HRT napokon prešao na 16:9 format

poruka: 134
|
čitano: 50.598
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HRT napokon prešao na 16:9 format".
14 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Father_Dougal kaže...
ddarknessfairyy kaže...

još kad bi zaposlili nekoga pametnoga koji bi znao namjestit jačinu zvuka bilo bi super {#}

A kako ti zamišljaš kako se namješta "jačina zvuka"? :) ja znam, jer sam radio tamo, no zanima me kakvo je tvoje viđenje... :)

Ja nemam uopće nikakvu predstavu kako se to radi, al me jako zanima? {#}

15 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Trenutno na HRT1 ide Dobro jutro Hrvatska u 16:9 a na HRT2 neki crtić u 4:3 formatu.

 

Btw: upalih TV nakon par sedmica samo za potrebe ove teme.

l.p. svima 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Malo im je čudan taj 16:9, jutros upalim TV, na programu TV kalendar i dalje u 4:3. Prvo sam pomislio da su samo "zaboravili" razvući sliku, no logo nije bio na crnom baru sa lijeve strane nego na slici, tj. unutar 4:3 ekrana.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Father_Dougal kaže...
ddarknessfairyy kaže...

još kad bi zaposlili nekoga pametnoga koji bi znao namjestit jačinu zvuka bilo bi super {#}

A kako ti zamišljaš kako se namješta "jačina zvuka"? :) ja znam, jer sam radio tamo, no zanima me kakvo je tvoje viđenje... :)

Pa očito je ako tonac ne zna na mikseti pravilno podesiti zvuk za mikrofone ili bilo koji drugi kanal da zvuk neće štimati. Zašto bi kolega znao kako se to radi ako primjeti da zvuk ne štima?

 

I ja sam radio na televiziji i znam kako to izgleda. Svatko ko se imalo razumije u to, primjeti grešku.

16 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
dasoo988 kaže...
Ja nemam uopće nikakvu predstavu kako se to radi, al me jako zanima? {#}

 

Dakle, materijal koji se dobija danas je većinom download-only, tako da je zvuk već unaprijed podešen, sa peakovima koji idu do 0dB - takav se snima ili na HDD ili na kazete tijekom titlanja (HRT samo vijesti, jingleove i EPP ima sa diskova, koliko znam u planu je digitalizacija cijele arhive, no to je ogroman posao i nemam ideju kad će početi).
Eh sad, nije sav materijal normaliziran da je RMS glasnoća ista na dva filma ili dvije emisije. Kada ide emisija uživo, radi se blaga kompresija već na tonskom pultu, tako da glas sa mikrofona bude podjednako glasan onome sa priloga, no na izlazu je tako slaba kompresija koja više služi kao limiter nego kao išta drugo. Tako da se zna desiti da na jednom filmu glasovi budu na cca -8 dB, sa peakovima (eksplozije itd) do nule, a slijedeća emisija ima drugačije masteriran zvuk, odatle i česta razlika u glasnoći. Tonske kontrole se ne diraju - u studiju da, to tonac odrađuje, no ne na snimljenom materijalu.
FM kompresiju na HRTu ne buš doživio :) jer HRT emitira stvari čim bliže onome što je i dobiveno, sa svim manama koje su napravljene u masteringu.

Također, morate imati na umu da je HRT gomilu svoje arhive dobio na kazetama (Bete, VPR, U-matic, pa čak i AVR) te se tada na početak kazete snimao test signal (tzv. "piđama") pomoću kojeg bi se podešavala razina slike i faza slike, te testni ton pomoću kojeg bi se podesila razina tona. Kad bi se to podesilo, tijekom reprodukcije se nije dešavalo da zvuk ide preko 0 dB, ili da video ide preko stopostotne razine, ili da boja bude prezasićena, te bi se takav materijal presnimio.
Nije bilo dvije televizije koje bi imale signal u istoj fazi :) te bi se signal uvijek morao podešavati... na sličan način kao kad bi se nova elektrana puštala u pogon, u električnu mrežu - morala je biti u savršenoj fazi sa mrežom, jer bi povratna veza mreže mogla napraviti veliku štetu na opremi elektrane... doduše, na TVu sve što ćeš vidjeti su ljubičasti ljudi... :)

Shematski, to izgleda otprilike ovako:

[magnetoskop ili hdd] -> [kontrola magnetoskopa] -> [režija dnevnog programa] -> [master kontrola] -> [odašiljači]

Ovo emitiranje, serije, filmovi, zove se sporovoz. Brzovoz su emisije uživo, umjesto magnetoskopa na početku imaš studio, koji hendla voditelja i snimljene materijale. 

 

Solo761 kaže...

Malo im je čudan taj 16:9, jutros upalim TV, na programu TV kalendar i dalje u 4:3. Prvo sam pomislio da su samo "zaboravili" razvući sliku, no logo nije bio na crnom baru sa lijeve strane nego na slici, tj. unutar 4:3 ekrana.

Pa da. Pa neće valjda razvlačiti u krivi aspekt emisije koje se rade u 4:3... to bi bilo idiotski. Eno ti primjer RTL2 ili kak se već zove, koja emitira Raymonda kojem fali pol glave, jer su napravili zoom 4:3 materijala sa laganim rezanjem i razvlačenjem... :) HRT će (za sada, AFAIK) svoj 4:3 materijal emitirati u 4:3, a 16:9 u, zamisli, 16:9.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 9:11 (Father_Dougal).
16 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Procitam naslov, pogledam u kalendar da se nisam zabunil i da nije prvi april a kad ono nije!!!

Nemrem belivit!
15 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Solo761 kaže...

Malo im je čudan taj 16:9, jutros upalim TV, na programu TV kalendar i dalje u 4:3. Prvo sam pomislio da su samo "zaboravili" razvući sliku, no logo nije bio na crnom baru sa lijeve strane nego na slici, tj. unutar 4:3 ekrana.

Tebi onda ni ne treba HTV emitiranje u 16:9 formatu jer si i do sada mogo sve razvuć preko cijelog ekrana i gledat deformiranu sliku. Ako je nešto snimljeno u 4:3 treba tako i emitirati, a nerastezat ko RTL...

16 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
chem kaže...
mario.L_hr kaže...

Pr0n iza 24:00?

 

Odabrao Đelo Hadžiselimović...

HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHAHAHA UMIREM!!

wat?
15 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format
Inače prvo emitiranje 16:9 na HTVu je bilo 30.6 Za emisiju o ulasku u EU.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. https://www.facebook.com/MandicPhoto
 
2 1 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Envy kaže...

Trenutno na HRT1 ide Dobro jutro Hrvatska u 16:9 a na HRT2 neki crtić u 4:3 formatu.

 

Btw: upalih TV nakon par sedmica samo za potrebe ove teme.

l.p. svima 

gle ako je crtic sniman u 4:3 ne mogu ga prebacit u 16:9 
mislim mogu ,ali na kaj bi to licilo ? 

12 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Mitch kaže...
Arnold Layne kaže...

eh sad se jos treba maknut sa 480p rezolucije :D

USA je 16:9 uvela na svim televizijama 2009.

HD eksperimentalno za pola nacionalnih programa iste te godine, a od 2011. većina je prešla na HD i više ne emitira SD nego downscale.

 

 

 

Znači ako smo mi uveli 16:9 sredinom 2013., mogli bismo gledati HD 2015.

A ipak kod nas ne emitiraju CNN ni u 576i valjda...

Slušaj svoje srce! o_O ..... Eem. Who am I kidding? Samo budi logičan! :-)
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 11:54 (logik).
12 godina
neaktivan
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Samo da još pripomenem da je meni I DALJE na 4:3... jel to ovisi o nečem?

 

EDIT

HRT1, HRT2, HRT3, HRT4 trenutno emitiraju Dnevnik, 16:9 emisiju, 16:9 vlastiti sadržaj, 4:3 emisiju - sve u 4:3 formatu.

Trenutno... Trenutno...
Slušaj svoje srce! o_O ..... Eem. Who am I kidding? Samo budi logičan! :-)
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 12:03 (logik).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
online
HRT napokon prešao na 16:9 format

I evo sad na HRT 2 emitiraju 16:9 dokumentarac letterboxan u 4:3...{#}

kreteni...

Kome treba 10$ popusta na Banggood neka se javi na PP.
Moj PC  
7 0 hvala 1
16 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Ma ko je prešo, šta lažete.

Ja jučer gledo dnevnik 2 i 3 u 4:3 smeću.

Hot Rodney
 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format

16:9 letterboxan u 4:3 znači rezanje ionako nevisoke rezolucije vetikalne rezolucije od 576i linija na još nižu. Umjesto da se ide na 720p.

14 godina
online
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
mbaksa kaže...

16:9 letterboxan u 4:3 znači rezanje ionako nevisoke rezolucije vetikalne rezolucije od 576i linija na još nižu. Umjesto da se ide na 720p.

Nećemo mi vidjet 720p još dugo koliko vidim...

Kome treba 10$ popusta na Banggood neka se javi na PP.
12 godina
neaktivan
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Ne znam kakva je ovo vijest, izgleda su jednu seriju emitirali u 16:9 i odmah se BOL digo na noge.

Slušaj svoje srce! o_O ..... Eem. Who am I kidding? Samo budi logičan! :-)
Moj PC  
1 6 hvala 0
13 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Mitch kaže...
Inače prvo emitiranje 16:9 na HTVu je bilo 30.6 Za emisiju o ulasku u EU.

Šta nije da je Euro 2008 išao eksperimentalno u 16:9 HD?

13 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Je išao je,ali dalje ništa više
robimarko@gmail.com
16 godina
moderator
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
logik kaže...

Ne znam kakva je ovo vijest, izgleda su jednu seriju emitirali u 16:9 i odmah se BOL digo na noge.

Malo se upristoji da ne bi bilo kartoniranja...

david7 kaže...
Mitch kaže...
Inače prvo emitiranje 16:9 na HTVu je bilo 30.6 Za emisiju o ulasku u EU.

Šta nije da je Euro 2008 išao eksperimentalno u 16:9 HD?

I jedno i drugo je točno na određen način. Ovo s HD-om je bilo dostupno samo na ograničenom području, dok je fešta u vezi ulaska u EU prenošena diljem države...

 

I sada je prelazak na 16:9 djelomičan, jer imaju puno starog materijala u 4:3, neki studiji izgleda nisu još prilagođeni - ali nema veze, bitno je (to je ono što Logik ne kuži) da je napokon službeno objavljeno da se prelazi na 16:9, pa će od sada barem oni materijali i signali koje imaju izvorno u tom formatu, tako i biti emitirani!

...
14 godina
online
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
XXX-Man kaže...

I evo sad na HRT 2 emitiraju 16:9 dokumentarac letterboxan u 4:3...{#}

Ista stvar i na 4

Miro kaže...

pa će od sada barem oni materijali i signali koje imaju izvorno u tom formatu, tako i biti emitirani!

Da bar...

Kome treba 10$ popusta na Banggood neka se javi na PP.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 12:49 (XXX-Man).
12 godina
odjavljen
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

pa ono kaj je orginalno snimano u 4:3 ce ostat u 4:3 samo idiot bi to prebacio u 16:9 (onda bi se slika morala razvuc ili bi trebao odrezat sliku gore i dole)

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 13:03 (Chronosus).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Baš me zanima dal tekme sad budu u 16:9 il će ostat onak usrano s debelom crnom crtom gore i dolje!
Maurer
12 godina
odjavljen
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Chronosus kaže...

i kaj s tim ? 

13 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Arnold Layne kaže...
Chronosus kaže...

i kaj s tim ? 

Mislio sam da prelazak sa 4:3 na 16:9 sa pogledom oduševljenja i uzvicima thank you savršeno opisuje situaciju. Možda sam se prevario?

12 godina
odjavljen
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Chronosus kaže...
Arnold Layne kaže...
Chronosus kaže...

i kaj s tim ? 

Mislio sam da prelazak sa 4:3 na 16:9 sa pogledom oduševljenja i uzvicima thank you savršeno opisuje situaciju. Možda sam se prevario?

pa da ,al hrt nema mogucnost te promjene za sadrzaj koji su vec dobili u 4:3 
sad nisam siguran dal posjeduju kakve mastere (one koji su snimani u 16:9 ) pa da ih ponovo prebaci ,ali jako tesko mozda za nesto svoje produkcije  

10 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Father_Dougal kaže...
dasoo988 kaže...
Ja nemam uopće nikakvu predstavu kako se to radi, al me jako zanima? {#}

 

Dakle, materijal koji se dobija danas je većinom download-only, tako da je zvuk već unaprijed podešen, sa peakovima koji idu do 0dB - takav se snima ili na HDD ili na kazete tijekom titlanja (HRT samo vijesti, jingleove i EPP ima sa diskova, koliko znam u planu je digitalizacija cijele arhive, no to je ogroman posao i nemam ideju kad će početi).
Eh sad, nije sav materijal normaliziran da je RMS glasnoća ista na dva filma ili dvije emisije. Kada ide emisija uživo, radi se blaga kompresija već na tonskom pultu, tako da glas sa mikrofona bude podjednako glasan onome sa priloga, no na izlazu je tako slaba kompresija koja više služi kao limiter nego kao išta drugo. Tako da se zna desiti da na jednom filmu glasovi budu na cca -8 dB, sa peakovima (eksplozije itd) do nule, a slijedeća emisija ima drugačije masteriran zvuk, odatle i česta razlika u glasnoći. Tonske kontrole se ne diraju - u studiju da, to tonac odrađuje, no ne na snimljenom materijalu.
FM kompresiju na HRTu ne buš doživio :) jer HRT emitira stvari čim bliže onome što je i dobiveno, sa svim manama koje su napravljene u masteringu.

Također, morate imati na umu da je HRT gomilu svoje arhive dobio na kazetama (Bete, VPR, U-matic, pa čak i AVR) te se tada na početak kazete snimao test signal (tzv. "piđama") pomoću kojeg bi se podešavala razina slike i faza slike, te testni ton pomoću kojeg bi se podesila razina tona. Kad bi se to podesilo, tijekom reprodukcije se nije dešavalo da zvuk ide preko 0 dB, ili da video ide preko stopostotne razine, ili da boja bude prezasićena, te bi se takav materijal presnimio.
Nije bilo dvije televizije koje bi imale signal u istoj fazi :) te bi se signal uvijek morao podešavati... na sličan način kao kad bi se nova elektrana puštala u pogon, u električnu mrežu - morala je biti u savršenoj fazi sa mrežom, jer bi povratna veza mreže mogla napraviti veliku štetu na opremi elektrane... doduše, na TVu sve što ćeš vidjeti su ljubičasti ljudi... :)

Shematski, to izgleda otprilike ovako:

[magnetoskop ili hdd] -> [kontrola magnetoskopa] -> [režija dnevnog programa] -> [master kontrola] -> [odašiljači]

Ovo emitiranje, serije, filmovi, zove se sporovoz. Brzovoz su emisije uživo, umjesto magnetoskopa na početku imaš studio, koji hendla voditelja i snimljene materijale. 

Razumijem ja sporovoze i brzovoze. Ja sam govorila o emisijama uživo i onima koje je HRT snimio. Za reklame, filmove i serije mi je savršeno jasno da dolaze s definiranom jačinom zvuka. A šta je s Vijestima, Nedjeljom u 2, Poljoprivrednom emisijom??

Evo ti primjer u nedjelju prije par tjedana(ne sjećam se točno tjedna) Bio je Dnevnik u podne bio je normalne glasnoće, zatim su stavili Tv kalendar i u sredini Tv kalendara je neki genije stavio ono "slijedi" (plavi kvadratić na tv) al im je to ispalo enormno glasno pa su umjesto da to smanje smanjili tv kalendar i tak ostavili. Poljoprivredna emisija nakon toga je bila toliko tiha da se na 90(tv ide do 100) na TV-u nije ništa čulo. Ista stvar je s Nedjeljom u 2. Daju snimljen prilog na početku koji im je preglasan, onda smanje i kasnije ne čuješ voditelja uopće. Ok problem im je namjestit al isto tako ljudima dosadi bit DJ na daljinskom. Izlizale su mi se tipke za glasnoću {#} A još je gore kad imaš doma polugluhog starca koji pojača kad ne čuje i onda ostavi da urla sve ostalo {#}

 

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
13 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Arnold Layne kaže...
Chronosus kaže...
Arnold Layne kaže...
Chronosus kaže...

i kaj s tim ? 

Mislio sam da prelazak sa 4:3 na 16:9 sa pogledom oduševljenja i uzvicima thank you savršeno opisuje situaciju. Možda sam se prevario?

pa da ,al hrt nema mogucnost te promjene za sadrzaj koji su vec dobili u 4:3 
sad nisam siguran dal posjeduju kakve mastere (one koji su snimani u 16:9 ) pa da ih ponovo prebaci ,ali jako tesko mozda za nesto svoje produkcije  

Nisam se ja nadovezivao na raspravu iznad, već općenito na samu vijest (što sam mislio da je jasno obzirom da nisam nikog citirao) :)

Što se tiče 4:3 materijala, naravno da ga trebaju prikazivati u 4:3 ar a ne ga razvlačiti.

12 godina
odjavljen
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Chronosus kaže...
Arnold Layne kaže...
Chronosus kaže...
Arnold Layne kaže...
Chronosus kaže...

i kaj s tim ? 

Mislio sam da prelazak sa 4:3 na 16:9 sa pogledom oduševljenja i uzvicima thank you savršeno opisuje situaciju. Možda sam se prevario?

pa da ,al hrt nema mogucnost te promjene za sadrzaj koji su vec dobili u 4:3 
sad nisam siguran dal posjeduju kakve mastere (one koji su snimani u 16:9 ) pa da ih ponovo prebaci ,ali jako tesko mozda za nesto svoje produkcije  

Nisam se ja nadovezivao na raspravu iznad, već općenito na samu vijest (što sam mislio da je jasno obzirom da nisam nikog citirao) :)

Što se tiče 4:3 materijala, naravno da ga trebaju prikazivati u 4:3 ar a ne ga razvlačiti.

aha sry onda ;)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice