Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

poruka: 528
|
čitano: 295.630
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
nicky.sl kaže...

Kaki ti je to socket 1055 i socket 1050 ?!?

Možda čovjek zna nešto što mi ne znamo, možda je on vidovit pa su to Intelovi budući socketi. {#}

16 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Pozdrav, da li se procesoru povečava TDP ili potrošnja struje ako ga se kloka a nediže mu se napon ?

Primjerice ako procesor ima TDP 95W (i5 750 recimo) i ako ga se kloka na 3.4ghz a da mu se napon nepodize i nedira, da li u tom slucaju TDP i potrošnja procosora rastu ?

 

Hvala

PC/PS3/Android gamer
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Sims kaže...

Pozdrav, da li se procesoru povečava TDP ili potrošnja struje ako ga se kloka a nediže mu se napon ?

Primjerice ako procesor ima TDP 95W (i5 750 recimo) i ako ga se kloka na 3.4ghz a da mu se napon nepodize i nedira, da li u tom slucaju TDP i potrošnja procosora rastu ?

 

Hvala

uzet cu svoj i7 4770S kao primjer od 65w/TDP

tdp je maximalna brojka tj kolicina topline koju procesor moze podnijeti u normalnom loadu (dakle ne prime95 i takve stvari), sto kod mene na 4770s varira od min.- 1w do -max 65w ovisi od zahtjevnosti radnje!

dakle TDP ne predstavlja maximalnu snagu sto tvoj cpu moze podnijeti, sto ispada ako ces ga klokati bez diranja voltaze recimo za 300mhz vise(dakle podigao si mu snagu) najvjerojatnije (ne doslovno shvatiti ovo najvjerojatnije) opet neces doci do nazivnog TDP-a od 65w nego ce on biti recimo 60w tokom nekakvog normalnog loada/primjer gaming itd...

no kad bi upalio prime95, TDP bi zbog ogromnog koristenja cpu-a(a i overklokao si ga tj povecao mu snagu) povecao tu granicu(maximalnu) od 65w i najvjerojatnije bi se poceo pregrijavati s stock coolerom( svaki stock cooler je napravljen da cpu tokom normalnog loada/gaming itd ne prelazi tih 65w tdp-a)

 

evo i vizualni primjer tokom prime95:

44,6w 44,6w
kao sto vidis moj cpu je deklariran na 65w no to je u stanju postici tek kad mu prva jezgra radi na 3.9ghz druge dvije na 3,8 i ostatak na 3,6 i kad su mu sve instrukciju unutar cipa upogonjene!

no gore u "ss" je upaljen prime95 koji mi kad je u 100% loadu sve jezgre rade na samo 3,5ghz i kao takve generiraju 44,6wTDP-a!(to je tako kod haswella cpu-a:)

nazalost tdp ovisi o vise stvari odjednom pa je dosta komplicirano za objasniti da svi shvate! nadam se da sam bar malo pomogao!

dakle ako i dalje nisi shvatio;) tvom cpu se nece dignuti TDP do neke odredene granice overkloka, voltaze, coolera itd!

lp{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.7.2014 23:08 (Stjepanj).
14 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Ma sve 5, ali da stock hladnjak neće izdržati overklok od 300MHz, ne znam...možda sam ja izašao iz štosa...

{#}

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
godo kaže...

Ma sve 5, ali da stock hladnjak neće izdržati overklok od 300MHz, ne znam...možda sam ja izašao iz štosa...

{#}

trebao bi no sve ovisi o loadu cpu jezgri, i jos najmanje 5 cimbenika koji utjecu na to! nisam napisao da nece izdrzati! ljudi mjesaju benchmarke tipa prime95, wprime, Ibt s normalnim radom! maximalni TDP se mjeri u normalnom koristenju nekog racunala, windows,browser,gaming,aplikacije itd, koje su sve tocno cimbenike uzeli neznam!lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
10 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

-radio bi (to si mogao sam vidjeti na datom linku). Naravno ipak provjeri, updateaj BIOS itd.

-veći problem je ta MBO, jedna od lošijih serija, problemi s DDR-DDR2, kao i AGP-PCIex (PEG je samo 'polovični' tj x4, ne radi većina novijih/jačih VGA na tom utoru).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Pozdrav. Kupujem komp uskoro pa se zelim prvo malo raspitati u vezi komponenti. Zanima me procesor AMD X8 FX-8350 te maticna ploca Asrock AM3 990FX Killer. Jel bi se to dvoje dobro slagalo? Uz aftermarket coler, jel moguce overclokanje tog procesora?

Hells Glory
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Pozdrav.

 

Ne mogu se odlučiti između ova dva procesora,pa mi molim vas vi pomognite!?

 

AMD ATHLON II X4 740 3,2GHZ-QUAD CORE     ILI     INTEL DUAL-CORE PENTIUM G2030 3.00GHZ

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

imam stari pc i na njemu je AMD athlon 64 3200+ jedno jezgreni i danas mi frend pokloni amd athlon x64 2x i ne pase mi?!?!?!?

http://www.foxconnchannel.com/ProductDetail.aspx?T=Motherboard&U=en-us0000013

 
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Još da si napisao točan model tog poklonjenog procesora...

 

Pretpostavljam da je AM2 pa zato ne paše.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
XXX-Man kaže...

Još da si napisao točan model tog poklonjenog procesora...

 

Pretpostavljam da je AM2 pa zato ne paše.

ispricavam se tocan model je amd athlon 64 x2  

10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Jos ti fali model nije to sve.

Athlon 64 x2 ?????

koristimo dijalekte kojih je Hrvatski jezik prepun a ne Englesko smeće
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
4L4N kaže...

ispricavam se tocan model je amd athlon 64 x2  

Ne, nije. Nedostaje točna oznaka procesora.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
XXX-Man kaže...
4L4N kaže...

ispricavam se tocan model je amd athlon 64 x2  

Ne, nije. Nedostaje točna oznaka procesora.

AD05400IAA5D0 Amd Athlon 64 X2 5400 Dual Core 2.8 Ghz

12 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
4L4N kaže...
XXX-Man kaže...
4L4N kaže...

ispricavam se tocan model je amd athlon 64 x2  

Ne, nije. Nedostaje točna oznaka procesora.

AD05400IAA5D0 Amd Athlon 64 X2 5400 Dual Core 2.8 Ghz

am2 SOC...   Pozz!

14 godina
moderator
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
4L4N kaže...

am2 SOC...   Pozz!

Eto...

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
10 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Neznam jel ovo prava tema ali imam problem s procesorom naime procesor mi se zagrijava i postane jako vruc u igricam kada ih igram.

Kupio sam mu ventilator koji ga hladi od iza sa straznje strane kompa.Mjenjao sam mu termlanu pastu,redovito ga cistio.Moj procesor je AMD Athlon X4 640 procesor.

Nekad mi se kompjuter ugasi i pokaze se plavi ekran ali to se rijetko dogada.

AMD Athlon x4 procesor

Amd radeon r7 200 series

8GB rama ddr3

Windows 7 64 bit

EDIT:Ne zagrijava se u svim igricama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Već dugo nisam pratio stanje hardvera, pa me zanima.

 

Koji je najjači procesor koji bi išao na Asrock A790GXH/128M odnosno AM3 socket ? Phenom II x6 ?

Ništa ne ostavljam nezavrš
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
dv14 kaže...

Već dugo nisam pratio stanje hardvera, pa me zanima.

 

Koji je najjači procesor koji bi išao na Asrock A790GXH/128M odnosno AM3 socket ? Phenom II x6 ?

Na tu ploču Phenom II X6 1100T Black Edition

 

http://www.asrock.com/mb/AMD/A790GXH128M/?cat=CPU

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
9 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Pozdrav,
Što mislite dali bi se mogao igrati LoL na Intel HD Graphic, procesor je Celeron G1620 uz 4GB RAM-a?
Na low postavkama uz neku manju rezoluciju. Ispričavam se ako sam postavio pitanje na krivo mjesto.

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
sontex kaže...

Pozdrav,
Što mislite dali bi se mogao igrati LoL na Intel HD Graphic, procesor je Celeron G1620 uz 4GB RAM-a?
Na low postavkama uz neku manju rezoluciju. Ispričavam se ako sam postavio pitanje na krivo mjesto.

jako tesko posto je to cisto osnovni gpu unutar cpu-a, da je mozda neka serije 4xxx onda vec nekako ovak tesko, a ni sam cpu ne pomaze previse kao i mali takt! neznam pogledaj na youtubeu ak ima kaj...

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
9 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Stjepanj kaže...

jako tesko posto je to cisto osnovni gpu unutar cpu-a, da je mozda neka serije 4xxx onda vec nekako ovak tesko, a ni sam cpu ne pomaze previse kao i mali takt! neznam pogledaj na youtubeu ak ima kaj...

Hvala na odgovoru. Gledo sam na yt i ima sa tim procom ali GTA4 na 20-ak fps-a. Za LoL ima samo na 3xxx i 4xxx.
Probat ću hoće li to šljakat, ako ne uštedit će se nešto para za grafu. 

10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Evo jedno pitanje za bolje poznavaoce hardware-a od mene.
Ovako tice se turbo boosta. Imao sam I7 2600, I sad on ja mislim radi od 3,4 do 3,8ghz. Automatski multiplier za taj cpu je x34. Znaci cpu bi trebao raditi na sve 4 jezgre 3,5ghz, 3jezgre 3.6ghz, 2 jezgre 3.7ghz i 1 jezgra 3.8ghz. Štos je taj što ja nikad nisam primijetio da cpu radi na 3.8 ili 3.7 ako mu ne podignem multiplier u biosu na 37 ili 38. Isto tako mi je i sa ovim i5 2400s koji automatski radi na 2.5ghz mult. x25, a turbo boost mu je 3.3ghz. Isti problem, kad mu je multiplier na automatski 25, nema teorije da pređe 2.5ghz bilo šta da radim ako mu manuelno ne promijenim multiplier, koji je trenutno na x33. Hvala

Hejjjjj
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.8.2014 17:42 (Chico12).
9 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Ovako, naime slucajno sam zaboravio na kojem mailu sam se registirao na accu Skillzor69, pa sada sam morano novi radit
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.9.2014 3:01 (Skillzor70).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

piše na oglasu da je LGA1366.

Steam: charmander2005 || Origin: Bassotronic || Xfire: charmander1 || Skype: thebass999
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Bass kaže...

piše na oglasu da je LGA1366.

hvala na pomoci, odustao sam od njega.

Ovako, naime slucajno sam zaboravio na kojem mailu sam se registirao na accu Skillzor69, pa sada sam morano novi radit
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.9.2014 16:06 (Skillzor70).
15 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Zanima me vrijedi li novca prelazak sa mog starog Quad 6600 na novu haswell platformu g 3220? Jel taj mali dualac išta bolji od clockanog quada, najviše mislim na igre?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
lobotomac90 kaže...

Zanima me vrijedi li novca prelazak sa mog starog Quad 6600 na novu haswell platformu g 3220? Jel taj mali dualac išta bolji od clockanog quada, najviše mislim na igre?

Jeste naravno zato što su puno brže jezgre. Ali dvije jezgre su malo za neke zahtjevne igre tipa: Bf3, Bf4, Crysis 3, Metro last light, pogotovo za ove zadnje dvije. Ja sam sa sandy bridge g860 igrao solidno bf3 ali prelaskom na i5 to se je drastično popravilo. Ako već ideš na low segment, pokušaj uzeti i3 koji je hyperthreaded.

Hejjjjj
15 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Chico12 kaže...
lobotomac90 kaže...

Zanima me vrijedi li novca prelazak sa mog starog Quad 6600 na novu haswell platformu g 3220? Jel taj mali dualac išta bolji od clockanog quada, najviše mislim na igre?

Jeste naravno zato što su puno brže jezgre. Ali dvije jezgre su malo za neke zahtjevne igre tipa: Bf3, Bf4, Crysis 3, Metro last light, pogotovo za ove zadnje dvije. Ja sam sa sandy bridge g860 igrao solidno bf3 ali prelaskom na i5 to se je drastično popravilo. Ako već ideš na low segment, pokušaj uzeti i3 koji je hyperthreaded.

 

Pa baš zato i pitam jer ova moja stara kanta ipak ima 4 jezgre, igre koje si naveo rade i na ovom quadu(clockan je na 3.2), naravno ne na visokim detaljima ali nema još igre koju ne mogu pokrenuti. A za i3 se nažalost ne mogu rastegnuti s obzirom da moram uz proc uzeti novu matičnu, rame i hard,ali kroz godinu dana svakako planiram neki i5 ubosti. Pa sam u dilemi jel mi se uopće isplati davati sada za to novce, koliko bi osjetio ja tu razliku uopće između quada koji posjedujem i novog dualca? Ili se možda bolje strpiti godinu dana pa kompletan komp promjeniti kada budem u mogućnosti? Znam da je prednost ako sada pređem na haswell da ću kasnije samo proc trebati promjeniti i da sam si otvorio prostor za nadogradnju, ali me strah da ne bi izgubio performanse u igrama jer se ipak radi o dual core procesoru. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.9.2014 18:08 (lobotomac90).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice