Kakva je budućnost električnog automobila?

poruka: 112
|
čitano: 25.328
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kakva je budućnost električnog automobila?".
14 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Prvih par tisuca komada je imalo tu i tamo poneku gresku u limariji sto je i razumljivo s obzirom na sve probleme koje su imali.

Modeli 3 koji se danas izbacuju sa trake, vise nemaju tih problema i izgledaju zaista odlicno. Tako da o kakvim ti osrednjim limarima pricas, stvarno ne bih znao...

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?

Što je ovo, priča se o električnim automobilima, a još nitko nije pljucao po Rimcu?

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2018 13:47 (markoBT).
8 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
MrBlc kaže...

- jesi pogledao cijene popravka Tesli van garancije? Cifre su boli glava, a kad gledaš eksploatacijski period od 12 godina, moraš i to uzeti u obzir

- da li će Model 3 uopće izdržati 12 godina?

- garancija na baterije je 8 godina

 Ovo je i mene danas šokiralo.

Gledah baš ovaj link: https://www.tesloop.com/blog/2017/8/30/tesla-model-s-hits-300k-miles-with-less-than-11k-maintenance-costs

i vidim da im je popravak fara koštao 3500$ 😮😮😮

Gori su i od mercedesa.

Btw, samo jednog fara, čitao sam na forumu post njihovog radnika (tesloopa) kiji je rekao da je samo jedan far bio uništen.

 

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
MrBlc kaže...
Visak kaže...

Zanimljivo je kako balkanci razmišljaju samo o ekonomskoj koristi električnih vozila i pri tome naveliko kupuju rabljene dizele, koje sada Nijemci iz nekog razloga prodaju neobično jeftino. Kada uskoro shvate da s tim dizelima neće moći ući u nijedan veći Evropski grad, a možda ni u cijelu zemlju, čuđenju neće biti kraja.

Ne razmišljaju o ekonomskoj koristi samo balkanci, već svi. Kad kupuješ novo vozilo koje misliš voziti 5-6 godina, onda u tu korist ulaze i određeni rizici. Kad kupuješ polovno vozilo koje ćeš voziti kraće i platiti jeftinije, onda rizik koji navodiš ima manji ekonomski utjecaj. Ciljani kupci takvih vozila baš si ne mogu ni priuštiti takva putovanja.

Kada iz moje rečenice izbaciš riječ 'samo', onda tvoj odgovor ima nekog smisla, ali ako ju ostaviš (a ona je tu s nekim razlogom), onda baš i nema.

MrBlc kaže...

S druge strane, mislim da je budućnost gradskog prometa u javnom prijevozu, tako da je ta priča suvišna. Pogledaj samo koliko stanovnika Copenhagena posjeduje auto. Imaju efikasan javni prijevoz za svakodnevni commuting, te jeftin rent-a-car za putovanja.

 Budućnost je zato što ti to priželjkuješ, ili vidiš neke pokazatelje da svi gradovi rade na tome da postanu kao Kopenhagen? Ja ne vidim, ali vidim veliki zamah EV, u kojem sudjeluju i mnoge gradske i državne uprave, pa pričam o onom što mi se čini realnijim.

 

Ima tu i varijanta s autonomnim taksijima, ali kao što rekoh, držimo se za početak onog što je već tu, samo da izbacimo smrdljivce.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

MrBlc ima pravo. kao šesto, nitko neće kupovati rabljene električne aute (kao što će dizele). kao dvanaesto, prijelaz s nafte na struju je preradikalan i zahtijeva niz društvenih i ekonomskih promjena kao preduvjete. kao pedesetpeto, sad imamo q od ofce: marketing na tržištu forsira ono što dolazi posljednje, kao posljedica, kad su svi ostali uvjeti ispunjeni (da, posebno baterije). a automobil (ma što vi mislili o tome) nije u kategoriji životnih neophodnosti pa ni jedan (ni jedan!!! nikad!!! nigdje!!!) proizvođač neće prodavati u razini ili ispod cijene koštanja e ne bi li bio "ekološki osviješten". prirodan tok stvari bi trebao poći od ekoloških načina crpljenja nafte/plina i njihove prerade. tek i ako se to riješi, možemo dalje divaniti. sve ostaklo (pa i ova jalova forumska ras(p)rava) je sviranje qqruzu.  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2018 17:46 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Ajar kaže...

MrBlc ima pravo. kao šesto, nitko neće kupovati rabljene električne aute (kao što će dizele)

 Upravo suprotno. Ljudi danas kupuju jeftine dizele računajući kako dizel drži cijenu, a kad ih zabrane nećeš ih moći ni pokloniti nekome. Upravo zato ih se Nijemci rješavaju dok još nešto mogu dobiti za njih. To je kao igra glazbenih stolaca, kad glazba prestane onaj tko drži ključeve je popušio. Odnosno popušili smo svi, jer će 'socijalna država' uzeti u obzir teško stanje tih građana, pa će dozvoliti još par desetljeća da nas truju, dok će zemlje koje su ih se na vrijeme riješile uživati u čistom zraku.

 

Strategije se donose unaprijed i zemlje u kojima se političari ne bave samo kupovinom glasova u parlamentu već imaju najave kada će se što zabraniti. Da se u Hrvatskoj najavi zabrana dizela od recimu 2025., odjednom bi i uvoz stao. Ne vidim kako je nečije socijalno stanje opravdanje da nas truje.

 

EV su nova tehnologija i kao takvi trenutno nisu povoljni za daljnju prodaju, jer svakodnevno izlaze bolji i jeftiniji modeli. Kada dostignu zrelost prodavat će se kao i sve ostalo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
fer-de-lance kaže...

 Ovo je i mene danas šokiralo.

Gledah baš ovaj link: https://www.tesloop.com/blog/2017/8/30/tesla-model-s-hits-300k-miles-with-less-than-11k-maintenance-costs

i vidim da im je popravak fara koštao 3500$ 😮😮😮

Gori su i od mercedesa.

Btw, samo jednog fara, čitao sam na forumu post njihovog radnika (tesloopa) kiji je rekao da je samo jedan far bio uništen.

Propustio si bitan podatak - far je oštećen zbog prolaska kroz duboku lokvu 

 

Visak kaže...

Kada iz moje rečenice izbaciš riječ 'samo', onda tvoj odgovor ima nekog smisla, ali ako ju ostaviš (a ona je tu s nekim razlogom), onda baš i nema.

Ako ćemo realno, "samo", kao doslovno "samo" niti ne pripada u tvoju rečenicu, osim ako si pod time mislio na "prvenstveno". Tipičan balkanac razmišlja o mnogo toga, a financije su ipak ograničavajući faktor, pa ekonomski faktor ipak ima prvenstvo. Istina je da prosječnom balkancu ekologija nije visoko na listi prioriteta, što nimalo ne čudi jer je većini visok trošak u kućnom budžetu kupovina kvalitetnih LED žarulja.

 

Visak kaže...

Budućnost je zato što ti to priželjkuješ, ili vidiš neke pokazatelje da svi gradovi rade na tome da postanu kao Kopenhagen? Ja ne vidim, ali vidim veliki zamah EV, u kojem sudjeluju i mnoge gradske i državne uprave, pa pričam o onom što mi se čini realnijim.

Jer inače većina političara upravlja gradovima na racionalan i nepopulistički način? Ne kažem da je to budućnost koja se počela događati, već da je jedino rješenje koje je dugoročno održivo ako ne želiš sravniti grad sa zemljom i napraviti ga ponovno s adekvatnom infrastrukturom. Recimo, neki gradovi dižu cijene parkinga (jer nedostaje mjesta), pa onda omogućuju besplatan parking za EV (kako bi riješili problem zagađenja). Nagradno pitanje - što će se dogoditi s prvim problemom kad većina vozila bude EV? Dok ih je manjina EV, ni problem zagađenja nije riješen, već tek neznatno ublažen, a možda ni to ako ekipa u ICE vozilima dulje kruži po gradu jer ne može naći parking ili napravi dva odlaska u centar umjesto jednog jer je skup parking za ostaviti tako dugo auto u gradu.

 

Visak kaže...

Ima tu i varijanta s autonomnim taksijima, ali kao što rekoh, držimo se za početak onog što je već tu, samo da izbacimo smrdljivce.

Autonomni taksi je super za unutar kvartovsku vožnju, ali kad imaš usmjerene dnevne tokove, svaki javni prijevoz koji prometuje na dionici prigradsko naselje - grad u jednom smjeru ide gotovo prazan. Kad imaš takav bus, tramvaj ili podzemnu to uzrokuje puno manje troškove, emisije CO2 i gužve nego kad imaš kolone taksija koje tako prometuju.

 

 

Od tebe stvarno nisam očekivao da ćeš se zalagati za populističke mjere jer su već u toku, iako realno ne mogu riješiti sve probleme, a za one probleme koje mogu riješiti će trebati dosta vremena. Copenhagen funkcionira zato što je tamo postojala politička volja da se to implementira, a u drugim gradovima politička volja neće postojati sve dok većina razmišlja poput tebe.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
danen kaže...

Što se tiče dizelaša na našim cestama mogu reći ovo: Mercedes-Diesel ne služi za vožnju nego za pokazivanje. Stoga nije važno koliko i kamo vozi, glavno je da stoji na dvorištu da ga svi susjedi i namjernici vide. 

 to ti kod nas u gradu nitko ne negleda

11 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Sjajna!

42
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Entry Point kaže...

Kao što su se razvijali automobili na fosilna goriva tako se razvijaju i električni automobili. Ne ide to preko noći kako svi očeivaju. Pa nekad su automobili trošili 20-30 litara goriva na 100km i kvarili se svakih par mjeseci. Dugo je trebalo da to tehnologija rješi. Ali problem sa današnjim konzumerizmom je da ljudi očekuju gotovo rješenje još jučer. Da se sve njihove želje riješe odmah. Inače ne valja. Propali slučaj. Sranje.

 

Za 20 godina će ljudi govoriti: "Je li se sjećaš kad su automobili imali Li-Ionske baterije hahahaha".

 

Primjerice kako mi gledamo stare američke aute. Prekrasni auti, prekrasnog dizajna, ali nitko ne govori koliko su trošili i da su se konstantno kvarili.

 

Sjećate se starih, ružnih, glasnih PC-a? CRT monitora od 20 kilograma? Nije prošlo ni 20 godina od toga...

 A tek prvi mobiteli... 2 kila u svakome, ekran ko u kalkulatora, nakon 10 min pričanja, glava ti se skuhala. . Itd

 

Današnji mobitel je većini najbolji prijatelj. Možemo li uopće zamisliti život bez njega?

15 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Pogledajte ovaj graf koji prikazuje broj registriranih plug-in vozila u Norveškoj. Budućnost električnih automobila je sasvim jasna.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Shamrock kaže...

Pogledajte ovaj graf koji prikazuje broj registriranih plug-in vozila u Norveškoj. Budućnost električnih automobila je sasvim jasna.

 

Oš' reć da prodajom nafte i derivata debelo subvencioniraju svoje građane?

 

 

Oš' reć da je 'naftni lobby' sad dobar?

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
12 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Kina vec ima plan da ce proizvodjacima koji rade compliance aute kako bi imali dio modela bez emisija mandatirati ne modele nego prodane komade. Pa ces morati recimo 20% auta prodat kao elektricne, inace neces moci prodavati ICE. Kad tad ce to doci i u Europu. Slicno ima i Kalifornija sa svojim ZEV kreditima, ali tu se radi o financijskim kaznama, u Kini koliko sam shvatio nece biti kazne nego jednostavno neces moci prodavati bez 20% EVova.

 

Prednost EVova nije samo nekakav CO2. Puno je bitnije sto nema lokaliziranih drugih produkata izgaranja. Plus naravno buka koja stravicno smanjuje kvalitetu zivota.

 

Subvencije uopce ne moraju postojati za EVove. Samo treba ICEovima naplatiti utjecaj na zdravlje i okolis, kao i naftnoj industriji. Da im se to sve naplati na trosku goriva i vozila, nikakve subvencije nece biti potrebne za EVove, jer bi cijena nabave i koristenja ICEova skocila za 100%

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Shamrock kaže...

Pogledajte ovaj graf koji prikazuje broj registriranih plug-in vozila u Norveškoj. Budućnost električnih automobila je sasvim jasna.

Oni imaju dobar sustav privilegiranja zeljenih vozila. Na EVove nema poreza, trosarina, cestarina, parkinga, niceg. Mi na EVove nemamo trosarine, ali imamo 25% PDVa, umjesto da maknu i subvencije i da subvencija bude iznos PDVa.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
MrBlc kaže...

Od tebe stvarno nisam očekivao da ćeš se zalagati za populističke mjere jer su već u toku, iako realno ne mogu riješiti sve probleme, a za one probleme koje mogu riješiti će trebati dosta vremena. Copenhagen funkcionira zato što je tamo postojala politička volja da se to implementira, a u drugim gradovima politička volja neće postojati sve dok većina razmišlja poput tebe.

 

 Tema nije 'što bi bilo idealno', nego 'kakva je budućnost'. U tom kontekstu ja ne vidim kroz par desetljeća sve svjetske gradove prožete fantastičnim javnim prijevozom, nego električnim vozilima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
neaktivan
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Pozdrav!

 

Da li se neko vec interesirao o tim novim baterijama pa da zna o cemu se tocno radi, tj. koje sve nove tehnologije se razmatraju i testiraju?? 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Visak kaže...

 Upravo suprotno. Ljudi danas kupuju jeftine dizele računajući kako dizel drži cijenu, a kad ih zabrane nećeš ih moći ni pokloniti nekome. Upravo zato ih se Nijemci rješavaju dok još nešto mogu dobiti za njih. 

 lol daj realne podatke da vidimo koliko ih se rješavaju 

15 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Gleda na prethodna iskustva, u potpunosti ću ignorirati ovu temu :-D

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
zoki.zlikowski kaže...

Uvjereni su zato sto se to i dogadja. Baterije konstantno napreduju, ali ne revolucijom nego evolucijom. Puno je toga napravljeno u zadnjih 10 godina, a puno toga je i otkriveno u laboratorijima i sad se treba prilagoditi masovnoj proizvodnji. Apsolutno sigurno je da ce baterije napredovati 2x u sljedecih 7-8 godina, cak se zna i kako (guglaj solid-state baterije, zatim smanjenje kobalta u strukturi katode). Danasnja baterija u Rimcevom Concept 2 ima 540 kg i kapacitet 120 kWh (usporedi to s Nissan Leafom iz 2014. kad je baterija imala 324 kg za samo 24 kWh).

Inace, to je dovoljno za 600 km domet na Tesli 3 pri brzini od 130 km/h ili oko 800 km po gradu ili prigradskim cestama.

 

Concept 2 ne postoji, tako da to nije dokaz ičega. Slobodno mi izvučeš graf koji pokazuje napredak baterija u zadnjih 10 godina, ali ne u energiji po volumenu, nego u energiji po masi. Al ne neke baterije u laboratoriju, nego komercijalne koje se mogu kupiti u dućanu ili na B2B tržištu.

 

Nama upravo revolucija po pitanju baterija treba, jer od 40ih godina prošlog stoljeća koristimo iste principe samo sa sve boljim i boljim materijalima. I sad smo došli do litija koji je najlakši metal i energetski najgušći i to je to, nema dalje. Tesla Roadster je imao 117 Wh/kg, zadnji model 3 ima 156 Wh/kg. Nema s ovim baterijama konkurentnih električnih auta.

15 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
memulica kaže...
Shamrock kaže...

Pogledajte ovaj graf koji prikazuje broj registriranih plug-in vozila u Norveškoj. Budućnost električnih automobila je sasvim jasna.

 

Oš' reć da prodajom nafte i derivata debelo subvencioniraju svoje građane?

 

Oš' reć da je 'naftni lobby' sad dobar?

 OK, evo ti ispod podatak za cijeli svijet. Jel' naftni lobby subvencionira cijeli svijet?

Prije 10 godina, električnih automobila gotovo da nije ni bilo. Danas ih je normalno vidjeti, pogotovo ako se ne nalazimo u nekoj vukojebini gdje je glavna fora uvesti isluženi dizel iz Njemačke.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Visak kaže...

 Tema nije 'što bi bilo idealno', nego 'kakva je budućnost'. U tom kontekstu ja ne vidim kroz par desetljeća sve svjetske gradove prožete fantastičnim javnim prijevozom, nego električnim vozilima.

Par desetljeća je relativno dug period, a tamo gdje postoji politička volja, problem javnog prijevoza bi se mogao riješiti i kroz jedno desetljeće, dok prelazak na EV u jednom desetljeću predstavlja ogroman izazov, čak i ako gledamo samo gradove. 

 

Možda ćemo za par desetljeća imati leteća električna vozila, možda ćemo imati fantastičan javni prijevoz, a možda ćemo imati nepregledne čepove električnih vozila. 

 

Budućnost će biti onakva kakvu stvorimo, a to ovisi o tome da li ćemo lobirati za idealno rješenje ili ćemo uskočiti u hype train.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Kod nas dizel bude u igri još minimalno 20-30 godina....tako da...
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Entry Point kaže...

Ali problem sa današnjim konzumerizmom je da ljudi očekuju gotovo rješenje još jučer. Da se sve njihove želje riješe odmah. Inače ne valja. Propali slučaj. Sranje.

Za 20 godina će ljudi govoriti: "Je li se sjećaš kad su automobili imali Li-Ionske baterije hahahaha".

... 

Sjećate se starih, ružnih, glasnih PC-a? CRT monitora od 20 kilograma? Nije prošlo ni 20 godina od toga...

 Za 20 godina će ljudi govoriti: "Sjećaš li se kad su kumpjuteri imali Windowse hahahaha" 

 

dankodr kaže...
Samo pitam - ODAKLE TOLIKA STRUJA za punjenje svih tih budućih auta?
... 
A vidi naše autoceste za vrijeme turističke sezone - i da svi idu na struju - BUHAHAHAHAHAHAA

 

Samo pitam - ODAKLE TOLIKA NAFTA za punjenje svih tih auta? 
... 
A vidi naše autoceste za vrijeme turističke sezone - i da svi idu na benzin - BUHAHAHAHAHAHAA 

8 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Davno sam pogledao video u kojoj priča Elon Musk koji me uvjerio zasto je električni bolji.

 

Buduči da auto na dizel ili benzin koristi i fosilna goriva kao i elektrane pričao je zasto je opet Električni bolji od tih. Zato jer će elektrane gorivo bolje iskoristiti nego automobil, buduči da 40% energije kao i toplina ostane neiskorišteno, elektrane bi to gorivo puno bolje iskoristile. Mi na motor stavljamo hladnjak koji spriječava da se motor pregrije, a u elektranama je princip rada drugačiji tako da se toplina puno bolje iskoristi.

Sto se tiće elektrana nemoramo ovisiti o nafti, možemo koristiti i druge vrste sirovine kao drvo i ugljen kojeg ima u Hrvatskoj i ako dođe krize sa naftom mi nemoramo upasti u probleme da cijene za građane naglo porastu jer je nafta kod katara poskupila.

Meni se čini da E automobili daju Hrvatskoj više slobode i manje ovisimo o uvozu goriva. 

Ako napraivmo jednu nuklearnu elektranu bit će to bolje za Hrvatsku.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Osim iskoristivosti koje je kod elektrana puno bolje od dizel i benzinskih motora, sam izvor zagađenja se prebacuje izvan gradova.
Puno je bolje imati elektranu koja "dimi" 100 km izvan grada, nego tisuću automobila koji dime u samom centru grada.

A pošto upotreba obnovljivih izvora energije raste, smanjuje se i zagađenje izvan gradova.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
E auti će pripasti kao i oni iz 1900-1920 e auti, što su propali.
*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Vjerujem kako bi puno ljudi kupilo električni automobil kada proizvođači počnu proizvoditi "normalne" električne automobile koji se ne smatraju premium prozivodom.

 

Pod time mislim na bare bone automobil kojemu cijena neće biti napuhana razinm karafekama poput 101 senzora, auto pilot, auto parking, kamere na svim stranama, ludi infotainment sitem itd.

 

Za sada su skoro svi električni automobili na tržištu na toj nekakvoj premium strani i mnoge ljude to jednostavno (financijski) odbija. Ljudi žele uzeti električni automobil da upravo uštede što je više moguće, a ne da moraju kupiti i sve dodatne feature koji ih ne zanimaju i samo povisuju cijenu auta.

Red tuge, red bijesa
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kakva je budućnost električnog automobila?
Elektrana bolje iskorištava gorivo, ali bez kombinacije s toplanom, to je ipak marginalno kad uračunaš sve gubitke na prijenosu, punjenju, unutar baterije i slično. U kombinaciji s toplanom ima smisla isključivo u gradu ili neposredno uz grad.

Što se tiče neovisnosti, mi i struju uvozimo, tako da taj argument ne drži vodu.

Razmišljanje "bolje da zagađuje van grada" je iznimno sebično i uskogrudno. S jedne strane, ako zagađuješ, onda zagađuj kraj svog prozora, a ne tuđeg, a s druge strane, izmještanje zagađenja tamo gdje se proizvodi hrana je jako glupa ideja.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Da komentiram posljednja dva priloga. Svaka se tehnologija prvo razvija za ekskluzivne svrhe (vojska, bogati kupci, luksuz) jer se tako najlakše namire troškovi uz malu proizvodnju. Dizel-motori su razvijeni primjerice za podmornice, a visokooktanski benzini (i motori s visokom kompresijom) za lovačke avione. Tekstilana pak tehnologija, posebice tehnologija bojanja tekstila, ima zahvaliti svoj napredak visokoj europskoj modi u 18. i 19. stoljeću. Automobili su u početku bili samo za bogate, uz obaveznog šofera (vozač + mehaničar), a tek su se 30-tih godina pojavili masovni proizvodi za puk (Ford, Volkswagen). Što se pak termoelektrana tiče, one plinske rade sa stupnjem korisnog djelovanja od 60% ne ispuštajući u atmosferu ništa drugo nego CO2 i H2O (čak u budućnosti niti to, vidi nedavni članak na ovim mrežnim stranicama). To se postiže tako da se vrućim plinom (1200 - 1400 oC) pokreće plinska turbina, a kada se on u turbini ohladi na 600 stupnjeva, njime se grije voda (para) koja potom prolazi kroz plinsku turbinu. Takve elektrane slobodno mogu raditi u gradu (imamo ih i u Zagrebu) bez buke i onečišćenja zraka. Problem s benzinskim motorom je i taj da on ne može uvijek raditi u optimalnom režimu, budući da auto mora mijenjati turažu, kočiti (motorom, dakako) i drugo. Otpadna toplina iz auta ne može se iskoristiti ni za što (osim za eventualno grijanje kabine), dok se otpadna toplina termoelektrana može koristiti za grijanje stanova, bazena i sl.  

 
8 0 hvala 3
8 godina
offline
Kakva je budućnost električnog automobila?

Da komentiram posljednja dva priloga. Svaka se tehnologija prvo razvija za ekskluzivne svrhe (vojska, bogati kupci, luksuz) jer se tako najlakše namire troškovi uz malu proizvodnju. Dizel-motori su razvijeni primjerice za podmornice, a visokooktanski benzini (i motori s visokom kompresijom) za lovačke avione. Tekstilana pak tehnologija, posebice tehnologija bojanja tekstila, ima zahvaliti svoj napredak visokoj europskoj modi u 18. i 19. stoljeću. Automobili su u početku bili samo za bogate, uz obaveznog šofera (vozač + mehaničar), a tek su se 30-tih godina pojavili masovni proizvodi za puk (Ford, Volkswagen). Što se pak termoelektrana tiče, one plinske rade sa stupnjem korisnog djelovanja od 60% ne ispuštajući u atmosferu ništa drugo nego CO2 i H2O (čak u budućnosti niti to, vidi nedavni članak na ovim mrežnim stranicama). To se postiže tako da se vrućim plinom (1200 - 1400 oC) pokreće plinska turbina, a kada se on u turbini ohladi na 600 stupnjeva, njime se grije voda (para) koja potom prolazi kroz parnu turbinu. Takve elektrane slobodno mogu raditi u gradu (imamo ih i u Zagrebu) bez buke i onečišćenja zraka. Problem s benzinskim motorom je i taj da on ne može uvijek raditi u optimalnom režimu, budući da auto mora mijenjati turažu, kočiti (motorom, dakako) i drugo. Otpadna toplina iz auta ne može se iskoristiti ni za što (osim za eventualno grijanje kabine), dok se otpadna toplina termoelektrana može koristiti za grijanje stanova, bazena i sl.  

 
2 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice