Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?

poruka: 60
|
čitano: 16.291
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
lovacmaki kaže...

''Veliki prasak uopće nije eksplozija, širenje materije u okolni prostor, nego širenje prostora samog.'' Može li mi netko objasniti gdje se sami prostor širi?

 

Evo jedno objašnjenje:

 

 

http://www.worldsciencefestival.com/2011/11/ask_brian_green_what_is_the_universe_expanding_into/

 

 

 

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 8:15 (ROADRUNNER).
15 godina
offline
Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?

To je ista klasa kao i vidovnjaci i slicno?

 

Niti jedan ugledan znanstveni casopis nije radio ni jedan clanak o njima, samo ti neki kvaziznanstveni portali/casopisi?

Rvat katolik!
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
tnakir kaže...

 

Niti jedan ugledan znanstveni casopis nije radio ni jedan clanak o njima, samo ti neki kvaziznanstveni portali/casopisi?

 

Ako je na internetima - mora biti istina!

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
Drazen kaže...

Pa za sve koji misle da sam lud: http://www.irva.org/remote-viewing/definition.html

 

Googlajte malo pa vidite kaj su sve Rusi delali, a bome ni Ameri nisu daleko. Imate poprilicno video materijala di ljudi delaju cuda.

U moru prevara ima pravih stvari za koje ne postoje nikakva logicna objasnjenja. Kao i sa NLOima gdje ima odredjeni broj totalno neobjasnjivih stvari.

Je li ti razumiješ da stvari tako ne funkcioniraju? Pa daj neki dokaz sa znanstvene stranice, bilo što, barem neki polu dokaz..

Pa kao da s djetetom pričam..

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
GuitarMaster kaže...

Tesla nije uopće bio stručan u tom području, ne znam zašto uvlačiš njega, nije čak ni vjerovao da elektron postoji..

A teorija relativnosti je potvrđena nebrojeno puta (niti jedan eksperiment koji se ne slaže s TR), samo zbog nje i imamo GPS.

 Vjest je izašla prije 2 tjedna i ćudi me da ju BUG nije prosljedio.
http://www.engadget.com/2015/03/30/spooky-experiment-proves-quantum-entanglement-is-real/

9 godina
protjeran
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
Angus_Young kaže...

 Vjest je izašla prije 2 tjedna i ćudi me da ju BUG nije prosljedio.
http://www.engadget.com/2015/03/30/spooky-experiment-proves-quantum-entanglement-is-real/

 zašto požurivati gosn. Hrupeca? Njegova znanstvena istraživanja su puno bitnija od obrazovanja nas polutuduma i tuduma.... kad nađe čovjek vremena bit će, nadam se da mu Bug dobro plaća za znanstveno objašnjenje neukima i socijalni osvrt.... btw. da je kvantna suspregnutost realnost je već gotovo općepoznata činjenica

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 16:18 (nemrem_mama_mi_sere).
15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
Angus_Young kaže...
GuitarMaster kaže...

Tesla nije uopće bio stručan u tom području, ne znam zašto uvlačiš njega, nije čak ni vjerovao da elektron postoji..

A teorija relativnosti je potvrđena nebrojeno puta (niti jedan eksperiment koji se ne slaže s TR), samo zbog nje i imamo GPS.

 Vjest je izašla prije 2 tjedna i ćudi me da ju BUG nije prosljedio.
http://www.engadget.com/2015/03/30/spooky-experiment-proves-quantum-entanglement-is-real/

Quantum entanglement je kao što kolega kaže skoro pa opće poznata stvar. Nema nikakvog neslaganja s postojećim teorijama.

Čak se koristi u tehnologiji već neko vrijeme. A predviđeno još 1930-ih.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 17:40 (GuitarMaster).
14 godina
offline
Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?

Možda sam propustio nešto? Gdje se koristi quantum entaglement? Da možda nisi ga slučajno pomješao sa qunatum tunneling?

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
phoenix2003 kaže...

Možda sam propustio nešto? Gdje se koristi quantum entaglement? Da možda nisi ga slučajno pomješao sa qunatum tunneling?

Ma na tunnelingu se bazira tranzistor, nisam naravno na to mislio. :)

Pod "tehnologijom" nisam mislio na nešto komercijalno ili konkretni uređaj.

Taj fenomen se koristi u kvantnoj teoriji informacije, kvantnoj teleportaciji, kvantnoj kriptografiji..

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
GuitarMaster kaže...

Ma na tunnelingu se bazira tranzistor, nisam naravno na to mislio. :)

Pod "tehnologijom" nisam mislio na nešto komercijalno ili konkretni uređaj.

Taj fenomen se koristi u kvantnoj teoriji informacije, kvantnoj teleportaciji, kvantnoj kriptografiji..

Da, samo steta sto se ne moze koristiti za FTL komunikaciju. :(

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
Angus_Young kaže...
GuitarMaster kaže...

Tesla nije uopće bio stručan u tom području, ne znam zašto uvlačiš njega, nije čak ni vjerovao da elektron postoji..

A teorija relativnosti je potvrđena nebrojeno puta (niti jedan eksperiment koji se ne slaže s TR), samo zbog nje i imamo GPS.

 Vjest je izašla prije 2 tjedna i ćudi me da ju BUG nije prosljedio.
http://www.engadget.com/2015/03/30/spooky-experiment-proves-quantum-entanglement-is-real/

Članak je preloše napisan. Kao prvo ima senzacionalistički uvod; "Einstein je bio u krivu" zbog kojih neupućeni ljudi često vole reći kao se zanstvenici ne mogu složiti i kako je Einsteinu dokazano krivo ... Einstein nije bio u krivu za ono za što ga uvjek povezujemo, posebice kod ovih članaka: teroriju relativnosti. Bio je kriv u vjerovanju da tadašnje teze kvantne mehanike ne mogu biti točne zbog raloga u koje neću ulaziti. I za ti mu nitko ne može zamjeriti jer se nitko nije rodio s neograničenim uvidom. Da je danas živ i da vidi sve dokaze i eksprimente vezano uz ovu problematiku možda bi ju i prihvatio, ma vjerojatno bi čovjek napravio revoluciju na tom području kvantne mehanike kako je u svoje doba napravio s fizikom...

 

Druga stvari u članku piše da je foton razdjeljen na dva. Što jednostavno nije moguće i kriva je reprezenatacija pokusa.

SoSlI' bopummeH motlhbogh val.
14 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
Xanzzu kaže...

 

Druga stvari u članku piše da je foton razdjeljen na dva. Što jednostavno nije moguće i kriva je reprezenatacija pokusa.

Kako nije moguće? Moguće je. Sjeti se "double slit" experiment-a u kojem se mogu koristiti kako fotoni, tako i elektroni. Možda ja, ti i drugi forumaši ove stvari i kopčamo ali članci su većinom namjenjeni onim čitateljima koji se baš i ne razumiju u kvantnu fiziku pa zato moraju koristiti uproštene reprezentacije.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 21:29 (phoenix2003).
15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
phoenix2003 kaže...
Xanzzu kaže...

 

Druga stvari u članku piše da je foton razdjeljen na dva. Što jednostavno nije moguće i kriva je reprezenatacija pokusa.

Kako nije moguće? Moguće je. Sjeti se "double slit" experiment-a u kojem se mogu koristiti kako fotoni, tako i elektroni. Možda ja, ti i drugi forumaši ove stvari i kopčamo ali članci su većinom namjenjeni onim čitateljima koji se baš i ne razumiju u kvantnu fiziku pa zato moraju koristiti uproštene reprezentacije.

U double-slitu se foton ne dijeli na dva.

Pročitao sam abstract od orginalnog rada, mislim da se nezgodno koristi ta riječ "razdjeljen".

Ne znam. Jer stvarno ne možeš foton razdjeliti na dva u klasičnom smislu te riječi.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
phoenix2003 kaže...
Xanzzu kaže...

 

Druga stvari u članku piše da je foton razdjeljen na dva. Što jednostavno nije moguće i kriva je reprezenatacija pokusa.

Kako nije moguće? Moguće je. Sjeti se "double slit" experiment-a u kojem se mogu koristiti kako fotoni, tako i elektroni. Možda ja, ti i drugi forumaši ove stvari i kopčamo ali članci su većinom namjenjeni onim čitateljima koji se baš i ne razumiju u kvantnu fiziku pa zato moraju koristiti uproštene reprezentacije.

 Upravo zbog toga trebaju biti napisani jasnije. Elementarne čestice se ne mogu djeliti.

 

Prilikom "double slit" ekspermienta čestice se ne dijele, već se nalaze u formi vala sve dok im ne napraviš mjerenje. Ali kad bi to već to gledao tako realnije bi bilo reći da se čestice dupliciraju, a nakon rušenja kvantog stanja "virtualni" duplika nestaje.

SoSlI' bopummeH motlhbogh val.
15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
1domagoj1 kaže...
GuitarMaster kaže...

Ma na tunnelingu se bazira tranzistor, nisam naravno na to mislio. :)

Pod "tehnologijom" nisam mislio na nešto komercijalno ili konkretni uređaj.

Taj fenomen se koristi u kvantnoj teoriji informacije, kvantnoj teleportaciji, kvantnoj kriptografiji..

Da, samo steta sto se ne moze koristiti za FTL komunikaciju. :(

 Ko' kaze?

A kako je žanluk pricao?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
14 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
Xanzzu kaže...

 

Prilikom "double slit" ekspermienta čestice se ne dijele, već se nalaze u formi vala sve dok im ne napraviš mjerenje. Ali kad bi to već to gledao tako realnije bi bilo reći da se čestice dupliciraju, a nakon rušenja kvantog stanja "virtualni" duplika nestaje.

Da, ali to ipak znači da nose informaciju.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
syncmaster245b kaže...

Ko' kaze?

A kako je žanluk pricao?

Podprostorom. :D

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
phoenix2003 kaže...

Otkuda znaš kada ih nisi pogledao/mjerio?

Gledanje/mjerenje je vrsta međudjelovanja. Teoretiziranje o svemirima koji su apsolutno odvojeni od našeg ne spada u domenu znanosti, to je materijal za filozofiju i beletristiku.

14 godina
offline
Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?

Eksperimenti koji će uskoro biti provedeni u LHC-u će direktno pokazati da li teorija o muliverzumima drži vodu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
phoenix2003 kaže...

Eksperimenti koji će uskoro biti provedeni u LHC-u će direktno pokazati da li teorija o muliverzumima drži vodu.

U najboljem slučaju indirektno, i to ako. Ne znam otkud ti to.

15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
GuitarMaster kaže...
phoenix2003 kaže...

Eksperimenti koji će uskoro biti provedeni u LHC-u će direktno pokazati da li teorija o muliverzumima drži vodu.

U najboljem slučaju indirektno, i to ako. Ne znam otkud ti to.

 

Argumentum ad gluteus

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
1domagoj1 kaže...
syncmaster245b kaže...

Ko' kaze?

A kako je žanluk pricao?

Podprostorom. :D

 

I stand corrected!

 

Ocito je doslo vrijeme za ponoviti gradivo.

Slijedi filmski maraton!

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
14 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
GuitarMaster kaže...
phoenix2003 kaže...

Eksperimenti koji će uskoro biti provedeni u LHC-u će direktno pokazati da li teorija o muliverzumima drži vodu.

U najboljem slučaju indirektno, i to ako. Ne znam otkud ti to.

Preko štele, iz drugog univerzuma!

 

http://www.telegraph.co.uk/news/science/large-hadron-collider/11489442/Big-Bang-theory-could-be-debunked-by-Large-Hadron-Collider.html

15 godina
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
phoenix2003 kaže...
GuitarMaster kaže...
phoenix2003 kaže...

Eksperimenti koji će uskoro biti provedeni u LHC-u će direktno pokazati da li teorija o muliverzumima drži vodu.

U najboljem slučaju indirektno, i to ako. Ne znam otkud ti to.

Preko štele, iz drugog univerzuma!

 

http://www.telegraph.co.uk/news/science/large-hadron-collider/11489442/Big-Bang-theory-could-be-debunked-by-Large-Hadron-Collider.html

To je članak u jednim novinama. Senzacionalistički. Nemoguće je da jedan takav eksperiment (mini crne rupe) pobiju teoriju koja je izuzetno uspješna.

Multiverzi ne znače da teorija big bang-a nije točna.

15 godina
offline
Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?

svemir je k'o Rusija: formalno ograničen ali se širi. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
Xanzzu kaže...

Da je danas živ i da vidi sve dokaze i eksprimente vezano uz ovu problematiku možda bi ju i prihvatio, ma vjerojatno bi čovjek napravio revoluciju na tom području kvantne mehanike kako je u svoje doba napravio s fizikom...

 

Druga stvari u članku piše da je foton razdjeljen na dva. Što jednostavno nije moguće i kriva je reprezenatacija pokusa.

 Kako sam to shvatio, pokus dokazuje da je veza stvarna, a ne kako su ga do sada opisivali kao matematićki parodox i da se ne može koristiti za prenos informacija.
Temelj teorije relativnosti je pojam apsolutne brzine i ovo ju u principu ruši u korjenu.

14 godina
offline
Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?

Prije nego što je otktiven Higgs boson, izračuni su pokazali da ukoliko njegova masa bude 115 GeV to će dokazati teoriju supersimetrije dok ukoliko njegova masa bude 135 GeV to će dokazati reoriju multiverzuma. Međutim, Higgs ga je svima šukno na 125 GeV. Zanimljivo....

 

http://blog.vixra.org/2011/12/04/what-would-a-higgs-at-125-gev-tell-us/

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2015 15:45 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?
Angus_Young kaže...

Kako sam to shvatio, pokus dokazuje da je veza stvarna, a ne kako su ga do sada opisivali kao matematićki parodox i da se ne može koristiti za prenos informacija.
Temelj teorije relativnosti je pojam apsolutne brzine i ovo ju u principu ruši u korjenu.

Vec sam ti gore napisao da se kvantna sprega ne moze koristiti za FTL (faster-than-light) komunikaciju i ta nemogucnost proizlazi iz samih temelja kvantne mehanike sto znaci da nista od FTL prijenosa informacije. Tako da ne rusi TR, niti blizu.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
offline
Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?

Možda bi i mogla ali prije svake komunikacije moraš odnjeti primopredajnik na željenu lokaciju što baš i nije praktično i isplativo. Kada već govorimo o kvantno spregnutim česticama, postoje neke zanimljive teorije da su čestice spregnute crvotočinom.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2015 21:50 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kupanje u kvantnoj pjeni – istina ili mit?

Nemam blage veze o fundamentalnoj i kvantnoj fizici osim onoga što se uči u tehničkim školama, ali ova štiva su mi super zanimljiva. 

Samo tako nastavite 

I have nothing to say. Thank you and goodbye. EUNE: replik91
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice