Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.448.210
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...
ocean77 kaže...

Gledam malo taj DxO test S9+ i opet mi se ne svidja post processing.

Gledam sliku one cure gdje su testirali bokeh efekt i lice je opet razmuljano od pretjerane obrade u samom mobitelu sto znaci da ce opet trebati zaobilaziti default app ili probati sa RAW.

Pixel je tu istu sliku odradio bolje.

Pixelova slika i lice te iste cure ima vise šuma sto je svakako dobro i bolje od Samsung post processinga gdje taj isti šum pokusavaju zagladiti...kako god, nisam impresioniran vidjenim.

DxO neka daje svoje ocjene, a ja znam sto trebam gledati i sto meni odgovara, a sto ne.

1. slika - ono kad ju upoznas sa sminkom

2. slika - kad ju vidis jutro poslije 

 

Salu na stranu, takoder nikad ne gledam ocjene nego prodem kroz slike da vidim kako sto izgleda. Samsung ima takav post processing vec dugo vremena i sumnjam da ce se ista promijeniti jos neko vrijeme

 

Sto se mene tice cekam dalje, kod mene S9 nije prosao test. 

Mozda bih ga sam trebao isprobati jer danas se uvijek moze uz nesto znanja dobiti i bolji rezultati.

Gledam nekada te specijalizirane site-ove tipa dPreview i mislim si gdje su nasli te dikliće koji im testiraju opremu.

Testiraju npr. neki aparat i stave 30-tak uzoraka slika i recimo budu sve dnevne pod suncevom svjetloscu sa ISO 800, ISO 1600 ili stave jednu u losijem svjetlu koja bude ISO 12800 i sl...

 

 

Sto se mobitela tice dolazi hrpa novih kandidata, a i neki proslogodisnji su i dalje odlicni i bolji.

 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Cak u toj usporedbi na DxO ni iPhone X ne izgleda lose i unatoc najmanjem senzoru ima ljepse detalje od S9+.

Samsung definitivno ima najlosiji PP...srecom da ima RAW i alternativne app.

Vjerojatno se sa adekvatnom app i postavkama iz S9+ moze izvuci daleko bolje.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Da se napravi anonimna anketa, većini osoba bi se više sviđala S9 slike upravo zato jer maknu gotovo sav šum pa slike izgledaju čišće iako ne baš prirodne. Rekao bih da Samsung ima malo previše agresivan beauty mode kod fotografija. Ali meni se sviđaju fotke i osobno bi radije uzeo S9+ ili Note8 pored Pixela jer bi rađe pregrmio malo manju kvalitetu, a imao funkcije poput 2x optički zoom i slow-mo video s kojim bi se dosta igrao
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
Da se napravi anonimna anketa, većini osoba bi se više sviđala S9 slike upravo zato jer maknu gotovo sav šum pa slike izgledaju čišće iako ne baš prirodne. Rekao bih da Samsung ima malo previše agresivan beauty mode kod fotografija. Ali meni se sviđaju fotke i osobno bi radije uzeo S9+ ili Note8 pored Pixela jer bi rađe pregrmio malo manju kvalitetu, a imao funkcije poput 2x optički zoom i slow-mo video s kojim bi se dosta igrao

 Ovo si dobro rekao, bas kao beauty mode izgleda.

Istina je i da Samsung nudi zanimljive opcije kakve Pixel nema i ukupno gledano je interesantniji kamera mob.

 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Treba pričekat da S9 dobije još koji (naravno dok izađe na scenu) update u slučaju ak bu opet imali šaranja sa oversharpeningom, pa se nadam da bu i to sredili, al sve si mislim da niš od toga, oni pucaju na to da slika izgleda "beauty" a ne onak u stvarnosti kak je, naravno ekipa više voli to, isforsirano do kraja, pa nekad i do te mjere da totalno uništi fotku, tipično samsungovski, daj narodu ono što traži, a ne ono što stvarno je..

 

Na redu je HTC, za njega ne sumnjam da će softver sredit, u najgoru ruku, možda ne na početku, al nakon par updejta u kratkom roku, ispolirat će to htc..

 

Zanima me samo koji će senzor imat Xiaomi Mi 7, negdje sam čitao da će bit imx380 12mp, a neki vele da će bit kamera 16mp, naravno "lošiji senzor".

Ne očekujme neke velike pomake ove godine od flagšipova u usporedbi sa prošlogodišnjim modelima, jedino mi je još nepoznanica Nokia, oni isto nekaj mute, sad je pitanje kakvo nas iznenađenje očekuje..

 

Od kineza zasad nemam neka (huawei, xiaomi, one+ itd.) veća očekivanja, al mada bih volio da naprave dar mar u tom segmentu

Postat će i oni s vremenom opasni igrači, a onda nek se trenutni lideri love za glavu, od ajfona očekujem dodatno poliranje, al putem softvera, da ni slučajno im ne padne na pamet da stave veći senzor opet će bit svršavanje na najjače dok će se gledat fotke koje radi, koje će tobože bit bolje neg lanjski model..

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

S9 je napravio dobru stvar sa otvorom blende, ali siroka masa ljudi to ne zna/ ne shvaca kako se koristi..

Ja mislim da ce ove godine procesor odradjivati vecinu posla (sd 845) zbog hdr-a od 60 slicica u sekundi ili tako nesto, a naravno i software (google). Naravno valjda nece lg opet stavit senzor velicine 1/3.0 i nadat se cudu sa te softverske strane.

Mogao bi google stavit telefoto kameru, imx 380 ili imx363 senzore, malo software poboljsat ako se ima sta poboljsat i pomest ce sve. 

 

Za kineze mislim da ce xiaomi za mix 2s/mi7 staviti isto jedna od ta 2 senzora i telefoto kameru. Jedino ce softvare zasrat, ali ajde malo se pomicu sa mrtve tocke jer mi note 3 i rn5 pro su dosta dobri po pitanju kamera u srednjem i nizem cjenovnom rangu :)

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava


iPhone odličan. Pixel u rijetkim situacijama bolji. S9 razočarao. Osobno mišljenje, naravno. :)
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...

Nemogu reci da sam ocaran. Noise reduction filteri opet na maximumu, po pogle sam kako je ispeglana slika. Detalja nigdje...

8 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

S9 kamera razocaranje.

 
1 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Instalirao sam mod na Note 8 (aplikacija kosta 31kn i treba root). U njoj mogu namjestiti bitrate svih videa, ukljuciti HDR za 4k, namjestiti shutter speed cak na 99s... Ali meni najdraza opcija baratanje sa denoise i sharpening algoritmima. Barata se od 0 do 10, tvornicki je na 5 oboje. Ja stavio 0 i jedno i drugo, slike se preporodile. Istina, ima suma ali slike su mi troduplo bolje i oku ugodnije. Veceras cu staviti par primjera

 
4 0 hvala 1
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Cekamo Marko...

 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Cekamo Marko...

Ako ne stignem veceras ovih dana cu, uglavnom ocekujte par slika usporedbe :)

13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

https://flic.kr/p/24RoBK2

 

Evo jedna fotka sa Note 8, doslovno brzinska. Sharpening i Denoise iskljuceni skroz. JPG kompresija iskljucena (dakle 100% output).

 

Po vasem ukusa, jeli vam ovo malo previse suma na slici? 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...

https://flic.kr/p/24RoBK2

 

Evo jedna fotka sa Note 8, doslovno brzinska. Sharpening i Denoise iskljuceni skroz. JPG kompresija iskljucena (dakle 100% output).

 

Po vasem ukusa, jeli vam ovo malo previse suma na slici? 

 Možda malo, al daleko bolje neg ono uglađivanje slike i izoštravanje..

 

Detalji se vide, eventualno probat se igrat sa redukcijom šuma, sve u svemu, jako dobro..

 Sad dok gledam, nevjerojatno kolko samsungov softver upropasti sliku sa svojim (NR i oversharpening) glupostima, do te mjere da na kraju ne znaš u što gledaš, nakon fotkanja..

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.3.2018 19:56 (zvonac).
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ubacit cu vam razliku izmedu 0, 1, 2.. pa sve do 5 (stock) verzije sto se tice denoisa. Pa da sami izaberete sto se vama najvise svida

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...

https://flic.kr/p/24RoBK2

 

Evo jedna fotka sa Note 8, doslovno brzinska. Sharpening i Denoise iskljuceni skroz. JPG kompresija iskljucena (dakle 100% output).

 

Po vasem ukusa, jeli vam ovo malo previse suma na slici? 

 

O da, ovo nije za svacije oci.

Šuma ima malo previse i ovo je opet druga krajnost od onog zamuljanog "watercolora"...neka sredina bi bila OK.

Šum mi ne smeta kada je u granicama ocekivanog...ovdje je malo preko toga.

 

Dok sam imao S8+ koristio sam cesto Open Camera app i bio sam zadovoljan rezultatima jer je fotka imala taman kolicinu šuma po mojem ukusu i usput bi zaobisao Samsungov post processing.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.3.2018 20:14 (ocean77).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
MARKOZD15 kaže...

https://flic.kr/p/24RoBK2

 

Evo jedna fotka sa Note 8, doslovno brzinska. Sharpening i Denoise iskljuceni skroz. JPG kompresija iskljucena (dakle 100% output).

 

Po vasem ukusa, jeli vam ovo malo previse suma na slici? 

 

O da, ovo nije za svacije oci.

Šuma ima malo previse i ovo je opet druga krajnost od onog zamuljanog "watercolora"...neka sredina bi bila OK.

Šum mi ne smeta kada je u granicama ocekivanog...ovdje je malo preko toga.

 

Dok sam imao S8+ koristio sam cesto Open Camera app i bio sam zadovoljan rezultatima jer je fotka imala taman kolicinu šuma po mojem ukusu i usput bi zaobisao Samsungov post processing.

 Ak bi birao, onda radije sum na slici nego pomodno ulje na platnu..

 

Malo smanji sum i to bi trebalo bit ok.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.3.2018 20:21 (zvonac).
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

https://www.flickr.com/photos/155350262@N05/shares/0F2m37

 

Evo tri slike za usporedbu.

 

Jedna je sa skroz iskljucenim sharpeningom i denoisom. Druga sa denoise na 2 i iskljucen sharpening (vjerujte mi, ne zelite vidjeti kako izgleda kad se sum izostri), a treca je sa denoise i sharpening na 5 (to su ujedno tvornicke out of box postavke)

 

Sto kazete, koja vam slika najbolje sjeda?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Po meni, ko da su poredane po kvaliteti. S tim da je 3. po meni dosta lošija, a prve 2 su jako slične da niti ne vidim razliku
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
Po meni, ko da su poredane po kvaliteti. S tim da je 3. po meni dosta lošija, a prve 2 su jako slične da niti ne vidim razliku

Kako ne vidis razliku? Cek na koju mislis da je dosta losija? Jer je meni ova sa stock vrijednostima definitivno najlosija (pogledaj opis slike)

13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
3. slika očito ima najviše šuma i zato mi nije najbolja, baš ga je previše. A prve dvije su mi ko dvije iste slike, ja tu ne vidim nekakve razlike
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
3. slika očito ima najviše šuma i zato mi nije najbolja, baš ga je previše. A prve dvije su mi ko dvije iste slike, ja tu ne vidim nekakve razlike

Meni osobno ta treca slika izgleda bolje od prve. Prva izgleda tako ispeglana da mi je uzasno to uopce gledati. A ova druga mi je neki odlican kompromis

8 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Slika u sredini je naj bolja, naj optimalnija.

zadnja slika je naj lošija, ''pogledati nebo'' u gornjem ljevom kutu

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

https://twitter.com/LlabTooFeR/status/970226541685854208?s=09

 

Ovo mi smrdi na imx380, pošto će bit jedna 12 a druga 16mp kamera

 

U pitanju je novi U12

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...

https://www.flickr.com/photos/155350262@N05/shares/0F2m37

 

Evo tri slike za usporedbu.

 

Jedna je sa skroz iskljucenim sharpeningom i denoisom. Druga sa denoise na 2 i iskljucen sharpening (vjerujte mi, ne zelite vidjeti kako izgleda kad se sum izostri), a treca je sa denoise i sharpening na 5 (to su ujedno tvornicke out of box postavke)

 

Sto kazete, koja vam slika najbolje sjeda?

 Gledam na monitoru i sve 3 slike su mi iste. To su takve sitne razlike da ih ja iskreno ne vidim.

 

PS. sad kad sam zumirao - prva slika mi je najbolja.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 9:24 (R36).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

 Gledam na monitoru i sve 3 slike su mi iste. To su takve sitne razlike da ih ja iskreno ne vidim.

 

PS. sad kad sam zumirao - prva slika mi je najbolja.

Na prvu, sve je to isto, al čak i neistrenirano oko vidi razlike..

 

1. ispodprosječna (ulje na platnu)

2. izbalansirana

3. malo previše šuma, treća mi je bolja nego prva, bez razmišljanja..

 

Samsung očito neće znat nikad pogodit softver za fotić.

 

A kad smo kod fotića i S9 tip je ostavio komentar na forumu, uspoređivao je U11+ sa S9

 

"At Samsung stores they have a silly black box set up to showcase lowlight photography.

While I was checking out the 9+ an employee asked me to try to check out "the world's best camera". Much to her chagrin my U11+ destroyed it lol! She thought she won when zooming and said "ah, see all the extra detail, the S9+ zooms smoothly, yours starts to have a bit of noise. I informed her that meant detail loss due to Samsung's watercolouring and smudging destroying detail for post processing."

 

Ok, znam da je mob novi i da će trebat poliranje kroz nadolazeće updatee, al mislim da samsung neće tu previše reagirat oko toga, pošto smo svjedoci kod prijašnjih modela.

 

Tipično za samsung, očito im je to postao zaštitna znak tokom izbacivanja flagšipa, zagladi sliku do ibera i "uljepšaj ju", koma..

Mislim da kod sasmunga jedino vrijedi fotkanje u rawu, pošto je slikanje u jpegu koma ili koristit isključivo custom app za kameru..

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 20:03 (zvonac).
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo kolega zvonac je sve rekao. Mozda sam trebao dati vise primjera za usporedbu, a ne samo jedan.

 

Smanjio sam denoise i sharpening za 80% na mom Note 8 (sa 5 na 2). Slike su fantazija sada, kako po danu tako po svim ostalim uvjetima. Po meni je ovo najbolji komprimis izmedu suma i filtera za smanjivanje istog. Najveca se razlika osjeti u uvjetima sa umjetnim osvjetljenjem. Ljudi sad puno prirodnije na slikama ispadaju, a ne kao neke vostane figure. Sada sam zadovoljan kamerom 100% i stvarno nema uvjeta gdje se mogu pozaliti na fotke.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Da nije samo na slikama, video kvaliteta na S9 je stvarno odlična

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Video je strahota..

 

Samo me zanima ois u praksi 4k 60fps, kod setnje naravno

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice