $50k. U biti svi modeli s početnom cijenom >$40k na https://www.bmwusa.com/byo.html#!/ sa ponešto opreme i davanjima su realno na cestu >$50k. Tesla je u istom periodu prodala ukupno (dakle uključujući i Model 3 koji je kao ispod $50k) samo 24.000 vozila, dakle ni blizu i unatoč svim subvencijama. Izvor: BMW: https://www.press.bmwgroup.com/usa/article/detail/T0280644EN_US/bmw-group-u-s-reports-april-2018-sales, Tesla: http://carsalesbase.com/us-car-sales-data/tesla/

 

U cijeloj 2017 je BMW računajući kao i gore (dakle samo serije 5-7, X3-X6, i8) prodao oko 157.000 komada, Tesla ukupno 50.145, dakle BMW je prodao 3x više vozila od Tesle. Izvor: BMW: https://www.press.bmwgroup.com/usa/article/detail/T0277617EN_US/bmw-group-u-s-reports-december-2017-and-year-end-sales, Tesla: isto kao i gore.

 

Fascinantno kako nekoliko likova ovjde totalne izmišljotine kontinuirano prezentiraju kao "činjenice" i nikom ništa, tuljani još lupaju lajkove.

16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Entry Point kaže...

Auto na stranu, Musk je pokrenuo nekoliko industrija praktički s mrtve točke. Električne automobile sa Teslom. Svemirsku tehnologiju sa svojm raketama i načinom sljetanja, sada kopa pod LA-om itd.

 

Prije toga smo imali koncepte električnih automobila i državno financirane svemirske agencije koje su plesale kako su stari prdonje u raznim državnim i ostalim agencijama htjeli.

 

Tesla, SpaceX, Boring Company, Blue Origin i slični barem rade tehnologiju zanimljivom i pokreću cijele industrije.

 

To je ono što je Elon Musk i ostali.

 

Tesla 3 nije ni bitna toiko. I njemu je jasno da sada svi proizvode električne automobile. Dok će ljudi galamiti VW ima najbolji El. automobil, on će već raditi na nekoj desetoj stvari koja će opet pokrenuti svijet inovacija i tehnologija.

 

Možete biti za ili protiv njega kao osobe ali mu morate priznati te stvari.

 

Da je barem još 20 takvih ljudi na svijetu.

 Ne hvala, Musk kao takav je sasvim dovoljan. 
Prvo, "Prije teslinih električnih automobila imali smo koncepte..."
"The General Motors EV1, one of the cars introduced due to the California Air Resources Boardmandate, had a range of 160 mi (260 km) with NiMH batteries in 1999." Ili podatak da su trenutno 3 lunarna rovera na električni pogon parkirana na mjesecu već nekih 45 godina?
Prvi pravi teslin auto, model S je predstavljen 2012 (raniji tesla roadster bio je baš koncept - lotus elise sa eletkričnim pogonom). Dok su se hvalili i predstavljali kako eto samo tesla misli zeleno i prodaje aute kao vruće kifle - isti broj modela volt je prodavao Chevrolet, a modela leaf nissan - i gle puno povoljnije, ali bez bombastičnog PR-a. 
Drugo, spaceX živi od državnih poticaja. Zbog toga ih trenutno tuži ariane, a da nebi bilo rekla kazala, evo kako semeđusobno tužakaju američki primatelji poticaja ULA i SpaceX, pritom iznoseći koje cifre dobijaju: https://www.teslarati.com/musk-says-boeing-lockheed-ula-received-billion-dollar-subsidy/
3. Boring company je PR stunt za još državnih poticaja. Evo vrlo zorno ti je tu predočeno u videu. 

Nevjerojatno je da rupu kakve inače iskapaju krijumčari narkotika, trafficking i palestinci, mediji bez pardona nazivaju revolucionarnim izumom, uz naravno lijepe cgi animacije.
20 takvih ljudi bi cicalo porez od stotina milijuna "običnih i nevizionarskih". Eto danas sam dobio dva paralelna računa za "uređenje voda". Od toga je jedan došao na ime moje garaže. To je to. Vizionarsko uređenje voda. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
10 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

Tesla nije luksuzno vozilo! BMW 7, Mercedes S, Audi A8, itd. jest, ali Tesla model S nije, to je u rangu Opel Insignije.

Festina lente
Moj PC  
5 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Moram spominjati pet sekundi jer se neki stalno prave blesavi - skup je ovo ono. Veličina, performanse - Sasvim je konkurentan, čak i povoljan.

Kad si već spomenuo BMW, oni su itekako svjesni da Tesla jede njihov kolač - luksuzna vozila s cijenom 50k na više; već ih je prestigao po prodaji u SAD-u. To sa rentanjem drugog vozila si svatko može i sam napraviti, ali Tesla, posebno u SAD-u gdje već imaju 10 tisuća superchargera i obzirom na kapacitet baterije može bilo kuda bez puno razmišljanja - dovoljno je da koristiš ugrađenu navigaciju.

?!? Gdje, kad, kako? (da sam zločest rekao bih da lažeš kao Elon )

Tesla ima tržišni udio u SAD od 0,29%, čak i s modelom 3 prodaju manje nego Porsche. Trenutno BMW prodaje 3-4 puta više vozila od Tesle tamo gdje bi se mogli smatrati izravnim konkurentima (S vs 5/7, X vs X5/X6). Sveukupno BMW prodaje 6-7 puta više od Tesle. Uostalom, čak i da nije tako bit je u tome da BMW debelo zaradi na svakom prodanom, a Tesla skoro ništa.



10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
jozef kaže...
Feudalac kaže...

 Moram spominjati pet sekundi jer se neki stalno prave blesavi - skup je ovo ono. Veličina, performanse - Sasvim je konkurentan, čak i povoljan.

Kad si već spomenuo BMW, oni su itekako svjesni da Tesla jede njihov kolač - luksuzna vozila s cijenom 50k na više; već ih je prestigao po prodaji u SAD-u. To sa rentanjem drugog vozila si svatko može i sam napraviti, ali Tesla, posebno u SAD-u gdje već imaju 10 tisuća superchargera i obzirom na kapacitet baterije može bilo kuda bez puno razmišljanja - dovoljno je da koristiš ugrađenu navigaciju.

?!? Gdje, kad, kako? (da sam zločest rekao bih da lažeš kao Elon )

Tesla ima tržišni udio u SAD od 0,29%, čak i s modelom 3 prodaju manje nego Porsche. Trenutno BMW prodaje 3-4 puta više vozila od Tesle tamo gdje bi se mogli smatrati izravnim konkurentima (S vs 5/7, X vs X5/X6). Sveukupno BMW prodaje 6-7 puta više od Tesle. Uostalom, čak i da nije tako bit je u tome da BMW debelo zaradi na svakom prodanom, a Tesla skoro ništa.



 

Molim objašnjenje u kojem segmentu je Tesla S izravni konkurent BMW-u 7? Nisam zadrti obožavatelj njemačkih vozila, dapače smatram da je najviša vrijedonost u japanskim vozilima, ali me čisto zanima koji segmentima su u istoj klasi...

Festina lente
14 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
mrki_tua kaže...

Molim objašnjenje u kojem segmentu je Tesla S izravni konkurent BMW-u 7? Nisam zadrti obožavatelj njemačkih vozila, dapače smatram da je najviša vrijedonost u japanskim vozilima, ali me čisto zanima koji segmentima su u istoj klasi...

 u cijeni, masi i troškovima održavanja. 

12 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
mrki_tua kaže...

Tesla nije luksuzno vozilo! BMW 7, Mercedes S, Audi A8, itd. jest, ali Tesla model S nije, to je u rangu Opel Insignije.

 Mislio sam napisati u rangu Mondea, ali Mondeo stvarno dobro izgleda.

Tesle su mi ružni kao korejski automobili prije 10 godina. Generički dizajn bez imalo osobnosti, 

10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
BlueMax kaže...
mrki_tua kaže...

Tesla nije luksuzno vozilo! BMW 7, Mercedes S, Audi A8, itd. jest, ali Tesla model S nije, to je u rangu Opel Insignije.

 Mislio sam napisati u rangu Mondea, ali Mondeo stvarno dobro izgleda.

Tesle su mi ružni kao korejski automobili prije 10 godina. Generički dizajn bez imalo osobnosti, 

 

Tako je! Bit ću sasvim konkretan, eksterijer Tesle S i Opel Insignije, interijer Tesle i Opel Insignije, po meni Opel pobjeđuje. Čim sam Teslu S vidio, pao mi na pamet Opel Insignia. Ono šta me najviše razočaralo kod Tesle jest kvaliteta izrade, gledao sam je na parkingu, kad sam vidio da je otpao metalni poklopac u prednjem lijevom braniku, tamo gdje je mali pokazivač smjera, bilo mi je jasno o kakvom je vozilu riječ, američka prevara. 

 

Recimo da ne budem baš ljubitelj te da me se ne proziva, auto koje nije u tom cjenovnom rangu, dakle nešto skuplji od Opela, a duplo (troduplo) jeftiniji od Tesle, mete pod u svim segmentima sa Teslom, jest Mazda 6interijer Mazde...

 

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.5.2018 22:33 (mrki_tua).
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
jozef kaže...
Feudalac kaže...

 Moram spominjati pet sekundi jer se neki stalno prave blesavi - skup je ovo ono. Veličina, performanse - Sasvim je konkurentan, čak i povoljan.

Kad si već spomenuo BMW, oni su itekako svjesni da Tesla jede njihov kolač - luksuzna vozila s cijenom 50k na više; već ih je prestigao po prodaji u SAD-u. To sa rentanjem drugog vozila si svatko može i sam napraviti, ali Tesla, posebno u SAD-u gdje već imaju 10 tisuća superchargera i obzirom na kapacitet baterije može bilo kuda bez puno razmišljanja - dovoljno je da koristiš ugrađenu navigaciju.

?!? Gdje, kad, kako? (da sam zločest rekao bih da lažeš kao Elon )

Tesla ima tržišni udio u SAD od 0,29%, čak i s modelom 3 prodaju manje nego Porsche. Trenutno BMW prodaje 3-4 puta više vozila od Tesle tamo gdje bi se mogli smatrati izravnim konkurentima (S vs 5/7, X vs X5/X6). Sveukupno BMW prodaje 6-7 puta više od Tesle. Uostalom, čak i da nije tako bit je u tome da BMW debelo zaradi na svakom prodanom, a Tesla skoro ništa.

 Kaj bi ti sad uspoređivao BMW-ovih 15 različitih modela sa tri komada tesle? S/X koji koštaju tipa 100k prodaju se jednako i bolje kao BMW-ovi top modeli, posebno u Kaliforniji gdje zbilja prodaju više vozila nego BMW ukupno, s cijelom gamom. Podatak od ove godine, mislim za prvo tromjesečje. BMW je toga itekako svjestan i svojim najavama i planovima se referiraju na Teslu, ne obrnuto. Meni je BMW omiljena marka i baš si mislim kupiti jednog, ovo nalazim zanimljivim, ništa više. O zaradi bi se dalo, SX su fino profitabilni, ali netko mora izgraditi giga tvornicu koja košta 5 milijardi, izbacivati nove modele i graditi proizvodne kapacitete. Do kraja godine će biti sasvim jasno jesu li i koliko profitabilni, navodno trenutno proizvode oko 3500 komada mjesečno, a sa 5 ili 6 tisuća bi trebali biti u solidnoj pozitivi. Prema Mooreovoj analizi koja se spominjala ovdje na forumu, troškovi proizvodnje long range modela su oko 40k s tim da nitko ne zna koliko stvarno koštaju nove baterije iz giga 1 tvornice. Oni su također tvrdili da je na m3 sve osim karoserije, za koju misle da bi se mogla pojednostaviti, na razini vojne ili svemirske tehnolodije, daleko ispred bilo čega viđenog u automoto svijetu. Jedna od stvari koja im ide na ruku je i LTE konekcija u svakom vozilu pa su u roku par dana pustili nadogradnju za ABS koja ispravlja problem sa produljenim zaustavnim putom kod višestrukih uzastopnih grubih kočenja. Klasični proizvođač bi na to potrošio desetke ili stotine milijuna i možda godinu i više da sve automobile opozove...

Ja rekoh
10 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

@Feudalac, koji bi ti BMW svrstao u klasu sa Tesla S? Zasigurno se vozila ne svrstaju po cijenovnom rangu, već po dimenzijama, broju vrata (oblik karoserije), opremi i dozi luksuza, šta će u nekih generirati višu razliku cijenu, dok će u nekih proizvođača generirati manju razliku u cijeni. Krenimo redom, po obliku i dimenzijama, najbliži brat Tesla S jest BMW serije 5, to je oko 4,9m dužine, 4/5 vrata, itd.

Amo sad bacit oko na cijene, BMW USA i Tesla USA, dakle početna cijena Tesla S je 74,500 $, dok je BMW serije 5 52,650$, to je razlika od 21,850$ tj. 41,5%, to je ogroman novac čak i za američki standard (kad je kupovina vozila u pitanju). Stvar je jasna i ne bi se tu više vraćao, koje je auto bolje, bolja kupovina, itd.

Spominješ broj prodajnih modela? BMW ima u SAD-u trenutno u ponudi od X1 do i8 Roadster, ni manje ni više nego 31 model vozila (bez separacije na motore, itd.), dok Tesla ima točno 2, model X i S. Šta hoću reći? Hoću reći da BMW prodaje npr. 5 modela (recimo serije 3, 5, 7, x5, x1), razbio bi u prodaji serije 5 Teslu kao beba zvečku, ali ovako imaju široku gamu modela i normalno je da prodaja pojedinog modela pati, jer su neki modeli jako slični, ali dovoljno različiti da bi se prodavali odvojeno.

Ali ostavimo sve šta si naveo po strani, vratimo se na ono za što si se uhvatio da te i tu demantiramo. U 2017. (SAD) godini BMW serije 5 se prodao u točno 40 658 komada, dok je Tesla model S 27 060 komada, to je razlika od 13 598 komada tj. 50,25% više vozila, pa sad ti zbrajaj, oduzimaj, množi, dijeli, činjenice su crno na bijelo. Vozilo platiš 41,5% više da bi šta? Vozilo električni auto jer se tobože brineš o prirodi, a zemlja ti je drugi najveći zagađivač na svijetu. 

 

Festina lente
Moj PC  
3 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
sosta kaže...

 Prvih 10 auti na tablici je klasa kompakt/mali gradski auto/crossover, dakle jeftiniji modeli.

Ako gledamo privatne kupce ovo je lista, dakle kupuju se i dacia i clio.

 

1. Suzuki Vitara 459 2.Dacia Sandero 297 3. Renault Clio 263 4. Suzuki S-Cross 240 5. Hyundai i20 204 6. Kia Ceed 203 7. Mazda 3 185 8. Opel Corsa 179 9. Toyota Yaris 175 10. Volkswagen Tiguan 167

 

Jedino Tiguan odskače, ali s cijenama novoga Tiguana koje su poprilično porasle u odnosu na stari model, dalje to možda bude još i manje.

 

 Da se vratimo na početak - tvoja tvrdnja je pobijena. ljudi ne kupuju najjeftinije. Dača je jedva našla tristo kupaca.

 Lol, ja nisam ništa tvrdio, ti si tvrdio da ljudi kod nas ne kupuju daciu i clia, a ispada da ipak kupuju.

14 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Kaj bi ti sad uspoređivao BMW-ovih 15 različitih modela sa tri komada tesle? S/X koji koštaju tipa 100k prodaju se jednako i bolje kao BMW-ovi top modeli, posebno u Kaliforniji gdje zbilja prodaju više vozila nego BMW ukupno, s cijelom gamom. Podatak od ove godine, mislim za prvo tromjesečje. BMW je toga itekako svjestan i svojim najavama i planovima se referiraju na Teslu, ne obrnuto. Meni je BMW omiljena marka i baš si mislim kupiti jednog, ovo nalazim zanimljivim, ništa više. O zaradi bi se dalo, SX su fino profitabilni, ali netko mora izgraditi giga tvornicu koja košta 5 milijardi, izbacivati nove modele i graditi proizvodne kapacitete. Do kraja godine će biti sasvim jasno jesu li i koliko profitabilni, navodno trenutno proizvode oko 3500 komada mjesečno, a sa 5 ili 6 tisuća bi trebali biti u solidnoj pozitivi. Prema Mooreovoj analizi koja se spominjala ovdje na forumu, troškovi proizvodnje long range modela su oko 40k s tim da nitko ne zna koliko stvarno koštaju nove baterije iz giga 1 tvornice. Oni su također tvrdili da je na m3 sve osim karoserije, za koju misle da bi se mogla pojednostaviti, na razini vojne ili svemirske tehnolodije, daleko ispred bilo čega viđenog u automoto svijetu. Jedna od stvari koja im ide na ruku je i LTE konekcija u svakom vozilu pa su u roku par dana pustili nadogradnju za ABS koja ispravlja problem sa produljenim zaustavnim putom kod višestrukih uzastopnih grubih kočenja. Klasični proizvođač bi na to potrošio desetke ili stotine milijuna i možda godinu i više da sve automobile opozove...

1. ti si taj koji je prvi spomenuo BMW, kao što rekoh čak i Porsche više prodaje u SAD nego Tesla. 
2. da, tvornicu treba izgraditi, 5 milijardi je puno, ali npr. spomenuti BMW u proizvodnju ulaže u prosjeku 5-6 milijardi - svake godine. Samo amortizacija im je skoro 5 milijardi godišnje. Tesla nije jedini proizvođač koji investira, oni su samo jedini koji govore o tome.
3. Troškovi proizvodnje koje spominješ su samo fiksni troškovi, kad dodaš varijabilni trošak dolaziš do gubitaka. Velikih gubitaka. Opet se vraćam na BMW... trošak proizvodnje (fiksni): BMW 1/3/4, X1 10-15k, X5, X6 20-25k, najskuplje sedmice idu čak do 50k zbog skupih materijala i visokog stupnja kontrole/ručnog rada. Informacije su iz prve ruke od ljudi koji rade u BMW. To je u grubo, troškovi variraju o lokaciji i brojnim drugim faktorima. Sad to usporedi s troškovima proizvodnje "long range modela" (ma što god to značilo). I pri ovim cijenama i volumenu proizvodnje postoje modeli na kojima BMW gubi(!)
4. Što konkretno znači vojna i svemirska tehnologija? Jel po cijeni? 
5. LTE konekcija? Stalnu 4G konekciju i online nadogradnje ima i Ford Fiesta.
6. Problem s produljenim zaustavnim putom kod višestrukih kočenja je rezultat pregrijavanja tj. lošeg izbora mehaničkih dijelova i greške u konstrukciji. Softverska nadogradnja može samo malo ublažiti ili prikriti problem, ne i eliminirati ga. "Klasični proizvođač" bi problem valjda zaista i riješio. Da, to košta i ne može se napraviti klikom miša.

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
jozef kaže...

1. ti si taj koji je prvi spomenuo BMW, kao što rekoh čak i Porsche više prodaje u SAD nego Tesla. 
2. da, tvornicu treba izgraditi, 5 milijardi je puno, ali npr. spomenuti BMW u proizvodnju ulaže u prosjeku 5-6 milijardi - svake godine. Samo amortizacija im je skoro 5 milijardi godišnje. Tesla nije jedini proizvođač koji investira, oni su samo jedini koji govore o tome.
3. Troškovi proizvodnje koje spominješ su samo fiksni troškovi, kad dodaš varijabilni trošak dolaziš do gubitaka. Velikih gubitaka. Opet se vraćam na BMW... trošak proizvodnje (fiksni): BMW 1/3/4, X1 10-15k, X5, X6 20-25k, najskuplje sedmice idu čak do 50k zbog skupih materijala i visokog stupnja kontrole/ručnog rada. Informacije su iz prve ruke od ljudi koji rade u BMW. To je u grubo, troškovi variraju o lokaciji i brojnim drugim faktorima. Sad to usporedi s troškovima proizvodnje "long range modela" (ma što god to značilo). I pri ovim cijenama i volumenu proizvodnje postoje modeli na kojima BMW gubi(!)
4. Što konkretno znači vojna i svemirska tehnologija? Jel po cijeni? 
5. LTE konekcija? Stalnu 4G konekciju i online nadogradnje ima i Ford Fiesta.
6. Problem s produljenim zaustavnim putom kod višestrukih kočenja je rezultat pregrijavanja tj. lošeg izbora mehaničkih dijelova i greške u konstrukciji. Softverska nadogradnja može samo malo ublažiti ili prikriti problem, ne i eliminirati ga. "Klasični proizvođač" bi problem valjda zaista i riješio. Da, to košta i ne može se napraviti klikom miša.

 Tesla je, za sada, maloserijski proizvođač; imali su promet tipa 10 milijardi pa je posve normalno da su cifre koje ulažu u proširenje kapaciteta veliki teret za razliku od etabiliranih proizvođača koji imaju imovinu i promet koji je za red veličine veći. Zato se o tome govori, i naravno, zato što imaju pogon na struju pa je sve novo i zanimljivo. Zanimljivo je i zato što imaju vrlo veliku listu čekanja koju misle i otpraviti za razliku od ostalih električnih automobila. Ništa specijalno, uključit će se i ostali, BMW, MB i Porsche sigurno, a za njima će i ostali.

 

O gubicima ne bih, doći sa sto tisuća na pola milijuna komada godišnje nije mala stvar. Pretpostavljam da je ovo za Teslu biti ili ne biti i kao što rekoh, znat će se do kraja godine kamo to vodi.

 

Kaj se tiče Forda, da imaju nadogradnju ali preko wifija, dok auto radi. Napredak, svakako. A šta je sa ostalima?

 

Tko kaže da je problem u pregrijavanju? Pa nema tesla poddimenzionirane diskove & pločice, kažu da je problem u kalibraciji ABS-a. Vidjet ćemo uskoro, CR koji je otkrio problem je objavio da će promijeniti svoj rejting ako Tesla ispravi problem. Nema ništa sporno .

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
sosta kaže...
Feudalac kaže...
sosta kaže...

 Prvih 10 auti na tablici je klasa kompakt/mali gradski auto/crossover, dakle jeftiniji modeli.

Ako gledamo privatne kupce ovo je lista, dakle kupuju se i dacia i clio.

 

1. Suzuki Vitara 459 2.Dacia Sandero 297 3. Renault Clio 263 4. Suzuki S-Cross 240 5. Hyundai i20 204 6. Kia Ceed 203 7. Mazda 3 185 8. Opel Corsa 179 9. Toyota Yaris 175 10. Volkswagen Tiguan 167

 

Jedino Tiguan odskače, ali s cijenama novoga Tiguana koje su poprilično porasle u odnosu na stari model, dalje to možda bude još i manje.

 

 Da se vratimo na početak - tvoja tvrdnja je pobijena. ljudi ne kupuju najjeftinije. Dača je jedva našla tristo kupaca.

 Lol, ja nisam ništa tvrdio, ti si tvrdio da ljudi kod nas ne kupuju daciu i clia, a ispada da ipak kupuju.

 Ja sam tvrdio točno ovo, citiram:

 Pa vidiš, to je istina. Prosječna cijena automobila u USA je oko 35k iako postoji more modela za skoro upola manje.

Ni kod nas nije dača najprodavanija, a ni twingo, clio i slično.

Ja rekoh
10 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

@Feudalac, jesi li slijep? Odgovori na pitanja, kad već navodiš pa te se citira/demantira. Tesla nije maloserijski proizvođač, 30-40 tisuća vozila za 4 mjeseca je daleko od male serije, dapače već sad ima dvostruko više zaposlenih nego jedan Ferrari (kojega bi mogli, ali samo mogli, tako apostrofirati), dok je jedan Rolls Royce zasigurno maloserijski proizvođač sa 1300 zaposlenih. 

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 11:50 (mrki_tua).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
mrki_tua kaže...

@Feudalac, jesi li slijep? Odgovori na pitanja, kad već navodiš pa te se citira/demantira. Tesla nije maloserijski proizvođač, 30-40 tisuća vozila za 4 mjeseca je daleko od male serije, dapače već sad ima dvostruko više zaposlenih nego jedan Ferrari (kojega bi mogli, ali samo mogli, tako apostrofirati), dok je jedan Rolls Royce zasigurno maloserijski proizvođač sa 1300 zaposlenih. 

 Možeš cjepidlačiti koliko hoćeš; činjenica je da je tesla prošle godine imao 100k vozila, vw & toyota, svaki posebno, je imao po PEDESET PUTA više. Uostalom, to sam naveo u vrlo jasnom kontekstu samo kao usporedbu troškova ulaganja u odnosu na ranije prihode. Kaj ti tu nije jasno?

Ja rekoh
10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
mrki_tua kaže...

@Feudalac, jesi li slijep? Odgovori na pitanja, kad već navodiš pa te se citira/demantira. Tesla nije maloserijski proizvođač, 30-40 tisuća vozila za 4 mjeseca je daleko od male serije, dapače već sad ima dvostruko više zaposlenih nego jedan Ferrari (kojega bi mogli, ali samo mogli, tako apostrofirati), dok je jedan Rolls Royce zasigurno maloserijski proizvođač sa 1300 zaposlenih. 

 Možeš cjepidlačiti koliko hoćeš; činjenica je da je tesla prošle godine imao 100k vozila, vw & toyota, svaki posebno, je imao po PEDESET PUTA više. Uostalom, to sam naveo u vrlo jasnom kontekstu samo kao usporedbu troškova ulaganja u odnosu na ranije prihode. Kaj ti tu nije jasno?

 

Naveo si dva najveća giganta koji proizvode milijun modela, ja sam ti naveo konkretne primjere, lijepo odgovori na moje citate ili zauvijek šuti, nemaš argumente već lupaš podatke s brda i s dola. Koliko vozila proizvede Lexus, Infinity? Koliko u SAD-u BMW 5-ca usporedno s Teslom S? 

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 12:02 (mrki_tua).
13 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

pričajte vi što hoćete ... cijena posjedovanja i korištenja modela 3 npr je već u periodu od 5 godina jednaka ili manja nego honde civic. Bmw 3 košta skoro pa dvostruko više nakon 5 godina. 

- ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ... dakle za mnoge je tesla logična kupovina i šteta je jedino što ih ne može naštancati dovoljno.

 
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...

ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ...

Problem je samo što 9x% ljudi nema gdje spojiti taj punjač.

Na stranu što je i za 9x% ljudi Tesla najmanje logičan izbor elektro vozila.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...

pričajte vi što hoćete ... cijena posjedovanja i korištenja modela 3 npr je već u periodu od 5 godina jednaka ili manja nego honde civic. Bmw 3 košta skoro pa dvostruko više nakon 5 godina. 

- ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ... dakle za mnoge je tesla logična kupovina i šteta je jedino što ih ne može naštancati dovoljno.

Zaboravio si da u stvarnosti Model 3 od 35000 USD ne postoji. Tj. ako ga sad rezerviraš možda ga dobiješ taman za 5 godina. Prema BMW USA stranicama je 330i od 40, ne 45 k. Zašto nije uspoređivao s 330e? Ako je netko zainteresiran i u mogućnosti dobro iskoristiti el. auto, vjerojatno je da će i njega gledati, i/ili i3, a ne samo 330i. Glup video, kad sve zbrojiš i oduzmeš.

13 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...
grzzi kaže...

ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ...

Problem je samo što 9x% ljudi nema gdje spojiti taj punjač.

Na stranu što je i za 9x% ljudi Tesla najmanje logičan izbor elektro vozila.

 to je za ljude sa kućom i garažom ... poanta je da je za određenu ciljanu skupinu tesla 3 sasvim logična i rentabilna kupovina, a ta skupina nije mala. Razvojem EV i uopće infrastrukture bit će sve veća. U svakom slučaju po meni je sve skupa pozitivan odmak od nafte. Ovdje imaš mogućnost praktički biti off the grid i barem na taj način ne pridonositi zagađenju.

16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Malo ljudi ima takve priključke i uz kuću i garažu.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
grzzi kaže...

pričajte vi što hoćete ... cijena posjedovanja i korištenja modela 3 npr je već u periodu od 5 godina jednaka ili manja nego honde civic. Bmw 3 košta skoro pa dvostruko više nakon 5 godina. 

- ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ... dakle za mnoge je tesla logična kupovina i šteta je jedino što ih ne može naštancati dovoljno.

Zaboravio si da u stvarnosti Model 3 od 35000 USD ne postoji. Tj. ako ga sad rezerviraš možda ga dobiješ taman za 5 godina. Prema BMW USA stranicama je 330i od 40, ne 45 k. Zašto nije uspoređivao s 330e? Ako je netko zainteresiran i u mogućnosti dobro iskoristiti el. auto, vjerojatno je da će i njega gledati, i/ili i3, a ne samo 330i. Glup video, kad sve zbrojiš i oduzmeš.

 vjerojatno je netko napravio i druge računice. Ovo je usporedba sa prosječnim automobilom srednje i više srednje klase ( cijena / performanse image ). Ponavljam, poanta je da je automobil itekako konkurentan ako gledaš cijenu kroz 5 godina, a to i jest logično, a cijena bmw a je recimo totalno ridikulozna iz ove perspektive... no svatko ima svoje razloge.

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
mrki_tua kaže...

 

Naveo si dva najveća giganta koji proizvode milijun modela, ja sam ti naveo konkretne primjere, lijepo odgovori na moje citate ili zauvijek šuti, nemaš argumente već lupaš podatke s brda i s dola. Koliko vozila proizvede Lexus, Infinity? Koliko u SAD-u BMW 5-ca usporedno s Teslom S? 

 Koji je moj argument? Da je Tesla mali i da njegova ulaganja da bi brzo postao veliki moraju biti neproporcionalno velika, odnosno da se to ne može uspoređivati s nominalnim iznosima ulaganja koja imaju klasični, veliki proizvođači. Nadalje, ako ti se ne sviđa moj stav, možeš me ignorirati.

Ja rekoh
10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
mrki_tua kaže...

 

Naveo si dva najveća giganta koji proizvode milijun modela, ja sam ti naveo konkretne primjere, lijepo odgovori na moje citate ili zauvijek šuti, nemaš argumente već lupaš podatke s brda i s dola. Koliko vozila proizvede Lexus, Infinity? Koliko u SAD-u BMW 5-ca usporedno s Teslom S? 

 Koji je moj argument? Da je Tesla mali i da njegova ulaganja da bi brzo postao veliki moraju biti neproporcionalno velika, odnosno da se to ne može uspoređivati s nominalnim iznosima ulaganja koja imaju klasični, veliki proizvođači. Nadalje, ako ti se ne sviđa moj stav, možeš me ignorirati.

 

Ignoriranje je znak poraza, znači tvoje ignoriranje odgovora na moje egaktne brojke je znak tvog poraza.

Festina lente
10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...

pričajte vi što hoćete ... cijena posjedovanja i korištenja modela 3 npr je već u periodu od 5 godina jednaka ili manja nego honde civic. Bmw 3 košta skoro pa dvostruko više nakon 5 godina. 

- ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ... dakle za mnoge je tesla logična kupovina i šteta je jedino što ih ne može naštancati dovoljno.

 Hrpa gluposti, kao prvo nitko nikada nije kupio Tesla mode 3 za 35 000$, većina su oko 50 000$, dok je druga stvar ta preprodajna cijena, naime kome ćeš prodati auto sa potrošenim baterijama i za koji iznos? Oni to ne mogu znati, to je pusto nagađanje, a to će samo budale kupovati. 

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 13:50 (mrki_tua).
10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...
Old Iggy kaže...
grzzi kaže...

ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ...

Problem je samo što 9x% ljudi nema gdje spojiti taj punjač.

Na stranu što je i za 9x% ljudi Tesla najmanje logičan izbor elektro vozila.

 to je za ljude sa kućom i garažom ... poanta je da je za određenu ciljanu skupinu tesla 3 sasvim logična i rentabilna kupovina, a ta skupina nije mala. Razvojem EV i uopće infrastrukture bit će sve veća. U svakom slučaju po meni je sve skupa pozitivan odmak od nafte. Ovdje imaš mogućnost praktički biti off the grid i barem na taj način ne pridonositi zagađenju.

 Nije rentabilna ni kod nas, a kamoli u zemlji gdje je gorivo 40-ak % jeftinije. Više pridonosi zagađenju razvoj el. vozila nego emisijia nekog benzinca, da ne govorim kako je SAD zemlja koju boli k... za ekologiju, zagađenja, itd. imate sve to na google.com

Festina lente
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice