Elementary Linux: Jupiter

poruka: 35
|
čitano: 10.608
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Elementary Linux: Jupiter

Nakon upgradea Ubuntu s 10.10 na 11.04 nisam baš bio najsretniji čovjek na svijetu, pa sam si dao truda isprobati jednu drugu distru temeljenu na 10.10 - Elementary Linux: Jupiter.

 

Naime, spominjali su ju ovdje na forumu, proguglao sam malo i, zanimljivo, naišao na neke porazne rivjue. Glavni prigovor je uvijek bio kako su uzeli (bloatani) GNOME i u potpunosti ga pojednostavili, te isključili mogućnost izmjena. Zvučalo mi je glupo, pa sam baš zato išao malo pogledati o čemu se radi  :)

Skinuo sam distru, bootao ju sa sticka i - svidjela mi se. Jako!

 

Prvo i osnovno, sučelje mi se čini jako dobro odrađeno, koga privlači jednostavnost OSX-a, najvjerojatnije će mu se svidjeti. Ali nije to baš kopija OSX-a, već je sve izvedeno nekako na linuksaški način. U temeljima je GNOME dvojka, boje i općeniti feeling su mi vrlo ugodni, sučelje ima jako dobar odaziv, sve je brzo i vrlo snappy.

 

Početni izbor aplikacija je na tragu ideje jednostavnosti i male veličine (Midori umjesto FF4, AbiWord i Gnumeric Spreadsheet umjesto LibreOfficea i sl.), ali uz malo truda, sve se to da lijepo posložiti da funkcionira kako želim. Instalirao sam aplikacije koje želim, Midori mi je još tu, čisto da mu dam šansu, ali mislim da leti uskoro - temeljen je na Webkitu, ne može postati na BOL forum (jednostavno mi FF4 sa svojim dodacima najbolje leži).

 

Ono što recenzente smeta meni super leži - nema desnog klika na Desktopu, nema podešavanja menija, nema podešavanja panela. Znam, zvuči grozno, ali... Prvo i osnovno, jako brzo sam se navikao na to. Drugo, par sitnica koje mi fale zapravo se lako promijene. Na njihovom webu se lako dođe do FAQa, gdje se vidi kako se sve može izmijeniti (a nije ništa posebno, sve se lako otključa u gconf-editoru). Osobno mi se ovo čak i najviše sviđa - ugodno i jednostavno sučelje, sasvim dovoljno za početnika, koje napredni korisnik lako može nadograditi.

 

Umjesto klasičnog Nautilusa, tu je Elementary Nautilus, po meni puno bolja alternativa - sučelje mi je nekako bolje organizirano, plus još par sitnica kao ugrađeni terminal koji se poziva na F7.

 

Instalacija je jednostavna i brza, nema tu ništa posebno zahtjevno. Potrebno je odrediti lokaciju za instalaciju (osobno to uvijek odrađujem ručno) i dok se sustav instalira odgovoriti na par pitanja.

Nakon prve instalacije iz nekog razloga mi nije htio mountati /home particiju, pa sam morao ponoviti postupak. Iz druge je prošlo sve OK. Ne znam, možda zato jer sam prvi put radio instalaciju iz Live okruženja, a drugi put sam odabrao instalaciju direktno pri bootu s USB-a?

 

Druga stvar koja mi se ne sviđa je to što su okljaštrili ekran za prijavu do te mjere da se ne može ugasiti/rebotati računalo odmah iz tog ekrana, nego je potreban hard reset. Vjerojatno se i to može promijeniti instalacijom neke druge teme, ali nemam potrebe za time. Treće, Docky mi krade jako puno prostora po vertikali. Možda to nekome nije strašno, ali ja volim maksimizirati prozore i prebacivati se preko tipkovnice. Četvrta stvar koja mi nije sjela na prvu loptu je to što mi taskbar nije na panelu - ovako imam dosta neiskorištenog prostora, ali tko zna, možda mi se i Docky na kraju svidi, pa ostavim stvari ovako kako su sada.

 

Integrirana grafika radi (AMD 4250), Compiz na OS driverima također, ali OS driveri imaju i jedan problem - HDMI izlaz ne funkcionira. No, tako je to bilo i na 10.10 s OS driverima, tek trebam staviti fglrx, ali ovdje ne očekujem probleme, jer je sve funkcioniralo na Ubuntu 10.10 i funkcionira i na 11.04. Integrirani zvuk također radi, no to mi je znalo štekati na Ubuntuu, pa ćemo to ostaviti s malo rezerve :)

 

Flash radi uredno. Skype još nisam instalirao. TV kartica, webcam, UPS, sve je to uredno radilo na 10.10, ne vidim razloga zašto ne bi i ovdje ali - nisam ništa posebno podešavao ili instalirao.

 

Na kraju kad se sve skupa zbroji i oduzme, ništa posebno, Ubuntu kao i svaki drugi (koliko tko već želi da bude), ali s meni tako dobrim sučeljem da sam odlučio napustiti Ubuntu u korist Elementarya.

Ako ništa drugo, ova distra zaslužuje barem jedan boot s CD-a ili USB-a. Ljudima koji traže jednostavnost u svakodnevnom korištenju računala će se najvjerojatnije svidjeti.

 

P.S. Slike nema smisla stavljati, jer se sve ionako bolje vidi na linku gore.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.5.2011 14:07 (Veliki Brat).
 
9 0 hvala 15
14 godina
neaktivan
offline
Elementary Linux: Jupiter

Svakako izgleda jednostavno i osvježavajuće.Hvala na recenziji.

alrighty then
 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter

Ajde, drago mi je da se još nekome distra čini simpatična.

 

Nego, da bacim još malo dojmova. Aplikacije koje dolaze s distrom:

 

1. Midori (web preglednik)

Već sam ga spomenuo, pa bi samo još dodao da je ovaj browser u principu (vrlo) solidan - ima podršku za tabove, ugrađeni ad-blocker, speed dial je podrazumijevana postavka, sučelje mu je prilično minimalističko, ali funkcionalno i može se prilagoditi. Ako ikada riješe probleme s Tiny MCE editorom, lako bi mogao postati moj preglednik. Obzirom da imam 4-jezgreni Athlon, ne osjetim nikakvu razliku u korištenju naspram FF4 u smislu brzine, ali na sporijim računalima navodno Midori funkcionira jako dobro (za razliku od ovih 'jačih' preglednika).

 

2. Postler (e-mail klijent)

Ne koristim ga. Malo sam ga probao, reda radi, i ustanovio kako ne podržava POP3 protokol. LOL

Nemam pojma može li se Iskonov inet.hr server konfigurirati kao IMAP (ionako doma radim samo s webmailom kroz browser). U skladu s kompletnom distrom, jednostavan je to programčić.

 

3. Dexter (adresar)

Ne koristim ga, samo sam malo isprobao. Navodno se prema jednoj recenziji ne mogu pozvati kontakti iz njega u Postler, ali to nije istina, jer sam dodao jedan kontakt, probao i radi. Doduše, radi malo čudno, ubacio mi je kontakt dvaput u TO: polje, možda sam ja nešto zeznuo, ali mislim da nisam :)

 

4. Purple (rječnik engl. jezika)

Mmmmmmmda. Sigurno će biti koristan u nekom trenutku :)

 

5. Shotwell (upravljanje fotografijama)

Štojaznam, nisam ga koristio do sada. Čini mi se kao OK programčić.

 

6. AbiWord i Gnumeric Spreadsheet (tekst procesor i tablični kalkulator)

Da ne duljim, ne koristim ih, čim mi zatreba tako nešto, ubaciti ću LibreOffice.

 

7. Empathy Internet Messaging (čet i te gluposti :)

Niti pokrenuo. Skype će ići gore kad mi zatreba.

 

8. Docky (dock)

Vjerojatno puno ljudi ionako zna više o ovome od mene. Probao sam razne dockove i prije, na Windowsima, ali me koncept nikada nije baš privukao. Funkcionira OK, za neka podešavanja ga je prvo potrebno 'otključati'. Nije frka, lako se to odradi, ali me onda vuče da idem s mišem gore-dolje. Nekako mi se više sviđa kada u glavnom panelu, na vrhu, imam sve opcije. Pri vrhu su i toolbari, tako da mi je sve potrebno relativno blizu.

 

Prilično bezveze je to da nema nikakvog audio playera. Na ovako suvremenoj distri? c-c-c

To sam riješio dodavanjem Deadbeefa, iako sam kasnije skužio da Docky ima neke opcije prikazivanja kontrola za određene playere (ne i za Deadbeef).

 

Igra nije instalirana niti jedna, a osim ovih glavnih programa tu su još 'Calculator', 'Character Map', 'Take Screenshot', 'Text Editor' (Accessories podmeni), 'Simple Scan' (Graphics), 'Transmission' (Internet), 'Brasero Disc Burner', 'Movie Player', 'Sound Recorder' (Sound & Video) i na kraju 'Ubuntu Software Center'.

 

Glavni izbornik je riješen standardno za GNOME dvojku - tri menija (Applications, Places i System) s vlastitim opcijama. Pod System / Preferences nema postavki za Compiz. Načelno nisam sklon tim điđamiđama, ali neke su mi stvari stvarno korisne (npr. Scale Windows, Shift Switcher ili Expo) a neke su mi baš pravo simpatične ili mi smetaju, pa ih trebam nekako staviti pod kontrolu. Zato sam si instalirao CompizConfig Settings Manager, pokvačio što mi treba ili ne treba i riješeno :)

 

I na kraju, još jedna sitnica. Po instalaciji sustav nudi update na Ubuntu 11.04. Prvo što mi je palo na pamet je bilo - pa neću valjda sad to mijenjati :)

Nisam napravio upgrade, a kasnije sam i na njihovom siteu vidio da to nikako ne preporučaju, već samo klasičan update, koji će izbaciti opciju nadogradnje na novu verziju. OK, pošteno, valjda su izmjene tolike da upgrade lomi sustav.

 

No, po pokretanju updatea iz Update Managera, sve potrebno se downloada, pokreće se instalacija i u tom trenutku stvar puca. Još jedan pokušaj i - opet krc! Na kraju sam to riješio kroz terminal: sudo apt-get update i sudo apt-get upgrade su riješili stvar, ali je to sve skupa nepotrebno zakomplicirano. Nakon tog prvog incidenta sljedeći je update prošao OK kroz grafičko sučelje.

Gledam te!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
Veliki Brat kaže...
, Midori mi je još tu, čisto da mu dam šansu, ali mislim da leti uskoro - temeljen je na Webkitu, ne može postati na BOL forum (jednostavno mi FF4 sa svojim dodacima najbolje leži).

 

jesi probal sa ovim

16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
sumski kaže...
Veliki Brat kaže...
, Midori mi je još tu, čisto da mu dam šansu, ali mislim da leti uskoro - temeljen je na Webkitu, ne može postati na BOL forum (jednostavno mi FF4 sa svojim dodacima najbolje leži).

jesi probal sa ovim

Gledam link i ne kužim kako bi to riješilo moj problem;

znam da webkit bazirani browseri imaju problema s TinyMCEom, ali ovo što si linkao ne rješava to (ili ja nešto ne vidim)?

 

Inače, nisam baš niti opisao o čemu se konkretno radi: napišem post, stisnem pošalji i - ne događa se ništa. Jednostavno mi se ne da rješavati to  :)

 

Mislim, bilo bi zgodno imati neki lakši browser, ali ne grizem jer mi FF nudi neku komociju, plus što s njim ne pamtim kada sam zadnji put imao problem s renderiranjem stranice. Midori mi se pokazao problematičnim čim sam pokušao skinuti dodatni background, jer nisam mogao stisnuti gumbić GO za download datoteke. Što je OK, jer sam si ionako pozadinu postavio na vertikalni gradijent (ne volim pozadinske slike :)

Gledam te!
16 godina
offline
Elementary Linux: Jupiter

Hmmm, čini se da sam ipak ja (barem dijelom) napravio problem - prije nego sam počeo zbiljno surfati netom prolazio sam kroz opcije Midorija i prebacio u postavkama da se prijavljuje kao Midori. Po defaultu je bilo postavljeno da se identificira kao Safari. Sada sam to vratio natrag i normalno postam.

 

Još samo moram dodati HR spellchecker da mi se ne crveni ovoliko :)

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.5.2011 21:47 (Veliki Brat).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
M_dipl. kaže...

Razmišljam o isprobavanju, ali... nema desnog klika na desktopu...{#}

Da, nema po defaultu. Ali odeš na njihove stranice i pročitaš FAQ. Tamo skineš PDF gdje je ukratko objašnjeno kako se otključavaju Desktop, Panel, Docky i ostalo.

Gledam te!
 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Elementary Linux: Jupiter

kako staviti ovo čudo na usb :(

probao sa unetbootin

i kada restartam komp samo kaže bootmgr is missing :(

Mala moja dajem ti na znanje, sila masi daje ubrzanje. Dvije ploče, jedan izloator, mala moja to je kondenzator :D
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
xDinichx kaže...

kako staviti ovo čudo na usb :(

probao sa unetbootin

i kada restartam komp samo kaže bootmgr is missing :(

probaj s ovim

14 godina
neaktivan
offline
Elementary Linux: Jupiter

a gotovo to sam već sredio... sada imam drugu brigu. Nestao mi dock :(

Mala moja dajem ti na znanje, sila masi daje ubrzanje. Dvije ploče, jedan izloator, mala moja to je kondenzator :D
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
xDinichx kaže...

a gotovo to sam već sredio... sada imam drugu brigu. Nestao mi dock :(

Dock se i meni znao rušiti iz Live okruženja. U instalaciji na disku još nije.

Možeš ga eventualno probati ponovo pokrenuti kroz terminal, samo upišešdocky i valjda bi to bilo to :)

Gledam te!
15 godina
offline
Elementary Linux: Jupiter

Instalirao i moram priznati da mi se veoma svidja...

 

totalni minimalizam, tacno po mom ukusu...

 

Podesio sebi neke stvari...otkljucao, desktop, panel i dock...i sve pet...:))

He who dares, wins
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Elementary Linux: Jupiter

Malo sam njuskao oko ove distre i izgleda mi odlicno! Lako bih se mogao na ovo presaltat!

 

Dali ste zadovoljni sa njom? Radi stabilno? Redoviti update-i i dali se naravno radi redovito na njoj?

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
M_dipl. kaže...

Na kraju, kad sam otvorio sve putem gconfa, shvatio sam da mi je draže bez svega toga, lol, i vratio stanje na postojeće. Predobar OS!

Upravo to, jednostavno se navikneš na neke stvari koje se ispostave kao višak. Sve izmjene koje su mi potrebne sam obavio i opet sve zaključao natrag. Nice!  :)

 

win32 kaže...

Malo sam njuskao oko ove distre i izgleda mi odlicno! Lako bih se mogao na ovo presaltat!

Dali ste zadovoljni sa njom? Radi stabilno? Redoviti update-i i dali se naravno radi redovito na njoj?

Koristim ju tek par dana, ali da, sve šljaka kako bi i trebalo. Samo imaj na umu da je bazirana na Ubuntu 10.10. Nadam se da će se redovito raditi na njoj, jer ovo je tek prva verzija, pa nemam pojma. Tek treba vidjeti kako će se nositi s izmjenama koje donosi 11.04, obzirom da upgrade trenutno ne prolazi (tj. lomi sustav). Što se mene tiče, imaju bar godinu dana za to srediti, dok ne istekne podrška Canonicala za 10.10.

 

Iskreno, mislim da bi se osnovni vizualni dojam mogao postići i dodavanjem Elementary repozitorija u Ubuntu (možda čak i 11.04, trebao bi to testirati), ali čemu se gnjaviti kad su oni to ovako dobro složili?  :)

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
M_dipl. kaže...

Do kraja ove godine izlazi novi Elementary, i u njemu će biti sve što je prethodno najavljeno za ovaj a nisu stigli, vlastiti file manager, vlastite aplikacije za video, audio a možda i office, i još brdo sitnih stvari. Uglavnom, ekipi je cilj ići u ovom smjeru u kojem je Debian projekt krenuo, da se napravi vlastita alternativa svemu potrebnome i to isključvio open source tipa, dakle bez bilo kakvih platformskih križanja (Firefox/Iceweasel slučaj).

 

U svakom slučaju, zvuči zanimljivo. U međuvremenu, onima koji bi se malo igrali preporučam Mint Debian Xfce, rolling release distru koja je za prste polizati... :)

Vlastiti file manager? Pa što će im to pored Elemantary Nautilusa (a mislio sam da je EN ionako njihovih ruku djelo)?

 

Moram priznati da mi je žao što za bazu nisu uzeli Debian i u njega ugurali sve ove simpa stvarčice. Hmmmmmm, možda prihvatim ovu tvoju sugestiju za MDXfce.... {#}

Gledam te!
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
M_dipl. kaže...

Da, idu na vlastiti, Pantheon će se zvati čini mi se.

Radi se o Marlinu

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
M_dipl. kaže...
sumski kaže...
M_dipl. kaže...

Da, idu na vlastiti, Pantheon će se zvati čini mi se.

Radi se o Marlinu

Aha, onda je Pantheon nešto drugo, vidim da najavljuju 5-6 svojih aplikacija za sljedeću verziju, imao sam u sjećanju da je to file manager.

Pantheon je DE za elementary OS...

Ako koristim Windows, moj potpis je ovdje. Ako koristim Linux nemojte mi zamjerit.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elementary Linux: Jupiter

Koji fail sam napravio....placem dok gledam ovu distru! Trebao sam nju stavit umjesto 11.04 x64! Prvi puta ikada da mi je nesto bolje nego Ubuntu! {#}

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
Ovo se moze normalno pokrenut preko live CD-a ili usb-a (kao i Ubuntu)?
Muškarci od svojeg donjeg rublja i od žena žele isto: malo podrške i malo slobode ;-)
14 godina
protjeran
offline
Elementary Linux: Jupiter

97% skinuto...

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter

Skinuo i sad przim na cd (nisam skuzio kako stavit na usb {#})

 

EDIT:

Nasao video sa interesantnim programom koji sluzi za stavljanje vise stvari/OS na usb:

 

Build A Multiboot USB Drive For Free with Yumi by Britec

 

YUMI – Multiboot USB Creator
Muškarci od svojeg donjeg rublja i od žena žele isto: malo podrške i malo slobode ;-)
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.6.2011 19:32 (djigibao).
13 godina
neaktivan
offline
Elementary Linux: Jupiter

unetbootin

Note: Compiling chromium-beta or chromium-dev takes at least as long as compiling the linux kernel.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Elementary Linux: Jupiter

Prvi utsci -odlican.

 

P.S.

 

Kako je samo brz Midori.

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
djigibao kaže...
Skinuo i sad przim na cd (nisam skuzio kako stavit an usb :-()

Aaaaa....pitaj drugi puta! {#}

 

Sa ovim alatom mozes izbjeci koristenje CD-a/DVD-a (provjereno radi).

 

Kratki review koji sam nasao na netu:

 

Klikni za review!

 

i za jos jedan.

 

Odlicna distribucija...ljepota...zao mi je sto sam sada na Ubuntu, ali nemam volje sve micat i stavljat Elementary no prvom prilikom kada cu imati vremena/volje ide gore na komp!

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.6.2011 19:32 (win32).
14 godina
protjeran
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
win32 kaže...
djigibao kaže...
Skinuo i sad przim na cd (nisam skuzio kako stavit an usb :-()

Aaaaa....pitaj drugi puta! {#}

 

Sa ovim alatom mozes izbjeci koristenje CD-a/DVD-a (provjereno radi).

 

Kratki review koji sam nasao na netu:

 

Klikni za review!

 

Odlicna distribucija...ljepota...zao mi je sto sam sada na Ubuntu, ali nemam volje sve micat i stavljat Elementary no prvom prilikom kada cu imati vremena/volje ide gore na komp!

 

Slucajno sam spustio dock (klik na strelicu), sad ga ne vidim, kako da ga vratim?

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
13 godina
offline
Elementary Linux: Jupiter

Isprika na OT-cu.

 

GigaGirl je u jednoj drugoj temi postala link na PinguyOS. Mislim da je vrijedan isprobavanja.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
mario.L_hr kaže...

Isprika na OT-cu.

 

GigaGirl je u jednoj drugoj temi postala link na PinguyOS. Mislim da je vrijedan isprobavanja.

 

Dosta veliki download 1.6/1.7GB

 

 

Muškarci od svojeg donjeg rublja i od žena žele isto: malo podrške i malo slobode ;-)
13 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
djigibao kaže...
mario.L_hr kaže...

Isprika na OT-cu.

 

GigaGirl je u jednoj drugoj temi postala link na PinguyOS. Mislim da je vrijedan isprobavanja.

 

Dosta veliki download 1.6/1.7GB

 

 

Isplati se, vjeruj mi. Gore već po defaultu imaš poštelano puno stvari (između ostalih i custom Conky koji izgleda perfektno).

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
16 godina
offline
Re: Elementary Linux: Jupiter
Jel zna netko da li bi se ovo moglo instalirat kroz Wubi kao i Ubuntu?
Muškarci od svojeg donjeg rublja i od žena žele isto: malo podrške i malo slobode ;-)
13 godina
protjeran
offline
Elementary Linux: Jupiter

Bas i ja sad gledam taj Pinguy OS izgleda odlicno...

a vidim i manje je zahtjevniji neg ubuntu

http://www.soundstream.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.6.2011 23:56 (soundstream).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice