Koji programski jezik da prvo naučim?

poruka: 11
|
čitano: 2.811
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Koji programski jezik da prvo naucim?

Imam 12 godina i idem u 7. razred ( Da, znam da je premlado i da nemam sto tu raditi, ali zelim nauciti ). Koji programski jezik da prvo naucim? Od cega da pocnem? Znam samo za kompajlere kao Code::Blocks za C++ i sl., a drugo nista. Ako ima neka stranica o tome za pocetnike, recite koja, ali samo da nisu tutorijali na YouTubu. Hvala!

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
9 godina
neaktivan
offline
Koji programski jezik da prvo naucim?

Oprosti, ali nisam znao da postoji slicna ili ista tema. Ali mene ne zanima Android i Linux, nego programiranje na Windowsu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.9.2014 21:06 (FUKS1).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji programski jezik da prvo naucim?

Nebitno. Svi ionako prvenstveno programiraju na windowsima.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji programski jezik da prvo naucim?
FUKS1 kaže...

Oprosti, ali nisam znao da postoji slicna ili ista tema. Ali mene ne zanima Android i Linux, nego programiranje na Windowsu.

Programiranje je programiranje.

Uostalom, za tebe je bolje ako imas pojma o necemu vise od programiranja samo na Win platformi.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji programski jezik da prvo naucim?
FUKS1 kaže...

Oprosti, ali nisam znao da postoji slicna ili ista tema. Ali mene ne zanima Android i Linux, nego programiranje na Windowsu.

Skini Code:Blocks ili Visual Studio C++ Express.

 

http://www.learncpp.com/

 

Mal si ti za knjiga još, igraj se malo sa tim, samo da shvatiš šta je to source file, šta je exe, kakva je veza među njima, zašto svaki program mora imati glavnu funkciju, šta je varijabla, kakvi tipovi postoje, kako se ispisuje/upisuje u konzolu, kako se računa, šta je grananje, ako je a veće od b šta tad, a ako je manje šta tad, a šta ako nije ni manje ni veće (onda je jednako :D), šta ako treba nešto uraditi 15 puta, zašto tu koristimo petlje, šta ako nešto treba uraditi n puta, ne znamo broj, šta onda... Huh, duga rečenica. Godinu dvije, nemoj odmah očekivati nešto veliko, s obzirom na to koliko godina imaš. I da pusti priče basic lakši, python lakši, uzmi i radi C++, nemoj obraćat na početku pažnju šta je include<iostream>, šta je return, nego uzmi si zdravo za gotovo, kasnije se sve slegne i bit će ti draže što si već na C-like sintaksi.

 

Samo radi i uči, manje razmišljaj o tome jesam li mogao u Borlandu ili u Visual ili sad trebo NetBeans, sve je to nebitno, ako se budeš duže ovim bavio, izmjenit ćeš ih podosta, kao i jezika. :D Sretno ili što bi reko čeh, švabo i englez - hepi koding. {#}

Poštenje garantujem avatarom. Hvala!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji programski jezik da prvo naucim?

Nisi premlad. U tvojim godinama ja sam se još igrao sa Logom (obavezno gradivo na informatici), tek sam nakon toga prešao na Basic. U svakom slučaju savjetovao bih ti nekakvu implementaciju nekog programskog jezika u kojem možeš jako brzo i jednostavno početi raditi sa jednostavnom grafikom. Čisto da ne izgubiš interes. Šarenilo uvijek stvari čini zabavnijima (bar je tako bilo u mom slučaju).

 

C, C++, C#, Java, Python... to su sve super jezici, ali možda malo previše "suhoparni" za nekoga tvojih godina. Da bi u njima radio nešto zanimljivo moraš već poprilično vladati teorijom i alatima, ali ionako ćeš se prije ili poslije okušati u jednom od njih pa mislim da nema žurbe.

 

Imajući sve to na umu možeš probati neki moderniji Basic (tutorial), ili čak Logo (evo jedna online verzija baš za učenje). Logo ćeš vjerojatno brzo prerasti, ali Basic ti može poslužiti dugo, dugo. Imaj na umu da će u početku ići sporo, no što više budeš znao brže ćeš učiti nove stvari.

 

Ako ćeš ipak ići sa nekim od ovih što sam ih nazvao suhoparnima, onda zaviri u ovu temu, naći ćeš dosta ozbiljne literature, većinom na engleskom jeziku. Trebat ćeš i naći odgovarajući alat za odgovarajući jezik (za C i C++ to može biti Code Blocks, ili Visual Studio...)... i pripremi se na to da ćeš dugo u početku raditi isključivo tekstualne aplikacije, dok ne naučiš dovoljan dio jezika i alata da počneš raditi nešto naprednije.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
9 godina
neaktivan
offline
Koji programski jezik da prvo naucim?

Logo sam vec ucio,  nista posebno, dajes komande pa crta (ako je nesto vise od crtanja,neznam).

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji programski jezik da prvo naucim?
FUKS1 kaže...

ako je nesto vise od crtanja

Jest. Punokrvni programski jezik, sa dosta neobičnom sintaksom. Ovisi na kojoj si ga razini koristio.

 

Ako si samo kuckao komandu po komandu, kako bi ga koristio kao nekakav kvazi program za crtanje, onda nisi puno toga vidio. Ono što sam ja u Logu naučio su bile petlje, uvjetno grananje, varijable, i funkcije. I to na takav interaktivan način da mi je jako brzo postalo jasno zašto npr. koristiti petlju, a ne 4 puta tipkati fd 50 rt 90, korisnost varijabli, razbijanja koda na manje funkcije, višestruke ugniježđene petlje, rekurzija... da ne spominjem i animiranu grafiku za, brat bratu, manje od mjesec dana (za usporedbu, neki uče C i C++ i više od godine dana a da i dalje nemaju pojma kako ispljunuti grafiku na ekran, a još manje kako ju animirati). Da se nisam susreo sa Logom vjerojatno nikada ne bih programirao. U mom slučaju je i pobudio interes i omogućio izrazito nisku barijeru za upad. Najkorisnija stvar s kojom sam se susreo na informatici.

 

Naravno, to ne znači da je to također i idealan put za tebe. Osim toga, ako si se već susreo sa Logom onda možda da probaš neki drugi od nabrojanih jezika? Mogućnosti je hrpa.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.9.2014 23:04 (rustweaver).
9 godina
neaktivan
offline
Koji programski jezik da prvo naučim?

Ma kucao sam samo fd i takve komande, sad sam nesto gledao po udzbeniku iz informatike i ucit se se BASIC, ali ono mislim da nesto samo za racunjane, sta mogu i na papiru.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji programski jezik da prvo naučim?
FUKS1 kaže...

Ma kucao sam samo fd i takve komande, sad sam nesto gledao po udzbeniku iz informatike i ucit se se BASIC, ali ono mislim da nesto samo za racunjane, sta mogu i na papiru.

Ok dečko, pošto je računanje mizerno za tebe, izvoli zadatke.

http://www.hsin.hr/honi/arhiva/

Poštenje garantujem avatarom. Hvala!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice