Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega" zaključana tema

poruka: 441
|
čitano: 430.649
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
ihush kaže...

S ostalim se slažem.

 

btw, nisam siguran, neslaganje da je E=m? tj. da je enegija jednako masa i masa je energija. ?

Kako to ingliši kažu? Mass-energy equivalence?

 

 

Tu se ne slazem sa tobom. E != m2

 

Zasto... na Fizici tri smo radili milijardu i jedan primjer sudaranja dvaju cestica. Energija koja bi se dobila sudarom je jednaka energiji koju su nosile te cestice manje energiji koja je potrebna da bi nastala treca cestica (najcesce foton).

 

Te dvije cestice koje su se sudarile su imale energiju E = v2*m gdje v!=c

 

U slucaju anahilacije materija antimaterija onda E = mc2 ili u slucaju kad se cestica giba brzinom svjetlosti. Ukoliko ne... onda je rezultat drugaciji.

 

P.S. Hvala horagio na ispravci!

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 1:40 (tnakir).
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Energija zatvorenog sustava ne može nestati, niti iz ničega nastatati, energija može samo prelaziti iz jednog oblika u drugi, i ona je konstantna. Današnji ZOE

Nikada ne prekidaj ženu dok šuti!
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Horagio kaže...

Nije mi baš jasno značenje predznaka. Energija je sposobnost tijela da vrši rad. A što je onda energija sa suprotnim predznakom?

Kaze ovako na Wikipediji: Gravitational energy is the potential energy associated with gravitational force. If an object falls from one point to another inside a gravitational field, the force of gravity will do positive work on the object, and the gravitational potential energy will decrease by the same amount.

 

 

Ili, jos bolje, na ovoj stranici: The potential energy of a body may be defined as the amount of work it would do if it were to move from the its current position to the standard position.

 

Iz ove je definicije zapravo jasno zasto se ta energija naziva potencijalnom.

 

Ako kao referentnu tocku uzmes povrsinu Zemlje, potencijalna energija objekta iznad povrsine Zemlje bila bi pozitivna - recimo da iznosi 10 J. Objekt bi trebao obaviti rad od 10 J da bi pao na Zemlju (dakle, ostao bi bez 10 J kineticke energije), i tada bi mu gravitacijska potencijalna energija bila 0. Medjutim, ako je objekt ispod povrsine Zemlje (dakle, u "dubini"), i ima gravitacijsku potencijalnu energiju -10 J, to znaci da bi na njega trebalo potrositi 10 J energije da bi ga se vratilo na referentnu tocku (dakle, objekt bi trebao primiti 10 J kineticke energiju).

 

S obzirom da se na kozmickoj razini kao referentna tocka uzima beskonacnost (kod koje je potencijalna gravitacijska energija prakticki jednaka nuli), jasno je da ce na svim manjim (dakle, prakticki svim) udaljenostima gravitacijska potencijalna energija biti manja od nule. Dakle, ako je ta energija -1000 J, tijelu bi trebalo dati 1000 J da se ono vrati u "beskonacnost" (gdje je potencijalna gravitacijska energija prakticki jednaka nuli).

 

Mislim da bi se to moglo opisati, u skladu s recenicom da je energija sposobnost tijela da vrsi rad, u smislu da je energija sposobnost tijela i da primi rad, da se nad njim vrsi rad.

 

 

Dakle, ne smije se poistovjecivati kineticku i potencijalnu energiju i ujedno ne treba uzeti jednu usku definiciju, koja se mozda nece protumaciti dovoljno siroko, kao jedinu pravu ili sveobuhvatnu definiciju.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...
Smooth Operator kaže...
mbaksa kaže...

Zaboravih prokomentirati ovo. Ako sam dobro povezao stvari, to da je svemir ravan/plosan (eng. flat) ne znaci da je Svemir ravna ploca (kao sto je Zemlja nekad bila Smijeh), nego znaci da je zakrivljenost prostora jednaka nuli.

 

Onda, možemo li zaboraviti na zakrivljivanje prostora da bi došli brže na neko mjesto? Ta teza nema smisla u ovakom svemiru?!

Ne znam. Fizicari, gdje ste?

 

Ima tu nesto o tome: http://www.marts100.com/curvature.htm

 

Postavio bih zapravo protupitanje - ako je na mjestima prostor zakrivljen ili ako bi se mogao zakriviti, zar bi to nuzno znacilo da svemir u globalu nije plosan? Koliko sam shvatio, plosnost svemira je uvjetovana ukupnom kolicinom energije 0. Ako to "zakrivljavanje" prostora ne mijenja ukupnu kolicinu energije (a ne mijenja, jer ne moze mijenjati), onda je u globalu ukupna kolicina energije i dalje nula i svemir je u globalu i dalje "ravan" (tj. nije zatvoren pa da se nakon nekog vremena pocne skupljati, ili pak otvoren).

 

Da, ali ako zakrivimo prostor, tada ukupna zakrivljenost prostora u svemiru ne bi bila jednaka nuli. Ako bi negdje "skupili" prostor, da li to znači da bi negdje morali i "razvući" prostor? Ako ga ne bi razvlačili, da li to znači da bi se svemir skupio kad bi zakrivili prostor?

 

 

Fin klipić za pogledati: http://www.ted.com/talks/lang/scr/brian_greene_on_string_theory.html

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 7:38 (Smooth Operator).
15 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

btw, nisam siguran, neslaganje da je E=m? tj. da je enegija jednako masa i masa je energija. ?

Kako to ingliši kažu? Mass-energy equivalence?

 

Tu se ne slazem sa tobom. E != m2

 

.

-ne kao matematički izračun, jednakost, nego kao istoznačno 'je', direktna veza (zanemarujući konkretan broj).

 - ne matematički precizan izračun, nego kao konstanta koja se može 'kratiti' jer u svakoj formuli se ponaša identično, jedina varijabla je m. Masa je energija (ne jednako, jer uopće ne govorim o mjernom sustavu, pa to može biti gram, tona, jul, kilo-J... za teoriju je nevažna konkretna brojka, važan je princip. (a to je E=m ... uz C2  koji opet mjerimo u vakuumu itd.)

primjer, E=m *c*c, ako je masa 1 (gram?/tona??) c*c nam samo daje veliku znamenku koja je za 1g materije=90TJ energije.

- U teoriji se ignorira mjerna jedinica, koristi se kao jedinični vektor 0-1, to je sve što nam je potrebno.

Sad izmišljam ime ove jedinice, ''gram-TeraJoule'', i nazivam je ''gTJ'', ako u formulu uvrstimo jedan gram.. ako uvrstimo 2 grama dobijemo 2gTJ. itd.

 

mbaksa, jako dobro objašnjava negativnu (potencijalnu) energiju. Kako ja to vidim, nije negativna, nego samo kao predznak, vektor, smjer. Jer je u osnovi uvjek apsolutna vrijednost.

(zato sam protiv 'anti' - teorija)

Kad se govori o Ep i Ek, to je za tijelo u mirovanju-gibanju.. kao metak. Metak ima zadanu masu, ovisno samo o brzini kojom ga ispalimo oslobađa (manju-veću) energiju (Ep->Ek) prilikom ugara u drugo tijelo. No to je samo u relativnom odnosu, metak se mora kretati u odnosu na tijelo koje pogađa, dva metka u paralelnoj putanji (nemoguće ih je tako testirati) sudarom nebi oslobodili energiju jer su im razlike vektora =0, dok u slučaju da idu direktno jedan prema drugom, zbrajamo njihovu enegiju, tj brzinu. pa je x2. To je osnovno zbrajanje-oduzimanje. U kojima je moguć negativan rezultat.

Ako su dva metka identična, identične brzine, suprotnih vektora, sudarom bi dobili dvostruko jak udar i opet 0 (nulu)  jer bi matematički ostali na mjestu (sudara). Ukoliko je razlika u masi ili brzini između ta dva metka, dobijamo rezultat različit od nule, tj. relativno ovisno o mjernom sustavu ili referenci, dobili bi  plus ili minus rezultat. Kao bilijarske kugle. (trebao sam odmah upotrijebiti bilijar za usporedbu, bilo bi jasnije).

Takav rezultat se tumači na više načina, dvostruko oslobođena energija, ali rezultat gibanja je nula.

U pravilu, kod npr bilijara, zanima nas gdje će kugla završiti (ne energija oslobođena sudarom koja je npr dvostruka)... tu je razlika u pogledima i mogućim 'negativnim' vrijednostima (tj rezultatima-vektorima).

 

No i sama masa je energija, to su dva agregatna stanja, kao led i voda. Zato je i moguća A-bomba ili H-bomba. To nije energija gibanja, to je 'čista' energija, energija tvari koja je postala masa.

Po matematičkom modelu je moguća antimaterija ili antienergija (kao i n-ta dimenzija), no po fizikalnom... (možda?).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
ihush kaže...
tnakir kaže...

btw, nisam siguran, neslaganje da je E=m? tj. da je enegija jednako masa i masa je energija. ?

Kako to ingliši kažu? Mass-energy equivalence?

 

Tu se ne slazem sa tobom. E != m2

 

.

-ne kao matematički izračun, jednakost, nego kao istoznačno 'je', direktna veza (zanemarujući konkretan broj).

 - ne matematički precizan izračun, nego kao konstanta koja se može 'kratiti' jer u svakoj formuli se ponaša identično, jedina varijabla je m. Masa je energija (ne jednako, jer uopće ne govorim o mjernom sustavu, pa to može biti gram, tona, jul, kilo-J... za teoriju je nevažna konkretna brojka, važan je princip. (a to je E=m ... uz C2  koji opet mjerimo u vakuumu itd.)

primjer, E=m *c*c, ako je masa 1 (gram?/tona??) c*c nam samo daje veliku znamenku koja je za 1g materije=90TJ energije.

- U teoriji se ignorira mjerna jedinica, koristi se kao jedinični vektor 0-1, to je sve što nam je potrebno.

Sad izmišljam ime ove jedinice, ''gram-TeraJoule'', i nazivam je ''gTJ'', ako u formulu uvrstimo jedan gram.. ako uvrstimo 2 grama dobijemo 2gTJ. itd.

 

mbaksa, jako dobro objašnjava negativnu (potencijalnu) energiju. Kako ja to vidim, nije negativna, nego samo kao predznak, vektor, smjer. Jer je u osnovi uvjek apsolutna vrijednost.

(zato sam protiv 'anti' - teorija)

Kad se govori o Ep i Ek, to je za tijelo u mirovanju-gibanju.. kao metak. Metak ima zadanu masu, ovisno samo o brzini kojom ga ispalimo oslobađa (manju-veću) energiju (Ep->Ek) prilikom ugara u drugo tijelo. No to je samo u relativnom odnosu, metak se mora kretati u odnosu na tijelo koje pogađa, dva metka u paralelnoj putanji (nemoguće ih je tako testirati) sudarom nebi oslobodili energiju jer su im razlike vektora =0, dok u slučaju da idu direktno jedan prema drugom, zbrajamo njihovu enegiju, tj brzinu. pa je x2. To je osnovno zbrajanje-oduzimanje. U kojima je moguć negativan rezultat.

Ako su dva metka identična, identične brzine, suprotnih vektora, sudarom bi dobili dvostruko jak udar i opet 0 (nulu)  jer bi matematički ostali na mjestu (sudara). Ukoliko je razlika u masi ili brzini između ta dva metka, dobijamo rezultat različit od nule, tj. relativno ovisno o mjernom sustavu ili referenci, dobili bi  plus ili minus rezultat. Kao bilijarske kugle. (trebao sam odmah upotrijebiti bilijar za usporedbu, bilo bi jasnije).

Takav rezultat se tumači na više načina, dvostruko oslobođena energija, ali rezultat gibanja je nula.

U pravilu, kod npr bilijara, zanima nas gdje će kugla završiti (ne energija oslobođena sudarom koja je npr dvostruka)... tu je razlika u pogledima i mogućim 'negativnim' vrijednostima (tj rezultatima-vektorima).

 

No i sama masa je energija, to su dva agregatna stanja, kao led i voda. Zato je i moguća A-bomba ili H-bomba. To nije energija gibanja, to je 'čista' energija, energija tvari koja je postala masa.

Po matematičkom modelu je moguća antimaterija ili antienergija (kao i n-ta dimenzija), no po fizikalnom... (možda?).

 

Ali ti uzimas da je c odnosno v konstanta a nije...

 

dalje vezano uz metke - energija nije vektor vec skalar. Jer kad bi bila vektor, onda bi se te dvije energije ponistile i to je to. Medjutim sudarom dvaju metaka dolazi do plasticne deformacije i topline.

 

Vezano uz A bombu, energija koja se dobije proizlazi iz sila koje drze protone/neutrone u jezgri na okupu (dakle raspadanje jezgre na dvije jezgre). Tu se masa ne pretvara u energiju. Isto tako kod H bombe  (odnosno fuzije), od dva atoma vodika dobijes atom helija. Daleko je to od ciste energije, osim sto kod fuzije nema radioaktivnih ostataka.

 

Kompletna pretvorba iz mase u energiju se dogadja kod anihilacije materije i antimaterije. ne kod fuzije i fisije.

I'm going woo woo
15 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Ali ti uzimas da je c odnosno v konstanta a nije...

 

..

Kompletna pretvorba iz mase u energiju se dogadja kod anihilacije materije i antimaterije. ne kod fuzije i fisije.

 -po čemu nije? Brzina svjetlosti je vjerojatno jedna od univerzalnih-univerzumskih osnova, kao i masa, gravitacija itd. Problem mjerenja (preciznosti) je nešto sasvim drugo.

Postoje pokusi koji dokazuju da su 'usporili' svjetlost... -ili samo greška u mjerenju? Za sad mislim da je konstanta (mada znam za službeni stav).

 

- zašto staješ na atomu, sve do fotona postoji logika, koja govori da ako ima brzinu ima i masu. itd. (opet, službeno foton nema masu.. no sad dolaze do zaključka da ima. To je više problem ljudske preciznosti mjerenja)

 

-Zapravo, slažem se (ako te dobro razumijem), samo imam drugačije mišljenje (pogled) ... inače nema rasprave.

 

Već sam spomenuo, 'čudnovatu kaplju vode' ... sama molekula vode možda dobro prikazuje stanje univerzuma-svemira... neutralna, pa ipak zbog pomaknutih 'polova' nije neutralna. Kao što nagib zemlji daje godišnja doba. Ukupne sume mogu biti nula, no svaki dio za sebe nije neutralan, to je nekako u srži svemira, nejednakost-potencije-gibanje-magnetizam ... energija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
ihush kaže...

 -po čemu nije? Brzina svjetlosti je vjerojatno jedna od univerzalnih-univerzumskih osnova, kao i masa, gravitacija itd. Problem mjerenja (preciznosti) je nešto sasvim drugo.

Postoje pokusi koji dokazuju da su 'usporili' svjetlost... -ili samo greška u mjerenju? Za sad mislim da je konstanta (mada znam za službeni stav).

 

Opet... cestice se ne moraju gibati brzinom svjetlosti. I ja lupetam... ne mogu se gibati brzinom svjetlosti jer povecanjem brzine povecava se i masa, vrijeme sporije ide, zakoni fizike ne vrijede :)

 

Foton = kvant energije

 

U ostalom... brzina svjetlosti nije brzina fotona, vec brzina vala...

 

To sa cudnovatom kapljicom vode... o cemu se tu radi, nisam upoznat?

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 11:00 (tnakir).
16 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

@mbaska:

 

Smooth Operator kaže: "Onda, možemo li zaboraviti na zakrivljivanje prostora da bi došli brže na neko mjesto? Ta teza nema smisla u ovakom svemiru?!"

"Ne znam. Fizicari, gdje ste?"

 

Zapravo je teza o tom "brzom" putovanju vec odavno napustena, jer i kada bi svemir bio sferican, ili zakrivljen na neki drugi nacin, opet bi trebalo jako puno vremena da se dodje od jedne tocke do druge (iako manje nego da je u potpunosti ravan), tako da nam zakrivljen svemir ne pomaze puno u putovanjima....

 

 

"Idemo na svemirske velicine. Gdje je zapravo potencijalna energija jednaka nuli? Na beskonacnoj udaljenosti (od Zemlje recimo)! Tamo nije beskonacno velika, nego je beskonacno mala, tj. uzima se da je jednaka nuli. Gravitacijska sila na toj udaljenosti ne djeluje i u odnosu na Zemlju iznosi 0. Ako objekt miruje, i kineticka energija iznosi 0. Ep + Ek = 0 + 0 = 0.

Sad, ako se s te beskonacne udaljenosti priblizavamo Zemlji, povecava se kineticka energija, sto za sobom vodi smanjenju gravitacijske potencijalne energije! Jer, sjetimo se, Ep + Ek = konst. = 0, sto znaci da kad je Ek > 0, onda je Ep < 0! Potencijalna energija se smanjuje kad se priblizavamo objektu. S obzirom da je potencijalna energija u odnosu na neki objekt jednaka nuli na beskonacnoj udaljenosti, onda je jasno da je potencijalna energija gravitacijskog polja uvijek manja od nule!"

 

Vjerojatno sam nesto krivo shvatio, ali onako kako si ja to predocavam, bila bi potrebna beskonacna kolicina energije, ili beskonacno mnogo vremena, da se tijelo iz "beskonacnosti" prenese u neku mjerljivu udaljenost od Zemlje (ili neke druge tocke koju promatramo).

Drugi problem na koji nailazim, je taj da ti govoris da je u beskonacnosti limes potencijalne energije nula, sto je zapravo jako skakljivo. Samim time se na neki nacin potvrdjuje da je nemoguce (sto iz prakse znamo, ali u teoriji) doci do te tocke beskonacnosti, i zato nebi toliko sigurno prihvacao tocku beskonacnosti kao tocku promatranja. Nemoguce je, naime, "gurnuti" objekt iz beskonacnosti u "konacnost", i bas zbog toga mi se cijela ova teroija ne svidja.

I bas zato sam jos uvijek nekako vise sklon vjerovanju u sfericni svemir, jer u njemu nema beskonacnosti.

 

ihush kaže...
btw, trokut je uvijek 180 stupnjeva, bez obzira kako ga savijali... (unutar iste ravnine, mora se mjeriti unutar jedne ravnine, jer bi inače uspoređivali 'kruške i jabuke').

"Bas zato sto se ne mora, bas zato su moguce neke stvari koje bi bez toga bile tesko moguce. Ne sjecam se vise je li to Krauss spominjao ili netko drugi, polaganje dovoljno trokuta na povrsinu kugle omogucava nam da izmjerimo velicinu kugle (Zemlje, recimo), jer su kutevi trokuta u tom slucaju 90%. Daj malo upotrijebi mastu!"

 

Zapravo, koliko ja vidim, problem kod ovoga je sto vecina ne shvaca (kao i u onoj temi Putovanje na kraj Svemira) da se zakrivljenost prostora dogadja u visoj prostornoj dimenziji. Zato, kada bi svemir bio sferican, i mi sami bi bili zakrivljeni u njemu, pa bi nam svi trokuti izgledali normalno. Ali nekome "izvana", bi oni izgledali "drukcije".

Nothing is true, everything is permitted...
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 11:42 (Assassin).
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
ihush kaže...
tnakir kaže...

Ali ti uzimas da je c odnosno v konstanta a nije...

 

..

Kompletna pretvorba iz mase u energiju se dogadja kod anihilacije materije i antimaterije. ne kod fuzije i fisije.

 

Već sam spomenuo, 'čudnovatu kaplju vode' ... sama molekula vode možda dobro prikazuje stanje univerzuma-svemira... neutralna, pa ipak zbog pomaknutih 'polova' nije neutralna. Kao što nagib zemlji daje godišnja doba. Ukupne sume mogu biti nula, no svaki dio za sebe nije neutralan, to je nekako u srži svemira, nejednakost-potencije-gibanje-magnetizam ... energija.

Ovo je zanimljivo, samo me jedna stvar zanima. Smatra li se u toj analogiji da je cijela molekula u jednoj prostornoj dimenziji, ili da se jedan pol nalazi u jednoj, a drugi u drugoj? Jer, ako se nalaze u istoj, kako to da ne dolaze u dodir, a ako dolaze u dodir, sto se dogadja pri tome, i znaci li to da se ukupna kolicina materije i antimaterije u svemiru konstantno smanjuje (jer dodirom materije i antimaterije, one se ponistavaju i nestaju)?

 

edit: ispricavam se na duplom postu i losem citiranju u gornjem postu, ovaj forum nije bas prilagodjen za normalno citiranje :/

Nothing is true, everything is permitted...
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 11:46 (Assassin).
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...

Nit su krivo prenijeli, nit je Hawking jedini koji to misli. Zapravo zaostaje za ekipom, koja je vec prije prihvatila takvu mogucnost.

 

 

 

 

Točno!

 

Steven Weinberg i Victor J. Stenger (prvi fizičar nobelovac, drugi fizičar i filozof) su već davno ranije pisali o tome.

 

Dapače i Hawkingova tvrdnja (navodno, knjiga još nije izašla pa navodim samo ono što oni koji su je navodno čitali tvrde) da je došao kraj filozofije je vrlo slična Weinbergovom zaključku u knjizi "U potrazi za konačnom teorijom" (In Dream of Final Theory) da još ne zna za fizičara ili istraživanje koje je na bilo koji način profitiralo od filozofskih teorija, odnosno niti jedan istraživački tim koji je tražio pomoć filozofa u svojim istraživanjima.

 

Čini se da je ova Hawkingova knjiga samo "rehash" mnoštva već ranije objavljenoga, samo što iza toga stoji autoritet Hawkinga, koji je iz nekog razloga (nama) laicima daleko poznatiji od mnogih drugih fizičara koji iza sebe imaju i više objavljenih radova i veća priznanja u stručnoj zajednici.

This space for rent!
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...
mbaksa kaže...

Nit su krivo prenijeli, nit je Hawking jedini koji to misli. Zapravo zaostaje za ekipom, koja je vec prije prihvatila takvu mogucnost.

 

 

 

 

Točno!

 

Steven Weinberg i Victor J. Stenger (prvi fizičar nobelovac, drugi fizičar i filozof) su već davno ranije pisali o tome.

 

Dapače i Hawkingova tvrdnja (navodno, knjiga još nije izašla pa navodim samo ono što oni koji su je navodno čitali tvrde) da je došao kraj filozofije je vrlo slična Weinbergovom zaključku u knjizi "U potrazi za konačnom teorijom" (In Dream of Final Theory) da još ne zna za fizičara ili istraživanje koje je na bilo koji način profitiralo od filozofskih teorija, odnosno niti jedan istraživački tim koji je tražio pomoć filozofa u svojim istraživanjima.

 

Čini se da je ova Hawkingova knjiga samo "rehash" mnoštva već ranije objavljenoga, samo što iza toga stoji autoritet Hawkinga, koji je iz nekog razloga (nama) laicima daleko poznatiji od mnogih drugih fizičara koji iza sebe imaju i više objavljenih radova i veća priznanja u stručnoj zajednici.

Ja osobno Hawkinga postujem iz istog razloga kao i Sagana. Obojica su savrseni popularizatori znanosti, i metode kojima neke stvari objasnjavaju "obicnim" ljudima su savrsene. A bez takvih popularizatora, znanost bi puno teze napredovala, i bila bi ogranicena samo na "elitu", kao sto je predugo u povijesti bilo...

Nothing is true, everything is permitted...
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Assassin kaže...

Ja osobno Hawkinga postujem iz istog razloga kao i Sagana. Obojica su savrseni popularizatori znanosti, i metode kojima neke stvari objasnjavaju "obicnim" ljudima su savrsene. A bez takvih popularizatora, znanost bi puno teze napredovala, i bila bi ogranicena samo na "elitu", kao sto je predugo u povijesti bilo...

 

 

Moguće, ali dok je Sagan stvarno nastupao kao popularizator znanosti, Hawking nastupa u ulozi "Velikog Uma", odnosno nekoga tko se bavi fundamentalnim istraživanjima, a zadnja stvar toga tipa bio je njegov rad s Penroseom na crnim rupama. Ostalo su bitno manje važni radovi. 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 12:18 (Drago).
15 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Ne može nešto nastati iz ničega.Stara teza, držim da je i točna.A što reći o Hawkingu, i njegovoj tezi da je Bog oprečan znanosti.Nije točno.Hawking je več dugi niz godina vezan uz kolica, nepokretan, zarobljen u svojem tijelu, ako postoji pakao, život kakav taj čovjek živi je po meni jedan od najgorih oblika pakla.

Malo je situacija koje su teže od njegove.Stoga nije čudno što je Hawking ljut na Boga, pa ga negira.Zabrijao si je čovjek u svojoj ljutnji i čemeru da nema ničeg duhovnog u svemiru, i da je dosta što postoji gravitacija, na čemu mu stvarno ne treba zamjeriti sa obzirom na njegov osobni pakao od života.Mnogi su izgubili vjeru zbog kudikamo blažih stvari nego Hawaking.

Na svaku osobu utječe okolina, način života i stavovi koje čovjek oblikuje u tim situacijama, nitko, pa ni najpametniji znanstvenici ne žive u idili gdje mogu svoje sudove donositi bez vanjskog ili unatarnjeg utjecaja.Teze koje su apsolutustičke, i ne ostavljaju prostora za promjenu su jednostavno smiješne, što vrijedi i za zakone fizike.To što je neki postulat zasada nepromjenjiv, ne znači da je on konstanta za sva vremena, već jednostavno mi na našem intelektualnom i razvojnom nivou nismo u mogućnosti srušiti isti.

 

Svaka pamet za svoje vrijeme, što je jučer bilo istinito ne  mora biti i sutra.

 

I na kraju krajeva, trebaš stvarno biti bahat kada za sebe misliš da možeš sa svojim malim mozgom, i u mizernih pedesetak godina definirati postojanje svemira, nečega što traje več milijardama godina.A najsmješnije je što se kao ljudski rod nismo maknuli dalje id mjeseca, a donosimo nekakve definitivne sudove o postanku svemira, koji gledamo kroz teleskope.Za popišat se od smjeha.Kao da djeca u vrtiću idu raspravljati o funkcioniranju Londonske burze na temelju slikica iz dnevnog tiska.

 

 

 

Svaki politički sustav je idila.A idila je po svojoj prirodi svijet za sve.Stoga oni koji ne žele živjeti u toj idili, su negatori idile kojima je mjesto u zatvoru.
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...
Assassin kaže...

Ja osobno Hawkinga postujem iz istog razloga kao i Sagana. Obojica su savrseni popularizatori znanosti, i metode kojima neke stvari objasnjavaju "obicnim" ljudima su savrsene. A bez takvih popularizatora, znanost bi puno teze napredovala, i bila bi ogranicena samo na "elitu", kao sto je predugo u povijesti bilo...

 

 

Moguće, ali dok je Sagan stvarno nastupao kao popularizator znanosti, Hawking nastupa u ulozi "Velikog Uma", odnosno nekoga tko se bavi fundamentalnim istraživanjima, a zadnja stvar toga tipa bio je njegov rad s Penroseom na crnim rupama. Ostalo su bitno manje važni radovi. 

Da, to je nazalost istina...

Nothing is true, everything is permitted...
15 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...
ihush kaže...

 -po čemu nije? Brzina svjetlosti je vjerojatno jedna od univerzalnih-univerzumskih osnova, kao i masa, gravitacija itd. Problem mjerenja (preciznosti) je nešto sasvim drugo.

Postoje pokusi koji dokazuju da su 'usporili' svjetlost... -ili samo greška u mjerenju? Za sad mislim da je konstanta (mada znam za službeni stav).

 

Opet... cestice se ne moraju gibati brzinom svjetlosti. I ja lupetam... ne mogu se gibati brzinom svjetlosti jer povecanjem brzine povecava se i masa, vrijeme sporije ide, zakoni fizike ne vrijede :)

 

Foton = kvant energije

 

U ostalom... brzina svjetlosti nije brzina fotona, vec brzina vala...

 

To sa cudnovatom kapljicom vode... o cemu se tu radi, nisam upoznat?

 - opet, točno, barem s dosadašnjim znanjima, mjerenjima.... (slažem se).

Ovako (ide teorrija), čestica se nemože gibati brzinom svjetlosti, jer ima masu, pa bi za tu brzinu bilo potrebno uložiti beskonaćno energije.. i pri tom bi se raspala.

Samo svjetlost se može gibati tom brzinom. Što je svjetlost, što je foton?... Ili tko(što) je pogurao(akceleriralo) svjetlost na tu brzinu?

 

-Foton nema masu, samo energija, kreće se brzinom svjetlosti (da ne ponavljamo u vakuumu, svaki put), preko Plancka, dolazimo do N*m*s, koji preko Njutna djeluje na masu... -dakle nema mase?

 

Nema ničega bez mase, problem je samo ljudskog shvaćanja, tehnologije.. da tako male dimenzije možemo precizno mjeriti. (ok, ovo je sad moj stav-mišljenje... podložno svakakvim kritikama pa i mogućim greškama...)

Masa je energija, to su samo dva različita (agregatna) stanja tvari. Upravo zato ako je foton energija, naravno da je i masa.

Kao što kaže Bare u pjesmi, ''ne postoji, nešto što ne postoji..'' :)

 

Assassin kaže...
Ovo je zanimljivo, samo me jedna stvar zanima. Smatra li se u toj analogiji da je cijela molekula u jednoj prostornoj dimenziji, ili da se jedan pol nalazi u jednoj, a drugi u drugoj? Jer, ako se nalaze u istoj, kako to da ne dolaze u dodir, a ako dolaze u dodir, sto se dogadja pri tome, i znaci li to da se ukupna kolicina materije i antimaterije u svemiru konstantno smanjuje (jer dodirom materije i antimaterije, one se ponistavaju i nestaju)?

 

 -višedimenzionalnost pretjerano iskrivljuje percepciju, postaje nerazumljiva (pa je bolje izbjegavati, kao što se viša mat.op. svede na nižu...)

Zakovon o očuvanju energije, (recimo prihvaćen) nije nestala energija-tvar... nije se poništila nego samo promijenila oblik-stanje. Ukupno je opet ista suma, koja je vjerojatno globalno-nula.

Zašto nula? -ne kao količina, nego kao stanje. Tu je molekula vode, koja da je simetrična bila bi obična... i nas nebi bilo. Upravo zato postoji membrana i površinska napetost (sličnost sa stanicama?) ... usti uzorak se ponavlja u čitavom svemiru, mikro-makro, principi su isti. Kao da zemljina os nije nagnuta, nebi bilo godišnjih doba, nebi bilo s tim povezanih promjena itd... usporedba jezera i rjeke. U dinaičnom sustavu su moguće promjene ... i tako je nastao prvi spoj, ameba, ... sve do naših političara (smak) :))

Klackalica, dok je u ravnoteži miruje, postavljanjem tereta na jednu stranu, ta prevagne, prebaciš teret, prevagne druga strana i dobiješ dinamiku. Početni sustav je nula-mirovanje.. no i nakon kretanja suma je opet nula. (zato potencialne i kinetičke energije zbunjuju...)

Ponovo, kao bilijarske kugle i sve analogije iz tog.

Reduciranjem kao što su nekad ljudi vjerovali da je zemlja ravna, jer nisu imali dovoljno saznanja, dovoljno preciznih mjerenja... (i sama društva koja u pravilu brane postojeće). Time su dovoljno dobro opisali njima poznat svijet. Kad više nije takav opis mogao držati vodu, unaprijedili su ga...

Zato, izračuni o količini matirije-antimaterije, načinima i preciznosti mjerenja.. itd. jednostavno mislim da nešto nisu uzeli u obzir, zato nastaje 'manjak' tvari. Stvar je našeg mjerenja, ne stvarnosti, stvarnost je uvijek ista.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Baotica kaže...

Ne može nešto nastati iz ničega.Stara teza, držim da je i točna.A što reći o Hawkingu, i njegovoj tezi da je Bog oprečan znanosti.Nije točno.Hawking je več dugi niz godina vezan uz kolica, nepokretan, zarobljen u svojem tijelu, ako postoji pakao, život kakav taj čovjek živi je po meni jedan od najgorih oblika pakla.

Malo je situacija koje su teže od njegove.Stoga nije čudno što je Hawking ljut na Boga, pa ga negira.Zabrijao si je čovjek u svojoj ljutnji i čemeru da nema ničeg duhovnog u svemiru, i da je dosta što postoji gravitacija, na čemu mu stvarno ne treba zamjeriti sa obzirom na njegov osobni pakao od života.Mnogi su izgubili vjeru zbog kudikamo blažih stvari nego Hawaking.

Na svaku osobu utječe okolina, način života i stavovi koje čovjek oblikuje u tim situacijama, nitko, pa ni najpametniji znanstvenici ne žive u idili gdje mogu svoje sudove donositi bez vanjskog ili unatarnjeg utjecaja.Teze koje su apsolutustičke, i ne ostavljaju prostora za promjenu su jednostavno smiješne, što vrijedi i za zakone fizike.To što je neki postulat zasada nepromjenjiv, ne znači da je on konstanta za sva vremena, već jednostavno mi na našem intelektualnom i razvojnom nivou nismo u mogućnosti srušiti isti.

Slicnim stvarima je ovdje na temi i preko PP dosadjivao jedan drugi forumas. Njemu sam, nakon sto sam ga nagradio kartonom zbog trolanja, na PP odgovorio u ovom stilu:

 

Tema teme koju sam otvorio nije Hawking nego mogucnost nastanka svemira ni iz cega. Stoga pisanjem onih nebuloza si otisao u off-topic. Teorija nema veze sa samim Hawkingom - on ju se sad samo iznio kao jedan autoritet cije se rijeci inace pazljvio slusaju. Znaci, ti se ponasas kao da je to Hawkingova teorija i samo njegova - a vec sam u uvodnom postu dao link na Kraussovo predavanje.

Dalje - neopravdano blacenje samog covjeka, umjesto da se komentira/kontra-argumentra ono sto covjek govori, je logicka pogreska ad hominem. Na takav nacin "raspravljaju" samo jadnici koji nemaju sto pametno za reci pa moraju pljuvati po osobi koja je nesto izjavila, umjesto da argumentirano sudjeluju u raspravi.

 

 

Upozorio sam da na ovoj temi nece biti trolanja - da nisi dobio preblagu dobronamjernu sugestiju od kolege prije nego sam vidio tvoju poruku, ja bih ti obrisao post i pocastio te zutim kartonom. Ako zelis sudjelovati u temi, onda raspravljaj o temi, a ne o Hawkingu i u njegovoj zivotnoj nesreci.

16 godina
online
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
ihush kaže...
... (da skratim dugi citat)...

Foton nema masu, foton je kvant energije.

 

Foton se ne giba brzinom svjetlosti vec se val giba (u eletricnom i magnetskom polju).

 

Energija koju foton ima se moze pretvoriti u masu. Naravno. Primjer... fotoelektricni efekt.

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 14:49 (tnakir).
14 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...

Nit su krivo prenijeli, nit je Hawking jedini koji to misli. Zapravo zaostaje za ekipom, koja je vec prije prihvatila takvu mogucnost.

 

Naravno, ne mora biti istinito, ali sve ide u smjeru da je tako. Naime, ne postoje fizikalni zakoni koji prijece da svemir nastane spontano, ni iz ceg. Poanta cijele prije je da nije potrebno izmisljati (inteligentnog) kreatora svemira, posto je svemir mogao nastati i sam od sebe.

Što to sve ide u tom smjeru? Teorije? Dokazi?

 

Ni blizu ne idu u tom smjeru. Niti dokazuju bilo što. Mi još nismo u stanju izračunati energetska stanja u jednostavnim molekulama, a kamoli da bi mogli znati smjer koji bi pokazivao kako je svemir nastao. Da ne govorim o drugim nelinearnim sustavim.

 

Ne znamo mi ni smjer ni ništa, to su sve pretpostavke na temelju trenutnih teorija. S napomenom na trenutne.

 

I to sam Hawking zna.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i &amp;amp;amp;amp;amp;lt; 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_strin
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 13:56 (Buffer Overflow).
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Buffer Overflow kaže...
mbaksa kaže...

Nit su krivo prenijeli, nit je Hawking jedini koji to misli. Zapravo zaostaje za ekipom, koja je vec prije prihvatila takvu mogucnost.

 

Naravno, ne mora biti istinito, ali sve ide u smjeru da je tako. Naime, ne postoje fizikalni zakoni koji prijece da svemir nastane spontano, ni iz ceg. Poanta cijele prije je da nije potrebno izmisljati (inteligentnog) kreatora svemira, posto je svemir mogao nastati i sam od sebe.

Što to sve ide u tom smjeru? Teorije? Dokazi?

 

Ni blizu ne idu u tom smjeru. Niti dokazuju bilo što. Mi još nismo u stanju izračunati energetska stanja u jednostavnim molekulama, a kamoli da bi mogli znati smjer koji bi pokazivao kako je svemir nastao. Da ne govorim o drugim nelinearnim sustavim.

 

Ne znamo mi ni smjer ni ništa, to su sve pretpostavke na temelju trenutnih teorija. S napomenom na trenutne.

 

I to sam Hawking zna.

 

Pa teorije nastaju na osnovu dokaza. Ili je to kod tebe drugačije? Da nešto nastaje iz ničega i da je u skladu s kvantnom teorijom i promatranjima sasvim je poznato desetljećima i to nitko ne dovodi u pitanje. Dapače, nedavno je čak predložen ovaj tip eksperimenta (http://www.newscientist.com/article/dn19327-lasers-could-make-virtual-particles-real.html?DCMP=OTC-rss&nsref=online-news) koji može biti neekonomičan, ali posve u skladu s teorijom i empirijom. Gdje ti tu vidiš problem?

 

Hawking je samo reiterirao ovo načelo u formi razumljivoj "raji".

 

 

"Mi još nismo u stanju izračunati energetska stanja u jednostavnim molekulama, a kamoli da bi mogli znati smjer koji bi pokazivao kako je svemir nastao."

 

 

"Ekšli" - ni to nije točno, a prvi dio tvrdnje nema veze s drugim, a pogotovu nema veze s Hawkingovom tezom i načelom neodređenosti (iz kojega sve proizlazi).

 

Zapravo je i ovo varijanta Baoticinog "argumenta neznanja", odnosno "seoske mudrosti" pozivanja na glupost kao vrhunsko mjerilo ("I na kraju krajeva, trebaš stvarno biti bahat kada za sebe misliš da možeš sa svojim malim mozgom, i u mizernih pedesetak godina definirati postojanje svemira, nečega što traje več milijardama godina"), gdje svoj stav braniš neznanjem, a ne činjenicama, što je samo po sebi kontradiktorno ili kraće - WTF?

 

"Ne znamo mi ni smjer ni ništa, to su sve pretpostavke na temelju trenutnih teorija. S napomenom na trenutne."

 

Ponovo pogrešno i u kontekstu ove diskusije besmisleno. Teorije su potvrđenim opažanjima potvrđene hipoteze. Ukoliko imaš suprotna opažanja koja opovrgavaju "trenutne" teorije, te druge hipoteze koje se bolje slažu s empirijski ustanovljenim faktima od "trenutnih" teorija, samo naprijed - iznesi ih.

 

Ovo cirkularno pozivanje na neznanje i reiteriranje vlastitog neznanja koje bi pripisao svima jer ti se neka teorija ne sviđa nije način na koji se opovrgavaju tuđi stavovi u diskusijama.

 

"I to sam Hawking zna."

 

Sam Hawking tvrdi da zna nešto drugo, tako da ova tvoja tvrdnja koju si "potkrijepio" tobožnjim "argumentom" općeg neznanja nije dokazana. 

This space for rent!
16 godina
online
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

 

Pa teorije nastaju na osnovu dokaza. Ili je to kod tebe drugačije? 

 

Ne slazem se. Nekada se najprije postavi teorija pa se onda traze dokazi. Npr teorija relativnosti koja se dokazala dugo nakon einsteinove ideje...

I'm going woo woo
15 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Foton nema masu, foton je kvant energije.

 - da. .. ali;

klasično za sve takve pojave, postoji dvojnost, kao val i kao čestica (a možda i još neka stanja koja danas nepoznajemo..). Već  time (što ima dvojnost) nemožeš reći da nema masu.

Tako ja mogu reći da svjetlost ima masu (to sam sad bubno), ali to je vrlo moguće točno.

Problem je na tako malim skalama, stvarnih testova, dokaza, mjerenja.. sve što je potrebno za klasično znanje.

Ili ovakav primjer, svjetlost se definira kao elektromagnetska radijacija valne dužine vidljive ljudskom oku (u nanometrima..), što je ispravljeno, na bilo koju valnu dužinu, jer nije važno dali je svjetlost unutar ljudskog spektra vidljivosti. Već takvim razlikama u definiciji, nije ni čudo da nakraju dobijemo drugačije rezultate.

Zato mi je sama logika i taj neki 'univerzalni ustroj', koji vidim da se ponavlja na mikro-makro razini, kao pleneti i atom, 'govori' da foton ima masu.

Samo danas nemjerljivo malu.

 

Inače, kao službeni odgovor, slažem se... no prisjeti se da je Zemlja bila ravna ploča... prije par sto godina.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
ihush kaže...
tnakir kaže...

Foton nema masu, foton je kvant energije.

 - da. .. ali;

klasično za sve takve pojave, postoji dvojnost, kao val i kao čestica (a možda i još neka stanja koja danas nepoznajemo..). Već  time (što ima dvojnost) nemožeš reći da nema masu.

Tako ja mogu reći da svjetlost ima masu (to sam sad bubno), ali to je vrlo moguće točno.

Problem je na tako malim skalama, stvarnih testova, dokaza, mjerenja.. sve što je potrebno za klasično znanje.

Ili ovakav primjer, svjetlost se definira kao elektromagnetska radijacija valne dužine vidljive ljudskom oku (u nanometrima..), što je ispravljeno, na bilo koju valnu dužinu, jer nije važno dali je svjetlost unutar ljudskog spektra vidljivosti. Već takvim razlikama u definiciji, nije ni čudo da nakraju dobijemo drugačije rezultate.

Zato mi je sama logika i taj neki 'univerzalni ustroj', koji vidim da se ponavlja na mikro-makro razini, kao pleneti i atom, 'govori' da foton ima masu.

Samo danas nemjerljivo malu.

 

Inače, kao službeni odgovor, slažem se... no prisjeti se da je Zemlja bila ravna ploča... prije par sto godina.

Foton se ponasa kao cestica sto ne znaci da je cestica. Dualna priroda svjetlosti :)

I'm going woo woo
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...
Drago kaže...

 

 

Pa teorije nastaju na osnovu dokaza. Ili je to kod tebe drugačije? 

 

Ne slazem se. Nekada se najprije postavi teorija pa se onda traze dokazi. Npr teorija relativnosti koja se dokazala dugo nakon einsteinove ideje...

 

Pa tada nije imala status teorije koju sada ima. Ono što danas nazivamo teorijom relativnosti se sastoji od dvije Einsteinove teorije: posebne i opće relativnosti. Ni jedna ni druga nije imala status prihvaćene teorije već se o njima raspravljalo i imale su faktički status znanstvenih hipoteza. Opća teorija relativnosti postaje važna za fizičare tek u drugoj polovici ovog stoljeća - do tada joj, za razliku od posebne teorije, nitko nije uspio naći konkretnu i praktičnu primjenu.

 

Ne znam na koju i kako misliš da je postala (znanstveno prihvaćena) teorija prije nego je eksperimentalno dokazana?

This space for rent!
16 godina
online
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...
tnakir kaže...
Drago kaže...

 

 

Pa teorije nastaju na osnovu dokaza. Ili je to kod tebe drugačije? 

 

Ne slazem se. Nekada se najprije postavi teorija pa se onda traze dokazi. Npr teorija relativnosti koja se dokazala dugo nakon einsteinove ideje...

 

Pa tada nije imala status teorije koju sada ima. Ono što danas nazivamo teorijom relativnosti se sastoji od dvije Einsteinove teorije: posebne i opće relativnosti. Ni jedna ni druga nije imala status prihvaćene teorije već se o njima raspravljalo i imale su faktički status znanstvenih hipoteza. Opća teorija relativnosti postaje važna za fizičare tek u drugoj polovici ovog stoljeća - do tada joj, za razliku od posebne teorije, nitko nije uspio naći konkretnu i praktičnu primjenu.

 

Ne znam na koju i kako misliš da je postala (znanstveno prihvaćena) teorija prije nego je eksperimentalno dokazana?

Pa i strune su teorija. I negativna gravitacija je teorija. Ali jel tocna ili ne... to je druga stvar.

I'm going woo woo
14 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Da, dragi Drago smije govoriti o tuđem "neznanju" i neobrazovanju, a kad se vrati poruka onda se briše.

 

Koji egoizam jeboote.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i &amp;amp;amp;amp;amp;lt; 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_strin
14 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...
tnakir kaže...
Drago kaže...

 

 

Pa teorije nastaju na osnovu dokaza. Ili je to kod tebe drugačije? 

 

Ne slazem se. Nekada se najprije postavi teorija pa se onda traze dokazi. Npr teorija relativnosti koja se dokazala dugo nakon einsteinove ideje...

 

Pa tada nije imala status teorije koju sada ima. Ono što danas nazivamo teorijom relativnosti se sastoji od dvije Einsteinove teorije: posebne i opće relativnosti. Ni jedna ni druga nije imala status prihvaćene teorije već se o njima raspravljalo i imale su faktički status znanstvenih hipoteza. Opća teorija relativnosti postaje važna za fizičare tek u drugoj polovici ovog stoljeća - do tada joj, za razliku od posebne teorije, nitko nije uspio naći konkretnu i praktičnu primjenu.

 

Ne znam na koju i kako misliš da je postala (znanstveno prihvaćena) teorija prije nego je eksperimentalno dokazana?

 

 

Specijalna ne posebna.

 

 

Glupost. Opća teorija relativnosti je bila na provjeri čim je izašla. Vršio se niz eksperimenata da bi se potvrdila, još od 1918 godine.

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i &amp;amp;amp;amp;amp;lt; 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_strin
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2010 16:07 (Buffer Overflow).
14 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Pa i strune su teorija. I negativna gravitacija je teorija. Ali jel tocna ili ne... to je druga stvar.

Strune su u debeloj teoriji. Negativna gravitacija isto tako.

 

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i &amp;amp;amp;amp;amp;lt; 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_strin
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Pa i strune su teorija. I negativna gravitacija je teorija. Ali jel tocna ili ne... to je druga stvar.

 

 

Gle - u znanstvenoj nomenklaturi riječ teorija ima bitno drugačiju težinu nego u  kolokvijalnom razgovoru koji ti i ja sad vodimo.

 

Teorija je potvrđena hipoteza. Hipoteza se pak izvodi iz slutnje (konjekutre).

 

Dakle, da bi sada neka hipoteza dobila status teorije MEĐU ZNANSTVENICIMA mora biti interno konzistentna i imati predviđanja koja se mogu empirijski potvrditi ili oboriti. "Teorija" koja imanentno nije osporiva (u engleskom ovaj termin glasi "falsifability"- može se dokazati netočnim) odnosno ne daje mogućnosti i metode osporavanja korištenjem znanstvene metode nije znanstvena teorija.

 

Nije čak ni znanstvena hipoteza. 

 

Zato i mnogi fizičari teoriju struna (ili kako se sada derivat zove zove teorija multiverzuma ili M-teorija) još ne smatraju pravom znanstvenom  teorijom - ona ne daju nikakva provjerljiva predviđanja - http://en.wikipedia.org/wiki/String_theory#Is_string_theory_predictive.3F. Odnosno, mi nemamo mehanizme (dovoljno jake akceleratore dovoljno visokih energija) koje bi mogle provjeriti predviđanja. 

 

Kako počiva na kvantnoj fizici, pobijanje postulata kvantne fizike moglo bi se pobiti i teoriju struna, te se na taj način (posredno) ona može smatrati osporivom u znanstvenom smislu, što također mnogi "ne puše" (ni ja).

 

Neki smatraju da bi kvantno sprezanje (dvije kvantno spregnute čestice reagiraju trenutno i brzinom većom od brzine svjetlosti) moglo biti potvrda M-teorije koja predviđa postojanje više prostornih dimenzija od "vidljive" tri dimenzije (informacija bi u tom smislu među česticama trebala putovati brzinom svjetlosti, ali kroz "zakrivljene" dimenzije gdje su udaljenosti čestica manje nego u našem svemiru s tri prostorne dimenzije, čime se istodobno potvrđuje valjanost Einsteinove teorije i istodobno dokazuje teorija struna). 

 

Mnogi ovo (po meni s pravom) ni ovo ne smatraju dovoljno dobrim dokazom. 

 

Ukratko, teorija struna nije univerzalno u znanstvenoj zajednici prihvaćena kao znanstvena teorija. 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Buffer Overflow kaže...

Strune su u debeloj teoriji. Negativna gravitacija isto tako.

 

 

 

Što je to "debela teorija" - kažeš da si navodno fizičar? Suprotnost "dokazanoj istini"? Postoji li u znanosti viši stupanj istinitosti ili točnosti od teorije? Barata li znanost "konačnim istinama" ili potvrđenim teorijama?

This space for rent!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice