Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.448.453
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Znaci, pixeli 2, U11/+, Nokia 7+ imaju isti senzor.
Htc ima dobar softver za kameru, al skinul sam gcam razlike postoje, mada nisu sad nesto velike. Ne znam kak je sad, al nokia je uvijek imala odlican softver za kameru..
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

soft nije los ali moze bolje, gcam to dokazuje.. u nekim situacijama razlika je nepostojeca, a u nekima ocigledna u korist gcam..

npr. voli "spaliti" svijetle dijelove dok gcam u istoj situaciji to ne napravi, zna izgubiti fine detalje u sjeni dok cam to ne napravi, u lowlight zna podeksponirati dok gcam to ne radi i tako neke stvari..

 

s druge strane opcenito gledajuci fotka s nokijine kamere izgleda prirodnije i stvarnije, wb i boje su savrseno tocni.. taj hdr+ iz gcam zna fotku uciniti nestvarnom.. ali netko i to voli..

 

uglavnom gcam opcenito daje bolje rezultate i nekad ostanem ugodno iznenaden kad kasnije gledam fotke na velikom 4k ekranu i vidim pore na licima, najmanje detalje..

kad bi se nokia malo poigrala sa postprocessingom gcam nebi ni pogledao, jako puno potencijala ima..

 

a sto je najzanimljivije to je valjda prvi mob kojeg imam a da je bez ois-a i najmanje mutnih slika imam s njim..

kasnije sam skontao jedan od razloga tomu; kratko vrijeme ekspozicije.. ni po mraku ne ide ispod 1/20 sto je odlicno

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Kolko gledam, 7+ radindobre fotke, nego, kad smo kod nokije; ne znam jel si imao doticaja sa lumijom 950, al taj mob radi odlicne fotke, jest da je windows os, al ak stavimo to na stranu, fotic rastura na tom mobitelu, pa se nadam da je nokia nastavila tim putem.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
Kolko gledam, 7+ radindobre fotke, nego, kad smo kod nokije; ne znam jel si imao doticaja sa lumijom 950, al taj mob radi odlicne fotke, jest da je windows os, al ak stavimo to na stranu, fotic rastura na tom mobitelu, pa se nadam da je nokia nastavila tim putem.

 Imao sam taj mobitel i sto se tice samih fotki moze stati uz bok bilo kome danas bez srama. 

7 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Jučer sam nabavio huawei P20 pro pa nekoliko fotki od mene.

https://flic.kr/s/aHsmrpcfCx

Pokušavam mu pohvatati konce

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

https://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-Note-9-vs-Pixel-2-XL-night-camera-comparison_id108172

XL2 drobi sve pred sobom, pa cak i Note 9.

 

Jednog dana ce (valjda) i samsung radit odlican softver za kameru, a do tad, strpljivo cekamo:D

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 9:49 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Pixel ga pregazio ko plitak potok
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Bome...uopce me ne cudi.

Samsung je OK u nekim stvarima, a sto se kamere tice uglavnom mi se ne svidja kao i vecina mobitela generalno.

Ono sto se moze izdvojiti da odskace je svakako Pixel, stare Lumie 1020, 808, LG G4, V10...to mi prvo pada napamet...mislim na foto mogucnosti.

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Google jednostavno ima pre jak processing algoritam jer kvalitetan developer team radi na njemu, kada bi bio open source da i drugi vide što trebaju poboljšati to bi bilo super ali eto 

Xiaomi Mi Note 3 - MIUI Super Moderator
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Bome...uopce me ne cudi.

Samsung je OK u nekim stvarima, a sto se kamere tice uglavnom mi se ne svidja kao i vecina mobitela generalno.

Ono sto se moze izdvojiti da odskace je svakako Pixel, stare Lumie 1020, 808, LG G4, V10...to mi prvo pada napamet...mislim na foto mogucnosti.

 

Lumia 1020/808 su stvarno iznad svih sto se tice foto mogucnosti. Sto se tice G4/V10, oni su dobri cameraphoni za svoje vrijeme, ali imaju losiju kameru od Note 8/S9+, pogotovo sto se tice manual moda. Sira blenda, veci pikseli, sve to ide u prednost novijih Samsungovih modela.

Cromaki kaže...

Google jednostavno ima pre jak processing algoritam jer kvalitetan developer team radi na njemu, kada bi bio open source da i drugi vide što trebaju poboljšati to bi bilo super ali eto 

A ima dosta Gcam portova na internetu, koji rade dobar posao, ali niti blizu stabilnosti i jednostavnosti kao na Pixelu. Stvarno najbolji point'n'shoot. Kad bi bas morao biti cjepidlaka i izdvojiti manu Pixela, to bi bio WB kojeg cesto promasi

12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Da to je istina, Google cam portovi su odlični, čudo radi na nekim uređajima!

Isprobao sam na Mi Mix (skroz prva generacija) i razlika je bila nebo-zemlja, a sada na 8 SE, stock kamera radi znatno bolje, na žalost još nema fully working hdr+ porta :/

Xiaomi Mi Note 3 - MIUI Super Moderator
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

To je istina za Xiaomi.

Ima tamo u temi Redmi Note 5 jedan clan foruma je stavio fotke sa Redmi Note 5 (gcam) i iste scene sa Pixelom 2 XL i razlika je minimalna.

Nevjerojatno je da je Xiaomi ugradio tako dobru kameru u low budget phone...po uzorcima je bolja i od mnogih skupljih Xiaomia.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 17:22 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

Ima tamo u temi Redmi Note 5 jedan clan foruma je stavio fotke sa Redmi Note 5 (gcam) i iste scene sa Pixelom 2 XL i razlika je minimalna.

 

isti slucaj je i sa nokia7plus i gcam, ako razlike uopce i postoje u odnosu na pixel2 onda su minimalne, jer nokia ima jednak senzor kao pixel 2 i gcam radi bez greske, brzo i stabilno.

zanimljivo je vidjeti tako nesto. jedan od razloga je sto radi na cistom androidu kao pixel.

do sada je bilo sve sto nije flagship nije bilo ni blizu flaghip kamere.. sada su razlike minimalne.. sto je odlicno, ne moram vise dati hrpu love da bi imao dobru kameru na mobu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 17:53 (digitall).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

isti slucaj je i sa nokia7plus i gcam, ako razlike uopce i postoje u odnosu na pixel2 onda su minimalne, jer nokia ima jednak senzor kao pixel 2 i gcam radi bez greske, brzo i stabilno.

zanimljivo je vidjeti tako nesto. jedan od razloga je sto radi na cistom androidu kao pixel.

do sada je bilo sve sto nije flagship nije bilo ni blizu flaghip kamere.. sada su razlike minimalne.. sto je odlicno, ne moram vise dati hrpu love da bi imao dobru kameru na mobu.

 

 

Razlike u odnosu na Pixel su u snimanju videa najvise, tu je Pixel nemjerljivo bolji.

Xiaomi Redmi Note 5 opet s druge strane ima odlicnu kameru za fotke (osim low light) i vrhunski stabilan 4K video i kosta pola cijene te Nokie.

 

Evo vidi ovo, usporedba sa Xiaomi Mi Mix 2S...za nepovjerovati.

Ovaj Mix je bolji samo po mraku i to je to...overall Redmi ima bolju kameru od flagshipa iz iste kuce...

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 18:18 (ocean77).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Redmi Note 5 vs Pixel 2 XL...

 

https://www.flickr.com/photos/137560037@N04/sets/72157669430081057

 

Strasno koliko su male razlike ako ih uopce i ima...treba li uopce reci da je Redmi 200$ low budget phone.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 18:27 (ocean77).
 
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
digitall kaže...

isti slucaj je i sa nokia7plus i gcam, ako razlike uopce i postoje u odnosu na pixel2 onda su minimalne, jer nokia ima jednak senzor kao pixel 2 i gcam radi bez greske, brzo i stabilno.

zanimljivo je vidjeti tako nesto. jedan od razloga je sto radi na cistom androidu kao pixel.

do sada je bilo sve sto nije flagship nije bilo ni blizu flaghip kamere.. sada su razlike minimalne.. sto je odlicno, ne moram vise dati hrpu love da bi imao dobru kameru na mobu.

 

 

Razlike u odnosu na Pixel su u snimanju videa najvise, tu je Pixel nemjerljivo bolji.

Xiaomi Redmi Note 5 opet s druge strane ima odlicnu kameru za fotke (osim low light) i vrhunski stabilan 4K video i kosta pola cijene te Nokie.

 

Evo vidi ovo, usporedba sa Xiaomi Mi Mix 2S...za nepovjerovati.

Ovaj Mix je bolji samo po mraku i to je to...overall Redmi ima bolju kameru od flagshipa iz iste kuce...

 

 ma sve jasno, zato i kazem napokon ne treba brdo love za dobru kameru, i taj redmi je super..

inace u odnosu na nokiu pixel sigurno ima bolji video, stabilizaciju, slowmo, ili tako neke gluposti koje ne koristim, ali je zato vise nego duplo skuplji..

e da, nokia ima i pro mode za razliku od pixela, i snimanje videa sa 3 mikrofona uz izbor koji zelis da snima, slika u slici prednja i zadnja odjednom.. tako da nije bas sve na strani skupljeg

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 18:59 (digitall).
7 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Još malo iz HMD ofnoso Nokie

 

https://mob.hr/hmd-global-postao-vlasnik-pureview-zastitnog-znaka/

Valjda će ovo donijeti veći napredak

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Znači evo nabrzaka screenshoti slika sa RN5 i Mi Note 3. Za budžet je dobra, no nemojmo pretjerivati da je flagship razina, jednostavno nije. Jedno su rezultati fotkanja gdje se postavke namještavaju 30min,drugo je actual iskustvo slikanja i rezultati auto modea. 

Hearthstone: Maks0806#2960
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
maks0806 kaže...

Znači evo nabrzaka screenshoti slika sa RN5 i Mi Note 3. Za budžet je dobra, no nemojmo pretjerivati da je flagship razina, jednostavno nije. Jedno su rezultati fotkanja gdje se postavke namještavaju 30min,drugo je actual iskustvo slikanja i rezultati auto modea. 

ovdje se u zadnjim postovima govori o gcam na jeftinijim mobitelima..

mislim da ovo tvoje nije sa gcam

13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

ovo sig nije sa gcam, rn 5 stock kamera nije nis posebno.. gcam je druga prica

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Imamo google doodle o Sergey Prokudin-Gorsky danas. Da malo vidimo kako se fotografiralo prije sto i nešto više godina... 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

https://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-Note-9-vs-Pixel-2-XL-night-camera-comparison_id108172

XL2 drobi sve pred sobom, pa cak i Note 9.

 

Jednog dana ce (valjda) i samsung radit odlican softver za kameru, a do tad, strpljivo cekamo:D

ovo nije fotkano sa Note 9.

 

ovi su koristili valjda T68, koliko su ocajne fotke.

 

 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Imam kod sebe jedan Xiaomi Redmi Note 5, poprilicno jeftin (oko 200$) mob koji da ne znam koliko kosta pomislio bi da je skuplji.

Sve je na njemu korektno...odlican ekran (cak i na direktnom suncu), brz i fluidan UI, odlicna izrada, prosiriva memorija, 3.5mm ulaz i ono najbitnije (meni) dobra kamera.

Mob ima poprilicno velik senzor (kao i Note 9, S9+, Pixel...), veliki f/1.9 otvor blende i solidan algoritam.

Isprobao sam ju u svim uvjetima i na dnevnom svjetlu ne zaostaje nista za 3-4X skupljim mobitelima dok po noci nije tako dobra, ali nije ni katastrofalna...rekao bih da je upotrebljiva.

Video je isto odlican i stabiliziran bolje nego na mnogim skupljim mobitelima....sve skupa za 200$ vjerojatno najbolji mob.

Najsmjesnije od svega je sto koristeci paralelno Note 8 i ovaj nemam uopce dojam da je Note nekakav top model jer ovaj nije toliko losiji koliko bi cijena sugerirala...evo i par slika sa Redmi Note 5 zadnjih par dana.

 

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/2413Hn

 

Imao sam kratko prije njega i Mi A2 koji definitivno nema bolju kameru...meni je bolja na Redmi-u...iako je niza klasa Redmi Note 5 ima veci senzor.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.8.2018 22:43 (ocean77).
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Imam kod sebe jedan Xiaomi Redmi Note 5, poprilicno jeftin (oko 200$) mob koji da ne znam koliko kosta pomislio bi da je skuplji.

Sve je na njemu korektno...odlican ekran (cak i na direktnom suncu), brz i fluidan UI, odlicna izrada, prosiriva memorija, 3.5mm ulaz i ono najbitnije (meni) dobra kamera.

Mob ima poprilicno velik senzor (kao i Note 9, S9+, Pixel...), veliki f/1.9 otvor blende i solidan algoritam.

Isprobao sam ju u svim uvjetima i na dnevnom svjetlu ne zaostaje nista za 3-4X skupljim mobitelima dok po noci nije tako dobra, ali nije ni katastrofalna...rekao bih da je upotrebljiva.

Video je isto odlican i stabiliziran bolje nego na mnogim skupljim mobitelima....sve skupa za 200$ vjerojatno najbolji mob.

Najsmjesnije od svega je sto koristeci paralelno Note 8 i ovaj nemam uopce dojam da je Note nekakav top model jer ovaj nije toliko losiji koliko bi cijena sugerirala...evo i par slika sa Redmi Note 5 zadnjih par dana.

 

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/2413Hn

 

Imao sam kratko prije njega i Mi A2 koji definitivno nema bolju kameru...meni je bolja na Redmi-u...iako je niza klasa Redmi Note 5 ima veci senzor.

 Ne znam zasto, ali meni se slike na tom Redmiu nikako nisu cinile dobrim. Znalo je biti odlicnih fotki, ali bi to rekao da je svaka 3 ili 4 uspjela. Nije to bio point and shoot mobitel, vec se je trebalo malo potrudit da dobijes ok fotke. Ne mogu ga nikako usporediti sa fotkama P20 Pro kojeg sada koristim, jer Redmiu za cijenu koju drzi stvarno nemas sta prigovorit. Za nekoga tko nije pimplav oko fotografije i nema namjeru davati velike novce za mobitel... ovo je pun pogodak.

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3105649#post3105649 - GEARBEST POPUSTI, AKCIJE, KUPONI, GIVEAWAY
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ljudi cesto vide cijenu i ona im formira misljenje, a ovaj mob ima kameru koja je u rangu Galaxy S7 sto se fotki tice.

Ima cak i Samsung senzor jednake velicine kao u top modelima Samsunga, ima dual pixel auto focus pa instantno fokusira.

Ja sam poprilicno iznenadjen kamerom...mene je recimo jako razocarao Mi A2 koji ima nesto bolji low light, ali ukupno meni je ova kamera bolja.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Ljudi cesto vide cijenu i ona im formira misljenje, a ovaj mob ima kameru koja je u rangu Galaxy S7 sto se fotki tice.

Ima cak i Samsung senzor jednake velicine kao u top modelima Samsunga, ima dual pixel auto focus pa instantno fokusira.

Ja sam poprilicno iznenadjen kamerom...mene je recimo jako razocarao Mi A2 koji ima nesto bolji low light, ali ukupno meni je ova kamera bolja.

 Kameru u rangu s7 sigurno nema, pogotovo po mraku.. video necu ni spominjat po mraku.. al za novi mob koji tolko kosta ok je 

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

Jucer sam isprobao kako radi AF na 4K videu na Galaxy Note 8.

Dosta je precizan..ovaj "subject detection" radi savrseno...pogledajte kako pravilno fokusira.

Nema onog kolebanja AF gdje luta i refokusira.

Gledam nekada na nekim jeftinim mobitelima gdje ne snimas nista odredjeno i fokus refokusira...uzas za vidjeti.

 Ovo je automatika, negdje prema središtu ekrana?

Odlično izgleda!

 

Isto (i bolje) radi kad s dodirom ekrana fokusiraš na različite objekte?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
domac5 kaže...
ocean77 kaže...

Ljudi cesto vide cijenu i ona im formira misljenje, a ovaj mob ima kameru koja je u rangu Galaxy S7 sto se fotki tice.

Ima cak i Samsung senzor jednake velicine kao u top modelima Samsunga, ima dual pixel auto focus pa instantno fokusira.

Ja sam poprilicno iznenadjen kamerom...mene je recimo jako razocarao Mi A2 koji ima nesto bolji low light, ali ukupno meni je ova kamera bolja.

 Kameru u rangu s7 sigurno nema, pogotovo po mraku.. video necu ni spominjat po mraku.. al za novi mob koji tolko kosta ok je 

 

Poanta je da kamera uistinu je u rangu S7 sto se fotki tice kao  i videa u dobrom osvjetljenju.

Prije par godina to je bilo nemoguce da jedan mob iz donjeg segmenta bude usporediv u bilo cemu sa mobom iz gornjeg segmenta.

Ukupno gledano Galaxy S7 i dalje ima "pouzdaniju" kameru, ali je razlika jako mala...ja sam imao skoro godinu dana S7 i dobro se sjecam tog moba pa ne pisem ovo bezveze.

Uostalom evo i video...po cijeni bi svatko ocekivao da ce ga Galaxy S7 deklasirati.

 

 

Na 5:27 vidi macku i koliko preizostravanja radi S7...to mi se npr. nikada nije svidjalo na Galaxy S7 dok sam ga imao.

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.8.2018 8:50 (ocean77).
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

vidis dokle je dosao razvoj kamera na mobitelima 

Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

vidis dokle je dosao razvoj kamera na mobitelima 

 Zavisi sto uzimamo kao polazisnu tocku.

Ako se vratimo u 2013 ili 2012 u doba Lumie 808 ili 1020 rekao bih da nije napravljen nikakav pomak sto se samog IQ tice.

Proizvodjaci nam namecu neke druge stvari poput 4K videa, pa 4K 60 fps pa slo mo 960 FPS, pa fake bokeh, zatim dodavanje dvostrukih pa cak i trostrukih kamera, a ono sto je meni osnova je ostalo daleko iza Nokie 1020 iz 2013.

 

Ovaj post bas i pisem tim povodom jer sam nabavio za male novce jednu Lumiu 1020 zute boje u stanju nove pa isprobavam kameru jer to jedino vrijedi na tom mobu obzirom na umirucu platformu...svaka slika koju prebacim na comp je svojevrstan šok i ujedno razocaranje sa ovim cime se mi zadovoljavamo.

Jedan Pixel koji je predvodnih novije generacije fotica u mobitelima izgleda jadno naspram Nokie 1020 iz 2013...ono kao da usporedjujem DSLR sa nekim obicnim kompaktom.

 

Naravno, Pixel je bez pogovora ukupno bolji mob pa cak i kao kamera (ako sve gledamo), ali sam IQ fotki je daleko iza Nokie iz 2013...eto dotle je dosao razvoj kamera na mobitelima, nikako da nadmasimo tu 2013...sve si mislim da ce Huawei to napraviti jer je P20 PRO sto se samo IQ tice (RAW+max rezolucija) dosao najblize.

 

Evo jedna moja galerija sa Lumiom 1020, njoj ne treba nikakav fake bokeh jer ga ona postigne sa svojim "ogromnim" senzorom...cak i kada se ne slika iz neposredne blizine lijepo zamuti pozadinu cistim zakonima fizike i optike...onako kako to i treba biti.

 

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/7uLv28

 

Pola ovih fotki je na flickr postavljeno u samo 5MP rezoluciji...trebam li uopce spominjati kako "monstruozno" izgledaju u punih 40MP.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.9.2018 17:13 (ocean77).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice