Bajka o električnom autu „za mase“

poruka: 394
|
čitano: 84.505
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bajka o električnom autu „za mase“".
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
mrki_tua kaže...

 Hrpa gluposti, kao prvo nitko nikada nije kupio Tesla mode 3 za 35 000$, većina su oko 50 000$, dok je druga stvar ta preprodajna cijena, naime kome ćeš prodati auto sa potrošenim baterijama i za koji iznos? Oni to ne mogu znati, to je pusto nagađanje, a to će samo budale kupovati. 

 Nedavno je ovdje bio članak o izdržljivosti Teslinih baterija. Hint: vrlo su trajne, trajnije od većine današnjih klasičnih automobila.

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...
Mirko935 kaže...
grzzi kaže...

pričajte vi što hoćete ... cijena posjedovanja i korištenja modela 3 npr je već u periodu od 5 godina jednaka ili manja nego honde civic. Bmw 3 košta skoro pa dvostruko više nakon 5 godina. 

- ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ... dakle za mnoge je tesla logična kupovina i šteta je jedino što ih ne može naštancati dovoljno.

Zaboravio si da u stvarnosti Model 3 od 35000 USD ne postoji. Tj. ako ga sad rezerviraš možda ga dobiješ taman za 5 godina. Prema BMW USA stranicama je 330i od 40, ne 45 k. Zašto nije uspoređivao s 330e? Ako je netko zainteresiran i u mogućnosti dobro iskoristiti el. auto, vjerojatno je da će i njega gledati, i/ili i3, a ne samo 330i. Glup video, kad sve zbrojiš i oduzmeš.

 vjerojatno je netko napravio i druge računice. Ovo je usporedba sa prosječnim automobilom srednje i više srednje klase ( cijena / performanse image ). Ponavljam, poanta je da je automobil itekako konkurentan ako gledaš cijenu kroz 5 godina, a to i jest logično, a cijena bmw a je recimo totalno ridikulozna iz ove perspektive... no svatko ima svoje razloge.

 Redikulozno je uspoređivati auto koji ne postoji s autom po kojeg možeš skočiti nakon posla i odvesti se dalje njim po špeceraj prije nego dođeš doma. Dodaj 15 tisuća dolara na Teslu pa možemo pričati, koliko-toliko, za 18 mjeseci koliko se takav čeka, o nekakvoj usporedbi.

 

A čak i tad ostaje pitanje kvalitete, udobnosti, praktičnosti i još 500 čuda koja su kod BMW-a na razini o kojoj Tesla može sanjati.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 13:57 (Mirko935).
13 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
grzzi kaže...
Mirko935 kaže...
grzzi kaže...

pričajte vi što hoćete ... cijena posjedovanja i korištenja modela 3 npr je već u periodu od 5 godina jednaka ili manja nego honde civic. Bmw 3 košta skoro pa dvostruko više nakon 5 godina. 

- ovdje je još u trošak tesle uračunat i kućni punjač 1500$ ... dakle za mnoge je tesla logična kupovina i šteta je jedino što ih ne može naštancati dovoljno.

Zaboravio si da u stvarnosti Model 3 od 35000 USD ne postoji. Tj. ako ga sad rezerviraš možda ga dobiješ taman za 5 godina. Prema BMW USA stranicama je 330i od 40, ne 45 k. Zašto nije uspoređivao s 330e? Ako je netko zainteresiran i u mogućnosti dobro iskoristiti el. auto, vjerojatno je da će i njega gledati, i/ili i3, a ne samo 330i. Glup video, kad sve zbrojiš i oduzmeš.

 vjerojatno je netko napravio i druge računice. Ovo je usporedba sa prosječnim automobilom srednje i više srednje klase ( cijena / performanse image ). Ponavljam, poanta je da je automobil itekako konkurentan ako gledaš cijenu kroz 5 godina, a to i jest logično, a cijena bmw a je recimo totalno ridikulozna iz ove perspektive... no svatko ima svoje razloge.

 Redikulozno je uspoređivati auto koji ne postoji s autom po kojeg možeš skočiti nakon posla i odvesti se dalje njim po špeceraj prije nego dođeš doma. Dodaj 15 tisuća dolara na Teslu pa možemo pričati, koliko-toliko, za 18 mjeseci koliko se takav čeka, o nekakvoj usporedbi.

 

A čak i tad ostaje pitanje kvalitete, udobnosti, praktičnosti i još 500 čuda koja su kod BMW-a na razini o kojoj Tesla može sanjati.

 Naravno da postoji, isporučeno ih je do sad oko 35k a kao što vidiš proizvodnja se eksponencijalno ubrzava https://www.bloomberg.com/graphics/2018-tesla-tracker/ 
Usporedba i troškovi su više nego realni i objektivni, uspoređen je osnovni model, dakle izlišno je sad pričati o nabrijanom modelu. Po meni je u ovoj računici upravo cijena bmw -a napuhana i nerealna, a ne teslina. Nakon 5 godina platio si dvije tesle.

Baterija traje 10 godina bez problema. Zbroj mehaničkih kvarova i djelova koji se mogu pokvariti na klasičnom automobilu je beskonačno veći. Opet ne računaš ni da je električna energija relativno lako dobavljiva iz obnovljivih izvora, što sa naftom nikako nije slučaj - upravo to je broj 1 argument u korist teslinog poslovnog modela.

Dakle Musk ima računicu, a bmw i ekipa će se potrgati da naprave konkurentni električni automobil i proizvedu ga u dovoljnom broju komada. 

8 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

kad je sve tako super, zašto do sad EV nije napravio veći iskorak? netko brani kupnju? teorija zavjere? ljudi su debili, a fanboji pametni?

potrošit blizu 350.000kn na auto i onda reći: "gle kak štedim na gorivu"? stvarno? sad zamisli koliki bi kasko bio za tu vrijednost. koliku kamatu na kredit treba platit. osim onih par pametnih, nije velik postotak onih koji mogu keširat tako nešto. tesla je pola vrijednosti prosječnog stana. naravno, pravi rvat to ne vidi tako. bitan je auto.

na kraju, sve je divno, a nitko od vas se ne bi pohvalio teslom. kolega atjlučko doživljava ekstaze na apple, ali ga i koristi. legitimno. svako svog konja hvali.

ovdje neki rade isto to s teslom, bez da išta od tesle posjeduju(?!). glavni argument je google. ali je zato masturbacija na muska na zavidnim razinama.

 
4 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...

 Naravno da postoji, isporučeno ih je do sad oko 35k a kao što vidiš proizvodnja se eksponencijalno ubrzava https://www.bloomberg.com/graphics/2018-tesla-tracker/ 
Usporedba i troškovi su više nego realni i objektivni, uspoređen je osnovni model, dakle izlišno je sad pričati o nabrijanom modelu. Po meni je u ovoj računici upravo cijena bmw -a napuhana i nerealna, a ne teslina. Nakon 5 godina platio si dvije tesle.

Baterija traje 10 godina bez problema. Zbroj mehaničkih kvarova i djelova koji se mogu pokvariti na klasičnom automobilu je beskonačno veći. Opet ne računaš ni da je električna energija relativno lako dobavljiva iz obnovljivih izvora, što sa naftom nikako nije slučaj - upravo to je broj 1 argument u korist teslinog poslovnog modela.

Dakle Musk ima računicu, a bmw i ekipa će se potrgati da naprave konkurentni električni automobil i proizvedu ga u dovoljnom broju komada. 

Jesi ti pročitao članak koji komentiraš? Tesla Model 3 od 35000 $ ne postoji. Osnovni BMW serije 3 od 34900 $ postoji.

 

El. auti imaju jako velik broj dijelova "istih" kao i klasična. tako da je pitanje ovo "beskonačno veći". Dobar dio nalazišta LPG-a nije vezan za naftu pa se možeš prešaltati na to s benzincem ako baš nestane benzina u roku od 5 godina.

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
bruno1026 kaže...

kad je sve tako super, zašto do sad EV nije napravio veći iskorak? netko brani kupnju? teorija zavjere? ljudi su debili, a fanboji pametni?

potrošit blizu 350.000kn na auto i onda reći: "gle kak štedim na gorivu"? stvarno? sad zamisli koliki bi kasko bio za tu vrijednost. koliku kamatu na kredit treba platit.

 EV upravo radi taj iskorak. Elektronika postoji od 80-tih godina, Li-ion baterije dovoljne energetske gustoće i drugih parametara unazad 10-tak godina, a pristupačne cijene još uvijek ne ili tu negdje na granici da bi priča imala smisla. Sada kada su te tri stvari na mjestu, proizvodnja se zahuktava; kupci čekaju u redovima za bilo koji el. auto, nitko ih nema dovoljno u ponudi. Teslina lista rezervacija je duga pola milijuna redova pa je nastao "production hell" da se ta lista ispuni u što kraćem roku.

 

Što se tiče velike cijene i šparanja na gorivu, kako objašnjavaš da je 80% prodanih mercedesa, bmw-a i audija pogodnjeno šparnim dizel motorima?

 

Tesla? U tipičnom životnom vijeku automobila od 250 kkm, troškovi benzina za takav veliki auto su još jedan auto - 250 tisuća kuna po našim cijenama, struja je 50 tisuća ostane ti čistog 200 tisuća - ravno jedan solidno opremljen passat. A guraju Tesle i do 400 tisuća km. Tko je sad pametan?

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 15:15 (Feudalac).
10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
bruno1026 kaže...

kad je sve tako super, zašto do sad EV nije napravio veći iskorak? netko brani kupnju? teorija zavjere? ljudi su debili, a fanboji pametni?

potrošit blizu 350.000kn na auto i onda reći: "gle kak štedim na gorivu"? stvarno? sad zamisli koliki bi kasko bio za tu vrijednost. koliku kamatu na kredit treba platit.

 EV upravo radi taj iskorak. Elektronika postoji od 80-tih godina, Li-ion baterije dovoljne energetske gustoće i drugih parametara unazad 10-tak godina, a pristupačne cijene još uvijek ne ili tu negdje na granici da bi priča imala smisla. Sada kada su te tri stvari na mjestu, proizvodnja se zahuktava; kupci čekaju u redovima za bilo koji el. auto, nitko ih nema dovoljno u ponudi. Teslina lista rezervacija je duga pola milijuna redova pa je nastao "production hell" da se ta lista ispuni u što kraćem roku.

 

Što se tiče velike cijene i šparanja na gorivu, kako objašnjavaš da je 80% prodanih mercedesa, bmw-a i audija pogodnjeno šparnim dizel motorima?

 

Tesla? U tipičnom životnom vijeku automobila od 250 kkm, troškovi benzina za takav veliki auto su još jedan auto - 250 tisuća kuna po našim cijenama, struja je 50 tisuća ostane ti čistog 200 tisuća - ravno jedan solidno opremljen passat. A guraju Tesle i do 400 tisuća km. Tko je sad pametan?

 

Same netočnosti. Daj mi ijedan relevantan podatak da je 80% prodanih Mercedesa i BMW-a diesel? Di je točno da Teslina lista? Jel to možda neka navlakuša? Zašto traže dodatne injekcije od ulagača, ako su toliko novca dobili? 

 

P.S. Imaš neodgovorenih poruka, pročitaj prethodnu stranicu, čega se bojiš ako te argumentirano demantiram?

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 15:28 (mrki_tua).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
bruno1026 kaže...

kad je sve tako super, zašto do sad EV nije napravio veći iskorak? netko brani kupnju? teorija zavjere? ljudi su debili, a fanboji pametni?

potrošit blizu 350.000kn na auto i onda reći: "gle kak štedim na gorivu"? stvarno? sad zamisli koliki bi kasko bio za tu vrijednost. koliku kamatu na kredit treba platit.

 EV upravo radi taj iskorak. Elektronika postoji od 80-tih godina, Li-ion baterije dovoljne energetske gustoće i drugih parametara unazad 10-tak godina, a pristupačne cijene još uvijek ne ili tu negdje na granici da bi priča imala smisla. Sada kada su te tri stvari na mjestu, proizvodnja se zahuktava; kupci čekaju u redovima za bilo koji el. auto, nitko ih nema dovoljno u ponudi. Teslina lista rezervacija je duga pola milijuna redova pa je nastao "production hell" da se ta lista ispuni u što kraćem roku.

 

Što se tiče velike cijene i šparanja na gorivu, kako objašnjavaš da je 80% prodanih mercedesa, bmw-a i audija pogodnjeno šparnim dizel motorima?

 

Tesla? U tipičnom životnom vijeku automobila od 250 kkm, troškovi benzina za takav veliki auto su još jedan auto - 250 tisuća kuna po našim cijenama, struja je 50 tisuća ostane ti čistog 200 tisuća - ravno jedan solidno opremljen passat. A guraju Tesle i do 400 tisuća km. Tko je sad pametan?

 

30 € dizela za XC90, 30 € struje za Model X. Tesla jedva stigla na cilj. Nije baš struja svugdje i svima besplatna, bit će. Čak ni sad, kamoli kad bude više el. auta pa krene i država malo s nekim porezima, naknadama za ceste itd.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Redovni servisi su ulje, filtri i remenje, što nije neka stavka. Tu još ode i kvačilo.

S druge strane, najskuplji popravci vezani uz elektroniku i automatske getribe su najsuplji na automobilu. Pogledaj malo što se sve na Teslama kvarilo u garantnom roku i razmisli koliko bi takav popravak došao van garancije.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
mrki_tua kaže...

 

Same netočnosti. Daj mi ijedan relevantan podatak da je 80% prodanih Mercedesa i BMW-a diesel? Di je točno da Teslina lista? Jel to možda neka navlakuša? Zašto traže dodatne injekcije od ulagača, ako su toliko novca dobili? 

 

P.S. Imaš neodgovorenih poruka, pročitaj prethodnu stranicu, čega se bojiš ako te argumentirano demantiram?

 Tesla: - https://www.reuters.com/article/us-tesla-musk/musk-insists-tesla-does-not-need-more-capital-predicts-profit-soon-idUSKBN1HK1SK

 

Njemačko sveto trojstvo: - https://www.theicct.org/publications/european-vehicle-market-statistics-20172018, 43 strana PDF-a je statisika po brandovima. Svi su, još uvijek, preko 70% iako je cijelo dizel tržište sa prosječnih 60% unazad par godina palo na 40%. Uglavnom, najskuplje marke su cijelo vrijeme s najvećim udjelom dizela. Zanimljivo, ne

 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 15:45 (Feudalac).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
bruno1026 kaže...

 

 EV upravo radi taj iskorak. Elektronika postoji od 80-tih godina, Li-ion baterije dovoljne energetske gustoće i drugih parametara unazad 10-tak godina, a pristupačne cijene još uvijek ne ili tu negdje na granici da bi priča imala smisla. Sada kada su te tri stvari na mjestu, proizvodnja se zahuktava; kupci čekaju u redovima za bilo koji el. auto, nitko ih nema dovoljno u ponudi. Teslina lista rezervacija je duga pola milijuna redova pa je nastao "production hell" da se ta lista ispuni u što kraćem roku.

 

Što se tiče velike cijene i šparanja na gorivu, kako objašnjavaš da je 80% prodanih mercedesa, bmw-a i audija pogodnjeno šparnim dizel motorima?

 

Tesla? U tipičnom životnom vijeku automobila od 250 kkm, troškovi benzina za takav veliki auto su još jedan auto - 250 tisuća kuna po našim cijenama, struja je 50 tisuća ostane ti čistog 200 tisuća - ravno jedan solidno opremljen passat. A guraju Tesle i do 400 tisuća km. Tko je sad pametan?

1) Prosjecan diesel auto klase BMW 5/E klasa/A6 danas ima potrosnju manju od 7l/100km, mojeg novog 520d ne mogu dici na vise od 6.8l/100km (prosjek) iako po autoputu nikad ne skidam ispod 150. Dakle na 250tkm to je po danasnjim cijenama goriva oko 165.000kn. Kako si dosao do 250.000kn?

2) Racunica ti vrijedi samo ako auto kupujes za gotovinu. Ako auto kupujes na kredit, onda ces za Teslu - koja u startu kosta puno vise - kroz kamate platiti puno vise nego sto ce te kostati gorivo i odrzavanje jednog npr. BMW 5 u 5 godina.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...

1) Prosjecan diesel auto klase BMW 5/E klasa/A6 danas ima potrosnju manju od 7l/100km, mojeg novog 520d ne mogu dici na vise od 6.8l/100km (prosjek) iako po autoputu nikad ne skidam ispod 150. Dakle na 250tkm to je po danasnjim cijenama goriva oko 165.000kn. Kako si dosao do 250.000kn?

2) Racunica ti vrijedi samo ako auto kupujes za gotovinu. Ako auto kupujes na kredit, onda ces za Teslu - koja u startu kosta puno vise - kroz kamate platiti puno vise nego sto ce te kostati gorivo i odrzavanje jednog npr. BMW 5 u 5 godina.

U glavama EV fanatika prosječni auto troši 10 l/100 km. Očigledno.

12 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

A što je s izrekom "vrijeme je novac"?

Ako krenem na put, u idealnim uvjetima, na pola puta treba mi 5 sati punjenja. Ko će to platit? Da ne govorim kako ću tih 5 sati pojesti barem pola janjca.

 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
San mi je u 16h na vukovarskoj u zagrebu otvorit prozor auta i udahnut zrak. Zamisli tisine u gradu. Zamisli stojis u guzvi i radis nesto drugo, auto sam vozi. Ljudi to je buducnost daj shvatite. A ako hoces do splita, sjednes na vlak koji vozi 500 km/h i eto te. Naravno vukovarsku ulicu i grad split treba zamjenit imenima iz neke druge drzave jer u hr za naseg zivota nista od tog
 
3 2 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Inace ljude koji kupuju bmw 5 i uzmu 520d treba stavit na stup srama. Stari moj kad kesiras pola milje na bmw daj barem uzmi benzinca od 300ks
 
2 2 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
Inace ljude koji kupuju bmw 5 i uzmu 520d treba stavit na stup srama. Stari moj kad kesiras pola milje na bmw daj barem uzmi benzinca od 300ks

Ja nisam kesirao nista, auto je na firmu, ja sam ga samo konfigurirao i vozim ga. 530d nije bio u car policy-u kad sam narucivao auto. Da sam kupovao privatno, uzeo bi 540 xDrive.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
San mi je u 16h na vukovarskoj u zagrebu otvorit prozor auta i udahnut zrak. Zamisli tisine u gradu. Zamisli stojis u guzvi i radis nesto drugo, auto sam vozi. Ljudi to je buducnost daj shvatite. A ako hoces do splita, sjednes na vlak koji vozi 500 km/h i eto te. Naravno vukovarsku ulicu i grad split treba zamjenit imenima iz neke druge drzave jer u hr za naseg zivota nista od tog

San bi nam trebao biti da nema gužvi (brz i efikasan javni prijevoz kojeg koristi 90 % građana) a ne mijenjati naftnu automobilsku gužvu električnom automobilskom gužvom. Isti mi je k*. Bonus, možeš raditi šta god želiš i ne razmišljaš o troškovima, održavanju, ni o tome hoće li tvoj samovozeći auto zgaziti nekog pješaka.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...
njuznjuz kaže...
Inace ljude koji kupuju bmw 5 i uzmu 520d treba stavit na stup srama. Stari moj kad kesiras pola milje na bmw daj barem uzmi benzinca od 300ks

Ja nisam kesirao nista, auto je na firmu, ja sam ga samo konfigurirao i vozim ga. 530d nije bio u car policy-u kad sam narucivao auto. Da sam kupovao privatno, uzeo bi 540 xDrive.

Dok nisi rekao xDrive sam imao pozitivno mišljenje o tebi. Misliš li bar 540i da ti pola bude oprošteno?

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 17:05 (Mirko935).
6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
U gradu ce uvijek bit guzva. Kapacitet ulica starih preko 50 godina je takav kakav je, ne mozes tu puno. A svake godine sve vise ljudi se sele u gradove. A prisilit ljude na javni prijevoz bez ogromnih nameta na vozila je nemoguce
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
U gradu ce uvijek bit guzva. Kapacitet ulica starih preko 50 godina je takav kakav je, ne mozes tu puno. A svake godine sve vise ljudi se sele u gradove. A prisilit ljude na javni prijevoz bez ogromnih nameta na vozila je nemoguce

Naravno da možeš... Jednim zglobnim busom od 18 m komotno zamijeniš 75 auta po 4.5 m, cca 400 m kad su jedan iza drugog. Računaj kolika je to razlika.

16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
Inace ljude koji kupuju bmw 5 i uzmu 520d treba stavit na stup srama. Stari moj kad kesiras pola milje na bmw daj barem uzmi benzinca od 300ks

 

Zbog? 520d je dovoljan za 99% vozača,.

10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
Inace ljude koji kupuju bmw 5 i uzmu 520d treba stavit na stup srama. Stari moj kad kesiras pola milje na bmw daj barem uzmi benzinca od 300ks

 da, ima samo 190 hp 520d, daj se nemoj brukat.

Festina lente
10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
U gradu ce uvijek bit guzva. Kapacitet ulica starih preko 50 godina je takav kakav je, ne mozes tu puno. A svake godine sve vise ljudi se sele u gradove. A prisilit ljude na javni prijevoz bez ogromnih nameta na vozila je nemoguce

 metro? 

Festina lente
12 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
njuznjuz kaže...
U gradu ce uvijek bit guzva. Kapacitet ulica starih preko 50 godina je takav kakav je, ne mozes tu puno. A svake godine sve vise ljudi se sele u gradove. A prisilit ljude na javni prijevoz bez ogromnih nameta na vozila je nemoguce

Naravno da možeš... Jednim zglobnim busom od 18 m komotno zamijeniš 75 auta po 4.5 m, cca 400 m kad su jedan iza drugog. Računaj kolika je to razlika.

 Možda je bolje rješenje višezglobni bus od 18 kilometara. Ne treba ni voziti. Uđeš na prva vrata, izađeš na zadnja i eto te.

6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Metro je super, samo kaj onda ne stojis u guzvi u autu pod klimom, nego se guzvas i znojis s drugim ljudima
6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Isto tak je dovoljan auto s dometom od 300km za barem 50 posto vozaca. I to sam malo reko
6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Isto tak je dovoljan auto s dometom od 300km za barem 50 posto vozaca. I to sam malo reko
16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
Isto tak je dovoljan auto s dometom od 300km za barem 50 posto vozaca. I to sam malo reko

Nije problem domet, problem je koliko i kako mu treba da obnovi domet, koliko ti to često treba i koliko vozila imaš.

10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
Metro je super, samo kaj onda ne stojis u guzvi u autu pod klimom, nego se guzvas i znojis s drugim ljudima

 Gdje si se vozio? Biće gledaš američke filmove? Ja sam se vozio po Pragu 10-ak dana i nije bilo nikakve gužve.

Festina lente
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...
Feudalac kaže...
bruno1026 kaže...

 

 EV upravo radi taj iskorak. Elektronika postoji od 80-tih godina, Li-ion baterije dovoljne energetske gustoće i drugih parametara unazad 10-tak godina, a pristupačne cijene još uvijek ne ili tu negdje na granici da bi priča imala smisla. Sada kada su te tri stvari na mjestu, proizvodnja se zahuktava; kupci čekaju u redovima za bilo koji el. auto, nitko ih nema dovoljno u ponudi. Teslina lista rezervacija je duga pola milijuna redova pa je nastao "production hell" da se ta lista ispuni u što kraćem roku.

 

Što se tiče velike cijene i šparanja na gorivu, kako objašnjavaš da je 80% prodanih mercedesa, bmw-a i audija pogodnjeno šparnim dizel motorima?

 

Tesla? U tipičnom životnom vijeku automobila od 250 kkm, troškovi benzina za takav veliki auto su još jedan auto - 250 tisuća kuna po našim cijenama, struja je 50 tisuća ostane ti čistog 200 tisuća - ravno jedan solidno opremljen passat. A guraju Tesle i do 400 tisuća km. Tko je sad pametan?

1) Prosjecan diesel auto klase BMW 5/E klasa/A6 danas ima potrosnju manju od 7l/100km, mojeg novog 520d ne mogu dici na vise od 6.8l/100km (prosjek) iako po autoputu nikad ne skidam ispod 150. Dakle na 250tkm to je po danasnjim cijenama goriva oko 165.000kn. Kako si dosao do 250.000kn?

2) Racunica ti vrijedi samo ako auto kupujes za gotovinu. Ako auto kupujes na kredit, onda ces za Teslu - koja u startu kosta puno vise - kroz kamate platiti puno vise nego sto ce te kostati gorivo i odrzavanje jednog npr. BMW 5 u 5 godina.

 1. Napisao sam benzin - ne misliš valjda Teslu s AWD pogonom i 500+ ks uspoređivati s dizelom koji je dva puta slabiji? MSRP 540i xd počinje od 60k, potrošnja je 10 i više litara, Tesla je samo 15k više i ta razlika se otplati nekoliko puta u životnom vijeku. Kao što vidiš, i tvoj naslabiji dizel je skuplji za tankanje. A još nismo došli do priče o subvencijama...

2. Ovo je ispravan argument, ali trebaš računati samo kamatu na razliku u cijeni - ako si S platio 15 tisuća više nego peticu, onda je dodatni trošak na Teslu tipa 10-12% u SAD-u, na razliku u cijenu je to 1500 do 2000 USD dodatno kamate u odnosu na bmw.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 18:17 (Feudalac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice