Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.449.205
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Napisao sam u note 9 temi, pa evo i ovdje, fotografije na p20 su dosta bolje od nego na note 9. 

Ali radilo se o prezentacijskom modelu, iduci tjedan mi dolazi note 9 u firmu pa cu bas napravit detaljnu usporedbu 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
MARKOZD15 kaže...
Meni je kod slike bitna i cjelina i crop. Nemali broj puta sam koristio crop (doduse jako malo cropa), da popravim kompoziciju slike i sl.

Jos jednom ako neko posjeduje Note 8/S8/S9 i slicno, neka obavezno stavi Zero Camera Mod (potreban je root). Moguce je baratati koliko sharpeninga i denoisa u softveru zelis i sl. Meni je sad kamera na S9+ fenomenalna

 A u usporedbi sa pixelom 2?

 Stražnje kamere kod S9+ su ok i mogu se dobiti odlične fotografije. Za Pixel bi rekao da je kamera pouzdanija što se rezultata tiče i samim time je lakša za korištenje. Ne moraš se previše uživljavati da bi dobio kvalitetne fotografije. Prednja kamera je dosta bolja na Pixelu - više detalja, bolji kontrast, manje uglađeno... 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Note 8 mi se u dosta stvari ne svidja, ali je zato kamera mozda i najbolja sto sam do sada koristio...u odnosu na Pixel 2 XL je bolja za odlicnu stabiliziranu tele kameru i bolji portret mode...odradi savrseno rubove...prednje kamere su im podjednako dobre.

 

U odnosu na P20 PRO je bolja zbog videa i zbog prednje kamere koja je na P20 PRO jako losa dok je zadnja jako dobra za fotke...ukupno Note 8 je u prednosti, ali za same fotke vise mi se svidja P20 PRO.

 

U odnosu na iPhone X nesto je bolja sto se tice ukupnog IQ iako netko tko gleda fotke 1:1 bit ce zadovoljan sa iPhoneom jer ima stvarno dobru kameru.

 

To je ono sto sam u zadnje vrijeme isprobao i koristio...Note 8 vrijedi najvise kupiti zbog kamere, mene je jako iznenadio...steta da i druge stvari nisu tako dobre.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Note 8 mi se u dosta stvari ne svidja, ali je zato kamera mozda i najbolja sto sam do sada koristio...u odnosu na Pixel 2 XL je bolja za odlicnu stabiliziranu tele kameru i bolji portret mode...odradi savrseno rubove...prednje kamere su im podjednako dobre.

 

U odnosu na P20 PRO je bolja zbog videa i zbog prednje kamere koja je na P20 PRO jako losa dok je zadnja jako dobra za fotke...ukupno Note 8 je u prednosti, ali za same fotke vise mi se svidja P20 PRO.

 

U odnosu na iPhone X nesto je bolja sto se tice ukupnog IQ iako netko tko gleda fotke 1:1 bit ce zadovoljan sa iPhoneom jer ima stvarno dobru kameru.

 

To je ono sto sam u zadnje vrijeme isprobao i koristio...Note 8 vrijedi najvise kupiti zbog kamere, mene je jako iznenadio...steta da i druge stvari nisu tako dobre.

 Interesantno kako svi pomalo drugačije gledamo na rezultate... :) Imao sam kao i kolega Ocean Pixel 2 XL i Note 8. Reći da je prednja kamera podjednako dobra kod ova dva mobitela je nešto što ne stoji. Pixel je tu daleko u prednosti. Samsung zagladi selfie, izgube se detalji, kontrast je lošiji... Ne kažem da je selfie loš, pogotovo u odnosu na Huawei koji si spomenuo, ali nije to na razini Pixela. Također, portrait mode nije bolji na Note 8. Zna se da je kralj portrait moda Pixel 2 bez obzira što ima samo jednu kameru. Software kod Pixela to odradi savršeno. Ono u čemu je Note 8 bolji je tele kamera. To mi je falilo na Pixelu. Digitalno 2x povećanje je bitno lošije nego OIS tele kamera na Note8. 

 

I za kraj da komentiram tvoju zadnju recenicu u kojoj spominjes neke druge stvari da nisu dobre... Koje stvari? Jedine stvari oko kojih imamo nekakav koncenzus je da Note ima nešto lošiju autonomiju, nije otporan na mikro ogrebotine kao uostalom i svi GG5, i to bi bilo to. Ne pada mi ništa drugo na pamet. Uostalom, imam dojam da mi je Note8 bolje radio nego sad S9+... A kad pogledamo geekbench rezultate, čovjek se pita kako je to moguće. 

13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Pixel definitivno nije kralj portret moda. Dobro rubove detektira ali ocajno zamuti pozadinu, izgleda jako neprirodno.

Prednja kamera je na Pixelu definitivno najbolja koju sam koristio. Ali ponavljam sa ovim Zero Camera Modom na S9+ mislim da je debelo najkorisnija kamera koju sam koristio (IQ, 2x opticki zoom, portret, najbolji video na trzistu itd itd). Takoder ovaj mod ne samo da smanji denoise i sharpening na zadnjoj kameri, isto napravi i na videu i prednjoj kameri.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Sil kaže...
ocean77 kaže...

Note 8 mi se u dosta stvari ne svidja, ali je zato kamera mozda i najbolja sto sam do sada koristio...u odnosu na Pixel 2 XL je bolja za odlicnu stabiliziranu tele kameru i bolji portret mode...odradi savrseno rubove...prednje kamere su im podjednako dobre.

 

U odnosu na P20 PRO je bolja zbog videa i zbog prednje kamere koja je na P20 PRO jako losa dok je zadnja jako dobra za fotke...ukupno Note 8 je u prednosti, ali za same fotke vise mi se svidja P20 PRO.

 

U odnosu na iPhone X nesto je bolja sto se tice ukupnog IQ iako netko tko gleda fotke 1:1 bit ce zadovoljan sa iPhoneom jer ima stvarno dobru kameru.

 

To je ono sto sam u zadnje vrijeme isprobao i koristio...Note 8 vrijedi najvise kupiti zbog kamere, mene je jako iznenadio...steta da i druge stvari nisu tako dobre.

 Interesantno kako svi pomalo drugačije gledamo na rezultate... :) Imao sam kao i kolega Ocean Pixel 2 XL i Note 8. Reći da je prednja kamera podjednako dobra kod ova dva mobitela je nešto što ne stoji. Pixel je tu daleko u prednosti. Samsung zagladi selfie, izgube se detalji, kontrast je lošiji... Ne kažem da je selfie loš, pogotovo u odnosu na Huawei koji si spomenuo, ali nije to na razini Pixela. Također, portrait mode nije bolji na Note 8. Zna se da je kralj portrait moda Pixel 2 bez obzira što ima samo jednu kameru. Software kod Pixela to odradi savršeno. Ono u čemu je Note 8 bolji je tele kamera. To mi je falilo na Pixelu. Digitalno 2x povećanje je bitno lošije nego OIS tele kamera na Note8. 

 

I za kraj da komentiram tvoju zadnju recenicu u kojoj spominjes neke druge stvari da nisu dobre... Koje stvari? Jedine stvari oko kojih imamo nekakav koncenzus je da Note ima nešto lošiju autonomiju, nije otporan na mikro ogrebotine kao uostalom i svi GG5, i to bi bilo to. Ne pada mi ništa drugo na pamet. Uostalom, imam dojam da mi je Note8 bolje radio nego sad S9+... A kad pogledamo geekbench rezultate, čovjek se pita kako je to moguće. 

 

 

Ok, sa ovim sam mozda malo pretjerao, Pixel ima zaista najbolju kameru za selfie, doslovno je dobra kao na nekim mobitelima zadnja.

Note 8 ima isto dosta dobru i daleko bolju nego P20 PRO koji kao da je posudio selfie kameru od nekog moba za 800 Kn.

 

Sto se tice portret mode na Pixelu, koristio sam ga sve manje jer su rezultati bili losi...ili losija detekcija rubova ili preagresivan blur pozadine...na Note 8 mogu regulirati blur u pozadini i rubovi su u 90% slucajeva savrseni dok bi za Pixela rekao da je postotak znatno manji.

 

Pa eto, autonomija je osnova, nije nesto zanemarivo, zatim brzina rada u odnosu na Pixel je znatno losija, nadogradnje da ne pricam...tu je Samsung generalno najlosiji, osjetljivost kucista na habanje...ima toga.

 

MARKOZD15 kaže...
Pixel definitivno nije kralj portret moda. Dobro rubove detektira ali ocajno zamuti pozadinu, izgleda jako neprirodno.

Prednja kamera je na Pixelu definitivno najbolja koju sam koristio. Ali ponavljam sa ovim Zero Camera Modom na S9+ mislim da je debelo najkorisnija kamera koju sam koristio (IQ, 2x opticki zoom, portret, najbolji video na trzistu itd itd). Takoder ovaj mod ne samo da smanji denoise i sharpening na zadnjoj kameri, isto napravi i na videu i prednjoj kameri.

 

Zero Camera Mode bi isprobao, ali mi se ne svidja postupak dolaska do nje.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Znaci samsung briljira sa camera mod aplikacijom, ono kaj mi je najbitnije, moze se sharpening reducirat, a ne oni to nabiju samo da "lijepse izgleda".
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
Znaci samsung briljira sa camera mod aplikacijom, ono kaj mi je najbitnije, moze se sharpening reducirat, a ne oni to nabiju samo da "lijepse izgleda".

 

 

Sa defaultnom app ne bih bas rekao da briljiraju jer i dalje izgleda cijela app kao da ju je dizajnirala 14-godisnja tinejdjerica.

Istina, tu je kompletan manual mode i za video kao i za fotke sto je pohvalno, ali nikako mi ne lezi sucelje...jedva cekam da ona firma Moment slozi unutar aplikacije i video...kupio sam tu app i ima potencijala.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Mislio sam sa custom app.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Što mislite,koji mob ima bolju straznju kameru ?

Xiaomi redmi note 5 ili galaxy j7 2017 ?

 

https://www.phonearena.com/phones/compare/Xiaomi-Redmi-Note-5,Samsung-Galaxy-J7-2017/phones/10754%2C10394

 

Koji je mob bolje uzeti ?

Oba dodu 1700kn,prioriteti su mi ekran,straznja kamera i fluidnost

Hvala unaprijed !

J... ti Joca Amsterdam mater!
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Ne znam jel sad gledaš samo ta dva moba, ali za te pare nađeš S7. Ja svoj nedavno prodao za 1600 kn s 17 mj. garancije

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Od ta dva Xiaomi. Neusporedivo brži, te ima bolju kameru. Ekran je tvoj odabir. Amoledi ljepše izgledaju jer su kontrasniji, LCD ilna RN5 je svijetliji i tamniji kada zatreba. 

Hearthstone: Maks0806#2960
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Imao sam galaxy s6 i njegov amoled mi je bio super.

Ali razbio sam ga :D

Mislim da na j7 kvaliteta ekrana nije kao na galaxy s liniji ?

J... ti Joca Amsterdam mater!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Jel moze objasnjenje, posto se u zadnje vrijeme vrti ista spika. Znaci slike koje okinemo s mobitelom su ok za instagram, flickr, fejs itd. A kam onda okacite fotke koje ste fotkali sa dslrom, mirrorlessom naprednijim kompaktom itd? Koja je razlika izmedju to dvoje, kad znamo da ak imate fotic isto objesite na internet..

A sumnjam sad da vecina ljudi komentira fotku u pogledu (s pretpostavkom da ne barataju s osnovnim pojmovima u fotografiji) tehnicke strane, mislim da je bitnija ona druga strana, a to je umjetnicka, a usput se onda komentira, nr, dr, itd.

Previse se gleda podcjenjivacki na kameru u mobitelu, a vise se pridaje vaznosti foticima, ako nisu parametri zadovoljeni, onda badava dslr i ini aparati; a najbolji primjer tomu je, fotke koje su slikane s mobitelom, sto na prvi dojam je prakticki tesko uocit, naravno, pomnom analizom dolazimo do toga da je slikano s mobitelom, sto nam samo daje do znanja da su fotici na mobitelima napredovali drasticno, u pozitivnom smislu..

Kolko sam se fotki nagledao po netu, nije mi ni na kraj pameti da je to slikano s mobitelom, eto tolko o tome da je fotkanje mobitelom dostatno za fejs, instsgram i dr. Sva sreca pa prica ne staje ovdje, nego ce se jos fotici u mobitelima razvijat i priblizit fotoaparatima, samo ce bit pitanje vremena, a tolko ga smartfon industrija ima..
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

nema govora o tome da su slike mobitelom lose.

 

ne samo da ih koristim sa web, vec i za obiteljske foto albume.

 

donesem na stiku u foto studio i covjek mi napravi par stotina kad se nakupi, i piknem ih u album.

 

nitko jos nije komentirao niti primjetio da je to sve slikano mobitelom, od svih koje sam imao ovih godina.

 

kolega mi se bavi fotografijom i ima sony alfu, ne znam koji model, i fotka sa mobitelom non stop, za web i isto tako album, ali kada radi fotke za tisak ili galeriju naravno da koristi aparat

 

ali je isto tako imao i izlozbu fotki iskljucivo sa foticem, prije par godina, i to sa iphone 6s

 

pa cak je i profesionalcima tesko razaznati koje je fotka mob koja aprata, dok se ne cropa, ili ako se koriste filteri snapseed lightroom i slicno na mobitelu, pa te fotke mogu izgledati mrak

 

mobaci su zakon , pogotovi ovi sto rade 4K@60 video, pa to je uzivancija za gledat, i prakticnost je nenadjebiva, tekme, koncerti, rockasi, planinarenje, utrke imam doma toliko filmova, koji svi izgledaju mrak kada ih gledamo na TV-u

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Prakticnost da i tu staje svaka usporedba.
Instagram i Face su specificni servisi kod kojih ionako dolazi do kompresije koja dodatno izjednaci (citaj ruinira) fotku, ali postoje servisi vise okrenuti samoj fotografiji gdje nema kompresije poput flickr koji cesce pratim nego gore spomenuta dva i tamo se jasno vidi sto je s cim fotkano i tu zavrsava usporedba mobitela i klasicnih aparata...mali senzor naspram jako velikog, sicusna i skromna optika naspram kvalitetnih objektiva, "real bokeh" vs "fake bokeh"...kao sto rekoh na pocetku...prakticnost im je vrlina i tu staje svaka prica o usporedjivanju ta dva svijeta...necemo se zanositi.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Naravno da se necemo zanosit, sam si naveo, prakticnost, a to je i kljucno u vecini stvari, pa pojedinci vise daju tome prednost nego velicini senzora tj objektiva, znaci naustrb losije kvalitete fotki daju prednost prakticnosti a takvih ljudi ne manjka, ovo govorim za amatersku upotrebu, a ne profi fotografe i sl.

Inace, ovdje nije bila usporedba mobitel vs dslr i sl. neg moj post je isao u smjeru, zasto ljudi podcijenjuju kameru na smartfonu.
Imanjem odlicnih fotki se placa danak u smislu prakticnosti, imanjem smartfona, pokusava se smanjit jaz izmedju fotica i smartfona, a razlike ce bit sve manje vidljivije kako vrijeme odmice..
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bit ce sve manje razlike slazem se, ali na koji nacin...vjerojatno daljnjim razvojem "fake fora" poput laznog bokeha.
Neke razlike su nepremostive i mogu se nadomjestiti jedino takvim trikovima, a sad tko sta voli...netko voli silikonske "ljepotice", a netko zbilja prirodno zgodne zenske...one prve se isto uz par trikova mogu pribliziti pravim zgodnim curama.

Nisam ja protiv kamera u mobitelima vec se ne volim zanositi kako je sve to tu negdje, a znam da nije i nece biti...netko se pomirio sa kompromisima i spustio kriterije i to je ok.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.8.2018 21:22 (ocean77).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

 

Jucer sam isprobao kako radi AF na 4K videu na Galaxy Note 8.

Dosta je precizan..ovaj "subject detection" radi savrseno...pogledajte kako pravilno fokusira.

Nema onog kolebanja AF gdje luta i refokusira.

Gledam nekada na nekim jeftinim mobitelima gdje ne snimas nista odredjeno i fokus refokusira...uzas za vidjeti.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 9:27 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Bit ce sve manje razlike slazem se, ali na koji nacin...vjerojatno daljnjim razvojem "fake fora" poput laznog bokeha.
Neke razlike su nepremostive i mogu se nadomjestiti jedino takvim trikovima, a sad tko sta voli...netko voli silikonske "ljepotice", a netko zbilja prirodno zgodne zenske...one prve se isto uz par trikova mogu pribliziti pravim zgodnim curama.

Nisam ja protiv kamera u mobitelima vec se ne volim zanositi kako je sve to tu negdje, a znam da nije i nece biti...netko se pomirio sa kompromisima i spustio kriterije i to je ok.

 Ma ove fejk gluposti uopće neću komentirat, i onaj bijuti mode, živa koma..

Pa recimo jedan primjer, CM1 vs RX100, sve je to tu negdje, naravno, dajem prednost CM1 baš zbog tog što ima objedinjeno sve u jednom, ima fotić koji komotno može konkurirat pravim fotićima s 1" senzorom; na stranu da mu fali blic, ois, da je malo debel uređaj, al bože moj, to je smartfon, ogroman senzor je unutra, da izbace takav smartfon na tržište a da je mrvicu tanji, ne bih dvojio ni minute.. CM1 je primjer da se da napravit fotosmartfon bez problema, al ljudi nisu spremni na taj veliki korak, pa onda nit smartfon industrija ne uzima to u obzir, pošto ljudi traže čim tanje mobitele, a fotić skoro da im je nebitan.

Kompromisi uvijek i svugdje postoje, bilo smartfoni bilo fotoaparati, na potonjem ti kompromisi dolaze do izražaja znatno više, mada najviše ovisi o samom čovjeku i njegovim očekivanjima..

 

Ljudi spuštaju kriterije dok ne mogu nešto nać određeno ili su financijski ograničeni pa se onda rade kompromisi..

ocean77 kaže...

 

Jucer sam isprobao kako radi AF na 4K videu na Galaxy Note 8.

Dosta je precizan..ovaj "subject detection" radi savrseno...pogledajte kako pravilno fokusira.

Nema onog kolebanja AF gdje luta i refokusira.

Gledam nekada na nekim jeftinim mobitelima gdje ne snimas nista odredjeno i fokus refokusira...uzas za vidjeti.

 

 Bome, fokus stabilan i bez lutanja okolo, ima dost smartfona koji pati od tih problema..

12 godina
offline
 
0 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Nije im prvi put
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 Ma ove fejk gluposti uopće neću komentirat, i onaj bijuti mode, živa koma..

Pa recimo jedan primjer, CM1 vs RX100, sve je to tu negdje, naravno, dajem prednost CM1 baš zbog tog što ima objedinjeno sve u jednom, ima fotić koji komotno može konkurirat pravim fotićima s 1" senzorom; na stranu da mu fali blic, ois, da je malo debel uređaj, al bože moj, to je smartfon, ogroman senzor je unutra, da izbace takav smartfon na tržište a da je mrvicu tanji, ne bih dvojio ni minute.. CM1 je primjer da se da napravit fotosmartfon bez problema, al ljudi nisu spremni na taj veliki korak, pa onda nit smartfon industrija ne uzima to u obzir, pošto ljudi traže čim tanje mobitele, a fotić skoro da im je nebitan.

Kompromisi uvijek i svugdje postoje, bilo smartfoni bilo fotoaparati, na potonjem ti kompromisi dolaze do izražaja znatno više, mada najviše ovisi o samom čovjeku i njegovim očekivanjima..

 

Ljudi spuštaju kriterije dok ne mogu nešto nać određeno ili su financijski ograničeni pa se onda rade kompromisi..

 Ja se nebi referirao na Panasonic CM1 jer je to mobitel koji nije ostavio bas nikakav trag.

Predebel je, upitna dostupnost, ogromna cijena...kao da nije ni postojao.

 

S druge strane imali smo Nokiu 808 i 1020 i prije bih ta dva moba istaknuo kao primjer gdje su pomaknute granice i gdje su mobiteli dosli najblize naprednim kompaktima...obicne fotice ne racunam jer tko uopce gleda takve aparate moze komotno uzeti mobitel jer te aparate su mobiteli dostigli.

Problem je sto ja nikada nisam ni gledao te bazne vec naprednije kompakte poput Canon S serije, G serije, Panasonic LX seriju, Olympus XZ ili Sony RX seriju...takvima se mobiteli jos nisu priblizili.

Nokia je sa 808/1020 dosla najblize Canon S seriji...od novijih eventualno Pixel, P20 PRO (ako se adekvatno koristi)...za G seriju, LX ili XZ nebi rekao da su dosli blizu jer te serije su imale jako dobre objektive kojima ove sitne lece na mobitelima ne mogu konkurirati....a gdje su mirrorless-i, pa pravi DSLR-i i Full Frame aparati...znaci tko je nekada volio naprednije kompakte i to ga je zadovoljavalo taj ce biti sretan sa Pixelom ili tako nekim boljim mobitelom...sve dalje od tog nivoa je pristajanje na puno kompromisa.

 

Evo jedan primjer zasto isticem Nokie...ova zenska je fotkana sa Lumiom 1020:

 

https://flic.kr/p/fxhDSs

 

Pogledaj mikrokontrast koze, razinu detalja opcenito, nema uljepsavanja kao na novim Samsunzima ili peglanja detalja kao na Huaweiu...cista sirova "snaga" senzora uz solidno odradjenu Zeiss optiku (koliko je bilo moguce na tako maloj leci).

Ja danas ne mogu naci neki takav primjer...ili trebas raditi root, instalirati nekakve Zero Camera Modove pa sam ispravljati sve ono lose sto SW radi jer se eto tako svidja vecini koja nema blage veze ionako o nicemu...zalosno da nakon 1020 nije dosao niti jedan mob (P20 PRO je donekle na tragu) koji bi ponudio takav IQ.

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

..

 Ja se nebi referirao na Panasonic CM1 jer je to mobitel koji nije ostavio bas nikakav trag.

Predebel je, upitna dostupnost, ogromna cijena...kao da nije ni postojao.

 

S druge strane imali smo Nokiu 808 i 1020 i prije bih ta dva moba istaknuo kao primjer gdje su pomaknute granice i gdje su mobiteli dosli najblize naprednim kompaktima...obicne fotice ne racunam jer tko uopce gleda takve aparate moze komotno uzeti mobitel jer te aparate su mobiteli dostigli.

Problem je sto ja nikada nisam ni gledao te bazne vec naprednije kompakte poput Canon S serije, G serije, Panasonic LX seriju, Olympus XZ ili Sony RX seriju...takvima se mobiteli jos nisu priblizili.

Nokia je sa 808/1020 dosla najblize Canon S seriji...od novijih eventualno Pixel, P20 PRO (ako se adekvatno koristi)...za G seriju, LX ili XZ nebi rekao da su dosli blizu jer te serije su imale jako dobre objektive kojima ove sitne lece na mobitelima ne mogu konkurirati....a gdje su mirrorless-i, pa pravi DSLR-i i Full Frame aparati...znaci tko je nekada volio naprednije kompakte i to ga je zadovoljavalo taj ce biti sretan sa Pixelom ili tako nekim boljim mobitelom...sve dalje od tog nivoa je pristajanje na puno kompromisa.

 

Evo jedan primjer zasto isticem Nokie...ova zenska je fotkana sa Lumiom 1020:

 

https://flic.kr/p/fxhDSs

 

Pogledaj mikrokontrast koze, razinu detalja opcenito, nema uljepsavanja kao na novim Samsunzima ili peglanja detalja kao na Huaweiu...cista sirova "snaga" senzora uz solidno odradjenu Zeiss optiku (koliko je bilo moguce na tako maloj leci).

Ja danas ne mogu naci neki takav primjer...ili trebas raditi root, instalirati nekakve Zero Camera Modove pa sam ispravljati sve ono lose sto SW radi jer se eto tako svidja vecini koja nema blage veze ionako o nicemu...zalosno da nakon 1020 nije dosao niti jedan mob (P20 PRO je donekle na tragu) koji bi ponudio takav IQ.

 Mislim da je CM1 bilo samo ispitivanje trzista, vjerojatno zato nit nije opstao na trzistu, al on nek bude smjernica buducim modelima, a ne trpanje istih senzora vec "sto godina" i igranje na kartu softvera..

 

Imao oba 808 i 1020, svaka rijec je suvisna u pogledu fotkanja, Nokia nije ulijepsavala fotke ko vecina danasnjih modela i dan danasnovaj dvojac nema konkurencije, nazalost. Al mislim da ce se ta praksa promjenit..

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 14:45 (zvonac).
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Nazalost danas je pokrenut trend razvijanja softvera, a ne hardvera. Pokusavaju se ugurati sto manje komponente da se smanji debljina/dimenzija uredaja, ali bitno da se nabaci 6"+ ekran. Ja sam old school, rade mi daj dobru bateriju i veci senzor kamere na stetu debljine i estetike. Pixel jedini ide u dobrom razvoju softvera za kameru, njihov post processing mi osobno puno vise pase nego ijedan drugi. Jedina mana mi je nekad malo preagresivan HDR, pa slika zna biti neprirodna. Ali Pixel uz HDR+, veci senzor i full manual mode je nesto sto cu sigurno uzeti ako ikada dode do toga(sto sumnjam).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 Mislim da je CM1 bilo samo ispitivanje trzista, vjerojatno zato nit nije opstao na trzistu, al on nek bude smjernica buducim modelima, a ne trpanje istih senzora vec "sto godina" i igranje na kartu softvera..

 

Imao oba 808 i 1020, svaka rijec je suvisna u pogledu fotkanja, Nokia nije ulijepsavala fotke ko vecina danasnjih modela i dan danasnovaj dvojac nema konkurencije, nazalost. Al mislim da ce se ta praksa promjenit..

 

 

 

Ja nebi zelio da on bude smjernica kao ni oni pokusaji Samsunga gdje su radili hibrida fotica i mobitela.

Ja bi radije da smjernica bude Huawei P20 PRO i eventualno velicina senzora kao u Lumia 1020 ako vec ne stane onakav kao iz 808.

P20 PRO ima 1/1.7 senzor sto je velicina koja je dugo isla u naprednije kompakte poput Canon S, G serije kao i Oly XZ i nekada u Panasonic LX...to je solidna velicina, a Lumia 1020 je imala tek nesto malo veci od toga, stoga mislim da je 1/1.7 mozda idealna velicina da bi se zadrzali ovakvi gabariti koji su postali "drustveno prihvatljivi".

Ono sto treba ispraviti sa P20 PRO je preveliki upliv SW u krajnji IQ iako postoji RAW isto tako postoje i neka ogranicenja...uglavnom ima napretek prostora za poboljsanja.

 

Najgora stvar koja se mogla dogoditi nama fotoentuzijastima je kupnja Nokie od strane Microsofta i tu smo ostali svi zakinuti za daljnji razvoj jer Nokia bi od 2013 do danas razvila sigurno jos nesto naprednije od ovoga sto danas imamo...na zalost otisla je krivim smjerom.

Ja sam se uvijek nadao da ce ostati Finska i da ce preci na Android OS...zamislite da se nastavila prica Lumie 1020, da unutra pise Made in Finland, da ima moderni veliki ekran, da ju pokrece Android, da ima S845, da je zadrzala jednako veliki senzor kao i 1020, da ima prirodan IQ kako je kod Nokie uvijek bilo bez previse SW poboljsavanja, da ima 6GB rama, da ima prosirivu memoriju, stereo zvuk, da je vodootporna...i sve one lude boje u kojima su nekada radili mobitele.

 

Vjerojatno bi kostala 1000E i vjerojatno bi danas konkurirala Samsungu i Appleu, ali sa takvim karakteristikama ne sumnjam da se nebi dobro prodavala.

7 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Možda će Nokia 9 ispuniti dosta tvojih želja. 

Kad su se od

važili da u telefon srednje klase Nokia 7 plus stave onako dobar senzor kao u pixel2 i čisti Android , priče su da bi u 9 mogao biti senzor iz 1020.

Vidjrćemo

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...
Nazalost danas je pokrenut trend razvijanja softvera, a ne hardvera. Pokusavaju se ugurati sto manje komponente da se smanji debljina/dimenzija uredaja, ali bitno da se nabaci 6"+ ekran. Ja sam old school, rade mi daj dobru bateriju i veci senzor kamere na stetu debljine i estetike. Pixel jedini ide u dobrom razvoju softvera za kameru, njihov post processing mi osobno puno vise pase nego ijedan drugi. Jedina mana mi je nekad malo preagresivan HDR, pa slika zna biti neprirodna. Ali Pixel uz HDR+, veci senzor i full manual mode je nesto sto cu sigurno uzeti ako ikada dode do toga(sto sumnjam).

 Slazem se, hardver su zapustili ili su minorne promjene, dok softver riktaju maksimalno..

Od novijih mobitela a da imaju odlicnu kameru, u najljepsem sjecanju je ostao Nexus 6P, fotic je brutala, steta sto nisu ostali nastavili stavljat te vece senzore imx377/78/80..

ocean77 kaže...

 

Ja nebi zelio da on bude smjernica kao ni oni pokusaji Samsunga gdje su radili hibrida fotica i mobitela.

Ja bi radije da smjernica bude Huawei P20 PRO i eventualno velicina senzora kao u Lumia 1020 ako vec ne stane onakav kao iz 808.

P20 PRO ima 1/1.7 senzor sto je velicina koja je dugo isla u naprednije kompakte poput Canon S, G serije kao i Oly XZ i nekada u Panasonic LX...to je solidna velicina, a Lumia 1020 je imala tek nesto malo veci od toga, stoga mislim da je 1/1.7 mozda idealna velicina da bi se zadrzali ovakvi gabariti koji su postali "drustveno prihvatljivi".

Ono sto treba ispraviti sa P20 PRO je preveliki upliv SW u krajnji IQ iako postoji RAW isto tako postoje i neka ogranicenja...uglavnom ima napretek prostora za poboljsanja.

 

Najgora stvar koja se mogla dogoditi nama fotoentuzijastima je kupnja Nokie od strane Microsofta i tu smo ostali svi zakinuti za daljnji razvoj jer Nokia bi od 2013 do danas razvila sigurno jos nesto naprednije od ovoga sto danas imamo...na zalost otisla je krivim smjerom.

Ja sam se uvijek nadao da ce ostati Finska i da ce preci na Android OS...zamislite da se nastavila prica Lumie 1020, da unutra pise Made in Finland, da ima moderni veliki ekran, da ju pokrece Android, da ima S845, da je zadrzala jednako veliki senzor kao i 1020, da ima prirodan IQ kako je kod Nokie uvijek bilo bez previse SW poboljsavanja, da ima 6GB rama, da ima prosirivu memoriju, stereo zvuk, da je vodootporna...i sve one lude boje u kojima su nekada radili mobitele.

 

Vjerojatno bi kostala 1000E i vjerojatno bi danas konkurirala Samsungu i Appleu, ali sa takvim karakteristikama ne sumnjam da se nebi dobro prodavala.

CM1 mi je prvi pao na pamet, posto je to jedini mobitel s ogromnim senzorom.. Kaj se mene tice, bio bih zadovoljan i s nekim manjim..

Steta sto 20pro ne pokazuje svoj puni potencijal, ovi u huaweiju se jos uce kako napravit softver za kameru..

Ma zadnji odlicni fotomobiteli sa odlicnim softverom tj velikim senzorom, 808 i 1020..

 

Volio bih da je Njoka nastavila u smjeru 1020 al ocito je sudbina htjela drugacije..

belami63 kaže...

Možda će Nokia 9 ispuniti dosta tvojih želja. 

Kad su se od

važili da u telefon srednje klase Nokia 7 plus stave onako dobar senzor kao u pixel2 i čisti Android , priče su da bi u 9 mogao biti senzor iz 1020.

Vidjrćemo

 E to se ceka, Nokia 9, sad koji senzor ce ic unutra, ne znam, al kolko sam citao, spremaju iznenadjenje.

 

20pro je djelomicno prodrmao malo temelje, volio bih da Nokia pokaze zube svima sa flagsipom (N9).

 

Pa kaj je isti senzor u Nokia 7 plus kao i u Pixelima 2?

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 18:27 (zvonac).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Da da Nokia 7 plus ima isti senzor kao pixel 2.

12 Mega piksela f/1.75 dualpixel  1,44 mikrona i 2,6 inča. 

Imaš slike prelistaj malo nazad temu postavio sa slikano sa Nokia pro CAM i sa gcam mod

Inače je Nokia kamera dobila nadogradnju pa ću postaviti sa novom aplikacijom i noćne sa gcam i Nokia cam

 

9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 

Pa kaj je isti senzor u Nokia 7 plus kao i u Pixelima 2?

 

tocno. isti kao u pixel2 i u11+

 

mogli bi jos malo poraditi na softveru, jer gcam daje bolje rezultate, ali svakako je u rangu nekih flagshipova

nema prezagladivanja, preuljepsavanja, peglanja i sl..

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice