Spoj bootabilnog USB na IDE

poruka: 6
|
čitano: 1.647
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Spoj bootabilnog USB na IDE

Imam stari desktop sa Pentium Celeronom 333 MHz, od kojeg bi htjeo napraviti NAS. Najbolje varijanta je bootabilni USB, ali u vrijeme kada je ova ploča pravljena nije bilo USB, pa još bootabilan da bude. Da li ima varijanta na spojim USB na IDE priključak i da li ču onda moči da ga koristim za bootanje? Da li tada postoji problem drajvera jer se radi o USB a ne hard drajvu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Spoj bootabilnog USB na IDE

USB -> universal SERIAL bus

PATA -> PARALLEL ata

 

Prvi je serijski port, drugi paralelni, ne možeš ih pomiješati.

 

Ploča bi ti trebala imati USB1.1 (dva komada), ne vjerujem da nema, a ako i nema, onda je stvarno endem svoje vrste.

 

Moguće je USB stick formatirati sa određenim softwareima da emulira FDD disk (Floppy) preko kojeg eventualno možeš bootnuti DOS/Win95/Win98 (s tim

da računaš da će ti preko USB1.1 ići veoma sporo + spor PC).

 

Ne kužim zašto bi od starog PC-a radio NAS (osobito što su paralelni diskovi veoma skupi, osim ako ih imaš par za potrošiti, ali nwm).

 

 

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
12 godina
neaktivan
offline
Re: Spoj bootabilnog USB na IDE

Sad sam malo zbunjen, jer sam prije svega softveraš, a prema hardverskim zajebancijama sam uvjek imao poveliku odioznost. Zar nisu IDE diskovi oni obični diskovi koji dolaze uz svaki PC? Da pojednostavim priču: instališem FreeNAS na vrlo stari hardver koji po svemu,  imeni i NAS-u odgovara, samo je problem što nemam bootabilan USB. Bootabilan USB treba da se na njega snimi, OS i konfiguracioni fajlovi (ja sam tako shvatio). E sad gje šta i kako ja neznam, jer se u hardver nerazumijem. Cjela stvar mi treba da bi evntualno razvio jednu aplikaciju na serveru koji nije Windows server ( to je jedna druga priča). Naravno skupa rješenja ne dolaze u obzir. Nešto sam rovio po internetu i našao neku verziju da se koriste CF karte. samo neznam koji adapter treba uzeti za to jer ima više vrsta.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Spoj bootabilnog USB na IDE
asimze kaže...

Sad sam malo zbunjen, jer sam prije svega softveraš, a prema hardverskim zajebancijama sam uvjek imao poveliku odioznost. Zar nisu IDE diskovi oni obični diskovi koji dolaze uz svaki PC? Da pojednostavim priču: instališem FreeNAS na vrlo stari hardver koji po svemu,  imeni i NAS-u odgovara, samo je problem što nemam bootabilan USB. Bootabilan USB treba da se na njega snimi, OS i konfiguracioni fajlovi (ja sam tako shvatio). E sad gje šta i kako ja neznam, jer se u hardver nerazumijem. Cjela stvar mi treba da bi evntualno razvio jednu aplikaciju na serveru koji nije Windows server ( to je jedna druga priča). Naravno skupa rješenja ne dolaze u obzir. Nešto sam rovio po internetu i našao neku verziju da se koriste CF karte. samo neznam koji adapter treba uzeti za to jer ima više vrsta.

Pa zašto ga ne instaliraš preko CD/DVD čitača? Ima čitač CD/DVD kojim se povezuje preko IDE (PATA) kabela. Čas posla. I još nešto nisi naveo koja ploča pa da provjerimo na netu za njegov sadržaj a ovako nemožemo na pamet bubat bezveze.

Sam svoj majstor. :)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Spoj bootabilnog USB na IDE
Nello kaže...
asimze kaže...

Sad sam malo zbunjen, jer sam prije svega softveraš, a prema hardverskim zajebancijama sam uvjek imao poveliku odioznost. Zar nisu IDE diskovi oni obični diskovi koji dolaze uz svaki PC? Da pojednostavim priču: instališem FreeNAS na vrlo stari hardver koji po svemu,  imeni i NAS-u odgovara, samo je problem što nemam bootabilan USB. Bootabilan USB treba da se na njega snimi, OS i konfiguracioni fajlovi (ja sam tako shvatio). E sad gje šta i kako ja neznam, jer se u hardver nerazumijem. Cjela stvar mi treba da bi evntualno razvio jednu aplikaciju na serveru koji nije Windows server ( to je jedna druga priča). Naravno skupa rješenja ne dolaze u obzir. Nešto sam rovio po internetu i našao neku verziju da se koriste CF karte. samo neznam koji adapter treba uzeti za to jer ima više vrsta.

Pa zašto ga ne instaliraš preko CD/DVD čitača? Ima čitač CD/DVD kojim se povezuje preko IDE (PATA) kabela. Čas posla. I još nešto nisi naveo koja ploča pa da provjerimo na netu za njegov sadržaj a ovako nemožemo na pamet bubat bezveze.

Instaliram ga preko CD tu nema problema, ali se on instališe ili na USB, preporuka original, ili na poseban HD. Moguca je instalacija na isti HD gdje su i podaci, ali je komplikovana i ne preporučuje je. najbolja varijanta je USBili Compact Flach. Ploča je stara sigurno 12 godina, kad je tek izašao Celeron 333 MHz!!! Nemam pri ruci podatke o ploči.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Spoj bootabilnog USB na IDE

Ploča je VIA VT82C596.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice