Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

poruka: 24
|
čitano: 3.726
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima".
13 godina
neaktivan
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

Sve vece od full hd-a na mobitelima je porez na budale.

1920x1080 na 5 inca daje 440 PPI-a sto je znatno vise od 300 PPI koliko  navodno ljudsko oko moze razaznati.

http://www.winblogs.net
Moj PC  
9 2 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
Puno toga na mobitelima je porez na budale. A ako sony ne shvati da je 90% kupaca budale, lose im se pise
...i tako dalje
15 godina
neaktivan
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

100 puta treba ponoviti:

Proizvođači - pustite rezoluciju, bavite se baterijom. ;)

JDM4LFE
 
20 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
apoteka kaže...
Puno toga na mobitelima je porez na budale. A ako sony ne shvati da je 90% kupaca budale, lose im se pise

 U cjelosti tačno. Npr. firma Apple nikada nije isla za tim da otkriva sta ljudima zaista treba nego je isla na to da im da ono sto ona (Apple) misli da korisnici trebaju. Ide se vise u pravcu proizvodnje novih potreba nego ka podmirivanju starih.

10 godina
neaktivan
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

Iako se slažem da je 400ppi zasad dovoljno, znanost kaže slijedeće -  zdravo ljudsko oko ima oštrinu raspoznavanja oko 900ppi na 30cm udaljenosti (300ppi je Jobsova izmišljotina)  a ukupno vidno polje ima oštrinu fokusa od 550-1000Mpix 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2015 22:26 (darko_sam).
Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
darko_sam kaže...

Iako se slažem da je 400ppi dovoljno, znanost kaže slijedeće -  zdravo ljudsko oko ima oštrinu raspoznavanja oko 900ppi na 30cm udaljenosti (300ppi je Jobsova izmišljotina)  a ukupno vidno polje ima oštrinu fokusa od 550-1000Mpix 

 Sve ovisi na kojoj udaljenosti.

 

Evo meni je sasvim dovoljno 95ppi, na monitoru od računala, ali naravno nisam udaljen od njega 15cm kao od mobitela...

Swedish latin super funk.
16 godina
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
Shinichi kaže...

100 puta treba ponoviti:

Proizvođači - pustite rezoluciju, bavite se baterijom. ;)

 Pa nadam se da sonyjevci kuže i tu drugu polovicu rečenice:)
No s druge strane, evo igram se sa njihovim Z3 smartfonom na kojem se kočoperi pored kamere
"20,7 Megapixela" koji su pak onako iz kutije inferiorni 16MP(pa i niže) od nekih drugih proizvođača, pa se nisu 
tu sjetili spomenuti da je to glupo natjeravanje...

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
darko_sam kaže...

Iako se slažem da je 400ppi zasad dovoljno, znanost kaže slijedeće -  zdravo ljudsko oko ima oštrinu raspoznavanja oko 900ppi na 30cm udaljenosti (300ppi je Jobsova izmišljotina)  a ukupno vidno polje ima oštrinu fokusa od 550-1000Mpix 

 OK, znanost ovo ono... Uzmi ekran od 300ppi i ekran od 500ppi i reci mi vidiš li razliku u kvaliteti oštrine slike.

14 godina
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
lllnuclearlll kaže...
darko_sam kaže...

Iako se slažem da je 400ppi zasad dovoljno, znanost kaže slijedeće -  zdravo ljudsko oko ima oštrinu raspoznavanja oko 900ppi na 30cm udaljenosti (300ppi je Jobsova izmišljotina)  a ukupno vidno polje ima oštrinu fokusa od 550-1000Mpix 

 OK, znanost ovo ono... Uzmi ekran od 300ppi i ekran od 500ppi i reci mi vidiš li razliku u kvaliteti oštrine slike.

 Vidi se razlika bez ikakvog problema, čak i na videu.

 

Swedish latin super funk.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

Ako drzis mobitel na 30 cm udaljenosti od oka, imas(imati) ces problem sa ocima.

 

Da li ima smisla trpati sve snazniji hardver u uredjaj samo da bi mogao ganjati 4K ekran koji ti realno ne treba, tj. neces sa normalnim koristenjem uredjaja(50 cm udaljenosti od ociju) vidjeti razliku izmedju kvalitetnog Full HD i 4K ekrana.

Snazniji hardver obicno povlaci vecu potrosnju baterije, sto ti u konacnici snizava usability tog uređaja jer zamisli, baterija ti krace traje. 

 

Doma imas 1920x1080 rezoluciju razvucenu na 22" ili 24" i sa normalnim koristenjem(isto 40-50 cm od monitora) nema sanse da vidis piksel. Istu tu rezoluciju imas na mobitelima koja je strpana u 5" i to i dalje nije dovoljno!? 1 piksel je na mobitelu 4 do 5 puta manji nego na monitoru!?

 

Logicno je da se vidi na videu...doh....ali ti ne gledas ekran kroz kameru, nego kroz oko.

 

 

http://www.winblogs.net
15 godina
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
Shinichi kaže...

100 puta treba ponoviti:

Proizvođači - pustite rezoluciju, bavite se baterijom. ;)

100 puta opet treba ponoviti:

Da proizvođači mogu napraviti bateriju koja će uslijed kvara na trafo stanici 10/04kV - oni bi to i napravili ali ne mogu.

Proizvođači ekrana su jedne kompanije a proizvođači baterija druge kompanije. Kao i CMOS senzori, zvučnici, slušalice, RAM i ostale budalaštine.

15 godina
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

Ja vam jedino mogu jamčiti da između Galaxy S5 (FHD) i Note-a 4 (QHD) vidim razliku u oštrini slike na tipičnoj udaljenosti i uz nošenje naočala s dioptrijom -1. Istini za volju, kad gledam S5 sve djeluje OK, ali kad su jedan pored drugog onda se skuži da je Note4 oštriji u slici. Sony nek radi što i kako želi, a meni su QHD ekrani iznad 5" skroz OK, tim više što (barem u slučaju Notea) nema nikakvih efektivnih utjecaja na performanse uređaja (u praksi). Sonyu odavno zamjeram hladni backlight, i ako već ne žele u smjeru visokih rezolucija i novi(ji)h tehnologija (o OLED-u da ni ne govorimo), njihov problem. Floskule o ovcama koje kupuju brojke definitivno stoje, ali tako onda možemo pričati i o ovcama koje kupuju full frame digitalne SLR-ove s 20+ Mpix senzorima kad je "dovoljno" 15Mpix, i o ovčicama koje kupuju 24" monitore s UHD rezama.

Deckard
Moj PC  
1 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
sirka666 kaže...
* * *

 Vidi se razlika bez ikakvog problema, čak i na videu.

 

Kakvu razliku vidiš na videu? Možda da ako pustiš video u 1080p na YouTubeu preko FullScreena, a onda mi se mobiteli čine kao dva moja monitora. Ti gledaš zapravo snimak kamerei još ga reproduciraš na, pazi sad, monitorua ne u same telefone.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
Alesandro kaže...

Ako drzis mobitel na 30 cm udaljenosti od oka, imas(imati) ces problem sa ocima.

 

Da li ima smisla trpati sve snazniji hardver u uredjaj samo da bi mogao ganjati 4K ekran koji ti realno ne treba, tj. neces sa normalnim koristenjem uredjaja(50 cm udaljenosti od ociju) vidjeti razliku izmedju kvalitetnog Full HD i 4K ekrana.

Snazniji hardver obicno povlaci vecu potrosnju baterije, sto ti u konacnici snizava usability tog uređaja jer zamisli, baterija ti krace traje. 

 

Doma imas 1920x1080 rezoluciju razvucenu na 22" ili 24" i sa normalnim koristenjem(isto 40-50 cm od monitora) nema sanse da vidis piksel. Istu tu rezoluciju imas na mobitelima koja je strpana u 5" i to i dalje nije dovoljno!? 1 piksel je na mobitelu 4 do 5 puta manji nego na monitoru!?

 

Logicno je da se vidi na videu...doh....ali ti ne gledas ekran kroz kameru, nego kroz oko.

 

 

 

..? Pa 30cm od oka je zapravo normalna udaljenost za korištenje mobitela.

 

A ovo da na 50cm od monitora "ne vidiš piksel" .. LOL!

Razlika u oštrini slike i teksta između 22" fhd monitora na 50cm i fhd 5.5" mobitela na 25cm je toliko ogromna da je suludo uopće tvrditi išta drugo. 

 

 

15 godina
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
darko_sam kaže...

Iako se slažem da je 400ppi zasad dovoljno, znanost kaže slijedeće -  zdravo ljudsko oko ima oštrinu raspoznavanja oko 900ppi na 30cm udaljenosti (300ppi je Jobsova izmišljotina)  a ukupno vidno polje ima oštrinu fokusa od 550-1000Mpix 

 

Prema jednom istraživanju, ukupno vidno polje ima cca 580 Mpix, ali s obzirom da oko nikad ne gleda čitavo vidno polje (koje mozak stvara od svega što oko vidi) "realna" rezolucija oka je 7 Mpix u centralnom području vidnog polja, šrine 2 stupnja, i 1 Mpix rezolucije u ostatku

10 godina
neaktivan
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

^ da, zato sam rekao "oštrinu fokusa", to jest teoretska oštrina odnosno oštrina kojom možemo skenirati dio po dio tog vidnog polja 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.5.2015 14:43 (darko_sam).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

Nemoj mjesati ostrinu prikaza sa brojem piksela; to nije direktno povezano. Ostrina ne ovisi samo o broju piksela.

 

Ja i dalje tvrdim da u normalnom radu nema sanse da ti vidis 1 piksel na fhd monitoru sa 50 cm udaljenosti; svatko iole realan ce ti reci isto.

http://www.winblogs.net
13 godina
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

Vidim, povela se je zanimljiva rasprava u temi! 

 

Moje je razmišljanje da je "za sada" FullHD rezolucija sasvim dostatna, sve dok se ne steknu uvjeti da se učine funkcionalnim 4K ekrani do 6 incha maksimalno veličine dijagonale zaslona mobilnog gadgeta, uvjetovano ekvivalentom rasta snage/kapaciteta ostalih dijelova priče, kako baterije tako i "motora" pod haubom! 

Obzirom imam gadget koji na 5.5 incha ima FullHD rezoluciju, istu smatram sasvim dovoljnu i zadovoljavajuću po pitanju PPI kao možda nekakvog problema, ali možda za pet godina, tko zna, možda će nam baš 4K rezolucija biti must have potrebita jer će mo moći nešto korisno delati na njoj! 

 

BTW; kada bi svi gadgeti koji imaju od 5 pa do nekih 6.2 incha bili dizajnerski skraćeni gore i dolje za one "neiskorištene" centimetre, ili, da se ekrani povećaju na te i takve gabarite, e tu se vjerujem nalazi neko novo rješenje kako veličine dijagonale, tako i rezolucije i ukupnog PPI, koliki god bio, pa još da ima senzor ili što god drugo da može skupljati sunčevu energiju, čisto poradi produljivanja ciklusa trajanja jednog "punjenja" baterije?!?!

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

Tko god je probao Google Cardboard, sanja o tome da mu slijedeći mobitel ima što veću rezoluciju. FullHD je minimum za virtualnu stvarnost. Razlika između fullHD i 2k je nebo i zemlja ali je u oba slučaja slika malo mutna.

 

Za casual korisnike kojima mobitel služi samo za pozive i provjeravanje emaila, FullHD (1080x1920) je i više nego dovoljan jer se ni na HD (720x1280) pikseli ne primjećuju.

Ali za korisnike koji žele npr. prisustvovati u virtualnim 3D koncertima snimljenim u 360 stupnjeva (osjećaj je skoro kao da si tamo), 2k bez dvojbe.

Bilo bi još bolje 4k ili 8k ali treba se još malo strpiti da ostatak hardvera bude dovoljno jak. Sviđa mi se ideja da sa sobom u džepu mogu nositi privatnu kino dvoranu ili prozor u drugi svijet.

 

Glupo je raspravljati što je kome nepotrebno. Ako Sony bude ciljao na nižu klasu i nezahtjevne korisnike, drugi će ga prestići. Ako si netko ne može priuštiti 2k ili nikada nije doživio virtualno iskustvo, neka si onda kupi "jeftini" Sony mobitel.

Danas FullHD postaje standard a ne vrh ponude, čak i kod relativno jeftinih kineskih mobitela.

 

Tko je jučer pratio Google I/O, mogao je vidjeti da Google ne odustaje od Cardboarda i da je povečao ulaganja u VR a interes javnosti je ogroman. VR sadržaja i sada već ima puno a uskoro će i YouTube podržavati VR. Svi poznatiji grafički enginei već podržavaju Android i Google Cardboard (UnrealEngine, Unity).

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2015 2:48 (DragonShit).
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

Alesandro, pa ti pričaš totalne besmislice..  jesi ikad zaboga vidio 4K monitor? 

Jesi ikad usporedio sliku sa 768p, 1080p i 4K monitora?  I reci mi koji od ta tri ima najmanje a koji najviše detaljan prikaz slike..i zašto? 

ZBOG REZOLUCIJE, odnosno broja PIKSELA. 

Svi koji su imali prilike gledati npr. film u imaxu, ili 5K ekran novog iMac-a, reći će da je slika bolja nego u običnom kinu, 

odnosno na 1080p/2K monitoru. 

 

Ti dovodis u pitanje nešto što je znanstvena činjenica - ljudi su redom na ispitivanjima primjećivati razliku između 720p i 1080p na mobitelima. Tu nema rasprave. 

Pikseli su ono od čega je slika sastavljena i jedini su faktor koji određuje koliko će biti detaljna. 

Kontrast, svjetlina, postojanost i vjernost boje i kuta gledanja, vrijeme osvježavanja - to su sve čimbenici koji utječu na krajnju kvalitetu prikaza, ali nijedan od njih ne može zamaskirati razlike u rezoluciji. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2015 0:17 (darko_sam).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

dajte pojedinci naucite da je 1920*1080(2.1mpixel) 2k reza! a ostalo 3k,4k,5k...

 

2560×1440 je vec 3k tako da ispravite naslov ! 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2015 0:49 (4mal).
Moj PC  
2 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima

@darko_sam  

Da li citas sto ja pisem? Veca rezolucija ti ne garantira nuzno ostriju sliku.  Gogl sharpness vs details

Nadalje, gdje sam ja spomenuo 720p? 

 

Da li shvacas da su trenutna tema mobiteli i ekrani od 5-6 inca sa 2K/4K rezom?  Koje kino sa dijagonalom od 10-15 metara te sad spopalo? 

Da utvrdimo, na 5-6 inca nema smisla stavljati 2K/4K posto neces vidjeti razliku na toj dijagonali.

 

Na monitorima je totalno druga prica i tu se slazem sa tobom, veca reza je dobra i korisna stvar, prvenstveno zbog povrsine desktopa :P

 

http://www.winblogs.net
15 godina
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
darko_sam kaže...

Alesandro, pa ti pričaš totalne besmislice..  jesi ikad zaboga vidio 4K monitor? 

Jesi ikad usporedio sliku sa 768p, 1080p i 4K monitora?  I reci mi koji od ta tri ima najmanje a koji najviše detaljan prikaz slike..i zašto? 

ZBOG REZOLUCIJE, odnosno broja PIKSELA. 

Svi koji su imali prilike gledati npr. film u imaxu, ili 5K ekran novog iMac-a, reći će da je slika bolja nego u običnom kinu, 

odnosno na 1080p/2K monitoru. 

 

Ti dovodis u pitanje nešto što je znanstvena činjenica - ljudi su redom na ispitivanjima primjećivati razliku između 720p i 1080p na mobitelima. Tu nema rasprave. 

Pikseli su ono od čega je slika sastavljena i jedini su faktor koji određuje koliko će biti detaljna. 

Kontrast, svjetlina, postojanost i vjernost boje i kuta gledanja, vrijeme osvježavanja - to su sve čimbenici koji utječu na krajnju kvalitetu prikaza, ali nijedan od njih ne može zamaskirati razlike u rezoluciji. 

Moraš malo stati na loptu.

Prije svega moraš par pojmova identificirati: PPI, Pixel Maping te Resampleovanje. AKo ja otvorim sliku (dakle jpg sliku) od 1024x768px ona će mi samo manje zazuzimati radne površine od 27" QHD ekrane i 27" FHD ekrana. Tu ide pixel na pixel mapiranje i nema tu puno priče.

 

Upscaliranje sadžaja na neki od "više K" panela ili ekrana je jedno, a nativno 'nalijeganje' 4K slike na 4K akran je jedno. A gdje ti je film od 4K? Nema. Tebi je možda GUI na mointoru dobar.

 

4mal kaže...

dajte pojedinci naucite da je 1920*1080(2.1mpixel) 2k reza! a ostalo 3k,4k,5k...

 

2560×1440 je vec 3k tako da ispravite naslov!

Pa da budemo točaniji te rezolucije imaju čak i svoja imena: ta prva 1920*1080 se zove FullHD, 2560x1440 je QHD a 4K bi bio UHD (vezano za monitore) jer postoji i 4K filmska rezolucija koja je malo drugačija. itdi itd.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Display_resolution#/media/File:Vector_Video_Standards8.svg

Alesandro kaže...

* * *

 

Da li shvacas da su trenutna tema mobiteli i ekrani od 5-6 inca sa 2K/4K rezom?  Koje kino sa dijagonalom od 10-15 metara te sad spopalo? 

Da utvrdimo, na 5-6 inca nema smisla stavljati 2K/4K posto neces vidjeti razliku na toj dijagonali.

 

* * *

 

Definitivno se slažem da je 2K (o 4K da i ne govorim) na ekranu od 5" totalna besmislica. Pumpa se reza a o bojama, gamutu prikaz crne i sl ni govora.

 

Ipak ljudi moji, niti jedna rasprava oko ekrana nije forsirana toliko nego ovdje koji ih imaju mobiteli. Totalna glupost, kao da pišemo o HQV procesoru za sliku. Bezveze se opterećavate.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Sony ne vjeruje u 2K ekrane na mobitelima
4mal kaže...

dajte pojedinci naucite da je 1920*1080(2.1mpixel) 2k reza! a ostalo 3k,4k,5k...

 

2560×1440 je vec 3k tako da ispravite naslov ! 

Pišeš dezinformacije a ispravljao bi Bugove novinare i učio forumaše!

Ne znam odakle ti ideja da rezoluciju treba preračunavati u megapiksele. Puno je jednostavnije od toga.

Full HD nije 2K jer horizontalna rezolucija ne prelazi 2000 piksela.

 

1920 * 1080 = 1K

2560 * 1440 = 2K rezolucija

4xxx * xxxx = 4K rezolucija

8xxx * xxxx = 8K rezolucija

 

(k = kilo = 1000)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice