Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.727
|
čitano: 2.126.429
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
PeroMilic03 kaže...
notloB kaže...
PeroMilic03 kaže...
Wiz3m4n kaže...

E jbga druže, mijenjao bi a nebi, imao integriranu a možda ipak i ne 

Odluči se, ako bi imao samo integriranu onda svakako AMD procesor, naravno da leti ako na poslu šalješ mailove, radiš u Wordu, Excellu i koristiš digitron.... za bilo šta ozbiljnije  bi letio kroz prozor odavno jer je neupotrebljiv.

 Moj druze,ljudi jos sklapaju masine oko ryzena 3600 ili 5600,nema svatko lovu . :)

Ja realno igram sve igre na RX 470 bez problema ..

Ali eto,zelio bih da se ponovim malo posto mi je komp star vec 8 god.

 Ukoliko ćeš editirati video u premieru primjerice, preporuka intelova integrirana grafa, znači procesori koji nisu "f", najbolje je podržana i hw enkodira i dekodira najviše codeca, osim av1 encodera koji je podržan tek u rx7xxx i rtx4xxx grafama.

 Pa da,mislio sam ici na i5 13500 .

 Ljudi se olako odriču integrirane grafe za neznatno manju svotu novca a intelova je primjerice super za video da ne pričam kao backup.

3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
notloB kaže...
PeroMilic03 kaže...
notloB kaže...
PeroMilic03 kaže...
Wiz3m4n kaže...

E jbga druže, mijenjao bi a nebi, imao integriranu a možda ipak i ne 

Odluči se, ako bi imao samo integriranu onda svakako AMD procesor, naravno da leti ako na poslu šalješ mailove, radiš u Wordu, Excellu i koristiš digitron.... za bilo šta ozbiljnije  bi letio kroz prozor odavno jer je neupotrebljiv.

 Moj druze,ljudi jos sklapaju masine oko ryzena 3600 ili 5600,nema svatko lovu . :)

Ja realno igram sve igre na RX 470 bez problema ..

Ali eto,zelio bih da se ponovim malo posto mi je komp star vec 8 god.

 Ukoliko ćeš editirati video u premieru primjerice, preporuka intelova integrirana grafa, znači procesori koji nisu "f", najbolje je podržana i hw enkodira i dekodira najviše codeca, osim av1 encodera koji je podržan tek u rx7xxx i rtx4xxx grafama.

 Pa da,mislio sam ici na i5 13500 .

 Ljudi se olako odriču integrirane grafe za neznatno manju svotu novca a intelova je primjerice super za video da ne pričam kao backup.

 Slazem se potpuno sa tobom ,zato i hoci i5 13500 .

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
PeroMilic03 kaže...

I jos kazu ljudi da ne treba 760 chipset,moze i H610 .

 A ne treba, zavisi za što ti treba i što očekuješ od ploče. Treba vidjeti i bios, nisam nešto s intelovim čipsetima, moguće da ti 6xx ploča ukoliko je na njoj stari bios neće prepoznati 13xxx cpu, na amdu u sličnoj situaciji neće, na intelu ne znam. Neki dan sam vidio da stara revizija 790 biosa normalno prepoznaje 14xxx cpu, tako da treba se raspitati.

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Neće sigurno ali nije problem ako ima USB Bios flash opciju, ako nema onda zaboravi jer je šansa da radi ravna nuli. Ali isto tako H610 ja svakako nebi uzeo jer na njima koliko ja znam nemaš Pcie 4.0 linije nego samo Pcie 3.0 što te ograniči poprilično kod M2 diskova i grafičnih kartica. Radije ajde onda na stariju Z690 ili 770 jer sa 610 izgubiš previše fičura plus to da je bilo kakav OC znanstvena fantastika na tim pločama.

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Neće sigurno ali nije problem ako ima USB Bios flash opciju, ako nema onda zaboravi jer je šansa da radi ravna nuli. Ali isto tako H610 ja svakako nebi uzeo jer na njima koliko ja znam nemaš Pcie 4.0 linije nego samo Pcie 3.0 što te ograniči poprilično kod M2 diskova i grafičnih kartica. Radije ajde onda na stariju Z690 ili 770 jer sa 610 izgubiš previše fičura plus to da je bilo kakav OC znanstvena fantastika na tim pločama.

 Slažem se zato sam i napisao što očekuje od ploče, nadam se da svi pogledaju specifikacije prije kupovine, što se biosa tiče neke trgovine će ti flashati bios ukoliko pitaš ili od prijatelja posuditi cpu pa onda flashati, H610 je užasno ograničen ali za htpc ili neku nezahtjevnu upotrebu je dovoljan, npr.

16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Bilo je več ranije glasina za to, pa kak sad izgleda otpada i Hyper-threading i opet otpada AVX512 na Arrow Lake-S Desktop kombinacijama.

 

https://videocardz.com/newz/intel-arrow-lake-s-cpu-spotted-with-24-threads-no-hyper-threading-and-avx512-support

 

Kao što znamo, podebljano nosi oko 30% dodatnih CPU performansi u Multihread situacijama gdje se traži što više CPU snage.To ne bu dobro izgledalo u Cinebenčuši, a pogotovo ne u Blenderu koji je vrlo ozbiljan alat za razne video profiče ili umjetnike itd.Kao primjer, jedan vrlo impresivan video uradak sklepan večinom uz pomoč Blendera.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2024 22:22 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
Ja bi uzeo više ram-a dok je jeftin, jer cjena polako raste i do kraja godine se zna skoro poduplat kao i cjene SSD diskovima (proizvođači plaču da je sada prejeftino),a od viška glava na boli. I NIKAD ne uzimat 4 pločice ram-a jer brzina i stabilnsot drastično padaju.

 Nikad ?!

 

To su mitovi, urbane legende.

Nema nikakve razlike između 4x8 GB u odnosu na 2x16 GB.

 

Evo, na brzinu.

 

合氣道
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Zaprožanac moja legendo ljubavi moja!!

Razlika je postojeća I dovoljna, malo prouči neke stvari prije nego komentiraš. Tipa na koji način funkcionira cpu, matična I ram. Da je tako nebi radili matične sa dva slota po cijeni od koje ti se zavrti u glavi za entuzijaste. 

Poveznicu neću niti otvoriti jer na yt se ne uči.

Lp! 

Ljubavi nemoj se ljutit, samo ne želim da si nepismen!

Bero
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Bero_ng95 kaže...

Zaprožanac moja legendo ljubavi moja!!

Razlika je postojeća I dovoljna, malo prouči neke stvari prije nego komentiraš. Tipa na koji način funkcionira cpu, matična I ram. Da je tako nebi radili matične sa dva slota po cijeni od koje ti se zavrti u glavi za entuzijaste. 

Poveznicu neću niti otvoriti jer na yt se ne uči.

Lp! 

Ljubavi nemoj se ljutit, samo ne želim da si nepismen!

 Memorijski trace layout na matičnoj, topologija, ničeg on nije svjestan izgleda, ali zato "znalački" priča o urbanim legendama...

 

Ono s čim se ne bih složio je da se iz yt videa ne može učiti jer je to daleko od istine, naravno s ovim što je postavio je omašio stadion.

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zaporožac kaže...
nikonja kaže...
Ja bi uzeo više ram-a dok je jeftin, jer cjena polako raste i do kraja godine se zna skoro poduplat kao i cjene SSD diskovima (proizvođači plaču da je sada prejeftino),a od viška glava na boli. I NIKAD ne uzimat 4 pločice ram-a jer brzina i stabilnsot drastično padaju.

 Nikad ?!

 

To su mitovi, urbane legende.

Nema nikakve razlike između 4x8 GB u odnosu na 2x16 GB.

 

Evo, na brzinu.

 

Evo ti jedan link osobe koja se definitivno razumije u ono što govori, i tu je ljepo "dummy friendly" objašnjeno zašto RAm sporije i potencijalno nestabilnije radi kad su popunjena sva 4 slota. Plus to doslovno svaki proizvođač debelo naglasi brzinu rada RAM-a ako su 2 ili 4 slota popunjena.

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/ram-explained-why-two-modules-are-better-than-four-single-vs-dual-rank-stability-testing.363139/

10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ako znaš osnove onda znaš i što su karakteristike i šta koja znači. Ako osnove imaš onda možeš preko yt a nešto još vidit i znat jel to istina ili click byt video. Lako se doradiš Ako imaš osnove ali naučit ispočetka ne nikako. Koliko je takvih it poznavaoca skurilo hardware jer se eto činilo lagano preko videa. Koliko puta su se ravnali pinovi na procesoru radi pametnjakovića.

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Imam molbu za pomoć... nabavio Asrock b760m pg riptide mbo i 12400f....trenutno uz dosta muke ga dobio stabilno na 5150Mhz per core...ima li tko kakvog iskustva sa dotičnom mbo i overclockanjem na njoj....vidim da 12400f ide i do 5300Mhz all core, no malo je sve bagovito jer mi niti jedan od monitor programa ne očitava dobro voltažu procesora i ne mogu dobit cpu da ide preko 91w potrošnje u full loadu. Stavio sam mu fixnu voltažu na 1.34V i otključao power limite sve. Možda me zeza bios novijeg datuma, no opcije su sve mi tu. Nisam pametan, htio bih izvuči maximum iz njega, baš sam zato i uzeo taj kombo. BCLK mi je na 117, sve više od toga ne završi dobro.

Očito ima neka caka u postavkama biosa, no nakon 2 dana igranja još nisam došao do tog saznanja. Možda sam i neskroman i dotakao zid na 5150Mhz, no vjerujem da ide još jer ovo su 2 jezgre kucaju na toliko , te ostale padaju do mislim 4700Mhz najniže. All core je išao stabilno do malo manje od 5ghz.  Svaka pomoć je dobrodošla.

btw cpuz single score 825 mp score 5850

 

 

budem se poigrao sa manjim množiteljem i višim BCLK, to još nisam probavao, ako tko ima tu mbo neka se javi, može i na pm.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 22:40 (Wiz3m4n).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
Evo ti jedan link osobe koja se definitivno razumije u ono što govori, i tu je ljepo "dummy friendly" objašnjeno zašto RAm sporije i potencijalno nestabilnije radi kad su popunjena sva 4 slota. Plus to doslovno svaki proizvođač debelo naglasi brzinu rada RAM-a ako su 2 ili 4 slota popunjena.

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/ram-explained-why-two-modules-are-better-than-four-single-vs-dual-rank-stability-testing.363139/

 Evo što je autor teme toga foruma (forumaš), ispod u komentarima napisao drugom članu foruma..

 

 Znači, identične performanse 4x8 vs 2x16 GB

Bero_ng95 kaže...

Ako znaš osnove onda znaš i što su karakteristike i šta koja znači. Ako osnove imaš onda možeš preko yt a nešto još vidit i znat jel to istina ili click byt video. Lako se doradiš Ako imaš osnove ali naučit ispočetka ne nikako. Koliko je takvih it poznavaoca skurilo hardware jer se eto činilo lagano preko videa. Koliko puta su se ravnali pinovi na procesoru radi pametnjakovića.

 Meni 4x8 Gb na Intel 11 platformi radi potpuno stabilno na Gear1 XMP 3200 Mhz

 

Te sitnice oko struje su mi nebitne jer ne utječu na performanse memorije, a nisam morao jeftino dati 2x8 GB da bih kupio 2x16

Treba znati postaviti memoriju na optimalan način i nema problema, performanse su iste.

 

 

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 23:41 (Zaporožac).
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Znači dolazimo do toga da i ako su isti procesori svaki cpu ima svoj memoriski kontroler, koji može raditi ko vurica a ne mora. 

Opće je poznato da na intelu i amd dobar dio procesora radi u tipu dual chanel. Što se gaminga tiče, što veća latencija 1 low je lošiji, što se frekvencije tiče 3200  je više no u redu a 3600 se pokazalo idealnim. Događalo se da ljudi nisu mogli latencije i ostale stvari zatezanje iz više razloga. Loš memorijski kontroler, intel se nije dao kao amd na lošijim pločama. Tako da treba imat i sreće kada već ideš kontra pravila. 

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zaporožac kaže...

 Meni 4x8 Gb na Intel 11 platformi radi potpuno stabilno na Gear1 XMP 3200 Mhz

 

Te sitnice oko struje su mi nebitne jer ne utječu na performanse memorije, a nisam morao jeftino dati 2x8 GB da bih kupio 2x16

Treba znati postaviti memoriju na optimalan način i nema problema, performanse su iste.

 meni stabilno radi na gear1 xmp 3600mhz cl16 sa dva stika po 16gb, upravo tebi (ako se ne varam da smo pričali o tome) to ne radi

a imamo istu 11gen intel seriju

 

i pitanje je bi li mi radilo sa 4x8 na isti način ili bi morao spuštat na 3200mhz kao i ti

Bero_ng95 kaže...

Znači dolazimo do toga da i ako su isti procesori svaki cpu ima svoj memoriski kontroler, koji može raditi ko vurica a ne mora. 

Opće je poznato da na intelu i amd dobar dio procesora radi u tipu dual chanel. Što se gaminga tiče, što veća latencija 1 low je lošiji, što se frekvencije tiče 3200  je više no u redu a 3600 se pokazalo idealnim. Događalo se da ljudi nisu mogli latencije i ostale stvari zatezanje iz više razloga. Loš memorijski kontroler, intel se nije dao kao amd na lošijim pločama. Tako da treba imat i sreće kada već ideš kontra pravila. 

 da, ne radi svima jednako čak niti na intelu i 2x16 je sigurnije nego 4x8 da će raditi manje problema

to što nekome radi odlično je opet stvar lutrije

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
 meni stabilno radi na gear1 xmp 3600mhz cl16 sa dva stika po 16gb, upravo tebi (ako se ne varam da smo pričali o tome) to ne radi

a imamo istu 11gen intel seriju

 

i pitanje je bi li mi radilo sa 4x8 na isti način ili bi morao spuštat na 3200mhz kao i ti

Dobro se sjećaš..

Radila je na 2933 mhz i nisam nikako mogao podesiti XMP Gear 1, dok nisam našao na webu kako.

 

Pogrešno sam mislio da tebam dizati napon i latencije, dok je stvar bila u tome da ga čak moram spustiti i onda je proradilo, latencije se spustile na XMP Gear 1, latencije CL16, sve testove obavio i super.
Moje memorije su i deklarirane na XMP 3200 Mhz, a dizat ih na 3600 nisam ni pokušavao, jer mislim da mi nema tu velikog dobitka.
合氣道
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2024 19:03 (Zaporožac).
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zaporožac kaže...

Dobro se sjećaš..

Radila je na 2933 mhz i nisam nikako mogao podesiti XMP Gear 1, dok nisam našao na webu kako.

 

Pogrešno sam mislio da tebam dizati napon i latencije, dok je stvar bila u tome da ga čak moram spustiti i onda je proradilo, latencije se spustile na XMP Gear 1, latencije CL16, sve testove obavio i super.
Moje memorije su i deklarirane na XMP 3200 Mhz, a dizat ih na 3600 nisam ni pokušavao, jer mislim da mi nema tu velikog dobitka.

 e vidiš, a ja sam samo kliknuo xmp opciju u biosu i radi na 3600mhz cl16 u gear1 bez ikakvih dodatnih podešavanja

ima i opcija 3200mhz cl15, također u gear1, ali ostavio sam defoltno

 

radio je meni i 4x4gb u staroj haswell konfi bez problema, ali najprije sam vozio 2x4gb i updejtao bios, pa nadogradio s istim ramom par godina kasnije

e sad, jel bi meni radila na ovoj ploči 4x8gb isto ovako bez muke, to je upitno, jer očito niti isti procesori nisu uvijek garantirano s jednako dobrim memorijskim kontrolerom

možda bi i tebi moje dvije pločice rama radile kako rade i meni na 3600mhz bez problema, možda upravo zato jer je razlika 2 vs 4 pločice

 

doduše, ja imam opciju ubacivanja starog rama (hyperx predator 2x8gb 3200mhz/cl16) u dječji komp u kojem je stariji rajzen 2400 sa još starijim 2x4gb 2133mhz ramom, pa mi nije bio problem uzeti sebi nove pločice 2x16gb jer upgrejdam i sebi i klnicima komp na taj način, a možda bi probao opciju dokupljivanja i instalacije 4 pločice rama da je drukčije

kako god okreneš, sigurnije je ići na dvije pločice, manje vjerojatno da će biti ikakvih problema poput ovog tvojeg

10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma šljaka platforma u 70% slučajeva i u quad chanell.

No pitanje je samo na kojim latencijama i s kojom frenkvencijom.

 

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

4 keksa baš i nisu "quad-channel" ili misliš na X99/X299 platformu ?

 

10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Je u pravu si nije quad chanell.

Lp!

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

 Poanta je kad otvoriš link tog Amd nema nigdje na prvim mjestima je ili i9 ili i7 dalje nisam gledao gdje se spominje dotični Amd jer je na prvim mjestima samo Intel, intel i opet intel, toliko je "stariji" Intel otpuhan da mi je dopizdilo traziti gdje je taj AMd bolji eventualno u 1-5%

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.2.2024 18:14 (Boris grozni).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...

 Poanta je kad otvoriš link tog Amd nema nigdje na prvim mjestima je ili i9 ili i7 dalje nisam gledao gdje se spominje dotični Amd jer je na prvim mjestima samo Intel, intel i opet intel, toliko je "stariji" Intel otpuhan da mi je dopizdilo traziti gdje je taj AMd bolji eventualno u 1-5%

 IMaš u nekim igrama do 5% više fps-ova i to je to, tako da šta ti treba više, jer ionako svi samo nabijamo igre 24/7 i ništa drugo ne radimo na kompjuterima 

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
pozdrav

jel ima netko da može pomoći za OC 14700K koji bi bili neki optimalni parametri za početak, pošto sam pokušao zadnja 2 dana sve moguće i ne mogu dobiti da može odvrtiti cinebench sruši se ili resetira sistem odmah ćim pokrenem, igre rade normalno.
prošli 13700k je radio sve super oc 5.5ghz, 1.35v

hladnjak je H115i platinum 280mm
ram 2x32gb 6400 cl32
MBO: ROG Z790 HERO
Cole
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

A što će ti uopće overclock?? :D. To ti je baš ono nepotrebno .

16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ja sam svog 12400f dobio na kraju sa mukom na 5100Mhz all core i tu se Oc isplati jer sam i išao na takvu mbo da to odradi, no zajebavat se sa 14700K nema smisla 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.2.2024 7:45 (Wiz3m4n).
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)
Zna li netko da objasni kako se nacrtaju seme procesora sa milijardama tranzistora ?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

HB olovka i mora bit dobro našiljena.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice