Novinari – dio rješenja ili dio problema?

poruka: 78
|
čitano: 29.123
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novinari – dio rješenja ili dio problema?".
16 godina
moderator
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

VAŽNO!

 

Diskusiju o Agenciji za civilno zrakoplovstvo, tko želi, može nastaviti u diskusiji Što se događa s našim društvom - http://www.bug.hr/forum/topic/ostalo/sto-se-dogada-nasim-drustvom/37246.aspx.

 

Ova diskusije je OT za ovaj tekst pa molim da se postovi na tu temu prebace u "svaštaru" Što se događa s našim društvom.

 

Hvala!

 

 

 
2 2 hvala 0
14 godina
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Dobar komentar.

 

Otkako radim u medijima (konkretnije, u informativi - nisam novinar već osoba od tehnike :)) prestao sam čitati novine i gledati infotainment emisije a la Dnevnik. Prosvijetli te kad na portalu pročitaš nešto upravo dijametralno suprotno od onog što si na vlastite uši čuo prije 5 minuta. Moja perspektiva nije ništa bitno pronicljivija od ljudi koji nemaju doticaja sa medijskom kuhinjom - dovoljno je da neku temu ili događaš poznaješ detaljno pa da se čudiš kad o istom tome u novinama pročitaš hrpu dreka.

 

Što se tiče javljanja uživo sa Markovog trga 5 sati post festum - gle, kupio se SNG kombi, tehničar je na plaći, space na satelitu je zakupljen, reporter je složio vijest (i sad bi mogo ić doma familiji da radi u javnom sektoru) - pa neće sve to stajati u firmi besposleno! Nek radi!

Još ako imaš wireless vezu za live pred Vladom (kao jedna nacionalna TV kuća koju neću imenovati, a nije RTL ni HTV), normalno da ćeš poslat ljude tamo svaku večer, e da bi cijela emisija izgledala 2% više kul.

 

Katastrofa. Trebalo bi spustiti nekakav dome oko Markovog trga i podaviti i njih i nas.

s.f. - s.n.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

RANZO - vidiš li moderatorsku poruku dva posta iznad tvoga? Diskusiju o Agenciji preseli u Što se događa s našim društvom. Hvala.

 

 
1 2 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Konacno tekst  kojim se nacelno slazem iako je Drago nazalost ipak samo otkrio "toplu vodu" jer nedostatak istrazivackog novinarstva i objektivnosti nije

nesto sto se dogada samo u zadnje vrijeme.

Novinari su po meni previse podlozni odredenim smjerovima koji pusu u redakcijama, pa se tako uvijek zna kako ce npr.  neka vijest izgledat u

Jutarnjem kako u Vecernjem i kako u 24 sata.

Dobro je sto zahvaljujuci internetu mozemo do alternativnih informacija doci na vise mjesta i sami donosit odluku jel neka vijest istinita ili ne.

Cinjenica je da se informacije u mainstream medijima pisu i ureduju ovisno o tome tko je vlasnik kuce ili ako se radi o drzavnoj kuci tada vodeca stranka utjece

svojom politikom odabira kljucnih ljudi na vodecim mjestima.

Sto se tice kvalitete tekstova tu niti BUG online nije imun na gluposti poput pisanja iste vijesti dva puta od dva razlicita autora u razmaku od par dan i sto je najzalosnije vijest je bila c/p.

Ne bih htio ulazit u diskusiju jel Baksa radio c/p od kolege ili suprotno, ali takve stvari se ne bi trebale desavat sto ste i sami uvidjeli posto ste nakon sat vremena uklonili sporan tekst.

 

Kao što potpuno ne poznajemo čovjeka ako imamo samo predodžbu o njegovoj vanjštini, tako ne poznajemo ni svijet koji nas okružuje ako o njemu znamo samo ono što nam objavljuju fizička osjet
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.2.2013 13:41 (Bugzapper).
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Bugzapper kaže...

Sto se tice kvalitete tekstova tu niti BUG online nije imun na gluposti poput pisanja iste vijesti dva puta od dva razlicita autora u razmaku od par dan i sto je najzalosnije vijest je bila c/p.

Ne bih htio ulazit u diskusiju jel Baksa radio c/p od kolege ili suprotno, ali takve stvari se ne bi trebale desavat sto ste i sami uvidjeli posto ste nakon sat vremena uklonili sporan tekst.

 

Problem je što ne razumiješ proces. Kvaliteta teksta nema veze s duplim tekstom o nečemu. Bug vijesti nema uvijek direktno od izvora gdje su nastale (nema kontakt sa svim tvrtkama, novinare na svim događanjima i sl.). Dakle, kao i većina portala na Internetu (uključujući od ArsTechnice do TechCruncha), vijesti se na Bugu često prenose. Taj besmisleni komentar da je nešto "c/p" nije niti moguće suvislo komentirati, jer ne vjerujem da bilo tko od nas kopira vijesti. Uglavnom pročitaš nekoliko izvora, raspitaš se dodatno ako treba i sastaviš svoju vijest. Nitko ništa doslovno ne kopira, pogotovo ne jedni od drugih.

Drugi razlog je što većina vijesti na Bugu nastaje od suradnika koji ne sjede zajedno u redakciji, nego su negdje drugdje. Urednici prilično dobro filtriraju da se vijesti ne ponove, ali ponekad nešto promakne, jer je i više urednika i autora.

:)
16 godina
moderator
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Zar su tako nevidljiva DVA moderatorska posta da se o Agenciji i Kontroli diskusija seli u Što se događa s našim društvom da se ovdje ne zagađuje tema totalno OT postovima? 

 

Brišu se postovi o Agenciji, tko želi nastaviti diskusiju ide u Što se događa s našim društvom, a tko nastavi ovdje postati dobiva suspenziju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.2.2013 16:48 (Drago).
 
4 6 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Tonči kaže...

 

Problem je što ne razumiješ proces. Kvaliteta teksta nema veze s duplim tekstom o nečemu. Bug vijesti nema uvijek direktno od izvora gdje su nastale (nema kontakt sa svim tvrtkama, novinare na svim događanjima i sl.). Dakle, kao i većina portala na Internetu (uključujući od ArsTechnice do TechCruncha), vijesti se na Bugu često prenose. Taj besmisleni komentar da je nešto "c/p" nije niti moguće suvislo komentirati, jer ne vjerujem da bilo tko od nas kopira vijesti. Uglavnom pročitaš nekoliko izvora, raspitaš se dodatno ako treba i sastaviš svoju vijest. Nitko ništa doslovno ne kopira, pogotovo ne jedni od drugih.

Drugi razlog je što većina vijesti na Bugu nastaje od suradnika koji ne sjede zajedno u redakciji, nego su negdje drugdje. Urednici prilično dobro filtriraju da se vijesti ne ponove, ali ponekad nešto promakne, jer je i više urednika i autora.

Daj se dogovori sam sa sobom jel ja ne razumijem proces ili ponekad nesto promakne! {#}

 

Kao što potpuno ne poznajemo čovjeka ako imamo samo predodžbu o njegovoj vanjštini, tako ne poznajemo ni svijet koji nas okružuje ako o njemu znamo samo ono što nam objavljuju fizička osjet
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.2.2013 17:19 (Bugzapper).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Bugzapper kaže...
Tonči kaže...

 

Problem je što ne razumiješ proces. Kvaliteta teksta nema veze s duplim tekstom o nečemu. Bug vijesti nema uvijek direktno od izvora gdje su nastale (nema kontakt sa svim tvrtkama, novinare na svim događanjima i sl.). Dakle, kao i većina portala na Internetu (uključujući od ArsTechnice do TechCruncha), vijesti se na Bugu često prenose. Taj besmisleni komentar da je nešto "c/p" nije niti moguće suvislo komentirati, jer ne vjerujem da bilo tko od nas kopira vijesti. Uglavnom pročitaš nekoliko izvora, raspitaš se dodatno ako treba i sastaviš svoju vijest. Nitko ništa doslovno ne kopira, pogotovo ne jedni od drugih.

Drugi razlog je što većina vijesti na Bugu nastaje od suradnika koji ne sjede zajedno u redakciji, nego su negdje drugdje. Urednici prilično dobro filtriraju da se vijesti ne ponove, ali ponekad nešto promakne, jer je i više urednika i autora.

Daj se dogovori sam sa sobom jel ja ne razumijem proces ili ponekad nesto promakne! {#}

 

Možeš dodati i treće da si trol, jer osim što ne razumiješ proces i nisi (očito) sposoban razlučiti dvije teme unutar teksta, zlonamjerno provociraš, a to se sankcionira.

:)
12 godina
protjeran
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Tonči kaže...

 

Možeš dodati i treće da si trol, jer osim što ne razumiješ proces i nisi (očito) sposoban razlučiti dvije teme unutar teksta, zlonamjerno provociraš, a to se sankcionira.

Argumentum ad hominem... e pa Drago o tome ti ja pricam... toliko od mene jer da sam petnaestak godina mladi mozda bi nasjeo na ovo...

Kao što potpuno ne poznajemo čovjeka ako imamo samo predodžbu o njegovoj vanjštini, tako ne poznajemo ni svijet koji nas okružuje ako o njemu znamo samo ono što nam objavljuju fizička osjet
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
wyks kaže...
I dok se Marjanović opravdano pita ima li Cirque Grotesque (hrvatska estrada op.a.) smisla, treba li hrvatska scena biti prčvarnica Huljićevih, kolegica sa susjednog stola je iskuckala gvardijanovu naslovnicu (priča o tome kako je mama uslikala svog odraslog posvojeng sina u pozama koje rade novorođenčad jer je sina usvojila kad je imao 10 godina pa nemaju fotografije iz djetinstva. Nažalost, pretraga na Indexu ne postoji pa ne mogu podjeliti vrhunac objavljenog teksta). Marjanoviću vjerojatno proradi kliker da sa takvim debilima ne bi trebao dijeliti redakciju te demonstativno upada uredniku u ured. Kada urednik brojačem klikova pokaže Hrvoju koliko je klackalica klikova na stran njegove kolegice, pa odmah potom pita-grafikonom prikaže udio u zaradi portala, te udio u plaći samog Hrvoja, našem Hrvoju, iako ih vjerojatno nema, instant se stvore sjećanja na prazan želudac, petero djece u školi, kredite u švicarcima. Hrvoje izlazi iz ureda...

?

Ej, ne diraj mi 'Mrvoja', taj ima IQ kao ostatak njihove redakcije zajedno. I uopće ne pretjerujem. Inteligentan i lud. Poslušaj mu bend Krankšvester. {#}

 

No, sprdnju na stranu, moram pohvaliti kolegu Galića, napisao je ono što i sam mislim. Koliko sam se trudio učiti od starih 'kvrga' radijskog novinarstva, trudio se raditi na sebi, konstatno imati na umu da uvijek mogu puno bolje, ubila me realnost. Vlasnicima nije u intersu nikakva kvaliteta, relevantnost ili, ne daj Bože, integritet. Novac i samo novac. Kada je nastupila kriza smanjuje se broj ljudi, onima koji su ostali daje se više posla i dodatno se smanjuju plaće. Ljudi su prisiljeni baviti se i s pet dijametralno suprotnih tematika u samo jednom danu jer nema tko odraditi posao. Stav 'znaš li koliko ljudi ima vani koji čekaju tvoj posao' je milijun puta izgovorena floskula koja je, zahvaljujući Indexu, net.hr-u, Novoj i inima postala tužna realnost.

 

Primjer kako to 'fercera' sam i osobno shvatio prije nekoliko godina. Na jednoj audiciji prošlo njih troje. Jedna mala, inače netalentirana do bola, ljuta je na mene jer ju koristim kao primjer, ali me to uopće ne priječi da ju, u ovakvim situacijama, uvijek spomenem, a to sam joj, uostalom, rekao i u četiri oka. Npr. pošalješ ju na pressicu nakon što je radila već više od pola godine. Ona se vrati, odreže nekakve tonove i napiše nekakav tekst. Kao prvo, tonovi nemaju veze s mozgom, kamoli s onim što je bilo bitno, predugi su i kod mene bi bili treći ili četvrti izbor onoga što treba izdvojiti. Tekst, s druge strane, gotovo da i nema veze s tonovima, posebice zadnja rečenica prije izjave na koju bi se klip trebao nadovezati. Stilski tekst izgleda tako da prepraviti ne možeš, pročitaš, postaviš joj 20 pitanja i onda sve pobrišeš i napišeš od početka. Ista ta osoba je, nakon odlaska s naše male lokalne, 'prezahtjevne' postaje, preko dvije godine radila za In Magazin Nove TV. Pametnom dosta... {#}

 

Netko je spomenuo jezičnu službu u jednom postu. Kao profesionalni spiker (za što sam se uz redoviti voditeljski i novinarski posao specijalizirao), mogu vam samo napisati da se za početak priupitam što se dogodilo s istom službom na HTV-u. Je li središnji Dnevnik postao Zagrebačka panorama? Jesmo li mi, koji znamo govoriti 'čistim' književnim naglaskom 'previše sterilni', ili se službeni hrvatski jezik promijenio, a mi jadnici na krajnjem istoku nismo dobili obavijest o tome? Dakako, o RTL-u i Novoj bolje da ni ne počnem...

 

Od ovotjednih tekstova koji su, očito, gurnuli Galića preko ruba, moram posebno izdvojiti onu budalaštinu o štetnosti mlijeka. Ne mora čovjek biti medicinar, nutricionist ili neke slične struke, poznavanje osnova nekih elementarnih stvari u tom polju i zdrava logika dovoljni su da čovjek shvati koliko je idiotizama napisano u tom tekstu.

 

BTW, svima onima koji pričaju o novinarima bez fakulteta, mogu samo poručiti da je fakultet nekakva osnova za obavljanje ovoga posla, ali se pravo znanje stječe samo i isključivo kroz posao i upijanjem znanja od starijih kolega. Nekoliko je ljudi s novinarskim faksom prodefiliralo kroz redakciju u kojoj radim u posljednjih 17 godina otkad sam tamo. Neki od tih, koji su čak ranije radili u tiskanim medijima, bili su u stanju napisati radijsku vijest u kojoj ne najavljuju niti jednu od dvije osobe čije se izjave emitiraju. Neki drugi morali su i po dvije godine hvatati korak kako bi se kvalitetom izvješća izjednačili s nama koji nemamo bilo kakav fakultet, ali smo radili već pet ili šest godina taj posao. Bilo je tu i drugih primjera, neću previše širiti priču. Tek želim svima dati do znanja da znanje s fakulteta i znanje prakse su, kao i obično u ovoj državi, dvije potpuno različite stvari. To su mi, doslovno tim riječima, rekli ljudi koji su završili novinarstvo. Nažalost...

 

Da ne duljim više, svađat ćemo se kada netko nešto odgovori. {#}

Čvarci su bomboni od svinje
15 godina
neaktivan
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Imam pitanje za "prave" novinare. Da li to osjecate kao, kako bih rekao, poziv? Spominje se savjest drustva u tekstu, no nisam dokucio jel u pitanju nekakva floskula kakva se baca na svim faksevima ili se covjek stvarno osjeca da mu je duznost kopati i prokazivati lazi i informirati sugradjane o istini?

 

Kako je gosp. Tommy Gavin rekao za vatrogasce ("This is is not a job - its a calling!") jel isto vrijedi za novinarstvo?

 

All our needs put together don't bleed on their own... you paid for an eyeful - so behold the bull....
 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Drago kaže...
Bypass kaže...

 

 

Uglavnom, da ne duljim, u Rvata i nema baš novinara. Većina njih su portal piskarala naoružani google translatorom, i izopačenim hiper liberalnim pogledom na svijet. I gotovo nikada ne napuste ured, što je u kontradikciji sa titulom novinar.

 

Hvala, ali i ja, na žalost, spadam u te koji stalno vise u uredu. Tješim se da je to takav tip novinarstva - tehničko pisanje. Ali da nema stvarnog novinarstva u opće-informativnim izdanjima - slažem se. 

 

Nedavno je Zrinka Pavlić napisala da se na našoj TV izvještavanje s lica mjesta sastoji od toga da pošalju novinara pred Ministarstvo poljoprivrede i onda on otamo smrzavajući se odrecitira isto ono što je mogao pročitati i u studiju. 

 

Olegu i meni je najveći misterij Branka Slavica iz Washingtona. Fakat stoji tamo ispred Bijele kuće, a tamo stalno puše i mrsi joj kosu, i onda mi izdeklinira s lica mjesta sve ono što sam već tokom dana o tome pročitao na portalima i u novinama. Dafuq moment...

 

 

Previše sam generalizirao. Postoje naravno kategorije novinara, odnosno vijesti, pa tako i prema tome i mjesto rada. Ali u informativno-istraživačkom novinarstvu ti je sve ured osim one prostorije/kocke/stolice koje si dobio kod poslodavca.

 

A što bi trebali tek reći na RTL? Tu i tamo naletim na vijesti u udarnom terminu, a ono urednik ne zna spojiti ni dvije rečenice bez da nešto ne zaboravi, krivo kaže ili se općenito zblesira.

 

Sjetimo se i onog slavnog rukometnog prvenstva gdje su gosti imali poljepljene reklame od čipsa po sebi.

 

 

Ad astra peronospora
15 godina
odjavljen
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Novinarstvo...

 {#}

:)
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Na žalost rasprava je vrlo brzo degradirala jer se krenulo pretresati jedan od konkretnih primjera u samom osobnom stavu...

 

Pa, evo mali pokušaj da se rasprava vrati - na temu! {#}

 

Prvo bih rekao da iako je Dragin tekst dosta dugačak (za internetsku formu), k tome oplemenjen konkretnim primjerima (da bi se tema plastičnije oslikala), na koncu je ipak površan. Puno je tu još elemenata koji imaju utjecaja na novinarstvo danas. Evolucija medija, digitalizacija, društvene mreže, fenomen "građanina novinara"... Za mene osobno, koji sam iskusio i nekadašnji klasični ulazak u svijet novinarstva (kruti redakcijski sustav, učenje zanata u gradskoj rubrici, terenski rad, rad na montaži teksta u tiskari...), pa sve do danas kada se bavim i uređivanjim tiskovina i community managerstvom, dvojbeno je već i najbanalnije pitanje - a tko se danas uopće može zvati novinarom? Na žalost (možda bi netko rekao - na sreću?), u današnje doba između pisanja statusa na fejsu i vijesti na većini web portala, gotovo da i nema razlike...

 

I sad bih mogao nizati cijeli niz dvojbi i nerazriješenih pitanja, ali pretvorilo bi se ovo u dosadu... Kao što bi i Dragin tekst bio dosadan da je ušao dublje u temu, a i to je kriterij novog doba u kojem se traži brza, kratka i lako dobavljiva informacija. Za sve ostalo, sve manje ljudi ima vremena i interesa...

...
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.2.2013 18:15 (Miro).
Moj PC  
10 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Drago kaže...

Doslovce  sve je zasrano.

 

Moji starci su prestali čitati Feral zbog njihovih tekstova o kući Vesne Škare Ožbolt na Korčuli koja je igrom slučaja par stotina metara od moje pa znamo koja je i kakva. Iako nismo "simaptizeri" narečene ni u ludilu, gluposti koje su feralovci pisali o njenoj "vili" (ROFL) su bile tolike da su se moji starci počeli pitati kenjaju li oni i o drugome. Nije više bilo Tuđmana, a trebalo se o nečemu pisati...

 

Ja sam, pak, obećao da JL više neću kupovati kad je Butković objavio onaj "intervju" sa Sanaderom i nakon toga nije dao (dobio) otkaz, ali ga svejedno povremeno kupim, zbog Jurice Pavičića uglavnom.

 

Ukratko - kao profesija ugalvnom smrdimo. Priznajem. Ima, međutim, i onih koji još nešto vrijede. 

Ja sam se tako jako naljutio (ispravljeno iz po·pi·zdi·o; nisam naviknut na forume gdje je takvo izražavanje neprikladno) na Jutarnji kad sam završio u njemu po drugi put.

Prvi put kad me ona kolosalna pljuvačica po hrvatskom obrazovnom sustavu Ivana Kalogjera-tada-još-Brkić intervjuirala, tekst je bio pun gluposti ali bezazlen; drugi put, kad nas je intervjuirala nekolicinu, sve je prikazala točno onako kako smo joj eksplicitno rekli da nije i da je to pogrešan dojam koji prati našu tadašnju inicijativu.

To mi je bilo dovoljno iskustvo po pitanju točnosti prenošenja informacija (a dotičnu sam ispriku za novinarku kasnije još pratio kad je svojim angažiranim lažima ishodila skandale i otkaze po Klasičnoj gimnaziji, gdje sam imao dovoljno svojih pouzdanih izvora).

 

Anyhoo… jednom sam naletio – ne sjećam se gdje i to me prilično ždere, ali mislim da je bilo u nekoj knjizi – na metodu pronađi informaciju. I to je segment čitanja s razumijevanjem kojemu bi svakog čitatelja trebalo poučiti.

Sistem je krajnje jednostavan. Uzmeš članak koji, kao, ima neku informaciju. Ono, članak bi je trebao imati.

Potom uzmeš kemijsku olovku.

Svaku rečenicu koja sadrži spomen neimenovanih ali pouzdanih izvora (uključujući varijacije na temu tipa “neki znanstvenici tvrde…”), ili bezlične konstrukcije tipa “smatra se”križaš od velikog početnog slova do točke na kraju. Glagoli mišljenja, citati koji nisu pripisani konkretnoj osobi… sve se takve rečenice križaju.

Ono što preostane predstavlja informaciju. Ona može biti istinita ili lažna, ali to je informacija; ostatak je smeće.

Krajnje je zanimljivo uzeti novine i krenuti tako iščitavati; ispadne da u njima gotovo ništa ne piše.

FOR PONY!
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.2.2013 18:21 (cp.tar).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Miro kaže...

Kao što bi i Dragin tekst bio dosadan da je ušao dublje u temu, a i to je kriterij novog doba u kojem se traži brza, kratka i lako dobavljiva informacija. Za sve ostalo, sve manje ljudi ima vremena i interesa...

Mislim da upravo ovdje i leži poanta degradiranja novinarstva. Sva ta brzina dotoka informacija, 'građani novinari', namjerno srozavanje kvalitete od strane vlasnika medija radi veće zarade, sve je, nakon godina medijske 'indoktrinacije' struke i publike, od čitatelja stvorilo tek pukog konzumenta poluinformacija i kvazisenzacija. Medijski moguli su dobili tu važnu bitku, digitalni medij im je bio izvrstan nakon televizije za ubrzavanje procesa, i sad imaju instant novinare koji, za razliku od pravih, koštaju malo, lako su zamjenjivi i privlače gomilu ovaca kojima je sva bit informacije sadržana u naslovu na osnovu kojeg i donose prosudbe. A taj naslov je, najčešće, ili izvučen iz konteksta, ili predstavlja jaaaako iskrivljenu interpretaciju onoga što piše u tekstu.

 

Svi prenose od svih, ponešto se izgubi u prijevodu, ponešto u interpretaciji, i, na kraju, vijest se gotovo svede na razinu trača. Usput, koliko vas s foruma je na nastavi psihologije (ako ste ju imali u školi) radilo praktičan prikaz širenja tračeva? Ako to niste doživjeli, trebali bi pokušati izvesti pokus u većem društvu. Rezultat je, nerijetko, urnebesan. Zapravo, rekao bih više tragikomičan... {#}

Čvarci su bomboni od svinje
14 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
bocic kaže...
BTW, svima onima koji pričaju o novinarima bez fakulteta, mogu samo poručiti da je fakultet nekakva osnova za obavljanje ovoga posla, ali se pravo znanje stječe samo i isključivo kroz posao i upijanjem znanja od starijih kolega. [...]
To su mi, doslovno tim riječima, rekli ljudi koji su završili novinarstvo. Nažalost...

Najbolji novinari (prema vlastitom kriteriju) koje poznam su završili redom: srednju grafičku (13 godina iskustva u novinarstvu), pravo (15 godina iskustva u novinarstvu), šumarsku srednju (16 godina novinar), pa opet pravo (preko 10 godina novinar), promet, ekonomija (preko 20 godina novinar), filozofski (širi pojam al da ne duljim), gimnazija, za njih troje neznam što su završili.. poanta da neznam za dobrog novinara sa novinarstva :( Možda i znam za nekog, sada se nemrem sjetiti, poanta je da su rijetke biljke.

 

Govorim o dnevnim medijima (tisak + web portal). Za tv, radio, ostale medije zaista ne mogu suditi.

 

Kada sam radio u medijima, ti s novinarstva su uvjerljivo bili najlošiji novinari (najlošije teme, rijetko bi imali A šlager) i prvi su letili, u biti su služili kao portabl diktafoni. Ošli bi snimit presicu i vratili se s materijalom. Može biti puka slučajnost (koincidencija ftw).

 

No od ovih iskusnijih novinara sam puno puta čuo da ne postoji faks koji će te obrazovati ili pripremiti za rad u dnevnom tisku, ili si za to ili nisi. Više puta su napominjali kako "možeš biti najnepismeniji tudum na svijetu, al ako znaš u nekom random i naoko nebitnom događaju prepoznat vijest, priču.. onda si novinar".

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
14 godina
neaktivan
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
bocic kaže...

Mislim da upravo ovdje i leži poanta degradiranja novinarstva. Sva ta brzina dotoka informacija, 'građani novinari', namjerno srozavanje kvalitete od strane vlasnika medija radi veće zarade,

Budući da sam nesklon teorijama zavjere, rekao bih da ipak nije riječ o namjernom srozavanju kvalitete. Gotovo neizbježnom i nimalo neisplativom, sigurno; ne i namjernom.

Možda griješim – zapravo, u određenom broju slučajeva gotovo sigurno griješim jer postoje podli i zlonamjerni ljudi – ali dovoljno je da netko pogleda koje su vijesti najčitanije. I koliko, recimo, svaka ogoljena sisa umnogostručava broj klikova. I ako moraš optimizirati poslovanje, a na razvijenom tržištu baš i nemaš izbora, vrlo je lako izračunati da istraživački novinar košta više od kopipejstera, a u pravilu donosi manje sisa i manje klikova. Hm, tko li nam ono donosi veću lovu?

A budući da ljudi u pravilu nisu skloni dugoročnom planiranju – nismo građeni za to – teško je napraviti realistične projekcije dugoročnih posljedica pada kvalitete. A i bitnije je preživjeti sada i odmah nego planirati budućnost; na kaže se uzalud o tom potom.

 

I tu onda dobiješ začarani krug –štoviše, spiralu – gdje padaju i kvaliteta i kriteriji čitatelja… i, naizgled paradoksalno, broj čitatelja. Jer čitatelji s višim kriterijima neće davati lovu za smeće, a čitatelji s preniskim kriterijima uopće neće čitati. Jer, realno, i ne znaju čitati.

 

FOR PONY!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Miro kaže...

I sad bih mogao nizati cijeli niz dvojbi i nerazriješenih pitanja, ali pretvorilo bi se ovo u dosadu... Kao što bi i Dragin tekst bio dosadan da je ušao dublje u temu, a i to je kriterij novog doba u kojem se traži brza, kratka i lako dobavljiva informacija. Za sve ostalo, sve manje ljudi ima vremena i interesa...

Mislim da je pogrešno da se ide na ruku onima koji nisu sposobni čitati. Nije problem u vremenu, "nemanje vremena" je floskula i izgovor. Pitanje je samo sposobnosti koncentracije, a to je često mnogima teško, jer dulji tekstovi i jesu dulji jer o nečemu raspravljaju, traže razmišljanje, upotrebu mozga. Ljudi su i mozak odrezali na Twitter: s obzirom da je veći dio populacije (bez obzira na regiju, jezik itd.) zapravo nepismen, priglup i slabih mogućnosti koncentracije, previše im je i 140 znakova, a kamoli neki članak. To nije dobar put, zbog takvih imamo Jutarnji list...

:)
15 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
bocic kaže...
Ej, ne diraj mi 'Mrvoja', taj ima IQ kao ostatak njihove redakcije zajedno. I uopće ne pretjerujem. Inteligentan i lud. Poslušaj mu bend Krankšvester. {#}

Moram i ja poozbiljiti svoje tvrdnje. Nisam grammar nazi, rijetko to primjećujem u tekstovima, bitniji je sadržaj od forme. Ipak znam da je trebalo ići uozbiljiti, a ne poozbiljiti but dis is more funsies.

 

Glavom u ozbiljnost:

Imamo hrpu pijeska i ako maknemo zrno je li to i dalje hrpa?

Maknemo li dva zrna, isto pitanje itd, i tako bliže.

Preslikamo li to na veoma ozbiljnu temu, izbore, analogija bi glasila: vodim kampanju protiv droga, i kao voditelj komune i liječnik imam kredibilitet, no glavni financijer dila drogu. Jesam li i dalje kredibilan?

Što ako je glavni financijer čist no njegov partner dila drogu? Nagriza li to moj kredibilitet i u kolikoj mjeri?

Što ako je i partner čist i on da donaciju no njegov kooperant dila? Nagriza li to moj kredibilitet i u kolikoj mjeri?

 

To je jedan ekstrem, krećemo na sredinu.

U svojim tekstovima spotičem ljudima vjerovanje u nadriljekarstvo, satiriziram ih ili radim nedvosmislenu sprdnju, a direktno ispod mog teksta stoji reklama za pripravak od 147 pustinjskih biljaka oji liječi sve od Artritisa do Želučanih tegoba. Nagriza li to moj kredibilitet i u kolikoj mjeri?

 

Zadnji ekstrem je već navedeni primjer hrvatske estrade gdje malo koga zanima kritika jer smeće govnjivo  više ni ne zaslužuje udarati, a direktno ispod te kritike stoji 3 članka o Grubniću, Ceci i Rozgi.Ne može Hrvoje pisati o gladnim budalama, kad ih on hrani.

 

Pavičić je pametan čovjek.

No kao i svi, moramo izmjeriti tu pamet.

Najlakše je to učiniti usporedbom, natjecanjem, tako se očitava kvaliteta u svemu od politike, znanja, sporta čak i kulture. Osim kod Applea i Crkve. iBog zna kakve haluciogene šitove oni tamo serviraju.

Problem je s kime usporediti Pavičića da bi mu izmjerili piš... ovaj pamet. Usporedimo li ga sa kolegama iz Hrvojeve redakcije, Pavičić je genije. Isto je i sa Butkovićem, Ivkošićem, Despotom i onim botom koji piše članke na 24 sata i Dnevnik.hr.

Znači K.O. flawless victory, finishin potez za Pavičića.

 

No to nije poštena borba. Hrvojeva redakcija je naguz'me rad plate strojevi koji pišu ono što gangliji Grubnićeve svite žele.

Ivkošić je desničar, fuj, Despot viče sloboda govora samo kako bi umaskirao svoje stavove, a Butković pa eto opet:

Kako smo pokrili većinu istaknutih pera iz Hrvatske, morati ćemo konkurenciju potražiti u inostranstvu.

To će biti vraški teško jer teme koje obrađuju naši komentatori pisali su u Gvardijanu ili Cajtungu za vrijeme Tačerice i Vestdojčlanda. Osim ako idemo tražiti u agenciji iz križaljke ATA (Albanska, mislim).

I što sad? Sadržaj je civilizacijiski zapeo u vrijeme tranzicije, a forma je iznadprosječna.

Hvaliti formu ili smatrati sadržaj skakanjem u bandwagon kritika-cuga bez rješenja? Oh wait - isto to rade još neki intelektualno nadmoćni ljudi kada Pranju uhvati žuta minuta.

 

 

U Hrvatskoj je vraški lagano biti komenatator. Zašto? Jer kolega na desku preko puta tebe radi na tome da imaš što komentirati.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
moderator
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
ivan dragi kaže...
bocic kaže...
BTW, svima onima koji pričaju o novinarima bez fakulteta, mogu samo poručiti da je fakultet nekakva osnova za obavljanje ovoga posla, ali se pravo znanje stječe samo i isključivo kroz posao i upijanjem znanja od starijih kolega. [...]
To su mi, doslovno tim riječima, rekli ljudi koji su završili novinarstvo. Nažalost...

Najbolji novinari (prema vlastitom kriteriju) koje poznam su završili redom: srednju grafičku (13 godina iskustva u novinarstvu), pravo (15 godina iskustva u novinarstvu), šumarsku srednju (16 godina novinar), pa opet pravo (preko 10 godina novinar), promet, ekonomija (preko 20 godina novinar), filozofski (širi pojam al da ne duljim), gimnazija, za njih troje neznam što su završili.. poanta da neznam za dobrog novinara sa novinarstva :( Možda i znam za nekog, sada se nemrem sjetiti, poanta je da su rijetke biljke.

 

Govorim o dnevnim medijima (tisak + web portal). Za tv, radio, ostale medije zaista ne mogu suditi.

 

Evo ti jedno poznato ime: Denis Kuljiš{#}

 

(ali u zrelim godinama, više forme radi)

...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Deus ex machina kaže...

Imam pitanje za "prave" novinare. Da li to osjecate kao, kako bih rekao, poziv? Spominje se savjest drustva u tekstu, no nisam dokucio jel u pitanju nekakva floskula kakva se baca na svim faksevima ili se covjek stvarno osjeca da mu je duznost kopati i prokazivati lazi i informirati sugradjane o istini?

 

Kako je gosp. Tommy Gavin rekao za vatrogasce ("This is is not a job - its a calling!") jel isto vrijedi za novinarstvo?

 

Možda radijski dio i nećeš obvezno računati u 'pravo' novinarstvo, ali u mom slučaju je. Da nije odavno bih se bacio na 'misaone' poslove poput kopanja kanala i plijevljenja kukuruza. {#}

Čvarci su bomboni od svinje
14 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Miro kaže...

Evo ti jedno poznato ime: Denis Kuljiš{#}

 

(ali u zrelim godinama, više forme radi)

{#}

Mislio sam da je završio kulinarstvo, u najmanju ruku prehrambeni. Surađivao sam s njim na jednoj temi (i knjizi) i na jednom projektu, osebujan lik svakako. Ali nije on novinar, mislim.. ajd kao je..

 

@tonči, pa kupac određuje formu i kvalitetu. Ne mogu si mediji dozvoliti ignoriranje potreba kupaca. Ako je kupac nepismen, a najčešće jest, onda se tekst mora prilagoditi kapitalu, inače nema kruha.. Profit, profit, profit.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
16 godina
moderator
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
ivan dragi kaže...

 

@tonči, pa kupac određuje formu i kvalitetu. Ne mogu si mediji dozvoliti ignoriranje potreba kupaca. Ako je kupac nepismen, a najčešće jest, onda se tekst mora prilagoditi kapitalu, inače nema kruha.. Profit, profit, profit.

 

Ja mislim da prosječan kupac ne zna što hoće, iako misli da zna. 

 

Da li je itko znao da mu treba iPad prije nego ga je Apple napravio? Ne. Zna se da industrija ne proizvodi samo da zadovolji postojeće potrebe, već izmišlja i nove potrebe koje onda zadovoljava.

 

Naša najposjećenija rubrika na webu nisu GM Babes, iako je to taj pristup "guzica i sisa" - dulji i složeniji tekstovi više se čitaju. 

 

Ljudi nemaju ništa protiv guzica i sisa, ali kad im se da i nešto razrađenije, znaju to cijeniti iako možda nisu ni slutili da će taj dan kliknuti na neki dulji tekst, pročitati ga i onda komentirati. 

 

 

 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Drago kaže...

Naša najposjećenija rubrika na webu nisu GM Babes, iako je to taj pristup "guzica i sisa" - dulji i složeniji tekstovi više se čitaju. 

 

Ljudi nemaju ništa protiv guzica i sisa, ali kad im se da i nešto razrađenije, znaju to cijeniti iako možda nisu ni slutili da će taj dan kliknuti na neki dulji tekst, pročitati ga i onda komentirati. 

Opet, valja imati na umu i da je ovo nešto specijaliziraniji medij te da njegovi korisnici jamačno imaju daleko… khm… detaljnije i pouzdanije izvore guzica i sisa.

Da je BOL portal opće prakse, drugačije bi to bilo.

FOR PONY!
14 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Drago kaže...
Ja mislim da prosječan kupac ne zna što hoće, iako misli da zna. 

 

Da li je itko znao da mu treba iPad prije nego ga je Apple napravio? Ne. Zna se da industrija ne proizvodi samo da zadovolji postojeće potrebe, već izmišlja i nove potrebe koje onda zadovoljava.

 

Naša najposjećenija rubrika na webu nisu GM Babes, iako je to taj pristup "guzica i sisa" - dulji i složeniji tekstovi više se čitaju. 

 

Ljudi nemaju ništa protiv guzica i sisa, ali kad im se da i nešto razrađenije, znaju to cijeniti iako možda nisu ni slutili da će taj dan kliknuti na neki dulji tekst, pročitati ga i onda komentirati.

Prema podacima (do 12.2012) i prema ovom tvom postu, zapravo se nameće zaključak kako ljubitelji sisa po svoj dnevni špric ne dolaze na bug.hr.

 

To je zapravo logično jer postoje bolji (nhf) cic portali i stranice.

 

Također, jedan portal (npr net.hr, index, jutarnji) ima daleko brojniju (time i gluplju/per capita) publiku, te je stoga i potreba za cicama nešto veća.

 

Dakle razumljivo je da na jednom business.hr portalu nije najposjećeniji horoskop, da na jednom limun.hr portalu nije najposjećeniji extra zvijezde plus magazin, kao što na jednom bug.hr portalu nije najposjećenija rubrika GM babes (za koju btw prvi put čujem).

 

Ako iz ove liste maknemo njuškalo (nije portal već oglasnik), i forum.hr (neznam kako ovo nazvati), zapravo je coolinarka jedina cic-free stranica (portal, što li je već) u hrvatskoj koja donekle može parirati cic portalima.

 

Nisam našao neku drugu listu koja bi mi bila autentična pa ako ima još koja stranica koja je u top 10, a nije na listi, ja joj se ispričavam :)

 

Ovo što kažeš za kupce je istina. To se iskorištava svugdje, pa tako i u medijskom biznisu.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
14 godina
neaktivan
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Kako je ovo moguće : http://www.jutarnji.hr/-cula-se-eksplozija--u-kabinu-je-ulazio-ledeni-zrak--otvorila-se-vrata-aviona-na-visini-od-8000-metara-/1085727/

 

http://www.norgems.com
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Odličan članak. No postoji li rješenje, donesti zakon da vlasnici krivično odgovaraju, staviti novine(portale) pod filtar nekog humanog cenzora, novčano kažnjavati svaku idiotariju, uvesti u škole predmet kako prepoznati kretenarije, zabraniti crnu kroniku... Da sam kojim slučajem sudac i da mi pod pult dođe vlasnik 24 sata ili jutarnjeg bez ikakve grižnje savjesti bi ga osudio na 10 godina.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Odličan tekst. Svaka čast.

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

nhf ali dokazalo se već milion puta: "glup"-"gluplji"-"čitatelj jutarnjeg lista"

geek, freak, overnighter, voip evangelist, mikrotik fanatic
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice