MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor

poruka: 13
|
čitano: 3.607
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor".
16 godina
online
MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor

Iako nisu naveli radnu CPU frekvenciju za ovaj buduči jeftini ARM Quad Core procesor recimo da če radit na 1.2ghz.Znači jedan takav CPU ili SoC u Tabletu do 100dolara, eh kad bi se to na kraju tom cijenom okvirno preslikalo kod nas to bi onda bila fina kupnja.Dakle recimo za jedno 800kn dobiš 7 Tablet, sa ovakvim procesorom pa to bi stvarno bilo super ali ništa od toga kod nas pogotovo ne po ovakvoj cijeni.Trenutno kod nas za okvirno 800kn, može se kupit samo 7 Tablet sa Dual Core ARM procesorom i to je to ništa drugo a tako če bit i sljedeče godine bez greške.Cool

 

 

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor

nije mi jasno zašto na jeftinije proizvode stvaljaju čudna imena,mediatek baš zvuči jadno i jeftino dok kad čuješ za tegru 4 ili qualcom snapdragon 800 odmah znaš da su skuplji proizvodi

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
2 5 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor
blackalbum kaže...

nije mi jasno zašto na jeftinije proizvode stvaljaju čudna imena,mediatek baš zvuči jadno i jeftino dok kad čuješ za tegru 4 ili qualcom snapdragon 800 odmah znaš da su skuplji proizvodi

sve je stvar percepcije, da mediatek napravi neki hit soc i obriše pod sa snapdragonom 800 vidio bi onda kako bi ti mediatek zvučao moćno ;)

15 godina
neaktivan
offline
Re: MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor
blackalbum kaže...

nije mi jasno zašto na jeftinije proizvode stvaljaju čudna imena,mediatek baš zvuči jadno i jeftino dok kad čuješ za tegru 4 ili qualcom snapdragon 800 odmah znaš da su skuplji proizvodi

MediaTek je naziv tvrtke; prvo je bila dio UMC-a zadužen za dizajn čipseta za televizore i ostalu potrošačku elektroniku (stoga Media-), a 1997. je taj dio izdvojen u zasebnu tvrtku (korporaciju) MediaTek Inc. MediaTek nema neki brand, budući da je poslovna strategija ponuditi proizvođačima dobar SoC po dobroj cijeni, a ne reklamirati se krajnjem kupcu - većinu kupaca, pogotovo one koji nisu tehnički potkovani i koji su kupci uređaja zasnovanih na MediaTekovim čipovima ne zanima koji je SoC ugrađen, nego što uređaj može napraviti.

 

Sa druge strane, Nvidia i Qualcomm ulažu u marketing prema krajnjim kupcima reklamiranjem branda Tegra, odnosno Snapdragon. To ima smisla budući da ciljaju na tehnički osvještenu publiku koja kupuje uređaje iz višeg segmenta. Unutar tih brandova postoje različiti modeli - npr. kod Tegre 3 postoje T30L, T30, AP33 i T33, dok kod Snapdragona 800 postoje 8074, 8274, 8674, 8974 i 8974AB - pa je često potrebno dobro prekopati net da se sazna više podataka o ugrađenom SoC-u nego što se može doznati kada proizvođač navede da uređaj ima npr. Snapdragon 800. Primjerice, Snapdragon 400 serija ima 11 različitih modela s quad core Cortex-A7, te dual-core Krait 200 i Krait 300 jezgrama, tako da navođenje da uređaj ima Snapdragon 400 ne znači puno. Kod MediaTeka je jasno - ako je u specifikacijama uređaja naveden MT6577, točno se zna što se dobiva.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
15 godina
offline
Re: MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor
blackalbum kaže...

nije mi jasno zašto na jeftinije proizvode stvaljaju čudna imena,mediatek baš zvuči jadno i jeftino dok kad čuješ za tegru 4 ili qualcom snapdragon 800 odmah znaš da su skuplji proizvodi

Ne bih rekao da Mediatek zvuči jadno, posljednjih godina stekli su veliki ugled i postali pouzdan partner mnogih manjih i većih proizvođača, i što je nama krajnjim konzumentima i najvažnije, vrlo konkurentnim cijenama natjerali su i Qualcomm i nVidiu i Samsung na smanjenje cijena. Uz procesore daju i potpunu ostalu potrebnu logistiku (npr. layout matičnih ploča) što jako puno znači za manje proizvođače.

 

MediaTekova nomenklatura procesora je najjednostavnija i najčišća; kao što je hrx rekao, ne pakiraju prozivode sa "snapdragon" kerefekama i kojekakvim drugim oznakama, već koriste jednostavnu numeričku oznaku po kojoj upućeniji odmah mogu reći o kakvom se procesoru radi. Primjerice, svi procesori oznake 657X su dvojezgreni, četverojezgreni nose oznaku 658X, dok će osmojezgreni imati 659X.

12 godina
neaktivan
offline
MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor

malo sam nabrzaka prozujao guuglom,opcenito MediaTekovi procevi i nisu tako losi, usudio bih se reci mozda i najbolji u klasi, daju puno za te pare, najradije bi za te iste pare uzeo uredaj sa novim mediatekom nego sa starim snapdragonom... {#}

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor

Kupio sam Samsung Wave S8500 za 50 KN (officalno Bada OS, 1 GHz Cortex-A8, PowerVR SGX540 i ne zna se tocno koliko ima rama ali prema XDA-u ima 384 MB rama) i onda sam na kraju saznao da se moze staviti Android {#}

 

E sad, Wave nikada nije bio skup za svoje vrijeme (2010 god, vjerojatno zbog Bada-e) ali koliko vidim..... uopce nije los smartphone za svoju cijenu, u rangu je npr. Xperie mini st15i????

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 23:11 (lovac82).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor
lovac82 kaže...

Kupio sam Samsung Wave S8500 za 50 KN (officalno Bada OS, 1 GHz Cortex-A8, PowerVR SGX540 i ne zna se tocno koliko ima rama ali prema XDA-u ima 384 MB rama) i onda sam na kraju saznao da se moze staviti Android {#}

 

E sad, Wave nikada nije bio skup za svoje vrijeme (2010 god, vjerojatno zbog Bada-e) ali koliko vidim..... uopce nije los smartphone za svoju cijenu, u rangu je npr. Xperie mini st15i????

50 kn ?

#yolo
15 godina
neaktivan
offline
Re: MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor
nkdz kaže...

(...) Primjerice, svi procesori oznake 657X su dvojezgreni, četverojezgreni nose oznaku 658X, dok će osmojezgreni imati 659X.

Ne sasvim točno. MT6573 ima jednu ARM11 jezgru, MT6575 jednu Cortex-A9 jezgru, a MT6577 dvije Cortex-A9 jezgre. Svaki od ovih SoC-ova ima varijantu bez 3G mogućnosti - oznake su MT651x (x=3,5,7). Dodatno, mogu doći u M i T varijantama - M ima smanjen takt GPU-a, a T povećan takt i CPU-a i GPU-a (PowerVR SGX531). Nedavno je izbačen i MT6572, prvi dual core SoC s HSPA+ namijenjen najnižem segmentu - ima dvije Cortex-A7 jezgre i jednu Mali-400 jezgru.

 

MT658x su četverojezgreni SoC-ovi, MT6590 je četverojezgreni SoC namijenjen razvoju uređaja i nema GPU, ali podržava sve mobilne standarde koji su u upotrebi (od GSM preko xCDMA do LTE). MT6592 je osmerojezgreni dizajn koji ne koristi big.LITTLE koncept (do sada, 4 Cortex-A7 + 4 Cortex-A15 jezgri), nego doslovno ima 8 (Cortex-A7) jezgri u sebi.

 

Nema nekog striktnog pravila oko imenovanja čipseta, ali se neki uzorci mogu vidjeti. MT65xx su SoC-ovi namijenjeni smartphoneima, MT62xx su namijenjeni featurephoneovima, a MT81xx i MT83xx tabletima. MT53xx su čipseti za digitalne televizore, MT82xx za analogne televizore, MT33xx za GPS uređaje, MT6605 je NFC čip, MT13xx su namijenjeni DVD uređajima (1308/9 za PC, 1389 za potrošačke), ali postoje i MT85xx za njih, MT18xx čipseti za PC DVD-RW uređaje, MT19xx za PC Blu-Ray, itd.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
14 godina
neaktivan
offline
MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor
Ti Mediatekovi 4-coreovi su zasad prijevod za jeftiniji mob, s orgomnim power apetitom i dosta kaskaju za konkurencijom... Nadam se da se to mijenja nabolje
Ukoliko smatrate da sam vam svojim postom, citiranjem, ili odgovorom pomogao, uzmite u obzir stisnuti tipku ''Hvala'', hvala Vam :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor

Ne bih se složio ... Cortex-A7 jezgra je, s jedne strane, dizajnirana kao energetski učinkovit partner Cortex-A15 jezgre visokih performansi pri korištenju big.LITTLE koncepta. S druge strane, dizajniran je da u 2013.-2014. godini omogući proizvođačima uređaja da ponude smartphone s cijenom od oko 100 dolara, a koji nudi performanse smartphonea cijene 500 dolara iz 2010. godine.

 

Smartphone baziran na MT6572 SoC-u (2 x 1,2 GHz Cortex-A7 + Mali-400) već se može dobiti za manje od 70 dolara, a smartphone baziran na MT6589 SoC-u (4 x 1,2 GHz Cortex-A7 + PowerVR SGX544) može se dobiti i za manje od 150 dolara. AnTuTu benchmark pokazuje da MT6589 postiže oko 13000 bodova, MT6589T postiže oko 16500 bodova (CPU radi na max. 1,5 GHz umjesto 1,2 GHz, a GPU na 357 MHz umjesto na 286 MHz), dok MT6572 postiže oko 8400 bodova. Za usporedbu, Snapdragon bazirani Galaxy SIII i Nexus 4 postižu oko 15500 bodova, dok Exynos bazirani SIII postiže oko 12500 bodova.

 

28 nm Cortex-A7 jezgra je vrlo "jeftina" - površine je samo 0,45 mm2 i nudi performanse 45 nm Cortex-A8 jezgre uz preko 5 puta manju potrošnju energije. Četiri jezgre zauzimaju manje od 2 mm2, dovoljno su brze za gotovo sve vrste poslova, a prostorni i energetski budžet se može potrošiti na veći i snažniji GPU.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
15 godina
offline
MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor

Kao ponosni vlasnik Prestigia 5044 koji ima quad Mediatek proc, imam samo rijeci hvale za dotični mob. Uređaj sa tim SOCom doslovno leti, lag skoro i da ne postoji a dosta je nježan prema bateriji. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MediaTekov jeftini četverojezgreni procesor
sveupitni kaže...
lovac82 kaže...

Kupio sam Samsung Wave S8500 za 50 KN (officalno Bada OS, 1 GHz Cortex-A8, PowerVR SGX540 i ne zna se tocno koliko ima rama ali prema XDA-u ima 384 MB rama) i onda sam na kraju saznao da se moze staviti Android {#}

 

E sad, Wave nikada nije bio skup za svoje vrijeme (2010 god, vjerojatno zbog Bada-e) ali koliko vidim..... uopce nije los smartphone za svoju cijenu, u rangu je npr. Xperie mini st15i????

50 kn ?

Polovan..... mob je inace katastrofa kada je na njemu Bada, vjerojatno sam ga zato i mogao kupiti za toliko novaca hh (btw prodavac ionako ima vise smartphone-a). Koliko vidim na yt-u, s Androidom radi dosta bolje...

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice