Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

poruka: 258
|
čitano: 19.973
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa".
12 godina
protjeran
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Ne možemo spoznati što je sve nemoguće dok ne spoznamo što je sve moguće.

Ne možemo spoznati što je sve moguće dok ne spoznamo što je sve nemoguće.

Death closes all: but something ere the end, Some work of noble note, may yet be done, Not unbecoming men that strove with Gods....Come, my friends, Tis not too late to seek a newer world
 
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Crni psiću, umjesto da čitaš o stvarima o kojima ne znaš ništa, a pričaš, ti pokušavaš postati prijatelj s mojim jednorogom.

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Stao sam na četvrtoj stranici i sada nastavim čitati jer je tema još uvijek aktivna, ali vidim da je otišlo u poznatom smjeru. Kako to uvijek biva na bug.hr-u nađu se dva tri ega koje zaboli za temu i spamaju gluposti kako bi sebi dokazali da su u pravu. Počelo je zanimljivo, ali nakon toga ste se krenuli ponavljat i vrtit u krug te je ono što se dalo navest u dva citata, pretvoreno u tri stranice dosadnog štiva.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
NiramX kaže...

 

Niti blizu. Kao prvo, naša svijst je u svakom trenutku ograničena sama sobom. Morala bi odbaciti samu sebe da uvidi što se skriva iza nje.

 Postoje naznake da je svijest samo privid. Odluke se izgleda donose podsvjesno, a svijest samo biva obaviještena o njima.

Ovo je zapravo veći udar na naš ego od pitanja jesmo li u simulaciji. Prvo evolucija, sad ni ta svijest nije zapravo nešto, a krenuli smo od tako dobre pretpostavke (da pretpostavke, istine), da smo kreirani na božju sliku i priliku. Sve smo pokvarili tom radoznalošću.

 Kad smo kod svijesti, znate li za ovaj slučaj? Čovjek sa samo 10% mozga, svjestan, relatino normalan. Naučnici nemogu doći ksebi od čuda. Ljudi sa daleko manjim oštećenjima mozga su u komi, oduzeti, s napadajima, nemogućnošću kontroliranja tjelesnih funkcija, bez govora... ovaj piči.
http://www.sciencealert.com/a-man-who-lives-without-90-of-his-brain-is-challenging-our-understanding-of-consciousness?:_sciencealert-lates___=

phoenix2003 kaže...
Sum_of_all_fears kaže...
... a da ne govorimo o superclusterima i ostalim ogromnim stvarima u svemiru)

Supercluster-i su mala maca! Ja danima nisam spavao kad sam čuo za Great Attractor.

 To je disputano, odnosno korigirano. Znam da je bio spominjan i dark flow. Bila je greška u očitanju redshifta (Malmquist bias) zbog toga što se anomalija nalazi negdje iza mliječne staze koja nam ometa obzervaciju i čini mi se da je u međuvremenu pronađeno da nas sve skupa privlači još veći supercluster.
...........
Nego da se vratim na to da smo svi simulacija. Jeste li svjesni zgodne teoretske mogućnosti da je između sada.... 
... i sada možda netko sejvao i isključio ili pauzirao simulaciju na godinu, stoljeće... milijardu godina.... a mi nebi imali nikakvog pojma da smo bili pauzirani ili negdje sejvani i potom isključeni na eone. 
Postoje promišljanja da su tvorci simulacije toliko stari da svemir u kojem oni obitavaju više nema dostatne energije. Stoga im je duboki san i život u simulaciji jedini način postojanja, dok ne iznađu izlaz u novi svemir, 
ili uzgoje i pričekaju da dostatno naraste i razvije se koji prikladnih karakteristika.  
Da me ne napadnete da to nije znanstveno - naravno da nije. To su spekulacije. Meni bile zabavne za čitanje, razvijaju maštu, pa da prenesem. Astronom Paul Davies-posljednje tri minute

Visak kaže...
NiramX kaže...

 

Niti blizu. Kao prvo, naša svijst je u svakom trenutku ograničena sama sobom. Morala bi odbaciti samu sebe da uvidi što se skriva iza nje.

 Postoje naznake da je svijest samo privid. Odluke se izgleda donose podsvjesno, a svijest samo biva obaviještena o njima.

Ovo je zapravo veći udar na naš ego od pitanja jesmo li u simulaciji. Prvo evolucija, sad ni ta svijest nije zapravo nešto, a krenuli smo od tako dobre pretpostavke (da pretpostavke, istine), da smo kreirani na božju sliku i priliku. Sve smo pokvarili tom radoznalošću.

Da, postoje dokazano dvije paralelne svijesti. Podsvjesna kontrolira veći dio dana. To je ono kad se nemožete sjetiti gdje ste ostavili ključeve. 
Sjećate li se koji je napor bio kada ste prvi put učili čitati ili bili u vozačkoj školi? Mučite se, a što više pažnje posvećujete zadatku sve ste sporiji i 
više grešaka radite. Kada se konačno vještina dovoljno usvoji, prelazi u podsvjest koja u biti kontrolira mnoge postupke: vrlo je brza, paralelizirana, ali 
ima mali "buffer" stoga instantno zaboravljamo stvari obavljene u "autopilotu" odnosno podsvjesti.
Postoje ljudi koji nemaju odvojene te dvije stvari. Najpoznatiji primjer su autistična djeca, podgrupa tzv. savanti.
Njima je vrlo teško funkcionirati samostalno, jer nemaju autopilota. Ali im je buffer ogroman, te pamte najbanalnije stvari i radnje poput filma u glavi.
Kao i obično ja volim švajznuti linkove, pa koga zanima ima bbc neš reć na tu...

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2016 7:26 (overhaul).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
overhaul kaže...

 Kad smo kod svijesti, znate li za ovaj slučaj? Čovjek sa samo 10% mozga, svjestan, relatino normalan. Naučnici nemogu doći ksebi od čuda. Ljudi sa daleko manjim oštećenjima mozga su u komi, oduzeti, s napadajima, nemogućnošću kontroliranja tjelesnih funkcija, bez govora... ovaj piči.
http://www.sciencealert.com/a-man-who-lives-without-90-of-his-brain-is-challenging-our-understanding-of-consciousness?:_sciencealert-lates___=

Evo je samo ekstremni slučaj, ali je već poznato da kod djece s oštećenjima mozga često preostali dijelovi mozga preuzimaju funkcije oštećenih dijelova. Čak se ni operativno liječenje epilepsije ne radi prije određene dobi jer se može dogoditi da drugi dio mozga poništi operaciju.

 

Mozak se ne razvija samo tijekom trudnoće, već se nastavlja "modelirati" i kasnije, a što smo stariji to se razvija sve sporije, pa su u dječjoj dobi ovakve stvari moguće, dok 40-o godišnjak s moždanim već ima velikih problema za ponovno naučiti stvari izgubljene oštećenjem mozga. Kod njega su problemi krenuli u djetinjstvu, a to je vjerojatno utjecalo i na plastičnost mozga u kasnijoj dobi.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2016 7:44 (MrBlc).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
overhaul kaže...

Nego da se vratim na to da smo svi simulacija. Jeste li svjesni zgodne teoretske mogućnosti da je između sada.... 
... i sada možda netko sejvao i isključio ili pauzirao simulaciju na godinu, stoljeće... milijardu godina.... a mi nebi imali nikakvog pojma da smo bili pauzirani ili negdje sejvani i potom isključeni na eone. 
Postoje promišljanja da su tvorci simulacije toliko stari da svemir u kojem oni obitavaju više nema dostatne energije. Stoga im je duboki san i život u simulaciji jedini način postojanja, dok ne iznađu izlaz u novi svemir, 
ili uzgoje i pričekaju da dostatno naraste i razvije se koji prikladnih karakteristika.  
Da me ne napadnete da to nije znanstveno - naravno da nije. To su spekulacije. Meni bile zabavne za čitanje, razvijaju maštu, pa da prenesem. Astronom Paul Davies-posljednje tri minute

 Pa u tome i je štos, možeš izmisliti milijun različitih priča koje 'objašnjavaju' porijeklo svemira, a sve su neprovjerljive i zapravo ništa ne objašnjavaju. No nekome se jako svide i onda druge uvjeravaju da je baš njihov bog ili alien naš stvoritelj.

Sličan pristup je i u ovoj raspravi sa sviješću koja lebdi, ne zna se gdje i kako, ali su neki sasvim sigurni da je tako.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
overhaul kaže...
Visak kaže...
NiramX kaže...

 

Niti blizu. Kao prvo, naša svijst je u svakom trenutku ograničena sama sobom. Morala bi odbaciti samu sebe da uvidi što se skriva iza nje.

 Postoje naznake da je svijest samo privid. Odluke se izgleda donose podsvjesno, a svijest samo biva obaviještena o njima.

Ovo je zapravo veći udar na naš ego od pitanja jesmo li u simulaciji. Prvo evolucija, sad ni ta svijest nije zapravo nešto, a krenuli smo od tako dobre pretpostavke (da pretpostavke, istine), da smo kreirani na božju sliku i priliku. Sve smo pokvarili tom radoznalošću.

 Kad smo kod svijesti, znate li za ovaj slučaj? Čovjek sa samo 10% mozga, svjestan, relatino normalan. Naučnici nemogu doći ksebi od čuda. Ljudi sa daleko manjim oštećenjima mozga su u komi, oduzeti, s napadajima, nemogućnošću kontroliranja tjelesnih funkcija, bez govora... ovaj piči.
http://www.sciencealert.com/a-man-who-lives-without-90-of-his-brain-is-challenging-our-understanding-of-consciousness?:_sciencealert-lates___=

Podsjetio si me, o tome sam pisao jednom prilikom. Taj slučaj , ako ništa drugo, proturiječi hipotezi da mozak proizvodi svijest. Jer prema svemu što pretpostavljamo o korelaciji mozak-svijest, u ovom slučaju biva dovedeno u pitanje. Neuroplasticitet, mislim da ne može dat dostatan odgovor s obzirom da pajdo nema 90% neurona. Tako da se tu praktički nema što "plasticirat". Komputacionistička pretpostavka da određeni broj neurona sačinjava i omogućuje svijest, pada u vodu nakon ovog slučaja. To, dalje znači da AI i svijest u transhumanističkoj paradigmi ne drži vodu... Da, znamenit slučaj svakako.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
15 godina
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Znači, odstranimo mozak, ali i dalje imamo svijest?

Rvat katolik!
 
1 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
overhaul kaže...

Nego da se vratim na to da smo svi simulacija. Jeste li svjesni zgodne teoretske mogućnosti da je između sada.... 
... i sada možda netko sejvao i isključio ili pauzirao simulaciju na godinu, stoljeće... milijardu godina.... a mi nebi imali nikakvog pojma da smo bili pauzirani ili negdje sejvani i potom isključeni na eone. 
Postoje promišljanja da su tvorci simulacije toliko stari da svemir u kojem oni obitavaju više nema dostatne energije. Stoga im je duboki san i život u simulaciji jedini način postojanja, dok ne iznađu izlaz u novi svemir, 
ili uzgoje i pričekaju da dostatno naraste i razvije se koji prikladnih karakteristika.  
Da me ne napadnete da to nije znanstveno - naravno da nije. To su spekulacije. Meni bile zabavne za čitanje, razvijaju maštu, pa da prenesem. Astronom Paul Davies-posljednje tri minute

 Pa u tome i je štos, možeš izmisliti milijun različitih priča koje 'objašnjavaju' porijeklo svemira, a sve su neprovjerljive i zapravo ništa ne objašnjavaju. No nekome se jako svide i onda druge uvjeravaju da je baš njihov bog ili alien naš stvoritelj.

Sličan pristup je i u ovoj raspravi sa sviješću koja lebdi, ne zna se gdje i kako, ali su neki sasvim sigurni da je tako.

Multiverse hipoteza isto tako nije provjerljiva pa se uzima u obzir samo da se predvlada tzv. antropički princip, jer se ne može statistički opravdati fine tuning prirodnih konstanti i sl. Nju pretpostavljam prihvaćaš kao validnu hipotezu i ona je znanstvena? 

 

Edit - rekao bih, znanstvenija hipoteza je da živimo u simuliranoj stvarnosti nego da postoji beskonačan broj svemira. Sama činjenica da je informacija podjednako važna komponenta kao i materija/energija u suvremenoj fizici, barem aludira na nešto kao što je simulirana stvarnost, dok multiverse aludira na nešto manje provjerljivo od mog prike jednoroga.

 

O svijesti koja lebdi jako puno znaš, redovito čitaš pa imaš sve potrebne informacije, stoga te slušam pozorno... Imaš prospektivnu studiju spomenutog Sam Parnie i iands instituta relstivno nedavno objavljenu, u kojoj minimalno jedan slučaj potvrđuje početnu hipotezu o tzv. lebdećoj svijesti. No s obzirom da se to ne uklapa u tvoj pogled na svijest i svijet, sigurno ćeš pronaći način na koji ćeš obezvrijediti njihovo istraživanje, iako je samo taj jedan slučaj dovoljan da se opovrgne hipoteza koje se držiš ko pjan plota. No nema veze, sve značajnije promjene u društvenoj paradigmi dolaze sa velikim otporom, tako će i ova. Nekolicina ovdje su školski primjer. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2016 9:42 (eywa33).
12 godina
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

tko izmisli paypal, teslu, spacex... može tvrditi što god mu padne na pamet - i pametniji je od 99% ostatka svijeta. u svakom slučaju, ovakvi razigrani galićevi tekstovi su dobrodošlo osvježenje u bugu... i neka ih je čim više.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2016 9:53 (ludi kekec).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
ludi kekec kaže...

tko izmisli paypal, teslu, spacex... može tvrditi što god mu padne na pamet - i pametniji je od 99% ostatka svijeta

Ako Musk kaže da ti si ti malo majmunče, jel to znači da je u pravu?

Rvat katolik!
12 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

pa u odnosu na njega vjerojatno jesam... nažalost....

15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
ludi kekec kaže...

pa u odnosu na njega vjerojatno jesam... nažalost....

Glupo ti je razmišljanje. To što nisi CEO neke jebene firme ne znači da si lošiji od njega, niti znači da je on vrijedniji od tebe. Daj si malo samopoštovanja čoeče!

Rvat katolik!
12 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

samopoštovanje ne znači biti totalno nekritičan. ne tvrdim ja da je musk bolji čovjek od mene, ali definitivno je beskrajno bolji inovator, vizionar, stučnjak itd. bilo bi mi draže da to nije tako, ali što se tu može. da smo musk i ja jednaki, ne bi ti ovdje sada ubijao vrijeme sa mnom... ;)

15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
ludi kekec kaže...

samopoštovanje ne znači biti totalno nekritičan. ne tvrdim ja da je musk bolji čovjek od mene, ali definitivno je beskrajno bolji inovator, vizionar, stučnjak itd. bilo bi mi draže da to nije tako, ali što se tu može. da smo musk i ja jednaki, ne bi ti ovdje sada ubijao vrijeme sa mnom... ;)

Eto vidis, ja sam inovativniji od Muska. Brljim po forumu i dobivam placu.

Rvat katolik!
14 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
tnakir kaže...
ludi kekec kaže...

samopoštovanje ne znači biti totalno nekritičan. ne tvrdim ja da je musk bolji čovjek od mene, ali definitivno je beskrajno bolji inovator, vizionar, stučnjak itd. bilo bi mi draže da to nije tako, ali što se tu može. da smo musk i ja jednaki, ne bi ti ovdje sada ubijao vrijeme sa mnom... ;)

Eto vidis, ja sam inovativniji od Muska. Brljim po forumu i dobivam placu.

E, jesi ga zajebo svaka ti čast!

15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
phoenix2003 kaže...
tnakir kaže...
ludi kekec kaže...

samopoštovanje ne znači biti totalno nekritičan. ne tvrdim ja da je musk bolji čovjek od mene, ali definitivno je beskrajno bolji inovator, vizionar, stučnjak itd. bilo bi mi draže da to nije tako, ali što se tu može. da smo musk i ja jednaki, ne bi ti ovdje sada ubijao vrijeme sa mnom... ;)

Eto vidis, ja sam inovativniji od Muska. Brljim po forumu i dobivam placu.

E, jesi ga zajebo svaka ti čast!

A nisam se ni potrudio :)

Rvat katolik!
15 godina
online
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
phoenix2003 kaže...
tnakir kaže...
ludi kekec kaže...

samopoštovanje ne znači biti totalno nekritičan. ne tvrdim ja da je musk bolji čovjek od mene, ali definitivno je beskrajno bolji inovator, vizionar, stučnjak itd. bilo bi mi draže da to nije tako, ali što se tu može. da smo musk i ja jednaki, ne bi ti ovdje sada ubijao vrijeme sa mnom... ;)

Eto vidis, ja sam inovativniji od Muska. Brljim po forumu i dobivam placu.

E, jesi ga zajebo svaka ti čast!

uvijek mi je smiješno vidjet ovo tipično životinjsko glađenje muda jedno drugome nakon dobivene bitne iako očito izgubljenog rata

15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Ges kaže...

uvijek mi je smiješno vidjet ovo tipično životinjsko glađenje muda jedno drugome nakon dobivene bitne iako očito izgubljenog rata

Koji rat, koja muda, koji vrag? Mi se zayebajemo, a vi na sve to gledate kao urotu protiv vas alternativaca. Nitko se ovdje ne bori, nema nikakvog rata, nema nikakvih strana, samo zdrava (nekad malo manje zdrava) rasprava, razmjena informacija, malo galame i malo zajebancije. Tome i sluzi forum.

Rvat katolik!
16 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
tnakir kaže...
Ges kaže...

uvijek mi je smiješno vidjet ovo tipično životinjsko glađenje muda jedno drugome nakon dobivene bitne iako očito izgubljenog rata

Koji rat, koja muda, koji vrag? Mi se zayebajemo, a vi na sve to gledate kao urotu protiv vas alternativaca. Nitko se ovdje ne bori, nema nikakvog rata, nema nikakvih strana, samo zdrava (nekad malo manje zdrava) rasprava, razmjena informacija, malo galame i malo zajebancije. Tome i sluzi forum.

 Tako je. Ovo je ljetna popodnevna kavica. Dobro izgleda da je netko naručio i pivo pa se razvuzlao, ali šta sad :)

eywa33 kaže...

Multiverse hipoteza isto tako nije provjerljiva pa se uzima u obzir samo da se predvlada tzv. antropički princip, jer se ne može statistički opravdati fine tuning prirodnih konstanti i sl. Nju pretpostavljam prihvaćaš kao validnu hipotezu i ona je znanstvena? 

 

 E sad... Meni je multiverse i bilo koje beskonačnosti intuitivno odvratne. Ono, maltene kao mentalno struganje noktima po ploči.
Međutim, to nisu u biti ideje izvučene iz bujne mašte. 
Detaljna mapiranja kozmičkog pozadinskog zračenja su otkrila čudne anomalije koje su matematički objašnjive... multiverse teorijom.
http://www.wired.com/2014/11/multiverse-big-bang/
https://www.newscientist.com/article/2063204-mystery-bright-spots-could-be-first-glimpse-of-another-universe/
no ovo je istovremeno i dobar i primjer da naučnici ne propovjedaju svoju istinu, nego odmah propitkuju i kritički podvrgavaju provjerama, bez obzira koliki autoritet ima ime koje je pojedinu hipotezu predložio:
http://gizmodo.com/we-probably-havent-found-evidence-for-the-multiverse-1740611389

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2016 17:35 (overhaul).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Multiverse hipoteza isto tako nije provjerljiva pa se uzima u obzir samo da se predvlada tzv. antropički princip, jer se ne može statistički opravdati fine tuning prirodnih konstanti i sl. Nju pretpostavljam prihvaćaš kao validnu hipotezu i ona je znanstvena? 

 

Edit - rekao bih, znanstvenija hipoteza je da živimo u simuliranoj stvarnosti nego da postoji beskonačan broj svemira. Sama činjenica da je informacija podjednako važna komponenta kao i materija/energija u suvremenoj fizici, barem aludira na nešto kao što je simulirana stvarnost, dok multiverse aludira na nešto manje provjerljivo od mog prike jednoroga.

 

O svijesti koja lebdi jako puno znaš, redovito čitaš pa imaš sve potrebne informacije, stoga te slušam pozorno... Imaš prospektivnu studiju spomenutog Sam Parnie i iands instituta relstivno nedavno objavljenu, u kojoj minimalno jedan slučaj potvrđuje početnu hipotezu o tzv. lebdećoj svijesti. No s obzirom da se to ne uklapa u tvoj pogled na svijest i svijet, sigurno ćeš pronaći način na koji ćeš obezvrijediti njihovo istraživanje, iako je samo taj jedan slučaj dovoljan da se opovrgne hipoteza koje se držiš ko pjan plota. No nema veze, sve značajnije promjene u društvenoj paradigmi dolaze sa velikim otporom, tako će i ova. Nekolicina ovdje su školski primjer. 

 Hipoteza o višestrukim svemirima se nadovezuje na ČINJENICU postojanja ovog svemira. S druge strane vi imate hipotezu o lebdećoj svijesti koja i sama lebdi, jer nema nikakve osnove, pa vam nužno treba nešto za što bi se uhvatili i onda se izmišljaju i 'istražuju' NDE iskustva (odvojenost tijela i duše kao ideja je puno starija od istraživanja NDE, dok je multiverse starija ideja od fine tuninga, pa očito nije zbog toga izmišljena). NDE su vjerodostojna poput ukazanja u Međugorju, pogotovo ako ih istražuje netko tko i sam vjeruje u to. Višestruki svemiri su špekulacija na osnovi nečeg stvarnog, lebdeća svijest je fantazija bez ikakve osnove, no ni višestruki svemiri se zasad ne smatraju ozbiljnom znanstvenom hipotezom, pa LS ima još manje kredibiliteta. 

 

Što se 'otvorenosti' tiče, ne shvaćam po kojim kriterijima ti prihvaćaš LS, a odbacuješ (ako odbacuješ), ljude-guštere, Marijina ukazanja, tarot, astrologiju, reiki i Baba Vangu. Ja sam skeptik i trudim se dosljedno propitivati spoznaje. Materjalizam za sada prolazi, ostali baš i ne, ne zato što mi je draži, nego zato što za razliku od ostalih daje nesumnjivo točne odgovore (uz brdo još neriješenih i poluriješenih problema). Više puta sam tražio da navedete neku praktičnu primjenu vaših 'saznanja', no toga naprosto nema. Imate priču koja je vama cool i daje vam osjećaj da znate nešto što drugi ne znaju, no u praksi imate drek.

 

Iluzionisti mogu pred tvojim očima izvesti nešto neobjašnjivo, no ne pomišljamo da se radi o nečem natprirodnom, jer pošteno kažu da je trik. Napravi istu stvar tvrdeći da je sve stvarno i tko ima određene predispozicije će ti povjerovati. Nekima je stvarnost, ma koliko fascinantna bila, predosadna, pa traže i hrane svoje jednoroge.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
odjavljen
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Pričaš gluposti potkrijepljene glupostima. Multiverse nema nikakve moguće empirijske verifikacije. Empirijski nije verifikabilna teorija, no svejedno pričaš o njoj. Svijest koja lebdi, vjerovao ili ne, koliko god tebi bilo nevjerojatno, verifikabilna je hipoteza i postoje ljudi koji su je pokušali verificirati, staviti pod empirijsku znanstvenu metodologiju, no tvoj uskogrudni pogled te priječi da prihvatiš uopće takvu mogućnost što te po svim prilikama čini filozofom, i to lošim. Većina filozofa znanosti, koji barataju činjenicama proizašlim iz prave znanosti, a ne glupostima nadrobljenih u Dawkinsovoj knjizi (i autorima njemu sličnim), slažu se da je multiverse neprovjerljiva glupost i objašnjenje gore i gotovo kompliciranije od hipoteze Boga, što po jednom od osnovnih znanstvenih principa treba odbaciti jer je kompliciranije od početnog pitanja... No tebe zadovoljava jer je (kvazi)naturalističko objašnjenje koje se ne može apsolutno ni na koji način potvrditi? Ne postoji teorija koja može dati odgovor na pitanje zašto išta postoji, a naturalizam kojeg glorificiraš je gluparija koju zastupaju tek rijetki loše informirani loši filozofi. 

 

Isprike na oštrijem pristupu, no samo pokušavam biti iskren i izravan. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Pričaš gluposti potkrijepljene glupostima. Multiverse nema nikakve moguće empirijske verifikacije. Empirijski nije verifikabilna teorija, no svejedno pričaš o njoj. Svijest koja lebdi, vjerovao ili ne, koliko god tebi bilo nevjerojatno, verifikabilna je hipoteza i postoje ljudi koji su je pokušali verificirati, staviti pod empirijsku znanstvenu metodologiju, no tvoj uskogrudni pogled te priječi da prihvatiš uopće takvu mogućnost što te po svim prilikama čini filozofom, i to lošim. Većina filozofa znanosti, koji barataju činjenicama proizašlim iz prave znanosti, a ne glupostima nadrobljenih u Dawkinsovoj knjizi (i autorima njemu sličnim), slažu se da je multiverse neprovjerljiva glupost i objašnjenje gore i gotovo kompliciranije od hipoteze Boga, što po jednom od osnovnih znanstvenih principa treba odbaciti jer je kompliciranije od početnog pitanja... No tebe zadovoljava jer je (kvazi)naturalističko objašnjenje koje se ne može apsolutno ni na koji način potvrditi? Ne postoji teorija koja može dati odgovor na pitanje zašto išta postoji, a naturalizam kojeg glorificiraš je gluparija koju zastupaju tek rijetki loše informirani loši filozofi. 

 

Isprike na oštrijem pristupu, no samo pokušavam biti iskren i izravan. 

 Ako netko priča gluposti to si ti. Multiverse si ti spomenuo, a sada meni predbacuješ da pričam o njemu???

Lijepo sam napisao da je špekulacija i da se ne smatra ozbiljnom znanstvenom hipotezom, što ti tu nije jasno?

 

Cijelo vrijeme pričaš kako je lebdeća svijest divna i krasna, maltene opipljiva, ali nisi dao ni jedan konkretan odgovor ili link. Odgovori napokon na koji način je verifikabilna, kako je prošao pokušaj verifikacije, što točno znamo o njoj i kako to možemo provjeriti. Daj jednu praktičnu primjenu tih vaših saznanja.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
Cijelo vrijeme pričaš kako je lebdeća svijest divna i krasna, maltene opipljiva, ali nisi dao ni jedan konkretan odgovor ili link. Odgovori napokon na koji način je verifikabilna, kako je prošao pokušaj verifikacije, što točno znamo o njoj i kako to možemo provjeriti. Daj jednu praktičnu primjenu tih vaših saznanja.

Možda ovo?

 

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...

 Hipoteza o višestrukim svemirima se nadovezuje na ČINJENICU postojanja ovog svemira. S druge strane vi imate hipotezu o lebdećoj svijesti koja i sama lebdi, jer nema nikakve osnove, pa vam nužno treba nešto za što bi se uhvatili i onda se izmišljaju i 'istražuju' NDE iskustva (odvojenost tijela i duše kao ideja je puno starija od istraživanja NDE, dok je multiverse starija ideja od fine tuninga, pa očito nije zbog toga izmišljena). NDE su vjerodostojna poput ukazanja u Međugorju, pogotovo ako ih istražuje netko tko i sam vjeruje u to. Višestruki svemiri su špekulacija na osnovi nečeg stvarnog, lebdeća svijest je fantazija bez ikakve osnove, no ni višestruki svemiri se zasad ne smatraju ozbiljnom znanstvenom hipotezom, pa LS ima još manje kredibiliteta. 

 

Što se 'otvorenosti' tiče, ne shvaćam po kojim kriterijima ti prihvaćaš LS, a odbacuješ (ako odbacuješ), ljude-guštere, Marijina ukazanja, tarot, astrologiju, reiki i Baba Vangu. Ja sam skeptik i trudim se dosljedno propitivati spoznaje. Materjalizam za sada prolazi, ostali baš i ne, ne zato što mi je draži, nego zato što za razliku od ostalih daje nesumnjivo točne odgovore (uz brdo još neriješenih i poluriješenih problema). Više puta sam tražio da navedete neku praktičnu primjenu vaših 'saznanja', no toga naprosto nema. Imate priču koja je vama cool i daje vam osjećaj da znate nešto što drugi ne znaju, no u praksi imate drek.

 

Iluzionisti mogu pred tvojim očima izvesti nešto neobjašnjivo, no ne pomišljamo da se radi o nečem natprirodnom, jer pošteno kažu da je trik. Napravi istu stvar tvrdeći da je sve stvarno i tko ima određene predispozicije će ti povjerovati. Nekima je stvarnost, ma koliko fascinantna bila, predosadna, pa traže i hrane svoje jednoroge.

 

Visak kaže...

 Ako netko priča gluposti to si ti. Multiverse si ti spomenuo, a sada meni predbacuješ da pričam o njemu???

Lijepo sam napisao da je špekulacija i da se ne smatra ozbiljnom znanstvenom hipotezom, što ti tu nije jasno?

 

Cijelo vrijeme pričaš kako je lebdeća svijest divna i krasna, maltene opipljiva, ali nisi dao ni jedan konkretan odgovor ili link. Odgovori napokon na koji način je verifikabilna, kako je prošao pokušaj verifikacije, što točno znamo o njoj i kako to možemo provjeriti. Daj jednu praktičnu primjenu tih vaših saznanja.

 

Vodiš sam sebe negdje odakle se ne možeš izvući. Znači činjenica da ovaj svemir postoji vodi do neprovjerljive hipoteze da postoji bezbroj svemira? Izvrsna hipoteza.

 

S druge strane, "mi" imamo svijest koja predstavlja ponajteži problem naturalističkoj interpretaciji, a po tebi je ona što točno? Pi**rija pretpostavljam? Ja smatram da je svijest fundamentalna supstancija stvarnosti te da je naturalistička hipoteza niti dotiče. Već sam rekao, a to je činjenica koja se jednostavnom logikom može ustvrditi, da je najbolje naturalističko objašnjenje svijesti - odbaciti je. Mislio sam te pitat tvoj stav i "teoriju" o svijesti jer ćemo se tu najprije razići, no mislim da mi nemaš što ponudit a što nisam već pročitao od nekih ljudi koji se, za razliku od tebe, bave tim problemom. Riječ je tu o filozofiji znanosti, što nije znanost već umna gimnastika kojom se znanstvena dostignuća želi iskoristiti za - u ovom slučaju - rješavanje problema svijesti. 

 

Što se tiče "LS" (zanimljivu sintagmu si skrojio, možda je budem negdje u pisanju i koristio, hvala) - ona je validna, verifikabilna i znanstvena hipoteza što god ti mislio o tome. Znanstvena je jer se dade provjeriti, za razliku od mv "teorije". Već sam spomenuo iands-ovo istraživanje koje je nedavno objavljeno i to sam već spomenuo ako nisi primjetio, evo ovdje. Otvori oči. Istraživanje je straight-forward, jednostavno, hipoteza je provjerljiva, a metodologija jasna. Ako ne želiš čitat (a pretpostavljam da nećeš), mogu ti dati kratku verziju: od x slučajeva, 1 slučaj je potvrdio hipotezu, ne doduše po predviđenoj metodologiji no to ne znači da je hipoteza netočna, već da je metodologiju teško pratit, te ju je potrebno proširiti s tim da se pazi na dosljednost i verifikabilnost.

 

Na ove dawkinovske floskule o jednorozima, vilama i sličnim izmišljotinama se ne želim uopće osvrtati jer su plitke, dječje i neozbiljne... Takve ideje nijedan ozbiljan ateist/naturalist neće spominjati kao nešto što bi potreslo onog koji drži drugačiji svjetonazor. Recimo jedan Tim Maudlin, filozof znanosti, koplja iznad ridikuloznog Dawkinsa (i njemu sličnih) koji je jedan od popularizatora floskula koje spominješ, nikad neće odlaziti u takav tip argumentiranja jer je za razliku od tzv. novih ateista intelektualno pošten tip kojeg ću uvijek rado

, pročitat i poštivat s obzirom na pristup problemu kojeg ti i tebi slični ismijavaju praveći od sebe jednostavno loše filozofe, i još lošije poznavatelje znanosti, barem povijesti znanosti.

Jedan recimo Galileo, kojeg se smatra začetnikom moderne znanosti, bio je teist i tvrdio da je Bog, napisavši "knjigu" nazvanu priroda, htio da i mi ljudi koristimo razum, misao i intelekt kako bismo otkrivali ono što je On već promislio stvorivši ovaj elegantni svemir, matematiku, prirodne zakone etc. Je li po tebi on isto trebao odgovarati na jeftine provokacije o vilama, jednorozima upućene od tipova poput tebe, dok je radio teleskop u svom sobičku kojim ćeš sutra gledati Jupiter i njegove mjesece? 

 

Kad sam rekao da si loš poznavatelj znanosti, to tvrdim odgovorno na temelju toga što je materijalizam (kojeg gore spominješ) trenutno, kako je rekao C.Fields u onom klipu kojeg sam ranije linkao, prava lebdeća hipoteza koja, osim što samo mislimo da je stvarna (materija)- jer što ćeš, pipamo i osjećamo tvrdoću zida, vlažnost vode i kad lupiš šakom ona boli - nema apsolutno nikakvo uporište u najskrupuloznijoj znanstvenoj teoriji - kvantnoj. Jedina teorija koja je potvrđena svaki put, čvrsto, jasno, samo nažalost i protuintuitivno, tvrdi da je ono što ti smatraš materijom, sve osim materije. Nisam fizičar, no volim misliti da sam upućen u teoriju kvantne mehanike i ono što ona implicira s obzirom na "materijalističku" hipotezu. No to nisam izvukao iz dupeta, već prilično mukotrpnim prelistavanjem radova filozofa znanosti i fizičara koji se time bave, a do kojih sam došao preispitivanjem vlastitih hipoteza. Čini li me to skeptikom? 

 

edit: da ne bude apsolutni OT, na kojem se btw ispričavam Đapa club-u i ostalima, evo nešto prigodno. 

 

Nešto ozbiljniji tipovi koji govore i aludiraju, neki jasnije, a neki suptilnije, da živimo u informacijski baziranoj stvarnosti su tipovi poput: John Archibald Wheeler, Chris Fields, Roger Penrose, Tom Campbell,

... Svima je zajednički oslonac činjenica točnosti i predvidivosti kvantne mehanike. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2016 1:25 (eywa33).
15 godina
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

I dalje smatram da je svijest elektro-kemijski mehanizam koji zapravo radi na principu uzrok-posljedica.

 

Bilo kakav podražaj (mehanički, emocionalni i sl.) proizvodi elektro-kemijske reakcije u našem tijelu (lučenje hormona, generiranje el. impusla) koji rezultiraju emocijama (različite emocije se manifestiraju kao različito elekotrokemijsko stanje mozga), mehaničkom reakcijom i slično.

 

Ne rajca me ta ideja svijesti kao o nečem super kul urbanom.

 

Također, ideja odvojenosti mozga od svijesti je bizarna. Jesu li klinički mrtvi ljudi svjesni?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
tnakir kaže...

I dalje smatram da je svijest elektro-kemijski mehanizam koji zapravo radi na principu uzrok-posljedica.

 

Bilo kakav podražaj (mehanički, emocionalni i sl.) proizvodi elektro-kemijske reakcije u našem tijelu (lučenje hormona, generiranje el. impusla) koji rezultiraju emocijama (različite emocije se manifestiraju kao različito elekotrokemijsko stanje mozga), mehaničkom reakcijom i slično.

 

Ne rajca me ta ideja svijesti kao o nečem super kul urbanom.

 

Također, ideja odvojenosti mozga od svijesti je bizarna. Jesu li klinički mrtvi ljudi svjesni?

Svijest i mozak sigurno koreliraju, a to znamo zahvaljujući neuroznanosti i psihologiji. No pitanje je vrlo jednostavno, a odgovor još jednostavniji. Ako, naime, mozak proizvodi svijest, onda slučaj kojeg je naveo gore kolega overhaul, čovjek sa hidrocefalusom bi trebao biti ozbiljno detrementiran, svjestan kao riba, i nesposoban za društveni život u svakom slučaju; možda čak ne bi trebao imati nikakve kognitivne funkcije. A slučaj je suprotan. Nadalje, imaš jedan članak koji opisuje da u slučaju kada elektro-kemijska aktivnost na području mozga za kojeg smatraju da je nužno za svjesno iskustvo, potpuno utiša i postane gotovo nemjerljiva na mri-u, testirani subjekti prikazuju i svjedoče potpuno suprotno - iznimno lucidno i svjesno iskustvo. A onda, ako je trenutna hipoteza o svijesti kao proizvodu moždanih funkcija točna, onda ljudi prilikom srčanog zastoja, ni u kojem slučaju ne bi smjeli imati ikakvo svjesno iskustvo. Dok je slučaj potpuno suprotan. Nakon srčanog zastoja, kisika u mozgu nestane u roku od 12ak sekundi, a konzekventno mozak nakon tog kratkog perioda nema nikakvu mjerljivu aktivnost, a ljudi u takvom stanju svejedno prijavljuju iznimno svjesna iskustva što se može verificirat svjedočanstvima doktora, medicinskih sestara i drugih ljudi. Verifikaciju je teško provest kroz skrupuloznu znanstvenu metodologiju, no iands institut je probao, išlo je teško, ići će opet, sa dorađenijom metodologijom... Oni koji smatraju da je takvo što nepotrebno, glupo i sl. su, u nedostatku prikladnije riječi - idiotični.

 

Teško je provest dosljedna istraživanja u tom području, no sama činjenica da ljudi doista prikazuju i svjedoče svjesno iskustvo, proturiječi spomenutoj hipotezi. Štoviše, kada govore o tom iskustvu, tvrde da nije riječ o nekakvom mutnom, nejasnom i zbunjujućem iskustvu ala dream, već potpuno suprotno. Kad poslušaš malo ljude koji su to doživjeli, ne možeš se oteti dojmu da je ono što tvrde da su proživjeli nešto doista stvarno s obzirom kako je utjecalo na njihov život poslije toga, a to je i za psihologiju kao znanost ozbiljan fenomen vrijedan proučavanja.

 

btw svijest nije ništa super kul urbano, već doista fenomen koji se u svakom pogledu kosi sa svim pretpostavljenim konvencionalnim znanjem u znanosti, i samim time je nešto vrijedno dubljeg istraživanja. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
12 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Kad poslušaš malo ljude koji su to doživjeli, ne možeš se oteti dojmu da je ono što tvrde da su proživjeli nešto doista stvarno s obzirom kako je utjecalo na njihov život poslije toga, a to je i za psihologiju kao znanost ozbiljan fenomen vrijedan proučavanja.

 Dokle god dokazi zavrsavaju na rekla kazala, ne moze se shvatiti ozbiljno. Ima i hrpa ljudi koji tvrde da su vidjeli UFO, razna vjerska ukazanja itd. pa ih svejedno vecina ne dozivljava, cisto iz razloga sto to nije nikakav dokaz. Dosta takvih ljudi uistinu vjeruju da su vidjeli/iskusili to sto tvrde, dakle ne radi se samo o laganju, ali to nista ne znaci.

 

Jednom kada se pokazu konkretni dokazi da je netko u NDE zbilja saznao nesto sto nikako nije mogao saznati sa operacijskog stola, onda mozemo pricati, do tada su to price za malu djecu i nemaju nikakvu tezinu. A tko to zeli istrazivati, neka istrazuje, all power to him, nitko sretniji od mene ako se ispostavi da imam nekakav superpower 

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2016 13:19 (OriginalEXE).
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

A onda, ako je trenutna hipoteza o svijesti kao proizvodu moždanih funkcija točna, onda ljudi prilikom srčanog zastoja, ni u kojem slučaju ne bi smjeli imati ikakvo svjesno iskustvo. Dok je slučaj potpuno suprotan. Nakon srčanog zastoja, kisika u mozgu nestane u roku od 12ak sekundi, a konzekventno mozak nakon tog kratkog perioda nema nikakvu mjerljivu aktivnost, a ljudi u takvom stanju svejedno prijavljuju iznimno svjesna iskustva što se može verificirat svjedočanstvima doktora, medicinskih sestara i drugih ljudi.

Prilikom srčanog zastoja ne dolazi do zaustavljanja rada mozga, niti dolazi odmah nakon nedostatka kisika uslijed kolapsa srca ili pluća. Mozak može bez kisika par minuta i onda nastaju oštećenja proporcionalna duljini perioda bez kisika. Samo sjećanje na srčani udar znači da je čovjek bio svjestan i da mu je mozak radio, s obzirom da se sjećanje sprema u mozgu. Nije ti neki primjer.

Rvat katolik!
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
tnakir kaže...
eywa33 kaže...

A onda, ako je trenutna hipoteza o svijesti kao proizvodu moždanih funkcija točna, onda ljudi prilikom srčanog zastoja, ni u kojem slučaju ne bi smjeli imati ikakvo svjesno iskustvo. Dok je slučaj potpuno suprotan. Nakon srčanog zastoja, kisika u mozgu nestane u roku od 12ak sekundi, a konzekventno mozak nakon tog kratkog perioda nema nikakvu mjerljivu aktivnost, a ljudi u takvom stanju svejedno prijavljuju iznimno svjesna iskustva što se može verificirat svjedočanstvima doktora, medicinskih sestara i drugih ljudi.

Prilikom srčanog zastoja ne dolazi do zaustavljanja rada mozga, niti dolazi odmah nakon nedostatka kisika uslijed kolapsa srca ili pluća. Mozak može bez kisika par minuta i onda nastaju oštećenja proporcionalna duljini perioda bez kisika. Samo sjećanje na srčani udar znači da je čovjek bio svjestan i da mu je mozak radio, s obzirom da se sjećanje sprema u mozgu. Nije ti neki primjer.

Nisi u pravu i spretno izvrćeš što govorim. Nisam rekao da prestaje mozak radit već da nekoliko sekundi nakon srčanog zastoja, mozak nema MJERLJIVU aktivnost, i sama ta činjenica je dostatna da opovrgne hipotezu, odn. da je skrupulozno testira, jer se za svjesno iskustvo ipak drži nužnom i mjerljiva moždana aktivnost. Ako pak nije mjerljiva, a subjekt ima svjesno iskustvo, onda po definiciji moždana aktivnost ne tvori svijest s obzirom da je sa dostupnim metodama ne možemo izmjeriti. Postoji li neka tiha duboka aktivnost u mozgu koju se ne može izmjeriti MRI mašinom? možda, no ni tada hipoteza ne drži vodu jer po nekoj logici, ako moždana aktivnost stvara svijest, manjak aktivnosti u mozgu teško da može biti obrnuto proporcionala svijesti nekog subjekta, a upravo to izgleda da je slučaj ako je vjerovati iole onome što ljudi govore. 

 

Original exe. Praktički se slažem s tobom no smatram da se takvim graničnim temama vrijedi posvetit ozbiljnije. Neki u pokušaju da opivrgnu hipotezu drugi da je potvrde. Potonji nisu uspjeli i "nalazi" se ne slažu s hipotezom kako bi trebalo, a ovi prvi tapkaju u mraku još uvijek. Polako, s vremenom i otvorenim umom, ovakve stvari će se razjašnjavat. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice