DOS igre ili barem starije igre

poruka: 69
|
čitano: 24.282
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

Jedna od legendarnih igara je  i Colonisation, mislim isto od Sid Meyera, a da ne pričam o Civilisation. Dosta igara, kao i upute za njihov pokretanje imaš na http://www.the-underdogs.info/.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: DOS igre ili barem starije igre
albundi kaže...

svejedno, samo da je dobra igra...

zasitio sam se krajsisa, biošokova.... pa oću neku klasiku odigrat...

 

ako ima tko za preporućiti nekakvu stariju igru neka slobodno kaže, bila ona besplatna ili ne, samo neka kaže da nije besplatna...

 Moja preporuka... Death Rally... Radi i pod winxp iako je dos igra... fora je do yaya... preporuka!!! trebala bi biti bespla...

It may be that your whole purpose in life is simply to serve as a warning to others!!
16 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

Evo stranice di ima pozamasna kolekcija starih (i podcijenjenih) igara. Sve lipo razvrstano po kategorijama. http://www.the-underdogs.info/

 

Isticem Transport Tycoon Deluxe, Deluxe Ski Jump(nije freeware). Ma pogledajte, ima tu za svakog nesto.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
DOS igre ili barem starije igre

Sto se tice DosBoxa - jedino sto treba napravit (kod svakog pokretanja) je mountat direktorij igre kao neki drive; dakle primjerice ukucas :

"mount c d:\igre\deathrally" i dobijes drive c: sa sadrzajem tog direktorija. Dalje sve ko iz dos-a, prebacis se na c: i rokaj dalje. Naredba "intro" sve to fino objasni pa kad zatreba...

 

Ima par "front end" grafickih sucelja za dosbox, ja sam koristio samo  D.O.G. - http://www.freewebs.com/erikgg/  i cisto je ok, za svaku igru podesis profil od kuda da ju pokrece, i poslije nemas gnjavaze, samo kliknes na nju.

 

Ja DosBox koristim uglavnom za stare avanture koje nisu EA-ove (za njih je ScummVM), i tako kad se sjetim nekog starog dragulja; i koliko se sjecam, sve je uvijek radilo. Mozda treba poneki mouse driver ucitat koji je dosao s igrom, ili se poigrat s postavkama brzine izvođenja (Ctrl+F11 & Ctrl+F12), no to sve ovisi o pojedinoj igri.

 

I jos nesto, postoji sluzbeni popis podrzanih igara i info koliko dobro rade: http://www.dosbox.com/comp_list.php?letter=a

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 17:49 (Pixidar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

Ak te baš zanima staro u pravom smislu imaš hrpu emulatora i romova za stare nintendo ,commodore igre...Ak te zanima reci pa ču ti poslat linkove.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Nije DOS al nije ni nova

U jednom starom broju Hackera od 1. mjeseca 2002 pisala je najava za igru S.T.A.T.I.C. kao novom falloutu, igri koja je imala potencijala, na kojoj su radili nekih 6-8 studenta preko interneta. Od onda pa do danas ja nisam ništa čuo o toj igri. Na internetu nema ništa o njoj, znači dvije su opcije ili je propala ili je promijenila ime. Dal je neko čuo za nju ako je kako se zove (sumnjam da se zove static)?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nije DOS al nije ni nova
Devils_child kaže...

U jednom starom broju Hackera od 1. mjeseca 2002 pisala je najava za igru S.T.A.T.I.C. kao novom falloutu, igri koja je imala potencijala, na kojoj su radili nekih 6-8 studenta preko interneta. Od onda pa do danas ja nisam ništa čuo o toj igri. Na internetu nema ništa o njoj, znači dvije su opcije ili je propala ili je promijenila ime. Dal je neko čuo za nju ako je kako se zove (sumnjam da se zove static)?

 zake si to tu napisal, kakve to veze ima sa starim igrama. i mene isto zanima taj legendarni Monkey Island. Stavite linkove. Da li freeware?
http://www.freewebs.com/horagio/ 92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

najvise sa DOS-a mi je ostala u sjecanju igirca Full Throtle. igrica je u to vrijeme imala ludu grafiku i malo ko ju je do kraja preso....ako imate prilike probat probajte  Smijeh

-.-
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
DOS igre ili barem starije igre

Panzer General je zakon!

 

http://www.panzergeneral.org/

 

Na stranicama možete naći zanimljivih abandonvera (Doom, Xcom, PG,  Duke Nukem 3D...)

 

Jedina igra koju i dan danas s vremena na vrijeme odigram (nakon svih tih godina).

 

 

I find your lack of faith disturbing!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: DOS igre ili barem starije igre

monky island jelegenda dobri stari gaybrash meni sve rade u dosboxu a njbolja mi je alon in the dark 1 2 3 serijal  monkey serial

15 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

i naravno legedarni duke nukem 3d nasajbolj fsp svih vremena imam i njega i quaka1 i falout 1 i 2

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

...evo jedan link za DOS igre http://www.dosgamesarchive.com

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

Vidim da je ova tema malo zastala. Baš sam neki dan poželio igrati starije DOS igrice pa skinuh DOSBox i par starijih hitova. Za lakše ulaženje u igre sam si skinuo i Norton Commander, kad uđem u DOSBox mountam C drive nađem NC i onda samo biram igre. Najbolje su mi Shadow Warrior, Twinsen Odyssey, Doom 1 i 2, Nebula Fighter, GTA, Jazz Jackrabbit, Rampage, Warcraft i Wolfenstein 3D. Nekad stvarno dobro dođu ovakve igrice za opuštanje.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
DOS igre ili barem starije igre

Ja bi htio princ of arabia još jednom odigrati. U crno-žutoj kombinaciji ekrana. Legendarno.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: DOS igre ili barem starije igre
davorsite kaže...

Vidim da je ova tema malo zastala. Baš sam neki dan poželio igrati starije DOS igrice pa skinuh DOSBox i par starijih hitova. Za lakše ulaženje u igre sam si skinuo i Norton Commander, kad uđem u DOSBox mountam C drive nađem NC i onda samo biram igre. Najbolje su mi Shadow Warrior, Twinsen Odyssey, Doom 1 i 2, Nebula Fighter, GTA, Jazz Jackrabbit, Rampage, Warcraft i Wolfenstein 3D. Nekad stvarno dobro dođu ovakve igrice za opuštanje.

Nemoraš ništa namještat, možeš direktno dragn 'n' dropat igru na ikonu od dosbox-a i ona se sama pokrene u njemu.

13 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

Evo par strategija:

Settlers I i II

Command and conquer(gold edition)

Warcraft 1 i 2

Civilization 1 i 2

Caesar

Colonizaton

...

 

 

Stranica za starije igrice:http://www.bestoldgames.net/eng/

 

Tomislav
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: DOS igre ili barem starije igre
Demon lord kaže...

Stranica za starije igrice:http://www.bestoldgames.net/eng/

care, hvala na linku, ima predobrih igara :D

Atomska bubamara
13 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

zna li ko još kaku strategiju...NE MORA BITI DOS

Tomislav
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

Zna li iko neku igru staru,staru iz '80 ili '90 godina da RADI. Pucacinu neku.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre
ogi219 kaže...

Zna li iko neku igru staru,staru iz '80 ili '90 godina da RADI. Pucacinu neku.

Duke 3d

http://eduke32.com/

Outlaws

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre
ogi219 kaže...

Zna li iko neku igru staru,staru iz '80 ili '90 godina da RADI. Pucacinu neku.

Blood

Wolfenstein

Doom

Redneck Rampage

Heretic

Quake

System Shock

 

Sve ih mozes u Dosboxu bez problema igrati na prakticki bilo kojem OS-u, samo trebas znati namjestiti Dosbox.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.3.2012 4:22 (rustweaver).
14 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

http://dosgames.com/

 

Ima tu mnogo igara za download i naravno opis, godina proizvodnje i još štošta ! 

 

Uživaj ! 

Nemam potpis osim na licnoj
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
DOS igre ili barem starije igre

Zasto mi nerade igre kad downloadiram ove stare igre... dogodi mi se ovo:      

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre
ogi219 kaže...

Zasto mi nerade igre kad downloadiram ove stare igre... dogodi mi se ovo:      

Zato sto se 16 bitni programski kôd ne moze direktno izvrsavati kada je procesor u 64 bitnom modu. X86 procesori se uvijek mogu vratiti jedan korak unatrag, ali ne i dva. Stoga x86 procesor u 32 bitnom protected modu moze izvrsavati i 16 bitni programski kôd, dok x86 procesor u 64 bitnom long modu moze izvrsavati i 32 bitni programski kôd (ali ne moze 16 bitni real mode kôd).

 

Stare DOS igre ti dolaze uglavnom u dva formata:

  • 16 bitni real mode (nativno okruzenje za DOS)
  • 32 bitni protected mode (pomocu DPMI funkcija)

 

Ti ovdje imas klasican 16 bitni real mode executable koji tvoj 64 bitni OS ne moze izvrsavati. Treba ti emulator, npr DOSBox.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
12 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre

Daj mi jedan program u kojem mogu igrat te stare igre... i imam ovaj dosbox al nesto mi ne radi,neznam kako podesiti to... molim pomoc

14 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre
ogi219 kaže...

Daj mi jedan program u kojem mogu igrat te stare igre... i imam ovaj dosbox al nesto mi ne radi,neznam kako podesiti to... molim pomoc

http://www.dosbox.com/wiki/Basic_Setup_and_Installation_of_DosBox

 

http://dosbox.webatu.com/

 

Sto ti tocno ne radi? Da bi koristio DOSbox moras znati koristiti DOS.

 

Recimo da imas wolfenstein otpakiran u c:\wolf3d\

pokrenes dosbox i kucas:

 

mount c c:\
c:
cd wolf3d
wolf3d

bitno je napomenuti da ti imena foldera i datoteka ne budu dulja od 8 znakova (DOS ne podrzava takva imena), i da ne sadrze razmake u imenu. Ako instaliras stare dos igre one ce vec same po sebi imati imena datoteka i podfoldera odgovarajuce duljine, ti samo moras paziti da je naziv foldera u koji otpakiravas igru prikladne duljine.

 

Brzinski tecaj najcescih komandi DOS-a:

 

  • CD - sluzi za ulazak ili izlazak iz nekog direktorija npr "cd igre" ce uci u direktorij "igre", dok ce "cd.." izaci iz trenutnog direktorija (kao kada u windows exploreru kliknes "up"). Mozes se i prebacivati u sasvim druge direktorije neovisno o trenutnom direktoriju. Ako upises "cd c:\windows\system32" otici ces ravno u "system32" direktorij neovisno o tome gdje si prije toga bio.
  • DIR - ispisuje sadrzaj direktorija, mozes koristiti i dodatne argumente kako bi ispisivao samo datoteke odredenog tipa, recimo "dir *.exe" ce ispisati sve .exe datoteke u trenutnom direktoriju, "dir wolf3d.*" ce ispisati sve datoteke imena "wolf3d" u trenutnom direktoriju, "dir c:\windows" ce ispisati sadrzaj direktorija windows iako se u njemu trenutno ne nalazis.
  • MD - kreira novi direktorij, npr "md igre" ce kreirati direktorij igre u direktoriju u kojem se trenutno nalazis.
  • RD - brise direktorij, direktorij koji brises mora biti prazan inace komanda nece uspjeti. npr "rd igre" brise direktorij igre.
  • DEL - brise jednu ili vise datoteka, npr "del wolf3d.exe" brise datoteku wolf3d.exe, dok "del *.*" brise sve datoteke u trenutnom folderu, mozes staviti i putanju pa brisati datoteke u nekom sasvim drugom folderu recimo "del c:\test\*.*" brise sve datoteke u direktoriju c:\test iako se mozda i ne nalazis trenutno u njemu.
  • C:, D:, E:... - sluze za prelazak na drugi disk, dovoljno je napisati slovo diska i dvotocku kako bi presao na taj disk
  • Pokretanje programa se vrsi tako da upises ime izvrsne datoteke koju zelis pokrenuti, pri cemu ako postoji vise izvrsnih datoteka sa istim imenom ali razlicitom ekstenzijom dos pokrece datoteke po slijedecoj listi prioriteta (.com .exe .bat), tako da ce komanda "wolf3d" prvo pokusati pokrenuti datoteku "wolf3d.com", a ako ona ne postoji onda datoteku "wolf3d.exe" te konacno ako i ona ne postoji "wolf3d.bat". Ako ne zelis da dos bira za tebe, mozes eksplicitno odrediti koju datoteku zelis, dodajuci i ekstenziju, tako da ce komanda "wolf3d.exe" uvijek pokusati pokrenuti datoteku "wolf3d.exe", a ako ona ne postoji dobit ces poruku s greskom.
  • MOUNT - ovo u biti nije DOS komanda, nego specijalna DOSBox komanda koja sluzi kako bi spojio virtualne DOSBox diskove/particije sa stvarnim diskovima/particijama. Komanda prima dva argumenta od cega je prvi argument slovo virtualnog diska kojem dodjeljujes neki stvarni disk/particiju, dok je drugi argument putanja koju zelis dodati virtualnom disku. npr "mount c c:\" dodjeljuje "c:" particiju/disk virtualnom disku "c", dok "mount d h:\" dodjeljuje "h:" particiju/disk virtualnom disku "d", a ako napravis "mount c d:\igre" tada ce ti direktorij "igre" biti mountan kao virtualni "c" disk i ako u DOSBoxu prijedes na disk "c:" tada ces se prebaciti ravno u direktorij "d:\igre". To mountanje vrijedi samo u DOSBoxu, i nema nikakav utjecaj na ostatak racunala i operacijskog sustava, ALI sve datoteke koje kreiras/izbrises u DOSBoxu ce biti kreirane/izbrisane i "u stvarnosti" zato pazi.

 

Ako i nakon ovoga imas nejasnoca, pitaj.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.3.2012 17:41 (rustweaver).
12 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre
rustweaver kaže...
ogi219 kaže...

Daj mi jedan program u kojem mogu igrat te stare igre... i imam ovaj dosbox al nesto mi ne radi,neznam kako podesiti to... molim pomoc

http://www.dosbox.com/wiki/Basic_Setup_and_Installation_of_DosBox

 

http://dosbox.webatu.com/

 

Sto ti tocno ne radi? Da bi koristio DOSbox moras znati koristiti DOS.

 

Recimo da imas wolfenstein otpakiran u c:\wolf3d\

pokrenes dosbox i kucas:

 

mount c c:\
c:
cd wolf3d
wolf3d

bitno je napomenuti da ti imena foldera i datoteka ne budu dulja od 8 znakova (DOS ne podrzava takva imena), i da ne sadrze razmake u imenu. Ako instaliras stare dos igre one ce vec same po sebi imati imena datoteka i podfoldera odgovarajuce duljine, ti samo moras paziti da je naziv foldera u koji otpakiravas igru prikladne duljine.

 

Brzinski tecaj najcescih komandi DOS-a:

 

  • CD - sluzi za ulazak ili izlazak iz nekog direktorija npr "cd igre" ce uci u direktorij "igre", dok ce "cd.." izaci iz trenutnog direktorija (kao kada u windows exploreru kliknes "up"). Mozes se i prebacivati u sasvim druge direktorije neovisno o trenutnom direktoriju. Ako upises "cd c:\windows\system32" otici ces ravno u "system32" direktorij neovisno o tome gdje si prije toga bio.
  • DIR - ispisuje sadrzaj direktorija, mozes koristiti i dodatne argumente kako bi ispisivao samo datoteke odredenog tipa, recimo "dir *.exe" ce ispisati sve .exe datoteke u trenutnom direktoriju, "dir wolf3d.*" ce ispisati sve datoteke imena "wolf3d" u trenutnom direktoriju, "dir c:\windows" ce ispisati sadrzaj direktorija windows iako se u njemu trenutno ne nalazis.
  • MD - kreira novi direktorij, npr "md igre" ce kreirati direktorij igre u direktoriju u kojem se trenutno nalazis.
  • RD - brise direktorij, direktorij koji brises mora biti prazan inace komanda nece uspjeti. npr "rd igre" brise direktorij igre.
  • DEL - brise jednu ili vise datoteka, npr "del wolf3d.exe" brise datoteku wolf3d.exe, dok "del *.*" brise sve datoteke u trenutnom folderu, mozes staviti i putanju pa brisati datoteke u nekom sasvim drugom folderu recimo "del c:\test\*.*" brise sve datoteke u direktoriju c:\test iako se mozda i ne nalazis trenutno u njemu.
  • C:, D:, E:... - sluze za prelazak na drugi disk, dovoljno je napisati slovo diska i dvotocku kako bi presao na taj disk
  • Pokretanje programa se vrsi tako da upises ime izvrsne datoteke koju zelis pokrenuti, pri cemu ako postoji vise izvrsnih datoteka sa istim imenom ali razlicitom ekstenzijom dos pokrece datoteke po slijedecoj listi prioriteta (.com .exe .bat), tako da ce komanda "wolf3d" prvo pokusati pokrenuti datoteku "wolf3d.com", a ako ona ne postoji onda datoteku "wolf3d.exe" te konacno ako i ona ne postoji "wolf3d.bat". Ako ne zelis da dos bira za tebe, mozes eksplicitno odrediti koju datoteku zelis, dodajuci i ekstenziju, tako da ce komanda "wolf3d.exe" uvijek pokusati pokrenuti datoteku "wolf3d.exe", a ako ona ne postoji dobit ces poruku s greskom.
  • MOUNT - ovo u biti nije DOS komanda, nego specijalna DOSBox komanda koja sluzi kako bi spojio virtualne DOSBox diskove/particije sa stvarnim diskovima/particijama. Komanda prima dva argumenta od cega je prvi argument slovo virtualnog diska kojem dodjeljujes neki stvarni disk/particiju, dok je drugi argument putanja koju zelis dodati virtualnom disku. npr "mount c c:\" dodjeljuje "c:" particiju/disk virtualnom disku "c", dok "mount d h:\" dodjeljuje "h:" particiju/disk virtualnom disku "d", a ako napravis "mount c d:\igre" tada ce ti direktorij "igre" biti mountan kao virtualni "c" disk i ako u DOSBoxu prijedes na disk "c:" tada ces se prebaciti ravno u direktorij "d:\igre". To mountanje vrijedi samo u DOSBoxu, i nema nikakav utjecaj na ostatak racunala i operacijskog sustava, ALI sve datoteke koje kreiras/izbrises u DOSBoxu ce biti kreirane/izbrisane i "u stvarnosti" zato pazi.

 

Ako i nakon ovoga imas nejasnoca, pitaj.

Aj molin te vidin da se razumis pa mi slikaj to sa Duck Capture jer mi nije bas jasno...

 

 

EDIT: I imam Linux Ubuntu 11.10

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.3.2012 19:03 (ogi219).
14 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre
ogi219 kaže...
EDIT: I imam Linux Ubuntu 11.10

Vrati se na windows, jer ti ne mogu objasnjavati istovremeno i linux i dosbox

 

Ako bas inzistiras na linuxu onda pogledaj ovo:

 

http://www.ubuntugeek.com/howto-auto-mount-a-drive-in-dosbox.html

i sluzbeni DOSBox manual

http://www.dosbox.com/DOSBoxManual.html

 

to si sve prvo pogledaj pa onda pitaj.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
12 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre
rustweaver kaže...
ogi219 kaže...
EDIT: I imam Linux Ubuntu 11.10

Vrati se na windows, jer ti ne mogu objasnjavati istovremeno i linux i dosbox

 

Ako bas inzistiras na linuxu onda pogledaj ovo:

 

http://www.ubuntugeek.com/howto-auto-mount-a-drive-in-dosbox.html

i sluzbeni DOSBox manual

http://www.dosbox.com/DOSBoxManual.html

 

to si sve prvo pogledaj pa onda pitaj.

Imam DosBOX za Linux!

14 godina
neaktivan
offline
Re: DOS igre ili barem starije igre

Postoji verzija DOSBox-a za gotovo svaki rasireniji operacijski sustav, pa tako i za Windowse. Ali gore sam ti stavio link u kojem je lijepo objasnjeno kako se mountaju direktoriji na linuxu. Nakon toga ti je sve isto kao i za windowse.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice