Plaće system administratora

poruka: 66
|
čitano: 44.182
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Plaće system administratora

Pozdrav,

da li se zna kolika bi trebala biti plaća jednog system administratora u firmi kojoj nije core business informatika, i u onoj u kojoj je core bussiness informatika?

 

Hvala.

 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Plaće system administratora

Prelistaj već otvorene teme, mislim da ćeš tu naći odgovore...

tema1

 

tema2

I'll f*ck you till' you love me! - Mike Tyson
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
Neo83 kaže...

Pozdrav,

da li se zna kolika bi trebala biti plaća jednog system administratora u firmi kojoj nije core business informatika, i u onoj u kojoj je core bussiness informatika?

 

Hvala.

 od 4000-14000

 

ovisi od firme do firme, o tome koliko si sposoban (ne koliko znaš nego sposoban) i takio..........

kod mene normalno radi.....
13 godina
neaktivan
offline
Plaće system administratora

Zanima me kako se kreću VAŠE plaće (i beneficije) u poduzećima u kojima radite, s obzirom na radno iskustvo i stručnu spremu?

 

Moja trenutna situacija:

 

SSS, za dvije godine nadam se bacc.

firma 60 zaposlenih, sistem administrator, plaća oko 8000 kuna {#}

 

No šta kada završim? Već sada gledam opcije daljnjeg školovanja barem do mag. ali čemu ako se to neće vidjeti u kunama i benificijama (dao bi guzicu za službeno auto {#}šala)

zanima me šta mogu očekivati kad pozavršavam što moram

 
0 5 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
enigmus kaže...

Zanima me kako se kreću VAŠE plaće (i beneficije) u poduzećima u kojima radite, s obzirom na radno iskustvo i stručnu spremu?

 

Moja trenutna situacija:

 

SSS, za dvije godine nadam se bacc.

firma 60 zaposlenih, sistem administrator, plaća oko 8000 kuna {#}

 

No šta kada završim? Već sada gledam opcije daljnjeg školovanja barem do mag. ali čemu ako se to neće vidjeti u kunama i benificijama (dao bi guzicu za službeno auto {#}šala)

zanima me šta mogu očekivati kad pozavršavam što moram

 

kod mene normalno radi.....
13 godina
neaktivan
offline
Plaće system administratora

Ni najmanje :)

 

ali radi se o dobroj firmi, moja plaća je čak nešto ispod firminog prosjeka.

 

No mene ti prosjeci i kolku ko plaću u mojoj firmi ima ni najmanje ne zanima, mene zanima koliko JA imam i kolko mogu dobiti, i šta mogu očekivati s podizanjem stručne spreme.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Plaće system administratora
enigmus kaže...

Zanima me kako se kreću VAŠE plaće (i beneficije) u poduzećima u kojima radite, s obzirom na radno iskustvo i stručnu spremu?

 

Moja trenutna situacija:

 

SSS, za dvije godine nadam se bacc.

firma 60 zaposlenih, sistem administrator, plaća oko 8000 kuna {#}

 

No šta kada završim? Već sada gledam opcije daljnjeg školovanja barem do mag. ali čemu ako se to neće vidjeti u kunama i benificijama (dao bi guzicu za službeno auto {#}šala)

zanima me šta mogu očekivati kad pozavršavam što moram

Mislim da možeš očekivati jedno veliko "bravo!", ali od srca :)

 

U većini meni poznati slučajeva nikome nije skočila plaća zato što je ostvario neku diplomu dok je radio (možda jedino u slučaju nekog žešćeg Cisco certifikata) -- ona ti može otvoriti daljnje napredovanje ako tvrtka ima raspoređena radna mjesta ovisno o stručnoj spremi, ali to opet ne znači da će te promaknuti zato što si ju dobio, ali si s njom dobio tu mogućnost koju možda nisi prije imao ...

13 godina
offline
Re: Plaće system administratora
enigmus kaže...

Ni najmanje :)

 

ali radi se o dobroj firmi, moja plaća je čak nešto ispod firminog prosjeka.

 

No mene ti prosjeci i kolku ko plaću u mojoj firmi ima ni najmanje ne zanima, mene zanima koliko JA imam i kolko mogu dobiti, i šta mogu očekivati s podizanjem stručne spreme.

Podizanje koeficijenta a sukladno tome i plaće. Službeni auto/mobitel dolazi po zaslugama. Barem u mojoj firmi.

 

 

Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
quickr kaže...
enigmus kaže...

Ni najmanje :)

 

ali radi se o dobroj firmi, moja plaća je čak nešto ispod firminog prosjeka.

 

No mene ti prosjeci i kolku ko plaću u mojoj firmi ima ni najmanje ne zanima, mene zanima koliko JA imam i kolko mogu dobiti, i šta mogu očekivati s podizanjem stručne spreme.

Podizanje koeficijenta a sukladno tome i plaće. Službeni auto/mobitel dolazi po zaslugama. Barem u mojoj firmi.

 

 

 samo i isključivo u državnim firmama, kod privatnika koeficjent ovisi o njegovoj dobroj volji......

 

 

@enigmus - čisto da dobijem neku sliku, što točno radiš, kakve su ti odgovornosti, opseg posla, znanja i slično?

kod mene normalno radi.....
13 godina
offline
Re: Plaće system administratora

Nebih se složio. Ne radim u državnoj firmi a tako funkcionira kod nas. Diplome i certifikati podižu koeficjente koji onda podižu plaću.

Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
quickr kaže...

Nebih se složio. Ne radim u državnoj firmi a tako funkcionira kod nas. Diplome i certifikati podižu koeficjente koji onda podižu plaću.

 kao što rekoh, ovisi o dobroj volji odnosno kod tvojeg privatnika postoji dobra volja kod mojeg recimo ne postoji....znači može ali nije zakonska obaveza

kod mene normalno radi.....
12 godina
protjeran
offline
Re: Plaće system administratora
cekpi kaže...

 

@enigmus - čisto da dobijem neku sliku, što točno radiš, kakve su ti odgovornosti, opseg posla, znanja i slično?

 on se više nebu javio...koga je uvjerio da sa SSS ima 8000kn???

 

 

po tome i ja bi mogao imatu takvu plaću...sumnjam sa zna više od mene sa SSS, a firma jedino to gleda, kakvu struku imaš takvu i plaću. Inače papir nebi vrijedio ništa, umjesto razgovora  i onih brzinskih testova  za posao, kandidati bi dobili konkretan zadatak i tko ga prođe dobiva posao.

ako mi želite zahvaliti - kliknite HVALA
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.12.2011 13:12 (smirnoff).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora

 

@enigmus - čisto da dobijem neku sliku, što točno radiš, kakve su ti odgovornosti, opseg posla, znanja i slično?

dakle, jedini koji se bavi informatikom u firmi, u nazivu radnog mjesta stoji "sistem administrator", ali zapravo je i helpdesk i sistem i mrežni admin, ponešto održavanja sustava automatskog vođenja procesa, zatim nabava i upravljanje sustavom. All-in-one odjel IT-a {#}

 

Zvuči gadno, ali nije, firma je 60 ljudi od toga 25 radi nešto na računalu i treba mu IT support, jedino ovaj dio sa programom za vođenje procesa zna biti zeznut, ali ja "službeno" o tome ne znam ništa pa kad vidim da treba neka veća intervencija zovem vanjsku firmu koja mi to odradi.

 

Što se tiče odnosa sa upravom, imam potpuno odriješene ruke za rad, i za sitan trošak, a s investicijama većinom nema problema.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
smirnoff kaže...
cekpi kaže...

 

@enigmus - čisto da dobijem neku sliku, što točno radiš, kakve su ti odgovornosti, opseg posla, znanja i slično?

 on se više nebu javio...koga je uvjerio da sa SSS ima 8000kn???

 

 

po tome i ja bi mogao imatu takvu plaću...sumnjam sa zna više od mene sa SSS, a firma jedino to gleda, kakvu struku imaš takvu i plaću. Inače papir nebi vrijedio ništa, umjesto razgovora  i onih brzinskih testova  za posao, kandidati bi dobili konkretan zadatak i tko ga prođe dobiva posao.

 zašto sa SSS ne bi imao 8k?! ja znam i slučajeve sa daleko više od 8k, a SSS je u igri.

kao što je rečeno, ovisi o dobroj volji privatnika i tvojim sposobnostima pregovaranja i prodaje vlastitog sebe

13 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
smirnoff kaže...
cekpi kaže...

 

@enigmus - čisto da dobijem neku sliku, što točno radiš, kakve su ti odgovornosti, opseg posla, znanja i slično?

 on se više nebu javio...koga je uvjerio da sa SSS ima 8000kn???

 

 

po tome i ja bi mogao imatu takvu plaću...sumnjam sa zna više od mene sa SSS, a firma jedino to gleda, kakvu struku imaš takvu i plaću. Inače papir nebi vrijedio ništa, umjesto razgovora  i onih brzinskih testova  za posao, kandidati bi dobili konkretan zadatak i tko ga prođe dobiva posao.

zašto bi ja ikog morao uvjeravat kolka je meni plaća {#}

svašta.

 

A ti si VSS ili...?

 

Nadalje, što se certifikata tiče, kad će mom poslodavcu biti bitno da ja imam, ne znam, npr. Cisco ili MSCA/MSCE ili bilo šta treće, onda neka me pošalje na polaganje.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
sasa kaže...

 zašto sa SSS ne bi imao 8k?! ja znam i slučajeve sa daleko više od 8k, a SSS je u igri.

kao što je rečeno, ovisi o dobroj volji privatnika i tvojim sposobnostima pregovaranja i prodaje vlastitog sebe

Evo konačno da netko razumije materiju. Znam i ja za takve, i želim se i ja progurati među takve. Zato sam i krenuo na fakultet i želim ga nastaviti kad postanem bacc. Zato me i zanimalo koliko se to kod nas cijeni (ili ne cijeni).

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
smirnoff kaže...
cekpi kaže...

 

@enigmus - čisto da dobijem neku sliku, što točno radiš, kakve su ti odgovornosti, opseg posla, znanja i slično?

 on se više nebu javio...koga je uvjerio da sa SSS ima 8000kn???

 

 

po tome i ja bi mogao imatu takvu plaću...sumnjam sa zna više od mene sa SSS, a firma jedino to gleda, kakvu struku imaš takvu i plaću. Inače papir nebi vrijedio ništa, umjesto razgovora  i onih brzinskih testova  za posao, kandidati bi dobili konkretan zadatak i tko ga prođe dobiva posao.

Nisma baš siguran za tebe nakon ovakvog pitanja.

http://www.bug.hr/forum/topic/mrezni-hardver/router-vs-switch/131732.aspx

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
enigmus kaže...

dakle, jedini koji se bavi informatikom u firmi, u nazivu radnog mjesta stoji "sistem administrator", ali zapravo je i helpdesk i sistem i mrežni admin, ponešto održavanja sustava automatskog vođenja procesa, zatim nabava i upravljanje sustavom. All-in-one odjel IT-a {#}

 

Zvuči gadno, ali nije, firma je 60 ljudi od toga 25 radi nešto na računalu i treba mu IT support, jedino ovaj dio sa programom za vođenje procesa zna biti zeznut, ali ja "službeno" o tome ne znam ništa pa kad vidim da treba neka veća intervencija zovem vanjsku firmu koja mi to odradi.

 nhf al ne zvuči......

enigmus kaže...

 

Nadalje, što se certifikata tiče, kad će mom poslodavcu biti bitno da ja imam, ne znam, npr. Cisco ili MSCA/MSCE ili bilo šta treće, onda neka me pošalje na polaganje.

 tvom slijedećem poslodavcu bi moglo biti bitno......a certifikati bi trebali bit neka potvrda tvog znanja i vještina

enigmus kaže...

Evo konačno da netko razumije materiju. Znam i ja za takve, i želim se i ja progurati među takve. Zato sam i krenuo na fakultet i želim ga nastaviti kad postanem bacc. Zato me i zanimalo koliko se to kod nas cijeni (ili ne cijeni).

 u pravilu se ne cijeni.....

kod mene normalno radi.....
15 godina
offline
Re: Plaće system administratora
ivo_svetrice kaže...
smirnoff kaže...

 

po tome i ja bi mogao imatu takvu plaću...sumnjam sa zna više od mene sa SSS, a firma jedino to gleda, kakvu struku imaš takvu i plaću. Inače papir nebi vrijedio ništa, umjesto razgovora  i onih brzinskih testova  za posao, kandidati bi dobili konkretan zadatak i tko ga prođe dobiva posao.

Nisma baš siguran za tebe nakon ovakvog pitanja.

http://www.bug.hr/forum/topic/mrezni-hardver/router-vs-switch/131732.aspx

LOL

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
12 godina
protjeran
offline
Plaće system administratora

strucna sprema ne igra apsolutno nikakvu ulogu u svemu tome

ja sa SSS imam preko 50k mjesecno

ono sto sam ja uocio da je vazno je znanje koje imas. svaki iole ozbiljniji poslodavac ce na razgovoru postaviti par pitanja dok ce neki ici do te granice da ce ti dati pismeni test

druga vazna stvar su certifikati i reference prijasnjih poslodavaca - znaci pisani trag tvog skolovanja i ponasanja

i trece ali takodjer bitno: tvoje pregovaracke sposobnosti - ako se ne znas prodati ... jbg ...

colonello bastardo
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
ivo_svetrice kaže...
smirnoff kaže...
cekpi kaže...

 

@enigmus - čisto da dobijem neku sliku, što točno radiš, kakve su ti odgovornosti, opseg posla, znanja i slično?

 on se više nebu javio...koga je uvjerio da sa SSS ima 8000kn???

 

 

po tome i ja bi mogao imatu takvu plaću...sumnjam sa zna više od mene sa SSS, a firma jedino to gleda, kakvu struku imaš takvu i plaću. Inače papir nebi vrijedio ništa, umjesto razgovora  i onih brzinskih testova  za posao, kandidati bi dobili konkretan zadatak i tko ga prođe dobiva posao.

Nisma baš siguran za tebe nakon ovakvog pitanja.

http://www.bug.hr/forum/topic/mrezni-hardver/router-vs-switch/131732.aspx

 

Ah ROFL. {#}

 

 

ONTOPIC:

 

Već sam mnogo puta na ovom forumu objašnjavao da, kad je riječ o privatnim IT tvrtkama, u većini slučajeva diplomu u pravilu možete objesiti mački o rep. Današnji fakulteti (čak i oni koji se reklamiraju kao IT-oriented) odavno više ne prate zbivanja na IT sceni i zapravo je zastrašujuće koliko su out-of-sync s onim što se događa u realnom poslovnom svijetu. Diploma kao takva, ma s kojeg god da je hrvatskog "IT" faksa, NE dokazuje da ti znaš išta o aktualnim ITs kojima bi se trebao baviti. Točka, gotovo. I ne znam zbog čega se ljudi onda čudom iščuđavaju kad im dođe SSS (koji je umjesto 5-7 godina na faksu te godine utrošio učeči na terenu) i koji u startu ima: a) više staža i b) puno veću plaću od njih?

 

Pa i sam znam puno SSS koji rade u IT-u i imaju plaće veće od 8000 kn. I doista ne vidim u čemu je problem? Ako čovjek zna znanje i radi svoj posao korektno (ili možda čak i više od toga), tog čovjeka treba i pošteno platiti za to. Ako je njegova odgovornost takva da se brine da funkcioniraju svi poslovni procesi za svih X ljudi u tvrtci na svakodnevnoj razini, njegova plaća je direktni odraz važnosti tih istih procesa za cijelu tvrtku. Ideja da netko u IT-u u današnje vrijeme po automatici stvari mora imati veću plaću samo zato što je VSS je... Pa u najmanju ruku nešto na što će se većina (uspješnih) privatnih poslodavaca nasmijati.

 

A ako vam tako postavljene stvari ne odgovaraju - uvijek imate i državne tvrke gdje će se diploma u svakom slučaju uzimati u obzir (koeficijent kod izračuna plaće). U tom slučaju imate siguran posao i veću plaću od SSS koji eventualno radi na istoj poziciji kao i vi. Ali tu je i vrlo malo mogućnosti za neko značajnije napredovanje. Barem ne u nekom relativno kratkom vremenu. U privatnom sektoru su puno veći "rizici", ali su shodno tome i mogućnosti nagrađivanja puno veće.

 

Jedna stvar koju uvijek savjetujem studentima (ako ovdje ima takvih) - pokušajte odraditi barem nešto prakse dok studirate. Mladi ste i brzo ćete pokupiti puno znanja kroz tu praksu. A onda ćete i sami vidjeti koliko je širok rascjep između faks-tvrtka "utvrda". A VSS sa barem nešto praktičnog iskustva u startu tvrtci vrijedi više od VSS koji ga uopće nema.

 

Nego da rezimiram... Nije važno jeste li SSS/VSS ili nešto peto. Važno je koliko je znanja kojeg posjedujete TRENUTNO ISKORISTIVO tvrtci u kojoj kandidirate za posao / povišicu / napredovanje. Ako je ta brojka velika, ne morate se brinuti oko plaće. A u suprotnom: sorry, but j*biga.

 

 

BTW:

Po meni, 8000 kn je posve OK ako si u toj firmi cca 1-2 godine, nekih 25 zaposlenih koji su vezani uz interni IT sustav, pa malo skačeš s jednog tipa taskova na drugi (čist' da ti ne bude dosadno), i tak... To bi zbilja bilo tu negdje (ovako, ∏×oko, jel'...). A da ne pričamo o tome da si, ako si pametan, nakon 1-2 godine postojeći sustav uglavnom posložio da radi tip-top i ušao si u razdoblje laganini održavanja i brige o njemu. Napredovanje u takvim situacijama se u pravilu svodi na to da počneš uvoditi nove tehnologije koje će još više poboljšati poslovni proces i da za to nakon nekog vremena pobereš vrhnje (čitaj: povišica). Certifikati su OK, ali ponovo - ako ni iza tog papira ne stoji nešto konkretno, teško da će to ikome išta značiti. A certifikate ćeš najlakše položiti ako se tehnologijom prvo pozabaviš na konkretnim primjerima na terenu.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
neaktivan
offline
Plaće system administratora

Sistem administrator bez barem 5-8 godina radnog iskustva teško može imati 8000kn plaću (što je u rangu s plaćom redovnog profesora na faksu s dr.sc. titulom). To jedino ako ti tata vodi firmu ili je neka privatna pa se plaće dijele nedefinirano. Znam izolirane slučajeve gdje su plaće blizu toga no ti ljudi ne znaju za odmor - radi se božić, nova godina, zovu te i sa godišnjeg ako treba, nema radnog vremena već si nekad i po 12-15 sati na poslu itd itd. Stoga, pitanje je koliko se to zapravo isplati. Da je tako jednostavno onda bi svi u IT braši bili samo sistem administratori. Čemu gubiti vrijeme na faks.

http://www.chess.com/livechess/profile/Tracer1808
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.12.2011 11:14 (TracerCPP).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Plaće system administratora
TracerCPP kaže...

Sistem administrator bez barem 5-8 godina radnog iskustva nikako ne može imati 8000kn plaću (što je u rangu s plaćom redovnom profesora na faksu s dr.sc. titulom). To jedino ako ti tata vodi firmu ili je neka privatna pa se plaće dijele nedefinirano. Znam izolirane slučajeve gdje su plaće blizu toga no ti ljudi ne znaju za odmor - radi se božić, nova godina, zovu te i sa godišnjeg ako treba, nema radnog vremena već si nekad i po 12-15 sati na poslu itd itd. Ne dolazi tolika plaća na lijepe oči. Onda bi svi u IT braši bili samo sistem administratori.

 ovo s slobodnim vremenom je istina. uglavnom je godisnji godisnji, ali zna se desiti da dobijem poziv u 2 u noci i treba odmah intervenirati ... ali posao je takav i to se podrazumjeva

colonello bastardo
12 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
colonello_Bastardo kaže...

 ovo s slobodnim vremenom je istina. uglavnom je godisnji godisnji, ali zna se desiti da dobijem poziv u 2 u noci i treba odmah intervenirati ... ali posao je takav i to se podrazumjeva

To je ono o čemu govorim. Čak i kod kuće s obitelji moraš biti u pripravnosti istog trena vratiti se na posao. Ne možeš nikada sa sigurnošću reći da si slobodan. Pitanje je koliko se zapravo takav život isplati kad ti život polako postane posao - čak i prioritet.

http://www.chess.com/livechess/profile/Tracer1808
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.12.2011 11:19 (TracerCPP).
12 godina
protjeran
offline
Re: Plaće system administratora

ma nije toliko crno, ali se sjecam jednom prilikom, vikedn i fino suncano vrijeme, rostilj se zazario, ekipa se okupila, meso izvadjeno iz paca, baceno na gril i onaj prvi "CCCCVVVRRRRCCCCCCCC" i taman u tom trenu zvoni mob - intervencija - proizvodnja stoji ... lol

 

mislim da sam u tom trenu mogao zadaviti nekoga golim rukama

 

ali sve u svemu ... to zaista dolazi uz posao posebno u nekoj iole vecoj firmi. ja imam 2500 korisnika i jos oko 2500 kooperanata koji koriste nasu infrastrukturu. kolega i ja drzimo sigurnost i komunikacije dok druga dvojica odradjuju serverski dio ... i naravno ako je moj kolega na godisnjem - ja to vrijeme pusim kao jedini koji je odgovoran za nas dio posla ...

 

ali je barem u mom slucaju sve to dobro placeno pa mi na pamet ne pada da se zalim a i nikad do sada nije bilo nesto extremno ...

colonello bastardo
12 godina
protjeran
offline
Re: Plaće system administratora
Neo83 kaže...

Pozdrav,

da li se zna kolika bi trebala biti plaća jednog system administratora u firmi kojoj nije core business informatika, i u onoj u kojoj je core bussiness informatika?

 

Hvala.

 i da se malo nadovezem na pocetak posta

 

moje iskustvo je da ako radisu u "core IT businessu" ne ocekujes neku finu lovu, ali ce ti znanje rasti maltene exponencijalno, dok ako odes u banku, osiguravajuce drustvo, ... neces nista nauciti ali ce placa biti predobra ...

dakle definitivno ako si mladji/pocetnik - core business a poslje laganica

colonello bastardo
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće system administratora
TracerCPP kaže...

Sistem administrator bez barem 5-8 godina radnog iskustva teško može imati 8000kn plaću (što je u rangu s plaćom redovnog profesora na faksu s dr.sc. titulom). To jedino ako ti tata vodi firmu ili je neka privatna pa se plaće dijele nedefinirano. Znam izolirane slučajeve gdje su plaće blizu toga no ti ljudi ne znaju za odmor - radi se božić, nova godina, zovu te i sa godišnjeg ako treba, nema radnog vremena već si nekad i po 12-15 sati na poslu itd itd. Stoga, pitanje je koliko se to zapravo isplati. Da je tako jednostavno onda bi svi u IT braši bili samo sistem administratori. Čemu gubiti vrijeme na faks.

 

Pa ja i pričam o takvim plaćama u privatnom sektoru. Nikakvi tatini sinovi i sl., već normalne, uspješne tvrtke. Da, u državnim tvrtkama malo tko u IT odjelima kao sysadmin ima baš takvu plaću, tj. barem ja ne znam nikog tko je ima - cifre se tamo vrte više oko 5000-6000 kn. Ali to su državne tvrtke i IT u njima je jedan opet posve drugi svijet. S druge strane, 8000 kn za kvalitetnog sysadmina sa 5-8 godina iskustva u dobrostojećoj tvrtci u privatnom vlasništvu je malo. Pogotovo je malo ako se ta tvrka značajno oslanja na IT u svojem poslovanju. Takav sysadmin ili se ne zna izboriti za sebe ili toj tvrtci ne ide dobro i ne može adekvatno novčano servisirati vlastiti sysadmin kadar (što je znak za prelazak u neku drugu tvrtku kojoj ide bolje).

 

Što se radnog vremena tiče, to doista ovisi od tvrtke do tvrtke i u to ne bi ulazio. Npr. u mojoj trenutnoj je odnedavno svim zaposlenicima službenim dopisom zabranjeno raditi prekovremeno. Ako prekoračiš slučajno koji dan predviđenih 8h (7:30h rad, 30 min pauza za ručak), sljedeći radiš skraćeno i to je to (imamo RFID kartice za praćenje radnog vremena, pa si je vrlo lako to "narihtati"). To je uvedeno jer je većini ljudi zabavno u firmi, pa je neke doslovno trebalo tjerati da idu doma. Znam, zvuči nevjerojatno - ali eto... Ima i toga. {#} OK, naravno da ponekad treba i nešto prekovremeno obaviti, posao je jednostavno takav. U tom slučaju to se ili plaća ili pretvaraš to u slobodne dane (kad skupiš dovoljno sati) - kako već kome bolje odgovara. Dok recimo u bivšoj firmi nisam uopće imao radno vrijeme, ali ne u smislu da to znači da sam bio na poslu 12-15h, nego to doslovno znači da nisam imao radnog vremena - dolazio sam i odlazio kad sam želio. Prešao sam u ovu jer je prelazak ujedno značio i osjetno veću plaću, iako iskreno - jako sam teško prebolio taj dio vezan uz radno vrijeme jer je to bilo nešto jednostavno prekewl.

 

Ali trebate shvatiti nešto - moraš biti odličan u svojoj struci da bi dobio odlične uvjete. Ali isto tako, ako si prosječan i ne želiš pratiti nove tehnologije, educirati se i stalno ići naprijed - pregazit će te vrijeme, što u konačnici vjerojatno znači da će i radni uvjeti biti - prosječni. A ako tek počinješ, isto tako možeš komotno zaboraviti na sve što sam rekao - ispočetka je sysadminima (bez puno iskustva) u pravilu jako, jako teško. I to je obično trenutak gdje mnogi posustanu / odustanu. Ali ako nastave, nauče se poslu, ispeku zanat i postanu stručnjaci - onda im se otključavaju mnoga vrata "sama od sebe". Naravno, pretpostavka je da si dovoljno sposoban primiti kvaku i otvoriti ti ih. Ako nisi, tu pomoći nažalost nema.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
protjeran
offline
Plaće system administratora

konstantno ucenje, razvijanje, updateovi, upgradeovi - pola godine-godina van struke i blago si pod zrvnjem ako ne vec i pregazen.

ono sto isto netko van tog businessa mora shvatiti je da je djelovanje pojednica uzasno usko i specijalizirano. znam ljude koji rade u supportu, imaju CCNA i MCSA i ne micu se dalje od toga. je to dobro za neku manju firmu kojoj treba katica za sve ili nekoga tko je u povojima svoje karijere, ali kad-tad admin mora odluciti lijevo ili desno jer za rad u jednom korporativnom okruzenju zaista moras biti prekaljen u svom podrucju.

colonello bastardo
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Plaće system administratora

Jedno blesavo pitanje za vas dvojicu (Vlad0 i Colonello_Bastardo) - kako ste počeli? 

 

Čisto pitam jer sam za područje sysadmin tele nad teletom sa znanjem (programiranje mi je primarno) i mislim da mi je to jako veliki minus.

Kako ste išli sa formalnim znanjem (pod ovo mislim na certificiranje), a kako sa neformalnim (ala sam svoj majstor, sam sebe učim)?

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
12 godina
protjeran
offline
Re: Plaće system administratora

ja sam zapalio vanka (svicarska) i prijavio se na oglas za tehnicara u jednoj ISP firmi. nakon inicijalnog razgovora cijelo sam popodne demonstrirao svoje znanje na osnovu cega sam dobio posao. do tada sam imao samo srednju skolu i puno znanja koje sam samostalno stekao radom u drugim firmama. u toj firmi sam bio 5 godina, otisao sa pozicije inzinjera za mrezu i sigurnost i sada sam i dalje u tim vodama ali u sektoru koji malo bolje placa :)

 

programiranje ti nikako nije minus. sjedi se ballmera (developers, developers, developers ... )

to je istina ... programeri su uzasno trazeni u svakoj iole razvijenijoj zemlji ...

colonello bastardo
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice