Postoje li zvijezde od tamne tvari?

poruka: 23
|
čitano: 4.560
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postoje li zvijezde od tamne tvari?".
16 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Hvala na članku! Priznajem, prvi put čujem za teoretske WIMP zvijezde. Nebi li se, ako se wimpovi mogu sami anihilirati bez anti wimpova - one brzo samouništile?
Fun Fact: Fritz Zwicky, koji je prvi pretpostavio postojanje tamne tvari, bio je kao osoba groznog karaktera, pa je na uštrb toga, ova važna spoznaja bila ignorirana desetljećima. http://discovermagazine.com/2009/jan/30-the-father-of-dark-matter-still-gets-no-respect

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Naravno da postoje tamne zvijezde, najveća od njih je počela sjati 10. siječnja ove godine. 

 

Odličan članak 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
 
1 1 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

BOINC projekt MilkyWay@home ulaže znatne napore u kreiranje preciznog trodimenzionalnog modela naše Galaksije. Znanstvenici smatraju da bi to dugoročno moglo dovesti i do novih saznanja o gustoći i rasporedu tamne tvari u istoj.  S obzirom na ogromnu količinu podataka koju treba obraditi, riječ je o tzv. distributed computing projektu u kojem možete sudjelovati i sa svojim PC-jem.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 21:23 (Vortac).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Ako čestice tamne tvari ne sudjeluju u interakciji s običnom materijom, kako je moguće uz pomoć obične materije (protona) pretpostaviti nastanak čestica tamne materije?

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Već neko vrijeme imamo jednu vrlo zanimljivu i radikalnu teoriju gospodina Erika Verlindea.

 

video:

 

 

A od neki dan imamo i prve pozitivne testove te teorije:

 

first test of rival to einsteins gravity kills off dark matter

 

 

 

preprint dokument:

https://arxiv.org/pdf/1612.03034v1.pdf

 

First test of Verlinde’s theory of Emergent Gravity using
Weak Gravitational Lensing measurements


Verlinde (2016) proposed that the observed excess gravity in galaxies and clusters is the consequence of Emergent Gravity (EG). In this theory the standard gravitational laws are modified on galactic and larger scales due to the displacement of dark energy by baryonic matter. EG gives an estimate of the excess gravity (described as an apparent dark matter density) in terms of the baryonic mass distribution and the Hubble parameter. In this work we present the first test of EG using weak gravitational lensing, within the regime of validity of the current model. Although there is no direct description of lensing and cosmology in EG yet, we can make a reasonable estimate of the expected lensing signal of low redshift galaxies by assuming a background LambdaCDM cosmology. We measure the (apparent) average surface mass density profiles of 33,613 isolated central galaxies, and compare them to those predicted by EG based on the galaxies' baryonic masses. To this end we employ the ~180 square degrees overlap of the Kilo-Degree Survey (KiDS) with the spectroscopic Galaxy And Mass Assembly (GAMA) survey. We find that the prediction from EG, despite requiring no free parameters, is in good agreement with the observed galaxy-galaxy lensing profiles in four different stellar mass bins. Although this performance is remarkable, this study is only a first step. Further advancements on both the theoretical framework and observational tests of EG are needed before it can be considered a fully developed and solidly tested theory.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Što u tom svjetlu predstavlja ova teorija?
http://phys.org/news/2016-11-theory-gravity-dark.html
e
dit; memulica me je pretekao. Dakle, cijenjeni autori znanost i tehnologija rubrike, može koja na tu temu?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 23:02 (overhaul).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

nemam pojma. nisam otud. samo sam u prolazu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 10:31 (Ajar).
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Zanimljiv članak svakako. 

Mene osobno zanima što bi se dogodilo kada bi se neka letjelica npr. zaletila u tu zvijezdu?

 

S obzirom da je jako hladna i da ne reagira sa vidljivom materijom osim po gravitacijiznači da bi letjelica mogla putovati brzinom svjetlosti (kada bi mogla jasno), ući u zvijezdu a da posada nije ni svjesna i u jednom trenutku bi se trup počeo pigati i drobiti zbog povećanja gravitacije. Vjerojatno ta gravitacija i nije nešto prejaka, ali nekako sumnjam da bi se baš dobro proveli.

 

To je samo moje neko laičko razmišljanje, možda sam komplet u krivu. Opet, svakako zanimljiv članak i neka ih bude još više!

origin: mrxa
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?
mrxa1 kaže...

Zanimljiv članak svakako. 

Mene osobno zanima što bi se dogodilo kada bi se neka letjelica npr. zaletila u tu zvijezdu?

 

S obzirom da je jako hladna i da ne reagira sa vidljivom materijom osim po gravitacijiznači da bi letjelica mogla putovati brzinom svjetlosti (kada bi mogla jasno), ući u zvijezdu a da posada nije ni svjesna i u jednom trenutku bi se trup počeo pigati i drobiti zbog povećanja gravitacije. Vjerojatno ta gravitacija i nije nešto prejaka, ali nekako sumnjam da bi se baš dobro proveli.

 

To je samo moje neko laičko razmišljanje, možda sam komplet u krivu. Opet, svakako zanimljiv članak i neka ih bude još više!

 Najvjerojatnije se ne bi nista deslio ako se dogadjaj promatra subjektivno iz samog broda.

14 godina
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?
mrxa1 kaže...

Zanimljiv članak svakako. 

Mene osobno zanima što bi se dogodilo kada bi se neka letjelica npr. zaletila u tu zvijezdu?

 

S obzirom da je jako hladna i da ne reagira sa vidljivom materijom osim po gravitacijiznači da bi letjelica mogla putovati brzinom svjetlosti (kada bi mogla jasno), ući u zvijezdu a da posada nije ni svjesna i u jednom trenutku bi se trup počeo pigati i drobiti zbog povećanja gravitacije. Vjerojatno ta gravitacija i nije nešto prejaka, ali nekako sumnjam da bi se baš dobro proveli.

 

To je samo moje neko laičko razmišljanje, možda sam komplet u krivu. Opet, svakako zanimljiv članak i neka ih bude još više!

 

Pa svaka takva zvijezda bi s vremenom privukla toliko materije u sebe da se na kraju ne bi trebala razlikovati od obicne zvijezde kada pocne proces fuzije, osim po jačini gravitacije... Hmm pa možda su mnoge sadašnje zvijezde zapravo takve kombinacije tamne i obicne zvijezde, ali nitko još nije skontao! 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 13:13 (AFARON).
16 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Postoje.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?
AFARON kaže...
mrxa1 kaže...

Zanimljiv članak svakako. 

Mene osobno zanima što bi se dogodilo kada bi se neka letjelica npr. zaletila u tu zvijezdu?

 

S obzirom da je jako hladna i da ne reagira sa vidljivom materijom osim po gravitacijiznači da bi letjelica mogla putovati brzinom svjetlosti (kada bi mogla jasno), ući u zvijezdu a da posada nije ni svjesna i u jednom trenutku bi se trup počeo pigati i drobiti zbog povećanja gravitacije. Vjerojatno ta gravitacija i nije nešto prejaka, ali nekako sumnjam da bi se baš dobro proveli.

 

To je samo moje neko laičko razmišljanje, možda sam komplet u krivu. Opet, svakako zanimljiv članak i neka ih bude još više!

 

Pa svaka takva zvijezda bi s vremenom privukla toliko materije u sebe da se na kraju ne bi trebala razlikovati od obicne zvijezde kada pocne proces fuzije, osim po jačini gravitacije... Hmm pa možda su mnoge sadašnje zvijezde zapravo takve kombinacije tamne i obicne zvijezde, ali nitko još nije skontao! 

 Nebih rekao. Onda bi morale emitirati jako gama zračenje zbog gravitacijom zgusnutih WIMPova koji bi se onda po gornjem članku počeli međusobno samouništavati, a pritom bi joj postupno valjda opadala i gravitacijska sila. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
8 godina
neaktivan
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?

WIMP-ovi se ne bi anihilirali jer imaju previše mali presjek da bi se međusobno susreli u golemom svemiru. Fotoni se također međusobno anihiliraju ali možeš bez problema pustiti jednu zraku svjetlosti, odnosno fotona, kroz drugu, a da ne zabilježiš nikakav mjerljiv gubitak fotona. Koncentracija WIMP-ova mora biti posebno velika da bi se oni češće susretali i anihilirali. Hvala na linku. Nisam znao za to :) 

8 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Čekaj, na koju foru bi oni James Webbom otkrili tamnu tvar ili pretpostavljenu tamnu zvijezdu? On radi u infracrvenom spektru, bi li nekako posredno pokušali, i kako??

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?
Tragos kaže...

WIMP-ovi se ne bi anihilirali jer imaju previše mali presjek da bi se međusobno susreli u golemom svemiru. Fotoni se također međusobno anihiliraju ali možeš bez problema pustiti jednu zraku svjetlosti, odnosno fotona, kroz drugu, a da ne zabilježiš nikakav mjerljiv gubitak fotona. Koncentracija WIMP-ova mora biti posebno velika da bi se oni češće susretali i anihilirali. Hvala na linku. Nisam znao za to :) 

 Spominje se zvijezda od tamne tvari, dakle od WIMPova. Dakle ne susreću se u golemom svemiru nego su se privukli pritiskom gravitacije u vrlo zgusnutu jezgru, s obzirom da im je osnovno svojstvo zbog kojeg ih i pretpostavljamo-gravitacijsko djelovanje. Za fotone je druga priča, oni su paketići energije, međusobnim sudaranjem gube dio energije pa im se energetski nivo s vremenom spušta: fotonima termonuklearnim reakcijama emitiranim iz guste jezgre sunca treba i do 100 tisuća godina samo do površine, upravo zbog gustoće tvari kroz koju prolaze - pritom im opada energija i iz gama zraka se "spuštaju" na ultraljubičasto, vidljivo i infracrveno zračenje kada konačno dođu do praznog prostora i potom djelić njih za 7 minuta doleti i do nas.  

EricCartman kaže...

Čekaj, na koju foru bi oni James Webbom otkrili tamnu tvar ili pretpostavljenu tamnu zvijezdu? On radi u infracrvenom spektru, bi li nekako posredno pokušali, i kako??

 Ah, kad na žalost niti jedan od autora rubrike znanost i tehnologija nam se ne javlja pa smo prepušteni sami sebi :(

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 23:15 (overhaul).
12 godina
neaktivan
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Postoji li onda možda mogućnost da su zapravo maglice mjesta na kojima bi bilo dobro početi tražiti te tamne zvijezde?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

eo i jedne od boljih snimki zvijezde od tamne tvari 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
9 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Moje osobno mišljenje je da je tamna energija jedna od većih gluposti moderne astronomije koja bi se uslijed toga skoro pa mogla nazvati astrologijom.

 
0 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?
Tom69 kaže...

Moje osobno mišljenje je da je tamna energija jedna od većih gluposti moderne astronomije koja bi se uslijed toga skoro pa mogla nazvati astrologijom.

 Daj to malo objasni 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Dragi 'Eric', Webb će moći vrlo precizno mjeriti efekt gravitacijske leće. Tamna tvar i tamne zvijezde trebali bi skretati svjetlosti na takav način da će biti jasno da efekt ne dolazi samo od vidljive tvari. Drugim riječima bit će jasno da na tim određenim lokacijama postoji tamna tvar. Također će na temelju statistike evolucija brojnih galaksija moći vidjeti na koji način se one poklapaju s teorijom o ulozi tamne tvari u evoluciji svemira.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?

Postojanje tamne tvari potvrđeno je na mnogo različitih načina. To što ne poznajemo njezinu prirodu ne znači da je glupost, samo pokazuje da je naše znanje ograničeno.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postoje li zvijezde od tamne tvari?
Tragos kaže...

Postojanje tamne tvari potvrđeno je na mnogo različitih načina. To što ne poznajemo njezinu prirodu ne znači da je glupost, samo pokazuje da je naše znanje ograničeno.

 Nažalost, upravo je preminula Vera Rubin, koju ste spomenuli u članku. Takva je godina.
http://www.npr.org/sections/thetwo-way/2016/12/26/507022497/vera-rubin-who-confirmed-existence-of-dark-matter-dies-at-88

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice