Vodiči i poluvodiči

poruka: 2
|
čitano: 1.485
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Vodiči i poluvodiči

Dobar dan , neznam točno gdje da postavim ovu temu ,ali imam pitanje. Više manje mi je jasno što su vodiči a što poluvodiči , no zanima me zašto se vodiči ne primjenjuju u proizvodnji čipova ,već pretežno samo poluvodiči ? Čemu je svojstvo poluvodiča(kod sobnih temperatura postaje vodić) toliko bitno ,kad je po tome on stalno vodič ako ga ja koristim u kuči na laptopu ?

 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Vodiči i poluvodiči

Malo si krivo to shvatio.

Poanta poluvodiča je da u određenim uvjetima mijenja svojstva, tj. prelazi iz stanja "izolatora" u stanje "vodiča".

Npr. unipolarnom tranzistoru spojiš napon između gatea i sourcea i on "provede struju" između sourcea i draina (ili obrnuto, ovisno o tipu).

Zamisli da stisneš rukom prekidač, i onda taj prekidač vodi, dok prije stiskanja nije.

 

I ne postaje svaki poluvodič kod sobne temperature vodič.

Dopiranjem silicija (nekoć germanija) drugim elementima mijenjaš mu svojstva, jedno od tih svojstava je i kritična temperatura pri kojoj prelazi u stanje vođenja, i ta temperatura je puno viša od normalne radne temperature, pa se ne događaju nasumični prijelazi iz jednog u drugo stanje (to bi bio beskoristan uređaj), nego je taj uređaj moguće kontrolirati promjenom napona i/ili struje na njegovim kontaktima.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.3.2022 11:46 (fer-de-lance).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice