Linux – dečko koji obećava zaključana tema

poruka: 647
|
čitano: 83.232
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Linux – dečko koji obećava".
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
1domagoj1 kaže...

..

U biti, tebe ne muci bas Linux, vec stvari koje su indirektno vezane uz njega: drugi proizvodaci te njihova podrska... /sigh

 

Koristio bi LO/OO, ali i dalje s MS-ovim proprietary formatima. A-a, ne ide to bas tako (lako)....

- zna on da to nije stvar linuxa... (ili možda je?)

- očekuješ li da mobitel koji ima support za playanje mp3ca normalono playa bez obzira na vlasnika formata, avi, divx, ... i doc je samo jedan od formata, zašto ne radi kako treba? OK ja znam (zavjera MSa ili M$a) ali .. juzera se to ne dotikavle.

 

SergejSad kaže...

..

Ja nisam plaćen za ovaj komentar.. nadam se da sam bolje plaćen od autora članka.

- samo se nadaj... i btw razlog registracije sigurno nije honorar?

Drago inače dobro plaća lajkere (TU) dok poltroni dobiju i zvjezdicu. (vidi mene). Pa očekuj uskoro na tekućem pozamašnu svoticu, nešto kao Grunfov fond za popravak auta.

 

Bypass kaže...

.. neozbiljnim čak i za osobni stav.

 ok, nice rečeno.  -Još samo malo zbunjuje tko/što si to administrirao kroz što?

-jedna opaska, MS je na kako kažeš, govnima, napravio svjetski biznis. (tu stajem).

 

captain_soap_McTawish kaže...

..

Razlog problemima sa driverima na linuxu jest slaba podrška od strane proizvođača hardvera.U zadnje vrijeme, posebice zahvaljujući steamu to se poboljšalo no do prije par godina ta podrška je bila praktički nepostojeća (svi se sjećamo Linusova srednjeg prsta Nvidiji).

...

Problem sa neotvaranjem MSO dokumenata postoji zato što je njihov format zatvoren.

 - drugo tumačenje, Radeon je smeće. Nešto radi ili ne radi i tu ni najbolji driver ne pomaže. Radeon je (oduvijek) bio driverski ovisan. Ako bi suporedio s motorom auta kao KS iz malog motara s turažom='soft' dok to pravi HW radi (naravno) hardwerski. Povijest nije od prošlog petka, od prošlog prsta Linusovog.. Radeon je uvjek bio takav, koiko god koketirao s linux/ubuntu/steam/OpenGL.. zajednicom.

Podrška proizvođača je jednaka njegovom interesu. Pa opet, neka druga VGA radi, dok Redeon ne radi, jer je 'legacy'... (smeće). .. i novi flamewarćić.

-MSov format? Platili su dovoljno kazni. Otvoren je na zahtijev programera. Pogrešno drvo. (naravno, i MS je sukrivac, nije nevin).

 

---

pa sad konkretnije @ autor ovog skandaloznog (ne)djela.

 

 Live distribucija koja se može pokrenuti s CD-a, a i kasnije s istog CD-a instalirati na disk mi se učinila genijalnom idejom, što i jest. (Pitanje Microsoftu: ima li neki normalni razlog zašto ne postoji takva live distribucija Windowsa – na CD-u, USB-u ili nečem desetom? Čega se bojite?)

.. -postoji, miniPE ili (novo) WinToGo. Naravno zbog licenci ograničeno... jer MS zapravo ne želi korisnike bez valjanog keya. Koji bezvezni razlog? jelda? Veći problem je što to moraš napraviti sam, jer već spomenuta altruistična banda (M$a) to ne želi napraviti za juzere.

-i btw, hvaleći lošu Vistu, ... kak bi to nježno rekao, preskočio si XP, koji još uvjek radi. Radi na prastarim kramama i na novijim picekima. Naravno, uz sve blagodati koje linux nema, npr vlasnika koji ne želi izbaciti novi directx ili browser i sl. .. Spominjem ga, jer je kovanica dečka koji obečava, aka ubojica windowsa, zapravo iz ere XPa. Eto, XP je mrtav, ali bi to prije klasificirao kao čedomorstvo nego zasluga one druge strane. Navek živi ki zgine pošteno... :)

 

edit @ downunder..

..probelmi koji tište juzere MSovskih OSeva su stvar statistike. +90% DE usera, od tog 362% nobova, štefica i zadarskih hakera.. na onih 1-1.2% usera koji ugl kuckaju u cmdu ko doktori na pisačoj mašini?

Za sve ostalo TU.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 23:50 (ihush).
13 godina
offline
Linux – dečko koji obećava

Drago, no pain no gain. Malo te zažuljalo kad sve nije išlo kao po loju. Hoće to, vjeruj mi. S Linuxom ti je ko s dobrim komadom ali pomalo divljim i ne uvijek uklopljenim u svijet oko sebe, ali unatoč tome ima ono nešto..... Začudilo me kod tebe što tako lako odustaješ. Nimalo urođene južnjačke tvrdoglavosti? Otkrio si Ameriku s tim da kod Linuxa nije baš bajna podrška hardvera. Znamo i kome treba zahvaliti zbog toga (barem većim djelom). Ne funkcionira sve od prve, zasuči malo rukave i potrudi se, nismo mi generacija koja odustaje kod prve uzbrdice. Osobno sam nalijetao na probleme kod hardvera i od svih nisam uspio riješiti samo jedan, TV kartica i Linux. Nakon pisanja proizvođaču od njih sam dobio e-mail da oni ne podržavaju Linux, alternativne metode ne pale za moju karticu (ispade da je opskurna).

 

Što se tiče Word dokumenata i nemogućnosti otvaranja u LO/OO, volio bi baciti pogleda na isti. Zadnje inkarnacije LO/OO-a jako dobro čitaju MS-ove formate, prema mom iskustvu odlično ih čitaju. Jedina nekompabilnost na kojua sam naišao je vezana uz headere/footere i kompliciranije formate u istim. Osobno koristim OO/LO u poslu (ne samo ja već ga koristimo svi u uredu, cca 10 korisnika) i sve što trebam mogu napraviti s njim.

 

Bez obzira što je ovo tvoj osobni stav, kad se pogleda koliko mjesta Bug posvećuje Linuxu (tiskano izanje i web), ispada da ti prenosiš i redakcijsko stajalište. Bug je list kojeg jako cijenim i čitam dugi niz godina i na određeni način držim da je i edukacijsko štivo za mlađe generacije (starijima i tako nema pomoći). Ovakvim stavom ispada da je bolje držati se podalje od Linuxa. Vrlo loša poruka od nekog tko ima ime u IT novinarstvu i koga se doživljava kao autoritet na tom polju. Linux je dušu dao za savladavanje i učenje osnova hardvera i softvera. Naletio si na problem, kopaj dublje i potraži rješenje. Pri tome je neminovno da ćeš nešto naučiti. Zajednica je tu i spremna pomoći, za čudo for free.

 

BTW: Kažeš Windowsi rade bez problema. Čitaš li ti, barem naslove, po meni najzastupljenije problematike tu na Forumu. Vrlo čudno za operativne sustave koje moraš platiti da imaju takve probleme. Valjda će u idućih 20 godina riješiti te probleme (ako uopće opstanu toliko).

Stručnjak za odmaganje...
 
17 0 hvala 1
15 godina
offline
Linux – dečko koji obećava

Bez uvrede Drago, ali ovaj clanak vidim iskljucivo kao flejm navlakusu.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
1 4 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

 S Linuxom ti je ko s dobrim komadom ali pomalo divljim i ne uvijek uklopljenim u svijet oko sebe, ali unatoč tome ima ono nešto.....

 

Ma koje čovječe? Ajd daj da mi netko objasni zašto bi bilo dobro koristiti linuks svaki dan? Evo, šta će se od mog svakodnevnog win7/8 iskustva poboljšati...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

BTW: Kažeš Windowsi rade bez problema. Čitaš li ti, barem naslove, po meni najzastupljenije problematike tu na Forumu. Vrlo čudno za operativne sustave koje moraš platiti da imaju takve probleme. Valjda će u idućih 20 godina riješiti te probleme (ako uopće opstanu toliko).

No users - no problems.

 

Logično je da će najzastupljenija platforma imati najviše problema.

Swedish latin super funk.
13 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Friday kaže...

 

Ma koje čovječe? Ajd daj da mi netko objasni zašto bi bilo dobro koristiti linuks svaki dan? Evo, šta će se od mog svakodnevnog win7/8 iskustva poboljšati...

Da ne nabrajam previše evo ti dva:

 

  1. Ne sjećam se kad sam zadnji put trebao restartati računalo nakon update-a OS-a. Jučer sam na poslovnom računalu (win 7 professional) dignuo neki cca 400 MB update-a. Nakon završetka restart pa onda opet kod dizanja još jedan restart. Kod Linuxa update prolazi totalno silent i svake prestupne godine trebaš napraviti restart.
  2. Ranjivost samog sustava po pitanju virusa. Kod Windowsa je stvar bitno gora nego kod Linuxa još kad uzmeš u obzir činjenicu da dosta korisnika gasi UAC stvar je još gora.
sirka666 kaže...

No users - no problems.

 

Logično je da će najzastupljenija platforma imati najviše problema.

Nije logično da platiš nešto što ne radi kako treba. Za boldano te mogu pitati "Zašto bi broj korisnika govorio išta o kvaliteti sustava?".

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 23:51 (mario.L_hr).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Drago kaže...
.....

Čuj, za operativni sustav koji je tu 22 godine i koji stalno "samo što nije" i koji se dijelom komercijalizirao - ovo ne valja.

 

A na prvi pogled se čini da valjda i da stvarno možeš raditi. Možeš, ako si entuzijast i imaš vremena. Ako nisi entuzijast ili nemaš vremena - zaboravi.

...

Sta ja znam, meni radi bas fino zadnjih 7 godina, i to na laptopima i kretenarijama za koje ono nekad nema ni informacija, a kamoli drivera...

U medjuvremenu - sudjelovao u izradi tri MMO-a, a nakon toga 3 godine zaredom zaradio >500 000$ kompaniji u kojoj radim... a sve to na linuxu.

Da sam entuzijast, jesam - volim prckati i po onome sto treba i po onome sto ne treba.

 

Ali unatoc tome - kuzim clanak, i sve pet. Zelis instalaciju i da sve radi, i ne briga te cija je odgovornost. Takodjer, imas svoje potrebe i kako je ovo Osobni Stav, ne briga te previse sto je, recimo, meni i Overflowu linux jednostavno nezamjenjiv.

 

Osobno, svrstavam to u onu kategoriju - navikao na windowse.

Da das nekome tko ima 0xp u kompjuterima linux i windowse - jednako bi se lagano (tesko?) snasao u oba, no mnogo ljudi je odraslo na windowsima tako da nam je memorija simbola (http://en.wikipedia.org/wiki/Semiotics) vec izgradjena MS-ovom politikom. Mislim da se itekako isplati uloziti vrijeme i 'reprogramirati' sebe na novi OS, ali kako si vec zgodno rekao - ako nemas vremena ili nisi entuzijast, ne isplati se.

 

Mislim da se, u srzi, slazemo oko svega sto si napisao, tako da, TU za clanak.

 

 

E da - pozdrav s Arch-a (instaliran pred 4 godine, i uz par stucaja s updateima i cupanja obrva (nemam kose), jos uvijek radi kao urica)

 

 

P.S. Sto se tice igara - OGL igre rade brze na linuxu cak i sa kretenskim intel/mesa driverom (nisam u prilici isprobati nvidiju ili ATI), nego na windowsima. Imam evidence ako treba priloziti :-)

So I ran faster, but it caught me here.... yes, my loyalties turned... like my ankle, in a seventh grade...
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 23:53 (Deus ex machina).
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...
...

 

Logično je da će najzastupljenija platforma imati najviše problema.

Nije logično da platiš nešto što ne radi kako treba. Za boldano te mogu pitati "Zašto bi broj korisnika govorio išta o kvaliteti sustava?".

 - Kome što platiš? Igra ili pokvaren printer nemaju nikakve veze s OSom, tj ako se igra ruši, nije stvar OS, jednako ako je tinta potrošena, ili mali Perica instalira Radeon driver, od frenda, na svoju S3-virge... i čudi se BSODu, dok istovremneo na USB portu ima razgranatu mrežu punjača koji kad mobitel zazvoni izbace fidofku... -da, windowsi su baš smeće. Dobro reče Bypass.

- zašto bi broj pritužbi govorio o kvaliteti sustava?

 

edit:

mario.L_hr kaže...
..

You got it! Sad logiku primjeni na Dragin osobni stav.

- nema potrebe, Deus je jako dobro sažeo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 0:00 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Friday kaže...

Ma koje čovječe? Ajd daj da mi netko objasni zašto bi bilo dobro koristiti linuks svaki dan? Evo, šta će se od mog svakodnevnog win7/8 iskustva poboljšati...

Pa ništa. Nećeš morati plaćati licencu {#}

To je stvar čisto ideološke naravi. Mislim možemo mi tu sada drviti o svemu i svačemu, ali na kraju se svodi na to.

 

Ja u linuxu vidim slobodu. Neovisnost o odlukama neke treće strane (dobro nikada nije baš potpuna neovisnost, ali je dovoljna da je vrijedna spomena). Očigledno, to tebi nije ni izbliza dovoljno. I to je ok. Ne moraju svi imati jednake potrebe.

What Andy giveth, Bill taketh away.
13 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
ihush kaže...

 - Kome što platiš? Igra ili pokvaren printer nemaju nikakve veze s OSom, tj ako se igra ruši, nije stvar OS, jednako ako je tinta potrošena, ili mali Perica instalira Radeon driver, od frenda, na svoju S3-virge... i čudi se BSODu, dok istovremneo na USB portu ima razgranatu mrežu punjača koji kad mobitel zazvoni izbace fidofku... -da, windowsi su baš smeće. Dobro reče Bypass.

- zašto bi broj pritužbi govorio o kvaliteti sustava?

You got it! Sad logiku primjeni na Dragin osobni stav.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...
Friday kaže...

 

Ma koje čovječe? Ajd daj da mi netko objasni zašto bi bilo dobro koristiti linuks svaki dan? Evo, šta će se od mog svakodnevnog win7/8 iskustva poboljšati...

Da ne nabrajam previše evo ti dva:

 

  1. Ne sjećam se kad sam zadnji put trebao restartati računalo nakon update-a OS-a. Jučer sam na poslovnom računalu (win 7 professional) dignuo neki cca 400 MB update-a. Nakon završetka restart pa onda opet kod dizanja još jedan restart. Kod Linuxa update prolazi totalno silent i svake prestupne godine trebaš napraviti restart.
  2. Ranjivost samog sustava po pitanju virusa. Kod Windowsa je stvar bitno gora nego kod Linuxa još kad uzmeš u obzir činjenicu da dosta korisnika gasi UAC stvar je još gora.

 

1. meni se ubuntu TOTALNO skršio nakon update-a (i morao sam cijeli OS nanovo instalirati). win 7 u firmi nisam updateao NIKADA i sve radi perfektno

2. Koristim avast  (besplatna verzija) koji mi ne troši ništa resursa, ne zahtjeva od mene ništa i nemam apsolutno nikakvih dodirnih točaka sa virusima

 

Dakle, ta dva možeš objesiti mačku o rep...

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

Nema smisla s tobom se prepirati i nadmudrivati. Vjerujem da nisi ni SP instalirao a računalo je podjednako brzo kao i prvi dan.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
moderator
offline
Linux – dečko koji obećava

Branitelji Linuxa - postavljate se kao da sam ja MRZITELJ, a stvar je sasvim suprotna - ja stvarno volim i ideju Linuxa, a i sam izgled ovih novih distribucija koje su, po mom ukusu, neke i ljepše od Windowsa (sučelja). 

 

Umjesto da shvatite da ne postoji nikakav "paradox" da 0,1% korisnika koristi besplatni, a "bolji" OS, a 99,9% koristi komercijalni i relativno skupi i "lošiji" OS, vi mi objašnjavate gdje sam u krivu. "Ne valja ti logika".

 

Druškani - NEMA SVIH DRIVERA, NEMA TOTALNE KOMPATIBILNOSTI na razini datotečnih formata, iako se tvrdi da postoji. I kraj priče. 

 

Ne mogu raditi sve ono što sam navikao raditi na računalu i što moram raditi, a na Windowsima mogu, a na Linuxu doslijedno, svaki puta kada sam ga instalirao, ne mogu. 

 

Doduše, ranije mi je bilo potrebno samo dva sata da shvatim da ne mogu, a sada je sve toliko napredovalo da je nedostataka manje i vidim ih tek nakon dva dana. Ali su tu. Pa vi to objašnjavajte ovako i onako - stvar ne radi. 

 

A ja JESAM računalni entuzijast i s računalima sam od svoje desete godine (sada mi je 44). Imajte na umu da ima ogroman broj ljudi koji se ne usude kliknuti na Next dugme wizarda u Windowsima, a wi ovdje dajete popise konzolnih naredbi koje me stavljaju u superuser mod (za 90% korisnika - WTF?) i na kraju to što sam instalirao NISU kvalitetni driveri i smatrate da je sve u redu?! 

 

Dajte si napravite mali reality check.

This space for rent!
 
29 0 hvala 4
12 godina
protjeran
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Friday kaže...

Ma koje čovječe? Ajd daj da mi netko objasni zašto bi bilo dobro koristiti linuks svaki dan? Evo, šta će se od mog svakodnevnog win7/8 iskustva poboljšati...

 

Mogu samo napisati svoje iskustvo. Doma prije 3 godine instalirao Linux koji sluzi za malo PHP-a i JS-a, no glavna namjena mu je ustvari neka mjesavina NAS/torrent masine + streaming filmova. Od tad pa do danas stroj nije ni malo usporio, niti sam imao ikakvih problema sa istim. Dapace, ne sjecam se kad sam zadnji put restartao. Mogu provjeriti ako zelis, lako se to napravi preko terminala.

 

Takvu stvar postici sa windowsima je nemoguce. Posebice ovo u vezi restarta i usporavanja. A na winzima sam jos od 3.11 i dan danas mi isti donose najvise prihoda (VStudio da budemo tocni). No da nema tih prihoda, ne bih u iste vise ni pogledao.

13 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

A kako kod mene radi? Bedasto pitanje ali je u istom nivou kao i tvoj objašnjenje. Imaš tu na Forumu ekipe koja koristi Linux za igranje (nisam jedan od njih) koja će ti primjerom potvrditi da stvar radi. Što se tiče Office alata Libre koristim i na poslu i nemam nikakvih problema u radu. Ono što zna zezati su makroi u excelu-calcu (jer ima razlika u pisanju istih).

 

S moje točke gledišta najbolji je onaj OS koji zadovoljava moje potrebe (u mom slučaju i potrebe ukućana koji imaju pristup računalu), uzevši pri tome u obzir da za njega nisam platio ni kune, da svako novo izdanje mogu koristiti isto for free i vrlo brzo nakon izlaska, za mene je Linux bolji izbor. Ne bi sada cjepidlačio oko sitnica jer će završiti kao s kolegom par postova iznad. Da Autodesk ima AutoCAD familiju alata u verziji za Linux i na poslu bi koristio Linux.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
jumboY kaže...
..

Takvu stvar postici sa windowsima je nemoguce. ..

 - Moguće. Bilo koji OS, može jednako (stabilno, trajno) raditi. ... izuzetak ReactOS.

Pogrešan argument, tj jednako tako mogu to dokazati bilo kojim npr Vista, XPom.. pogotovo na mjestima gdje izigravaju server.

 

Možda je stvar znanja, kao što Deusu radi dobro, Baypassu.. ili Fridayu, predpostavka je da moraš znati. Drago je u ovom filmu, samo juzer koji proba, ne supervisor koji zna.

Za (obične) juzere, linux (ili ubuntu.., zapravo jedino Canonical ide prema takvom juzeru) nije nikad bio stvarno primjenjiv. Bar ne za njihove potrebe-želje, tj njima nije važno dali im se PC smrzne jednom tjedno, nego da im novi COD ima lock i da facebook radi.

 

mario.L_hr kaže...

.. za mene je Linux bolji izbor.

...

... Da Autodesk ima AutoCAD familiju alata u verziji za Linux i na poslu bi koristio Linux.

-izbor? da je baba muško..

Nije tema izbor, pa ni to koji je OS nečemu namjenjen, nego ''prosječan'' Perica u liku Drage, koji proba, da linuxu šansu i odustane. Ne zato jer će platiti neki OS, naprotiv, zato jer takav juzer nikad ne plaća OS. Kad se plaća, onda je sve drugačije. Tad bi i linux bio dobar... uz preduvijet, da proradi Steam. Možda za 20g.... a možda već sutra.

Do tad, ostaje dečko koji obečava (političar?)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 0:56 (ihush).
16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

A kako kod mene radi? Bedasto pitanje ali je u istom nivou kao i tvoj objašnjenje. Imaš tu na Forumu ekipe koja koristi Linux za igranje (nisam jedan od njih) koja će ti primjerom potvrditi da stvar radi. Što se tiče Office alata Libre koristim i na poslu i nemam nikakvih problema u radu. Ono što zna zezati su makroi u excelu-calcu (jer ima razlika u pisanju istih).

 

S moje točke gledišta najbolji je onaj OS koji zadovoljava moje potrebe (u mom slučaju i potrebe ukućana koji imaju pristup računalu), uzevši pri tome u obzir da za njega nisam platio ni kune, da svako novo izdanje mogu koristiti isto for free i vrlo brzo nakon izlaska, za mene je Linux bolji izbor. Ne bi sada cjepidlačio oko sitnica jer će završiti kao s kolegom par postova iznad. Da Autodesk ima AutoCAD familiju alata u verziji za Linux i na poslu bi koristio Linux.

 

 

A lol - kako to da 99,9% ljudi ne koristi Linux ni za igranje, ni za rad, ni za molitvu Svijetlećoj Gospi Međugorskoj? Možda ima neki razlog?

 

Ja sam u MOM slučaju naveo tri vrlo konkretna razloga zbog kojih MENI ne odgovara: 

 

- loš generički driver za 2000, 3000, 4000 Radeone koji s mojim 4870 daje očajne rezultate s vrlo nezahtjevnom igrom

- nepostojanje bilo kakvog drivera za D-Linkov Wifi adapter koji imam

- nepotpuna kompatibilnost s datotekama iz Officea

 

I nakon svega toga - "Kako kod mene radi?". Radi vjerojatno i kod stotina i tisuća drugih, ali zato kod stotina milijuna - ne radi. Pa se ti postavi na trepavice da dokažeš kako su oni u krivu. Meni moj eksperiment na tri računala pokazuje da nisu. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 1:15 (Drago).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

Drago, no pain no gain. Malo te zažuljalo kad sve nije išlo kao po loju. Hoće to, vjeruj mi. S Linuxom ti je ko s dobrim komadom ali pomalo divljim i ne uvijek uklopljenim u svijet oko sebe, ali unatoč tome ima ono nešto..... Začudilo me kod tebe što tako lako odustaješ.

 

BTW: Kažeš Windowsi rade bez problema. Čitaš li ti, barem naslove, po meni najzastupljenije problematike tu na Forumu. Vrlo čudno za operativne sustave koje moraš platiti da imaju takve probleme. Valjda će u idućih 20 godina riješiti te probleme (ako uopće opstanu toliko).

Navuko vas je na tanko ,svaka čast Drago!! A vi bi se još i svadili! {#}

 

BTW ,koliko ljudi na forumu ima Windowse ,90+%? Kao uostalom i u RL-u. {#}

A 99% problema je obično user related ,bez obzira na OS?!

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 1:22 (kizo2703).
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

  1. Ne sjećam se kad sam zadnji put trebao restartati računalo nakon update-a OS-a. Jučer sam na poslovnom računalu (win 7 professional) dignuo neki cca 400 MB update-a. Nakon završetka restart pa onda opet kod dizanja još jedan restart. Kod Linuxa update prolazi totalno silent i svake prestupne godine trebaš napraviti restart.
  2. Ranjivost samog sustava po pitanju virusa. Kod Windowsa je stvar bitno gora nego kod Linuxa još kad uzmeš u obzir činjenicu da dosta korisnika gasi UAC stvar je još gora.

 

1. To stalno slušam ali imao sam mint u dualbootu pred neko vrijeme i dosta sam ga rijetko koristio (jednom do dva puta mjesečno) i skoro svaki put kada bi dobio obavijest da ima updatea po završetku toga bi me tražio restart. Sada da li je do minta ili nešto treće ne znam.

 

2. Nije stvar windowsa što ga koriste mutavi ljudi koji gase UAC. U rukama iskusnijeg razumnog korisnika (a dosta linux korisnika se može tako opisati), windowsi su prilično sigurni što se virusa tiče. Ima rupa, ali većina koristi korisnika kao entry point.

 

 

 

 

jumboY kaže...

 

Mogu samo napisati svoje iskustvo. Doma prije 3 godine instalirao Linux koji sluzi za malo PHP-a i JS-a, no glavna namjena mu je ustvari neka mjesavina NAS/torrent masine + streaming filmova. Od tad pa do danas stroj nije ni malo usporio, niti sam imao ikakvih problema sa istim. Dapace, ne sjecam se kad sam zadnji put restartao. Mogu provjeriti ako zelis, lako se to napravi preko terminala.

 

Takvu stvar postici sa windowsima je nemoguce. Posebice ovo u vezi restarta i usporavanja. A na winzima sam jos od 3.11 i dan danas mi isti donose najvise prihoda (VStudio da budemo tocni). No da nema tih prihoda, ne bih u iste vise ni pogledao.

 

Imadoh na p200MMX windows 2000 koji je bez problema prelazio 6 mjeseci uptimea, uz instalacije softwera igranje i ostalu upotrebu.

 

Siguran sam da bi win 7 sa apacheom, torrentom i nekim filesharing softwerom izdržao prilično dugo. Iako sam siguran da će se sada naći netko tko zna da windowsi nakon 5h izgube 50% brzine. :P

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Dr. Zoidberg kaže...

1. To stalno slušam ali imao sam mint u dualbootu pred neko vrijeme i dosta sam ga rijetko koristio (jednom do dva puta mjesečno) i skoro svaki put kada bi dobio obavijest da ima updatea po završetku toga bi me tražio restart. Sada da li je do minta ili nešto treće ne znam.

1. Mene Ubuntu svaki put nakon updatea traži restart?! Jesam ja to onda blesav?

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 1:10 (kizo2703).
13 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

Pa nedvojbeno je da Windowsi rulaju u PC svijetu po broju korisnika. Osobno mislim da bi velikom broju korisnika bio dovoljan i DOS (barem onima koji rade u raznim državnim službama) ali oni ipak koriste Windowse, vjerojatno zbog toga da država ne mora kupovati pretplatu na novine.

 

Razlog zbog kojega ja mislim da je jako malo korisnika Linuxa leži u tome da se korisnike od najranijih dana usmjerava na Winse. Kroz školsku nastavu informatike uči se korištenje Winsa i ostalih MS-ovih alata. Industriji igara odogovara situacija s jednom platformom za igranje u PC svijetu (manje verzija trebaju napraviti). Kako sam totalni tudum po pitanju igara, ti si ipak doma na tom polju imam pitanje za tebe. Što pogoni konzole (prvenstveno Play Station), koji Os ili kako god ga već možemo nazvati je unutra? Nadalje i sam MS se trudio (svim silama) podmetnuti klipove Linuxu. Ova situacija sa Steamom bi mogla pridonijeti boljoj situaciji s driverima a isto tako i odluka Kine da razvija vlastitu distribuciju (zasnovanu na Ubuntu-u).

 

Osobno ne mislim da će Linux (za mog života) preteći Windowse a da li je to bitno. Nije. Smatram da si člankom žestoko hračnuo na slabijeg i to ti nije na diku.

 

EDIT: Nema šanse da Ubuntu nakon svakog update-a traži restart.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 1:15 (mario.L_hr).
16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

 

 

EDIT: Nema šanse da Ubuntu nakon svakog update-a traži restart.

 

Iako ga nisam dugo koristio, meni niti jednom nije tražio restart. Osim toga se munjevito diže i gasi, ali mu pristupanje disku, Flash i renderiranje web-stranica (Chrome) jest uočljivo sporije nego na Windowsima na istom računalu.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 1:18 (Drago).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

 

Osobno ne mislim da će Linux (za mog života) preteći Windowse a da li je to bitno. Nije. Smatram da si člankom žestoko hračnuo na slabijeg i to ti nije na diku.

 

EDIT: Nema šanse da Ubuntu nakon svakog update-a traži restart.

Sam si sve rekao. A sad ,kome to ne paše ,sorry.

Samo je rekao istinu - Linux (bilo koji) je fantastičan OS ,ali traži previše interakcije.

 

Ja obično kliknem na update jedamput u desetak dana ,i SVAKI put me zatraži restart!

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 1:21 (kizo2703).
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

Pa nedvojbeno je da Windowsi rulaju u PC svijetu po broju korisnika. Osobno mislim da bi velikom broju korisnika bio dovoljan i DOS (barem onima koji rade u raznim državnim službama) ali oni ipak koriste Windowse, vjerojatno zbog toga da država ne mora kupovati pretplatu na novine.

 

Razlog zbog kojega ja mislim da je jako malo korisnika Linuxa leži u tome da se korisnike od najranijih dana usmjerava na Winse. Kroz školsku nastavu informatike uči se korištenje Winsa i ostalih MS-ovih alata. Industriji igara odogovara situacija s jednom platformom za igranje u PC svijetu (manje verzija trebaju napraviti). Kako sam totalni tudum po pitanju igara, ti si ipak doma na tom polju imam pitanje za tebe. Što pogoni konzole (prvenstveno Play Station), koji Os ili kako god ga već možemo nazvati je unutra? Nadalje i sam MS se trudio (svim silama) podmetnuti klipove Linuxu. Ova situacija sa Steamom bi mogla pridonijeti boljoj situaciji s driverima a isto tako i odluka Kine da razvija vlastitu distribuciju (zasnovanu na Ubuntu-u).

 

Osobno ne mislim da će Linux (za mog života) preteći Windowse a da li je to bitno. Nije. Smatram da si člankom žestoko hračnuo na slabijeg i to ti nije na diku.

 

EDIT: Nema šanse da Ubuntu nakon svakog update-a traži restart.

 -opet hrpa kvalifikacija-mišljenja bez if-then-else.. ili razloga.

-broj korisnika na linuxu je relativna stvar. Mogu sad reći da je zapravo omjer suprotan (i bio bi u pravu), ali tad nebi govorio o PC-domestikusu.

-hračnuti slabijeg? Nema tu slabijeg. Stvar je namjene. MS je u nekim stvarima mala girica naspram kitova koji tu vladaju.

 

-Sony, ima svoj *nix. Iz vremena PPCa=Cell, poštoje jezgra kompatibilna nije daleko od OSX prije prelaska na intel.

Sve je software, kvaliteta koda ovisi o devu i vlasniku (interesima). Korisnik je tu samo onaj koji plaća i korsiti, bez da zapravo zna kako se OS naziva.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

Evo da se ukljucim u temu, ja sam jedan od "onih" koji i povremeno gejmaju na linuxu. Postoji određena zabluda ovdje da se nemože "gejmati" sa open source driverima. Apsolutno se može, u mom slučaju (HD 6950), open source driveri mi rade bolje i stabilnije nego proprietary. Pitanje je jedino znanja i snalažljivosti jer je gaming na linuxu još uvijek poprilicno nova stvar. Koliko ovdje vidim i 4xxx serija radi uredno http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_dpm_mix&num=1 .

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

A kako kod mene radi?

E vidiš to je pravi problem. Kako se može dogoditi da iskustvo korištenja nekog operacijskog sustava tako drastično varira od korisnika do korisnika? Windowsi nisu bez mane, ali moraš priznati da su poprilično dosljedni od računala do računala.

 

Ne trebaju linuxu zaglupljeni app storeovi da bi korisnicima olakšao korištenje. Treba mu poliranja u svim ostalim kutovima. Nedostaje mu taj neki "završni dodir". Ponekad djeluje kao skup aplikacija koje nisu napravljene da rade skupa, nego su natjerane da rade skupa.

 

To je dijelom i ono što je friday govorio. Jel na windowsima normalno posezati za konzolom? Nije. Moguće je, ali nije baš normalno. Realno, kada si zadnji puta vidio nekog windows korisnika kako bjesomučno kuca u konzolu komandu za komandom pokušavajući popraviti neki problem? Koliko se windows problema na ovom forumu rješava kucanjem naredbi u konzoli ili ručnim editiranjem nekog konfiguracijskog fajla (može i registryja ako želiš)? Jako, jako malo.

 

Kako izgleda tipična instalacija na windowsima? Skineš datoteku, dvoklik na njenu ikonu u shellu, klik klik, gotovo.

 

A da ne spominjem kojekakve redundancije koje i developerima i korisnicima samo otežavaju stvari (koliko ono Linux ima API-ja za hardverski ubrzano dekodiranje videa?). A što je sa SysVinit/Upstart/SystemD situacijom? Audio stack? Eto čini se da je PulseAudio "way to go", ali nakon koliko eksperimentiranja sa svakakvim pristupima (ALSA-u i OSS su prekrili PulseAudiom, a i dalje mi nije jasno kako se Jack danas uklapa u tu cijelu shemu). Ako se netko želi nasmijati.

 

To je super, to korisnicima daje slobodu odabira, ali developerima od toga pada mrak na oči kada vide s kakvim se sve kombinacijama mogu susretati. Ako windows pati od jednoumlja tada linux pati od poremećaja višestruke osobnosti.

What Andy giveth, Bill taketh away.
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 1:57 (rustweaver).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Dr. Zoidberg kaže...

1. To stalno slušam ali imao sam mint u dualbootu pred neko vrijeme i dosta sam ga rijetko koristio (jednom do dva puta mjesečno) i skoro svaki put kada bi dobio obavijest da ima updatea po završetku toga bi me tražio restart. Sada da li je do minta ili nešto treće ne znam.

kizo2703 kaže...

1. Mene Ubuntu svaki put nakon updatea traži restart?! Jesam ja to onda blesav?

Necu govorit' za druge - ali ja restartam u prosjeku manje od jednom mjesecno, i to uglavnom zato jer zaboravim ustekati laptop pa baterija ode.

Sve ostalo je suspend to RAM.

 

No, stat cu na stranu Windowsa po jednom pitanju - OS ne smije, i ne moze biti sam sebi svrha (osim ako niste bas OSS entuzijast). Pa to je alat! Necu kupit' cekic da bi mu se divio kako je lijep i velik ({#}) nego zato da zakucam cavao (i ponekad vijak, i znam da svi to radite!)

Volim linux, ali po naravi sam vrlo pragmatican. Moja odluka da koristim linux nije bazirana na nekim filozofsko/vjerskim osjecajima, nego pukoj prakticnosti - za bilo kakvu formu developmenta, jednostavno je masivno bolji OS. Isprobao sam oba sustava, i da mi Windows sluze bolje - bez pitanja bi se presaltao.

Sad, poanta je u tome da je to DEVELOPMENT!

Netko tko zeli igrati igre - kako mu itko moze preporuciti Linux? Doduse, ja mu ne bi preporucio ni Windowse - nego Xbox ili PS3 :-D

 

Sukladno tome, ako netko svakodnevno rukuje dokumentima napisanim u MSOffice alatima - pa opet mu je preporucanje da switcha aplikaciju ili format dokumenata - bezvezno. Po meni, pristupati toj problematici na taj nacin je kao da na silu koristim, sta ja znam, esperanto na hrvatskom govornom podrucju. Jest, esperanto je tehnicki bolji jezik ali koga briga ako ga tvoja okolina ne govori.

Nismo u vakuumu.

So I ran faster, but it caught me here.... yes, my loyalties turned... like my ankle, in a seventh grade...
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 3:10 (Deus ex machina).
13 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

Linux tipa Ubuntu i hrpa raznih drugih distribucija nikada neće postati "Windows umjesto windowsa", to jasno ko dan. Ali što je sa Chrome OS-om i Chromebookom kojega gura Google?

NIje li i to Linux? Nije li filozofija ChromeOS-a ne da nema petljana sa driverima nego nema niti "next,next" u wizardima kao što spominje jedan forumaš, nego samo autoupdate u pozadini i vozi brale?

Moj osobi stav je da Google novi Microsoft da da će Chrome OS + servisi postati "Novi windowsi umjesto windowsa" i na to nećemo čekati 20 godina.

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
jumboY kaže...
Friday kaže...

Ma koje čovječe? Ajd daj da mi netko objasni zašto bi bilo dobro koristiti linuks svaki dan? Evo, šta će se od mog svakodnevnog win7/8 iskustva poboljšati...

 

Mogu samo napisati svoje iskustvo. Doma prije 3 godine instalirao Linux koji sluzi za malo PHP-a i JS-a, no glavna namjena mu je ustvari neka mjesavina NAS/torrent masine + streaming filmova. Od tad pa do danas stroj nije ni malo usporio, niti sam imao ikakvih problema sa istim.

 

Tako je meni bilo sa vistom - restart jednom u cca 3 mjeseca. A to mi je bio dev stroj - gore tona razvojnih alata i foldanje 24/7. Dakle svakodnevno kucanje koda i CPU na 100% po 3 mjeseca bez gašenja (CPU ode jednom u par dana u idle na par sekundi dok se pokupi novi WU sa folding servera).

Uostalom, isticati da OS može raditi mjesecima (godinama) bez restarta nije baš neki argument jer većina korisnika svoja računala gasi.

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

Ovo sto je napisano  se odnosi na "Linux Desktop" kao OS. Kad bi se gledalo na Linux (Debian, CentOS, Ubuntu, you name it) kao OS, ne samo desktop OS, sve se okrece naopako. Pa 75% servera je Linux.

 

Svi veci proizvodjaci enterprise uredjaja, server, workstations uredno daju i drivere za linux (CentOS, Debian).

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 8:23 (D4RKL1NG).
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice