Borba protiv govora mržnje na internetu

poruka: 46
|
čitano: 5.889
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Borba protiv govora mržnje na internetu".
15 godina
neaktivan
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

nije to borba protiv mržnje, to je suzbijanje slobode govora.

 
20 4 hvala 5
13 godina
neaktivan
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Volio bih točno znati što podrazumijeva govor mržnje, te je li ta definicija univerzalna ili ovisi o nečemu?

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2017 23:12 (lovacmaki).
 
7 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
Danijel5 kaže...

nije to borba protiv mržnje, to je suzbijanje slobode govora.

 Ako ces nekoga vrijedjat mrziti.Slobodno mrzi u svoja 4 zida ne?

13 godina
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Definicija slobode govora je skliska stvar!

i onda se pitaj a ko če odlučiti šta je ok a ne? 

I onda polako postaješ totalitarizam.

gramatika bljak
Moj PC  
16 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
Sada sam pročitao wikipedia definiciju. Jako je širok pojam. Iako se u biti slažem, ali to onda vrijedi za sve, jer sam već čuo kako white privilege ne spada pod hate speech.
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
Nekog možeš uvrijediti bez da ga mrziš. I činjenice vrijeđaju.
16 godina
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Sloboda govora i govor mržnje su kontradiktorne stvari jer ako ne smiješ izraziti svoje nezadovoljstvo ili neslaganje sa određenim stvarima/ljudima/skupinama onda kakva je to sloboda govora, za koga? Jako relativne stvari... 

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
8 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
Dado_ZG78 kaže...

Sloboda govora i govor mržnje su kontradiktorne stvari jer ako ne smiješ izraziti svoje nezadovoljstvo ili neslaganje sa određenim stvarima/ljudima/skupinama onda kakva je to sloboda govora, za koga? Jako relativne stvari... 

 Sa necim se NE slagati i mrziti su razliciti pojmovi.Evo,ja se ne slazem sada sa vasim stajalistem.Jel vas onda mrzim?NE!Nego se  NE slazem se sa vasim misljenjem.Mrzio bi vas kada bi vas poceo vrijedjati.Ali necu,jer svatko ima svoje misljenje.Jer budimo iskreni.Gdje je ova mrznja odvela svjet?Mislite sa takvim nacinom slobode govora(mrznjom/vrijedjanjem),ce te nesto postici,pokazati kako ste upravu?Nop,samo ce te raspaliti jos vise ljude.Sto dovodi u (svadje,vrijedjanje a na kraju ono naj gore,mrznju).

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2017 7:34 (Endymon).
16 godina
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Jednom kad zabraniš "govor mržnje", sve što trebaš je polako širiti skup stvari koje spadaju u taj "govor mržnje" i na kraju dobiješ cenzuru i totalitarizam.

 

Već danas plešeš po rubu ako sa neodobravanjem govoriš o bilo kojoj skupini (homoseksualci, feminizam i ženska prava...), što se u startu shvaća kao teški primitivizam, rasizam i tko zna što još sve. Ovime će, bojim se, ovaj problem samo postati izraženiji.

Down goes the window, out goes the heat!
Moj PC  
12 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
Endymon kaže...
Dado_ZG78 kaže...

Sloboda govora i govor mržnje su kontradiktorne stvari jer ako ne smiješ izraziti svoje nezadovoljstvo ili neslaganje sa određenim stvarima/ljudima/skupinama onda kakva je to sloboda govora, za koga? Jako relativne stvari... 

 Sa necim se NE slagati i mrziti su razliciti pojmovi.Evo,ja se ne slazem sada sa vasim stajalistem.Jel vas onda mrzim?NE!Nego se  NE slazem se sa vasim misljenjem.Mrzio bi vas kada bi vas poceo vrijedjati.Ali necu,jer svatko ima svoje misljenje.Jer budimo iskreni.Gdje je ova mrznja odvela svjet?Mislite sa takvim nacinom slobode govora(mrznjom/vrijedjanjem),ce te nesto postici,pokazati kako ste upravu?Nop,samo ce te raspaliti jos vise ljude.Sto dovodi u (svadje,vrijedjanje a na kraju ono naj gore,mrznju).

 Kako možemo pričati o slobodi ako nismo zaista slobodni izreći bilo što? Naravno da je ljepši svijet u kojem nema mržnje, ali ovdje vlada PRISILJAVA privatne tvrtke da cenzuriraju nešto što vlada proglasi govorom mržnje?

 

Ne čini li ti se da je to problematično, jer se očito previše moći daje tim parazitima?

 

Evo, sad netko može i ovo proglasiti govorom mržnje - zar nisam mogao na ljepši način opisati koliko je većina političara štetočine? - zar je to moderno i zar je to sloboda?

Down goes the window, out goes the heat!
16 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
Endymon kaže...

 Sa necim se NE slagati i mrziti su razliciti pojmovi.Evo,ja se ne slazem sada sa vasim stajalistem.Jel vas onda mrzim?NE!Nego se  NE slazem se sa vasim misljenjem.Mrzio bi vas kada bi vas poceo vrijedjati.

 A gdje je ta granica?

 

Npr. ako napišem da je Trump glup jer ne vjeruje u klimatske promjene, jel to vrijeđanje ili izražavanje stajališta?

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
16 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
SupremeCommander kaže...
Endymon kaže...

 Sa necim se NE slagati i mrziti su razliciti pojmovi.Evo,ja se ne slazem sada sa vasim stajalistem.Jel vas onda mrzim?NE!Nego se  NE slazem se sa vasim misljenjem.Mrzio bi vas kada bi vas poceo vrijedjati.

 A gdje je ta granica?

 

Npr. ako napišem da je Trump glup jer ne vjeruje u klimatske promjene, jel to vrijeđanje ili izražavanje stajališta?

 

 Ako kažeš da je glup onda je vrijeđanje, ako kažeš da nije pametan onda izražavanje stajališta.

16 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
ukay1000 kaže...
SupremeCommander kaže...
Endymon kaže...

 Sa necim se NE slagati i mrziti su razliciti pojmovi.Evo,ja se ne slazem sada sa vasim stajalistem.Jel vas onda mrzim?NE!Nego se  NE slazem se sa vasim misljenjem.Mrzio bi vas kada bi vas poceo vrijedjati.

 A gdje je ta granica?

 

Npr. ako napišem da je Trump glup jer ne vjeruje u klimatske promjene, jel to vrijeđanje ili izražavanje stajališta?

 

 Ako kažeš da je glup onda je vrijeđanje, ako kažeš da nije pametan onda izražavanje stajališta.

 LOL.

 

Predlažem osnivanje Agencije za istraživanje granice između vrijeđanja i izražavanja mišljenja!

Down goes the window, out goes the heat!
15 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
lovacmaki kaže...
Sada sam pročitao wikipedia definiciju. Jako je širok pojam. Iako se u biti slažem, ali to onda vrijedi za sve, jer sam već čuo kako white privilege ne spada pod hate speech.

Pa opće je poznato da su samo "fu*king white males" rasisti. Žene i ostale rase nisu.

10 godina
suspendiran
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Kao što sam i očekivao, dežurni desničari i internetska laprdala na aparatima.

 

Kada razgovaraš na internetu prihvati da i druga osoba postoji i da ju tvoje riječi mogu pogoditi i na nju neugodno utjecati.

U svakom slučaju nastoj razgovarati na način kao da je ta osoba pored tebe, u nekakvom mirnom društvu, pred dvoje ili više ljudi.

 

O tvojoj osobnoj kulturi i o tome kako su te mama i tata odgojili ovisi hoćeš li govoriti "mrzim sve pederčine", "ubi zakolji da srbin ne postoji", "pederi su krivi za smrt Antonije Bilić, da nije bilo gay parade...", isl.

 

 

U kontekstu ovog, sami odredite da li "Trump je budala" označava govor mržnje ili slobodu govora.

Moj PC  
6 9 hvala 0
15 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
asusdvd kaže...

Jednom kad zabraniš "govor mržnje", sve što trebaš je polako širiti skup stvari koje spadaju u taj "govor mržnje" i na kraju dobiješ cenzuru i totalitarizam.

 

Već danas plešeš po rubu ako sa neodobravanjem govoriš o bilo kojoj skupini (homoseksualci, feminizam i ženska prava...), što se u startu shvaća kao teški primitivizam, rasizam i tko zna što još sve. Ovime će, bojim se, ovaj problem samo postati izraženiji.

 

Potpisujem!

 

Kad ti nekoga nazoves pe**** to je govor mržnje.

Kad on tebe nazove homofobom to je izražavanje mišljenja

 

Doći će do toga da ako kažem da ne volim Coca Colu ispada da mrzim Ameriku.

 

Mislim da svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje ma kako ono "zatucano" bilo.

Inače je kako si napisao cenzura i totalitarizam.

11 godina
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Ja imam situaciju u kojoj je moj susjed gay.Iskreno covjeka ne mrzim je po prici sa njime,sam skuzio da je bolju covjek nego vecina ajmo reci NORMALNIH ljudi.Istina je da mi malo smeta taj njegov feminiziran stil pricanja i sl i ne podrzavam ga u onome sto on je.Znaci gay man xD.Ali dal cu uvjek pricat sa njime,zasto ne?Da me pita sta mislim o tome sto je on gay i opcenito o gay populaciji,rekao bi da ja to ne smatram uredu a niti normalnim,ali da cu covjeka suditi po tome i totalno pljuvati,vrijedjati,necu.

Moj PC  
6 2 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Nemožete vi usporediti izražavanje i mišljenje kod nas prema ostalima, mi smo Balkan, a stižemo taj "svijet" tek za jedno 5st.

SkorvY
Moj PC  
5 0 hvala 1
15 godina
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

valja djecu odmalena podučavati pristojnosti: prije nego što nekome razbiješ glavu jer ne razmišlja poput tebe, moraš ga pristojno upitati smetaš li, ima li malo vremena koje može odvojiti za razmjenu mišljenja, bi li mu smetalo ako mu pokažeš svoj stav, ima li zdravstveno itd. po balkanima je mržnja (= desničarenje) svih prema svakome svakodnevica. internet je u svemu tome nebitna sitnica. i slažem se kako nismo ni u čemu (osim u količini kretena) usporedivi s ostatkom svijeta, osobito obrazovanog, kulturnog i civiliziranog. 

 

@SupremeCommander: trump nije glup. on je kreten kerumova kalibra.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2017 12:17 (Ajar).
Moj PC  
6 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Kao što sam i očekivao, dežurni desničari i internetska laprdala na aparatima.

 

Kada razgovaraš na internetu prihvati da i druga osoba postoji i da ju tvoje riječi mogu pogoditi i na nju neugodno utjecati.

( ... )

 

Ako ne uviđaš koliko si kontradiktoran, šta da ti kažem? 

Down goes the window, out goes the heat!
16 godina
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Ajmo probat definirat "govor mrznje" bez wikipedija i slicnih pomagala koristeci zdrav razum i mozak.

Govor mrznje bi bio govor koji je negativno usmjeren prema nekome/necemu s ciljem da ga se uvredi/ponizi. Moze sadrzavati cinjenice, insinuacije, stajalista, razmisljanja, indoktrinaciju itd. itd.

E sada, ako netko prica protiv homoseksualaca npr. zato jer stalno paradiraju i "brute force-om" zele nametnuti drustvu svoju seksualno orijentiranost, da li je to govor mrznje?

Sve ovisi o nacinu izrazavanja i pametnom biranju rijeci.

"Gle ove pedere kako paradiraju, idu mi na zivce, taman mi istjerali goste mamu im *****" - govor mrznje

"Ovi mladi ljudi homoseksualne orijentacije danasnjom paradom su nama ugostiteljima nanjeli nesto stete pa smo imali manji broj gostiju na terasama" - not govor mrznje, ne?

 

Ok, malo suksam, netko ce pametniji bolje srocit moju misao :)

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Po meni je govor mržnje je kada se huška na određenu, bilo kakvu grupaciju, (crnci, bijelci, homo, hetero, Srbi, Hrvati, muškarci, žene) neselektivno. Recimo, krajem osamdesetih pred rat je bilo takvo ozračje ovdje i u Ruandi. Svatko tko je tada redovito čitao Politiku Ekspres, ona ponavljanja Jasenovaca, klanja "nejači", nakon čitanja pet izdanja dođe ti da sam sebe ubiješ jer si Hrvat koliko je tamo huškanja i selektivnog prikazivanja informacija bilo. Radijske emisije u Ruandi su inspirirale ljude do te mjere da su ubijajući civile imali osjećaj kao da čiste korov u dvorištu.

 

Kritika društva je nužna u demokracijama jer često javni glas donekle uspori neke negativne pojave. Pitanje je gdje je granica zlorabljenja kritike, ako bude previše pomaknuta u jednu stranu, možeš očekivati kako će ti neki crno ili crveno košuljaši upasti u tri ujutro u kuću i odvesti te s cijelom obitelji u neki logor premda nisi prekršio nikakav zakon. Ako je pomaknuta na drugu stranu, može se dogoditi da te neki imigranti opljačkaju i siluju ali se mora o tome šutjeti kako se ne bi netko našao uvrijeđenim.

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
lovacmaki kaže...

Volio bih točno znati što podrazumijeva govor mržnje, te je li ta definicija univerzalna ili ovisi o nečemu?

 Govor koji potiče na nasilje i/ili diskriminaciju protiv nekoga na temelju stvari koje zakon spominje: a to su rasa, nacionalnost, spol, seksualna orijentacija i sl.

14 godina
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
ukay1000 kaže...

 

 Ne slažem se baš. Ako npr. netko ozbiljno zagovara segregaciju homoseksualaca, Židova itd. u logore i zatvore, onda je to govor mržnje nezavisno je li to prostački rečeno ili fino zakamuflirano kao nešto razumno. Osobno, nijednu od tvoje dvije rečenice ne bih svrstao u govor mržnje.

16 godina
neaktivan
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Reči nekom ili o nekom da je glup nije govor mržnje. To je isto kao da nekom kažeš da je slab. Nisu svi ljudi ni fizički ni mentalno jednako snažni. Da li je uvrijedljivo za tu osobu to je već drugi par rukava. No reči nekom da je glup/a samo zato jer je žensko, homoseksualac, rom ili musliman i da zbog toga treba ovo ili ono to je govor mržnje.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2017 11:52 (BlackDog22).
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

Mržnja je odgovor na strah...svatko mrzi ono čega se boji, a ljudima je teško priznati da se nečega boje...od tuda mržnja.

Zato nikada ne sudim govoritelje mržnje jer znam da su u strahu. Evo kad smo već kod Trumpa; ja se njega bojim i maloprije sam kolegi rekao da ,

bi bilo super da ga netko ucmeka. Klasični primjer govora mržnje i to najgoreg....(10 zdravo Marija). Ali budemo mi to riješili za kojih 2-3 tisuće godina.

Evolucija radi svoje...ako nas taj strah/mržnja prije ne uništi.

 
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

pozdravljam i nemam nista protiv govora mrznje....i ja jebem mater skoro svakome (u sebi)...

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2017 12:47 (Gorstak79).
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu

BlackDog, ako kažeš da žene nikada ne mogu biti jednake muškarcima jer si fizički slabije ne spada u govor mržnje jer s tom rečenicom ne pozivam na nasilje niti diskriminaciju žena. Ili ako kažem da su Afroamerikanci skloniji kriminalu od ostalih jer je to činjenično točno ne spada u govor mržnje jer ne pozivam na nasilje niti na diskriminaciju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2017 12:52 (lovacmaki).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Borba protiv govora mržnje na internetu
lovacmaki kaže...

BlackDog, ako kažeš da žene nikada ne mogu biti jednake muškarcima jer si fizički slabije ne spada u govor mržnje jer s tom rečenicom ne pozivam na nasilje niti diskriminaciju žena. Ili ako kažem da su Afroamerikanci skloniji kriminalu od ostalih jer je to činjenično točno ne spada u govor mržnje jer ne pozivam na nasilje niti na diskriminaciju.

Ti očito ne znaš što znači riječ diskriminacija. A ako ćemo baš sitničarit (što sumnjam da radiš, nego vjerojatno stvarno ne znaš što to znači) kad se priča o diskriminaciji i pravima priča se o ravnopravnosti, a ne jednakosti. Jednaki nisu ni muškarci/bijelci,crni međusobno. Nisu 100% jednaka ni dva jednojajčana blizanca.

 

Ovo drugo nije činjenično točno. S tim da kad bi to što si rekao bilo točno (sklonost...afroamerikaci) jednaku sklonost prema kriminalu bi imali i bogati afroamerikanci i siromašni. I onaj afroamerikanac koji je odrastao u bronxu od mame narkomanke i tate zatvorenika, i onaj kojem su roditelji doktori/odvjetnici. To činjenično ne stoji, što znači da afroamerikanci nisu skloniji kriminalu nego su osobe sklone kriminalu određene socio-kulturološkim činjenicama, a ne bojom kože. Još jedan dokaz tomu je broj osoba "sklonih" krimnalu druge boje kože, a koji su socijalno i kulturološki bliži tim afroamerikancima nego što su svojim bijelim "rođacima" u predgrađu. A zašto je velik broj afroamerikanaca socijano/pravno/ekonomski u nepovoljnijem položaju se vrlo lako objasni stoljetnom i još uvijek trajučom segregacijom i diskriminacijom koja ih je dovela u taj položaj. 

15 godina
offline
Borba protiv govora mržnje na internetu

A je?Dal to znači da če maknut sa neta sve šta ima veze sa našim pjevačem Thompsonom?Bilo bi super. :)

 
1 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice