Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi prek

poruka: 175
|
čitano: 45.619
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi prek".
14 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

Nije bitno za koliko rade automobile, ono sto je bitno ostvaruju li profit od toga i mogu li dugorocno tako nastaviti poslovati. Netko te gubitke prije ili kasnije mora poceti pokrivati, pitanje je tko ce to biti? Kineska Vlada je pokazala i prije da je spremna na takve poteze, medjutim vidjet cemo... 

 

Svatko danas moze napraviti dobar elektricni automobil, ali profit za sad jedino Tesla. 

14 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
picajzla0707 kaže...
Dr.Feel kaže...

...Imamo barem 2-3 tesle na ulicama i barem 1 ferrari, jest da su svicarske rege, ali lijepo da i mi Hrvati vidimo sto je to ferrari.

 tri tesle ima samo jedan moj susjed u svom dvorištu, nije to baš rijetkost

možda je to naš kolega xfx, tko će znati 

 

=XFX=PlayHard kaže...

Evo recimo u SAD-u Tesla naplacuje 15 000$ za jednokratnu kupnju njihovog FSD paketa! Alooo, 15k$ su ljudi spremni platit i nije im to puno. 

20% svih vlasnika Tesle se odlucuje na kupnju tog softverskog paketa odmah uz kupnju automobila! 

Zamisli sto je njima 30$ mjesecno, ako imaju 15k odjednom za roknut za polu-dovrseni softver! 

 auh, stari moj, tek sam sad vidio gore da si prodao stan i još kredu dižeš za ulaganje u teslu

pa nemoj biti lud, jedno je biti fanboj, a drugo je dizati kredu i ulagati u takvu kocku

lova u dionice se ulaže od viška prihoda, ne od kredita

sjebat ćeš si život zbog povjerenja u nešto što se može puknuti kao balon od sapunice

 Lijepo od tebe da brines, ali nije potrebno. Hvala! :)

 

U Teslu sam investirao prvi put u 2012., moj povrat na investiciju je do dana danasnjeg oko 48x iliti 4800% od tad. Tako da imam s cim pokriti kredit ukoliko se dogodi da Tesla nekim slucajem ne uspije u onome sto ja ocekujem od nje. I to nema veze s fanboy kultom, to je sad vec jedno cijelo desetljece istrazivanja tog sektora, kao i energetike! Ne da sam siguran u to, nego svu svoju lovu stavljam na Teslu jer znam gdje idu dugorocno. 

7 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

Da, ali razmisli malo, Tesla na autu od 60000 $ ima čistog profita 25000 $, znači s 35000 bi bili na nuli.

I sad da oni rade auto koji Kinezi rade za 35000 $ i koji ima bateriju 60% manju od te Tesle, ni Teslu ne bi to koštalo 35000 $, čak ni duplo manje.

Uz to kaj ti to pokazuje da Tesla ima efikasnu i jeftinu proizvodnju, koji je drugi zaključak?

Drugi je zaključak da bi Kineze proizvodnja morala koštati duplo više da bi bili na nuli, ali ih ne košta ni blizu, nego i puno manje nego kaj bi Teslu koštala.

A di idu novci onda, tj. zašto onda nemaju dobit - rekao ti je kokega, ulažu u daljni razvoj i širenje proizvodnje.

Pametnom dosta (znam, znam, tri zdravomarijo i očenaša).

 

P.S. dok je Tesla bila u istoj poziciji nisi ni a rekao, a drugima predviđaš propast radi iste stvari, postoji idealani opis tog stanja, na ovom forumu ga često koristimo za Intel i Nvidia obožavatelje (nekaj ventilator + momak ili tak nekak).

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.1.2023 22:00 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
fer-de-lance kaže...

Da, ali razmisli malo, Tesla na autu od 60000 $ ima čistog profita 25000 $, znači s 35000 bi bili na nuli.

I sad da oni rade auto koji Kinezi rade za 35000 $ i koji ima bateriju 60% manju od te Tesle, ni Teslu ne bi to koštalo 35000 $, čak ni duplo manje.

Uz to kaj ti to pokazuje da Tesla ima efikasnu i jeftinu proizvodnju, koji jendrugi zaključak?

Drugi je zaključak da bi Kineze proizvodnja morala koštati duplo više da bi bili na nuli, ali ih ne kopta ni blizu, nego i puno manje nego kaj bi Teslu koštala.

A di idu novci onda, tj. zašto onda nemaju dobit - rekao ti je kokega, ulažj u daljni razvoj i širenje proizvodnje.

Pametnom dosta (znam, znam, tri zdravomarijo i očenaša).

 

P.S. dok je Tesla bila u istoj poziciji nisi ni a rekao, a drugima predviđaš propast radi iste stvari, postoji idealanoois tog stanja, na ovom forumu ga često koristimo za Intel i Nvidia obožavatelje (nekaj ventilator + momak ili tak nekak).

 

 

 Da te citiram: "P.S. dok je Tesla bila u istoj poziciji nisi ni a rekao, a drugima predviđaš propast radi iste stvari, postoji idealanoois tog stanja, na ovom forumu ga često koristimo za Intel i Nvidia obožavatelje (nekaj ventilator + momak ili tak nekak)."

 

Otkud ti znas sto sam ja govorio prije xy godina? Dobro ljudi koji je vama k? :D

Pricas sa mnom kao da se znamo najmanje 20 godina, pa ono, sjecas se sto sam ja tamo davne 2015. ili 2017. pricao o Tesli jebote. 

 

Ja sam u Teslu svjesno usao s ogromnim rizikom i jako sam dobro znao kolike su sanse za bankrot. I da, pricao sam o toj mogucnosti i kasnije se ispostavilo da je Tesla bila na samom rubu bankrota. To ti je ista situacija kao i Nio danas, samo je po meni Nio u jos tezoj situaciji nego Tesla onda. Tesla za razliku od Nia nije imala apsolutno nikavu konkrenciju. Nio ima cijelu silu konkurencije danas, a pogotovo u sljedece 2-3 godine. 

 

Ovo sto pricas za cijene, sori, ali ne kuzis se. Nisi pogledao financijska izvjesna za Nio, BYD, ili Teslu i prakticki lupas napamet. 

Naravno da je razvoj neophodan, mi ovdje samo pricamo da li je Nio u stanju prezivjeti taj razvoj ili ne. Ja ne kazem nista negativno za Nio, Nio mora proc sve ono sto su i sve kompanije prije prolazile. Neke su se uspjele izvuc (rijetke), a mnoge nisu. 

 

U proteklih nekoliko desetljeca, jedino su Ford i Tesla americke kompanije koje su uspjele izbjeci bankrot od tisucu slicnih automobilskih startup-a koji su pokusali diljem svijeta.

Zamisli, samo dvije kompanije da su to uspjele od tisuca slicnih startup-a! Jel ti to nesto govori?  

 

14 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
=XFX=PlayHard kaže...
fer-de-lance kaže...

Da, ali razmisli malo, Tesla na autu od 60000 $ ima čistog profita 25000 $, znači s 35000 bi bili na nuli.

I sad da oni rade auto koji Kinezi rade za 35000 $ i koji ima bateriju 60% manju od te Tesle, ni Teslu ne bi to koštalo 35000 $, čak ni duplo manje.

Uz to kaj ti to pokazuje da Tesla ima efikasnu i jeftinu proizvodnju, koji jendrugi zaključak?

Drugi je zaključak da bi Kineze proizvodnja morala koštati duplo više da bi bili na nuli, ali ih ne kopta ni blizu, nego i puno manje nego kaj bi Teslu koštala.

A di idu novci onda, tj. zašto onda nemaju dobit - rekao ti je kokega, ulažj u daljni razvoj i širenje proizvodnje.

Pametnom dosta (znam, znam, tri zdravomarijo i očenaša).

 

P.S. dok je Tesla bila u istoj poziciji nisi ni a rekao, a drugima predviđaš propast radi iste stvari, postoji idealanoois tog stanja, na ovom forumu ga često koristimo za Intel i Nvidia obožavatelje (nekaj ventilator + momak ili tak nekak).

 

 

 Da te citiram: "P.S. dok je Tesla bila u istoj poziciji nisi ni a rekao, a drugima predviđaš propast radi iste stvari, postoji idealanoois tog stanja, na ovom forumu ga često koristimo za Intel i Nvidia obožavatelje (nekaj ventilator + momak ili tak nekak)."

 

Otkud ti znas sto sam ja govorio prije xy godina? Dobro ljudi koji je vama k? :D

Pricas sa mnom kao da se znamo najmanje 20 godina, pa ono, sjecas se sto sam ja tamo davne 2015. ili 2017. pricao o Tesli jebote. 

 

Ja sam u Teslu svjesno usao s ogromnim rizikom i jako sam dobro znao kolike su sanse za bankrot. I da, pricao sam o toj mogucnosti i kasnije se ispostavilo da je Tesla bila na samom rubu bankrota. To ti je ista situacija kao i Nio danas, samo je po meni Nio u jos tezoj situaciji nego Tesla onda. Tesla za razliku od Nia nije imala apsolutno nikavu konkrenciju. Nio ima cijelu silu konkurencije danas, a pogotovo u sljedece 2-3 godine. 

 

Ovo sto pricas za cijene, sori, ali ne kuzis se. Nisi pogledao financijska izvjesna za Nio, BYD, ili Teslu i prakticki lupas napamet. 

Naravno da je razvoj neophodan, mi ovdje samo pricamo da li je Nio u stanju prezivjeti taj razvoj ili ne. Ja ne kazem nista negativno za Nio, Nio mora proc sve ono sto su i sve kompanije prije prolazile. Neke su se uspjele izvuc (rijetke), a mnoge nisu. 

 

U proteklih nekoliko desetljeca, jedino su Ford i Tesla americke kompanije koje su uspjele izbjeci bankrot od tisucu slicnih automobilskih startup-a koji su pokusali diljem svijeta.

Zamisli, samo dvije kompanije da su to uspjele od tisuca slicnih startup-a! Jel ti to nesto govori?  

 

 Previše nadobudni lik! 

Xbox gamertag: RENZOR GT 01
15 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
=XFX=PlayHard kaže...
U proteklih nekoliko desetljeca, jedino su Ford i Tesla americke kompanije koje su uspjele izbjeci bankrot od tisucu slicnih automobilskih startup-a koji su pokusali diljem svijeta.

Zamisli, samo dvije kompanije da su to uspjele od tisuca slicnih startup-a! Jel ti to nesto govori?  

 Ford? Startup?

 

Tesla je uspio jer je 2008e Musk lagao kako je zagovornik jednakosti, (rasne, rodne, spolne, financisjki i ekološke) pa je iz fonda koji je novac dobivao od kapitala za jednakost kao i penzionih fondova dobio 7x love koliko je sam uložio, te tvornicu i otpis poreza na račun kalifornijskog "Green new deala".

Nakon 2010. kao "preživjeli" dobio je kredit od pola milijarde dolara od EPA.

 

Danas po tim ljudim sere da su "woke retardi".

 

BTW, napraviti roadster je lako, bilo je 100ak malih proizvođača po Italiji i UK koji nisu dobili milijardu dolara, što keša, što olakšica u svojih prvih 5 godina poslovanja.

 

 

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
online
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
=XFX=PlayHard kaže...

Netko te gubitke prije ili kasnije mora poceti pokrivati, pitanje je tko ce to biti? Kineska Vlada je pokazala i prije da je spremna na takve poteze, medjutim vidjet cemo... 

 

Svatko danas moze napraviti dobar elektricni automobil, ali profit za sad jedino Tesla. 

Mislim da ne shvaćaš kako takva gospodarstva rade.

Nitko ne očekuje profit brzo, dapače, kao ni Tesla profit dolazi bitno kasnije, danas se uspostavljaju pozicije za godine u dolasku.

Isto kao i što podcjenjuješ Indiju, oni su danas "samo" trećina / četvrtina prodaje u EU ili US, ali u ogromnom rastu, zato su svima interesantni.

=XFX=PlayHard kaže...

U proteklih nekoliko desetljeca, jedino su Ford i Tesla americke kompanije koje su uspjele izbjeci bankrot od tisucu slicnih automobilskih startup-a koji su pokusali diljem svijeta.

Zamisli, samo dvije kompanije da su to uspjele od tisuca slicnih startup-a! Jel ti to nesto govori?  

 

Ford / Tesla i startupi u istoj rečenici? Pobogu?!?

11 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
=XFX=PlayHard kaže...

Ja sam u Teslu svjesno usao s ogromnim rizikom i jako sam dobro znao kolike su sanse za bankrot. I da, pricao sam o toj mogucnosti i kasnije se ispostavilo da je Tesla bila na samom rubu bankrota...

 samo kažem, jedna je stvar ulaziti u rizik s lovom koju imaš kao višak za ulaganje, a sasvim druga je prodati stan i još dići kredit

to je više nego rizik, to je kockanje sa životom

14 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

Vi decki niste svjesni koliko je takvih kineskih pokusaja s automobilima neslavno propalo. Gledam to vec godinama. Automobilski biznis je odvratno tezak, konkurencija te gazi na svakom koraku, nema mjesta za pogresku. Svakih pola posto profit margina je kljucno. 

 

Ne mozes na to gledat, pa dobro doci ce profit jednog dana. Nema toga u tom svijetu. Pitanje je samo hoce li profit doci na vrijeme, ili nece doci uopce. Da je Tesli profit zakasnio samo jedan mjesec, danas ih ne bi bilo...

Recimo zanimljiva je situacija i s Lucidom i Rivianom. Iako su sjajne kompanije koje imaju odlicne proizvode, jako mala vjerojatnost je da ce se uspjeti odrzati na zivotu. 

Investitori misle da samo zato sto je Tesla uspjela izvesti cudo, da to sad mogu automatski svi novi koji se pojave na trzistu. U godinama koje slijede za mnoge od njih doci ce surova realnost automobilskog sektora. S tim da u SAD Kinezi jos uvijek nisu ni dosli sa svojim dampingom, a jednom kad dodju e onda je spasavaj se ko moze...

 

Sto je Tesla nego startup? Tesla je zapravo hrpa startupa povezanih u jednu cjelinu. Mozemo reci da je Tesla tek nedavno izasla iz startup faze. A Fordovu povijest znamo. Jedine su to dvije americke automobilske kompanije koje su se uspjele probiti. Svi ostali pokusaji su neslavno zavrsili... 

16 godina
online
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
=XFX=PlayHard kaže...

Vi decki niste svjesni koliko je takvih kineskih pokusaja s automobilima neslavno propalo. Gledam to vec godinama. Automobilski biznis je odvratno tezak, konkurencija te gazi na svakom koraku, nema mjesta za pogresku. Svakih pola posto profit margina je kljucno. 

 

Ne mozes na to gledat, pa dobro doci ce profit jednog dana. Nema toga u tom svijetu. Pitanje je samo hoce li profit doci na vrijeme, ili nece doci uopce. Da je Tesli profit zakasnio samo jedan mjesec, danas ih ne bi bilo...

Recimo zanimljiva je situacija i s Lucidom i Rivianom. Iako su sjajne kompanije koje imaju odlicne proizvode, jako mala vjerojatnost je da ce se uspjeti odrzati na zivotu. 

Investitori misle da samo zato sto je Tesla uspjela izvesti cudo, da to sad mogu automatski svi novi koji se pojave na trzistu. U godinama koje slijede za mnoge od njih doci ce surova realnost automobilskog sektora. S tim da u SAD Kinezi jos uvijek nisu ni dosli sa svojim dampingom, a jednom kad dodju e onda je spasavaj se ko moze...

 

Sto je Tesla nego startup? Tesla je zapravo hrpa startupa povezanih u jednu cjelinu. Mozemo reci da je Tesla tek nedavno izasla iz startup faze. A Fordovu povijest znamo. Jedine su to dvije americke automobilske kompanije koje su se uspjele probiti. Svi ostali pokusaji su neslavno zavrsili... 

Ima tu puno stvari koje vidim baš da ne razumiješ.

Kinezi nisu kao zapad, oni su u stanju probati puno toga i puno toga pustiti da propadne. U stanju su raditi istu robu i s visokom i niskom kvalitetom. Njih ne interesira toliko profit, nemaju dioničare, firma propadne, nikog nije previše briga, država stoji iza brdo toga (primarno valute, što je priča sama za sebe).

Nekad se smijalo kineskim vozilima, katastrofa na crash testovima... Ostalo u povijesti. Danas imaju svoje konje za utrku i pitanje je koliko će ukupnim prodajnim ciklusom postati ozbiljan igrač na našem tržištu.

Nekad se smijalo consumer elektronici, danas praktički rade sve. Nekad se smijalo high-tech proizvodima, danas imaju i tu najveći dio kolača.

Ako država kaže "to nam je strategija", nema tu kukanja na državni intervencionizam, njih jednostavno ne možeš trpati u isti koš sa zapadnim firmama i očekivati da imaju iste KPI-jeve.

S druge strane, Tesla je odavno prestala biti startup. Kad kažem davno, u pitanju su godine. Ona u zadnjih par godina nije izbacila ništa posebno novo ili revolucionarno, a ono što su i obećavali (kao truck) nije još ugledalo svjetlo dana. Ostali joj se približavaju, u tržištku gdje još uvijek ne predstavlja glavninu produkata.

No nas uopće ne interesira Tesla, nimalo. mene više zanima kako će euopska industrija, kojoj prijetnja stiže s obje strane. I kako će prosječni europljanin kupovati automobil u sljedećim godinama.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
=XFX=PlayHard kaže...

Govorim ti da je kineska ekonomija trenutno u velikom problemu. Za Nio nije bitno sto ce biti s Kinom u sljedecih 6-7 godina ako nece biti u stanju prezivjeti naredne 2 ili 3 godine, a one ce biti brutalno teske za njih. Rijec brutalno je blaga rijec. S tim da ne znamo hoce li 2023/2024 biti jedna od najtezih recesija ikad?!

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

https://home.treasury.gov/system/files/136/Debt-Limit-Letter-to-Congress-McCarthy-20230113.pdf

 

Trenutna očekivanja po pitanju recesije su da ćemo imati softlanding i laganu recesiju ("mild" kako kažu američki bankari). Naravno sve se to može promijeniti preko noći. Trenutno situacija izgleda ok, inflacija opada gotovo svugdje (SAD i EU), očekuje se podizanje kamatnih stopa po smanjenoj stopi od 0.5 bodova ili možda čak i 0.25. Tržište dionica se ispuhalo, balona više nema i sada se može nastaviti sa normalnim rastom.

 

Indiju podcijenjuješ, pogledaj prodaju mobitela. Slično će biti i sa vozilima.

https://newzoo.com/insights/rankings/top-countries-by-smartphone-penetration-and-users

 

Brazil je isto sljedeće veliko gospodarstvo u razvoju sa velikim potencijalom.

 

Naravno da svatko od nas ima svoje mišljenje, kad bi svi isto mislili i bili u pravu ne bi bilo dovoljno isprintanih dolara za sve nas. 

 

Tesla je specifična firma, a Musk je ispucao svoje jokere, sjećaš li se 2018. i njegove najave odnosno twitta "financije su osigurane", kada je najavio preuzimanje Tesle i prelazak u privatnu kompaniju, pa je ekipa kupovala dionice kao luda, a Musk se poslije pravio lud...

14 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

Upravo tako, svi imamo svoje misljenje i zato su ulaganje i svijet financija meni i privlacni... u tome i je ljepota svega toga.

 

Ja za Indiju milijun posto nisam u krivu za sljedecih 10-15 godina. Sto ce biti nakon 15-20 godina, to me uopce ne zanima jer ne mislim toliko dugo drzati dionice Tesle. 

Vi ako imate investicijski horizont od 15-20 godina ispred sebe, svakako uzmite i Indiju u svoje kalkulacije, ja nemam nista protiv... ali naivni ste ako mislite da ce se cijelo indijsko automobilsko trziste transformirati u samo 5 ili 10 godina. To nije naivno, to je vec stupidno... lol. 

 

Tesla ce biti najveca kompanija svijeta u sljedecih 10-15 godina, to uopce vise nije upitno. Energetika predstavlja daleko vecu priliku za Teslu nego automobilski biznis. Rjesavanje autonomije moze biti samo bonus, ali nije nuzno. 

16 godina
online
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
=XFX=PlayHard kaže...

Upravo tako, svi imamo svoje misljenje i zato su ulaganje i svijet financija meni i privlacni... u tome i je ljepota svega toga.

 

Ja za Indiju milijun posto nisam u krivu za sljedecih 10-15 godina. Sto ce biti nakon 15-20 godina, to me uopce ne zanima jer ne mislim toliko dugo drzati dionice Tesle. 

Vi ako imate investicijski horizont od 15-20 godina ispred sebe, svakako uzmite i Indiju u svoje kalkulacije, ja nemam nista protiv... ali naivni ste ako mislite da ce se cijelo indijsko automobilsko trziste transformirati u samo 5 ili 10 godina. To nije naivno, to je vec stupidno... lol. 

 

Tesla ce biti najveca kompanija svijeta u sljedecih 10-15 godina, to uopce vise nije upitno. Energetika predstavlja daleko vecu priliku za Teslu nego automobilski biznis. Rjesavanje autonomije moze biti samo bonus, ali nije nuzno. 

Prvo moraš shvatiti da govorimo o tri različita svijeta: SAD, EU i Kina su tri potpuno različita pristupa ekonomiji. Sad dolazi i Indija koja je trenutno peta ekonomija svijeta i predviđa se da će biti treća za desetak godina. Malo ih previše potcjenjuješ.

S druge strane, Tesla praktički ni na jednom polju nema neki primat, posebno tehnološki. Dosta je ovisna o gazdi i previše varira ovisno o tome što on radi. Energetika? Teško je vidim u tome.

14 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

Tesla je vec danas u energetici, tako da je nemas sto vidjeti ili ne vidjeti u tome. To je vec danas realnost. 

 

Zar ne mislis da bi Tesla vec danas gradila gigatvornice u Indiji da vidi i zrno prilike tamo? Ili mislis da su svi glupi, jedino ste vi pametni? 

Zamisli, u Tesli se nitko nije sjetio na Indiju... mozda da im vi posaljete neki dopis jer ljudi izgleda ne znaju kakvu fenomenalnu priliku trziste od par desetaka tisuca premium automobila predstavlja. Musk se nekoliko puta sastao s indijskim premijerom Modiem, i zakljucak je uvijek bio isti. Ne zelimo graditi tvornice u Indiji jer nam je trziste beznacajno. Medjutim Modi ne zeli dopustiti uvoz Tesli bez gradnje tvornica lokalno, sto se Tesli naravno ne isplati. 

 

Ponata price je da ja zadnjih 10 godina proucavam Teslu, automobilsko i energetsko trziste, trziste autonomije i jako dobro znam sto slijedi. 

U istrazivanje Tesle ulozio sam na tisuce sati slobodnog vremena, a i struka mi je takva da mi je to podrucje zanimljivo jer se bavim energetikom.. jer sam magistar, inzenjer energetike. 

 

Rado bih s tobom nastavio diskutirati koliko je Tesla superiorna s obzirom na sve ostale, ali tesko mi je jer ne poznajes materiju. Zapravo vecina ljudi uopce nema blage veze o cemu prica i jednostavno komentiraju tek toliko da nesto kazu. 

 

Konstatirati da Tesla nema niti na jednom polju primat, a posebno ne tehnoloski, moze reci samo laik koji nije inzenjer. Po takvom lupanju su poznati MBA analiticari s Wall Streeta koji zavrsavaju tecajeve tipa Algebre ili ZŠEM-a. Nazalost, takve rezultate i donose dugorocno... Makar, da budem sasvim iskren, i mnogi inzenjeri s kojima sam u kontaktu nemaju blage veze sto je Tesla u srzi i cime se oni zapravo bave. Medjutim meni ljudi poput vas daju priliku da investiram u Teslu po smijesnim valuacijama. Jer kad bi svi razumjeli kakva je to prilika, onda se na toj dionici nikad ne bi moglo zaraditi nista. Prema tome nema nista lose u tome da nesto i ne razumijete, a vlastito misljenje o necemu moze imati svatko, ja ne osudjujem nikoga zato sto nije upucen najbolje oko onoga o cemu diskutira. 

15 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

U čemu to Tesla ima primat?

 

Trenutačni "FSD" po pisanoj izjavi same Tesle regulatoru u USA nikad neće prijeći lvl 2 autonomije.

 

Modelsi S i X su desetljeće stari modeli po dizajnu, a noviteta nema na vidiku, jer da ga ima već bi to Musk kovao u nebesa. Pogledaj na što je ličio Mercedes prije 10 godina, a gdje je sada, ili još bolje, gdje je bila KIA/Hyundai prije 10 godina a danas ima bolje modele od Tesle. I GT6 i Ioniq serija su miljama ispred Tesle po dizajnu. Ioniq 5 je baš onaj "tech-futurizam" kojeg je Musk obećavao.

 

Nijedan svjetski proizvođač ne može napredovati puno, i toga su svi svjesni, tj. glupo je uopće govoriti o nekim tektonskim poremećajima na tržištu (što ti očito očekuješ) jer - Stellantis, pa suradnja Toyote i PSA grupe na city modelima, pa Mercedes Nissan suradnja... Pa Joint venture konzorciji po Kini sa njihovim proizvođačima. Osim US proizvođača koji su se pokopali već u 80ima jer nisu slijedili potrebe (svjetskog) tržišta, nijedan EU/ASIA proizvođač ne da nije nazadovao već su dapače neki postali i premium brendovi. Zašto misliš da će se to promjeniti? Ljudi imaju različite ukuse, zato netko kupuje Opel a netko Seat. Pa ni u samoj Tesli ne očekuju bog zna što jer su svjesni toga.

 

Teslu je spašavala mreža punionica, ali to ćemo tek vidjeti jer je Biden obećao mrežu punionica sa standardiziranim priključkom - što je valjda pametno jer gdje bi bili da je neki proizvođač automobila imao patent na oblik otvora za punjenje goriva.

 

Mislim, Roadster je najavljen 2017 službeno, o njemu se priča još od prvog roadster (skoro dva desetljeća) a u međuvremenu je čak i Rimac uspio napraviti 10 puta napredniji auto od onoga što je Musk govorio.

 

Govoriš nam o slijedećem desetljeću a što je Musk govorio prije 11 godina, i to u vrijeme kad je dobioa milijarde olakšica - kojih sad više nema?

 

In 2011, at the end of the production run of the original Tesla Roadster, Elon Musk suggested that a new version of the Roadster, without the Lotus chassis, would return to production by 2014.[7] The new Roadster was first teased in 2014.[8] At the time, it was also referred to as the Tesla Model R.[9]

 

2018 je pak govorio da će Roadster imati jet packove!?

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
online
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
=XFX=PlayHard kaže...

Tesla je vec danas u energetici, tako da je nemas sto vidjeti ili ne vidjeti u tome. To je vec danas realnost. 

 

Zar ne mislis da bi Tesla vec danas gradila gigatvornice u Indiji da vidi i zrno prilike tamo?

 

Rado bih s tobom nastavio diskutirati koliko je Tesla superiorna s obzirom na sve ostale, ali tesko mi je jer ne poznajes materiju. Z

 

Konstatirati da Tesla nema niti na jednom polju primat, a posebno ne tehnoloski, moze reci samo laik koji nije inzenjer. 

Evo, kao nekakvom inženjeru, bivšem ETF-ovcu objasni mi gdje je to Tesla u elektroenergetici?

U kojem to točno polju ima primat?

Misliš li da Tesla samo tako može graditi tvornice po svijetu?

I, na kraju, u čemu je to točno Tesla superiorna, osim marketingu?

3 godine
offline
Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi prek

Tesla osvojila tržište luksuznih automobila u SAD, potukavši BMW i Mercedes

 

Ali naravno, forumaški stručnjaci se i dalje pitaju "U čemu je to Tesla točno vodeća??"

 

No, određeni napredak je ipak vidljiv - do prije nekoliko godina, imali smo redovne "analize" na portalu od jednog istaknutog autora koji se svako malo pitao isto i uvijek zaključio da Tesla samo što nije propala. Danas takva pitanja i "analize" ipak možemo pronaći isključivo na forumu, i to na sve opskurnijim i opskurnijim temama.

 

Ruhe im Puff
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi prek

U vrijeme kad je članak "zašto moj sljedeći automobil neće biti električni" Tesla je bila vrlo blizu propasti, sam Musk je to priznao. Od tada sam kupio dva automobila, sebi i ženi, klasični benzinac i hibrid.

 

- Teslin se uspjeh nikad nije bazirao na prodaji. U vrijeme kad su prodavali malo i na svakom prodanom automobilu gubili vrijednost tvrtke je rasla. Sad kad prodaju puno i ostvaruju odličan profit po prodanom automobilu vrijednost tvrtke strelovito pada. Ono što ih je spasilo kad su po svim logikama trebali propasti sad bi ih moglo dotući.

 

- Članak u naslovu govori o tržištu luksuznih automobila a u tekstu govori o ukupnoj prodaji svih modela. Model 3 prodan je u 198 000 primjeraka što skoro pola prodaje. Model 3 nije luksuzni automobil. BMW-ov najprodavaniji model je X5 koji u startu košta skoro duplo od Modela 3. Ako se bavimo statistikama, zanimljivo je usporediti rast prodaje BMW-a 2020 i 2021 godine te rast prodaje Tesle kroz te dvije godine. BMW (kao i ostali) ima problema s nabavkom elektroničkih komponenti i ne može isporučiti dovoljno automobila. Sad ti problemi polako nestaju.


- Članak govori o američkom tržištu koje je sklono američkim proizvodima, na kojem ostali proizvođači električnih automobila skoro pa ne postoje. Globalno Tesla gubi udio u prodaji električnih automobila i to s 22% 2021 na 18.5% 2022 i to je glavni razlog pada vrijednosti kompanije. Iz Tesle taj pad pokušavaju objasniti iz milijun drugih razloga, Twitter i sl. no istina je u grafovima. Megalomanski projekti koji su u najavama donijeli hype sad su nefunkcionalni a ulagači kako se brzo nalože na nešto još se brže ohlade. Tesla će i sljedeću godinu imati rast u odnosu na samu sebe ali i još veći pad u odnosu na druge proizvođače električnih automobila.


- Izgradnja infrastrukture i tu ne mislim samo na punjače ne prati rast prodaje. Na servis se čeka po mjesec-dva a potreba za servisom je puno češća nego kod drugih. Po pouzdanosti iza njih su samo Alfa i Land Rover.

 

- Tesla je u gadnoj situaciji ali je strateški bitan projekt američke države tako da neće propasti.

 

 

 

 

 

 

 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

Sve točno uz još podataka:

 

1. Procjena je da je 90 000 prodanih Modela S, što ako je točno odnsi se na Plaid. No kako je u prijašnjim godinama broj prodanih Modela S bio padajući od 20000 na nekih 11000, i u Tesli su svjesni da im je to plafon prodaje i da do nekog Modela S2 neće vidjeti takve brojke, jer obični Model S (kao ni Model X pored modela Y) više nije poželjan.

 

2. Što se Modela 3 i Y tiče, da apsurdni je da se ti midrange auto svrstavaju u Luxury. Svaki model BMWa je luksuzniji od svih tesli, Čak je i 1, a pogotovo X1 miljama ispred po kvaliteti i luksuzu.

 

Bilo bi nelogično i da de Mercedes npr hvali luksuznim prodajama a da tu ubraja Smart i osnovnu A klasu, što Mercedes ne radi jer da im A klasa kanibalizira prodaju viših klasa dobro bi promislili gdje griješe.

 

U Americi još nije zaživjela prodaja iX i i4 modela, koji su opet 2 klase iznad po luksuzu za istu cijenu modela 3.

 

Jučer sam gledao rivju faceliftane X7 koja u M paketu košta 120 000€ dok je početna cijena Modela X 110000$.

 

Zanimljiv karakter moraš biti da pored MX7 Kupiš model X.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
wyks kaže...

 

 

Jučer sam gledao rivju faceliftane X7 koja u M paketu košta 120 000€ dok je početna cijena Modela X 110000$.

 

Zanimljiv karakter moraš biti da pored MX7 Kupiš model X.

 Vidim da su cijene u različitoj valuti. Je li to europska cijena X7 a američka Modela X?

15 godina
offline
Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi prek

bilo bi zanimljivo, kad ne bi bilo nezanimljivo. usput i ovo 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi prek

Štrajkova nezadovoljnih kupaca bilo je uvijek. Mislim da je Mercedes ipak po tome najjači. A ovo za emisije je poznata stvar. Ekološki automobili štetniji su za ekologiju od neekoloških. Što je najgore, kako njihov udio bude rastao tako će rasti i štetnost po svakom proizvedenom primjerku.

 

Ovo je najbolji dio: Njihov krajnji cilj je da Elon Musk čuje za njih. Sigurni su da će reagirati na njihove molbe i pomoći im. 

Znači ovdje je riječ o obožavateljima branda i kulta ličnosti. Oni su u stanju trpjeti do bola i izmišljati opravdanja. Kupac Mercedesa bi za 2% mana koje dolaze s Teslom vratio automobil drugi dan. No vlasnici Tesli to ne mogu. No to su uglavnom vegani pa štrajk glađu i nije neka vijest. Da sam vegan štrajkao bi glađu bez drugih razloga.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 13:13 (BlueMax).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

Da, rivju je bio Carwow, zato drugacije valute.

 

Ali cijene u USA:

 

X7 M60i 104000$ msrp

 

Model X Dual Motor 109000$

 

Osnovni model X7 pocinje od 75 000.

 

Da glupo je uspoređivati, jer i  Leaf skup kao A4 ili Passat a u usporedbi je daleko lošiji automobil.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
online
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
Ajar kaže...

bilo bi zanimljivo, kad ne bi bilo nezanimljivo.

Meni je jedino zanimljivo kako se Tesla uspijeva ugurati među premiume.

BlueMax kaže...

Štrajkova nezadovoljnih kupaca bilo je uvijek. Mislim da je Mercedes ipak po tome najjači.

Mercedesova vozila su neusporedivo kompleksnija s bitno izbirljivijom klijentelom.

15 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi

Pa i Renault Zoe kao i Leaf spadaju cjenovno u mid executive sedan kategoriju.

 

Što se brojki tiče, svi proizvođači imaju cikluse koji osciliraju pred predstavlajnje novog modela/facelifta.

 

Nadalje nijedan proizvođač ne frizira brojke kad im odgovara za kvartalna izvješća jer imaju prilično stabilnu prodaju. BMW je na konzistentnih cca 330 000 vozila prodanih u USA već dva desetljeća skoro.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
Jesu, ali kad gasi svjetla kad smotaš lijevo a trubi kad smotaš desno onda kompleksnost pada u drugi plan. Poznajem čovjeka koji je s E klasom iz salona obolio na živce. 7-8 teških kvarova u par godina korištenja, pola nisu priznali pod jamstvo. Naravno da on više nikad neće Mercedesa dok će ovi likovi opet kupiti Teslu. Oni su cool, moderni i ekološki :)
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
wyks kaže...

 

U Americi još nije zaživjela prodaja iX i i4 modela, koji su opet 2 klase iznad po luksuzu za istu cijenu modela 3.

 

Jučer sam gledao rivju faceliftane X7 koja u M paketu košta 120 000€ dok je početna cijena Modela X 110000$.

 prosli tjedan sam bio u Model 3 taxiju u Hamburgu.

slika 1. govori sve.

igrom slucaja na povratku doma sam na aerodromu u Sixt share (car sharing usluga) uzeo iX (koji je da se ne lazemo sprijeda odvratan ko kuga) i napravio 50ak kilometara s njim.

kad sam dosao doma ispred stana je bio parkiran Model Y, uzeo ga i napravio jos 50ak kilometara cisto da vidim kak je to voziti Teslu.

iX i Model Y su dva svemira. Tesla je iznutra ko sank u lokalnoj birtiji a volan u rangu Logitech Driving Force Pro, o nasranom 1500" displayu i zakopanim opcijama da ne pricam.

ja zbilja ne znam ko je stavio Tesle u luksuznu kategoriju, jer osim cijene taj auto nema ni L od luksuza.

ovjes i zvucna izolacija su u rangu Dacie (usporedba izvadjena iz guzice)

iX s druge strane evolucija vec postojeceg dizanja interijera, iako sam iDrive ide u krivom smjeru (touch).

ta dva auta ne mogu u istu recenicu a i4 i ostatak "i" ponude moze jos samo dici letvicu u odnosu na Tesle

 

edit:

cisto me zanima kakav je to Tesla softverski svemirski brod kad ne mogu dobit licencu za testiranje L3 autonomije po US a npr Mercedes moze.

strava

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 23:43 (nixass).
14 godina
offline
Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi prek

Koliko glup moras bit da usporedjujes BMW iX kojem je pocetna cijena 85 tisuca dolara (znaci pola opreme nema za te novce). Ako hoces da taj auto lici na nesto, onda ces doc barem do 100k, ako ne i vise. BMW ne radi profit na elektricnim vozilima i tko zna kad ce. 

 

S druge strane imas Teslu Model 3 kojem je pocetna cijena oko 43k, od opreme ima sve sto i najskuplja varijanta.

 

Cilj Tesle nikada nije bio prodavati luksuzna vozila. Kao sto sam vec napisao gore, luksuzna vozila su niche klasa, irelevantna kategorija. Mercedes i BMW godinama prodaju niche klase, vidimo uostalom njihove valuacije. Teska pusiona. Da si 2013. investirao u BMW, danas bi bio na nuli ili nekih 10% gore ovisno o trenutku kupnje. Kakva fantasticna kompanija koja je u stanju dionicarima za 10 godina donijeti nevjerojatnih 10% vrijednosti (dividende ne racunam jer ih jede inflacija).

 

Da si 1998 investirao u Daimler, danas bi bio u teskom minusu (ako jos dodatno uracunamo i inflaciju, katastrofa nad katastrofama od investicije)

 

Musk je jos 2016. obecao Model 3 za samo 35k dolara. Naravno inflacija je u 6-7 godina napravila svoje, pa taj automobil danas kosta 43k. 

U autoindustriji nije tesko napraviti luksuzno vozilo i ostvariti profit, tesko je napraviti relativno pristupacno vozilo kojeg si srednja klasa moze priustiti, a i dalje ostvariti profit. 

Tesla je vrlo lako mogla ugraditi daleko bolje materijale i naplatiti taj auto 40k vise, medjutim onda danas ne bi bila gdje je. 

Konstantno debili usporedjuju kruske i jabuke, uopce ne razumiju razlicite klase automobila i razlicite cjenovne kategorije. 

 

Ono sto Tesla zeli postati dugorocno je biti novi Golf, ili biti nova Toyota Corolla. Cilj je napraviti jeftinjavu do koje barem 10-15 milijuna ljudi godisnje novcano moze doci. Nije cilj napraviti snobovsku kategoriju koju si godisnje moze priustiti 2 milijuna ljudi max. Na taj nacin ne mozes elektrificirat svijet. Elektricni automobil ne moze i ne smije biti kategorija samo za bogate, mora si ga moc priustit svaki covjek koji se danas moze priustit ulazne ICE modele.  

 

 

Tesla kosta koliko kosta zbog ogromne potraznje. Tolika je dobra za tu cijenu da nitko ne zeli kupiti usporedivi ICE ako moze kupiti potpuno elektricnu Teslu za iste novce. 

Smjer Tesle je jasan, ponuditi trzistu automobil za mininmalan ili nikakav profit i zaradjivati na softveru dugorocno. Autonomni automobil vrijedi nekoliko puta vise od onog koji to nije. Samo ljudi su ograniceni, ne razumiju teholnogiju i ne mogu shvatiti priliku koja se otvara. Zato i kazem, nije investiranje za svakoga niti analiziranje kompanija bilo kojeg tipa. 

 

 

 

 

 

 
1 3 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi
Koliko si utukao u dionice?
14 godina
offline
Nakon rekordne narudžbe vozila, Tesla vrijedi prek

U Teslu sam prvi put ulozio pola milijuna kuna 2012. 

Od tad sam jos nekoliko puta kupovao, najvise 2019. i dodatno 2020. 

Nisam prodao niti jednu jedinu dionicu od tad, a i dalje sam u prosjeku vise od 40x na investiciju.... Tesla da duplo padne i dalje bih bio 20x na sve sto sam do sad invesirao.

Sad krecem ponovno u kupovinu.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice