Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega" zaključana tema

poruka: 441
|
čitano: 430.638
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Smooth Operator kaže...

Da, ali sva tijela u svemiru imaju gravitaciju i privlače se. Da li slabljenjem gravitacijskih veza između tijela (udaljavanjem) bi vrijeme brže išlo? Ili je gravitacijska sila između udaljenih tijela toliko mala da ne bi osjetili promjenu?

 

Stari ljudi inače kažu, da se danas brže živi...{#}

Dinamika je prekompleksna i djelovanje nije jednosmjerno. Uz to gravitacija je najslabija od 4 osnovne sile, tako da su promjene vrlo male.

 

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

Nas zanima gravitacijsko polje u promatranoj točki, a ono nije jednako za svaku točku, pa se na ovakvo pitanje ne može dati ni konkretan odgovor. Međutim, ono što si napisao da bi vrijeme krenulo unatrag ukoliko bi se svemir počeo skupljati nema nikakve veze s ičim niti se može to zaključiti iz utjecaja gravitacijskog polja na protjecanje vremena i/ili relativističkih efekata.

Davno je Hawking pokazao da tzv strijela vremena (popularno zvana) ne bi promijenila smjer ako bi se svemir počeo sažimati.

$this->db->where->('I don't have a clue');
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...
Smooth Operator kaže...

Da, ali sva tijela u svemiru imaju gravitaciju i privlače se. Da li slabljenjem gravitacijskih veza između tijela (udaljavanjem) bi vrijeme brže išlo? Ili je gravitacijska sila između udaljenih tijela toliko mala da ne bi osjetili promjenu?

 

Dinamika je prekompleksna i djelovanje nije jednosmjerno. Uz to gravitacija je najslabija od 4 osnovne sile, tako da su promjene vrlo male.

Rolf. Ukakao si se sam sebi u usta..

 

Žučno si tvrdio da nema nikakve promjene vremena širenjem svemira, a sad ipak ima samo su promjene male? Odluči za jednu varijantu, nema promjena ili ipak ima?

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
bed kaže...

Rolf. Ukakao si se sam sebi u usta..

 

Žučno si tvrdio da nema nikakve promjene vremena širenjem svemira, a sad ipak ima samo su promjene male? Odluči za jednu varijantu, nema promjena ili ipak ima?

To i dalje stoji. Nema nikakve globalne promjene (jer ne postoji globalno vrijeme), već postoje samo lokalne koje nisu direktno uzrokovane širenjem, već posredno zbog promjene u gravitaciji.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

To i dalje stoji. Nema nikakve globalne promjene (jer ne postoji globalno vrijeme), već postoje samo lokalne koje nisu direktno uzrokovane širenjem, već posredno zbog promjene u gravitaciji.

Nemoj se truditi. On je tu samo da me prati kao pas i pokušava gristi za hlače, mada ne može.

 

Bio mu je ego uvrijeđen jednom od mene, pa sad pokušava to nadoknaditi nerazumijevanjem i lošim doskočicama.

 

ontopic: Da, ne postoji globalno vrijeme zbog jednog ograničenja. Nećemo reći koje, neka mladi gospodin stalker sam pokuša shvatiti koje je to ograničenje.

$this->db->where->('I don't have a clue');
16 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Ne postoji jedno vrijeme, jer svaki sustav ima svoje vrijeme. Kako bi to Ajnštajn reko... Sve je relativno.

Mentalist je moj idol...
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Ne postoji jedno vrijeme, jer svaki sustav ima svoje vrijeme. Kako bi to Ajnštajn reko... Sve je relativno.

Moraš kvariti zabavu {#}

$this->db->where->('I don't have a clue');
16 godina
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...
tnakir kaže...

Ne postoji jedno vrijeme, jer svaki sustav ima svoje vrijeme. Kako bi to Ajnštajn reko... Sve je relativno.

Moraš kvariti zabavu {#}

Pa to su osnove osnova, nisi ga valjda na to htio uhvatit?

Mentalist je moj idol...
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Pa to su osnove osnova, nisi ga valjda na to htio uhvatit?

Ne točno na to ali je povezano ;)

$this->db->where->('I don't have a clue');
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Znanost ne misli, a to se zorno očituje kod Stephena Hawkinga

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
16 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Možda sam ja glup, ali nikako nemogu shvatiti kako argument protiv znanosti moze biti nesto tipa: Znanost nam ne daje odgovor na pitanje zasto, vec kako.

Zato je taj Zasto? toliko bitan? Zasto ljudi jos uvijek imaju tu neku djetinjastu egocentricnost? Prvo smo morali biti u sredistu svega, na centru ravne ploce. Pa nam se poca zaoblila, ali ajde, ipak smo bili u centru svemira. Pa smo poceli kruzit oko sunca, ali nema veze, u sredistu smo galaksije! Kad smo i to opovrgnuli, nasa galaksija, je naravno, bila jedina. Sada vise ni to nije istina (nije nikada ni bilo, karikiram). I sto nam sada ostaje? Pa naravno, ostaje nam tvrditi da je ovaj svemir, ciji smo neznatno mali dio mi, nacinjen s nekim razlogom. Trazimo odgovor na pitanje Zasto?, iako neznamo ni postoji li takav odgovor. Ljudska zelja da budemo bitni na globalnoj razini (kozmosa) mi vec pomalo ide na zivce...

Nothing is true, everything is permitted...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Assassin kaže...

Možda sam ja glup, ali nikako nemogu shvatiti kako argument protiv znanosti moze biti nesto tipa: Znanost nam ne daje odgovor na pitanje zasto, vec kako.

Zato je taj Zasto? toliko bitan? Zasto ljudi jos uvijek imaju tu neku djetinjastu egocentricnost? Prvo smo morali biti u sredistu svega, na centru ravne ploce. Pa nam se poca zaoblila, ali ajde, ipak smo bili u centru svemira. Pa smo poceli kruzit oko sunca, ali nema veze, u sredistu smo galaksije! Kad smo i to opovrgnuli, nasa galaksija, je naravno, bila jedina. Sada vise ni to nije istina (nije nikada ni bilo, karikiram). I sto nam sada ostaje? Pa naravno, ostaje nam tvrditi da je ovaj svemir, ciji smo neznatno mali dio mi, nacinjen s nekim razlogom. Trazimo odgovor na pitanje Zasto?, iako neznamo ni postoji li takav odgovor. Ljudska zelja da budemo bitni na globalnoj razini (kozmosa) mi vec pomalo ide na zivce...

Odgovor na sve 'Zašto?' je prilično jednostavan, barem iz mog matematičko-fizčkog stajališta.

Zato jer je moguće. A sve što se može dogoditi dogodit će se prije ili kasnije na ovaj ili onaj način.

Možeš to promatrati kroz teoriju velikih brojeva, teoriju o paralelnim stvarnostima (svemirima) itd., ali, po meni, smisao cijelog svemira je da se sve mogućnosti dogode (a da su podložne trenutnim zakonima).

13 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Moze link na neki pdf ili Youtube video kao mali uvod u tematiku, ono, za rookieje?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
dipstick kaže...

Moze link na neki pdf ili Youtube video kao mali uvod u tematiku, ono, za rookieje?

evo pa gledaj http://topdocumentaryfilms.com/ pod science ima gomila dokumentaraca, također na torrentima se daju naći vrlo zanimljiva ali i nešto zahtjevnija (matematički) predavanja i uvodi u različite teorije npr. http://www.thegreatcourses.com pod science and mathematics, astronomy, physics, math etc.

Anything you say can and will be used against you
14 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

preporučam onima koje zanima ova tema da pogledaju video u prilogu

jako zanimljivi dokumentarci

evo popis sezone 1:

1. Is there a creator

2. The riddle of black holes

3. Is time travel possible

4. What happend before the beginning

5. How did we get here

6. Are we alone

7. What are we really made of

8. Beyond the darkness

One bright morning when my work is over I will fly away home ...Bob Marley
15 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Smiješno je to koliko je izjava da nešto može nastati iz ničega točna. Samim pogledom na definiciju riječi "ništa" upućuje na valjanu logiku da je univerzum stvoren iz ničega, jer ništa - ništa ne postoji. A koliko znam iz nekih izvora koje sam čitao znanstvenici su potvrdili da Casimirovim efektom doista nastaju čestice, tj. da je moguće da u vakumu postoje parovi "virtualnih" čestica koje se poništavaju.

11 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Prostor ne postoji pa se ne može kriviti, stezati ni rastezati

Pa što je onda gravitacija ako ne posljedica iskrivljenja prostora jer on ne postoji ?

a očito slaba sila privlačenja između dvaju masa koja raste njihovom vrijednošču

hm, ali mase ne postoje također jer protona ili elektrona nekad (u ekstremnijim slučajima) uopče nema u materijalnom obliku več se ponaša kao val

tu je kvantna fizika našla riješenje u strunama predložeči da različite frekvencije titraja struna dovode do elektomagnetnih fluktuacija koje čine to da fotoni (sam fundament magnetizma) u našim očima stvaraju sliku vala nadraženog titrajem strune kao česticu (masu) a naša osijetila koja isto ovise o fotonu na dva načina o kojima sad neču tu točku osiječaju materijom na način opisan Einstenovom teorijom koja je u makro skali više-manje u pravu, a u nano skali ne.

dokle god ne nađemo matematičku vezu između mikro i nano svijeta tj einstena i struna, mi nagađamo i ne znamo ništa

kad (ako) nađemo tu vezu, nagađati čemo i ne znati još više. upravo zato je fizika i zanimljiva

a i u svakom slučaju ova tema

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Svemir nemoze nastat iz nicega, energija ne nastaje iz nicega nego kruzi, npr. Imas jezero, voda u jezeru je u stanju mirovanja, napravis branu i jezero ima kineticku energiju, voda ce okretat turbine u brani koje ce proizvodit elektricnu energiju a ona moze proizvodit svjetlosnu ili toplinsku. Tako svemir nije mogao iz niceg nastat a prije svemira neznamo sto je bilo, ima teorija da se svemir svakih nekoliko desetaka ili stotina milijarda godina rađa i unistava i tako beskonacno mnogo
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Zakaj si ti oživio temu u kojoj je od zadnje poruke prošlo više od 4 (četiri) godine?
"Ono si što jedeš" - ja sam pizza (ne, ozbiljno, pitajte @Tony1999)
7 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Et tak
16 godina
moderator
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Imaš na temi prek i previše materijala koji pobijaju ovo što si napisao. Znači, dižeš 4 godine staru temu da bi komentirao nešto o čemu nemaš pojma, a pritom nisi dao ništa novo i korisno, nego nešto već prožvakano i pobijeno. 

 

Tema ide pod ključ, a ako želiš znati zbog čega su ti stavovi krivi, pročitaj cijelu temu - počni ispočetka, s gledanjem Krausova videa.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice