Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

poruka: 528
|
čitano: 295.612
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Zahvaljujem na upucivanju mada cu pricekat povoljnije cijene jer necu sigurno davat za takav neki procesor po 400,500kn a svi dobro znamo sto se danas kupuje novo za te kune i to koliko bolje procesore, cak razmisljam uzet Q8200 (ima oglas za 330kn al spustit cu mu na 250-270 jer i ne vrijedi vise ako nece, necu je ni kupit...)

 
1 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Sam si rekao sve!{#}lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

imam ja pitanje imam intel pentium dual core e5300 2.6Ghz i sad bi kupio novi procesor al neznam oce ic na moju maticnu pa ak neko zna nek ongovori

 
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
<p>A koja je to ploca? Nisan ti ja čarobnjak Merlin da zavirin u kuglu i pogodin koja je u tebe maticna</p>
koristimo dijalekte kojih je Hrvatski jezik prepun a ne Englesko smeće
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

maticna je neka gigabyte al ima utore za ddr2

10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
<p>Procitaj ti na njoj koji je model jer bez toga nema pomoći</p>
koristimo dijalekte kojih je Hrvatski jezik prepun a ne Englesko smeće
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

evo naso gigabyte ga-ep41-ud3l

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.6.2014 13:05 (Danči).
15 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
NinoZDS kaže...

..

 

Stjepanj kaže...
NinoZDS kaže...

Imam intel pentium dual core E5300, iso bi na nesto jace recimo intel core 2 quad (ne znam jos koji model, al moram naletit i da cijena bude prihvatljiva) naletio sam bio na Q9550 za 300kn zakasnio sam i odma je otislo...taj covijek koji je to prodavo mi je dosta toga objasnio i svaka mu cast na tome, al mi je jedno ostalo nejasno oko mb cache-a, reko mi je da u specifikacijama procesora moze pisat ukupan broj cache-a ili moze pisat jedan broj a odnosi se na pojedinacno svaku jezgru, mene zanima kako primjetit razliku...ili jos bolje ako neko ima volje da mi napise sve intel core 2 quad QXXXX modele koliko koji ima mb cache-a

cache memorija prakticki niti ne ne utjece na gaming perfomanse,dakle nebitno! kod 775 procesora je najbitnija sto veca brzina sabirnice 1066,1333, 1600(oc)+ sto veci broj u megahercima(oc)! dakle gledaj ili q6600,qx6700 koji se super klokaju ili 9xxx seriju(najeftiniji i odlican za oc je q9400), ostalo izbjegavaj!lp

-pogrešno.

upravo je cache osnova razlike između npr Celeron i Pentium CPUa s JEDNAKOM jezgrom. Bez te razlike... Celeron je osakaćen i to se osjeti u težim taskovima jer je periferija najsporjiji dio (sve što CPU radi konstantno se prebazuje u/iz RAM, zato cache i postoji, kao i podatak CAS-MHz, dok je FSB samo dio te formule, najmanje bitan), dok CPU čeka na podatke. Jači CPU zato mora imati više cachea jer bi inače bio kao brzi auto na zatvorenoj cesti..

-kao što uopće ne tažiš podatke (mbo), nego imaš svoj odgovor. Lijepo je pomoći, ali odgovaraj kad stvarno znaš i drž se 'protokola'.

-btw, svi chipovi su tranzistori na silicijskim waferima, na cache se koristi ogroman dio silicijske površine (brojčano tranzistori), s razlogom.

Zato je Celeron dovoljno dobar za lakše taskove, dok igre i općenito 'multimedija' (kao i današnji internet) traže što jače (uz VGA...).

- (vidi kako to ide..)

 

Danči kaže...

imam ja pitanje imam intel pentium dual core e5300 2.6Ghz i sad bi kupio novi procesor al neznam oce ic na moju maticnu pa ak neko zna nek ongovori

 

nicky.sl kaže...
<p>A koja je to ploca? Nisan ti ja čarobnjak Merlin da zavirin u kuglu i pogodin koja je u tebe maticna</p>

 

Danči kaže...

maticna je neka gigabyte al ima utore za ddr2

 

nicky.sl kaže...
<p>Procitaj ti na njoj koji je model jer bez toga nema pomoći</p>

 

Danči kaže...

imo sam negdje racun kad sam ju kupio a sad nemrem to nac kupljena prije 3-4 godine al nacu i napisat koja je

 -pročitaj s MBO ili kod paljenja, POST (može se pauzirati) ili nekim info utilsom kao CPU-z/ID.. dok sve manuale, BIOS itd prvo potraži na str. proizvođača MBO ali pazi i na verziju-reviziju PCBa! (to obično piše na lijevom gornjem ćošku PCBa) jer o tome može ovisiti kompatibilnost-BIOS i izbor CPUa. Na kutiji od MBOa također to piše (na deklaraciji), ako imaš kutiju..

-samo po godištu (3-4 god i DDR2) se može zaključiti da 99% podržava svaki 775s CPU, ali obavezno provjeriti i po potrebi nadograditi BIOS, jer kupnja prije toga može biti pogrešna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

trebat cu potrazit kutiju,a vidio sam da noviji procesori imaju memoriju onu ddr3 podrzavaju a moja maticna ddr2 podrzava pa jel ima to kakve veze jer ja iz prve mislio da treba mjenjat cijelu maticnu zbog tih utora i sad gledo na internetu pise za moju maticnu 

  1. Support for an Intel® Core™ 2 Extreme processor/ Intel® Core™ 2 Quad processor/Intel® Core™ 2 Duo processor/ Intel®Pentium® processor/Intel® Celeron®processor in the LGA775 package 
    (Go to GIGABYTE's website for the latest CPU support list.)onda koko si reko podrzava
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.6.2014 13:37 (Danči).
15 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Danči kaže...

trebat cu potrazit kutiju,a vidio sam da noviji procesori imaju memoriju onu ddr3 podrzavaju a moja maticna ddr2 podrzava pa jel ima to kakve veze jer ja iz prve mislio da treba mjenjat cijelu maticnu zbog tih utora

 -RAM je stvar MBO (fizičkog utora-DIMMa), ne CPUa (on pordžava oba tipa, tj mem.kontroler). Ima veze s max količinom, chipsetom, voltažom...

Tako se npr ako trebaš kupiti više RAMa ne isplati DDR2, može biti jeftinije kupit noviju MBO i DDR3 uz različitu max količinu koja je bila za DDR2 4-8GB, dok je kod DDR3 ugl 8-16-32..

 

Danči kaže...

trebat cu potrazit kutiju,a vidio sam da noviji procesori imaju memoriju onu ddr3 podrzavaju a moja maticna ddr2 podrzava pa jel ima to kakve veze jer ja iz prve mislio da treba mjenjat cijelu maticnu zbog tih utora i sad gledo na internetu pise za moju maticnu

  1. Support for an Intel® Core™ 2 Extreme processor/ Intel® Core™ 2 Quad processor/Intel® Core™ 2 Duo processor/ Intel®Pentium® processor/Intel® Celeron®processor in the LGA775 package
    (Go to GIGABYTE's website for the latest CPU support list.)onda koko si reko podrzava

-ne svaki, jer u trenutku kad su pisali upute nije postojao neki noviji.. zato to provjeriš na supportu (popis CPUa) i verzije BIOSa. Ponekad čak podržava neki noviji CPU ali to možda nije navedeno... (ipak, gigabyte je OK proizvođač, dovoljno ažuran... pa vjerojatno sve piše).

 

btw, kako si gledao za svoju ploču ako nisi 100% siguran koji model-revizija? .. pazi, to možda je ili nije ista MBO.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.6.2014 13:42 (ihush).
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Danči kaže...

evo naso gigabyte ga-ep41-ud3l

Ovdje imaš sve o toj ploči

 

koristimo dijalekte kojih je Hrvatski jezik prepun a ne Englesko smeće
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

jel mi netko može potvrdit kakve vrste memorije podržava I7 4770k,jer na stranici specifikacija o memoriji piše samo 1333 i 1600 mhz(pretpostavljam da možda podržava,ali ne piše),a ja sam stavio 8gb 1866mhz,tj. kolege ovdje,a čini mi se da sam pročita da podržava ipak do 3200mhz,ali nisan siguran sad više...ovdje san provjerava na link...

 

http://ark.intel.com/products/75123/Intel-Core-i7-4770K-Processor-8M-Cache-up-to-3_90-GHz

 

pa bi htio više naučiti o njemu i specifikacijama,ali nisan baš stručnjak,iskreno...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

ihush pricas nesto sto nema veze s covjekovim pitanjem, cache memorija neutjece ni 0,01fps na perfomanse nego iskljucivo sabirnica, pa onda visina u megahercima...kao da nikad nisi imao quad 775...

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

4770k podrzava DDR3 vrstu memorije.Samo tu i nijednu drugu.

Podrzava brzinu memorije do 2200-2400MHz,sa većim taktom mora se underclockat proc (kolko sam ja naučio,ako sam u krivu ispravite me).

U principu cpu je najmanje bitan u prici,pogledaj kaj maticna podrzava.

Standard za seriju Haswell i Ivy je 1600MHz. (socket 1055 novije generacije!,1050)

 

3200MHz na memoriji nema smisla,em bi se vjerojatno ne strucnim rukavanjem spalila ploca,možda i moduli

+nema smisla.Tko je lud vidio drzat memoriju na 3200MHz.

 

Za intelovce je "ne sluzbeni standard" kupit neki kid memorije i ukljucit X.M.P.

Nema tu neke price.

Prestanite stavljati zarez,tamo gdje je odavno trebala biti tocka!
10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Što je bolje kupiti FX 83xx ili neki i5 xxxxk setup nemojte mi govoriti samo da je fx za future jer nije tako su govorili i za Phenom II X6 pa je slab već danas znači samo pitam koji bi bio bolji set up za oko 2 godine koji bi me više koštao?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Bolje je Intel, ali više košta.

Toni
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Paradox1 kaže...

4770k podrzava DDR3 vrstu memorije.Samo tu i nijednu drugu.

Podrzava brzinu memorije do 2200-2400MHz,sa većim taktom mora se underclockat proc (kolko sam ja naučio,ako sam u krivu ispravite me).

U principu cpu je najmanje bitan u prici,pogledaj kaj maticna podrzava.

Standard za seriju Haswell i Ivy je 1600MHz. (socket 1055 novije generacije!,1050)

 

3200MHz na memoriji nema smisla,em bi se vjerojatno ne strucnim rukavanjem spalila ploca,možda i moduli

+nema smisla.Tko je lud vidio drzat memoriju na 3200MHz.

 

Za intelovce je "ne sluzbeni standard" kupit neki kid memorije i ukljucit X.M.P.

Nema tu neke price.

Kaki ti je to socket 1055 i socket 1050 ?!?
Imaš jedino za Sandy i Ivy socket 1155 a za Haswell je socket 1150

koristimo dijalekte kojih je Hrvatski jezik prepun a ne Englesko smeće
10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Šta je onda bolje?

 

FX8350 + Gigabyte 990XA-UD3 + cpu cooler ~2300kn

 

ili

 

Intel core i5 4670K + gigabyte GA-Z97P-D3 ili ASrock Z97-PRO3 ~ 2400kn

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

i5 i GB ploča. Ta ploča je dovoljna za normalno korištenje, ne znam kakav ti je plan u vezi OC ali kakav god da je bez kvalitetnije ploče (ne znači da je ova loša) i coolera ni ne pomišljaj.

Toni
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
rapture686 kaže...

i5 i GB ploča. Ta ploča je dovoljna za normalno korištenje, ne znam kakav ti je plan u vezi OC ali kakav god da je bez kvalitetnije ploče (ne znači da je ova loša) i coolera ni ne pomišljaj.

Onda bi bilo bolje uzeti not k i5 tipa i5 4570 ili i5 4670 i ovu gaga matičnu jer sam mislio uzimati k i5 ali kada se nemože na ovoj matičnoj clocati onda niš a koja bi bila minimum za oc?

12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
rapture686 kaže...

i5 i GB ploča. Ta ploča je dovoljna za normalno korištenje, ne znam kakav ti je plan u vezi OC ali kakav god da je bez kvalitetnije ploče (ne znači da je ova loša) i coolera ni ne pomišljaj.

zasto nebi mogao klokati? pa z97 cipset je, neuzimas u obzir katastrofalan klok kod haswella( tj ne visok:), dakle svaki ce na zraku ici bez problema do 4,5ghz s osnovnom regulacijom od 4 faze, i pogotovo kad je u pitanju K model kojem brat bratu samo promjenis mnozitelj{#}! bitniji je barem neki brand name cooler na njemu(min 250kn) i vozi...

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.7.2014 23:05 (Stjepanj).
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

dakle,ako sam dobro razumio,po tebi se može clockati do 4.5ghz na I5,dakle na koliko onda po tebi se može clockati I7 4770k na Z 97 killer matičnoj.ako je tvornički clock na 3.5ghz,i kažu da je 3.9ghz neki max...ili je ovo do 3.9ghz neki tvornički turbo u postavkama,dok ti pričaš o igrama sa strujom i slično,ili..??

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
johnyaces777 kaže...

dakle,ako sam dobro razumio,po tebi se može clockati do 4.5ghz na I5,dakle na koliko onda po tebi se može clockati I7 4770k na Z 97 killer matičnoj.ako je tvornički clock na 3.5ghz,i kažu da je 3.9ghz neki max...ili je ovo do 3.9ghz neki tvornički turbo u postavkama,dok ti pričaš o igrama sa strujom i slično,ili..??

klokanje kod novih haswella je komplicirano zbog lose odvodnje topline s procesora( evo lajcki da razumijes) dakle to sto imas plocu od 3000kn ili i7 neznaci da ces ga klokati ista vise jer se svi vise manje klokaju isto na zraku! dakle K model bio on i5 ili i7 ce raditi na 4.5ghz na svakoj z87/97 ploci, a preko toga je vec neka druga prica!

no haswell na tih auto turbo boostu:) od 3,9 prozdire i jest ce sve sljedecih par godina...lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.7.2014 22:43 (Stjepanj).
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Uzmi svakako k model. Nije strašna razlika u cijeni a poslje će ti dobro doći ako budeš htio malo dići klok.

Toni
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Mozda da uzmem Intel i5 3570k i neku z77 maticnu ovaj cpu je 50 kn skuplji od 4670k ali su maticne oko 550 - 600kn.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.7.2014 23:46 (Iwan7SeVeN).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

To ti je isto dobra ideja, taj CPU je još dobar, neznatno slabiji od 4670k nebitno što je starija generacija. Sigurno se bolje i kloka :)

Toni
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 0:18 (rapture686).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Koliko dugo bi mi trajao i5 4570 ili i5 4670 not k jer pošto se ovi cpu griju (i5 4670k i i5 4690k) i treba dobra matična nemislim klokati tako ako kupim jedan od ova dva koju matičnu da uzmem do 600kn i koliko bi bio za budućnost dobar?

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 16:45 (Iwan7SeVeN).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Kako misliš koliko bi ti trajao? Po performansama, ne može ti nitko garantirat ali ja bi rekao jedno 3 godine bez problema...

U vezi ploče ako misliš ubacit CPU i koristit tako kako je onda praktički bilo koja.

Toni
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 17:31 (rapture686).
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
rapture686 kaže...

Kako misliš koliko bi ti trajao? Po performansama, ne može ti nitko garantirat ali ja bi rekao jedno 3 godine bez problema...

U vezi ploče ako misliš ubacit CPU i koristit tako kako je onda praktički bilo koja.

Da po preformansama za ige ili možda da uzmem i5 4670k + neki h87 ili h97 čipset od ASUS-a pošto je novi update bios omogućio clocanje.Koja ASUS mbo bi bila dobra do 600Kn?

Jel valja šta ova Gigabyte GA-B85-HD3 za početak samo da stpjigore a kasnije možda neki lagani oc na 4-4,2 GHz?

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 19:38 (Iwan7SeVeN).
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Ako ćeš ploču mijenjat onda uzmi nekakvu za 300-400kn i poslje neku puno bolju. Odluči se hoćeš OC ili ne. Ako hoćeš, uzmi k model i jako jeftinu ploču pa poslje bolju+kuler na kojoj možeš OC. Ako ne planiraš OC uzmi nekakvu "srednju" ploču, ali svejedno k model, za svaki slučaj da hoćeš OC poslje a i lakše ćeš ga prodat...

Toni
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 19:49 (rapture686).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice