Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova

poruka: 16
|
čitano: 5.772
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova".
16 godina
offline
Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova

Kad su se pojavili SSD diskovi, upravo je to bilo pitanje koje mi je ostalo nejasno, jer znam da flash diskovi imaju ograničenu količinu zapisivanja po jednom bloku, a SSD diskovi nisu ništa drugo nego flash diskovi... na koji način to izbjegavaju. Očito je da ne izbjegavaju na pravi način - a bit ću jako iznenađen ako pronađu rješenje bez korištenja potpuno nove tehnologije. Ova služi samo cuclanju novaca.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova

Stavite ext3 ili ext4 koji postaje standard :)

i nije potrebno defragmetirati

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova

Moje "strucno" pitanje nekolicini firmi koje proizvode SSDove (ukljucujuci Intel) bilo je kako se SSD ponasa ako se na njemu nalazi swap file? Flash u najboljem slucaju ima izdrzljivost od nekih 100 000 upisa sto kod swap filea je vrlo kratko vrijeme. Uglavnom, odgovor svih bio je: koristimo najnaprednije algoritme koji se brinu o tome. Glupost!

Nakon 100 000 upisa baca se prvi sektor i tako dalje. Takodjer, saznati podatak koja je velicina page-a bilo je vrlo tesko saznati (da bi se ubrzao upis u flash samo se kompletan page moze brisati, pisati). Da zakljucim. Velika prijevara za vrlo velike novce.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
linuxuser kaže...

Stavite ext3 ili ext4 koji postaje standard :)

i nije potrebno defragmetirati

 kakve veze ima ext4 sa fragmentacijom SSD-a? mislis da se nece fragmentirati....
hm....
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
sasa kaže...
linuxuser kaže...

Stavite ext3 ili ext4 koji postaje standard :)

i nije potrebno defragmetirati

 kakve veze ima ext4 sa fragmentacijom SSD-a? mislis da se nece fragmentirati....
hm....
 Hoće. no to su male rupice koje ni ne usporavaju sustav. Microsoftovi fat32 i ntfs datotečni sustavi su zastarjeli,  Nije problem u intelovim SSD nego u microsoftovim datotečnim sustavima.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova

Jednostavno me fascinira kad netko tvrdi svoje, a vidi se da nije pročitao članak do kraja.

 

Za rješavanje ovog problema trebalo bi SSD defragmentirati na razini na kojoj nastaje fragmentacija, a to zasad nije moguće.

 

Što se tiče tvrdnje da je NTFS zastario, ne bih želio ulaziti u bilo kakve daljnje rasprave, jer vidim da su suvišne.

16 godina
neaktivan
offline
Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova

Kako friške informacije :D :D

 

Ovo je poznato već neko vrijeme. 1  Rješenje je "low level format"

A druga preporuka (ili 2. rješenje) je da se pri prvom korištenju particija limitira na nekih 80% veličine, znači ako je disk od 32GB, napravi se particija od nekih 26GB, i nikakvih problema nema.

 

Nema to nikakve veze sa "ext3, ext 4" - ali me barem dobro nasmijalo :D

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova

Da, nema veze za filesystemom. Nego, meni se cini da fragmentacija sama po sebi uopce ne bi trebala biti nikakav problem da nisu FS-ovi sav softver prilagođeni citanju/pisanju podataka u velikim blokovima, kako bi se ubrzao rad sa HD-ovima. SSD, cini mi se, nema potrebu za dohvatom podataka u blokovima, zna li netko vise o tome?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
linuxuser kaže...
 Hoće. no to su male rupice koje ni ne usporavaju sustav. Microsoftovi fat32 i ntfs datotečni sustavi su zastarjeli,  Nije problem u intelovim SSD nego u microsoftovim datotečnim sustavima.

 
NTFS je sve samo ne zastarjeli filesystem. Ti si, izgleda, još uvijek pod dojmom da je sve na Linuxu brže, bolje i jače... neka, proći će te :) a što se fragmentacije tiče, nije vezana uz filesystem, nego ugrubo objašnjeno, u tome što firmware diska pazi koliko puta se po kojem sektoru piše, pa onda raspoređuje pisanje kak smatra da je najbolje po zdravlje samog SSD diska... dakle, zamisli da zapisuješ podatak na tri sektora, idealno bi bilo da to budu 100, 101 i 102... prazni su, jedna do drugoga su. No, firmware diska odlučuje da se sektor 102 malo previše koristio prije, pa zapisuje podatak na 100, 101 i 103. U nekom trenutku će sektor 102 biti boljji od nekog drugog sektora... i tako dalje, i tako dalje...
I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
16 godina
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
...u tome što firmware diska pazi koliko puta se po kojem sektoru piše, pa onda raspoređuje pisanje kak smatra da je najbolje po zdravlje samog SSD diska... dakle, zamisli da zapisuješ podatak na tri sektora, idealno bi bilo da to budu 100, 101 i 102... prazni su, jedna do drugoga su. No, firmware diska odlučuje da se sektor 102 malo previše koristio prije, pa zapisuje podatak na 100, 101 i 103. U nekom trenutku će sektor 102 biti boljji od nekog drugog sektora... i tako dalje, i tako dalje...
 Ovo je bilo poučno :) Hvala Cool
Doć će Zoka da vas roka
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
Father_Dougal kaže...
linuxuser kaže...
 Hoće. no to su male rupice koje ni ne usporavaju sustav. Microsoftovi fat32 i ntfs datotečni sustavi su zastarjeli,  Nije problem u intelovim SSD nego u microsoftovim datotečnim sustavima.

 
NTFS je sve samo ne zastarjeli filesystem. Ti si, izgleda, još uvijek pod dojmom da je sve na Linuxu brže, bolje i jače... neka, proći će te :) a što se fragmentacije tiče, nije vezana uz filesystem, nego ugrubo objašnjeno, u tome što firmware diska pazi koliko puta se po kojem sektoru piše, pa onda raspoređuje pisanje kak smatra da je najbolje po zdravlje samog SSD diska... dakle, zamisli da zapisuješ podatak na tri sektora, idealno bi bilo da to budu 100, 101 i 102... prazni su, jedna do drugoga su. No, firmware diska odlučuje da se sektor 102 malo previše koristio prije, pa zapisuje podatak na 100, 101 i 103. U nekom trenutku će sektor 102 biti boljji od nekog drugog sektora... i tako dalje, i tako dalje...

Ne samo ja, nego su i testiranja dokazala da je brže. Također pogledaj i usporedbu između ext3 i  nadolazećeg ext4

http://www.tuxradar.com/content/benchmarked-ubuntu-vs-vista-vs-windows-7

No budući da je ubuntu 9.04 još u izradi, moram reći da alpha4 donosi duplo brži bootanje nego što je na testu.  Na testu je korišten ubuntu 9.04 alpha3

 

Imate pravo za ono za fragmente, no ja mislim da treba još i gledati i na datotečni sustav. Tako da nije hardver samo kriv.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.2.2009 23:04 (linuxuser).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
linuxuser kaže...

Ne samo ja, nego su i testiranja dokazala da je brže. Također pogledaj i usporedbu između ext3 i  nadolazećeg ext4

http://www.tuxradar.com/content/benchmarked-ubuntu-vs-vista-vs-windows-7

No budući da je ubuntu 9.04 još u izradi, moram reći da alpha4 donosi duplo brži bootanje nego što je na testu.  Na testu je korišten ubuntu 9.04 alpha3

 

Imate pravo za ono za fragmente, no ja mislim da treba još i gledati i na datotečni sustav. Tako da nije hardver samo kriv.

 

Aha, znaci ako ja napunim oko 95% tog diska koji je na NTFS-u onda će radit katastrofalno, ali ako je isti slučaj na ext3 onda će radit perfectno?
Malo mi haluciniraš ovdje...

I koga uopće briga koliko brzo se boota?
A usput, zar moraš stavit NTFS? šta nema onaj neki GPT ili kako se već zove u windowsima... ali cuj, opet disk radi iste "probleme"

Nije baš da su problemi, kad je tako napravljen da radi, ali je**ga.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
linuxuser kaže...
sasa kaže...
linuxuser kaže...

Stavite ext3 ili ext4 koji postaje standard :)

i nije potrebno defragmetirati

 kakve veze ima ext4 sa fragmentacijom SSD-a? mislis da se nece fragmentirati....
hm....
 Hoće. no to su male rupice koje ni ne usporavaju sustav. Microsoftovi fat32 i ntfs datotečni sustavi su zastarjeli,  Nije problem u intelovim SSD nego u microsoftovim datotečnim sustavima.

 opet je  microsoft kriv?!
male rupice koje ni ne usporavaju sustav -> potpuno krivo! te "male rupice" kako ih ti vidis u defragmenterima su sektori na disku koji sigurno dovode do usporenja rada racunala!
a tvrdnje oko brzine butanja su apsolutna glupost jer ima previse parametara koji mogu utjecati na to da jednostvo nema smisla o tome pricati... 20s, 50s, .. koga briga...
fat32 i ntfs datotečni sustavi su zastarjeli???? fat32 je star, ali ntfs??? star da, ali se i dalje razvija....
ije problem u intelovim SSD nego u microsoftovim datotečnim sustavima. -> ovo je posebno šaljivo.... kada odrastes onda ces shvatiti da Microsoft nije kriv za sve na ovome svijetu i da linux nije najbolje/jedino rjesenje za sve...

15 godina
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova

Teoretski govoreći, kako vam se čini ova logika održavanja dugovječnosti SSD-a:

1. bar 4 GB RAM-a i isključivanje swap file-a

2. izrada image-a diska nakon što se napravi instalacija OS-a i svih potrebnih programa te nakon toga svakih npr. 2 mjeseca vraćanje image-a sa vraćanjem backupa dokumenata

 

O ovakvoj konfiguraciji razmišljam no problem su mi, uz isplativost investicije, nadogradnje OS-a i programa gdje nemam nekog pametnog rješenja.

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
genije_čudo_prirode kaže...

 

 

Teoretski govoreći, kako vam se čini ova logika održavanja dugovječnosti SSD-a:

1. bar 4 GB RAM-a i isključivanje swap file-a

 

2. izrada image-a diska nakon što se napravi instalacija OS-a i svih potrebnih programa te nakon toga svakih npr. 2 mjeseca vraćanje image-a sa vraćanjem backupa dokumenata

 

O ovakvoj konfiguraciji razmišljam no problem su mi, uz isplativost investicije, nadogradnje OS-a i programa gdje nemam nekog pametnog rješenja.

 

1. Swap file možeš "ugasit", ali se on nikada stvarno ne ugasi, nego kad mu ti kažeš da ga nema onda samo windowsi reguliraju koliki je i gdje...
2. To nema veze sa fragmentacijom, jer to nije onakva fragmentacija u smislu kakvu možeš rješit defragmentiranjem diska...

Ma moja općenita politika šta se SSD diskova tiče je postavi u startu particiju na nekih 80-ak % veličine diska i nemaš problema
16 godina
offline
RE: Pretjerana fragmentacija Intelovih SSD-ova
linuxuser kaže...

Ne samo ja, nego su i testiranja dokazala da je brže. Također pogledaj i usporedbu između ext3 i  nadolazećeg ext4

http://www.tuxradar.com/content/benchmarked-ubuntu-vs-vista-vs-windows-7

No budući da je ubuntu 9.04 još u izradi, moram reći da alpha4 donosi duplo brži bootanje nego što je na testu.  Na testu je korišten ubuntu 9.04 alpha3

 

Imate pravo za ono za fragmente, no ja mislim da treba još i gledati i na datotečni sustav. Tako da nije hardver samo kriv.

 

 
Zanimljiv test, no besmislen. Prolistaj si mislim prošli ili pretprošli broj Mreže, tamo su bili testovi RAID sustava i FSova. Ext4 je "nadolazeći" već godinama, tako da ga ne treba još uzimati u obzir.
Brzina čitanja i kopiranja datoteka jako ovisi o brzini diska i sabirnice, a ono što je bitno jest opisano baš u tom testu u Mreži - hendlanje velikog broja fajlova u folderu, brzina kreiranja foldera i fajlova, te postotak gubitaka fajlova i foldera ako tijekom kopiranja nestane struje. Sigurnost fajlova je imperativ i krucijalan čimbenik kod FSa, a ne brzina kopiranja sa USB diska i na USB disk (kakva je to glupost, da to testiraš i onda kažeš da je neki FS bolji od nekog drugog?)... također, ugrađen sustav enkripcije je nešto što bi svaki FS morao imati, ali ne kroz dodatne module, te da bude transparentno za korisnika. No kako god ti to htio prikazati, NTFS nije FS za baciti, samo zbog toga jer gledaš testove ljudi kojima je cilj oblatiti sve što je Microsoftovo, a uzdići neku od OpenSource distribucija linuxa.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice