Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.277
|
čitano: 1.464.299
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

iskreno nemogu nigdje naci postavke za shutter speed...moze li link za g cam?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
eyewear kaže...

iskreno nemogu nigdje naci postavke za shutter speed...moze li link za g cam?

Možda je prikazan kroz ekspoziciju, znači što je kraća ekspozicija to je "okidanje" brže, ali senzor prima i manje svijetla tako da je to umjetnost fotografiranja pronaći optimum. Kad su svjetlosni uvjeti odlični tu nema problema, stavi se najkraća ekspozicija, ali "problem" je kad osvjetljenje nije najbolje onda se treba igrati sa ekspozicijom i ISO postavkama. Ovo je napisano više za korisnike koje zanima manuala. Pretpostavljam da većina ipak želi sve automatizirano, pa je za njih gcam odlična opcija.

 

Evo link odakle ja preuzimam gcam:

https://www.celsoazevedo.com/sitemap/

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Probao sam dosta verzija i nekako mi najbolje odgovaraju Parrot043 verzije, nude najviše opcija:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-parrot043/

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.1.2020 17:45 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

 

U nekim specificnim situacijama nije idealna, ali u globalu je to vjerojatno jos uvijek najbolja kamera na mobitelu.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ak su to ključne situacije, onda je to i presudno, pogotovo onom ko traži smartfon kojem je bitno da u tim uvjetima odrađuje odličan posao..

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Ak su to ključne situacije, onda je to i presudno, pogotovo onom ko traži smartfon kojem je bitno da u tim uvjetima odrađuje odličan posao..

 

 Zamaras se glupostima, mob je vrhunski u svakom pogledu pa tako i po kameri.

 

Dodao bih jedino jos i to, kome je i dalje puno dati od 3500-4500 za P30 PRO nista manje nece biti zadovoljan ni sa Mate 20 PRO koji je poprilicno zaronio cijenom.

Meni osobno je Mate cak i nesto bolji mob kao cjelina.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.1.2020 20:35 (ocean77).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 Zamaras se glupostima, mob je vrhunski u svakom pogledu pa tako i po kameri.

 

Dodao bih jedino jos i to, kome je i dalje puno dati od 3500-4500 za P30 PRO nista manje nece biti zadovoljan ni sa Mate 20 PRO koji je poprilicno zaronio cijenom.

Meni osobno je Mate cak i nesto bolji mob kao cjelina.

 Gluposti zbog čega? Sumnjam da se ljudi žalili zbog nebitnih stvari.

 

Onaj Xiaomi Mi10 mi je još najjači i čak mi je ostavio daleko bolji dojam po pitanju fotića, samo kaj sam skeptičan prema onom SoCu, koji baš i nemre odrađivat zadaću (obrada fotki) a da je na razini flagšip mobitela.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.1.2020 21:34 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...Onaj Xiaomi Mi10 mi je još najjači i čak mi je ostavio daleko bolji dojam po pitanju fotića, samo kaj sam skeptičan prema onom SoCu, koji baš i nemre odrađivat zadaću (obrada fotki) a da je na razini flagšip mobitela.

 

 

I opet dodjes do zakljucka da je P30 PRO kompletniji.

Imao sam ga u proljece i ljeto i bas sam kameru max koristio i samo mogu reci da je vrlo sposobna i bez konkurencije...za sada dok ne dodje S20, P40...

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.1.2020 16:13 (ocean77).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
zvonac kaže...Onaj Xiaomi Mi10 mi je još najjači i čak mi je ostavio daleko bolji dojam po pitanju fotića, samo kaj sam skeptičan prema onom SoCu, koji baš i nemre odrađivat zadaću (obrada fotki) a da je na razini flagšip mobitela.

 

 

I opet dodjes do zakljucka da je P30 PRO kompletniji.

Imao sam ga u proljece i ljeto i bas sam kameru max koristio i samo mogu reci da je vrlo sposobna i bez konkurencije...za sada dok ne dodje S20, P40...

 Naravno da je kompletniji, Mi Note 10 je medium-budget camera phone. Zato i dođe oko 420$. Zato će novi Mi 10 biti kompletan flagship uređaj, SD 865 i vrhunska kamera, još kad bi dobili fullscreen verziju to bi bio avion od mobitela.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
ocean77 kaže...
zvonac kaže...Onaj Xiaomi Mi10 mi je još najjači i čak mi je ostavio daleko bolji dojam po pitanju fotića, samo kaj sam skeptičan prema onom SoCu, koji baš i nemre odrađivat zadaću (obrada fotki) a da je na razini flagšip mobitela.

 

 

I opet dodjes do zakljucka da je P30 PRO kompletniji.

Imao sam ga u proljece i ljeto i bas sam kameru max koristio i samo mogu reci da je vrlo sposobna i bez konkurencije...za sada dok ne dodje S20, P40...

 Naravno da je kompletniji, Mi Note 10 je medium-budget camera phone. Zato i dođe oko 420$. Zato će novi Mi 10 biti kompletan flagship uređaj, SD 865 i vrhunska kamera, još kad bi dobili fullscreen verziju to bi bio avion od mobitela.

 Pored S20 ultra ili P40 Pro, Mi 10 nema sta trazit sto se tice kamere.

13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Ne znam zašto uzimati u obzir P40 Pro kad neće imati Google servise.
Bit će Samsung usamljen na vrhu čini mi se
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...
mzopg kaže...
ocean77 kaže...
zvonac kaže...Onaj Xiaomi Mi10 mi je još najjači i čak mi je ostavio daleko bolji dojam po pitanju fotića, samo kaj sam skeptičan prema onom SoCu, koji baš i nemre odrađivat zadaću (obrada fotki) a da je na razini flagšip mobitela.

 

 

I opet dodjes do zakljucka da je P30 PRO kompletniji.

Imao sam ga u proljece i ljeto i bas sam kameru max koristio i samo mogu reci da je vrlo sposobna i bez konkurencije...za sada dok ne dodje S20, P40...

 Naravno da je kompletniji, Mi Note 10 je medium-budget camera phone. Zato i dođe oko 420$. Zato će novi Mi 10 biti kompletan flagship uređaj, SD 865 i vrhunska kamera, još kad bi dobili fullscreen verziju to bi bio avion od mobitela.

 Pored S20 ultra ili P40 Pro, Mi 10 nema sta trazit sto se tice kamere.

 Mislim da nisi u pravu, mi8 se lagano nosio sa s9 i još lakše sa p20 pro, pogotovo u viseo segmentu. Ista je stvar sa mi9 i trenutnom generacijom. Ne vidim zašto bi iduca generacija donila veca odstupanja. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...
mzopg kaže...
ocean77 kaže...
zvonac kaže...Onaj Xiaomi Mi10 mi je još najjači i čak mi je ostavio daleko bolji dojam po pitanju fotića, samo kaj sam skeptičan prema onom SoCu, koji baš i nemre odrađivat zadaću (obrada fotki) a da je na razini flagšip mobitela.

 

 

I opet dodjes do zakljucka da je P30 PRO kompletniji.

Imao sam ga u proljece i ljeto i bas sam kameru max koristio i samo mogu reci da je vrlo sposobna i bez konkurencije...za sada dok ne dodje S20, P40...

 Naravno da je kompletniji, Mi Note 10 je medium-budget camera phone. Zato i dođe oko 420$. Zato će novi Mi 10 biti kompletan flagship uređaj, SD 865 i vrhunska kamera, još kad bi dobili fullscreen verziju to bi bio avion od mobitela.

 Pored S20 ultra ili P40 Pro, Mi 10 nema sta trazit sto se tice kamere.

Isto kao što Mi Note 10 nema što tražiti pored P30 Pro, iPhone 11 Pro i Samsung Galaxy Note 10+? Jedan medium-budget, osrednji mob je bez puno muke ostavio iza sebe premium flag shipove koji su skuplji 2-3x.

 

Uopće ne sumnjam da će Mi 10 biti na samom vrhu po pitanju kamere, a čak i da P40 Pro i Samsung Galaxy 20 Ultra budu nešto malo bolji to sigurno neće opravdati razliku u cijeni koja će biti 2x Xiaomi Mi 10 = 1x Samsung ili Huawei. Uostalom koristiti će senzor koji su skupa razvili Xiaomi i Samsung. Prema najavama P40 Pro i SG 20 Ultra startaju sa cijenom preko 1200$, a Xiaomi Mi 10 kreće od 500$ do 700$ za top model.

 

Xiaomi se konstantno razvija, zadnje dvije godine su povećali svoj r&d odjel za DESET puta, te su kroz 2018 osnovali zaseban odjel koji se bavi samo razvojem kamera i rezultati su se odmah vidjeli kroz prošlu godinu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2020 0:56 (mzopg).
12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Da vas ne citiram....

Svi tu hvale taj srednji cijenovni rang mobitela sto se tice kamere..., meni je svaki taj moj za k... sto se tice kamere.

Mi 9T Pro - kamera u nocnim uvijetima bezveze.Prednji necu ni komentirat.

OP 7T - nisam ni malo odusevljen sto se tice kamere., pricam za nocne uvijete.

Mi Note 10 - toliko los procesor, tako da kamera izgleda smijesno sporo.Dok uslikas 2 slike za redom...kadara vise nema kolilo je to sve sporo.

 

I sad kao dam 500-600 eura za mob i imam jebenu kameru na papiru a u stvarnosti je sve drugacije.Ja kod kamere kompromis ne radi...i dao bi uvijek 300-400 eura vise da dobijem top kameru.

 

O Dualpixel tehnologiji necu ni pricat jer je ni jedan nema...

 

Kao sto ne bi uzeo bilo koju S20 seriju a da nema x5 ili x10 opticki zoom.Znaci tu mi samo igra ulogu S20 Ultra.

 

P40 seriju sam spomenuo sam zbog tehnologije...normalno ako nece imat Google play, nece nitko to ni kupovat.Cisto je lijepo vidjet tko sto moze kad je u pitanju kamera.

 

Sad imam Note 9...pa ne bi ga mjenao za ni jedan mob iz srednjeg ranga sto se tice kamere nema sanse. Oces jebeno video snimanje, hoces odlicnu automatiku slikanja...sta dalje da pricam.

 

Osim Samsunga i Huawei drugi im se jos nisu toliko priblizili kod kamera da bi ih uzeo u razmatranje.

 

 

 

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

Da vas ne citiram....

Svi tu hvale taj srednji cijenovni rang mobitela sto se tice kamere..., meni je svaki taj moj za k... sto se tice kamere.

Mi 9T Pro - kamera u nocnim uvijetima bezveze.Prednji necu ni komentirat.

OP 7T - nisam ni malo odusevljen sto se tice kamere., pricam za nocne uvijete.

Mi Note 10 - toliko los procesor, tako da kamera izgleda smijesno sporo.Dok uslikas 2 slike za redom...kadara vise nema kolilo je to sve sporo.

 

I sad kao dam 500-600 eura za mob i imam jebenu kameru na papiru a u stvarnosti je sve drugacije.Ja kod kamere kompromis ne radi...i dao bi uvijek 300-400 eura vise da dobijem top kameru.

 

O Dualpixel tehnologiji necu ni pricat jer je ni jedan nema...

 

Kao sto ne bi uzeo bilo koju S20 seriju a da nema x5 ili x10 opticki zoom.Znaci tu mi samo igra ulogu S20 Ultra.

 

P40 seriju sam spomenuo sam zbog tehnologije...normalno ako nece imat Google play, nece nitko to ni kupovat.Cisto je lijepo vidjet tko sto moze kad je u pitanju kamera.

 

Sad imam Note 9...pa ne bi ga mjenao za ni jedan mob iz srednjeg ranga sto se tice kamere nema sanse. Oces jebeno video snimanje, hoces odlicnu automatiku slikanja...sta dalje da pricam.

 

Osim Samsunga i Huawei drugi im se jos nisu toliko priblizili kod kamera da bi ih uzeo u razmatranje.

 

 

 

 U krivu si.

Imao sam mi9/s10/p30 pro.

Mi9 ima video dosta slican s10, bolji od p30 pro.

Dnevne fotke su im svima lila.

Širokokutna kamera je najbolja kod p30 pro, pa mi9 pa s10.

Nocne fotografije su najbolje na p30 pro, s10 i mi9 se izmjenjuju, ovisno o situaciji.

 

S10 ima bolje stabiliziran 4k60fps video i bolju panoramu od druga dva, ali to ne opravdava duplo vecu cijenu (pricamo o kameri, pa se samo na kameri i zadržavam).

 

 

 

 

 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Ljudi, kak se P30 nosi u losijim svjetlosnim uvjetima, posto nema OIS?
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

Da vas ne citiram....

Svi tu hvale taj srednji cijenovni rang mobitela sto se tice kamere..., meni je svaki taj moj za k... sto se tice kamere.

Mi 9T Pro - kamera u nocnim uvijetima bezveze.Prednji necu ni komentirat.

OP 7T - nisam ni malo odusevljen sto se tice kamere., pricam za nocne uvijete.

Mi Note 10 - toliko los procesor, tako da kamera izgleda smijesno sporo.Dok uslikas 2 slike za redom...kadara vise nema kolilo je to sve sporo.

 

I sad kao dam 500-600 eura za mob i imam jebenu kameru na papiru a u stvarnosti je sve drugacije.Ja kod kamere kompromis ne radi...i dao bi uvijek 300-400 eura vise da dobijem top kameru.

 

Osim Samsunga i Huawei drugi im se jos nisu toliko priblizili kod kamera da bi ih uzeo u razmatranje.

 

 

 

Očito imaš daleko veće kriterije od mene. To ti piše netko tko je svakodnevno koristio dSLR fotić. Sada većinu fotografija odradim sa mobitelom i oduševljen sam koliko su kamere u tim uređajima napredovale. Nema potrebe raditi usporedbe s dSLR-om jer svaki uređaj ima svoje prednosti i mane, ali danas se s mobom može dobiti kvalitetna fotografija.

 

Ne samo da mid-range ima dobre kamere, već i low-budget modeli tipa Mi A3 i RN8 sa cijenom oko 1000kn imaju jako dobre kamere i za po danu i za navečer.

Mi 9T Pro ima jako dobru kameru, a OP 7T još bolju.

 

Za Mi Note 10 normalno je ako se slika u 108MP modu da je to nešto sporije, ali taj mod ćeš koristiti valjda ako ti stvarno treba ogromna fotka, a u normalnom 27MP modu uređaj radi sasvim normalno. Naravno procesiranje ovisno o uvjetima zna trajati par sekundi, ali to se odvija u pozadini. Taj uređaj se može nabaviti za malo preko 400$, to je oko 430€. A ti navodiš da ćeš radije kupiti uređaj od 1000€, zar ti stvarno ima smisla ta usporedba? Pa fascinantno je da se iti može raditi usporedba s obzirom na razliku u cijeni.

 

Ne znam odakle ti te informacije za sve ove mobitele, jer su moje potpuno drugačije. Iz prve ruke ili?

 

Gle ti u startu imaš predrasude prema jeftinijim uređajima i želiš imati najskuplje jer smatraš da je to i najbolje i to je tvoje pravo. Moje mišljenje je da toliku razliku u cijeni ničim ne opravdavaju, znači ne nude ništa toliko drastično bolje da bi dao x2-3 novaca. Zbog prirode posla mi prođu kroz ruke svi ti uređaji, pa ih usput testiram i nema te vidljive razlike. Čak kad stavim iPhone 11 Pro uz Mi 9T ili Mi Note 10, iPhone izgleda kao jeftiniji uređaj.

 

To je ta ogromna razlika u brzini:

 

Battery test:

 

Evo i dvije fotke kao primjer, napravljene sa Xiaomi RN4 Prime, starim 4 godine.

Udaljenost kod prve fotke od objekta oko 60m.

Meni je fascinantno da jedan low-budget uređaj u takvim uvjetima može izvući fotku takve kvalitete. Naravno da to nije fotka za izložbu, ali za "svakodnevnu" upotrebu je i više nego dobra. U usporedbi sa RN4 Prime, OP 7T i Mi 9 mogu izvući još 3x bolju fotku, a tebi je to loše. Ok.

 

U krugu je crop na nekih 60%.

 

 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Slazem se sa @mzopg.. Nekad sam mislio, skuplje je bolje, al to vrijeme je proslo..
Najbolji primjer je, Mi Note 10 koji ima veliki senzor 108MP ili recimo Pixel 3a a ima ih jos za izdvojit koji rade odlicne fotke, za neveliku lovu..

Mene zapravo strah ovih flagsipa koji imaju brutalnu cijenu i busaju se o prsa s rijecima: "najbolja kamera", a testni poligon su korisnici, poslije se to rijesava kroz updatee da pokrpaju kamere, koja na papiru djeluje woooww.

Kinezi udaraju svom zestinom, a jedan od rezultata je Mi Note 10, Pixeli su podbacili.

Imam jos uvijek U11, mob ima nenormalno odlicnu kameru sa gcamom, fotke su jos dan danas odlicne.
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

iz mog dugogodisnjeg iskustva bi rekao da i jeste i niste u pravu, ovisno sto trazite i gledate kod kamere..

dnevne slike vise ne vrijedi ni usporedivati (osim optickog zoom-a, macro i sl.), kod nocnih se najvise vide razlike, ne samo u kvaliteti fotke (detalji, šum, sjene, boje, kontrast, oštrina...), nego kod low/mid uredaja je uglavnom problem sto mu treba duze vremena da opali fotku, i ako ruku mrdnes milimetar u tom vremenu dok on to radi, slika nije ni za k.... (bez obzira ima li ois ili ne, a uglavnom nemaju)

 

isti slucaj kad pokusas uslikati djecu dok se krecu, a osvjetljenje slabo.. svaka deseta slika nije za obrisat.. to ce odraditi manje vise kako treba samo ovi skuplji, i to ne svi..

dakle kad se udruzi dobar senzor, dobar proc (isp), i dobar sofver kamere onda je to vidljivo..

 

ovako kad se naslikavaju zgrade, igra se sa postavkama, mob se nasloni na nesto da bude nepomican.. onda i onaj najjeftinji moze dobit odlicnu fotku..

poanta je automatika u svim uvjetima, a u uvjetima koje sam naveo uglavnom padaju svi jefitniji..

 

istina da dosta ljudi to nece ni primjetiti, jer ni ne slikaju takve situacije

 

puno ljudi se navuce na neki mob gledajuci usporedbe po internetu.. gdje neki i namjerno rade usporedbe tocno u uvjetima koji najvise odgovaraju tom mobu.. a kad ga uzme u ruke i proba onda vidi da to nije to.. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.1.2020 22:29 (digitall).
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

iz mog dugogodisnjeg iskustva bi rekao da i jeste i niste u pravu, ovisno sto trazite i gledate kod kamere..

dnevne slike vise ne vrijedi ni usporedivati (osim optickog zoom-a, macro i sl.), kod nocnih se najvise vide razlike, ne samo u kvaliteti fotke (detalji, šum, sjene, boje, kontrast, oštrina...), nego kod low/mid uredaja je uglavnom problem sto mu treba duze vremena da opali fotku, i ako ruku mrdnes milimetar u tom vremenu dok on to radi, slika nije ni za k.... (bez obzira ima li ois ili ne, a uglavnom nemaju)

 

isti slucaj kad pokusas uslikati djecu dok se krecu, a osvjetljenje slabo.. svaka deseta slika nije za obrisat.. to ce odraditi manje vise kako treba samo ovi skuplji, i to ne svi..

dakle kad se udruzi dobar senzor, dobar proc (isp), i dobar sofver kamere onda je to vidljivo..

 

ovako kad se naslikavaju zgrade, igra se sa postavkama, mob se nasloni na nesto da bude nepomican.. onda i onaj najjeftinji moze dobit odlicnu fotku..

poanta je automatika u svim uvjetima, a u uvjetima koje sam naveo uglavnom padaju svi jefitniji..

 

istina da dosta ljudi to nece ni primjetiti, jer ni ne slikaju takve situacije

 

puno ljudi se navuce na neki mob gledajuci usporedbe po internetu.. gdje neki i namjerno rade usporedbe tocno u uvjetima koji najvise odgovaraju tom mobu.. a kad ga uzme u ruke i proba onda vidi da to nije to.. 

U načelu se slažem s napisanim. 

 

Ne znam jesi li koristio Gcam jer on kod noćnih fotografija ne radi tako kako si napisao, znači nije bitno jesi li malo mrdnuo ruku i treska li ti se malo ruka. Ove slike koje sam gore stavio su sve iz ruke, bez OIS-a ili ikakve stabilizacije, automatika. Gcam koristi napredni HDR koji radi i po 20 frameova koje onda spaja u jednu fotku tako da korigira moguće "greške". Isprobao sam hrpu photo aplikacija i niti jedna nije ni približno dobra kao Gcam.

 

Slikanje osoba u pokretu pri slabom osvjetljenju je izazov i za dSLR fotić, to je vjerojatno najgora i najteža kombinacija za fotić i to treba znati slikati. Mobiteli i dalje imaju premale senzore za takav tip fotografije. Uglavnom Gcam se i tu nosi solidno osim ako nije mrkli mrak. Korisna je i opcija pokretnog fokusa koji prati objekt. Inače više se ne bavim 'sportskom' fotografijom pa mi to nije toliko potrebno, ali recimo na koncertu se bez puno muke dobije solidna fotka. Slikati klince u lošem osvjetljenju je živa muka. Bubne se burst mode pa se poslije briše 90% fotografija ili se igra sa umjetnim osvjetljenjem. Sve ostalo zahtjeva manualne postavke.

 

Mnogi današnji jeftiniji uređaji imaju iste senzore kao i skuplji uređaji, jedino je SoC (ISP) nešto lošiji, ali najveći je problem software koji procesira fotku, tako da se i na jeftinom uređaju sa softwareom tipa Gcam mogu dobiti jako dobri rezultati.

 

Nekako mi se čini da ljudi imaju prevelika očekivanja i misle da će uređaj od 400$ sam raditi savršene fotke u svim uvjetima. Uz to previše gledaju 'profi' fotke na internetu pa se razočaraju kad njima ne pođe za rukom napraviti takvu fotku iz dva pokušaja.

9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

jesam, koristio sam gcam, s tim da na svakom mobu radi drugačije  neki podržavaju camera2api, neki ne, moj zadnji midrange je čak i podržavao, ali su rezultati bili svakakvi, nekonzistentni totalno.

drugi problem je bio snimanje videa koje je bolje odrađivala default app, pa se onda prebacuj iz jedne u drugu i sl nebuloze..

treći problem je bio što postoji 100 verzija i 100 postavki unutar svake, pa imaš kemijanja 100 godina da sve podesiš da se app ne ruši i da imaš bolje rezultate nego sa stock.. uglavnom po meni to nije rješenje, valjda mi je dosadilo to beskrajno podešavanje nečega.. želim samo stock opalit i dobit maksimalno dobru fotku u tom trenu...

a i ta neizvjesnost kad će se srušiti app, ne sruši mi se mjesec dana, i onda u jednom trenu želim nešto uslikati i baš tada mi se sruši i taj tren prođe..

 

tako da ću ja i dalje ipak uzimati jači mob radi kamere jer mi je to jako bitna stvar, a proizvođači će i dalje raditi tako da svu najbolju dostupnu tehnologiju trpaju u flagshipe, a u niži rang nešto slabije (senzor, isp, softver) ili prošlogodišnje.

jedino što je dobro je to da je i ono "staro" i dalje jako dobro, i da su razlike iz godine u godinu sve manje

 

a ovo što kažem da je teško uhvatiti nešto u pokretu u uvjetima slabog osvjetljenja, tu je u pitanju duljina ekspozicije, jer kombinaciji boljeg senzora/isp-a/softvera treba manje vremena da uz manji iso primi dovoljno svjetla i fokusira kako treba i obradi fotku.. tu vidim napredak iz godine u godinu

i ovo što kažeš kako gcam radi, tako ti rade manje više svi flagshipovi u zadnje 2 godine, stackaju više fotki u jednu, kompenziraju mrdanje, i tu se najviše osjeti snaga procesora 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.1.2020 8:11 (digitall).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

jesam, koristio sam gcam, s tim da na svakom mobu radi drugačije  neki podržavaju camera2api, neki ne, moj zadnji midrange je čak i podržavao, ali su rezultati bili svakakvi, nekonzistentni totalno.

drugi problem je bio snimanje videa koje je bolje odrađivala default app, pa se onda prebacuj iz jedne u drugu i sl nebuloze..

 

 

 

 

Slazem se s ovim uvjetno jer ovisi o kojem se mobu radi.

Recimo Pocophone i HTC U11 (kao i Mi8 sa dodatkom tele kamere) imaju isti hardware kao i Pixel pa na njima Gcam radi odlicno sa rezultatima kao na Pixelu.

Ja sam od navedenih imao Mi8 i trenutno sam na Pocophoneu dok ne dodje nesto od ovih novih u proljece.

Ono sto mogu reci je da na Mi8 nema nikakvih rusenja app i kamera je sve samo ne nekonzistentna...isto vrijedi i za Poco iako s njim jos nisam prikupio dovoljno iskustva, ali koliko vidim sve radi bez greske.

Recimo 4K video sa Gcam na Pocu isto radi savrseno kao i EIS pa nema potrebe ici malo u stock kameru pa malo u Gcam...sve se moze sa Gcam.

Vjerujem da postoji masa mobitela koji imaju podrsku za Gcam, ali iz nekih razloga to ne radi kako treba i na njih se moze odnositi tvoj post...ja sam naveo neke svijetle primjere jeftinih mobitela koji mogu konkurirati TOP modelima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.1.2020 9:32 (ocean77).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

jesam, koristio sam gcam, s tim da na svakom mobu radi drugačije  neki podržavaju camera2api, neki ne, moj zadnji midrange je čak i podržavao, ali su rezultati bili svakakvi, nekonzistentni totalno.

drugi problem je bio snimanje videa koje je bolje odrađivala default app, pa se onda prebacuj iz jedne u drugu i sl nebuloze..

treći problem je bio što postoji 100 verzija i 100 postavki unutar svake, pa imaš kemijanja 100 godina da sve podesiš da se app ne ruši i da imaš bolje rezultate nego sa stock.. uglavnom po meni to nije rješenje, valjda mi je dosadilo to beskrajno podešavanje nečega.. želim samo stock opalit i dobit maksimalno dobru fotku u tom trenu...

a i ta neizvjesnost kad će se srušiti app, ne sruši mi se mjesec dana, i onda u jednom trenu želim nešto uslikati i baš tada mi se sruši i taj tren prođe..

 

tako da ću ja i dalje ipak uzimati jači mob radi kamere jer mi je to jako bitna stvar, a proizvođači će i dalje raditi tako da svu najbolju dostupnu tehnologiju trpaju u flagshipe, a u niži rang nešto slabije (senzor, isp, softver) ili prošlogodišnje.

jedino što je dobro je to da je i ono "staro" i dalje jako dobro, i da su razlike iz godine u godinu sve manje

 

a ovo što kažem da je teško uhvatiti nešto u pokretu u uvjetima slabog osvjetljenja, tu je u pitanju duljina ekspozicije, jer kombinaciji boljeg senzora/isp-a/softvera treba manje vremena da uz manji iso primi dovoljno svjetla i fokusira kako treba i obradi fotku.. tu vidim napredak iz godine u godinu

i ovo što kažeš kako gcam radi, tako ti rade manje više svi flagshipovi u zadnje 2 godine, stackaju više fotki u jednu, kompenziraju mrdanje, i tu se najviše osjeti snaga procesora 

Pa nemam previše što tu dodati, ne postoji univerzalno riješenje i sve ovisi o korisniku i njegovim željama. Koristim i flagship uređaje, medium i low i moram priznati da mi je izazov iz što jeftinijeg uređaja izvući maksimum. Kada uzmem flagship od 1000€ onda mogu imati samo zamjerke, ukoliko nešto nije "top", ali kad uzmem medium budget uređaj od 200-300€ i iz njega izvućem nešto što može "samo" flagship to me iskreno oduševi. Naravno nema se svatko volje i vremena s tim zabavljati i potpuno mi je razumljivo da onaj tko si može priuštiti će radije kupiti provjereni flagship.

 

Međutim imaš i povoljnije flagship uređaje koji svoj posao rade jako dobro i koštaju duplo manje od "razvikanih" proizvođača koji prvenstveno prodaju svoje ime, i to je sve ok, ljudi su izgradili tvrku i proizvod i sada naplaćuju uloženo, a mi na sreću imamo firme koje su im dobra konkurencija i koja ih tjera da ne odlete s cijenama i rade još bolje proizvode. Mislim da je kupac danas u odličnoj poziciji i može si kupiti mob od 100€ do 1000€, pa neka bira što mu najbolje odgovara.

 

Po pitanju slabog osvjetljenja tu je najbitniji senzor i slažem se da je napredak itekako vidljiv i fascinantan. Ono što je najbitnije napokon su krenuli sa većim senzorima što je dobar smjer, dok megapixeli nisu toliko bitni i to bezvezno napucavanje je samo marketinški alat. Ljudi kupuju prema brojkama, 10 je bolje od 8, 108 je bolje od 48... 4k je bolje od fHD... 1000dpi je bolje od 500dpi :)

 

Kako sam već napisao redovito koristim flagshipove, ali jednostavno ne vidim baš toliku razliku, ali je razumijem. Po meni su i dalje Mi 9 ili Mate 20 Pro daleko isplativiji uređaji od većine dvostruko ili trostruko skupljih uređaja.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
https://www.gsmarena.com/camera_sensor_info_for_all_three_samsung_galaxy_s20_phones_leaks-news-41066.php

Evo nesto o senzorima na S20 modelima..

Najmanji (s20) ce bit sa 12MP i 1.8 pixel size, al ne pise velicina senzora, to je bez pixel binninga.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

A za P40 Pro pišu da će imati neki 52MP Sony senzor koji će za video i fotke po mraku koristiti 16-u-1 pixel binning (uz vjerojatni upscaling), a po danu 4-u-1

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kolega @digitall je u ova 2-3 zadnja posta objasnio sve sto i ja mislim...od gcama do fotografije...

Potpuno isto misljenje imam o svemu tome.

 

Nastavno na gcam.Ok - stavis gcam na mob od 500-600 eura i imas kolko tolko dobru sliku.Samim tim mi ne mozes tvrdit da mobiteli od 500-600 eura daju dobru fotografiju kad moras stavljat gcam.

 

Ja hocu Audi RS6 s 605ks., ja ne zelim Golf GTI s revo stage 1/2/3 mapama koje daju 500ks. Ne zanima me. Dat cu vise love samo da se ne moram j...

 

Takoder se tu spominjala cijena. OP7 Pro dode 750 eura.Pa za 750 eura kupis bilo koji top model koji daje bolje fotografije i video snimanje. Uopce nije tolika razlika u cijeni da bi kupio npr Xiaomi a ne Samsung ili Huawei.

 

Ja hocu mob s kojim cu u 99% slucajeva dobit odlicnu fotku. To sam imao na Pixelu 2XL, to sam imao na P30 Pro, ima na Note 9 i na svakoj S seriji.

Na svim njima je automatika radila bez greske. Npr Na P30 Pro mi je AI portert radio savrseno., nocne slike su bile bez greske., o x5 zoomu da ne pricam. Note 9 - video snimanje odlicno, dual pixel fokus bez greske.Slike top.

 

Da li to sve mogu dobit na srednje cijenovnim uredajima kao Mi 9 Pro, Mi Note 10, Op7...i slicni.Ja kazem - NE.

 

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

Kolega @digitall je u ova 2-3 zadnja posta objasnio sve sto i ja mislim...od gcama do fotografije...

Potpuno isto misljenje imam o svemu tome.

 

Nastavno na gcam.Ok - stavis gcam na mob od 500-600 eura i imas kolko tolko dobru sliku.Samim tim mi ne mozes tvrdit da mobiteli od 500-600 eura daju dobru fotografiju kad moras stavljat gcam.

 

Ja hocu Audi RS6 s 605ks., ja ne zelim Golf GTI s revo stage 1/2/3 mapama koje daju 500ks. Ne zanima me. Dat cu vise love samo da se ne moram j...

 

Takoder se tu spominjala cijena. OP7 Pro dode 750 eura.Pa za 750 eura kupis bilo koji top model koji daje bolje fotografije i video snimanje. Uopce nije tolika razlika u cijeni da bi kupio npr Xiaomi a ne Samsung ili Huawei.

 

Ja hocu mob s kojim cu u 99% slucajeva dobit odlicnu fotku. To sam imao na Pixelu 2XL, to sam imao na P30 Pro, ima na Note 9 i na svakoj S seriji.

Na svim njima je automatika radila bez greske. Npr Na P30 Pro mi je AI portert radio savrseno., nocne slike su bile bez greske., o x5 zoomu da ne pricam. Note 9 - video snimanje odlicno, dual pixel fokus bez greske.Slike top.

 

Da li to sve mogu dobit na srednje cijenovnim uredajima kao Mi 9 Pro, Mi Note 10, Op7...i slicni.Ja kazem - NE.

 

 

Imate isti svjetonazor pa je normalno i da se slažete.

 

Samo dvije ispravke, ne stavlja se Gcam na mob od 500-600 eura već na mob od 200-300 eura pa se dobije rezultat koji imaš sa daleko skupljim mobom i zato je to zanimljivo i korisno. Ipak nema svatko želje i mogućnosti kupovati uređaje od 1000 eura pa treba i njihov izbor poštovati.

 

Druga ispravka, usporedba audi-golf ti nije dobra, računala se sastoje od dvije osnovne komponente, prva je hardware druga je software. Proizvođač prvenstveno nudi hardware, a uz njega ide prateći OS koji možeš koristiti, ali i ne moraš. Taj OS obično ima nekakve stock aplikacije koje opet možeš koristiti ili ne moraš i ne znači da su te stock aplikacije "vrh" ponude. Osobno ne koristim gotovo niti jednu stock aplikaciju i za svaku sam pronašao kvalitetniju zamjenu i ne vidim u tome problem. Evo ti primjer instaliraš windowse i dobiješ photo paint, da li ćeš radi toga smatrati da tvoje računalo i sami windowsi ništa ne valjaju jer je photo paint iznimno limitiran program ili ćeš si instalirati photoshop i uživati.

 

Ti kažeš da to ne možeš dobiti na Mi 9 Pro, Mi Note 10, OP7, ja kažem da se može i na jeftinijim uređajima od nabrojanih. Ti ćeš dati 1000€ za uređaj i biti ćeš sretan s njim, ja ću dati 300€ i isto biti sretan s njim. Razliku od 700€ potrošim na nešto što će me također činiti sretnim. Na kraju smo svi sretni i zadovoljni. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
R36 kaže...

Kolega @digitall je u ova 2-3 zadnja posta objasnio sve sto i ja mislim...od gcama do fotografije...

Potpuno isto misljenje imam o svemu tome.

 

Nastavno na gcam.Ok - stavis gcam na mob od 500-600 eura i imas kolko tolko dobru sliku.Samim tim mi ne mozes tvrdit da mobiteli od 500-600 eura daju dobru fotografiju kad moras stavljat gcam.

 

Ja hocu Audi RS6 s 605ks., ja ne zelim Golf GTI s revo stage 1/2/3 mapama koje daju 500ks. Ne zanima me. Dat cu vise love samo da se ne moram j...

 

Takoder se tu spominjala cijena. OP7 Pro dode 750 eura.Pa za 750 eura kupis bilo koji top model koji daje bolje fotografije i video snimanje. Uopce nije tolika razlika u cijeni da bi kupio npr Xiaomi a ne Samsung ili Huawei.

 

Ja hocu mob s kojim cu u 99% slucajeva dobit odlicnu fotku. To sam imao na Pixelu 2XL, to sam imao na P30 Pro, ima na Note 9 i na svakoj S seriji.

Na svim njima je automatika radila bez greske. Npr Na P30 Pro mi je AI portert radio savrseno., nocne slike su bile bez greske., o x5 zoomu da ne pricam. Note 9 - video snimanje odlicno, dual pixel fokus bez greske.Slike top.

 

Da li to sve mogu dobit na srednje cijenovnim uredajima kao Mi 9 Pro, Mi Note 10, Op7...i slicni.Ja kazem - NE.

 

 

Imate isti svjetonazor pa je normalno i da se slažete.

 

Samo dvije ispravke, ne stavlja se Gcam na mob od 500-600 eura već na mob od 200-300 eura pa se dobije rezultat koji imaš sa daleko skupljim mobom i zato je to zanimljivo i korisno. Ipak nema svatko želje i mogućnosti kupovati uređaje od 1000 eura pa treba i njihov izbor poštovati.

 

Druga ispravka, usporedba audi-golf ti nije dobra, računala se sastoje od dvije osnovne komponente, prva je hardware druga je software. Proizvođač prvenstveno nudi hardware, a uz njega ide prateći OS koji možeš koristiti, ali i ne moraš. Taj OS obično ima nekakve stock aplikacije koje opet možeš koristiti ili ne moraš i ne znači da su te stock aplikacije "vrh" ponude. Osobno ne koristim gotovo niti jednu stock aplikaciju i za svaku sam pronašao kvalitetniju zamjenu i ne vidim u tome problem. Evo ti primjer instaliraš windowse i dobiješ photo paint, da li ćeš radi toga smatrati da tvoje računalo i sami windowsi ništa ne valjaju jer je photo paint iznimno limitiran program ili ćeš si instalirati photoshop i uživati.

 

Ti kažeš da to ne možeš dobiti na Mi 9 Pro, Mi Note 10, OP7, ja kažem da se može i na jeftinijim uređajima od nabrojanih. Ti ćeš dati 1000€ za uređaj i biti ćeš sretan s njim, ja ću dati 300€ i isto biti sretan s njim. Razliku od 700€ potrošim na nešto što će me također činiti sretnim. Na kraju smo svi sretni i zadovoljni. 

Postujem ja svaciji izbor...ali ne volim filozofiranje i preuvelicavanje mogucnosti kamera na jeftiniji mobitelima.

Ispada da smo mi svi slijepi, a vi otkrili Ameriku...

 

Na kraju se jedino slazem s tobom da smo svi sretni i zadovoljni.

 

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice