Microsoft kroz Windowse 10 servira svoje reklame

poruka: 94
|
čitano: 9.073
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Microsoft kroz Windowse 10 servira svoje reklame".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Microsoft kroz Windowse 10 servira svoje rekla
Gustaf kaže... 

Kolega, nažalost , potpuno ste u krivu.  

Kako se sve mijenja, tako i taj članak sa LZS na koji se referirate više nije točan. Da ste pročitali korisničke komentare vezane uz taj članak, vidjeli biste da je taj korisnik

od asusa ostvario povrat sredstava, no nakon 3 godine je asus izmijenio svoja pravila poslovanja i više nije moguće ostvariti povrat sredstava po toj osnovi neiskorištenog operativnog sistema uz slijedeće obrazloženje : Kupnjom ASUS računala prihvaćate uvjete koji su navedeni u jamstvenom listu i opće odredbe. ASUS NE vrši povrat sredstava za korisnike koji iz nekog razloga ne žele koristiti Windows operativni sustav.

Ovo je temeljeno na odluci EK i dok EK ne promijeni mišljenje, stavka iz uvjeta korištenja može pravno zakomplicirati ostvarivanje prava potrošača, ali je odluka EK i dalje iznad uvjeta korištenja. Ako je EK promijenila odluku, onda je to napravila na mala vrata.

 

Gustaf kaže... 

Također ste u krivu u tvrdnji da za računalo sa windowsom ne vrijedi  da je to jedinstveni uređaj. Na osobnoj koži sam osjetio baš suprotno. Kupio sam laptop sa predinstaliranim windowsima. Nakon kraćeg vremena se pokvarila matična ploča , a meni je garancija odbijena jer sam na tom laptopu u meuvremenu formatirao hdd i instalirao linux. Ploča bi crkla tako i tako, jer je ta serija imala nekvalitetnu problematičnu ploču i na stotine ih je crklo sudeći po komentarima korisnika na službenom forumu određenog proizvođača. No meni su odbili garanciju uz službeno obrazloženje da je meni uređaj isporučen kao kombinacija hardvera i softvera te da je jedino sa tim softverom uređaj testiran od strane proizvođača i da jedino ta kombinacija ulazi u jamstvene uvjete Znači za njih je to bio jedinstveni devices ( laptop plus windows ) i ne odvajaju hardversku od softverske strane. I u tom mom slučaju nije pomoglo niti beskrajno dopisivanje, uključivanje udruge potrošača , tadašnjeg inspektorata , uvoznika, distributera , pa sve do maloprodajnog mjesta na kojem mi je devices isporučen. Svi ti akteri su ostali pri tvrdnji da je to devices koji se sastoji od hardvera i softvera i da kao takav čini nedjeljivu cjelinu glede jamstvenih uvjeta. 

Tu si u krivu, a u krivu je i onaj tko te savjetovao. Naravno, servis zadržava diskrecijsko pravo tvrditi što želi, međutim, ako se ne može dokazati da je tvoja akcija izravno uzrokovala kvar, servis bi morao priznati garanciju. Problem je u tome što, ako ti ne priznaju, imaš samo dvije opcije: mediji (čak i ako su se pravno osigurali, pa ih ne možeš optužiti da su te zakinuli, i dalje imaš pravo "upozoriti" javnost na caku u njihovim uvjetima korištenja), te vještačenje.

 

S obzirom na to da gledamo pravnu stranu, zanima nas ovo drugo. Tu je za žalost sustav nazivno na strani potrošača, ali je u praksi takva procedura da većina potrošača odustane: moraš platiti ovlašetnog vještaka, a tek po pozitivnom nalazu istoga se obraćaš državnom inspektoratu koji traži od distributera da ti riješi reklamaciju i pokrije troškove vještačenja. S obzirom na činjenicu da će to potrajati, da moraju unaprijed nešto platiti, ali i zbog samog rizika da vještak da negativno mišljenje (bez obzira koliko taj rizik mali bio), većina ljudi jednostavno odustane.

 

Također, pitanje je kako se greška manifestirala, jer objašnjenje da je garancijom obuhvaćena kombinacija HW + SW može imati smisla ako pričamo o nekompatibilnosti ili problemu s driverima, znači, kad je problem vezan uz software, međutim, kad je problem čisto HW, onda objašnjenje ne stoji jer je neispravna komponenta i dalje obuhvaćena garancijom (kao kad kupiš gotovu konfiguraciju, pa dokupiš jaču grafičku - ostale komponente su i dalje obuhvaćene garancijom, ali ako se problem javlja zbog nekompatibilnosti s grafičkom, onda to nije obuhvaćeno).

 

I na kraju, danas je uobičajena praksa (ne znam da li je čak temeljena u zakonu o zaštiti podataka) da imaš pravo prilikom predaje laptopa na servis tražiti da ti izvade disk i sigurno ga zapakiraju (osim ako su problemi vezani uz sam disk). Servis nema što čačkati po tvojim podacima.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft kroz Windowse 10 servira svoje rekla
MrBlc kaže...
Ovo je temeljeno na odluci EK i dok EK ne promijeni mišljenje, stavka iz uvjeta korištenja može pravno zakomplicirati ostvarivanje prava potrošača, ali je odluka EK i dalje iznad uvjeta korištenja. Ako je EK promijenila odluku, onda je to napravila na mala vrata.

 

 

Jako dugo sam ja u ovoj struci ( od 1987 ) , i vjeruj da sam poduzeo sve što je realno bilo moguće.  Preko poslovnih veza sam došao i do vještaka koji su mi prijateljski sugerirali 

da je konkretna situacija krajnje nepovoljna po mene i da bi potencijalno vještačenje i naknadni sudski postupak vrlo vjerojatno rezultirali samo mojim novčanim gubicima i da pritom nebih ništa pozitivnoga po sebe mogao ostvariti. Sa distributerima sam čak bio ( i još sam ) u dobrim višegodišnjim poslovnim odnosima i nitko mi se nije inatio , štoviše tražio se način da mi izađu u susret , no oni su samo karika u lancu.

 

EK i euro agende su zasad u realnom životu u mnogim sferama samo skup lijepih želja na nekom papiru ili online portalu. Sa ministarstvom obrazovanja i agencijom za odgoj i obrazovanje traje višegodišnja bitka oko otvorenog softvera unutar  obrazovnog sustava , i znaš kaj se postiglo ?  Nula, zero , bananko banana.... A niz postojećih eu pravila i agendi nedvosmisleno to zakonski uokvirava, a RH je čak to sve pravno prihvatila , no kada se sudariš s hr/eu birokracijom onda tek uvidiš neke realnosti...

 

No nebitno, drago mi je da smo oba iznijeli svoja mišljenja i iskustva , pa možda nekome nekad dobro dođu....

 

12 godina
offline
Microsoft kroz Windowse 10 servira svoje reklame

To su sad sve pravne cake i teško je tu zaključiti tko je u pravu. Sastavljanje računala po komponentama je jedna stvar no laptop kao cjeloviti proizvod je totalno druga. Itekako ima logike da proizvođač koji daje jamstvo to ograniči na predinstalirani software. Software je u stanju prouzročiti hardverski kvar. Zašto bi onda proizvođač odgovarao zbog onoga što je korisnik instalirao na vlastitu ruku.

Mislim da ovdje pričate o dvije različite stvari. Jedno je povrat novca na software koji se ne koristi a drugo je jamstvo na kvar. Po nekoj mojoj logici apsolutno je u redu da proizvođač refundira novac za licencu koja se neće koristiti ali i da u tom slučaju uskraćuje jamstvo. Tako da ste možda obojica u pravu.

 

Baš da će se ići na vještačenje što je uzrokovalo kvar, to ne vjerujem. Em bi to vještačenje bilo skuplje od ukupne štete, em nikada ne bi sa 100% sigurnošću moglo biti točno. 

Proizvođači softwarea oduvijek imaju ono "odricanje od odgovornosti". I to je normalno jer zamislite da proizvođač npr. antivirusnog softwarea mora garantirati nadoknadu štete ako njegova aplikacija propusti neki virus. Softverski kvarovi često su uzrokovani hardverskim i obrnuto. Softveraši se odriču odgovornosti pa nisu hardveraši ludi da tu odgovornost preuzmu na sebe. Često i neki komad softwarea uzrokuje nepravilan rad nekog drugog softwarea što na kraju može dovesti do hardverskog kvara. Da se takve stvari idu vještačiti to bi trajalo u nedogled (da ne govorim o tome kako hardware sklapa stotine različitih proizvođača a nazivni proizvođač ih sastavlja i stavlja svoj brand).

 

U konkretnom slučaju o kojem ste pisali proizvođač hardwarea garantira da će njegov uređaj sa softwareom kojeg ima na sebi raditi koliki je garantni rok. Taj proizvođač hardwarea možda ima međusobni ugovor o pokrivanju štete s proizvođačem OS-a. Nije lako s jednim proizvođačem OS-a sastaviti takav ugovor a sa svima je to nemoguće. I onda to lijepo stave u garantni list i EULA, ti na to pristaneš i kraj priče.

 

Osobno sam imao situaciju u kojoj mi je nakon upgradea OSX-a aplikacija za render prestala raditi. Jedini naćin za to popraviti je bilo vratiti stariju verziju OS-a (Apple to službeno ne dozvoljava) ili čekati zakrpu ili od strane Applea ili od izdavača render enginea. Sreća pa su današnje datoteke kompatibilne cross platform pa sam posao koji sam trebao raditi na Macu odradio na Windows računalu, no da su nekompatibilne kao što je bilo dok Apple nije prešao na X86 (i još malo nakon toga) ili da sam u uredu imao isključivo Macove tko bi bio kriv za moj nedovršen posao, probivene rokove i financijsku štetu? Apple? Abvent? ne, nitko tj. kriv bi bio sam sebi. Zakrpa aplikacije je izašla nakon 15 dana.

 
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Microsoft kroz Windowse 10 servira svoje rekla
BlueMax kaže...

Software je u stanju prouzročiti hardverski kvar. Zašto bi onda proizvođač odgovarao zbog onoga što je korisnik instalirao na vlastitu ruku.

...

Baš da će se ići na vještačenje što je uzrokovalo kvar, to ne vjerujem. Em bi to vještačenje bilo skuplje od ukupne štete, em nikada ne bi sa 100% sigurnošću moglo biti točno. 

Proizvođač je dužan dokazati da je korisnik sam kriv. Ako software digne napon procesora, to će ostati zapisano u EEPROM-u kao zadnja postavka. Međutim, ako je laptop imao loše hlađenje, pa je driver u Windowsu obarao performanse da ne dođe do kvara, to je prevara kupca u startu.

 

Ako su isti slučajevi već dokumentirani i pod Windowsima, onda je jasno da nije do OS-a i proizvođač nema što osporavati. 

 

Što se tiče tvrdnje da računalo radi isključivo s Windowsima, to mora biti jasno istaknuto, kao i bilo kakvi uvjeti korištenja. Ako se računalo prodaje kao laptop ili računalo, onda je to računalo, a ne Windows uređaj. Ako je Windows uređaj, to mora biti jasno istaknuto.

 

Međutim, čak i da su se tu nekako pravno uspjeli ograditi, to vrijedi za garanciju, međutim, tu treba poznavati zakon. Osim garancije, postoji i odgovornost za materijalni nedostatak:

https://www.rozp.hr/index.php/potrosacki-savjetnik/korisni-savjeti/173-materijalni-nedostaci-i-ili-garancija

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice