Papa digao glas protiv lažnih internetskih vijesti

poruka: 212
|
čitano: 17.260
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Papa digao glas protiv lažnih internetskih vijesti".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
eywa33 kaže...
Ges kaže...
boxer kaže...
Ges kaže...

izvori: u niti jednoj povijesnoj knjizi ne postoji podatak o Isusu i apostolima kao pravim osobama već su sve nagađanja (tj. navode se isključivo pretpostavke). čak ga nema nit u Rimskom popisu stanovništva koje se spominje u bibliji

 

 Ako se ne varam mislim da je rimski senator Tacit kojeg uzimaju za pouzdan izvor spominjao Krista kao osobu i njegove sljedbenike Krišćane. 

 

 jest, ali je uopće upitna autentičnost tih zapisa Tacit-a jer su isti uvijek bili u rukama crkve i crkvenih djelatnika a nađeni su tek u vrijeme renesanse kada se što šta krivotvorilo, pogotovo od strane crkve

nek vjeruje tko želi, logičnije je da nije postojao neg da jest...

 Opet pričaš napamet. Tacit je RIMSKI povjesničar iz razdoblja (druga pol 1. st.) kada su rimljani progonili kršćane. Imao je izrazito negativan stav prema kršćanima tako da je besmisleno ovo što tvrdiš. Da, kršćani su preuzeli Tacitova spise kako bi mogli njima potvrditi Isusovu povijesnost dok ih se masovno ubijalo za zabavu rimskim građanima... 

 

Plinije, Svetonije, Josip Flavije, Tacit < NEkršćanski autori, uglavnom jako negativnog mišljenja o kršćanima pišu o Isusu kao povijesnoj ličnosti. Jadni, kakve budale. Nisu imali pojma da su dio jedne svemirske urote zvane kršćanstvo. Uh... Mnogi povijesni spisi su pronađeni stoljećima kasnije, a ipak se prihvaćaju kao povijesna istina. Možda da je Tacit ovjerio Anale kod javnog bilježnika sa svojim potpisom i pečatom preko tvrdnje o Isusu - bi li to pomoglo? Ili, kada se proučava rimska povijest prvog stoljeća, zašto su upravo Tacitovi Anali glavni izvori o tom vremenu, a kada se spominje Isus - o ne, to je urota. 

 

 

 

Shvati to kako god hoćeš, ali argumenti su ti jednako nejaki kao i kod onih koji tvrde da je biblija božja riječ. Ta pisali su je ljudi inspirirani duhom svetim, zar ne? - vrlo logično i smisleno pojašnjenje (čitaj: sarkazam). Btw, a što sa svetim spisima kod drugih vjera - mislim, i te spise je pisao bog, ako ne osobno onda isto preko "inspiracije svetim duhom".

 

Da rezimiram, nije ti nimalo čudno da nitko, ali baš nitko od isusovih suvremenika nije pisao o isusu? O tolikim masama ljudi koje je privukao svojim revolucionarnim učenjem? Pa makar Poncije Pilat u svojim zapisima/pismima/autobiografiji/analima i ostalim kanalima? Ili netko od farizeja, koji bi isusovo ponašanje zapravo evidentirao kao pobunu? Nije ti čudno da su o isusu pisali oni koji su se rodili dobrano nakon njegove smrti? Za evanđelja se barem trude pojasniti da su apostolska svjedočanstva, kasnije zapisana, ali ipak da se radi o riječima isusovih suvremenika. Ali o samom isusu... nada, nicht, nič, ništa.

 

Okamova oštrica kaže da su stoga zapisi o isusu vjerojatno lažni, fabricirani tijekom renesanse (a ne tijekom kršćanstva kako si ti pogrešno pročitao) - tijekom renesanse kršćanstvo više i nije postojalo, bili su ti tu dobri stari prijetvorni katolici, pa bradati pravoslavci, nazirale su se natruhe protestanata i sl. - što ide u prilog teze da se papa javlja tamo gdje mu nije mjesto, a to je da jednom religijskom činovniku nije mjesto da prodikuje o žutoj štampi jer je i njegovo činovništvo/religija/pa čak i vjera zasnovano na upitnim/lažnim/fabriciranim/preinačenim informacijama.

 

Sve to pišem iz razloga što i stari Egipćani poznaju priču o isusu, daleko prije isusa. I oni su imali spasitelja, koji je imao 12 apostola, koji je bio iskušavan u pustinji, koji je bio začet po duhu svetom, koji je razapet i umro na križu, koji je uskrsnuo treći dan i slično. I čiji su sljedbenici koristili simbol ni manje ni više nego - križa. I sve to dobrih 1200 godina prije isusa, koji je "pravi" isus. I da, zapisano je u hijeroglifima, dakle u kamenu, za razliku od zapisa o isusu. Ali ovo što pišem je sotonino fingiranje povijesti, ha? Hoćeš još jednu novost? O djevici mariji i njenom nepostojanju, odnosno preuzimanju u katoličku simboliku pravo iz... babilonskog poganstva. Ma vidi čuda... i marija je postojala, zar ne? Hoćeš još novosti? O povijesti ukrašavanja božićnih drvaca? O uskršnjim jajima i zekanu - koji imaju veze sa kršćanstvom i isusom kao što i ja imam veze sa biljnom uši koja je pročitala sve pisane radove moderne ljudske civilizacije.

 

Ovdje samo vidim ponašanje kvazi-vjernika - kritiku pape shvaćaju kao kritiku boga, iako niti je papa bog, niti su papine riječi istinite ili ispravne jer i on/ona/ono je samo čovjek, slabostojeći u iskrenosti. Ukazivanje na sive zone vlastitog vjerovanja umjesto kao poticaj na razmišljanje o svojoj vjeri shvaćaju kao napad na svoju vjeru. I kao zadnje, poštuju tuđu istinu doklegod nije u suprotnosti sa njihovom istinom. Tako diskriminirajuće/necivilizirano/(pa čak i nazadno) ponašanje prema svojoj braći (isus je rekao "ljubi svog neprijatelja kao samog sebe" zar ne?) je posvemašnja suprotnost načelima kršćanstva, ali i načelima uljuđenog međuljudskog ponašanja. Jer sve što vidim je da kvazi-katolici (da, niste kršćani, jer kršćanin je onaj koji se drži božjih riječi, a ne "papinski nepogrešive podjele onoga što je bog stvorio i što je nedjeljivo") su sve samo ne ljubitelji tog isusa u kojeg se kunu. Pa tako ni papa sa svojim nazadnim/neprimjerenim/netalentiranim/političkim/neljudskim izjavama.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.12.2016 19:02 (TripperNX).
16 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
Ges kaže...
boxer kaže...
Ges kaže...

izvori: u niti jednoj povijesnoj knjizi ne postoji podatak o Isusu i apostolima kao pravim osobama već su sve nagađanja (tj. navode se isključivo pretpostavke). čak ga nema nit u Rimskom popisu stanovništva koje se spominje u bibliji

 

 Ako se ne varam mislim da je rimski senator Tacit kojeg uzimaju za pouzdan izvor spominjao Krista kao osobu i njegove sljedbenike Krišćane. 

 

 jest, ali je uopće upitna autentičnost tih zapisa Tacit-a jer su isti uvijek bili u rukama crkve i crkvenih djelatnika a nađeni su tek u vrijeme renesanse kada se što šta krivotvorilo, pogotovo od strane crkve

nek vjeruje tko želi, logičnije je da nije postojao neg da jest...

 U vezi toga Tacit je pisao o Neronu, paljenju, progonu Kristovih sljedbenika,  Pilatu i suđenju. On je samo spominjao Christus kao osobu, nije pisao romantizirane verzije o njemu. 

Istoričari su se valjda usaglasili u vezi tog pitanja kada ga uzimaju za pouzdani izvor. Nisu proglasili krivotvorinom, a da jeste pa valjda bi Crkva ili sveštenstvo onda to kako treba krivotvorili i ubacili toliko toga koliko je potrebno radi dokazivanja, a ne ovako čisto da bude neki usputni nebitni spomen. Kršćani su dolazili u sukob sa mnogima i drugim religijama, pa evo postavljam pitanje zašto bi te religije uopće prihvatile njegovo postojanje ako nije stvarno. Druga je stvar sada da li je on bio onakav i radio što je radio po Crkvenom učenju koje je prisutno. Mislim da tvoja teza ne drži vodu, da ni u jednoj povijesnoj knjizi ne postoji podatak, no naravno kao što se može vjerovati, može se i sumnjati u sve i svašta, možda je sve ovo samo jedan obični Matrix, jel'.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
8 godina
offline
Papa digao glas protiv lažnih internetskih vijesti
Vidim da je diskusija skrenula na pitanje ima li Boga ili nema - teza koja se (po Kantu) ne može ni dokazati ni pobiti, jer leži izvan područja mogućeg iskustva. Dakle, možemo još vježbati pamet sto godina, no ništa nećemo novo doznati. Pritom se potpuno izgubila papina poruka, a to je da je se zahtijeva moralno ponašanje i od novinara, da se ne može u ime slobode lagati, vrijeđati, podmetati, činiti zlo i ljudima i društvu. Sloboda mora biti odgovorna, jer inače je samovolja, anarhija, bahatost, grijeh. To je konačno poruka prvog biblijskog mita, priče o Adamu i Evi. Vjerovali ili ne vjerovali u Boga, postoje neka temeljna etička načela koja su svim ljudima zajednička. Ne mogu se ta etička načela izvrgavati ruglu zato što se neki koji ih zagovaraju ne ravnaju po njima. Ne možemo samom činjenicom da je neki sudac pronevjerio novac (ili učinio nešto drugo protuzakonito i nečasno) osporavati njegovu presudu, recimo osvjedočenom ubojici. Na kraju sve ove diskusije, sve teze koje navodie već su odavno poznate, otrcane su - nepoznate samo onima koji ništa ne čitaju (pa im se Dawkins čini kao vrhunac ljudskog duha i pameti).
 
3 1 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
danen kaže...
Vidim da je diskusija skrenula na pitanje ima li Boga ili nema - teza koja se (po Kantu) ne može ni dokazati ni pobiti, jer leži izvan područja mogućeg iskustva. Dakle, možemo još vježbati pamet sto godina, no ništa nećemo novo doznati. Pritom se potpuno izgubila papina poruka, a to je da je se zahtijeva moralno ponašanje i od novinara, da se ne može u ime slobode lagati, vrijeđati, podmetati, činiti zlo i ljudima i društvu. Sloboda mora biti odgovorna, jer inače je samovolja, anarhija, bahatost, grijeh. To je konačno poruka prvog biblijskog mita, priče o Adamu i Evi. Vjerovali ili ne vjerovali u Boga, postoje neka temeljna etička načela koja su svim ljudima zajednička. Ne mogu se ta etička načela izvrgavati ruglu zato što se neki koji ih zagovaraju ne ravnaju po njima. Ne možemo samom činjenicom da je neki sudac pronevjerio novac (ili učinio nešto drugo protuzakonito i nečasno) osporavati njegovu presudu, recimo osvjedočenom ubojici. Na kraju sve ove diskusije, sve teze koje navodie već su odavno poznate, otrcane su - nepoznate samo onima koji ništa ne čitaju (pa im se Dawkins čini kao vrhunac ljudskog duha i pameti).

 

Sve to što kažeš bi bilo na mjestu da svi problemi za koje papa navodno prigovara ne postoje u drugim segmentima ljudskog života ili ljudskog društva. A da su mediji i njihova neistinost glavni krivac za amoral u primjerice gospodarstvu kada zbog kriminalnih preuzimanja tvrtki mnoštvo ljudi ostane bez posla, e pa nisu krivac.

 

A ono što tvom oku bježi je da i papa očito zagovara cenzuru jer je ovo napad na slobodnu misao, bila ona pogrešna ili ne. Ovime se priklonio gamadi (čitaj Kafku pa ćeš znati o kakvoj gamadi govorim) kojoj je zasmetao svijet razmjene informacija mimo njihovih medija pa kako i papi odgovara da ima ovčice koje ne znaju misliti svojom glavom, pa se pozvao na svoj "autoritet". I odmah izvrijeđao, brutalno izvrijeđao druge ljude, dakle svoju braću i sestre, što nije smio ako je vjernik, ako je istinski predstavnik svoje religije/vjere/uvjerenja/fantazija.

 

Drugim riječima, papa je napravio ono što prigovara "lažnim medijima"... sam je poljubio/prožvakao/zaljubio se u ono što i carevi u osami izbacuju iz sebe.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
blackalbum kaže...

 isto tako nije logično da je svemir nastao sam od sebe pa vi ateisti i okultičari vjerujete u to,ja želim vjerovati da ovo nije sve i da postoji bog ako vi ne želite koga briga,samo mi nije jasno zašto toliko mrzite vjeru i vjernike i zašto ste toliko opsjednuti katoličanstvom,isusove riječi "zbog mene će vas progoniti" eto svijedoci smo toga od pravih fizčkih progona kroz povijest do malo blažih progona kroz različite medije

Ne mrzimo vjeru, ali kao znanstvenici moramo reagirati na ovakvo krivljenje stvari. Da li je logično da je svemir nastao sam od sebe? Prema dosadašnjim spoznajama je to najvjerojatnije. Da li je logički ispravno reći "nema logike da je x nastao sam od sebe, logičnije je da ga je stvorio y"? Nije, jer si time potrebu za otkrivanjem načina nastanka samo gurnuo sa x-a na y, bez da uopće možeš dokazati da y postoji. Dakle, logičnije je da je svemir sam nastao nego da ga je stvorio bog koji je sam od sebe nastao.

 

Vjeruj što hoćeš, ali kad se kreneš skrivati iza iskrivljene logike, onda se nemoj čuditi ovakvim odgovorima, to nema veze s mržnjom.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
warhammer kaže...

Tacit u svojim djelima spominje i druga mitoloska bica iz drugih religija , znaci moramo prihvatiti da su i ona realnost i povijesne cinjenice kao stvarne osobe

 

usput ,ja nisam ateista ali nisam ni vjernik !

Ajde citiraj pa da vidimo u kojem se kontekstu spominju.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
11 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
TripperNX kaže...
...

 Da ne duljim offtopičarenje, samo ću reći da ti nick savršeno pristaje.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
7 godina
protjeran
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
TripperNX kaže...

 

Sve to pišem iz razloga što i stari Egipćani poznaju priču o isusu, daleko prije isusa. I oni su imali spasitelja, koji je imao 12 apostola, koji je bio iskušavan u pustinji, koji je bio začet po duhu svetom, koji je razapet i umro na križu, koji je uskrsnuo treći dan i slično. I čiji su sljedbenici koristili simbol ni manje ni više nego - križa. I sve to dobrih 1200 godina prije isusa, koji je "pravi" isus. I da, zapisano je u hijeroglifima, dakle u kamenu, za razliku od zapisa o isusu. Ali ovo što pišem je sotonino fingiranje povijesti, ha? Hoćeš još jednu novost? O djevici mariji i njenom nepostojanju, odnosno preuzimanju u katoličku simboliku pravo iz... babilonskog poganstva. Ma vidi čuda... i marija je postojala, zar ne? Hoćeš još novosti? O povijesti ukrašavanja božićnih drvaca? O uskršnjim jajima i zekanu - koji imaju veze sa kršćanstvom i isusom kao što i ja imam veze sa biljnom uši koja je pročitala sve pisane radove moderne ljudske civilizacije.

 Zanimljivo da se ta teorija spominje i u "jednom specifičnom" video uratku (u prvom od tri dijela) kojeg se može besplatno pogledati na netu, ali većina vas gledatelje istog video uratka proziva nosačima kape od aluminija.

8 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
TKosir kaže...

Sve to pišem iz razloga što i stari Egipćani poznaju priču o isusu, daleko prije isusa. I oni su imali spasitelja, koji je imao 12 apostola, koji je bio iskušavan u pustinji, koji je bio začet po duhu svetom, koji je razapet i umro na križu, koji je uskrsnuo treći dan i slično. I čiji su sljedbenici koristili simbol ni manje ni više nego - križa. 

 Zanimljivo da se ta teorija spominje i u "jednom specifičnom" video uratku (u prvom od tri dijela) kojeg se može besplatno pogledati na netu, ali većina vas gledatelje istog video uratka proziva nosačima kape od aluminija.

 Nije to teorija, nego je činjenica.

Bar literature o egipatskoj mitologiji ima na sve strane....

A zašto je to tako?

Ja to gledam kroz prizmu današnjeg društva: vidjeli su uspješni recept za roman, a budući da tad nije postojalo nešto tipa ZAMP i druge nadležne agencije, kopirali su skoro sve.

Može se reći da je čak i dosadno štivo, ako si pročitao ova prijašnja, jer ne unosi nove elemente u dovoljnoj mjeri.

Kao novi nastavci COD-a, itd.

 

 

Ocjena kritike: 4/10

 

Ja osobno više volim indijsku, japansku, nordsku, keltsku i slavensku mitologiju, ali - 100 ljudi, 100 čćudi.

Svakom svoje.

Ako može Nives Fahrenheit dobiti Kiklopa, onda.....

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.12.2016 20:11 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
fer-de-lance kaže...

 

Ja osobno više volim indijsku, japansku, nordsku, keltsku i slavensku mitologiju, ali - 100 ljudi, 100 čudi.

Svakom svoje.

Ako može Nives Fahrenheit dobiti Kiklopa, onda.....

 

 

Dokazano je da daleko ima više ćudi nego ljudi.

 

Ne zaboravi da je Nives dobila Kiklopa jer je njen muž pokupovao sve njene knjige tako da usporedba ne drži vodu.

8 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
phoenix2003 kaže...

Dokazano je da daleko ima više ćudi nego ljudi.

 

Ne zaboravi da je Nives dobila Kiklopa jer je njen muž pokupovao sve njene knjige tako da usporedba ne drži vodu.

 Imaš pravo, ć, ispravio sam, hvala 

A ovo s Nivelires, krivo si shvatio, mislio sam kao referencu na inovativan i kvalitetan novi književni naslov, što definitivno nije.

Analogija vrijedi.

Kruha i igala...
11 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
MrBlc kaže...

Ne mrzimo vjeru, ali kao znanstvenici moramo reagirati na ovakvo krivljenje stvari. Da li je logično da je svemir nastao sam od sebe? Prema dosadašnjim spoznajama je to najvjerojatnije. Da li je logički ispravno reći "nema logike da je x nastao sam od sebe, logičnije je da ga je stvorio y"? Nije, jer si time potrebu za otkrivanjem načina nastanka samo gurnuo sa x-a na y, bez da uopće možeš dokazati da y postoji.Dakle, logičnije je da je svemir sam nastao nego da ga je stvorio bog koji je sam od sebe nastao.

 

Vjeruj što hoćeš, ali kad se kreneš skrivati iza iskrivljene logike, onda se nemoj čuditi ovakvim odgovorima, to nema veze s mržnjom.

Hm, ti tvrdiš da je sve nastalo od "ništa" i prozivaš drugačiji pogled logički iskrivljenim. Oprosti, ali upravo takvo što je protivno svakoj logici te je suprotno logičnije. Dokle god se glavna hipoteza Big banga oslanja na "ništa" kao uzrok svemira, "nestvoreno-nešto" je apsolutno logički prihvatljivije objašnjenje.

 

Tvoja logička greška je u pretpostavci da je Y stvoren. Bog u kojeg teisti inače vjeruju je ne-stvoreni Bog, te kao takav stvara svemir. Dakle, nema početka, pa nema uzroka. Aristotel je bio jedan od prvih koji je postavio pitanje "zašto uopće nešto jest, a radije nije ništa" i jedini mogući odgovor je, prema njemu - nepokretni pokretač. Takvo što je sigurno nedokučivo ljudskom razumu, no po meni i mnogima to nije dovoljan razlog da se ta tvrdnja smatra pogrešnom, kamoli logički iskrivljenom. Zapravo se nameće sam po sebi - uzrok svega kao nepokretni pokretač.

 

Nadalje, imaš pravo da se takav Y ne može dokazati, no ta činjenica ga ne čini manje vjerojatnom hipotezom naročito kad se stavi nasuprot tvrdnji da je sve nastalo od ništa. Kao što je Lari Croft nedokazivo računalo koje pokreće simulaciju ili programer koji je van njene "domene", tako je i nepokretni pokretač van ove domene i kao takav nedokučiv po definiciji, no to ga ni u kojem slučaju ne čini manje vjerojatnom hipotezom od "ničega". 

 

Dakle, nipošto nije iskrivljena logika tvrditi da je nestvoreni Bog stvorio svemir. Ako hoćeš blaže, nije ništa manje iskrivljenija od tvrdnje da je "ništa" uzrok svega što jest. Hajd ponovi u sebi par puta "ništa, a onda svemir", obećavam ti da će ti logički aparat upalit crveno svjetlo.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
offline
Papa digao glas protiv lažnih internetskih vijesti
Ja sam (naivno) mislio da ću sa svojim stavom završiti diskusiju. E nisam. Čitam toliko već čuvene argumente. A što se tiče slobode tiska, da svatko može pisati što ga volja (je inače je "cenzura") to ne stoji. Taj argument proizlazi iz opet krivog shvaćanja slobode. Sloboda nije da čovjek može činiti što ga volja - to nije sloboda nego samovolja. Sloboda se sastoji od prihvaćanja društvenih normi, od shvaćanja prirodne i društvene nužnosti. (I o tome su filozofi mnogo pisali, ali lakše je pisati na ovim stranicama što ti padne na pamet nego pročitati štogod o tome.) Primera ima na pretek. Danas je znak slobode čovjekova seksualna orijentacija, no spolno općenje sa djecom i životinjama ipak se društveno osuđuje i krivično progoni. Zašto nitko od slobodaraca ne digne glas za prava pedofila i zoofila (sodomista), da ne govorimo o pravima nekrofila? Zašto netko ima pravo ulaziti u moj privatni život samo zato što sam izabran na neku političku funkciju? Uzmite primjer Clintona. Što se koga tiče što on radi u svom uredu - kad ga nitko ne vidi (valjda se ne bi smio u Oval Office ni po jajima počešati). Zar to nije oduzimanje i ograničavanje slobode? I da i ne - ovisno o tome kako se sloboda shvaća. Ono što je jedan smatra civiliziranošću drugi smatra terorom. Dakle, sve ovisi o tome koje društvene norme prihvaćamo. Apsolutne slobode nema niti je može biti, jasno je dokazao Hegel. Sloboda se može razumjeti tek u društvenom kontekstu.
 
3 3 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
eywa33 kaže...

Tvoja logička greška je u pretpostavci da je Y stvoren. Bog u kojeg teisti inače vjeruju je ne-stvoreni Bog, te kao takav stvara svemir. Dakle, nema početka, pa nema uzroka. Aristotel je bio jedan od prvih koji je postavio pitanje "zašto uopće nešto jest, a radije nije ništa" i jedini mogući odgovor je, prema njemu - nepokretni pokretač. Takvo što je sigurno nedokučivo ljudskom razumu, no po meni i mnogima to nije dovoljan razlog da se ta tvrdnja smatra pogrešnom, kamoli logički iskrivljenom. Zapravo se nameće sam po sebi - uzrok svega kao nepokretni pokretač.

Jesi kad čuo za Occamovu britvu? Ona kaže da od dva moguća objašnjenja, vjerojatnije je jednostavnije. Ne-stvoreni Bog je filozofska konstrukcija koja pokušava izbjeći tu logičku pogrešku proizvoljnim proglasom o Bogu koji oduvijek postoji, međutim, to i dalje ne čini objašnjenje jednostavnijim, već uvodi dodatnu složenost koju vjernici jednostavno ignoriraju jer je proglašavaju dogmom koja se ne može provjeriti, pa je kao takva irelevantna. I dok je to, s gledišta religije i osobnih uvjerenja sasvim validan stav, sa strane logike ne drži vodu.

 

Ali ako baš želiš ići u tom smjeru, prema teoriji velikog praksa i sam svemir postoji od početka vremena jer vrijeme kakvo nam je u fizici poznato prije big banga nije ni postojalo - u big bangu je nastao sustav prostor-vrijeme koje mi poznajemo i čiju fiziku proučavamo. Ono što znamo sa sigurnošću je stanje svemira u trenutku neposredno nakon big banga, a kojem se sve više približavamo, što teorijskom, što eksperimentalnom fizikom, te iz tih podataka možemo izvući neke zaključke o stanju svemira u t0, te znamo da od tog trenutka dalje nema nikakvih dokaza o uplitanju bilo kakve vanjske sile (eventualna Božanska intervencija koja bi ostavila trag u nekonzistenciji fizikalnih zakona).

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
suspendiran
offline
Papa digao glas protiv lažnih internetskih vijesti

Vidim nekima nija jasno o čemu se radi o tom pomodnom/snobovskom dušebrižništvu glede lažnih internetskih vijesti.

 

 

Eto mr. Trumphantastic je 'potpuno neočekivano' pobjedio na izborima u Ameriki, pa su sad svima puna usta o 'lažnim vijestima' po bespućima Interneta. 

 

Licemjerje na entu potenciju.

 

 

 

 

 

 

PS

...... samo Ella još nije progovorila o tome, pa ovime putem apeliram još jedanput da se konačno izjasni.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.12.2016 21:56 (memulica).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
danen kaže...
Ja sam (naivno) mislio da ću sa svojim stavom završiti diskusiju. E nisam. Čitam toliko već čuvene argumente. A što se tiče slobode tiska, da svatko može pisati što ga volja (je inače je "cenzura") to ne stoji. Taj argument proizlazi iz opet krivog shvaćanja slobode. Sloboda nije da čovjek može činiti što ga volja - to nije sloboda nego samovolja. Sloboda se sastoji od prihvaćanja društvenih normi, od shvaćanja prirodne i društvene nužnosti. (I o tome su filozofi mnogo pisali, ali lakše je pisati na ovim stranicama što ti padne na pamet nego pročitati štogod o tome.) Primera ima na pretek. Danas je znak slobode čovjekova seksualna orijentacija, no spolno općenje sa djecom i životinjama ipak se društveno osuđuje i krivično progoni. Zašto nitko od slobodaraca ne digne glas za prava pedofila i zoofila (sodomista), da ne govorimo o pravima nekrofila? Zašto netko ima pravo ulaziti u moj privatni život samo zato što sam izabran na neku političku funkciju? Uzmite primjer Clintona. Što se koga tiče što on radi u svom uredu - kad ga nitko ne vidi (valjda se ne bi smio u Oval Office ni po jajima počešati). Zar to nije oduzimanje i ograničavanje slobode? I da i ne - ovisno o tome kako se sloboda shvaća. Ono što je jedan smatra civiliziranošću drugi smatra terorom. Dakle, sve ovisi o tome koje društvene norme prihvaćamo. Apsolutne slobode nema niti je može biti, jasno je dokazao Hegel. Sloboda se može razumjeti tek u društvenom kontekstu.

Da bi nekoga nazvao pedofilom, sodomistom, nekrofilom, itd...iste te osobe moraju biti pravosnažno osuđene za kazneno djelo propisano kaznenim zakonom. Društvo prepoznaje koje su to društvene opasnosti i  iste se, kaznenim zakonom, karakteriziraju kao kazneno djelo za koje se propisuje  kazna. Učinitelji kaznenih djela imaju prava propisana Ustavom i drugim zakonima a posebno zakonom o kaznenom postupku. Van toga, drugih prava nema. Ne može neka udruga tražiti neka veća prava za svog člana a koja prema zakonu nema. Tamo gdje prestaju prava jedne osobe, nastaju prava druge osobe. To je sloboda. Sloboda nije anarhija.

 

P.S. Clinton (ili bilo koji drugi šef države) ima pravo u tvoj i moj privatni život jer mu je to pravo dao zakon. Zakon koji je donjelo zakonodavno tijelo sastavljeno na demokratskim izborima. Znači da građani žele funkcionalan sustav. Netko ipak treba da ima moć da nadzire moćne kompanije, potencijalne pedofile, ubice....

11 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
MrBlc kaže...

Jesi kad čuo za Occamovu britvu? Ona kaže da od dva moguća objašnjenja, vjerojatnije je jednostavnije. Ne-stvoreni Bog je filozofska konstrukcija koja pokušava izbjeći tu logičku pogrešku proizvoljnim proglasom o Bogu koji oduvijek postoji, međutim, to i dalje ne čini objašnjenje jednostavnijim, već uvodi dodatnu složenost koju vjernici jednostavno ignoriraju jer je proglašavaju dogmom koja se ne može provjeriti, pa je kao takva irelevantna. I dok je to, s gledišta religije i osobnih uvjerenja sasvim validan stav, sa strane logike ne drži vodu.

 

Ali ako baš želiš ići u tom smjeru, prema teoriji velikog praksa i sam svemir postoji od početka vremena jer vrijeme kakvo nam je u fizici poznato prije big banga nije ni postojalo - u big bangu je nastao sustav prostor-vrijeme koje mi poznajemo i čiju fiziku proučavamo. Ono što znamo sa sigurnošću je stanje svemira u trenutku neposredno nakon big banga, a kojem se sve više približavamo, što teorijskom, što eksperimentalnom fizikom, te iz tih podataka možemo izvući neke zaključke o stanju svemira u t0, te znamo da od tog trenutka dalje nema nikakvih dokaza o uplitanju bilo kakve vanjske sile (eventualna Božanska intervencija koja bi ostavila trag u nekonzistenciji fizikalnih zakona).

Svakako da je programer složeniji ili barem jednak programu, ili misliš drugačije? Teoretiziranje znanstvenika se uglavnom sastoji u multiverse hipotezi koja je još složenija, a da ne spominjem činjenicu da je ne-znanstvena s obzirom da se multiverse ne može znanstveno vrednovat. Nadalje, "iz ničega - sve" se također ne može znanstveno potvrdit što onoga koji drži tu hipotezu čini - vjernikom in a sense. Dakle, kad govoriš da je nestvoreni Bog dogma, onda je "ništa" apsolutni ekvivalent dogmi.

 

Dakle, moje teističko gledište koje pretpostavlja nestvorenog Boga je sa logičke i "znanstvene" perspektive ekvivalentno (zapravo rekao bih - logičnije u svakom smislu) tvom (vjerojatno?) ateističkom gledištu koje pretpostavlja podjednako ne-znanstvenu hipotezu koja zastupa "ništa" kao izvor svega. Okamova britva ne vrijedi u mnogo slučajeva, tako ni u ovom. Recimo imaš računalo. Računalo je kompleksna mašina jel da? No "uzrok" računala je kudikamo kompliciraniji na ntu potenciju - čovjek, mozak, svijest. Dakle sasvim je bjelodano da uzrok koji stvara nešto mora po definiciji biti kompliciraniji ili podjednak stvorenom. 

 

Sa sigurnošću znamo stanje svemira neposredno nakon praska - da. t0 je još uvijek daleko, prva planckova "sekunda" još uvijek nije dohvatljiva, a sve i da jest, ne objašnjava uzrok. Vrijeme se ne primjenjuje na nestvorenog Boga. Vrijeme je, prema Kantu, uz prostor jedna od nužnih referencijalnih okvira izvan kojih nemamo nikakvo iskustvo, a onda ni sigurno znanje. Ta činjenica nas ograničava da imamo ikakvo znanje o nečemu što je izvan vremena (i prostora), no ni u kojem slučaju ne predstavlja logički dosljedan dokaz da nešto izvan prostora i vremena ne postoji. Ponavljam - Lara Croft ni u kojem svemiru ne može "fizički" dokazati programera bez da se programer uplete u samu simulaciju. 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
11 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
phoenix2003 kaže...

Da bi nekoga nazvao pedofilom, sodomistom, nekrofilom, itd...iste te osobe moraju biti pravosnažno osuđene za kazneno djelo propisano kaznenim zakonom...

 ne nužno, ako ufatiš lika kako jebe lešinu, možeš ga slobodno nazvati nekrofilom

previše si institucionaliziran, vjerojatno profesionalna deformacija...

8 godina
offline
Papa digao glas protiv lažnih internetskih vijesti
Opet me se krivo razumije zato što se površno misli. Evo "phoenix2003" mi tumači ustav i način funkcioniranja građanskog društva kao da ja sve to ne znam! A tko je, moliću lijepo, donio ustav i zakone? Tko je mene kad pitao prihvaćam li ih ili ne prihvaćam? Je li mene kad tko pitao što mislim o njima? Gdje je tu moje pravo na izbor? Umjesto da osporava moju tezu upravo je - nesvjestan što čini - brani. Ustav i zakoni temelje se na društvenim normama, isto kao što se na društvenim normama temelji Levitski (Mojsijev) zakonik i crkveno pravo. Razlika je jedino što su ti zakoni nepromjenjivi jer su zakoni tradicionalnog društva, koje se ne mijenja, dok se kod nas svako malo donose novi zakoni jer je društvo dinamično, pa se i društvene norme mijenjaju. Oni koji ih ne prihvaćaju i u tradicionalnom i u modernom društvu podložni su svakojakim sankcijama, od društvene osude do krivičnog gonjenja. Drugim riječima, svako društvo i društveno uređenje ograničava ljudsku slobodu, samo to neki ne vide (oni koji prihvaćaju društvene norme) dok se oni drugi na ovaj ili onaj način bune protiv toga. Zar se lopov ne osjeća zakinut u svojim pravima? Zar jedan čovjek sa željom spolnog općenja sa životinjama ne osjeća da mu se oduzima sloboda? (To o mučenju životinja ne stoji. Zar je jednoj kobilli lakše vući kola nego izdržati imisiju ljudskog penisa? O klanju i pretvaranju u kobasice da ne govorimo.) Na kraju se sve svodi na poznato građansko licemjernje, dvoličnost koja je imanentna građanskom društvu. (A čitatelju, za početak, preporučam da pročita Frommovu knjigu "Bijeg od slobode").
I na kraju još nešto. Etika suvremenog društva trgovačka je etika, društvena nadgradnja koja proizlazi iz globalnog tržišta (da se vratimo na Marxa). Kad se već buni protiv apsolutiziranja kršćanske etike, zašto se ne buni protiv apsolutiziranja one trgovačke?
 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
picajzla0707 kaže...
phoenix2003 kaže...

Da bi nekoga nazvao pedofilom, sodomistom, nekrofilom, itd...iste te osobe moraju biti pravosnažno osuđene za kazneno djelo propisano kaznenim zakonom...

 ne nužno, ako ufatiš lika kako jebe lešinu, možeš ga slobodno nazvati nekrofilom

previše si institucionaliziran, vjerojatno profesionalna deformacija...

 Da, ti ga uhvatiš sam i bez dokaza a nazoveš ga nekrofilom u društvu i pred svjedocima. Tip te tuži i dobije te na sudu.

11 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
phoenix2003 kaže...
picajzla0707 kaže...
phoenix2003 kaže...

Da bi nekoga nazvao pedofilom, sodomistom, nekrofilom, itd...iste te osobe moraju biti pravosnažno osuđene za kazneno djelo propisano kaznenim zakonom...

 ne nužno, ako ufatiš lika kako jebe lešinu, možeš ga slobodno nazvati nekrofilom

previše si institucionaliziran, vjerojatno profesionalna deformacija...

 Da, ti ga uhvatiš sam i bez dokaza a nazoveš ga nekrofilom u društvu i pred svjedocima. Tip te tuži i dobije te na sudu.

 može biti milijun situacija, uhvatiš ga dok si s frendovima, snimaš po gradu neku zajebanciju i snimiš i njega - snimak na javnoj površini nije nezakonit, blablabla

...kazneno djelo, pravosnažno, osuđen, zakon, propisano... vidi se iz aviona da si pulicajac

15 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
eywa33 kaže...

Svakako da je programer složeniji ili barem jednak programu, ili misliš drugačije? Teoretiziranje znanstvenika se uglavnom sastoji u multiverse hipotezi koja je još složenija, a da ne spominjem činjenicu da je ne-znanstvena s obzirom da se multiverse ne može znanstveno vrednovat. Nadalje, "iz ničega - sve" se također ne može znanstveno potvrdit što onoga koji drži tu hipotezu čini - vjernikom in a sense. Dakle, kad govoriš da je nestvoreni Bog dogma, onda je "ništa" apsolutni ekvivalent dogmi.

Za početak bi bilo dobro razlikovati teorije od hipoteza. Međutim, čak i hipoteza, da bi se mogla smatrati znanstvenom mora biti utemeljena u nečemu, te se mora moći testirati. Iz ničeg sve se možda ne može eksperimentalno potvrditi, ali ako suma "svega" daje nulu onda je hipoteza validna za daljnje razmatranje. Što se tiče paralele s Bogom, znanost kaže "to je najvjerojatnije tako, a trenutni proračuni potvrđuju da je to moguće", dok vjera kaže "to je tako i drugo me ne zanima".

 

eywa33 kaže...

Dakle, moje teističko gledište koje pretpostavlja nestvorenog Boga je sa logičke i "znanstvene" perspektive ekvivalentno (zapravo rekao bih - logičnije u svakom smislu) tvom (vjerojatno?) ateističkom gledištu koje pretpostavlja podjednako ne-znanstvenu hipotezu koja zastupa "ništa" kao izvor svega. Okamova britva ne vrijedi u mnogo slučajeva, tako ni u ovom. Recimo imaš računalo. Računalo je kompleksna mašina jel da? No "uzrok" računala je kudikamo kompliciraniji na ntu potenciju - čovjek, mozak, svijest. Dakle sasvim je bjelodano da uzrok koji stvara nešto mora po definiciji biti kompliciraniji ili podjednak stvorenom. 

Analogija ti nije adekvatna. Analogija bi bila da mi ne znamo ništa o računalu i da uspoređujemo teze "radi se o kutiji koja vrši određene kalkulacije na osnovi ulazni podataka mehanizmom koji nama nije poznat" vs "unutar računala postoji čitav jedan svemir u kojem čovječuljci računaju podatke". U prvom slučaju imaš problem kako objasniti način rada, dok ti drugi slučaj ne rješava taj isti problem, već ga samo translatira na drugi entitet s kojim se uopće nemaš u planu znanstveno baviti. Da, to je logičniji pristup ako tražiš opravdanje za ne baviti se time, ali ako pristupaš iz znanstvenog kuta, prvi pristup je logičniji. Čak i ako je druga pretpostavka točna, prva će te dovesti do druge, dok to u suprotnom slučaju ne vrijedi.

 

eywa33 kaže...

Sa sigurnošću znamo stanje svemira neposredno nakon praska - da. t0 je još uvijek daleko, prva planckova "sekunda" još uvijek nije dohvatljiva, a sve i da jest, ne objašnjava uzrok. Vrijeme se ne primjenjuje na nestvorenog Boga. Vrijeme je, prema Kantu, uz prostor jedna od nužnih referencijalnih okvira izvan kojih nemamo nikakvo iskustvo, a onda ni sigurno znanje. Ta činjenica nas ograničava da imamo ikakvo znanje o nečemu što je izvan vremena (i prostora), no ni u kojem slučaju ne predstavlja logički dosljedan dokaz da nešto izvan prostora i vremena ne postoji.

Naravno, ali znanost traži dokaz da postoji. Teret dokazivanja je na onome tko iznosi tvrdnju. Ti ne možeš dokazati nepostojanje čajnika koji lebdi s druge strane sunca, ali možeš od mene zahtjevati dokaz da tvrdnju o čajniku potvrdim i u protivnom je odbaciti.

 

eywa33 kaže...

Ponavljam - Lara Croft ni u kojem svemiru ne može "fizički" dokazati programera bez da se programer uplete u samu simulaciju. 

Uz pretpostavku da Lara Croft ima slobodnu volju, ona ne može dokazati programera bez da se programer uplete u simulaciju, ali isto tako, ako se za čitavog života taj programer nije upleo u simulaciju, njegovo postojanje joj je irelevantno. Ako se uplete, a pri tom joj ostavi slobodnu volju, onda može naći i dokaz.

Ako želiš reći da je to dokaz da je moguće da nas je Bog stvorio jer ne možemo naći dokaz da nije: da, moguće je da nas je Bog stvorio, kao što je moguće miljun drugih stvari, međutim, nepostojanje dokaza o nepostojanju Boga nije dokaz o postojanju niti bi takva pretpostavka sama po sebi bila vjerojatnija od neke druge. Naravno, ako uzimaš sebi slobodu proizvoljno proglasiti nešto bogom, onda nas je sigurno bog stvorio jer ako se ikad otkrije neka fluktuacija koja je triggala big bang ti možeš tvrditi da je ta fluktuacija bog i da si čitavo vrijeme bio u pravu. Samo tu imaš jedan mali problem - ti nisi tvrdio ništa konkretno, pa onda ne možeš ni biti u pravu.

Ako joj ne ostavlja slobodnu volju, onda čitava priča postaje upitna jer bez slobodne volje ona ionako radi ono što joj programer dopusti, pa se teško može reći da ona nešto može ili ne može.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
Ali kakva je logika da nešto nastane iz ničega? Gdje toga u prirodi ima dokazano? Da bi se smatralo logičnim.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
Mislim da je najbolje biti agnostik, jer u principu jedino to i možemo biti, dok jedna strana ne dokaže nepobitno da su njihove tvrdnje istinite.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij

Krivo razmišljanje.

Nekaj postoji samo  kad postoji vrijeme.

Tak da ne nastane nešto od ničega, nego od trenutka t0  postoji nekaj, a trenutak  prije toga ne postoji.

Zato jer je vrijeme promjena prostora.

Kruha i igala...
14 godina
offline
Papa digao glas protiv lažnih internetskih vijesti

Mislim da se prilično odstupa od teme.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
MrBlc kaže...

Za početak bi bilo dobro razlikovati teorije od hipoteza. Međutim, čak i hipoteza, da bi se mogla smatrati znanstvenom mora biti utemeljena u nečemu, te se mora moći testirati. Iz ničeg sve se možda ne može eksperimentalno potvrditi, ali ako suma "svega" daje nulu onda je hipoteza validna za daljnje razmatranje. Što se tiče paralele s Bogom, znanost kaže "to je najvjerojatnije tako, a trenutni proračuni potvrđuju da je to moguće", dok vjera kaže "to je tako i drugo me ne zanima".

 

Analogija ti nije adekvatna. Analogija bi bila da mi ne znamo ništa o računalu i da uspoređujemo teze "radi se o kutiji koja vrši određene kalkulacije na osnovi ulazni podataka mehanizmom koji nama nije poznat" vs "unutar računala postoji čitav jedan svemir u kojem čovječuljci računaju podatke". U prvom slučaju imaš problem kako objasniti način rada, dok ti drugi slučaj ne rješava taj isti problem, već ga samo translatira na drugi entitet s kojim se uopće nemaš u planu znanstveno baviti. Da, to je logičniji pristup ako tražiš opravdanje za ne baviti se time, ali ako pristupaš iz znanstvenog kuta, prvi pristup je logičniji. Čak i ako je druga pretpostavka točna, prva će te dovesti do druge, dok to u suprotnom slučaju ne vrijedi.

 

Naravno, ali znanost traži dokaz da postoji. Teret dokazivanja je na onome tko iznosi tvrdnju. Ti ne možeš dokazati nepostojanje čajnika koji lebdi s druge strane sunca, ali možeš od mene zahtjevati dokaz da tvrdnju o čajniku potvrdim i u protivnom je odbaciti.

 

Uz pretpostavku da Lara Croft ima slobodnu volju, ona ne može dokazati programera bez da se programer uplete u simulaciju, ali isto tako, ako se za čitavog života taj programer nije upleo u simulaciju, njegovo postojanje joj je irelevantno. Ako se uplete, a pri tom joj ostavi slobodnu volju, onda može naći i dokaz.

Ako želiš reći da je to dokaz da je moguće da nas je Bog stvorio jer ne možemo naći dokaz da nije: da, moguće je da nas je Bog stvorio, kao što je moguće miljun drugih stvari, međutim, nepostojanje dokaza o nepostojanju Boga nije dokaz o postojanju niti bi takva pretpostavka sama po sebi bila vjerojatnija od neke druge. Naravno, ako uzimaš sebi slobodu proizvoljno proglasiti nešto bogom, onda nas je sigurno bog stvorio jer ako se ikad otkrije neka fluktuacija koja je triggala big bang ti možeš tvrditi da je ta fluktuacija bog i da si čitavo vrijeme bio u pravu. Samo tu imaš jedan mali problem - ti nisi tvrdio ništa konkretno, pa onda ne možeš ni biti u pravu.

Ako joj ne ostavlja slobodnu volju, onda čitava priča postaje upitna jer bez slobodne volje ona ionako radi ono što joj programer dopusti, pa se teško može reći da ona nešto može ili ne može.

 

Hipoteza o multiversu nije provjerljiva i tu napuštamo znanstvenu metodu. Suma svega daje nulu? Upravo si prekršio prvi zakon TD koji glasi: "Energija zatvorenog sustava ne može nestati niti ni iz čega nastati, energija može samo prelaziti iz jednog oblika u drugi, i ona je konstantna."... Dakle, hipoteza nestvorenog Boga može objasniti "odakle" energija, dok hipoteza koju guraš krši jedan od osnovnih i nikad oborenih zakona u fizici. Toliko o "svemu iz ničega"... 

 

Znanost može tražiti dokaze za čajnik u jednom od bezbroj svemira ali ga neće pronaći, dakle, čajnik u jednom od bezbroj svemira ne postoji. Odlično! Epistemološki doseg čovjeka ograničen je prostorom i vremenom. Biće koje nadilazi prostor i vrijeme nije dohvatljivo onom koji je unutar tih dimenzija. 

 

Teret dokazivanja nije na meni u ovom slučaju jer nemam namjeru nikome išta dokazati. Samo branim nešto što se etiketira logički iskrivljenim stajalištem, a etiketira se metodom logičke iskrivljenosti i nju ovdje naglašavam.

 

Potpuno si promašio si analogiju sa Larom. Nije poanta proučavanja samog sustava i simulacije, već onog koji stoji kao uzrok iste. Simulaciju možemo analizirati svim dostupnim empirijskim metodama, uzrok ne jer nadilazi stvoreno. Dakle, ovdje je tvrdnja da je uzrok računala, mehaničkog sata, etc... puno kompleksniji od svega toga. Primjer sam dao da pokažem kako Okamova britva ne funkcionira uvijek i svugdje. 

 

Uplitanje stvoritelja će uvijek ostaviti prostor čovjeku za sumnju. Kao kršćanin vjerujem da se takvo što i dogodilo prije nekih 2000 godina. Ne tvrdim da je nepostojanje dokaza za suprotno dokaz za egzistenciju uzroka. Ovdje iznosim uvjerenje koje mogu argumentirati, ne dokazati... kao i ti! 

 

Smatram da je stajalište koje ovdje iznosiš kao logično, zapravo prepuno nedosljednosti, krši osnovne fizikalne zakone, pretpostavlja "ordo ab chao" princip, um od materije i ostale nedosanjane naturalističke dogme.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
lovacmaki kaže...
Ali kakva je logika da nešto nastane iz ničega? Gdje toga u prirodi ima dokazano? Da bi se smatralo logičnim.

Materija = energija, ali u svemiru ima i drugih oblika energije. Neki oblici su pozitivni, a neki negativni. Prema najizglednijim hipotezama suma svih oblika energije u svemiru je nula, pa ispada da nije nešto nastalo iz ničega, već da je svemir samo drugi oblik ničega (1 - 1 = 0, a naš svemir se sastoji od rastavljene jedinice i minus jedinice). Prema određenim izračunima temeljenim na proučavanju gibanja galaksija, te hipoteza bi mogla biti točna, ali se onda postavlja pitanje zašto je sve nastalo. Uočene su neke sitne nesimetrije između materije i antimaterije koje mogu objasniti prevladavanje materije nad antimaterijom koji je dovelo do velikog praska. Sve dalje od toga je u domeni nagađanja, a jedno od izglednijih je da nije bio jedan veliki prasak, već je bilo mreškanje uvjeta u t0, pri čemu su nastajali neodrživi praskovi koji su stvarali nestabilne svemire, s malim varijacijama u tim nesimetrijama, dok se jednom nisu posložili uvjeti za nastanak održivog svemira. Kako se pojam prostora i vremena veže uz naš svemir, taj proces nije ni morao biti linearan (ako to uopće možemo tako opisati u takvim uvjetima), a nije isključeno da nisu nastajali i drugi svemiri. Ali, kao što sam i napisao, to već spada u domenu nagađanja i pitanje je da li ćemo ikad znati išta o trenutku t0.

Što se tiče agnosticizma, tu se slažem, ali agnosticizam + teret dokazivanja na onome tko iznosi tvrdnju = ateizma (u smislu nevjerovanja, a ne u smislu antiteizma).

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Papa digao glas protiv lažnih internetskih vij
eywa33 kaže...

Hipoteza o multiversu nije provjerljiva i tu napuštamo znanstvenu metodu. Suma svega daje nulu? Upravo si prekršio prvi zakon TD koji glasi: "Energija zatvorenog sustava ne može nestati niti ni iz čega nastati, energija može samo prelaziti iz jednog oblika u drugi, i ona je konstantna."... Dakle, hipoteza nestvorenog Boga može objasniti "odakle" energija, dok hipoteza koju guraš krši jedan od osnovnih i nikad oborenih zakona u fizici. Toliko o "svemu iz ničega"... 

Hipoteza o multiversu je samo jedna od hipoteza koja pokušava objasniti neke stvari i drži se "u ladici" samo zato što je jedno moguće objašnjenje. Ako se ikad nađe način za testirati je, ovisno o testu će se odbaciti ili će se razviti u teoriju. Ona nije znanstvena u smislu da je ne znamo testirati, ali za razliku od religijskih dogmi, nadamo se da ćemo jednog dana moći testirati, te se temeljni na nekim matematičkim modelima, što je već samo po sebi neki oblik testa (dok matematički model rijetko može pružiti potvrdu hipoteze, često može pružiti mogućnost odbacivanja, što je već dovoljno da bi se znanost bavila s tom hipotezom).

Što se tiče energije, uzmi dugačku vertikalnu cijev u kojoj je vakum i u njoj ispali metak prema gore. Dok metak putuje, to je zatvoreni sustav, ali će se u tom sustavu kinetička energija smanjivati, a potencijalna rasti. Suma energije je i dalje jednaka. Isto je i s hipotezom o velikom prasku koja se temelji na izračunima koji pokazuju da je suma energije jednaka nuli. Energija nije ni iz čega nastala, već se nula razdvojila na negativnu vrijednost i pozitivnu. Tu nije problem zakon o očuvanju energije, već je problem u entropiji. Postoje objašnjenja i za to, ali toliko duboko u kvantnu fiziku nikad nisam ulazio da bih to bio u stanju objasniti. U svakom slučaju, u trenutcima neposredno nakon velikog praska su vladali uvjeti u kojima nije moguće primjeniti fiziku makro svijeta, već isključivo kvantnu fiziku i tu su već eksperimenti s visokim energijama (što u akceleratorima, što iz proučvanja zračenja svemira i čestica visoke energije) potvrdili neke matematičke modele.

Znanost se razvija, uči i približava trenutku t0 za kojeg se nada da će iz njega barem neizravno naučiti o tome što je dovelo do njega, dok "hipoteza" nestvorenog Boga ne objašnjava ništa, već proglašava poraz: uzmimo da je to tako, to nam je nedostupno i ne možemo se baviti time, doviđenja.

 

eywa33 kaže...

Znanost može tražiti dokaze za čajnik u jednom od bezbroj svemira ali ga neće pronaći, dakle, čajnik u jednom od bezbroj svemira ne postoji. Odlično! Epistemološki doseg čovjeka ograničen je prostorom i vremenom. Biće koje nadilazi prostor i vrijeme nije dohvatljivo onom koji je unutar tih dimenzija. 

Ne shvaćaš ili namjerno izvrćeš? Što da postoji paralelni svemir u kojem je čajnik tamo? Da li taj svemir ima ikakav utjecaj na naš svemir? Ako ima, onda ćemo jednog dana naučiti kako provjeriti postoji li čajnik u njemu. Ako nema, onda nam je postojanje tog čajnika apsolutno irelevantno osim ako ćemo biti takvi malograđani da nas činjenica da ni susjed nema čajnik tješi.

 

eywa33 kaže...

Teret dokazivanja nije na meni u ovom slučaju jer nemam namjeru nikome išta dokazati.

Ako iznosiš tvrdnju, onda je na tebi teret dokazivanja, a ako iznosiš svoje uvjerenje ili vjerovanje, onda nemamo o čemu pričati.

 

eywa33 kaže...

Samo branim nešto što se etiketira logički iskrivljenim stajalištem, a etiketira se metodom logičke iskrivljenosti i nju ovdje naglašavam.

Ali ti si taj koji krivi logiku da bi opravdao svoje vjerovanje. Po čemu je logičnije vjerovati u mogućnost da postoji nestvoreni entitet koji je stvorio svemir, a odbacivati mogućnost postojanja nestvorenih uvjeta koji bi omogućili veliki prasak bez intervencije dodatnog entiteta?

 

eywa33 kaže...

Potpuno si promašio si analogiju sa Larom. Nije poanta proučavanja samog sustava i simulacije, već onog koji stoji kao uzrok iste. Simulaciju možemo analizirati svim dostupnim empirijskim metodama, uzrok ne jer nadilazi stvoreno. Dakle, ovdje je tvrdnja da je uzrok računala, mehaničkog sata, etc... puno kompleksniji od svega toga. Primjer sam dao da pokažem kako Okamova britva ne funkcionira uvijek i svugdje. 

 

...

 

Smatram da je stajalište koje ovdje iznosiš kao logično, zapravo prepuno nedosljednosti, krši osnovne fizikalne zakone, pretpostavlja "ordo ab chao" princip, um od materije i ostale nedosanjane naturalističke dogme.

To samo pokazuje da ti Occamova britva nije jasna. Occamova britva nije metoda testiranja teorije, već sredstvo usmjeravanja. Jednostavnije hipoteze je lakše testirati, pa tako i odbaciti ako su pogreške, dok kod kompliciranijih uvijek imaš posebne slučajeve i nejasne rezultate. Zbog toga znanost kreće od jednostavnijih hipoteza, testira ih, te kroz to testiranje, ako je hipoteza pogrešna, nauči nešto novo što je usmjerava na kompliciraniju hipotezu koja je u skladu s novostečenim znanjem, pa je samim time postala i jednostavnija od ostalih koje moraju "izmišljati toplu vodu" da bi uklopile nove činjenice.

 

Ti tvrdiš da znanost iznosi nedokazive hipoteze kao i religija, te da je jedno i drugo vjerovanje, međutim, ono što ti promiće je da religija postavlja tvrdnju koja ne samo da nije provjerljiva, već zabranjuje provjeravanje iste, dok znanost postavlja hipoteze od kojih su neke trenutno neprovjerljive, ali one predstavljaju radni materijal, te se sve više približava mogućnosti provjeravanja istih, a kako neke druge uspijeva provjeriti, tako novo znanje aplicira na te radne hipoteze, pri čemu neke modificira, a druge odbacuje, te se opet bavi sljedećom najjednostavnijom provjerljivom hipotezom. I teorija relativnosti je kršila tada poznate osnovne fizikalne zakone i nije bila eksperimentalno dokaziva, ali je prošla prvo matematičku provjeru, a naknadno je bilo moguće i testirati, da bismo danas u svakodnevnom životu koristili znanje koje nam pruža. Prema eksperimentima su u ranim uvjetima nakon velikog praska vrijedili kvantni uvjeti, pa tvrditi da hipoteze treba odbaciti jer krše zakone klasične fizike nije baš logično. 

 

Što se tiče ovog zadnjeg, žutog, opet kriviš terminologiju kako bi iskrenuo argumente u svoju korist. Dogma bi bila tvrditi da je to tako i odbijati bilo kakve dokaze da to nije tako. Međutim, stvarno stanje je da prema trenutnim dokazima nemamo razloga povjerovati da to nije tako, međutim, ako nađeš znanstveni dokaz da to nije tako, ne samo da će znanost to prihvatiti, već ćeš vjerojatno dobiti i Nobela.

 

eywa33 kaže...

Uplitanje stvoritelja će uvijek ostaviti prostor čovjeku za sumnju. Kao kršćanin vjerujem da se takvo što i dogodilo prije nekih 2000 godina. Ne tvrdim da je nepostojanje dokaza za suprotno dokaz za egzistenciju uzroka. Ovdje iznosim uvjerenje koje mogu argumentirati, ne dokazati... kao i ti! 

Kao što sam ti već napisao, ti iznosiš uvjerenje koje ne možeš dokazati ni testirati, dok ja iznosim hipoteze koje su možda točne, možda nisu, trenutno su u skladu s onim što znamo, znanost ih trenutno ne može testirati, ali svaki dan napreduje prema tome da da ih testira. To je razlika između znanosti i religije.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
odjavljen
offline
Papa digao glas protiv lažnih internetskih vijesti
MrBlc kaže...


Što se tiče energije, uzmi dugačku vertikalnu cijev u kojoj je vakum i u njoj ispali metak prema gore. Dok metak putuje, to je zatvoreni sustav, ali će se u tom sustavu kinetička energija smanjivati, a potencijalna rasti. Suma energije je i dalje jednaka. Isto je i s hipotezom o velikom prasku koja se temelji na izračunima koji pokazuju da je suma energije jednaka nuli. Energija nije ni iz čega nastala, već se nula razdvojila na negativnu vrijednost i pozitivnu. Tu nije problem zakon o očuvanju energije, već je problem u entropiji. Postoje objašnjenja i za to, ali... toliko duboko u kvantnu fiziku nikad nisam ulazio da bih to bio u stanju objasniti. U svakom slučaju, u trenutcima neposredno nakon velikog praska su vladali uvjeti u kojima nije moguće primjeniti fiziku makro svijeta, već isključivo kvantnu fiziku i tu su već eksperimenti s visokim energijama (što u akceleratorima, što iz proučvanja zračenja svemira i čestica visoke energije) potvrdili neke matematičke modele. 

Energija u vakuumskoj cijevi je dobivena od baruta i ne krši zakon TD. Svemir evidentno ima energiju i pitanje je "odakle"? Znamo da svemir nije vječan jer da jest, prema zakonima TD, već bi nastupila "toplinska smrt", što nije slučaj jer, evo nas ovdje, meni je toplo, vanka je hladno. Ovo o nulama koje se razdvajaju na pozitivnu i negativnu vrijednost su naklapanja. Teret dokaza je na onom koji izriče tvrdnju - onda dokaži boldano. 

 

MrBlc kaže...


Znanost se razvija, uči i približava trenutku t0 za kojeg se nada da će iz njega barem neizravno naučiti o tome što je dovelo do njega, dok "hipoteza" nestvorenog Boga ne objašnjava ništa, već proglašava poraz: uzmimo da je to tako, to nam je nedostupno i ne možemo se baviti time, doviđenja.

Da ponovim, hipoteza nestvorenog Boga nije znanstvena, nije provjerljiva, nije tehnička... Bog kao biće nije dohvatljivo znanstvenoj metodi pa prema tome se ne može tom metodom ni dokazati ali niti se može opovrgnuti. Kao da ravnalom ideš mjeriti temperaturu... ne ide.  Dakle, hipoteza "vjere" pretpostavlja ontološki, metafizički uzrok. "Prije" t0 nije vremenski uzrok, već ontološki, tako da hipoteza nestvorenog Boga objašnjava upravo to "prije" koje je nedostupno znanstvenoj skrupuli. Manjka ti, čini mi se, filozofskog uvida u teme o kojima pokušavaš nešto reći, a za koje je filozofija nužna. Pretpostavljam da se baviš nekom od prirodoslovnih znanosti?

 

MrBlc kaže...

 

 Ne shvaćaš ili namjerno izvrćeš? Što da postoji paralelni svemir u kojem je čajnik tamo? Da li taj svemir ima ikakav utjecaj na naš svemir? Ako ima, onda ćemo jednog dana naučiti kako provjeriti postoji li čajnik u njemu. Ako nema, onda nam je postojanje tog čajnika apsolutno irelevantno osim ako ćemo biti takvi malograđani da nas činjenica da ni susjed nema čajnik tješi.

 

Ako iznosiš tvrdnju, onda je na tebi teret dokazivanja, a ako iznosiš svoje uvjerenje ili vjerovanje, onda nemamo o čemu pričati.

Poanta čajnika se odnosi na činjenicu da ga ne možeš dokazati jer je u drugom svemiru, kao što ne možeš dokazati nestvorenog stvoritelja. Iznosim uvjerenje, kao i ti :) Dokaži nulu koja se razdvaja i stvara ovo što danas imamo. A ako nije problem, mogao bi i definirati tu 0, jer očito predstavlja "nešto", ako ne energiju, onda informaciju? Ili pak smatraš da je "nula" doslovno ništa. A onda, Aristotelovo pitanje - zašto?

 

Dobro si definirao razliku vjere i znanosti. I ovdje samo branim dostojanstvo čina vjere kojeg ti pokušavaš nazvati logički iskrivljenim, a ne možeš bez da se ne koristiš ne-znanstvenom metodom, odn. filozofiranjem. 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice