23-24" LCD za text do 2000kn

poruka: 49
|
čitano: 9.205
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
odjavljen
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
mbaksa kaže...
alankish kaže...

Za tvoje potrebe će biti dovoljno i riješenje sa TN matricom.Vidio sam kod frenda neki Philips od 20" sa TN matricom i radi odlično, moram napomenuti da monitor nudi podešavanje po svim osima što je meni dosta bitno ponekad.

EDIT:Ako imaš ozbiljnu namjeru kupiti neki monitor sa IPS panelom najbolje ti je odeš u neki od dućana i da tamo isprobaš.

Ne bih se slozio s tobom. Za tekst i programiranje moze se isplatiti kupovina IPS monitora zbog dva razloga: daleko bolji kut gledanja i podesavanje po osima. Zbog veceg vidljivog kuta tekst ce biti odlicno citljiv na cijeloj povrsini ekrana i neces morati raditi akrobacije s glavom kako bi normalno mogao vidjeti tekst - tek sad kad sam presao na IPS sa Samsunga 226bw (inace za TN matricu izvrstan monitor) vidim koliko je los vidljiv kut imao taj Samsung. A podesavanje - u pravilu svi IPS monitori imaju stalke koji omogucavaju naginjanje ekrana i podesvanje po visini - vrlo bitno kod dugotrajnog rada za kompjuterom. Philipsov monitor koji spominjes je iznimka - valjda ces na 20 TN monitora naci jedan kojem se moze podesavati nagib i koji se moze podesavati po visini.

 

TN monitori su u zadnje vrijeme otisli u nevjerojatnu krajnost - kod dobrog dijela njih vise se ne moze podesavati ni nagib! Iako se ovdje ne trazi monitor za gledanje filmova, samo bih spomenuo da takav monitor moze biti gotovo neupotrebljiv onima koji se vole zavaliti u krevet i tako gledati film - em se ne moze nagnuti, em ima los kut vidljivosti (kljucan razlog zbog kojeg bi ga uopce naginjao).

 

 

// sorry zbog dva posta zaredom, pisem u Firefoxu pa kod editiranja nastane kaos

Činjenica da je monitor baziran na IPS panelu odmah implicira da je monitor gibljiv po svim osima i odamh ljudi pomisle na monitore za (grafičke) profesionalce.Osobno bih također želio da si mogu priuštiti IPS monitor , no nemogu te trenutno koristim LCD sa TN matricom i napominjem da nemam problema sa prikazom teksta ni sa losim kutem vidljivosti.Ukoliko korisnik nema neke potrebe za vjernom reprodukcijom boja i inim stvarima kje grafičarima izvlače osmijeh na lice, da mu je LCD sa TN filmom dovoljan.Koristim računalo i za grafiku, i za kodiranje i mogu priznati da sam zadovoljan,A tako dugo dok ne postanem pro odnosno ne počinjem zarađivati ozbiljan novac ne kupujem IPS.

16 godina
moderator
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
alankish kaže...
Činjenica da je monitor baziran na IPS panelu odmah implicira da je monitor gibljiv po svim osima i odamh ljudi pomisle na monitore za (grafičke) profesionalce.Osobno bih također želio da si mogu priuštiti IPS monitor , no nemogu te trenutno koristim LCD sa TN matricom i napominjem da nemam problema sa prikazom teksta ni sa losim kutem vidljivosti.

Ma ni ne kazem da ce covjek nuzno kad sjedi pred monitorom imati  problem  s prikazom teksta ni s losim kutem vidljivosti, no jednostavno je ugodnije raditi na monitoru s vecim kutem vidljivosti - ne moras sjediti tocno ispred monitora ako ne zelis da ti se slika mijenja (zatamni, posvijetli, izblijedi). Dosta TN monitora ima taj problem da kad gledas izravno u njega, da ti slika nije iste boje po cijelom ekranu - recimo na sredini je normalna, gore svijetlija, dolje tamnija. Pomices recimo prozor od Explorera po ekranu i gore-dolje i vidis kako se siva boja toolbara posvjetljuje kako ga vuces prema gore i potamnjuje kako ga vuces prema dolje. To jest tako - samo o osobi koja sjedi pred ekranom ovisi koliko ce to smatrati problemom. Ma i meni je moj monitor bio dobar, ali sad kad sam na IPS-u, mogu reci da je ugodnije raditi na njemu. Tek sad percipiram koliko se na TN monitoru mijenja slika samim tim sto pomaknes glavu 20 cm udesno ili ulijevo gledajuci sredinu ekrana.

 

A koliko stvarno ti je problematican kut vidljivosti, a sto mozda ni ne dozivljavas jer si se naviknuo na svoj monitor, mozes vidjeti na ovom testu:

http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php

 

Naravno, ovaj test prenaglasava problem, ali moze izvrsno posluziti za usporedbu. Meni je na 226bw i na laptopu velika razlika u tekstu u sredini i na rubovima ekrana, dok je na LG-ovom IPS-u prilicno mala. Iznenadjujuce, i na prastarom 17"-nom LCD-u Samsung 171S razlika je mala - medjutim, kod njega je problem to sto je cijela slika rdjava i blijeda.

 

 

Opcenito sam krenuo u pricu s IPS matricama samo zato jer su se pojavili IPS monitori prihvatljive cijene - danas za oko 1700 kuna dobis IPS monitor, koji ima izvrstan kut vidljivosti prema TN monitorima, ima bolje boje (iako ovaj LG-ov bas i ne briljira sto se tice boja - jesu bolje na TN-u, ali sam zapravo ocekivao malo vise - ali opet, ne mozes ocekivati boje kao kod monitora koji kostaju dvostruko vise), ima HDMI konektor i potpuno je podesiv - moze se naginjati, dizati/spustati, rotirati na stalku, a i pivotirati - znaci, moze se okrenuti u 10:16 format - nekome kome treba cijela stranica dokumenta po vertikali, ili obradjuje vertikalnu sliku, ovo je izvrsna stvar. Velika vecina TN monitora nema mogucnost pivotiranja, a oni koji imaju, tu kiksaju jer se tek tu istice razlika u horizontalnom i vertikalnom kutu vidljivosti, odnosno kad je monitor pivotiran, kut vidiljivosti jos je losiji.

 

 

Dakle, ne kazem ja da su TN monitori za odbaciti, nego treba dobro pogledati koji su njihovi nedostaci i moze li se izdvojiti nesto vise kuna za kupnju IPS monitora, jer IPS monitori vise nisu basnoslovno skupi. Jasno je da ces za istu cijenu kod TN monitora dobiti ugradjen TV tuner i/ili vecu dijagonalu.

13 godina
neaktivan
offline
23-24" LCD za text do 2000kn

da, IPS mi je jako zanimljiv, jer uz kodiranje se bavim i web dizajnom pa mi je bitan i prikaz boja... a razlika u cijeni nije velika...

jedino me muci jos taj anti-glare sloj, nadam se da ipak nije tako lose kako pisu na onom forumu :)

 

ima netko tu da koristi tog dell-a ili neki slicni model?

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
mbaksa kaže...

 

 

Dakle, ne kazem ja da su TN monitori za odbaciti, nego treba dobro pogledati koji su njihovi nedostaci i moze li se izdvojiti nesto vise kuna za kupnju IPS monitora, jer IPS monitori vise nisu basnoslovno skupi. Jasno je da ces za istu cijenu kod TN monitora dobiti ugradjen TV tuner i/ili vecu dijagonalu.

Ajde dok pogledamo realno cijene IPS-ov su pale, tako da se za "profesionalne" potrebe takav monitor može smatrati dugoročna investicija.Još dok HP i DELL snize cijene, onda kupujem.

13 godina
neaktivan
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
alankish kaže...

Još dok HP i DELL snize cijene, onda kupujem.

1700kn za onog Dell-a i nije neka prevelika investicija :) sumnjam da ce cijene pasti puno vise od toga u neko skorije vrijeme...

15 godina
online
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
Nevermind kaže...

citam te "horror" price za IPS panele i AG coating problem...

http://hardforum.com/showthread.php?t=1512279

"When I turned on the display for the first time, I thought that there is some sort of protective transparent wrapping over the screen that I have to remove in order to see a clear picture and I really touched the corners of the display hoping to remove something.
Poor me, soon I realized that this is how it was supposed to be."

"The absolute worst part for me was, as been mentioned, that it can be difficult to get the eyes to focus correctly. The text seems fuzzy and the eyes constantly try to correct for it, and that can quickly lead to headaches. Often the problem seemed to be that the eyes tries to focus on the sparkle itself which not only makes it more apparent but also makes the text fuzzy."

ima tko od vas IPS panel, zar je stvarno tako lose?

WTF ?*

IPS je najbolji panel, na tih 23-24" neces primijetiti dotični problem

 

Onaj koji pita ispadne budala pet minuta, ali onaj koji ne pita ostane budala cijeli život.
13 godina
neaktivan
offline
23-24" LCD za text do 2000kn

generalno gledajuci, mali broj ljudi se zali na to, tako da cu ipak uzeti tog Dell-a s IPS matricom...

 
1 0 hvala 0
15 godina
online
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
Nevermind kaže...

generalno gledajuci, mali broj ljudi se zali na to, tako da cu ipak uzeti tog Dell-a s IPS matricom...

DobRo si odlUčiO, SAmo PAzI dA iMA HdmI

Onaj koji pita ispadne budala pet minuta, ali onaj koji ne pita ostane budala cijeli život.
13 godina
neaktivan
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
Mitch kaže...
Nevermind kaže...

generalno gledajuci, mali broj ljudi se zali na to, tako da cu ipak uzeti tog Dell-a s IPS matricom...

DobRo si odlUčiO, SAmo PAzI dA iMA HdmI

nema hdmi, ali to mi ionak nije toliko bitno...

16 godina
offline
23-24" LCD za text do 2000kn

Vezano za Dell U2311H, svi reviewi na netu ga hvale, osim sto ima problema sa promjenom kontrasta pri vecim kutevima gledanja:

 

http://www.testfreaks.com/monitors/dell-ultrasharp-u2311h/

 

http://www.tweaktown.com/reviews/3414/quick_review_dell_u2311h_lcd_monitor/index.html 

 

Detaljan review:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2311h.htm
 

 

U svakom slucaju odlicna kupnja. Meni moj stize danas ili sutra. Mozda uzmem jos jednog.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 9:32 (tnakir).
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
23-24" LCD za text do 2000kn

da, i meni se cini kao best buy kad se sve uzme u obzir... mozda i ja uzmem jos jednog ako mi se dopadne :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
23-24" LCD za text do 2000kn

Evo meni moj taman dosao :)

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
23-24" LCD za text do 2000kn

i??? prvi dojmovi? :)

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
tnakir kaže...

Evo meni moj taman dosao :)

Čekamo recenziju ili ti ga po naški review.Usput kolika je cijena tog monitora?

16 godina
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
Nevermind kaže...

i??? prvi dojmovi? :)

 

alankish kaže...
tnakir kaže...

Evo meni moj taman dosao :)

Čekamo recenziju ili ti ga po naški review.Usput kolika je cijena tog monitora?

Jos mi je u firmi. Kad dodjem kuci. Ja sam ga platio 1400 kn (bez PDV-a)

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
14 godina
odjavljen
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
tnakir kaže...

Jos mi je u firmi. Kad dodjem kuci. Ja sam ga platio 1400 kn (bez PDV-a)

Moram i ja vdjeti sa svojim CEO-om da uzmem monitor preko firme, sviđa mi se, jedino me mući ovih 16:9 format.Ja bi najrađe uzeo HP ZR24W al mi je preskup.Mogu za te novce dobiti kakav HP?


16 godina
offline
23-24" LCD za text do 2000kn

Evo da vam kazem par rijeci o monitoru.

 

Cim sam ga upalio kalibrirao sam ga prema vrijednostima koje sam nasao na netu i prema kojima bi trebao davati najvjernije boje (znam da nije za svaki monitor isto ali vecini ljudi je to pasalo).

 

Dalje, vjernost boja je vrhunska, kao i ostrina. Nisam primjetio onu foliju za printanje o kojoj ste pricali :) Crna boja je crna ALI uniformnost nije svugdje ista, te se moze primjetiti da je u lijevom donjem cosku mrvicu svjetlija sto se vidi na povecanjim vrijednostima brightnessa. Ja sam svog spustio na 30 i stvar se primjeti ako se bas zagledas. 

 

Takodjer nisam primjetio da negdje probiva pozadinsko osvjetljenje. Kut gledanja... eh... tu vec nakon nekih 30 - 40o dolazi do smanjenja kontrasta, moram priznati da sam ocekivao vise od IPS matrice. Takodjer me zivcira prelagan otpor pri podizanju/spustanju samog panela, jer kad ides nesto stelat po monitoru ili kad ides gurat usb slucajno se desi da ga pomaknes. Takodjer, nisam navikao na 16:9 omjer stranica (iako ga imam i na laptopu al ogromna je razlika 23'' i 17'') ali valjda budem.

 

Gaming... e to je to do. Budem taj dio nadopunio veceras jer se sada nemam vremena igrat.

 

Sve u svemu sam zadovoljan, za 1400 kn koliko sam dao za njega dobio sam odlican IPS monitor i jedan mali problem: moram kupit veci stol :)

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
 
5 0 hvala 5
14 godina
odjavljen
offline
RE: 23-24" LCD za text do 2000kn
tnakir kaže...

Evo da vam kazem par rijeci o monitoru.

 


 

Gaming... e to je to do. Budem taj dio nadopunio veceras jer se sada nemam vremena igrat.

 

 

 

Tnakire, čekamo dio o gamingu.Za casual gamere TM.

16 godina
offline
23-24" LCD za text do 2000kn

Sori zaboravio... dakle igram jedino L4D2 u zadnje vrijeme. Nisam primjetio nikakav lag, ghosting i slicno. Uzmite u obzir da nisam neki pro gamer vec ono... s vremena na vrijeme se malo opustim i ne patim od gluposti kao npr koliko mi dpi ima mis, dal mi je tipkovnica gamerska i jel svijetli i to. Dakle monitor ispunjava sva moja ocekivanja vezana za gaming. Inace spojen je preko DVI na 5770. Djubrad nije integrirala HDMI port na monitor vec DisplayPort kojeg ja nemam na kartici :(

 

Evo nakon sto su se slegli prvotni dojmovi... vise mi ne smeta 16:9, ona neuniformnost crne ko da je nestala, jedino kada gledate iz kuta od cca 45 stupnjeva vidi se malo odstupanje. Crna je bas fino crna. U svakom slucaju, sto ga vise imam to sam uvjereniji da sam kupio pravu stvar. Topla preporuka.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.11.2010 9:27 (tnakir).
 
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice