HRT napokon prešao na 16:9 format

poruka: 134
|
čitano: 50.590
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HRT napokon prešao na 16:9 format".
16 godina
moderator
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
David87 kaže...
Baš me zanima dal tekme sad budu u 16:9 il će ostat onak usrano s debelom crnom crtom gore i dolje!

Jučer je košarka bila u 16:9, a vjerujem da će tako biti sutra s Ligom prvaka...

17.9. 13:35 17.9. 13:35
...
16 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
ddarknessfairyy kaže...
Razumijem ja sporovoze i brzovoze. Ja sam govorila o emisijama uživo i onima koje je HRT snimio. Za reklame, filmove i serije mi je savršeno jasno da dolaze s definiranom jačinom zvuka. A šta je s Vijestima, Nedjeljom u 2, Poljoprivrednom emisijom??

Evo ti primjer u nedjelju prije par tjedana(ne sjećam se točno tjedna) Bio je Dnevnik u podne bio je normalne glasnoće, zatim su stavili Tv kalendar i u sredini Tv kalendara je neki genije stavio ono "slijedi" (plavi kvadratić na tv) al im je to ispalo enormno glasno pa su umjesto da to smanje smanjili tv kalendar i tak ostavili. Poljoprivredna emisija nakon toga je bila toliko tiha da se na 90(tv ide do 100) na TV-u nije ništa čulo. Ista stvar je s Nedjeljom u 2. Daju snimljen prilog na početku koji im je preglasan, onda smanje i kasnije ne čuješ voditelja uopće. Ok problem im je namjestit al isto tako ljudima dosadi bit DJ na daljinskom. Izlizale su mi se tipke za glasnoću {#} A još je gore kad imaš doma polugluhog starca koji pojača kad ne čuje i onda ostavi da urla sve ostalo {#}

 

Da, ne znam kaj da ti kažem, jer nemam ideju kaj se desilo - nisam gledao, jer rijetko gledam TV zadnjih godina, tu i tamo neki dokumentarac ili film, mogu samo pretpostaviti što se dogodilo, a možeš i ti.

Jedva čekam da netko na nekom sastanku spomene EBU128 standard za emitiranje programa, to bi bilo fantastično, emisije zvučno izjednačene po RMS glasnoći, a ne po peaku. No nekako sumnjam da će HRT biti tehnološki spreman na to u slijedećih pet godina.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Miro kaže...
logik kaže...

Ne znam kakva je ovo vijest, izgleda su jednu seriju emitirali u 16:9 i odmah se BOL digo na noge.

Malo se upristoji da ne bi bilo kartoniranja...

Oprostite ako se itko našao uvrijeđen na ovo. Nije namjerna uvreda već čuđenje.

 

Jer koliko vidim vijest nije potpuno točna. Trebalo je pisati da uskoro prelaze (jer još nisu prešli) tako da smo svi bili isprepadani ovom vijesti da bi ustanovili da još HRT nije na 16:9. Ali za to treba zapravo kriviti HRT istina.

 

EDIT

HRT1 16:9 emisiju emitira 4:3 a HRT 2 u 16:9. Profesionalci nema što.

Slušaj svoje srce! o_O ..... Eem. Who am I kidding? Samo budi logičan! :-)
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 13:53 (logik).
16 godina
moderator
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
logik kaže...
Miro kaže...
logik kaže...

Ne znam kakva je ovo vijest, izgleda su jednu seriju emitirali u 16:9 i odmah se BOL digo na noge.

Malo se upristoji da ne bi bilo kartoniranja...

Oprostite ako se itko našao uvrijeđen na ovo. Nije namjerna uvreda već čuđenje.

 

Jer koliko vidim vijest nije potpuno točna. Trebalo je pisati da uskoro prelaze (jer još nisu prešli) tako da smo svi bili isprepadani ovom vijesti da bi ustanovili da još HRT nije na 16:9. Ali za to treba zapravo kriviti HRT istina.

 

EDIT

HRT1 16:9 emisiju emitira 4:3 a HRT 2 u 16:9. Profesionalci nema što.

Prvo pažljivije pročitaj vijest (i tekstove koji su linkani, u prvom redu službenu objavu), potom pažljivo pročitaj komentare - u njima je već odgovoreno na ove primjedbe koje ti imaš. Očito ne shvaćaš da se ne može napraviti rez i u potpunosti 100% emitirati u 16:9 formatu. A to i nije bitno! Sasvim je dovoljno da se sve studijske emisije, svi filmovi, novije serije i izravni prijenosi (sportski u prvom redu), prenose u 16:9...

 

...
15 godina
online
HRT napokon prešao na 16:9 format

Ma sve super al kad opet tu i tamo bude emisija "cvikanog" formata...bar za 16:9 ekrane...

 

A šta kažui da je HD sljedeći korak, taj korak ćemo pričekat pošto je realno za većinu kanala u Europi da su SD (CNN, BBC i slične).

A od ovog nas dijeli još sitan korak od 7-8 godina.

1080i švicarski kanal 1080i švicarski kanal
ZDF u hd-u ZDF u hd-u
Origin: mrxa | SteamID: mrxa88
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Miro kaže...
logik kaže...
Miro kaže...
logik kaže...

Ne znam kakva je ovo vijest, izgleda su jednu seriju emitirali u 16:9 i odmah se BOL digo na noge.

Malo se upristoji da ne bi bilo kartoniranja...

Oprostite ako se itko našao uvrijeđen na ovo. Nije namjerna uvreda već čuđenje.

 

Jer koliko vidim vijest nije potpuno točna. Trebalo je pisati da uskoro prelaze (jer još nisu prešli) tako da smo svi bili isprepadani ovom vijesti da bi ustanovili da još HRT nije na 16:9. Ali za to treba zapravo kriviti HRT istina.

 

EDIT

HRT1 16:9 emisiju emitira 4:3 a HRT 2 u 16:9. Profesionalci nema što.

Prvo pažljivije pročitaj vijest (i tekstove koji su linkani, u prvom redu službenu objavu), potom pažljivo pročitaj komentare - u njima je već odgovoreno na ove primjedbe koje ti imaš. Očito ne shvaćaš da se ne može napraviti rez i u potpunosti 100% emitirati u 16:9 formatu. A to i nije bitno! Sasvim je dovoljno da se sve studijske emisije, svi filmovi, novije serije i izravni prijenosi (sportski u prvom redu), prenose u 16:9...

 

Pročitao sam sve.

 

Može se napraviti rez - napravili su ga ostali pa može i HRT.

Ali stvar na koji se žalimo jest da se 16:9 sadržaj dijelom emitira na 4:3 a dijelom na 16:9 i tome se nemogu načuditi. Dobro još da 4:3 emitiraju u 4:3 ali ovo...

 

Studijske emisije koje sam danas vidio  - 4:3 i 16:9

Filmovi koje sam danas vidio - 4:3

Serije i sport - 16:9

I ono najčudnije da još uvijek nisu sve svoje animacije i reklame prebacili na 16:9 što su trebali napraviti prije nego su najavili ove vijesti. 

Slušaj svoje srce! o_O ..... Eem. Who am I kidding? Samo budi logičan! :-)
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 17:17 (logik).
16 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Father_Dougal kaže...

Da, ne znam kaj da ti kažem, jer nemam ideju kaj se desilo - nisam gledao, jer rijetko gledam TV zadnjih godina, tu i tamo neki dokumentarac ili film, mogu samo pretpostaviti što se dogodilo, a možeš i ti.

Jedva čekam da netko na nekom sastanku spomene EBU128 standard za emitiranje programa, to bi bilo fantastično, emisije zvučno izjednačene po RMS glasnoći, a ne po peaku. No nekako sumnjam da će HRT biti tehnološki spreman na to u slijedećih pet godina.

Sound Forge radi RMS normalizaciju za snimljeni audio i video materijal. Za live je već druga priča...

Čvarci su bomboni od svinje
14 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format

gle stvarno 16:9

14 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Miro kaže...

Prvo pažljivije pročitaj vijest (i tekstove koji su linkani, u prvom redu službenu objavu), potom pažljivo pročitaj komentare - u njima je već odgovoreno na ove primjedbe koje ti imaš. Očito ne shvaćaš da se ne može napraviti rez i u potpunosti 100% emitirati u 16:9 formatu. A to i nije bitno! Sasvim je dovoljno da se sve studijske emisije, svi filmovi, novije serije i izravni prijenosi (sportski u prvom redu), prenose u 16:9...

 

Ovo boldano naprosto NIJE moguće, jer situacija u lokalnim studijima nije ni blizu 16:9:-(

Neću iznositi prljavo rublje svog ex. poslodavca, ali za 16:9 ćemo se ipak načekati.

 

bocic kaže...

Sound Forge radi RMS normalizaciju za snimljeni audio i video materijal. Za live je već druga priča...

Za live, posebno emisije u studiju sa više sugovornika, moraš imati Mozarta za tonskim pultom;-) Problemi započinju kada jedan gost mrmlja sebi u bradu, drugi histerično vrišti, trećem je tehničar "bubu" zakačio predaleko... Kao realizator sam se uvijek divio toncima.  

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 21:22 (Luciano).
15 godina
online
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Luciano kaže...

 

Ovo boldano naprosto NIJE moguće, jer situacija u lokalnim studijima nije ni blizu 16:9:-(

Neću iznositi prljavo rublje svog ex. poslodavca, ali za 16:9 ćemo se ipak načekati.

 

Slažem se, a ista je stvar sa MPEG-4 signalom...netko je masovno ljudima ugradio u glavu da ćemo sljedeće godine prijeć na novi standard.

Prvo je bilo 1.7. (??), sad je iduća godina a realnost je valjda 3-4 godine minimum...a da ne pričamo o HD-u...Slovenčad ga imaju na malom području Ljubljane i kažu da nemaju love za dodatnu opremu.

 

A nekako sumnjam da smo mi u boljem stanju za išta više ;)

Radim u trgovini na tv odjelu pa zato i kažem da ljudima masno prodaju foru mpeg-4 signala.

Iako sad ionako nema više ekrana bez ili samo sa mpeg-2 prijamnikom, do nedavno su se razni trgovci čupali na tu foru da ljudima uvaljaju čim skuplje. Pa i moji kolege hehe

A da ne pričam kad krenu bakicu uvjeravat da će im Full HD model ekrana (55-80cm) dati ultra-mega oštru sliku za Dobro Jutro Hrvatska...

Origin: mrxa | SteamID: mrxa88
10 godina
online
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
mrxa1 kaže...

Slažem se, a ista je stvar sa MPEG-4 signalom...netko je masovno ljudima ugradio u glavu da ćemo sljedeće godine prijeć na novi standard.

Prvo je bilo 1.7. (??), sad je iduća godina a realnost je valjda 3-4 godine minimum...a da ne pričamo o HD-u...Slovenčad ga imaju na malom području Ljubljane i kažu da nemaju love za dodatnu opremu.

 

A nekako sumnjam da smo mi u boljem stanju za išta više ;)

Radim u trgovini na tv odjelu pa zato i kažem da ljudima masno prodaju foru mpeg-4 signala.

Iako sad ionako nema više ekrana bez ili samo sa mpeg-2 prijamnikom, do nedavno su se razni trgovci čupali na tu foru da ljudima uvaljaju čim skuplje. Pa i moji kolege hehe

A da ne pričam kad krenu bakicu uvjeravat da će im Full HD model ekrana (55-80cm) dati ultra-mega oštru sliku za Dobro Jutro Hrvatska...

Njima ni povećalo nebi dalo ultra mega oštru sliku. Jedino neki model koji bi automatski poskidao dioptrije i mrene {#}

Inače ja sam jedna od onih koja je pri kupnji tv-a inzistirala na MPEG-4 iako znam da nema šanse da HRT uvede MPEG-4 u dogledno vrijeme. Al Janezi ga imaju. A imaju i puno dobrih programa. Trenutno lovim 20 Slovenskih programa i stvarno se zna nać odličnih filmova i serija. Čak ima i jedan program za one koji vole ex-yu filmove. Baš jučer bila Družba Pere Kvržice {#}  

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
15 godina
online
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
ddarknessfairyy kaže...

Njima ni povećalo nebi dalo ultra mega oštru sliku. Jedino neki model koji bi automatski poskidao dioptrije i mrene {#}

Inače ja sam jedna od onih koja je pri kupnji tv-a inzistirala na MPEG-4 iako znam da nema šanse da HRT uvede MPEG-4 u dogledno vrijeme. Al Janezi ga imaju. A imaju i puno dobrih programa. Trenutno lovim 20 Slovenskih programa i stvarno se zna nać odličnih filmova i serija. Čak ima i jedan program za one koji vole ex-yu filmove. Baš jučer bila Družba Pere Kvržice {#}  

 

Slažem se za Slovence, ako ništa, tu i tamo bude koji dobar stari film...jasno, podnaslove za strane filmove mogu samo pijan skužit, ovako se ni ne trudim :P

MPEG-4 je standard kod jačih proizvođača već barem jedno 3 godine a bazni modeli su za par-sto kuna skuplji od onih nižih brandova koji su imali MPEG-2 samo.

 

Sada su se i oni opametili pa nam ne šalju stare lagere iako roba s vremena na vrijeme hoće biti smeće, još uvijek.

Ako itko, nagledao sam se ljudi koji jedva skrpaju za tv, pa i na rate i ne traže neku super kvalitetu, njima je bitnije da imaju na čem pogledate vijesti, tu i tamo koji film/seriju.

 

Mišljenja sam da kvaliteta još uvijek postoji i da se za nju isplati dati barem maaaalo više novca. Ali svakako morate pričati sa čovjekom kod kojeg kupujete jer vjerujte mi, znam po sebi, svaki proizvođač ima neke serije koje su smeće, ma koliko oni poznati brand bili.

A ja sam osoba koja će ljudima uvijek iskreno reć kad nešto ne štima sa tv-om koji su mislili uzet...Na taj način oni sretni, ja neću imat reklamacije a na kraju krajeva i mirnije spavam jer nisam nikome ništa uvaljao :D

A ljudi cijene savjet i iskrenost još uvijek....Sorry na OT-u, al u neku ruku je povezano sa temom.

Origin: mrxa | SteamID: mrxa88
15 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Ja sam neugodno iznenađen koliko naša dalekovidnica ima materijala snimljenih s zastarjelim 4:3 kamerama! Da ne povjeruješ...kakva li je to konzervativna i zastarjela firma s dobro uhljebljenim djelatnicima! S druge strane, za potrebe računa, opomena i ovrha koliko su mi do sada poslali, vjerojatno je trebalo posjeći jednu kompletnu šumu!

http://pljusak.com/sibenik_krvavice/wx.htm
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
BlackMoon kaže...

Ja sam neugodno iznenađen koliko naša dalekovidnica ima materijala snimljenih s zastarjelim 4:3 kamerama! Da ne povjeruješ...kakva li je to konzervativna i zastarjela firma s dobro uhljebljenim djelatnicima! S druge strane, za potrebe računa, opomena i ovrha koliko su mi do sada poslali, vjerojatno je trebalo posjeći jednu kompletnu šumu!

Jel ti imaš ideju koliko šuma treba posjeći za jednu kvalitetnu broadcast kameru? Pa da se svi iz threada skupite, ne biste ju mogli kupiti :) a jedan studio ih mora imati barem 5 komada.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
odjavljen
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

ja mislim da treba skupit veliku lovu za jedan studio koji bi radio digitalnu restauraciju nasih starih filmova i serija (naravno u hd inace cemu) tipa gruntovcani ,tko pjeva zlo ne misli... ovo novo ionak danas k. valja 
imam ja dosta šume pa se moze od mene pocet  

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 23:14 (Arnold Layne).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Da nisam ovdje procitao, nebi ni znao, bas nesto nisam palio tv u zadnje vrijeme. Osim HRT 3 i 4 jer se nadje dobrih dokumentaraca... ali koliko vidim na tim programima jos uvijek vlada 4:3 format nazalost.

MB ASRock alivenf7g-hdredy, Athalon64 4200+x2 na 2850mh, 2gb pc667mh crucial, power color ati hd2600pro 256 mb ddr3, HD 160gb sata2 Philips 190wv
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Father_Dougal kaže...
BlackMoon kaže...

Ja sam neugodno iznenađen koliko naša dalekovidnica ima materijala snimljenih s zastarjelim 4:3 kamerama! Da ne povjeruješ...kakva li je to konzervativna i zastarjela firma s dobro uhljebljenim djelatnicima! S druge strane, za potrebe računa, opomena i ovrha koliko su mi do sada poslali, vjerojatno je trebalo posjeći jednu kompletnu šumu!

Jel ti imaš ideju koliko šuma treba posjeći za jednu kvalitetnu broadcast kameru? Pa da se svi iz threada skupite, ne biste ju mogli kupiti :) a jedan studio ih mora imati barem 5 komada.

E sad, ili ne znaš cijenu jedne kvalitetne kamere, ili ne znaš otkupnu cijenu drva... U svakom slučaju, ova rečenica ti ne drži vodu, jer netko tko se ne razumije u jedno ili drugo bi mogao pomisliti da jedna takva kamera vrijedi kao pola sljemenske šume.

15 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Chronosus kaže...

Neki dan sam gledao ovaj film, i ide ako se ne varam od 1:1 formata pa sve do 21:9. Na bilo kojem 16:9 televizorima (skoro svi na svijetu) uvijek će se vidjeti horizonatalne crne crte ako se pusti izvorni materijal sa BD-a.

13 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Envy kaže...
Chronosus kaže...

Neki dan sam gledao ovaj film, i ide ako se ne varam od 1:1 formata pa sve do 21:9. Na bilo kojem 16:9 televizorima (skoro svi na svijetu) uvijek će se vidjeti horizonatalne crne crte ako se pusti izvorni materijal sa BD-a.

Naravno da hoće, kao i večina filmova snimljenih u 21:9. Not the point. 

 

Trenutno HRT1 i 2 na 4:3. Bravo!

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2013 13:51 (Chronosus).
16 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
mjaneci3 kaže...
E sad, ili ne znaš cijenu jedne kvalitetne kamere, ili ne znaš otkupnu cijenu drva... U svakom slučaju, ova rečenica ti ne drži vodu, jer netko tko se ne razumije u jedno ili drugo bi mogao pomisliti da jedna takva kamera vrijedi kao pola sljemenske šume.

:) point taken.

 

na netu se ne može naći cijena broadcast studijske kamere, jer su sve "per request only", no kako kvalitetne kamere koje se nose vanka koštaju od 30000 do 80000 $, slobodno mogu ustvrditi da studijske kamere koštaju od 60000 pa do 175000$, a možda i više... potraži malo Ikegami kamere, recimo, pa vidi cijene studijskih broadcast kamera, ako ih nađeš... :)

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
11 godina
neaktivan
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Ne razumijem ove koji opravdavaju 4:3 format za starije serije/filmove jer kao nisu ih dobili u 16/9... pa zašto moraju brljati sa formatima i 1 emisiju u 16:9 a drugu u 4:3.

 

Ja često gledam history channel i oni su odavno prešli na 16:9 i kada emitiraju snimke iz 2 svj. rata koje sigurno nisu u 16:9 jednostavno stave BOČNO 2 crne crte i gotovo a ne emitiraju u 4:3 formatu da ti TV rastegne sliku.

 
2 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

NIje mi jasno zašto HRT ne pređe na HD format stalno se pravdaju da je u eruopi SD evo ja imam kablovsku tv ovdje u bih i sve više stranih programa pogotovo dokumentarnih je u HD formatu. Npr ZDF HD koji je njemački nacionalni program kao HRT kod nas.

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
zeroname kaže...

NIje mi jasno zašto HRT ne pređe na HD format stalno se pravdaju da je u eruopi SD evo ja imam kablovsku tv ovdje u bih i sve više stranih programa pogotovo dokumentarnih je u HD formatu. Npr ZDF HD koji je njemački nacionalni program kao HRT kod nas.

Nemaju tehniku. Kamere stare 20 god. a dalje neću ić.

 

BTW vidjeh da je NeT u 16:9 već neko vrijeme...

Slušaj svoje srce! o_O ..... Eem. Who am I kidding? Samo budi logičan! :-)
10 godina
online
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format

Evo Liga prvaka "normalne" veličine. Konačno izgledaju ko ljudi a ne muhe koje lete po ekranu. {#}

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
13 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Kada samo usporedim prijenos na HRT-u i na Arenisport,pa Arena je miljama dalje po kvaliteti slike u SD-u,a mogu misliti kako izgleda 1080p
robimarko@gmail.com
13 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Nisam znao da je jedan od "featura" 16:9 omjera NEimanje scoreboarda :D

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein; originID: rake_HR
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2013 21:17 (gamer001).
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
robimarko kaže...
Kada samo usporedim prijenos na HRT-u i na Arenisport,pa Arena je miljama dalje po kvaliteti slike u SD-u,a mogu misliti kako izgleda 1080p

Imam arenasport 1234 u HD i slika je predivna.

10 godina
online
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
gamer001 kaže...

Nisam znao da je jedan od "featura" 16:9 omjera NEimanje scoreboarda :D

No i ti sad isto kompliciraš. Budi sretan da ti je veća slika i gotovo. Nemože i ovce i novce {#}

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
13 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Šteta što nemam arene sport u hd-u već samo sd-u,ali i ovo je kao što sam već rekao veliki napredak od hrta
robimarko@gmail.com
14 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Dobro da su se sjetili. NovaTV je već dosta dugo u HDu, a njima ne plaćamo ništa, tako da novci definitivno nisu razlog. 

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
Moj PC  
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice