Apple na optuženičkoj klupi (opet)

poruka: 89
|
čitano: 9.090
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple na optuženičkoj klupi (opet)".
13 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
bistri kaže...
mapir kaže...
bistri kaže...

poanta je u tome sto ti podaci nisu nikada poslani appleu. ko da standalone gps pamti rute kojima si proso.

Tocno.

Neovisno o tome, palo mi je na pamet da bi moglo postati posebno gadno kada bi nestao to jest bio ukraden iPhone neke face cije bi kretanje trebala biti tajna (npr. Obamin tjelohranitelj ili nesto slicno...).

 

stoji, al opet mislim da u danasnje doba ti je namjmanji problem izgubljen iPhone(kojem remote wipe napravis u 10 sec) a ako netko zeli znat tvoja kretanja (osim ak ti ga zena ne makne a ti u mrdusi gornjoj kod kume svaki vikend u posjeti a trebo bi bit na ribiciji) znat ce ih puno bolje nego s tim podacima.

A imas pravo :), no eto jos jednog razloga za tuzbu. Bas me zanima s kakvom pricom ce Apple izaci u javnost

16 godina
neaktivan
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

We don’t track anyone. The info circulating around is false. :D

A.
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

Teško je predvidjeti što će biti s tužbom - malo nas je ovdje pravnika s licencom za američke sudove (barem ja nisam), ali možemo načelno govoriti.

 

Premda je u EULA-i jasno rečeno da im daješ pravo da skupljaju tvoje podatke o lokacijama na kojima si bio i dijele ih s kim hoće, pitanje je da li je EULA održiva. Američko, odnosno anglosaksonsko pravo je jako sklono ugovorima, kod njih je i brak zapravo bračni ugovor (pa zato imaju i predbračni ugovor) dok je kod nas to posebna pravna institucija i općenito imaju tendenciju poštovanja "kako su se stranke dogovorile". 

 

Međutim, i kod njih ima pravno ništetnih ugovora - primjerice ugovor kojim bi oprostio pravnu odgovornost svom ubojici. Dakle, neki zakoni su jači od ugovornih prava i obveza stranaka koje sklapaju ugovor. 

 

Pitanje je da li će tužba uspjeti dokazati da je EULA kakva je sročena pravno nevažeća (ništetna) ili da je barem jedan dio nje nevažeć ili se možda ne moža aplicirati na ovakav opseg skupljanja podataka. 

 

Argument tužitelja da čak i savezni šerif mora tražiti dozvolu za prikupljanje takvih podataka u tom smislu je možda samo manevar za Apple - šerif mora tražiti od suda odobrenje jer nema odobrenje od onoga čiji su to podaci. Apple ima formalno (premda ne i faktičko jer mnogi korisnici ne pročitaju ni slovo od EULA-e) odobrenje, tako da teško da se ova analogija može prenijeti na konkretan slučaj. 

 

Bypass je u pravu kada kaže da se skuplja mnogo više podataka, a ne radi to samo Apple i iOS već praktički svi koji to mogu - rade tako. 

 

Pitanje je da li će zakonodavac učiniti nešto po tom pitanju s obzirom na paranoju koja vlada i gdje se prikupljanje podataka o svima objašnjava "borbom protiv terorizma", ili narkomafije, vanzemaljaca, stidnih ušiju ili nečeg pedesetog...

 

 

 

This space for rent!
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
artfull kaže...

We don’t track anyone. The info circulating around is false. :D

Ha-ha, Jobs je legenda :).

14 godina
neaktivan
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

Eh jeste paranoicni. Kada Chrome i Gmail to rade nije bed. Prihvatite jednostavno da je danas gotovo

nemoguce biti ne-pracen i ne-špijuniran na ovaj ili onaj nacin.

Tako da ce u buducnosti a i danas je najveci biznis upravo s osobnim podacima.

Nije Apple tu jedini i licimjerno je sad od nekih pljuvati po Apple-u kao zlocestoj tvrtki, a pravit se

glup na sve ostale. Imate samo 2 izbora ili živjeti sa svim tim cool tehnickim spravicama, ili pokupit svoje stvari, odselit

na planinu i zaboraviti gotovo svaki oblik interneta i tehnike i tako ne patiti od paranoje.

Nije uredu, ali jednostavno sve ide u tvom smjeru. Nije mi to nimalo drago, ali sami smo si to priredili...

Mi osjećamo da je sve što radimo samo kap u oceanu. Ali ocean bi bio manji da nema te kapi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Drago kaže...

Argument tužitelja da čak i savezni šerif mora tražiti dozvolu za prikupljanje takvih podataka u tom smislu je možda samo manevar za Apple - šerif mora tražiti od suda odobrenje jer nema odobrenje od onoga čiji su to podaci. Apple ima formalno (premda ne i faktičko jer mnogi korisnici ne pročitaju ni slovo od EULA-e) odobrenje, tako da teško da se ova analogija može prenijeti na konkretan slučaj.

Ma meni to već odavno ide na jetra. Ispada da ti za bilo koji korak u današnjem svijetu treba najmanje diploma pravnog fakulteta.

 

Ne'š ti ugovora - kupiš telefon i koristiš ga. A kad tamo zamka - kako bi netko rekao, u nekom opisu neke igre - tko bi očekivao da me iza ugla čeka manijak sa mitraljezom, strojnicom, batinom i bokserom? ;)

 

Ne kužim tu ideju da uopće možeš bez savjetovanja s odvjetnikom potpisati takvu stvar i biti pravno odgovoran. Da ti u trgovini kažu kako ti je za kupovinu telefona potreban odvjetnik, mislim da bi svatko dvaput razmislio o kupovini istog. Iskreno se nadam da će ovo barem dovesti do redefiniranja što se smije, a što ne staviti u takvu formu ugovora, kojeg možeš 'potpisati' klikom na gumbić I agree.

Gledam te!
16 godina
moderator
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)

U pravu si i dobro si to artikulirao.

 

Računalna industrija bi "spolno općila", ali da im ne "penetrira".

 

Dakle, prodavali bi nešto, bilo softer ili hardver, ali za razliku od svih drugih trgovaca na ovom svijetu odlučili su da oni baš ne bi da kad nešto kupiš da je to baš totalno tvoje, "zaistač", već da oni i dalje imaju neka prava na to, pa ti ne kupuješ nešto, već dobivaš samo "pravo na korištenje" s tonom ograničenja koja se pokušavaju gurati u te EULE. 

 

Već dulje vrijeme EFF ima oko na EULA-ma i bilo je par slučajeva gdje su ih uspjeli poništiti jer se ne može istodobno biti i penetriran i pošten. 

 

Tu ćemo sigurno vidjeti još dosta parnica i promjena pravila, a kako će se sve završiti, samo nebo zna... 

 

BTW - OT:

 

Prekrasna predstava večeras u HNK - Građanski NK Dinamo proslavio 100-tu godišnjicu, gospodski, u teatru, ne kao mi primitivci na Poljudu, s navijačima i galamom. 

 

Mladi Houdek je naprosto zračio...

This space for rent!
14 godina
protjeran
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Drago kaže...

 

BTW - OT:

 

Prekrasna predstava večeras u HNK - Građanski NK Dinamo proslavio 100-tu godišnjicu, gospodski, u teatru, ne kao mi primitivci na Poljudu, s navijačima i galamom. 

 

Mladi Houdek je naprosto zračio...

Hahaha, svaka cast {#}

16 godina
neaktivan
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

jobs je u pravu. skupljanje podataka i zapisivanje istih o spajanju na stanice nije praćenje. to je više špijuniranje. sad će mu past prodaja u pakistanu i afganistanu. šta mu je to trebalo

Bez iphonea ili tomahawk pitanje je sad? Bez iphonea ili tomahawk pitanje je sad?
Većinu novca sam prokartao, prokurvao i propio. Ostatak sam potrošio bezveze - George Best
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

Vezano uz Apple - http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PG01&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsrchnum.html&r=1&f=G&l=50&s1=%2220110051665%22.PGNR.&OS=DN/20110051665&RS=DN/20110051665

 

Toliko o tome da je njihovo sakupljanje podataka o prijasnjim lokacijama bilo "slucajno" - pokusali su cak patentirati tu ideju...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

Taj Jobs bi i rođenu majku patentiro...

 

Uglavnom živio meni Symbian sto godina, nit me prati nit zapisuje di sam...Svu kontrolu nad uređajem imam ja, kako bi i trebalo biti!

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)

prvo naplate za 150$ vrjedno "smece"  500+$ i to im nije malo pa nabijaju cjene svom softweru  pa i to nije malo 

pa bi tjeli jos love od marketa (a to da prati samo na koje bazne stanice si spojen je samo "fof sucker" izjava)

svaki mob ima to u nekoj bazi podataka  , to ja tzv hand shake ,iliti s strane mobitela "ak sam se dogovorio da ovaj mob spoji na 50% jacine na toj stanici pa nisam lud opet raditi isti posao opet"  znaci novi mobilni imaju vise memorije vise zadrzavaju tih setinga od hand shakova ali kod applea to sluzi za nes drugo .

ali nije stvar ni u tome (zakonom zabranjeno snimati gsp lokaciju mobitela osim ako korisnik tj apple fan nestisne ok svaki put )

neg je stvar sto oni koriste gps-a (to je gps asisted  tj (sad vidite zas je vazna ona velka baza podataka ) oni uzmu lokaciju (trigonomija) tvoju usporede kasnije s

mapom tvoje regije i vide jesi kupovao u guciju 30min il 3h a u muciju 2h il 10min i salju ..

e sad likovi koji vjeruju appleu sve cak i ono sto nekazu   kazu  ma moj apple phone nesalje to nikome ,aha "sucker"

svaka aplikacija koja zahtjeva spajanje na inet ima proceduru hand shejka (normalno i svi uredjaji)  prilikom toga  se automatski pingaju apple serveri a post

je to sto se salje kriptirano ( a za to ti treba nalog policije) niko nemoze 100% znati sta je to ali sumnja je (zbog onog djela "3th party" i patenta) da salju lokacije 

trgovina u kojima najvise provodite u kojim firmama radite (samim tim koji interes imate ) itd

a to je jako dobra osnova za tuzbicu:))

win mobovi salju isto ? ne bas  zao mi je sam apple je tolko proklet da krsi zakone privatnosti

 

android mobovi salju isto ?  da  android je free ,, hardware kosta kolko kosta (ima jeftinih i jos jeftinijih al i skupih koji love one krkane sto nevole apple al moraju bit "face")  i google javno kaze mi cemo skupljati podatke da bi zaradili reklamama (zato appleu nije uspio patent :))) ) jer svi znamo da google radi bilje reklamama 

i sta sad ..nis 

cekamo da apple isprisi koji milioncek da se sve ovo zataska

a "useri" kazu et vidite  nas dlagi apple nis nije skrivijoo

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Minoza kaže...

 

Nope. To radiš svjesno, znajući da je tvoja lokacija poznata, ovdje se radi o prikupljanju podataka, a da korisnik nije obaviješten o tome.

Ne znam da li netko ovdje u diskusiji ima iPhone, ali u postavkama imaš lijepo opciju da isključiš Lociranje i za svaku aplikaciju koja to želi koristiti možeš fino isključiti (svaka aplikacija koja koristi lokacijske usluge te prvo priupita, i slobodan si da stisneš "No").

 

Naravno, time gubiš na funkcionalnosti određenih aplikacija za koje je to zgodno imati uključeno (npr. Panoramio, Foursquare itd.). Ali, ako to želiš koristiti čemu poslije plakati da netko zna gdje se krećeš?

Također, jedna od glavnih aplikacija (ili funkcionalnosti) koje većina vlasnika barem isproba, je "Find my Phone". Preko računala možeš vidjeti gdje ti se nalazi iPhone/iPad i zaključati ga ili obrisati sve podatke.

 

Tako da mi se ovo čini kao jedna od tužbi gdje korisnici namjerno traže bio koji način da se domognu para od velike zločeste firme.

 

E sad, ako su tipovi poisključivali sve lokacijske mogućnosti iphone-a i nakon toga se utvrdilo da ovaj bilježi njihovu lokaciju i da je ta informacija proslijeđena Applu (ili trećim stranama) to je već druga priča.

 

Mogao bih ja tužiti Logitech jer me bole ruke nakon pol dana tipkanja po tipkovnici. I Microsoft jer me boli zglob na ruci od korištenja miša.. A mogao bih tužiti i Samsung jer mi je vid oslabio od buljenja u monitor. A mogao bih tužiti i Ikeu jer sam se jučer spucao koljenom u rub namještaja da sam sve zvijezde vidio.

Možda bih mogao tužiti i BUG jer sam se porezao na list prošlomjesečnog broja, a i firmu čija je reklama bila na tom istom listu papira!

Nema na čemu! --| Google is your friend |--
16 godina
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

Ne razumijem toliku pompu oko svega ovoga...

Na kraju krajeva, na svakoj stranici imate lokalizirane reklame koje vam se prikazuju ovisno o vašoj lokaciji, a sve češće i ovisno o stranicama koje ste posjećivali.

 

Ne vidim kako bi mi Apple mogao naškoditi ako zna na koju sam se baznu stanicu spajao. Više štete, doduše ne meni osobno, može prouzročiti operater koji do 6 mjeseci (ako se ne varam) čuva vaše SMS poruke, snima telefonske razgovore na triggere (u Engleskoj znam da je tako), vaš davatelj internet usluga, koji ima pristup vašim mailovima itd.

 

Saznanje o baznoj stanici na koju sam spojen ne znači gotovo ništa. Više mi djeluje kao da ljudi dižu paniku i ovo nalaze samo jednim od razloga za baljezganje po forumima i hračkanje po ovome ili onome.

 

Vjerujem da će ovo na kraju samo napraviti reklamu Appleu, jer će isti gotovo sigurno dobiti parnicu. A znate kako kažu: "I loša reklama je dobra reklama."

 

P.S. Za tjedan dana će se otkriti isto za Android, pa BB, pa WP7... Big dil.

Ne uči me, ne govori mi, o svemu znam sve - bez pameti!
 
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

Kao sto je netko vec napisao, ISP-ovi trackaju sve zivo, gdje pristupate, s kojeg MAC-a, kada, dakle sve. Live (dakle online) podaci moraju biti dostupni OTC-u cini mi se 6 mjeseci, dok se za starije podatke mora cuvati backup od nekakvih 10 godina. Tako da je ovo sto iPhone radi zapravo golo govn0 s obzirom sto radi SOA i OTC.

Mentalist je moj idol...
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
bespa kaže...
odmah sam skinuo aplikaciju da vidim o cemu se radi i nisam mogao doci do daha od smjeha. podaci koje mobitel sprema su podaci o odasiljacu na koji je uredjaj bio spojen a ne o tocnoj lokaciji. Iz tih podataka netko moze saznati da sam danas bio blizini Jelacic placa i to u krugu od cca 500 metara. Za prikupljanje podataka o tocnoj lokaciji se koristi GPS a ne odasiljac operatera. Tuzba nema sanse. A vjest je tipican primjer stvaranja senzacije i pokusaja da se ukalja ugled neke firme. iPhone killer evolucija :))

ti nemaš pojma o čem pričaš

ako ja imam podatke sa vremenskim postavkama na kojem si GSM odašiljaču bio, mogu u centimetar odrediti tvoje kretanje i to na dva načina:

  1. trigonometrijom  - tri odašiljača daju tvoju lokaciju u centimetar
  2. lucent je još 1992 predao patent za lociranje u metar sa samo jedne wireless antene.

 

Na ovaj način svatko može pratiti gdje se krečeš i što radiš. može ti se i spojiti na mob a da ti to i neznaš.

da ne pričamo o krađama mobitela.

 

 

@tnakir

točno je da ISP i GSM operateri skupljaju gomile podataka o tebi, ali da bi netko dobio uvid u to treba sudski nalog

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.4.2011 9:39 (Darky).
16 godina
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Darky kaže...

@tnakir

točno je da ISP i GSM operateri skupljaju gomile podataka o tebi, ali da bi netko dobio uvid u to treba sudski nalog

 

Ja kao zaposlenik nekakvog ISP-a (sto u jednu ruku i jesam) imam pristup svim tim podacima (teoretski)...

 

Ono sto hocu reci je - nije sve crno/bijelo...

Mentalist je moj idol...
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.4.2011 9:41 (tnakir).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
tnakir kaže...
Darky kaže...

@tnakir

točno je da ISP i GSM operateri skupljaju gomile podataka o tebi, ali da bi netko dobio uvid u to treba sudski nalog

 

Ja kao zaposlenik nekakvog ISP-a (sto u jednu ruku i jesam) imam pristup svim tim podacima...

i onda nekome zucneš o njima i tvoja karijera postane bivša

(aka ankica lepej), a da ne pričamo da možeš završiti i u zatvoru

13 godina
protjeran
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
tnakir kaže...

 

Ja kao zaposlenik nekakvog ISP-a (sto u jednu ruku i jesam) imam pristup svim tim podacima (teoretski)...

Bilo bi čudno da nemaš{#}

 

Ali ne smiješ ih koristiti osim u ograničenenjima vezanim za posao. Sve drugo je kazneno djelo. Barem tako piše u zakonu.

$this->db->where->('I don't have a clue');
16 godina
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Bypass kaže...
tnakir kaže...

 

Ja kao zaposlenik nekakvog ISP-a (sto u jednu ruku i jesam) imam pristup svim tim podacima (teoretski)...

Bilo bi čudno da nemaš{#}

 

Ali ne smiješ ih koristiti osim u ograničenenjima vezanim za posao. Sve drugo je kazneno djelo. Barem tako piše u zakonu.

Isto tako ih Apple ne salje dalje osim u ogranicenjima bla bla bla. Sve drugo je kazneno djelo. Barem tako pise u zakonu. :)

 

Svi se zale na to da ih se "prisluskuje i prati" bez njihovog znanja, a ja garantiram da 90% ljudi na forumu (a van foruma postotak raste) ni nezna tko i sto ih sve prisluskuje samo unutar RH.

 

kao sto rekoh... puno tu nijansi sivog ima... 

Mentalist je moj idol...
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.4.2011 9:49 (tnakir).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Darky kaže...

ti nemaš pojma o čem pričaš

ako ja imam podatke sa vremenskim postavkama na kojem si GSM odašiljaču bio, mogu u centimetar odrediti tvoje kretanje i to na dva načina:

  1. trigonometrijom  - tri odašiljača daju tvoju lokaciju u centimetar
  2. lucent je još 1992 predao patent za lociranje u metar sa samo jedne wireless antene.

 

Na ovaj način svatko može pratiti gdje se krečeš i što radiš. može ti se i spojiti na mob a da ti to i neznaš.

da ne pričamo o krađama mobitela.

 

 

@tnakir

točno je da ISP i GSM operateri skupljaju gomile podataka o tebi, ali da bi netko dobio uvid u to treba sudski nalog

 

 

Zanimljivo jer su podaci s mog iPhonea fulali po nekoliko kilometara i smještali me čak na krk i rab dok sam ja najbliže tome bio na pagu :) to baš i nije u centimetar.

 

Kako će ti se spojiti na mobitel? Tako što iPhone bilježi podatke o odašiljaču koji koristi za Assisted GPS, find my iphone, location service i slično?

 

A kako će netko dobiti ove podatke s iPhonea osim da ih ukrade? što može napraviti i ako ih ukrade od isp i gsm operatera. Btw. u itunesima imaš opciju encrypt my backup data ako te toliko strah...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
dec54 kaže...

Po prvi put mi je žao kaj nemam Iphone...{#}

žao ti je ili ti nije žao???

:)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
bespa kaže...
odmah sam skinuo aplikaciju da vidim o cemu se radi i nisam mogao doci do daha od smjeha. podaci koje mobitel sprema su podaci o odasiljacu na koji je uredjaj bio spojen a ne o tocnoj lokaciji. Iz tih podataka netko moze saznati da sam danas bio blizini Jelacic placa i to u krugu od cca 500 metara. Za prikupljanje podataka o tocnoj lokaciji se koristi GPS a ne odasiljac operatera. Tuzba nema sanse. A vjest je tipican primjer stvaranja senzacije i pokusaja da se ukalja ugled neke firme. iPhone killer evolucija :))

imas 0 viska...

potpis :D
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
profa31 kaže...

 

Zanimljivo jer su podaci s mog iPhonea fulali po nekoliko kilometara i smještali me čak na krk i rab dok sam ja najbliže tome bio na pagu :) to baš i nije u centimetar.

 

Kako će ti se spojiti na mobitel? Tako što iPhone bilježi podatke o odašiljaču koji koristi za Assisted GPS, find my iphone, location service i slično?

 

A kako će netko dobiti ove podatke s iPhonea osim da ih ukrade? što može napraviti i ako ih ukrade od isp i gsm operatera. Btw. u itunesima imaš opciju encrypt my backup data ako te toliko strah...

ne ti vidiš na tim podacima na koji si se AP spojio a ne gdje si bio....

znači imam tvoj signal pod određenim kutem i brzinom rekacije u xx ms i točno znam smjer i udaljenost gdje si,

tada povučem drugi AP koji da isto i imam tvoj položaj u cm.

 

kako se spojiti na Iphone????

jel se šališ ? {#}

ftp, telnet - dovoljno je da imaš ukopčani data transfer. (ili možda čak ni to ne moraš upaliti, već to radi po defaultu kako se prijavljuješ GSM centrali.)

iphone ima sigurno backdoor da se može neko spojiti na njega a da ti ni neznaš

 

Pa sad o tebi ovisi tko će se korisiti tvojim podacima.

Ako si običan nitko, vjerojatno budeš završio samo kao neki statistički podatak (sreća za tebe) i samo te budu bombardirali reklamama

ali ako si neka poznatija osoba, onda može bit problema

dok te nema doma, opljačkaju ti kuću - znaju da si na moru ili gdje već

otmice za ucjenu?

ima tu materijala, samo pusti mašti na volju.

 

16 godina
offline
Apple na optuženičkoj klupi (opet)

Oh noes!

Pripremimo se na to da će Apple trčati od kuće do kuće otimajući i pljačkajući sve i svakoga.

Ne uči me, ne govori mi, o svemu znam sve - bez pameti!
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Danny_HR kaže...

Oh noes!

Pripremimo se na to da će Apple trčati od kuće do kuće otimajući i pljačkajući sve i svakoga.

ma daj, pa neće apple pljačkati.

kaj misliš da nema osoba koje zanimaju ti podaci i koje neće to iskorisiti i zloupotrijebiti?

 

16 godina
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Darky kaže...

ma daj, pa neće apple pljačkati.

kaj misliš da nema osoba koje zanimaju ti podaci i koje neće to iskorisiti i zloupotrijebiti?

A kako su to ti podaci dostupni svima?

Ne uči me, ne govori mi, o svemu znam sve - bez pameti!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)

ako ti možeš sa neta skinuti aplikciju koja tebi pokaže te podatke, budi uvjeren da i drugi mogu do njih i bez tvoga znanja

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Zura kaže...
Minoza kaže...

 

Nope. To radiš svjesno, znajući da je tvoja lokacija poznata, ovdje se radi o prikupljanju podataka, a da korisnik nije obaviješten o tome.

Ne znam da li netko ovdje u diskusiji ima iPhone, ali u postavkama imaš lijepo opciju da isključiš Lociranje i za svaku aplikaciju koja to želi koristiti možeš fino isključiti (svaka aplikacija koja koristi lokacijske usluge te prvo priupita, i slobodan si da stisneš "No").

 

Naravno, time gubiš na funkcionalnosti određenih aplikacija za koje je to zgodno imati uključeno (npr. Panoramio, Foursquare itd.). Ali, ako to želiš koristiti čemu poslije plakati da netko zna gdje se krećeš?

Također, jedna od glavnih aplikacija (ili funkcionalnosti) koje većina vlasnika barem isproba, je "Find my Phone". Preko računala možeš vidjeti gdje ti se nalazi iPhone/iPad i zaključati ga ili obrisati sve podatke.

 

Tako da mi se ovo čini kao jedna od tužbi gdje korisnici namjerno traže bio koji način da se domognu para od velike zločeste firme.

 

E sad, ako su tipovi poisključivali sve lokacijske mogućnosti iphone-a i nakon toga se utvrdilo da ovaj bilježi njihovu lokaciju i da je ta informacija proslijeđena Applu (ili trećim stranama) to je već druga priča.

 

Mogao bih ja tužiti Logitech jer me bole ruke nakon pol dana tipkanja po tipkovnici. I Microsoft jer me boli zglob na ruci od korištenja miša.. A mogao bih tužiti i Samsung jer mi je vid oslabio od buljenja u monitor. A mogao bih tužiti i Ikeu jer sam se jučer spucao koljenom u rub namještaja da sam sve zvijezde vidio.

Možda bih mogao tužiti i BUG jer sam se porezao na list prošlomjesečnog broja, a i firmu čija je reklama bila na tom istom listu papira!

jel ti to ozbiljno? ako pristajem da mi slika koju sam slikao ima geotag na sebi i da jednom dok budem star da znam di sam je slikao, ne pristajem na praćenje moje lokacije! - dakle ako želim koristiti bazične usluge telefona koje sam platio nebih se trebao žaliti ako usput prate moju lokaciju?

 

i EULA je po meni glupost i sam taj koncep "ti nisi vlasnik uređaja kojeg si masno platio nego imaš dozvolu za korištenje" - šta bi onda bilo za garanciju  ako razbijem uređaj macolom zar nebi trebao dobiti novi uređaj jer mi je ovaj nefunkcionalan a ja još uvijek imam dozvolu?i ako samo imam dozvlolu garancija bi trebala biti doživotna
u takvom smilu bilo bi prihvatljivo posjedovati uređaj koji nije tvoj

 

ja imam android (htc desire) i pri svakoj instalaciji aplikacije kada stisnem "install" - prvo mi iskoči popis svih stvari koje aplikacija zahteva za rad (držanje mobitela da ne ode u stand-by, gps lokacija, gsm lokacija, pristup internetu...) i ja sam na to obavješten i znam na što pristajem

 

 

Ovo je moj potpis...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Apple na optuženičkoj klupi (opet)
Darky kaže...

ne ti vidiš na tim podacima na koji si se AP spojio a ne gdje si bio....

znači imam tvoj signal pod određenim kutem i brzinom rekacije u xx ms i točno znam smjer i udaljenost gdje si,

tada povučem drugi AP koji da isto i imam tvoj položaj u cm.

 

kako se spojiti na Iphone????

jel se šališ ? {#}

ftp, telnet - dovoljno je da imaš ukopčani data transfer. (ili možda čak ni to ne moraš upaliti, već to radi po defaultu kako se prijavljuješ GSM centrali.)

iphone ima sigurno backdoor da se može neko spojiti na njega a da ti ni neznaš

 

Pa sad o tebi ovisi tko će se korisiti tvojim podacima.

Ako si običan nitko, vjerojatno budeš završio samo kao neki statistički podatak (sreća za tebe) i samo te budu bombardirali reklamama

ali ako si neka poznatija osoba, onda može bit problema

dok te nema doma, opljačkaju ti kuću - znaju da si na moru ili gdje već

otmice za ucjenu?

ima tu materijala, samo pusti mašti na volju.

 

 

Miješaš kruške i jabuke. Govorimo o podacima koje iPhone sprema. to su podaci na koje sam se ja Ap spojio. ne vidim druge podatke. naravno da me u trenutku kada je iPhone (i bilo što drugo s a-gpsom) aktivan može pronaći na metar, ali to je upravo ono zašto se i koristi a-gps (razvoj i boom doživio nakon 9/11 i traženja žrtava pod ruševinama). No to i dalje nema apsolutno nikakve veze s podacima koje iPhone sprema.

 

Ftp? Telnet? - kakve sad to veze ima? može se spojiti kao i na svaki drugi uređaj koji je na netu. poanta je samo naći načina. Ali pobogu kakve to veze ima s bilo čime? mogu se tako spojiti i na tvoj komp, i na tvoj mobitel (koji god imao) i na bilo što što je na netu. ne shvaćam što želiš dokazati???? jedino ako misliš da onda može do ovih podataka, ali kako smo već rekli on bilježi samo na što sam se spojio, a nikakvu triangulaciju i stvarni položaj.

 

Ako sam poznat onda ne mogu zamisliti taj scenarij u kojem bi netko morao saznati gdje stanujem i kada sam na moru tako što će mi preko ftpa provaliti u iPhone, pronaći ovu datoteku, pretražiti je i napraviti ne znam šta... Pobogu, daj malo razmisli o onome što pišeš. Ti si vjerujem prestao koristiti google search da ne bi netko saznao gdje stanuješ, što radiš i kada ćeš na more?????

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice