Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.108.015
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...

svejedno opet se pojavile

 Nije svejedno, ali dobro.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...
nemam chrome, i tamo u notif. nema nicega sta ima bilo kakve veze s vijestima.

kako mogu kad se pojavi notifikacija doc do informacije koji program je prikaza istu?

 
Kako sam rekao, najvjerojatnije se radi o web push obavijestima.

 

Možda firefox?

 

Otvoriš about:preferences#privacy u firefoxu i provjeriš Notifications.

 

Ili pokreneš sljedeće u terminalu pa kad iskoči notifikacija trebao bi moći vidjeti što ju je poslalo:

dbus-monitor 'type=method_call,interface=org.freedesktop.Notifications'

Tu bi trebao dobiti process id, naziv aplikacije, itd. pa po njemu vidiš koja je aplikacija u pitanju.
Ovako izgleda primjer kod mene, upravo sam dobio novi mail:

method call time=1700475953.403445 sender=:1.27 -> destination=:1.16 serial=252 path=/org/freedesktop/Notifications; interface=org.freedesktop.Notifications; member=Notify
string "evolution-mail-notification"
uint32 0
string "evolution"
string "New email in Evolution"
string "You have received 1 new message.
From: Geekbuying.com <newsletter@edmlist.geekbuyingforum.com>
Subject: 🔥 Black Friday Deals Unlocked | Up To 80% Off + Save Extra $15 at Checkout!"
array [
string "default"
string "Show Inbox"
]
array [
dict entry(
string "sound-name"
variant string "message-new-email"
)
dict entry(
string "desktop-entry"
variant string "org.gnome.Evolution"
)
dict entry(
string "urgency"
variant byte 1
)
dict entry(
string "sender-pid"
variant uint32 3079
)
]
int32 -1

xy
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.11.2023 11:28 (redrum781).
9 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

VAŽNO! Ako koristite 6.1.64 LTS ili 6.1.65 LTS kernel s ext4 file systemom onda vam se stvari na disku silent corruptaju. Navodno se odnosi samo na novonastale podatke nakon instalacije navedenih kernela.

Moj PC  
1 0 hvala 4
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pqweasdyxc kaže...

VAŽNO! Ako koristite 6.1.64 LTS ili 6.1.65 LTS kernel s ext4 file systemom onda vam se stvari na disku silent corruptaju. Navodno se odnosi samo na novonastale podatke nakon instalacije navedenih kernela.

Jel se meni to učinilo ili je nadogradnja već izdana?

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
redrum781 kaže...

Ova šema navedena gore

geteltorito.pl -o uefi.img iso_file

sudo dd if=uefi.img of=/dev/usb_uređaj

će raditi ako ima BIOS nadogradnju kao ISO image (kao što imaju thinkpadi, recimo)

 

Ovaj thinkbook (pretpostavljam i ostali modeli thinkbooka) imaju samo Windows exe.

 

Najjednostavnije bi bilo da napraviš windows to go usb sa Windows 10 koristeći rufus (na Windows mašini - *ebiga), na taj usb dodaš bios.exe nadogradnju i onda flešaš bios "iz Windowsa".

 Uff, imam problem sa Windowsima na Linux temi, da bih flashao novi BIOS sa .exe datotekom, pokušao sam 2x kreirati ovaj Windows to go USB stick, doduše Windows 11, ne 10. No kada probam bootati s njega ekran je crrrrrn.

Probat ću Windoze 10 to go, a u međuvremenu, cijenim svaki hint.
EDIT WIndowse to go sam kreirao na drugoj mašini, na Windows kanti.

EDIT EDIT: BIOS update .exe podržava samo windoze 11, tako da sam vjv osuđen na iste, a oni čini mi se da nisu podržani u to go shemi, dok desetka radi... AAAAAAA

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.12.2023 20:20 (EricCartman).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo da odgovorim sam sebi, uspio sam ga updateati sa Windoza 10 sa to-go sticka

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...
..

EDIT EDIT: BIOS update .exe podržava samo windoze 11,..

 

EricCartman kaže...

..spio sam ga updateati sa Windoza 10 sa to-go sticka

 

 -nije win tema ali eto povezano je pa kao napomena-hint.. neki modeli-brandovi kao hp-lenovo.. za novje laptope imaju 'samo' win11 support, tj kad se ide na stranice supporta i izabere npr w11, tad se vide svi driveri za uređaje, kad se izabere win10 iz istog ponuđenog menija-opcije, tad nema ničeg.. i po tome bi se moglo zaključiti da nema supporta za w10.. pogotovo kad su u pitanju driveri, jer se tad os-verzije ne smiju miješati.. no ekšli je stanje takvo da je to isti soft-driver.. tj skinut kao za w11 normalno radi za w10 .. kao i bios-updater u ovom primjeru

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.12.2023 21:12 (ihush).
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Prvo, Sretan Božić.

Drugo, postoji li neki normalan način spajanja na ubuntu 22.04 mašinu izvana?
Gore se vrti vm home assistanta i za pristup njemu koristim talescale, što mi radi top.
Problem je napravit pristup native os-u jer ga boli kifla za teamviewer, anydesk, parsec....
Znači, želim pristup mašini čak i nakon restarta.
Pa to na winu sve radi bez problema jer je sigurnosno izrupetan ko švicarski sir.
Čak mi je ideja bila da dignem sunshine(moonlight) server na njemu ali u pitanju je nuc s integrušom pa to baš ne radi, niti sam baš siguran da bi radilo.
Dakle, tražim normalan pristup, ne ssh, cli
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dax-lax kaže...
Prvo, Sretan Božić.

Drugo, postoji li neki normalan način spajanja na ubuntu 22.04 mašinu izvana?
Gore se vrti vm home assistanta i za pristup njemu koristim talescale, što mi radi top.
Problem je napravit pristup native os-u jer ga boli kifla za teamviewer, anydesk, parsec....
Znači, želim pristup mašini čak i nakon restarta.
Pa to na winu sve radi bez problema jer je sigurnosno izrupetan ko švicarski sir.
Čak mi je ideja bila da dignem sunshine(moonlight) server na njemu ali u pitanju je nuc s integrušom pa to baš ne radi, niti sam baš siguran da bi radilo.
Dakle, tražim normalan pristup, ne ssh, cli

 Možeš preko remote desktopa (omogućiđ u settings -> sharing), pa onda koristiš neki software tipa remmina i slično:

 

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ono kad lajbek pljucka neki (win) os.. kao guru-znalac..

-anydesk, teamviewer.. su igračke za juzere.

 

-svaki os ima remote, vnc-rdp.. potrebno je samo uključiti kao i znati mrežne postavke uz naravno dozvoliti i imati odgovarajući user-pass za pristup kao i bilo čemu mrežnom.

-kao što ti bez any-tv.. igrački treba wan-ip adresa, recimo plaćena fixna ili ddns-noip i sl servisi, no guru i to zna pa je nepotrebno dalje objašnjavati. (kao npr kako na routeru otvoriti potreban port, fwd na ip servera-servisa koji se želi koristiti-pristupiti remoteom..). + any ili tv se koriste kad juzer nema potrebne resurse za napraviti 'svoju' mrežu, npr portovi na routeru, tunel.. tj tad se koriste treće strane kao posrednici-serveri koji to obave za juzera, no nepotrebni za onog tko ima resurse tj primarno znanje kako to sam napraviti jer je sve potrebno oduvijek tu, jer je linux=mreža.

 

-manje pljuckati bez razloga.. i sve je ok. :)

 

edit: .. i 'objašnjenje' zašto sam 'ljut' na pljuckanje bilo kojeg osa, .. jer je primarno iz neznanja, dok je linux mrežni car, tj juzer na linuxu ako ne zna osnovne mrežne stvari tad je zalutao, dok je mreža univerzalna, neograničena osom, standard za sebe i svi uređaji-osevi rade jednako-univerzalno, kao npr clienti tightVNC i sl. a tad i linux koristi ms-ove fičere-protokole kao npr SMB (koji pod linux distrama ima daleko uredniji-normalniji support-opcije nego pod win i za to treba pljuckati glupasti ms..).

 

edit2: .. i onima kojima možda pomogne-skrati traženje za ovakve potrebe, jer se 'zaboravi' da postoje početnici koji uče..

.. svaki servis-server (server je sve što neko računalo-sustav daje ostalima, dhcp, print, file, wlan..) i svaki servis-protokol-nešto-app koristi neki port kao što računalo-uređaj koristi mrežnu ip adresu, tj port je dodatak, kao preciznija adresa tj proširenje zbog ograničenog broja adresa na 65000 po subnetu.. tj po ipv4 bez tog internet ne bi bio moguć, nedovoljno adresa..

-neki servis koristi neki port, teoretski bilo koji, no jedinstven, ne dva servisa na jedan port.. a da bi to u tisućama bilo uredno, jasno, mora postojati standard, kao što za mrežne žice postoji colorcode-raspored žica mada je teoretski nevažno kojim redosljedom su spojene.. važno je kad postoji tisuće kablova koje ne možemo vidjeti od početka do kraja, npr kroz zid.. zato postoje standardi kao i defaultne adrese-portovi, nph ssh ili http ili rdc.. a ovisno što želimo-trebamo na serveru-računalu-osu trebamo otvoriti-dozvoliti potreban port, + kao i isti taj port podesiti na routeru da bi ga propuštao-usmjeravao, tj ono osnovno što radi router + različito za lan-wan mrežu, tj interno je nešto otvoreno, iz-wan-a zatvoreno kao firewall.. i tek kad se na routeru propusti može doći do servera što je zapravo samo po sebi jasno no početniku nije..

-test, npr pinganje.. radit će tj dobiti odgovor tek kad je sve podešeno, otvoren-fwd port na routeru koji port-paket-ip routa na odgovarajući server u lan-u, na tom serveru-računalu, kao i apps-soft koji radi serverski posao, pri čemu to može biti bilo što od mrežnih taskova-usluga-servisa.. remote server, print server.. sve ili jedna od tih uloga.. tek kad sve to troje radi-podešeno, tad dobijemo odgovor 'true' tj postoji linija-servis-resurs.. bez bilo koje karike lanca, odgovor je 'false', nema.. zgodno je koristiti online npr portchekere + većina ima popis defaultnih servisa-portova kao i recimo za minecraft pa je lakše nego sve pamtiti, tj početniku su to samo brojevi, dok ne počnu povezivati da ti brojevi predstavljaju 'kodnu stranicu' tj defaultne ip-port adrese raznih servisa kao port:80 za http ... tako npr tightvnc koristi port 5900/5800.

-naravno može koristiti bilo koji drugi, naravno ne zauzet, dok se u pravilu bira neki raspon koji je slobodan.. pa ako netko treba pristup desetcima računala vnc-om, tad će to u routeru routati.. tj prvom računalu će dati npr port 5801, drugom 5802.. a router će tad znati kamo poslati, ako treba i translirati adresu u neku drugu, npr 5802 prosljediti na pravi ip-uređaj ali na npr defaultu 5800.. i važno, ono što router zna, ono što je the-mreža, to je uvjek dvosmjerna komunikacija, tj istim putem kojim šaljemo podatak moramo se znati vratiti, tj router to ima u svojoj tablici za wan-internet tj to je ona osnovna funkcija po kojoj je router dobio naziv... ruta-put i putokazi u oba smjera kako bi mogli otići i vratiti se.. ne kao stream jednosmjerno nego povratno, kao i pinganje.. tad je to mrežna komunikacija dvaju točaka, dok se svi servisi ekšli jednako ponašaju-podešavaju-rade.. samo je stvar da ih ima više i da se za svaki moraju znati postavke tj ne biti duplicirane za više stvari kao minecraft server, vnc server.. bilo što-jedinstveno u jednoj mreži pod kontrolom jednog mrežnog šefa-routera koji o tome brine.. za razliku od tunela koje naprave apps kao anydesk-teamviewer koje oslobode juzera tih sitnica-znanja no tad ovisi o njima, o trećem serveru kao posredniku .. i recimo komercijalnoj naplati kad nisu free.. pa tko god misli nešto mrežnog raditi to 'mora' naučiti, napraviti za sebe, može koristiti i any-tv ali kao pomoć-rezervu.. remote već ima bez ograničenja osim znanja i pola sata da sve to poklika-podesi.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.12.2023 12:32 (ihush).
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
dax-lax kaže...
Prvo, Sretan Božić.

Drugo, postoji li neki normalan način spajanja na ubuntu 22.04 mašinu izvana?
Gore se vrti vm home assistanta i za pristup njemu koristim talescale, što mi radi top.
Problem je napravit pristup native os-u jer ga boli kifla za teamviewer, anydesk, parsec....
Znači, želim pristup mašini čak i nakon restarta.
Pa to na winu sve radi bez problema jer je sigurnosno izrupetan ko švicarski sir.
Čak mi je ideja bila da dignem sunshine(moonlight) server na njemu ali u pitanju je nuc s integrušom pa to baš ne radi, niti sam baš siguran da bi radilo.
Dakle, tražim normalan pristup, ne ssh, cli

 Možeš preko remote desktopa (omogućiđ u settings -> sharing), pa onda koristiš neki software tipa remmina i slično:

 

Ok, radi ovo ovak...djelomično. Ako zaslon ode u sleep ili nedaj bože ga ugasim, ne mogu se pojit na mašinu. Odnosno, spoji se ali nema slike. Probat ću nabavit dummy hdmi dongle. Možda tak riješim problem

 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dax-lax kaže...
Ok, radi ovo ovak...djelomično. Ako zaslon ode u sleep ili nedaj bože ga ugasim, ne mogu se pojit na mašinu. Odnosno, spoji se ali nema slike. Probat ću nabavit dummy hdmi dongle. Možda tak riješim problem

 To je i mene patilo dok nisam instalirao ekstenziju za Gnome (Allow locked Remote Desktop). Nije baš secure, ali za ono što mi treba je OK. https://askubuntu.com/questions/1411504/connect-when-remote-desktop-is-on-login-screen-or-screen-locked-without-autolog

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Evo da odgovorim sam sebi, uspio sam ga updateati sa Windoza 10 sa to-go sticka

 

 u 11-ici su izbacili to-go opciju, valjda zato što je korisna.

ihush kaže...
EricCartman kaže...
..

EDIT EDIT: BIOS update .exe podržava samo windoze 11,..

 

EricCartman kaže...

..spio sam ga updateati sa Windoza 10 sa to-go sticka

 

 -nije win tema ali eto povezano je pa kao napomena-hint.. neki modeli-brandovi kao hp-lenovo.. za novje laptope imaju 'samo' win11 support, tj kad se ide na stranice supporta i izabere npr w11, tad se vide svi driveri za uređaje, kad se izabere win10 iz istog ponuđenog menija-opcije, tad nema ničeg.. i po tome bi se moglo zaključiti da nema supporta za w10.. pogotovo kad su u pitanju driveri, jer se tad os-verzije ne smiju miješati.. no ekšli je stanje takvo da je to isti soft-driver.. tj skinut kao za w11 normalno radi za w10 .. kao i bios-updater u ovom primjeru

 Jedan od najkraćih odgovora i potpuno u pravu, bar što se tiče Lenova.

xy
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dax-lax kaže...
Prvo, Sretan Božić.

Drugo, postoji li neki normalan način spajanja na ubuntu 22.04 mašinu izvana?
Gore se vrti vm home assistanta i za pristup njemu koristim talescale, što mi radi top.
Problem je napravit pristup native os-u jer ga boli kifla za teamviewer, anydesk, parsec....
Znači, želim pristup mašini čak i nakon restarta.
Pa to na winu sve radi bez problema jer je sigurnosno izrupetan ko švicarski sir.
Čak mi je ideja bila da dignem sunshine(moonlight) server na njemu ali u pitanju je nuc s integrušom pa to baš ne radi, niti sam baš siguran da bi radilo.
Dakle, tražim normalan pristup, ne ssh, cli

 Svako dobro i tebi, kao i ostalima.

 

Ako sam dobro shvatio, tražiš pristup host mašini.

Možeš probati rustdesk (slično TV, anydesku i sl.), možeš i sam hostati rustdesk server. Radi na lin/android i alternativnim OS-ovima.

Ili možeš instalirati xrdp server pa pristupaš preko RDP klijenta (remmina ili alternative). Ili vnc server. Opet, ako je izvana onda možeš koristiti SSH port forwarding za spajanje ili neki vpn. Možeš i radi dodatne sigurnosti podesiti 2FA.

 

xy
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Linux premašio 4% na desktopu 

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

 

This time next year....

xy
 
8 0 hvala 2
2 godine
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dax-lax kaže...
Prvo, Sretan Božić.

Drugo, postoji li neki normalan način spajanja na ubuntu 22.04 mašinu izvana?
Gore se vrti vm home assistanta i za pristup njemu koristim talescale, što mi radi top.
Problem je napravit pristup native os-u jer ga boli kifla za teamviewer, anydesk, parsec....
Znači, želim pristup mašini čak i nakon restarta.
Pa to na winu sve radi bez problema jer je sigurnosno izrupetan ko švicarski sir.
Čak mi je ideja bila da dignem sunshine(moonlight) server na njemu ali u pitanju je nuc s integrušom pa to baš ne radi, niti sam baš siguran da bi radilo.
Dakle, tražim normalan pristup, ne ssh, cli

 SSH

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ako netko slučajno nije čuo, backdoor u xz u verzijama 5.6.0 i 5.6.1

 

Više info:

https://www.wired.com/story/xz-backdoor-everything-you-need-to-know/

https://research.swtch.com/xz-timeline

 

xy
 
2 0 hvala 3
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

prikladno..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-backdoor postoji uvjek, svugdje.. no da ovo je 'noviji fičer', ne slučajno uz spominjanje microsofta.. (po ujkosemovoj podjeli posla ms je zadužen za 'sigurnost', tj sigurnost da ujko kad poželi može do nekog podatka.. dok je problem jedino kad se za to sazna javno-ostali, tad ide novi 'fičer', kako god ga nazvali..).

-kompresija.. postoji svugdje, koristi se za sve, svaki promet modernim čipovima, svaki podatak.. i to ne od danas, jučer, nego iz doba faxmodema-zujalica.. tak da 'naravno' bilo je samo pitanje vremena, odnosno, pitanje kad će i to biti javno, ne fičer ujkesema.. koji ima key.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Aj da pitam ovdje, mozda mi netko moze pomoci.

Pokusavam dodati NFS share u ProxmoxVE i ne ide mi nikako. Sambu sam imao podesenu za test ali ona me ne interesira, zelim bas NFS.

I problem koji imam su upravo dozvole korisnika.

Na NAS-u (OMV) sam napravio korisnika pveuser i koji ima uid=1003 i gid=100.

Koliko citam po netu, PVE se na NFS spaja kao root bez obzira kako ga podesis ali nisam niti pokusavao podesiti to jer ionako imam na shareu postavljene opcije all_squash, anonuid=1003 i anongid=100 (i na taj share ce se spajati samo PVE).

Po svemu sto kuzim trebalo bi funkcionirati - PVE bi se na share trebao identificirati kao anonimni korisnik, trebao bi mu biti dodijeljen uid 1003 i moci pristupiti. No uopce ne mogu postaviti share u PVE kao vanjski disk, kaze da nema dozvolu.

Mogu staviti tocnu gresku ako netko misli da moze pomoci (meni guglanje nihe pomoglo), NAS je kucni slozenac s OMV 7.0 (zaseban strojcic samo za podatke, bez dodatnih servisa), PVE je v8 (tu ce ici servisi koji ce se spajati na NAS).

Gledam te!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Aj da pitam ovdje, mozda mi netko moze pomoci.

Pokusavam dodati NFS share u ProxmoxVE i ne ide mi nikako. Sambu sam imao podesenu za test ali ona me ne interesira, zelim bas NFS.

I problem koji imam su upravo dozvole korisnika.

Na NAS-u (OMV) sam napravio korisnika pveuser i koji ima uid=1003 i gid=100.

Koliko citam po netu, PVE se na NFS spaja kao root bez obzira kako ga podesis ali nisam niti pokusavao podesiti to jer ionako imam na shareu postavljene opcije all_squash, anonuid=1003 i anongid=100 (i na taj share ce se spajati samo PVE).

Po svemu sto kuzim trebalo bi funkcionirati - PVE bi se na share trebao identificirati kao anonimni korisnik, trebao bi mu biti dodijeljen uid 1003 i moci pristupiti. No uopce ne mogu postaviti share u PVE kao vanjski disk, kaze da nema dozvolu.

Mogu staviti tocnu gresku ako netko misli da moze pomoci (meni guglanje nihe pomoglo), NAS je kucni slozenac s OMV 7.0 (zaseban strojcic samo za podatke, bez dodatnih servisa), PVE je v8 (tu ce ici servisi koji ce se spajati na NAS).

Ne koristim ni jedno ni drugo, pošalji grešku.

 

Pretpostavljam da možeš share mountat na nekom drugom stroju? Da li si probao?

Znam da je u nekoj verziji PVE imao bug u webguiju, probaj otvoriti terminal na PVE pa provjeri da li je NFS ipak mountan?

 

xy
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma nije greška, nego ja ne znam =)

Uglavnom, na NAS-u je share postavljen da podržava i v3 i v4, tako su i exporti posloženi. Ono što je radilo problem je da je PVE po defaultu se spajao kao v4 (a koliko sam shvatio način autentifikacije se razlikuje ovisno o verziji NFS-a), tako da NAS nije koristio UID i GID podatke. U međuvremenu sam PVE-u eksplicitno dao da se spaja na v3 i to je proradilo.

Inače sam u međuvremenu također bio uspio i mountati v4, ali samo ako sam stavio da share ne bude aktivan po kreiranju. Vidio sam ga u PVE-u ali čim sam mu pokušao pristupiti - problem s dozvolama...

Tako da mi (za sada) ostaje još naučiti kako za v4 raditi translaciju UID i GID podataka ovisno o adresi s koje se spaja.

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Ma nije greška, nego ja ne znam =)

Uglavnom, na NAS-u je share postavljen da podržava i v3 i v4, tako su i exporti posloženi. Ono što je radilo problem je da je PVE po defaultu se spajao kao v4 (a koliko sam shvatio način autentifikacije se razlikuje ovisno o verziji NFS-a), tako da NAS nije koristio UID i GID podatke. U međuvremenu sam PVE-u eksplicitno dao da se spaja na v3 i to je proradilo.

Inače sam u međuvremenu također bio uspio i mountati v4, ali samo ako sam stavio da share ne bude aktivan po kreiranju. Vidio sam ga u PVE-u ali čim sam mu pokušao pristupiti - problem s dozvolama...

Tako da mi (za sada) ostaje još naučiti kako za v4 raditi translaciju UID i GID podataka ovisno o adresi s koje se spaja.

Što izbacuje kad na pve u terminalu pokreneš

pvesm nfsscan omv_ip

Što izbacuje kad na omv terminalu pokreneš

cat /etc/exports

 

Ako je share na OMV

/export/primjer

probaj na PVE kod podešavanja NFS share-a sa OMV-a pod Export upisati samo

/primjer

(bez /export).

xy
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hvala ti na angazmanu ali ja evo u medjuvremenu zavrsio u bolnici, tako da ce cijela prica morati malo pricekati.

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Hvala ti na angazmanu ali ja evo u medjuvremenu zavrsio u bolnici, tako da ce cijela prica morati malo pricekati.

 Samo ti ozdravi, lako za ostalo

xy
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice