Barcelona prelazi na Linux

poruka: 156
|
čitano: 50.811
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Barcelona prelazi na Linux".
8 godina
neaktivan
offline
Barcelona prelazi na Linux

linux shit

 
6 29 hvala 0
14 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
iPhone6sPlusRoseGold128gb kaže...

linux shit

 

Ako nisi imao kaj pametnije reći onda nisi trebao ni ovo.

 

Što se prelaska tiče samo da ne završi kao Njemačka na kraju.

Linux je za prosječnog korisnika sasvim prihvatljivo rješenje. Internet, glazba, video, koji dokument u LibreOfficeu i što ti treba više :)

13 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
spiderhr kaže...
Ako nisi imao kaj pametnije reći onda nisi trebao ni ovo.

 

Što se prelaska tiče samo da ne završi kao Njemačka na kraju.

Linux je za prosječnog korisnika sasvim prihvatljivo rješenje. Internet, glazba, video, koji dokument u LibreOfficeu i što ti treba više :)

Linux je za većinu državne i lokalne uprave odličan izbor.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Na primjeru Munchena nisu nista naucili? Ili je ovo separatizam?
Moj PC  
6 6 hvala 0
9 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
iPhone6sPlusRoseGold128gb kaže...

linux shit

 Apple shit, jaooo kako mrzim ove Apple fangnojeve. Pravi se važan, a svakim ažiriranjem mu mob usporava pa mora mjenjati je*enu bateriju za samo $199,99. 

Bez uvrede, ali stvarno si idiot.

14 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
spiderhr kaže...
Linux je za prosječnog korisnika sasvim prihvatljivo rješenje. Internet, glazba, video, koji dokument u LibreOfficeu i što ti treba više :)

 Jedino kompatibilnost za igre, jedino to!

Some people are so poor... all they have is money!
10 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
N!NO kaže...
Na primjeru Munchena nisu nista naucili? Ili je ovo separatizam?

 Taj primjer je primjer čiste politike i klijentelizama. A prijmjer Munchena (ako se prebaci natrag na MS) će koštati grad 100 milijuna eura ili čak više. Vrhunski posao. 

Samomrzeći hrvat
14 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
andi.cro kaže...

 Jedino kompatibilnost za igre, jedino to!

 

Da, jedino za to ali kako se malo igram (igram samo neke tenkove u browseru) onda mi win nisu ni potrebni.

 

Imam frenda koji ima Debiana instaliranog već par godina i super je zadovoljan. Kaže da mu više ni ne treba. Nešto net, napiše nešto tu i tamo i to je to...



Imam i Win 7 orig ali u njemu sam jaaaaaaaako rijetko. Da posjedujem i Mac G3 i G4 koje prodajem jer su stariji... pa ako je tko zainteresiran...

14 godina
offline
Barcelona prelazi na Linux

Ma dajte me najte tak!

 

Ajd' sada bez jebe!

 

Ljudi Božji, ama svi znamo zbog čega je Linux "pao" u Münchenu! Jednostavno, morao je pasti! Vjerujem da je glavni igrač jednostavno došao k curicama i dečecima koji odlučuju te im jednostavno rekao, hajd', reciderte kolko oćete (na čistom hochdeutschu naravno, ipak mora se igrati na kartu domoljublja, majku mu, zar ne?!), samo napišiderte cifricu i to je to! Naravno, sve to skupa veže zatvorena petlja (ako ti mene, ja ću onda tebe, a ti ćeš onda kod vlasti-politike, a ja imam love ko u priči, a onda moš mislit tko će završiti na stratištu, zato pamet u glavu i samo polako, dostojanstveno). Opet, u cijelom tom procesu su relativno pametni ljudi, ako ništa, a onda bar sigurno sebe te su vjerujem složili prilično uvjerljivu pričicu, za svu publiku. Osim toga, a za kog vraga služe političari neg' za pokrivanje onoga što se ne može pokriti. Bar mi to vidimo svakodenvno i na svakom koraku, ovdje, u RH! I?! Eto ishoda koji je i trebao biti takav kakovog gledamo i kojemu svjedočimo!

 

E da, a ove budaleštine (ne znam kako bih to pristojnije nazvao) su definitivno za roštilj-fiš-klet-konoba zajebanciju!

 

Daklem, mislim na drugarice i drugove te dame i gospodu iz Apple i M$ tabora!

 

Opet, kako bi rekla baba Vanga i vodiviti Milan, doći će i njima kraj, jel' tako?!

 

Prema tomu, i to je riješeno!

 
9 2 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Barcelona prelazi na Linux

Eto njih za koju godinu natrag na MS platformu.

 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Barcelona prelazi na Linux

s obzirom da sve vise aplikacija i usluga su bazirane na browseru ovo nije nista cudno, vrlo lako oni mogu funkcionirati na linuxu, pitanje je samo politike i dali ce netko nekome staviti lovicu u dzep pa opet prelazak na MS, drugog racionalnog razloga nema

 
8 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
just_dont kaže...

s obzirom da sve vise aplikacija i usluga su bazirane na browseru ovo nije nista cudno, vrlo lako oni mogu funkcionirati na linuxu, pitanje je samo politike i dali ce netko nekome staviti lovicu u dzep pa opet prelazak na MS, drugog racionalnog razloga nema

 Točno to! Za koju godinu apsolutno sve što ovi uhljebi trebaju bude web bazirano i potpuno bude svejedno na čemu se browser vrti. Jasno je tim više čim i sam MS stavlja u prvi plan Cloud usluge(Office365, Azure), a personal computing pada u treći plan...

8 godina
offline
Barcelona prelazi na Linux

Političari iz Barcelone sad mogu očekivati nove MS-bribe milijarde kako bi se vratili "na pravi put". Uzalud.
Uskoro će se desiti slijedeća situacija:
Microsoftovi trgovački "evangelisti" će se, dok pohode Barcelonu, morati domisliti kako da odgovore na pitanja poput:
Zašto bi Barcelona odustala od Linuxa kad sam Microsoft ulaže ogroman trud u razvoj Windows Subsystem for Linux?
(imho to će zamijeniti Win10S "UWP")
Otprilike jednako kako danas, nakon propale "You've been Scroogled" kampanje, vlasnicima Chromebooka u US pokušavaju prodati Office 365 putem - Google Play Storea.

 

Microsoft loše bira svoje bitke, to je već pravilo.

 

Ismijavali su iPhone, da bi u "popravnom" pokušali biti veći Apple od Applea, i kao rezultat razorili Nokiu i - vlastitu mobilnu platformu.
(Nota bene, HMD Global s Nokiom, otkako se riješio Windows Mobile, nezaustavljivo galopira natrag u top 10.)

 

Sa Zuneom su napravili takav debakl, kopirajući iPod, da su u US izgubili audio & video tržište koje su polako gradili godinama.
"Windows Media Audio/Video", sjeća li se tko još toga? Groove Music (ex Xbox / Zune Music) je propao, jedan je od razloga zašto MS ne može "oživjeti" svoj e-Store već godinama makar im je to prioritet.
"Riješenje" će biti kao i s Nokiom - asimilirat će Spotify, pokušat napraviti kopiju Alexe / Google Assistant sa Cortanom u glavnoj ulozi... s istim rezultatom.

 

O Surfaceu kao iPad / Chromebook "killeru" nema potrebe pričati.

 

Gdje je tu Munchen/Linux?
Pa, potrošili su enormnu količinu vremena i "lobističke" energije (i šuštavih jedinica) kako bi detronizirali Linux otale.
Za to vrijeme Google im je "doma" u US, s Chromebucima, kompletno preuzeo home / education market, pa i šire.
Millenialsi u US kući koriste: Alexu, Chromecast, Google TV, Chromebooke, Android... za ostalo tu su iPhone, iPad. Nigdje tu nema MS.
Da nema igrica i Xboxa, MS bi se sveo na dosadnu PC kantu iz 20 stoljeća. Ono što moraš imati doma kao peglu ili perilicu, a ide ti na živce.
Ali čak ni Xbox One nije odgovor na nadirući npr Playstation 4 Pro i Nintendo Switch.
Uostalom:

Joe Belfiore, glavni MS hipster, pokemon iza Zune/Xbox/WinPhone-Mobile-Continuum/Win10S itd privatno koristi što?
Google Nexus, iPhone, MacBook.
The man in charge of Windows design explains why it doesn't matter that he uses an iPhone

 
8 1 hvala 0
15 godina
offline
Barcelona prelazi na Linux

O Minkenu i Linuxu u nekoliko navrata sam pisao ovdje na forumu.

 

U kratkim crticama:

 

-dolaskom novog gradonacelnika, Linux ne valja

-Microsoft preselio svoje sjediste upravo u Munchen (tako da gradonacelnik moze reci, otvorio sam nova radna mjesta, visoka tehnologija, lideri u napretku... i sav ostali politcki bullshit)

 

Primjer da birokracija u Njemackoj nije nista pametnija:

 

"Even when some people were complaining about Linux we were looking at their PCs and there was actually Windows XP running on it," he said of the early days after the move.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Sudo, mudo,... Bas me interesira ko ce im održavati strojeve, periferiju..?! Da se ponovim, sudo, mudo....
 
1 5 hvala 0
14 godina
offline
Barcelona prelazi na Linux

Ama periferija koja je potrebna u poslovom okruženju, dakle u biti malo jači "terminali", te isto tako pripadajući printeri rade i više neg dobro u tom okruženju, dapače, puno puno bolje, ljepše i uglađenije! Ta nije linux više na nivou RedHat 1.0 OS-a, za Boga miloga!

 

Osim toga, kad dođeš kod prizvođača i veliš mu, baja moj, aj ti meni napravi 1.5 - 2 k printera, a da to meni radi bez problema pod linuxom, a on ti odmah, sa veseljem u okicama veli, ma neama problema prika, samo mi reci koliko želiš da se kvare, ovi što se manje kvare imaju malo robusniji mehanizam i skuplji su 0.75 €, a ovi drugi su kao jel OK, al eto...

 

I tebi odmah padne na pamet bratićev kum od tetke, koji ima tamo neku firmu i naravno odlučiš se za ovoga jeftinijeg, ali pazi, ti opet na dobitku, politički korektan, a dobiješ tap, tap od publike, jer eto, ti štediš!

 

Eto ga...

 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Barcelona prelazi na Linux

Nevjerojatno je koliko ste puta uspjeli spomenuti Apple cak i u ovoj temi, kao da sa macosa prelaze na linux.

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Umbel kaže...

Nevjerojatno je koliko ste puta uspjeli spomenuti Apple cak i u ovoj temi, kao da sa macosa prelaze na linux.

A navlakuša na temu je bila u tom smislu te obliku pa će bit da je u tome štos.

 

Inače, opće je pravilo da idemo po onoj "ne izusti imena Božjega uzalud" ali eto, grešni smo ljudi !

10 godina
neaktivan
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
andi.cro kaže...
spiderhr kaže...
Linux je za prosječnog korisnika sasvim prihvatljivo rješenje. Internet, glazba, video, koji dokument u LibreOfficeu i što ti treba više :)

 Jedino kompatibilnost za igre, jedino to!

 Igre se vec rade za vise platformi, playstation, xbox, windowsi... Da im vise publike, citaj vise $$ na linux platformama, da vidis kako bi igrice dobile jos jednu platformu. Sve je stvar isplativosti.

http://store.steampowered.com/linux

Vec sad naravno postoji hrpa igrica za linux, a one popularnije sa windowsa, cak i microsoftov age of empires II HD se mogu pokretati na linux preko wine.

Preko wine se mogu na linuxu pokretati programi pisani iskljucivo za windowse, kao spomenuta microsoftova igrica

https://www.playonlinux.com/en/app-2167-Age_Of_Empires_II__HD.html

Da ne govorim o virtual box oracle.

 

Vecina periferije u pogledu hardware radi bez problema na linuxu. I jos linux sam povuce drivere, samo ukljucis, za razliku od win gdje ih moras instalirati i onda ponovo pokretat cijeli komp.

Uostalom isprobajte bez ikakve instalacije i promjena na racunalu, bez obveza i ako zelite trajno besplatno, najpopularniji linux mint sa cinnamon desktopom.

https://linuxmint.com/download.php

Sve sto vam treba je 8GB USB stick (koji kasnije lako pobrisete ako vam se ne svidi) i 10-ak min da kreirate usb live verziju.

https://www.lifewire.com/create-uefi-bootable-linux-mint-usb-2202084

Sve je stvar navike, ali linux poput minta ili ubunta je jednako lako, ako ne i lakse koristit nego windowse, a zajednica i spremnost na pomoc, ako bas zatreba, daleko nadmasuje ultra popularne win. Ovo je jedna od.

https://forums.linuxmint.com/

S obzirom da se mint bazira na ubuntu ova stranica je uvelike iskoristiva

https://askubuntu.com/

Mnogi kad zamisljaju linux, vide samo terminal u koji treba ukucati neke nejasne naredbe.

Mint ili ubuntu mozete koristit bez da ikad morate koristit terminal, ako to ne zelite. Kao sto i windows koristite bez terminala i naredbi, koje postoje i u windowsima kao sto postoje u linuxu naravno. Terminal pojednostavljuje stvari onima koji se njime znaju sluziti kako na windowsima tako i na popularnim linux distribucijama poput minta ili ubuntua. Oni koji ga ne zele koristit nikad ne moraju.

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Brk kaže...
Sudo, mudo,... Bas me interesira ko ce im održavati strojeve, periferiju..?! Da se ponovim, sudo, mudo....

  blizu 100% servera na radi na linuxu, mnogi programi poznati na windowsima su vijek zapoceli na linuxu, android se temelji na linuxu, ali eto "nista ne radi na linuxu"

https://www.wired.com/2016/08/linux-took-web-now-taking-world/

probaj mint ili ubuntu pa vidi sam sto ti ne radi od periferije

7 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

@texas , ti si to sve maximalno pojednostavio.... 😊

Činjenica je da su moderni operativni sistemi bazirani na linuxu daleko prijateljski nastrojeniji nego sto je to bilo unazad 5-10 godina, no i ostali sistemi su na foru next next...

Sluzbene podrske za kućne korisnike nema, tako da pomoć i savjet mozes traziti samo po forumima pa kako ispadne...

Sluzbena dokumentacija od distri je isto neazurna pa je lutrija koliko ti moze pomoći u kojem problemu ( npr codeci u opensuseu ili efi u mintu pri dualbotu sa win10 na gpt disku... )

Zajednice su prica za sebe i uvjek ispocetka svi rado savjetuju pocetnike, no jedna kriva rjec i verbalni rat je neizbjezan...

Drajvera ima, ima i aplikacija, no ponekad su ti drajveri tek tolko da uredjaj proradi, a i prateće apk znaju biti dosta siromasne opcijama naspram iste apk za win ( npr apk za fino tuniranje mogućnosti ispisa za većinu pisača i skenera.)...

Cesti su i problemi u poslovanju sa e-drzavom ( nor eosobna pa nadalje ) a i online bankarstvo za poslovne subjekte je u nekim bankama nemoguće odraditi na linuxu ( citac, verifikacija,....)...

Koristenje nativnih win apk ili igrica kroz wine ili playonlinux je nuzno zlo i daleko je to od necega cime bismo trebali biti zadovoljni...

Da me nebi krivo pojmio, desetljećima se druzim sa linuxom, i privatno a i kroz job, tako da sam pun kako dobrih tako i losih iskustava.

😊
11 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Jehonan kaže...

Ma dajte me najte tak!

 

Ajd' sada bez jebe!

 

Ljudi Božji, ama svi znamo zbog čega je Linux "pao" u Münchenu! Jednostavno, morao je pasti!

 

Išli su raditi svoju desktop distribuciju Linuxa. Toliko o dobrom planiranju.

Da su to pokušali u privatnom sektoru, odavno bi dobili šut kartu i projekt bi bio zaustavljen na vrijeme.

Ovako su se malo zaigrali, ali će na kraju sve to platiti građani.

Microsoft tu radi ono što najbolje zna, naplaćuje reket.

11 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...

-Microsoft preselio svoje sjediste upravo u Munchen (tako da gradonacelnik moze reci, otvorio sam nova radna mjesta, visoka tehnologija, lideri u napretku... i sav ostali politcki bullshit)

 

Od kuda su se preselili na tu novu lokaciju?

7 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

Koliko ustede na licencama, duplo ce potrositi na obrazovanje ljudi i podrsci.

 

Sve u svemu, ako im programeri naprave "idiot proof shell" za programe,

ali u tom slucaju za svaku sitnicu programeri moraju intervenirati,

takodjer ako ne bude prilagodjeno pocetnicima, morat ce ih doskolavati.

 

Sve u svemu, za par godina, moguce je da ce vratiti na "Windows for all",

jer svi znaju koristiti Windowse.

15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Djuro von Prekoplotovich kaže...
syncmaster245b kaže...

-Microsoft preselio svoje sjediste upravo u Munchen (tako da gradonacelnik moze reci, otvorio sam nova radna mjesta, visoka tehnologija, lideri u napretku... i sav ostali politcki bullshit)

 

Od kuda su se preselili na tu novu lokaciju?

 

Iz Unterschleißheim-a u Munchen.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Čitatelj kaže...

Koliko ustede na licencama, duplo ce potrositi na obrazovanje ljudi i podrsci.

 

 

To je tvoje misljenje, nazalost netocno je.

 

Evo ti brojke iz Hrvatske.

 

2009 godine RH je potpisala  trogodisnji ugovor sa MS za cca 31000 workstationa i oko 1000 servera (CAL-ovi nisu bili ukljuceni u cijenu) i to sve platila oko 10 milijuna eura. 3 godine kasnije, potpisan je novi ugovor za slijedecih 3 godine za 12.5milijuna dolara (Ballmer osobno dosao na potpisivanje ugovora). Podatke novi ugovor nemam, ali pretpostavljam da je cijena tu negdje kao i prethodne dvije.

Dakle govorimo o `30 milijuna eura u 9 godina samo za softver, hardver uopce nije ukljucen u pricu.

 

Sto mislis, koliko kosta tecaj da se objasni drugacija  boje i raspored ikonica?

 

Ne samo da u 10 godina na razlici u licencama bi pokrili troskove migracije ( s ukljucenom edukacijom korisnika) nego se jos moglo izgraditi barem 5 djecjih vrtica.

Da ne spominjemo da bi novci ostali u RH.

 

Dodajmo oksimoron na kraju, ODF je sluzbeni standard u RH.

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Brk kaže...
Sudo, mudo,... Bas me interesira ko ce im održavati strojeve, periferiju..?! Da se ponovim, sudo, mudo....

 Uzet će linux virtualni stroj na MS Azureu. ;-)

6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...

 

Sto mislis, koliko kosta tecaj da se objasni drugacija  boje i raspored ikonica?

 

Ne samo da u 10 godina na razlici u licencama bi pokrili troskove migracije ( s ukljucenom edukacijom korisnika) nego se jos moglo izgraditi barem 5 djecjih vrtica.

Da ne spominjemo da bi novci ostali u RH.

 

Dodajmo oksimoron na kraju, ODF je sluzbeni standard u RH.

 

 

Windowsi nude puno više od mogućnosti promjene boja i rasporeda ikonica.

 

UPUTE TIJELIMA JAVNE VLASTI za dostavu službenih dokumenata u Središnji katalog službenih
dokumenata Republike Hrvatske iz 2014.

"Preporuča se   dostava   dokumenata u   PDF/A   formatu   (format   namijenjen   dugotrajnom očuvanju)  s  mogućnošću  ekstrakcije  teksta.  Preporuča  se  konverzija  Microsoft  datoteka  u  Adobe  PDF. "

Zaista puno radim s dokumentima raznih vrsta i 99,9% mi dolaze u MS-ovim formatima datoteka i PDF-u. ODF dolaz 1-2 godišnje.

8 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Kako mislis “većina zna raditi u windowsima”?
Sta tocno znaci ta izjava, i tko je ta većina?
15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...


Zaista puno radim s dokumentima raznih vrsta i 99,9% mi dolaze u MS-ovim formatima datoteka i PDF-u. ODF dolaz 1-2 godišnje.

 

Zaista iznenadjujuce!

Kao da imas farmu svinja pa se cudis kako nema govedine.

 

No nije to problem. Problem je (neka me ispravi netko ako se u medjuvremeno nesto promijenilo) ako je standard ODF, zasto se onda zahtijeva podnosenje digitalnih obrazaca u xls-u?

Zasto se upotrebljavaju u sluzbenim obrascioma makroi kojima jedina namjena je da ga nemozes editirati u Libreofficeu?

 

Jos jednom, nisam vec nekoliko godina u tom segmentu I.T.-a pa neka me netko slobodno ispravi ako se nesto promijenilo.

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice